Veto's houden Z.-Afrika in VN Israël heeft geen behoefte aan een Europees initiatief Inflatiezorgen beheersen verkiezingen in Amerika AMERIKA KIEST Censuur op Spaanse pers weer scherper VS willen Portugal uit Navo-beleidsgroep weren Oppositie maant Vorster tot snel hervormen Kissinger zou sjah onder druk zetten Compromisplan over troepenbeperkingen Laat Ins wat van je Chinese hulp aan de Derde Wereld vaak onrendabel Wie weet de weg bergopwaarts? TROUW/KWARTET VRIJDAG 1 NOVEMBER 1974 BUITENLAND T7-K9 KAAPSTAD, NEW YORK (AP, Reater, UPI) Zuidafrikaanse oppositieleiders hebben, opgelucht dat hun land niet uit de Ver enigde Naties is gestoten, de regering-Vorster opgeroepen haast te maken met wijzigingen in het apartheidsbeleid. (ADVERTENTIE) De Zuidafrikaanse regering moet snel aantonen dat de veto's, die de VS, Engeland en Frankrijk in de Veiligheidsraad over uitstoting heb ben uitgesproken, gerechtvaardigd zijn geweest en dat hun actie die Pretoria een adempauze biedt de moeite waard was, aldus de woord voerders van de Zuidafrikaanse Verenigde Partij, die de grootste oppositiepartij is en de Progressieve Partij, die hoewel klein, het felst tegen de apartheid heeft geageerd. Zuid-Afrika werd woensdagavond voor uitstoting uit de VN behoed doordat de VS. Engeland en Frank- bestuurt Namibia op grond van een to gebruikten. Tien van de vijftien leden van de V-raad, waaronder Australië, stemden vóór uitstoting. Oostenrijk en Costa Rica onthiel- TEHERAN (Reuter) Vandaag wordt Henry Kissinger, de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, in de Iraansehoofdstad ver wacht voor een bezoek van drie dagen. Verwacht wordt dat Kissin ger druk op de sjah zal uitoefenen om verlaging van de olieprijzen te verkrijgen. Gisteren was hij in Pakistan, waar hij premier Ali Bhoetto uitnodigde voor een bezoek aan de Verenigde Staten. In Bangladesj heeft hij be loofd zijn best te zullen doen, dat Amerika voedsel en technische bij stand aan dit zwaarbezochte land verstrekken. WENEN (UPI) De landen van het Warschaupact hebben op de conferentie over troepenbeperking in Wenen een compromisplan aan geboden, waarover zij geen bijzon derheden hebben verstrekt. Wel is bekend geworden, dat alle betrok ken landen tot terugtrekking van troepen zouden moeten overgaan, maar het zou niet gelijktijdig be- hoéven te gebeuren. Een woord voerder van de westelijke landen noemde het plan een 'reïncarnatie' van iets waarover al eerder is gede batteerd. den zich. Het was de eerste keer dat de V-raad een officieel voorstel voorgelegd kreeg om een lidstaat van de VN te royeren. Het was ook de eerste keer dat drie leden van de V-raad tegelijk van hun veto recht gebruik maakten. Kenia, Mauretanië. Kameroen en Irak hadden om uitstoting gevraagd van Zuid-Afrika in een resolutie, waarin stond dat deze maatregel gerechtvaardigd was wegensde hardnekkige weigering van het Vorsterbewind de apartheidspolitiek overboord te zetten, wegens de mi litaire steun aan het blanke regime van Ian Smith in Rhodesië en we gens de weigering van Z.-Afrlka om Namibia (Zuidwest-Afrika) zelf standigheid te verlenen. Z.-Afrika bestuurt Namlnla op grond van een mandaat van de vooroorlogse Vol kenbond, dat later door de VN. als opvolger van de Volkenbond, is in getrokken. Volgens waarnemers bij de VN zul len Afrikaanse gedelegeerden in de komende dagen een besluit nemen of de actie tegen Z.-Afrika in de Veiligheidsraad wordt voortgezet of dat de zaak weer in de Algemene Vergadering van de VN zal worden gebracht, waar geen veto kan wor den gehanteerd. Motiveringen In een motivering van het Ameri kaanse veto zei de Amerikaanse af gevaardigde John Scali dat de VS de apartheid afschuwelijk en kwaad vinden, maar dat uitstoting uit de VN het beoogde doel niet dichterbij zou brengen. 'De geschiedenis kent geen voorbeeld van een uitgestoten staat die zich in die situatie her vormde'. aldus Scali. De Britse ambassadeur Ivor Ri chard, zei dat zijn land voor uitsto ting zou stemmen als het wist dat de situatie in Z.