Republikeinen niet geholpen met Ford op verkiezingspad AMERIKA KEST TUSSEN OVERVLOED EN ONTDERING Grote verzoener valt uit zijn rol Dinsdag begint wereldvoedselconferentie 'ROUW/KWARTET ZATERDAG 2 NOVEMBER 1974 BUITENLAND Tll-Kll President Gerald Ford was de afgelopen weken op het oorlosgpad. In meer dan twintig plaatsen beklom hij het spreekgestoelte om het op te nemen voor zijn partijgenoten, die bij de verkiezingen voor het Amerikaanse Congres van volgende week een afgang tegemoet lijken te gaan. Onverwacht fel trok hij van leer tegen hun Democratische tegenstanders. De president, die .twee maanden geleden nog werd verwelkomd als een grote verzoener, was nu de man, die de strijd tussen Republikeinen en Democraten openlijk aanwak kerde. door Rimmer Mulder Ford geneert zich. Maar misslagen bij golf zijn minder erg. Bij zijn eerste optreden als presi dent in het Congres sprak Ford mooie woorden over het helen van wonden en het sluiten der rijen. De leiders van de Democratische oppo sitie prezen hem voor deze instel ling en beloofden de Republikeinse iresident een loyale medewerking Van die sfeer van verbroedering 'was de laatste weken in de Vere nigde Staten weinig te bespeuren. i)e president Ifad zich gemakkelijk juiten" de verkiezingsstrijd kunnen ïouden. De campagnes voor zetels in de Senaat en het Huis van Afgevaardigden hebben in de eerste plaats een regionaal karakter. De geschillen tussen de beide grote - jartijen op landelijk niveau blijven iaarbij vaak wat op de achter grond. President Ford kon het ech ter nietj laten en ging zich er toch, ieer opvallend, wel mee bemoeien. •Met zichtbaar genoegen liet hij zijn 'beslommeringen in Washington in de steek om overal in het land te cunnen vertellen hoe goed de Re publikeinen toch wel zijn. Dat was nog tot daaraan toe, maar naarma- e zijn campagne vorderde begon lij steeds lelijker dingen te zeggen iver de Democraten. Steeds lelijker Eerst waarschuwde de president, dat een te grote Democratische meerderheid in het Congres het he le Amerikaanse staatsbestel zou ontwrichten. Met een twee-derde meerderheid zouden de Democraten elk besluit, elk veto van de presi dent kunnen overstemmen, zodat zij in feite zouden kunnen gaan regeren. Ford riep de kiezers daar om op hem een 'veto-vast' parle ment te geven. Hij sprak zelfs over de 'dreigende dictatuur van het Congres'. De Democraten noemden die term nogal overdreven. Zij sputterden tegen, dat zij er als meerderheidspartij nooit op uit wa ren geweest de Republikeinse presi dent te pesten en er heus wel voor zouden blijven zorgen dat er gere geerd kon worden. Bovendien kon-, den zij iedereen voorrekenen, dat de Democraten zelfs volgens de meest optimistische voorspellingen nog geen tweederde meerderheid konden halen. In de volgende fase van zijn-cam pagne ging de president de Demo craten afschilderen als de grote in flatiemakers. Gezien de grote be zorgdheid, die er in de Verenigde Staten heerst over de economie is dat zo ongèveer het ergste scheld woord in politiek Amerika van dit moment. Ford legde zijn gehoor uit, dat het de Democraten zijn, die de bestedingen van de overheid steeds maar willen opvoeren en zijn be zuinigingsplannen dwarsbomen. De aangeklaagden reageerden met al lerlei cijfers waaruit Fords ongelijk moest blijken, maar statistieken doen het op de televisie natuurlijk veel minder goed dan een presi dent, die een daverend applaus oogst met kreten als 'verspillers' en 'inflatiemakers'. Ford had trouwens mog meer zurig heid in het vat voor zijn Democra tische opponenten. Hij