-Afrika erdoor zou veranderen. Maar uitstoting haalt niets uit en de Zuidafrikaanse re gering zou er niet door gebracht worden tot wijziging van haar hou ding of beleid. De Franse VN-am- bassadeur Louis de Guiringaud hield een betoog van soortgelijke strekking. Ambassadeur Charles Maina van Kenia, dat mede de resolutie voor uitstoting indiende, had verklaard dat uitstoting geen onherroepelijke maatregel zou zijn en dat Z.-Afrika na een terugkeer op zijn dwalingen opnieuw het VN-lidmaatschap zou kunnen aanvragen. MADRID (Reuter, UPI) Spaanse dagbladuitgevers hebben van de regering een vertrouwelijke circulaire ontvangen, waarin staat dat de pers geen melding meer mag maken van activiteiten van politieke partijen die in Spanje verboden zijn. Dit is gisteren uit goed ingelichte bronnen in Madrid vernomen. Er- nest Mendoza. correspondent van Reuter in de Spaanse hoofdstad heeft gemeld dat kranteredacties weer fors aan zelfcensuur doen in navolgingvan de nieuwe persricht lijnen van de regering. De maatregelen zijn genomen na dat minister van voorlichting Ca- banillas is ontslagen, omdat hij fel le kritiek van ultra-rechts had uit gelokt door een soepele houding jegens de Spaanse pers. Na Caba- nillas vertrok ook minister van fi nanciën en vice-premier Barrera de Irimo. De twee ministers waren de meest gematigde leden uit het ka binet van premiet Carlos Arias Na varro. Premier Navarro heeft gisteren ge poogd de ongerustheid onder meer gematigde Spanjaarden en de op positie weg te nemen met een ver klaring dat er geen veranderingen zou komen in het regeringspro gram. ook al waren de twee minis ters vertrokken. Navarro zei dat het kabinet zich zou houden aan de beloftes van hervormingen en een soepeler beleid jegens politieke partijen, die thans nog ondergronds moeten opereren omdat zij verbo den zijn. Tacito Navarro's sussende woorden konden echter niet wegnemen dat gisteren in het katholieke dagblad Ya de sombere conclusie werd gepubli ceerd dat de recente gebeurtenissen betekenen dat een eind is gekomen aan het proces van liberalisering dat in Spanje op gang begon te komen. De conclusie was afkomstig van de christen-democratische be weging Tacito. die zeer invloedrijk is en die tal van katholieke zaken lieden, juristen en ambtenaren tot haar leden telt. 'Er is gekozen voor een andere koers', aldus Tacito in een verklaring die in het dagblad Ya werd afgedrukt. Volgens het dagblad El Noticiero Universal, dat in Barcelona ver schijnt, is de onenigheid binnen het Spaanse kabinet nog steeds niet weggenomen met het vertrek van de twee ministers en bevindt de Spaanse regering zich nog steeds in een crisissituatie. LONDEN Amerikaanse bezorgdheid over de deelneming van communistische leiders in de Portugese regering is volgens het Britse blad The Guardian oorzaak geworden van het uitstel van een ontmoeting op het hoogste niveau van de nucleaire beleids groep van de NAVO. Deze ontmoeting, waarin zwaar be waakte geheimen moesten worden besproken, zoals de doelen van strategische en taktische kernwa pens, zou op 7 en 8 november in Rome worden gehóuden. Portugal had onder het regime van Catano een roulerend lidmaatschap in deze beleidsgroep gekregen. Maar reeds sinds de vorming van de voorlopige regering na de staatsgreep in Por tugal heeft de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Kissin ger zowel intern als in het open baar gewaarschuwd tegen het risico om topgeheimen te delen met wat hij beschouwt als een onbereken baar lid van het Atlantisch Pakt. Daarop zou de Portugese regering volgens de Guardian de VS be schuldigd hebben haar als een tweederangs-bondgenoot te behan delen en erop gestaan heben als lid van deze beleidsgroep gehand haafd te worden. De enige uitweg was voorlopig het uitstel van de ontmoeting in Rome. DRUK Het uitstel is officieel in Brussel toegeschreven aan te drukke bezig heden van de betrokken ministers met andere aangelegenheden. Van welke aard die bezigheden zijn werd er niet bij gezegd. BIJ de ontmoeting zouden de ministers van defensie van elf NAVO-landen tegenwoordig zijn onder wie de VS. Engeland, West-Duitsland en Italië als permanente leden. De regerin gen van Engeland en West-Duits- land worden verondersteld de be zorgdheid van Washington te delen. Vooral de communistische leider Alvaro Cunhal. die minister zonder portefeuille is In de Portugese rege ring wordt door de Amerikanen als een risicofactor beschouwd. Zo beginnen veel van die gezellige, goedkope telefoon- gesprekjes.Tussen mensen die een eind van elkaar wonen, en toch van eikaars wel en wee op de hoogte willen blij ven. En die hun belang stelling bij voorkeur 's avonds of in het weekend tonen. Want dan bellen ze voor half geld door heel Nederland. TEL AVIV, CAIRO, BEIROET (Reuter, UPI, AP, AFP) De Israëlische premier Jitzak Rabin heeft gisteren in een interview voor de Franse tv verklaard dat 'elk Westeuropees initiatief inzake het Midden-Oosten inopportuun is". Rabin beschuldigde West-Europa ervan, een pro-Arabisch standpunt in te nemen. Hij zei dat alleen de Verenigde Staten als bemiddelaar kunnen optreden. De premier uitte zijn kritiek kort nadat de Franse minister van buitenlandse zaken, Jean Sauvagnargues, in Israël was aangekomen voor een (omstreden) bezoek van drie dagen. De Franse minister werd zeer koel bejegend door Rabin en later ook door Jigal Allon, de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken. Sau vagnargues heeft verklaard dat Frankrijk verkeerd begrepen wordt, of te eenzijdig wordt beoordeeld. Hij hoopt zijn bezoek te gebruiken om de Franse politiek duidelijker te maken om tot een beter begrip van wederzijdse problemen te komen. Terwijl Allon en zijn Franse colle ga confereerden, demonstreerden bij het ministerie van buitenlandse zaken talrijke mensen, voorname lijk yan Franse en Noordafrikaanse afkomst. De betogers droegen span doeken waarop te lezen viel: 'Ara fat moordenaar - Sauvagnargues collaborateur'. Gisteren bezocht de minister ook het gedenkteken dat opgericht is ter nagedachtenis van zes miljoen joden die door de nazi's werden vernietigd. Een gids zei te gen Sauvagnargues: 'Dit was het resultaat van Milnchen' - blijkbaar om te waarschuwen tegen een nieuwe historische vergissing in het Midden Oosten. Intussen heeft de Israëlische staf chef Mordechal Goer laten weten dat Israël ook militair voorbereid is op de eventuele gevolgen van de Arabische topconferentie in Rabat (Marokko) waar de Palestijnse be vrijdingsorganisatie (PLO) van Jassir Arafat werd erkend als de enige vertegenwoordigster van de Palestijnen op de door Israël bezet te westelijke Jordaanoever. Zelfs met de wapens waarover het thans beschikt is Israël klaar voor een mogelijke oorlog. Goer zei dit nadat Israël vijf dagen achtereen groot scheepse militaire oefeningen had gehouden op de hoogvlakten van Golan. Israël had in juni al weer zijn militaire sterkte op het peil van voor de jongste oorlog gebracht. Het ontvangt nog steeds wagens van de Verenigde Staten, omdat Syrië in snel tempo door de Sow- jet-Unie wordt bewapend. Israëli sche leiders zijn van mening dat Syrië zich op een nieuwe oorlog voorbereidt en dat deze mogelijk komend voorjaar zal uitbreken. Gisteren hebben acht Israëlische kannoneerboten het Palestijnse vluchtelingenkamp Rasjadiya bij de stad Tyrus in het zuiden van Liba non beschoten. In het kamp waar bijna 12.000 Palestijnen verblijven, vielen volgens een Palestijnse woordvoerder vijf doden en 13 ge wonden. Later werd van Libanon uit met raketten geschoten op de Israëlische kibboetsj Biranith. President Anwar Sadat van Egypte weigert in te gaan op een Ameri kaanse suggestie, in te stemmen met een afzonderlijke terugtrek kingsregeling tussen Egypte en Is raël. De president heeft laten we ten dat de Israëlische troepen uit alle bezette gebieden teruggetrok ken moeten worden. Egypte zal Is raël niet in staat stellen, opnieuw verdeeldheid onder de Arabische landen te doen ontstaan. Sadat verklaarde dat een nieuwe staat Palestina in wording is. In de Verenigde Staten heeft een federale rechter op verzoek van een Joodse organisatie voor burgerrech ten de Amerikaanse regering