ging hen ook nog verwijten, dat zij de we reldvrede in gevaar brachten. De president zei, dat een grote Demo cratische meerderheid hem voor de voeten zou gaan lopen bij het uit voeren van zijn buitenlandse poli tiek. Dat zou het wankele machts evenwicht, dat de VS in de wereld hebben opgebouwd, ernstig kunnen verstoren en dan zijn de rampen niet te overzien, zo waarschuwde de president. Als voorbeeld gebruikte hij de wrijvingen tussen het Com gres en zijn regering over de mili taire hulp a'an Turkije. Het Congres wil die hulpverlening opschorten in afwachting van een vredesregeling voor het eiland Cyprus. Ford en zijn minister van buitenlandse za ken Kissinger willen gewoon door gaan met het sturen van geld en goederen voor het Turkse leger. Ford hanteerde het machtsmiddel van een veto om zijn plan door te drukken, maar het Congres kapitu- leerde niet en dwong Ford tot een compromis. De president had deze nederlaag niet uitsluitend te wijten aan de Democraten, want Republikeinen werkten er net zo hard aan mee. Zijn waarschuwing, dat de Demo craten een gevaar voor de wereld vrede inhielden, kon daarom geen stand houden. De volgende dag al kwam het Witte Huis met een verzachtende verkla ring. Het legde uit, dat Fords waar schuwing voor beide partijen be stemd was geweest. Agnew terug? De enorme aandacht, die zijn blitz krieg tegen do Democraten had ge trokken begon nu in zijn nadeel te werken. Zijn uitglijder werd uitge breid besproken en van menig af keurend commentaar voorzien. De Democratische partij-leider Robert Strauss eiste dat de president zijn beschuldiging publiekelijk terug zou nemen. 'De demagogie van Agnew is terug', zei Strauss, waarmee hij fijntjes herinnerde aan de beruchte redevoeringen, vol laag bij de grondse aanvallen, die de inmiddels als oplichter ontmaskerde oud-vice- president Spiro Agnew enige faam bezorgden. In de Republikeinse hoofdkwartie ren in Washington begon men zich nu af te vragen of het wel zo verstandig was geweest om Gerald Ford de boer op te laten gaan. Alle opiniepeilers voorspellen, dat de Republikeinen de volgende week een gevoelige dreun zullen krijgen. De ellende is voor hen begonnen met Watergate. Terwijl president Richard Nixon zich in alle bochten wrong om onder de waarheid uit te komen daalde de stemming bij zijn partijgenoten tot ver beneden het nulpunt. De machinerie voor de verkiezingen kwam erg traag op gang. Bijna overal was het moeilijk om mensen te vinden, die een plaatselijke campagne op poten wilden zetten. Bruikbare krachten, waarop gerekend was, lieten het bij tientallen afweten. De geestdrift ontbrak. Opleving In augustus ging het er plotseling veel rooskleuriger uitzien voor d e Republikeinen. Blok aan 'f been Richard Nixon verdween uit het Witte Huis. Zijn opvolger Gerald Ford werd begroet als de grote leider, waarop de hele natie al ja renlang zat te wachten. In zijn 26 jaren in het Congres had hij het nooit tot landelijke bekendheid kunnen brengen, maar nu was hij ineens verreweg de populairste po liticus. De fanfares, die voor deze nieuwe volksheld werden aangehe ven, gaven de Republikeinen nieu we moed. In zijn eerste weken in het Witte Huis miste president Ford geen slag. Zijn redevoeringen vielen uitstekend. Zijn beslissing om Nelson Rockefel ler als vice-president te nemen bracht een nieuwe golf van enthou siasme in de Verenigde Staten. De Republikeinen konden weer la chen. Met het duo-Ford-Rockefeller in het zadel zouden de verkiezingen in november best meevallen en verlekkerd begonnen zij te praten over de kansen, die zij in 1976 zouden hebben bij de strijd om het presidentschap. Het feest heeft niet zo lang mogen duren. Toen het nieuwe er af was bleek president Ford toch niet zo goed. Of zoals een hoge Democratische partijfunc tionaris ons verduidelijkte: 'In hun hunkering naar een nieuwe leider strekten de Amerikanen hun armen uit naar Ford. Maar toen zij hem stevig tegen zich aan wilden druk ken bleek dat zij een luchtspiege ling omarmden en stonden zij weer met lege handen'. Grote blunder Fords grote blunder was zijn gene rale pardon voor Richard Nixon. Dat kostte hem de helft van zijn populariteit en een nog groter deel van zijn krediet bij het Congres. Een Republikeins campagneleider in Washington geeft toe, dat 'het enthousiasme toen wel even be koelde'. Bij de Democraten weten ze te vertellen: 'De Republikeinen zijn zich rot geschrokken. Zij be seften ineens, dat Ford niet onfeil baar was. Hun nieuwe wapen bleek niet zo erg betrouwbaar'. Ford heeft sindsdien het in één slag verloren terrein niet terug kunnen winnen. De grote daden zijn uitgebleven. De krachtige sa nering van de economie, die hij had aangekondigd, lijkt hij vooral aan het publiek op te dragen. Ondertus sen kan Nelson Rockefeller niets doen voor zijn partijgenoten.' De Democratische Congresleden had den er geen belang bij om zijn benoeming vóór de verkiezingen te bekrachtigen en zij hebben daarom alle tijd genomen voor een onder zoek naar zijn geruchtmakende wandel en omvangrijke handel. Rockefeller is als attractie bij een verkiezingstoernee niet veel waard nu het volk zich vergaapt aan de gegevens over zijn rijkdom en geldsmijterij, die afgelopen weken openbaar zijn gemaakt. De Republikeinen zijn nu niet veel verder meer dan de malaise van de afgelopen zomer met Nixon nog in het Witte Huis. Voor hen dreigt een ernstig zetelverlies in de Senaat en het Huis van Afgevaardigden. De klap zal nog erger aankomen, als zij ook nog de gouverneursposten verspelen in belangrijke staten als Californië, New York en Massachu- sets. Hun kansen daar worden ge taxeerd - van zeer matig tot slecht. Ford heeft al geroepen, dat het aloude twee-partijenstelsel nog nooit zo ernstig in gevaar is ge weest. Het ziet er niet naar uit, dat hij het getij heeft kunnen keren met zijn uitstapjes van de laatste weken. Zijn eigen positie heeft hij er evenmin mee versterkt. De De mocraten zullen nooit weer zo lief tegen hem doen als in die eerste dagen in augustus. Dit is het tweede artikel in een serie over de Amerikaanse verkiezingen. Het eerste verscheen vrijdag. Dr. Addeke Boerma ling van de vraag naar voedsel tussen 1970 en 1985. Aan de andere kant zullen in 1985 toch nog 34 arme landen, gezamenlijk met 800 miljoen inwoners, niet kunnen voorzien in het minimaal per hoofd van de bevolking noodzakelijk ge achte voedselrantsoen. Voor de wereldproduktie van voed sel tot 1985 berekent het FAO- document een jaarlijkse toename van 2,4 procent voor de ontwikkel de landen, 2,6 procent voor de ont wikkelingslanden en van 3,5 pro cent voor de Europese communisti sche landen. Het te verwachten achterblijven van de opvoering van de produktie in de arme landen bij de stijging van de vraag naar voed sel, zal leiden tot een grotere af hankelijkheid van de invoer. De jaarlijkse graan tekorten van de ontwikkelingslanden worden becij ferd op ongeveer 85 miljoen ton rond het jaar 1985 (in de jaren 1969-1972 gemiddeld 16 miljoen ton). In Rome moet een oplossing wor den gevonden om uit de impasse te raken. Anders wordt de toestand over een aantal jaren