ver zocht, waarom vertegenwoordigers van de PLO het land binnen mogen om het VN-debat over het Midden oosten bij te wonen. Volgens de klager is de PLO schuldig aan moord en barbaarsheid. Vandaag moesten enkele ministers voor de rechter verschijnen om over deze zaak teworden gehoord. De Arabi sche Liga heeft om uitstel van het VN-debat gevraagd. MOSKOU (Reuter) Het dagblad 'Sowietskaja Rossija heeft geschre ven dat China's zogenaamde bij stand' aan de Afrikaanse ontwikke lingslanden, 'niet in stast is tot het oplossen van de sleutelproblemen van de economische ontwikkeling van die landen.' Het geld dat Peking aan Afrikaanse staten toewijst, aldus Sowietskaja Rossija, wordt grotendeels besteed aan kleine agrarische projecten en aan de levensmiddelen- en lichte industrie, waar dezelfde primitieve technieken worden toegepast als ln China. Veel projecten zouden daar door al onrendabel zijn. CIA-diplomaten WASHINGTON (AFP) Meer dan een kwart van de functionarissen van het Ameflkaanse ministerie van buitenlandse zaken die in an dere landen zijn gestationeerd werkt in feite als agent van de CIA, de Amerikaanse geheime dienst. Dit wordt gezegd door John Marks, voormalig medewerker van het State Department, in een arti kel in het novembernummer van het blad 'Washington Monthly'. Ontslag na kritiek PARIJS (Reuter) De Franse re gering heeft één van de topmannen van de Franse marine, vice-admi- raal Antoine Sanguinettl, van zijn functie ontheven. Sanguinettl, broer van de gaullistische partijlei der Alexandere Sanguinetti, had ln een artikelenreeks in het dagblad Le Monde scherpe kritiek geuit op het defensiebeleid van de regering en aangedrongen op veranderingen in het opperbevel. Universiteit Seoel dicht SEOEL (Reuter) De Yonsei-uni- versitelt in Seoel is gesloten nadat zich voor de tweede achtereenvol gende dag demonstraties hadden voorgedaan waarbij studenten slaags raakten met de politie. Hier bij zijn 41 gewonden gevallen, on der wie 37 politiemannen. Gisteren bestormde de politie de universiteit om te verhinderen dat de studen ten de straat opgingen om te pro testeren tegen het regeringsbeleid en tegen de gevangenzetting van betogers. Wilson naar VS en SU l In de Verenigde Staten zijn volgende week dinsdag algemene verkiezingen. Het gaat om een geheel nieuw Huis van Afgevaardigden (435 leden), 34 van de honderd zetels in de Senaat, 35 van de vijf tig staatsgouverneurs en nog enkele honderden lokale bestuurders en functionarissen. Onze redacteur Rimmer Mulder was de afgelopen weken in de VS en peilde daar de stemming. Van daag plaatsen wij het eerste van een serie artikelen van zijn hand. Het is een iewat bezorgd Amerika, dat volgende week naar de stembus gaat. De grote bron van onvrede is de economie. Het rijkste land ter wereld zit in een wat moeilijke periode. De economische ontwikkeling stagneert en veel Amerikanen geloven nu dat de grootste .ineenstorting sinds de jaren dertig voor de deur staat. Zo op het eerste gezicht valt het nog wel mee met de Verenigde Staten. De brede straten zijn nog steeds gevuld met te veel en te grote auto's. De reclame op de tele visie is nog even opdringerig. In de restaurants eet zelden iemand zijn bord leeg. Maar in de gesprekken wordt dit beeld al snel bijgekleurd met veel somberder tinten. Ieder een klaagt er over dat alles zo duur wordt en bijna iedereen vreest dat het volgend jaar nog erger zal zijn. Het doet allemaal wat denken aan het antwoord, dat de oude Paul Getty gaf op de vraag hoe rijk hij eigenlijk wel was. 'Ik weet het niet precies', bekende de miljardair. 'Een miljard dollar, misschien ook wel twee miljard. Maar', zo voegde hij daar nogal klagelijk aan toe, 'vergeet niet dat een miljard dollar ook niet meer is wat het vroeger was'. Toch hebben de Amerikanen wel meer reden tot klagen dan Paul Getty. De VS worstelen met een hardnekkige inflatie, die dit jaar al boven de twaalf procent is geste gen. Wat dat betekent merkt iedere huisvrouw aan de prijzen, die zij betaalt voor haar dagelijkse bood schappen. In de meeste gevallen staat daar geen evenredige stijging van het inkomen tegenover. De lo nen blijven dit jaar gemiddeld wat achter bij de prijzen. De cijfers over de werkgelegenheid zijn al evenmin opbeurend. De werkloos heid stijgt gestaag en zal dit jaar nog boven de zes procent (van de beroepsbevolking) komen. 