rampzalig. Maar de kans is groot dat in de Italiaanse hoofdstad weinig resulta ten zullen worden geboekt. Nu al zijn tegenstellingen aan het licht gekomen tussen de Verenigde Sta ten en de Europese Gemeenschap, tussen de rijke en de arme landen, tussen een aantal arme landen on derling. Het gevaar bestaat dat Rome even weinig oplevert als de voorgaande conferenties van de Verenigde Na ties dit jaar, de grondstoffenconfe- rentie in New York, de zeerecht conferentie in Caracas en de bevol kingsconferentie in Boekarest. Als 'Rome' iets wil oplossen zullen de rijke landen de arme tegemoet moeten karnen met l.ulp, met in perking van de eigen consumptie, mei het open'-n v in de mark ten Het bc°e' 'en dat er in feite 2 en is, maar dat a li";1 ii i voedsel zich op de s bevindt. port vrijwel geen ruimte meer be schikbaar de alluviale gronden worden er zeer intensief gebruikt ^terwijl Zuid-Amerika sociaié en politieke belemmeringen kent. zoals bijvoorbeeld het grootgrondbezit. De ontwikkeling^ van landbouwge bieden vergt ontzettend veel water, maar ook dat is volgens de FAO beschikbaar. Veel irrigatiesystemen werken op het ogenblik maar op de helft van hpn vermogen. Daar kan iets aan worden gedaan, en nieuwe stelsels kunnen worden aangelegd, mits opnieuw geld daarvoor beschikbaar komt. Het filosoferen over technische mogelijkheden is echter weinig zinvol zolang het geld niet beschikbaar komt. Vol gens hetzelfde FAO-rapport is er de komende vijf jaar jaarlijks 5 mil jard dollar nodig om programma's voor verhoging van de landbouw- produktie uit te voeren. Op het ogenblik is er per jaar met moeite 1.5 miljard dollar beschikbaar. Het ziet er niet naar uit dat de confe rentie in Rome een voorstel tot het meer dan verdrievoudigen van dat bedrag zal aannemen. Kunstmest In die 5 miljard per jaar zit nog niet het bedrag dat nodig is voor het opzetten van een kunstmestin dustrie, die ervoor moet zorgen dat hogere opbrengsten per hectare mogelijk worden. De Groene Revo lutie die dat beoogde is mis lukt, niet zozeer door tekort aan kunstmest maar door gebrek aan kennis bij de boeren die het moes ten gebruiken en sociale belemme ringen. Een boer voelt er weinig voor zijn landbouwproduktie uit te breiden als het leeuwendeel van de stijging naar de grootgrondbezitter gaat. Bovendien groeide de kloof tussen rijk en arm omdat alleen rijke boeren de kunstmest konden betalen. Als deze handicap althans voor een deel wordt overwonnen en fouten niet worden herhaald kan een nieuwe Groene Revolutie kans van slagen hebben. Maar daarvoor zijn reusachtige hoeveelheden kunstmest nodig en die zijn er niet. Het verbruik groeit nu al sneller dan de produktie. Uitbreiding van kunstmestfabrieken is de laatste jaren door de lage prijzen voor het produkt achterwege gebleven, en die achterstand kan niet op korte termijn 'worden ingehaald. Ook zijn de prijzen voor stikstofkunstmest stoffen die uit olie en aardgas worden gemaakt zeer snel geste- door Nico Kussendrager gen doorhet duurder worden van de grondstof. De grootste producent van fosfaat meststoffen Marokko verdrie voudigde de prijs, en heeft moeite de vraag bij te benen. De-afgelopen jaren zijn door de lage prijzen nau welijks nieuwe mijnen opengelegd. Geraamd wordt dat het kunstmest- tekort over enkele jaren ongeveer 5 ton zal zijn, bij een vraag van 124 miljoen ton. Dat lijkt weinig, maar bedacht moet worden dat één ton kunstmest goed is voor gemiddeld acht ton graan extra. Volgens het FAO-rapport is een investering van 6.5 miljard nodig om de achter stand in de kunstmestfabricage in te lopen. Kritieker dan ooit De conferentie in Rome begint op een moment dat de graansituatie kritieker is dan ooit. De laatste jaren is de toestand snel verslech terd. Ongelijk verdeeld Tussen 1951 en 1971 verdubbelde de wereldgraanproduktie, terwijl de bevolking met ongeveer 50 .procent toenam. De beschikbare hoeveel heid voedsel per hoofd steeg, maar die stijging was niet gelijk ver deeld. Meer dan de helft werd ge consumeerd door de rijkste 30 pro cent van het mensdom, minder dan de helft kwam terecht bij de 2.6 miljard mensen in.Azië, Afrika en Latijns-Amerika. In dit deel van de wereld bleef de stijging van de voedselproduktie amper 0,3 procent boven de bevolkingsgroei.' En die stijging was nog ongelijk verdeeld: Latijns-Amerika 'snoepte' 0,9 pro cent op. Azië kreeg 0.2 procent en Afrika ging er 1,1 procent op ach teruit. De groei van het verbruik in de rijke landen is niet te wijten aan bevolkingsgroei, maar aan veran deringen in het voedselpakket. Er wordt steeds meer vlees gegeten, zodat een steeds groter deel van de graanproduktie wordt gebruikt voor veevoeder. Op het ogenblik 'consu meert' iedere Amerikaan een ton graan per jaar. De totale vleescon sumptie is er in twintig jaar ver dubbeld, terwijl in Japan in drie jaar het vleesverbruik 50 procent toenam. Thans gaat de helft van de graanproduktie naar het rijke derde deel van de wereldbevolking, dat er zeer verkwistend mee omgaat. Bij het vetmesten van vee, bij de om zetting van plantaardig in dierlijk eiwit gaat 80 procent van de eiwit tri jkdom verloren. Deze voor de arme landen toch al ongelukkige verhouding verslech terde na 1972 snel door droogten in Afrika en India, misoogsten in de Sowj et-Unie door het weer en door slechte organisatie en het verdwijnen van de ansjovis een belangrijke grondstof voor veevoer uit de Peruviaanse wateren. On geveer 33 miljoen tón van de graanoogst ging verloren, 3 procent van het totaal. Maar de vraag bleef stijgen door de bevolkingsgroei, het veranderende voedselpakket en het moeizaam inlopen van tekorten. De uiteindelijke terugval bedroeg daar door zo'n 60 miljoen ton. Daardoor zijn de graanvoorraden op het ogenblik kleiner dan ooit. Boven dien schoten door de schaarste de prijzen als een raket omhoog. Ame rikaanse tarwe deed in 1971, 62 dollar per ton, vorig jaar was'dat 108 dollar en begin dit jaar 220 dollar. De ontwikkelingslanden hebben hun graanrekening de afge lopen paar jaar zien verdrievoudi gen. Het is dan ook niet zo vreemd dat volgens de. FAO de ver scheping van graan vorig jaar was gedaald tot 7 miljoen ton. tegen 18 miljoen ton in 1964. Behalve de graanprijs verveelvuldigde ook' de olieprijs, zodat de arme landen thans naar een bankroet hollen als er niet wordt ingegrepen. Wereldvraag Voor de jaren zeventig en tachtig wordt een jaarlijkse groei van 2.4 procent becijferd voor de wereld vraag naar voedsel. Daarvan moet 2 procent worden toegeschreven aan de bevolkingsgroei en 0,4 procent aan een toename van de koop kracht. Voor de rijke landen wordt voor voedsel een jaarlijkse vraagstijging van 1,5 procent becijferd, voor de arme landen 3.6 procent. Voor een aantal ontwikkelingslanden zal de combinatie van een snelle bevol kingsgroei en een snelle Inkomens stijging resulteren in een verdubbe- -Nadat Jozef hem zijn droom had uitgelegd sloeg de Farao in de zeven vette jaren graan op voor de j zeven magere. Een voedselvoorraad is letterlijk van levensbelang toen, maar zeker op het ogenblik. )insdag begint in Rome de wereldvoedselconferentie waar het