'Met Kerstmis zitten zeven miljoen Amerikanen zonder baan', verdui delijkte senator Hubert Humphrey in één van de vele televisie-pro- gramma's, die aan dit probleem worden gewijd. Deprimerende beelden De vakmensen zijn vooral gealar meerd door de ontwikkeling van het Bruto Nationaal Produkt, dat is de totale waarde van wat de Ame rikanen met elkaar produceren. Op papier stijgt de produktle nog wel, maar in werkelijkheid niet meer. Als de waardevermindering van de dollar er in verrekend wordt is het door Rimmer Mulder bruto nationéal produkt sinds vorig jaar aan het dalen. Dat betekent, dat de VS een recessie doormaken, zo leggen <Je economen uit in de pers en voor de televisie. Hun som bere bespiegelingen worden geïllus treerd met deprimerende reportages over pessimistische fabrieksarbei ders in Michigan, die al maanden op wachtgeld staan, werkloze bouw vakkers. die in de rij staan voor een uitkering, en verbitterde vee houders ifr Wisconsin, die hun onge noegen deihonstreren door pas ge boren kalveren af te maken en in een massagraf te gooien. 'Afslach ten is minder verlies gevend dan laten opgroeien', zo verklaren zij hun wanhoopsdaad. Bij dit soort beelden komen bij de ouderen al gauw de herinneringen aan de beruchte jaren dertig boven. Dat maakt de stemming er niet beter op. Volgens een opiniepeiling van Gallup gelooft meer dan vijftig procent van de bevolking, dat er nog eens zo'n ernstige depressie zal komen. Een universiteit, in Michi gan, die met een speciaal onder zoek voortdurend de stemming bij de consument peilt, zegt dat het vertrouwen in de economie in geen 25 Jaar zo laag is geweest. Een team van de Washington Post legde zijn oor in het hele land te luiste ren en kwam tot de conclusie: 'Ie dereen gelooft dat de vette jaren voorlopig voorbij zijn'. Overigens is de 'rekening voor deze vette Jaren nog lang niet betaald. De Ameri kaanse consumenten hebben geza menlijk een totale schuld van 188 miljard dollar aan afbetalingen. Het is geen wonder, dat bij deze omstandigheden de economie het alles overheersende onderwerp is in de verkiezingsstrijd. Iedere kandi daat, die een kans wil maken, zal moeten uitleggen, dat de strijd te gen de inflatie voor hem of haar nummer één is. Over sociale pro gramma's, die de overheid geld kos ten, moet je je mond houden. De stemmen zijn te halen bij de 'mid den-klasse', niet bij de sociaal zwakkeren. De Democraten zijn ervan over tuigd, dat de algehele onvrede in hun voordeel werkt. De VS hebben nu bijna zes jaar een. Republikeinse regering. Die zal ook na de verkiezingen van volgen de week blijven zitten, ongeacht de uitslag. Wel kunnen de kiezers de regering een prikkel tot actie geven door onze mensen af te vaardigen naar Washington, zo redeneren de Democraten. De Republikeinen houden het er op. dat de malaise- stemming voor beide partijen gelijk werkt. 'Het Congres is net zo goed verantwoordelijk voor de toestand van nu als de regering. En wij zitten al jarenlang met een door Democraten beheerst Congres. Ik reken er op, dat de Amerikanen verstandig genoeg zijn om dat te zien', zegt Robert Rousek, woord voerder van het nationaal Republi keins partijbestuur. President Gerald Ford heeft direct na zijn intrede al de oorlog ver klaard aan de inflatie ('volksvijand nummer één'), maar op grote wa penfeiten kan hij niet bogen. Van een rem op de prijzen wil hij nog niet weten. Hij roept wel voortdu rend dat iedereen minder moet be steden. maar durft die beperking niet af te dwingen met hogere be lastingen. Feit is dat het Congres hem nu ook geen enkele ruimte geeft voor het nemen van wat har dere maatregelen. Zijn voorstel om de hogere inkomens te belasten met een extra vijf procent maakt geen schijn van kans. De president' heeft de strijd tegen de inflatie, daarom voorlopig maar gedelegeerd aan het volk. In een over het hele land uitgezonden rede in Kansas City verweet hij de Amerikanen dat zij grote verspillers zijn. Hij gaf tien huis-, tuin- en keukenvoor beelden van bezuinigingen, waar mee iedereen in zijn eigen omge ving kan beginnen. Grappenmakers De ontroerende eenvoud van Fords anti-infiatle-plan heeft vooral de grappenmakers geïnspireerd. De president riep de mensen op om in deze dure tijden 'schouder aan schouder te staan'. 'Heel verstan dig'. merkte een columnist op. 'Zo kun Je besparen op deodorant. De één doet het onder de linkerarm en de ander onder de rechter. Als je naast elkaar blijft ben je toch naar belde kanten beschermd'. In een ander persiflage op Fords rede wer den de Amerikanen opgeroepen bij hun vakantiereizen met de auto routes te nemen, die bergafwaarts gaan. Dat scheelt vele liters benzi ne. 'Er is nog één probleem', zo ging de Ford-imitator verder. 'Op de terugweg zult u waarschijnlijk wegen moeten nemen, die bergop waarts gaan en dat kost extra ben zine. Wij hebben voor dit probleem nog geen oplossing, maar ik verze ker u, onze adviescommissie stu deert er hard op'. Weinig vertrouwen De 'eerlijke eenvoud' van Ford, die aanvankelijk zo hoog werd gepre zen, blijkt niet het antwoord op alle kwalen van de VS. De zorgen over de economie in de VS gaan hand in hand met een gebrek aan vertrouwen in de overheid. Na de Watergate-crisis hebben de meeste Amerikanen niet zo'n hoge pet meer op van de heren ln Washing ton. 'Ten diepste ontbreekt bij ve len eenvoudig het geloof, in het vermogen van de regering om onze economische crisis aan te kunnen. Daarom rekenen zij maar op het ergste', aldus een commentator van Washington Post. Het kiezen van een nieuw Huis van Afgevaardigden en nieuwe Senato ren zal daar waarschijnlijk niet veel aan veranderen. LONDEN (Reuter) De Britse eerste minister Harold Wilson zal de komende maanden bezoeken brengen aan de Verenigde Staten en aan de Sowjet-Unie. Giscard duikt onder PARIJS (Reuter) President Va- léry Giscard d'Estaing van Frank- krijk zal in november een duikoefe- ning van 24 uur meemaken met de atoomonderzeeër Le Terrible van de Franse marine. Conflict Hamburg HAMBURG (AP) De 44-jarige socialistische burgemeester van Hamburg, Peter Schultz, is gisteren afgetreden wegens meningsver schillen binnen de SDP. Volgens Schultfe ontbreekt het begrip dat voor het bestuur van een stad als Hamburg moet bestaan. In maart van dit jaar verloren de socialisten 10 procent van de stemmen en 14 zetels in de gemeenteraad. Argentijn ontvoerd BUENOS AIRES (Reuter) De 35jarige Varlos Llerena Rosas leider van het Linkse Volksfront in Ar gentinië is gisteren In het centrum van de stad ontvoerd. Mogelijk is de ontvoering het werk van de Anti-communistische Argentijnse Alliantie, die de afgelopen maan den zeker 25 linkse Argentijnen om het leven heeft gebracht. Dode in Ulster BELFAST (Reuter) Een 14-jarl- ge protestant in Belfast is woens dagavond gedood door een kogel die hem door het keukenraam trof. In Londonderry kwam een man om het leven bij de ontploffing van een bom In zijn auto. Illegaal in VS WASHINGTON (AP) De 12 mil joen buitenlanders dat illegaal ln de VS verblijven vormen een 'ern stige nationale crisis', zo heeft de Amerikaanse minister van Justitie William Saxbe woensdag verklaard. Als de immigratiedienst die wordt versterkt de illegalen het land uit kan krijgen zal dat zeker een miljoen nieuwe arbeidsplaatsen betekenen, aldus de bewindsman. Treinramp in India NIEUW DELHI (AFP) Zeker 42 passagiers zijn omgekomen en 60 zijn gewond toen in een sneltrein in de Indiase staat Uttar Pradesj zich een ontploffing voordeed, waarna brand uitbrak. Eén van de passagiers zou explosieven bij zich hebben gehad. Dolfijn en muntstuk LONDEN (UPI) De achtjarige dolfijn Sinbad is gisteren ln het Engelse Woburn tragisch om het leven gekomen. Een bezoeker wierp een muntstuk naar Sinbad dat te recht kwam ln het spuitgat van het dier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9