aanleggen van reserves hoog op de tgenda staat. Verder wordt gepraat over vergroting van de voedselproduktie en maatregelen op iet gebied van de internationale handel. De secretaris-generaal van de voed sel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de Nederlander- Ir. Addeke Boerma, noemt het aan eggen van noodvoorraden 'zeer ur- ;ent'. De graanvoorraden zijn sinds 1950 niet zo kléin geweest als op iet ogenblik. De deelnemers in :onferentie zullen praten over een worstel dat de regeringen verplicht ien bepaalde hoeveelheid voedsel jan te houden voor noodgevallen en mee te werken aan internatio- ïaal overleg over de verdeling van ie voorraden. De FAO bepleit' ook iet aanleggen van regionale voór- aadschuren zodat het voedsel snel- er beschikbaar kan zijn. De secretaris-generaal van de we- eldvoe^selconferentie, de voorma- Ige Egyptische minister van land- iouw Sayed A. Marei, pleitte on- angs op een persbijeenkomst voor 'ie oprichting van een 'wereldvoed- ;elautoriteit'. Geen log lichaam, •naar een beweeglijk orgaan dat iorgt voor het aanhouden van iraanVoorraden en het distribueren laarvan in tijden van tekort. De Verenigde Staten 's werelds irootste voedselproducent voelt ?el voor voorraadvorming maar ïoudt de zaken liever in eigen land. De VS willen na 'Rome' een ileine conferentie waar de grote iraanuitvoerende landen en de gro- e importeurs India,Pakistan, iangladesj, de Sowjet-Unle en Chi na bij elkaar komen om over de •omvang van de reserves, het beheer in de verdeling ervan te spreken. Noodverband Dp lange termijn lost het instellen ran noodvoorraden niets op. Het is -len noodverband waardoor ingegre— >en kan worden bij rampen, maar j Ie voedselproduktie stijgt er niet 'ioor. In Rome zal ook worden be- itudeerd hoe de landbouwproduktie imhoog geschroefd kan worden. Irofweg zijn er drie mogelijkhe- len het inschakelen van gebieden lie tot nix toe niet voor landbouw ebruikt werden; het verhogen van de opbreng- ten per hectare; en - het overstappen in de arme lan- len van een zelfvoorzienende land- louw op een marktgerichte. Dat laatste wil zeggen dat de boe ien niet alleen voor zichzelf en 'oor hun gezin produceren maar bun produkten naar de markt brengen. Daar ontvangen zij er een irïjs voor die hen -kan stimuleren Sayed Ahmed Marei meer te verbouwen door intensiever grondgebruik en uitbreiding van het bebouwde areaal. Ook stijgt de koopkrachtige vraag in het land wat de economische ontwikkeling te goede kan komen. De vicieuze cirkel: armoede laag ontwikke lingspeil geen koopkrachtige markt geriinge besparingen weinig werkgelegenheid tekort schietende produktie snelle bevol kingsgroei armoede, moet door broken worden. Het in gebruik nemen van nieuwe landbouwgebieden stuit technisch nauwelijks op problemen, maar de kosten zijn enorm. Alle risicoloze grond is al in gebruik, gebieden die nu in produktie worden gesteld zijn duurder en riskantër in die zin dat er erosie en uitmergeling kan op treden. Een dergelijke operatie is alleen mogelijk als er een koop krachtige vraag is naar de voortge brachte produkten die is er niet of met steun, van' de rijke lan den. Volgens het rapport 'Voorstellen voor nationale en internationale actie' van de FAO is er een gewel dig produktie-potentieel voor voed sel in Afrika, mits en dan komt het iets kan worden gedaan aan de slechte bodemkwaliteit, de ver deling van het water, insektenpla- gen en onvoldoende, technische kennis. In Azië het grootste kre- peergebied is volgens het rap

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11