'Collegialiteit onder trainers bestaat niet' Hans Bres drie duels geschorst ABN past per i november 1974 de rente op een aantal spaarvormen aan. de ABN Scheiding tussen sport en circus vervaagd Nieuw Italië geen groot succes Evert Mur grijpt werk bij Helmond Sport met twee handen aan: Margaret Court: Strijd met King op de baan en in nieuw boek Algemene Bank Nederland 11 10 11 10 10 9 9 8 Th-10 Th-9 De andere spaarmogelijkheden zijn: m. 1W. SW. SW. sw. een goede grote bank TROUW/KWARTET VRIJDAG 1 NOVEiVBER 1974 SPORT T13-K13 ROME Fulvio Bernardini, de bondscoach van het Italiaanse voetbalelftal, heeft veertien voet ballers geselecteerd, die de basis moeten vormen voor het elftal dat het op 20 november zal opne men tegen de Nederlanders in de voorronde van het Europees lan- denkampioenschap. Slechts zes spelers van de falende ploeg uit West-Duitslandzijn zeker van een plaats in het elftal. Het zijn Zoff, Spinosi, Causio.B oninsegna, Wil son e nRececconi. Drie spelers die niet bij de veertien geselecteerden voorkomen zijn Mazzola, Rivera en Rlva. Bernardini heeft een einde gemaakt aan de hegemonie van de grote clubs uit het noord en in de nationale selectie. In totaal komen vijf spelers uit Set noorden (Inter, Juventus en AC Milan), zeven uit midden-Iiallë (Fiorentina, Roma en Lazio) en twee uit het zuiden (Napels) Ondanks Bernardini's vernieuwin gen blijft het echter de vraag of hij het Italiaanse voetbalw il ver anderen, want bij de selectie zit ten maar twee werkelijke spits- spelers, vijf verdedigers en zeven middenvelders. De voorbereiding van het Itali aanse elftal bestaat uit twee wed- strijden. Woensdagavond werd te gen een Italiaanse tweede divisie club gespeeld en op 13 november volgt een duel in Rome tegen Bayern Mtlnchen. Het Italiaanse elftal kwam tegen de tweede divisieclub Reggiana overigens niet verder dan een schamel 1-1 gelijkspel. De bescha mende vertoning tegen Reggiana heeft de hoop op een goed resul taat tegen Nederland in Italië nog verder doen afnemen, temeer daar de Azzuri slechts aan de totale afgang ontsnapten via een straf schop in de voorlaatste minuut van de twee maal 35 minuten speeltijd. Spelers en coach Ber nardini verlieten het veld terwijl de toeschouwers hen uitjouwden als 'clowns'. Zelfs tegen een staartclub van de tweede divisie was de Italiaanse aanval niet eenmaal in staat een vuist te maken, daarnaast was ook het middenveldspel een aanfluiting. Hoe ver Italië is af gezakt blijkt wel uit het feit dat dit de eerste keer in 20 jaar was dat de natio nale selectie niet van een clubte- am heeft kunnen winnen. Italië speelde in de opstelling: Zoff, Martini, Rocco, Orlandini (Gueri- ni), Zechini (Spinosi), Wilson, Rececconi, Causio, Boninsegna, Antognoni(M orin), Braglia. Reggiana's treffer werd in de 16e minuut aangetekend door mid denvoor Svian, terwijl Boninsegna in de 68e minuut de strafschop benutte. De Italiaanse bondscoach Fulvio Barnardini heeft gisteren de schuld op zich genomen van de armoedige vertoning, die zijn te am woensdagavond heeft laten zien tegen de tweede divisieclub Reggiana. Bernardini: 'Ik heb slechtere wedstrijden gezien, maar hetgebr ek aan samenspel was ge heel mijn schuld. Ik wilde het elftal zone-voetbal laten spelen. Hier waren de spelers niet aan gewend, waardoor er teveel op een kluitje werd gespeeld'. BABINGTON DUSSELDORF Carlos B abing- ton, de Argentijnse voetbal inter national, gaat naar de Westduitse tweede liga club Wattenscheid '09. Woensdagavond heeft hij de con tracten getekend. Hiermee is een einde gekomen aan het 'welles- nietes' spelletje van de afgelopen week. Dinsdag werd meegedeeld dat Babington voor anderhalf miljoen gulden door zijn club Hu- racan uit Argentinië aan Watten scheid was verkocht. Woensdag werd dit door de directeur van Wattenscheid Klaus Steilman ont kend. Wattenscheid heeft voor Babing ton 500.000 gulden betaald. Hijzelf krijgt een jaarsalaris van 60.000 gulden en een auto. Het is de bedoeling dat Babington op 10 november bij de thuiswedstrijd tegen Preusssen-Münster zijn en tree maakt in het elftal van Wattscheid. (ADVERTENTIE) Van onze speciale verslaggever BERGEN OP ZOOM Ook in de Nederlandse betaalde voetballerij is het een merkwaardige gewoonte geworden om bij het uitblijven van de door het bestuur zo hevig verlangde resultaten, de in dienst zijnde trainer al dan niet met een gouden handdruk het allerbeste te wensen en vooral te verzoeken, niet meer op het ter rein van arbeid te verschijnen'. Soms gebeurt dat al heel vroeg in het seizoen. Zo'n geval deed zich in de lopende competitie bij de Het bestuur van Helmond Sport bleef er evenwel bij, dat men het best in Prins zag zitten en Van Eek kon vertrekken. Het moet gezegd: Op aandrang van de WON (Vere niging van Voetbal Oefenmeesters in Nederland) mèt een financiële regeling. Inmiddels heeft Helmond Sport in de vakature voorzien, door Evert Mur als trainer aan te trekken. Maandag begint Mur officieel bij de Brabanders.. Die hoog, in een ruime flat, in Bergen op Zoom, reageert Evert Mur, wanneer hij wordt geconfron teerd met de mening, dat er maar weinig collegiaal wordt gehandeld in het trainerswereldje. Het heeft er immers veel van weg dat de een zijn dood nog altijd een ander zijn brood betekent. Evert Mur is eerlijk, wanneer hij dat allerminst ontkent. Hij zegt: 'Er bestaat geen enkele collegialiteit onder de trainers. Het bestaat niet, dat ze ooit een blok zullen vormen. Je moet niet verge ten dat de trainer een eerste expo nent is van het prestatiewereldje, waar hij in verkeert. Dan moet men geen sociaal-voelend mens verwachten. Althans niet, waar het die sport betreft' 'Na mijn vertrek bij het Belgische Olympique Charleroi heb ik een jaar niets gedaan. Je probeert wel bij te blijven door zoveel mogelijk wedstrijden te bezoeken, maar de echte sfeer en natuurlijk het werk. mis je. Misschien is het voor Van Eek mentaal moeilijk te verwerken geweest dat hij met een Prins te maken kreeg. Maar hij had toch beter accoord kunnen gaan. Toen hij dat niet deed, wist hij dat er een ander zou komen' OVER BERGEN 'Ik weet het, wanneer het goed gaat met de club, dan springt het be stuur desnoods over bergen en als het slecht gaat, dan valt datzelfde bestuur over een lucifer. Dat weet je erg goed. Zo'n trainer is ook een super-individualist. Iedereen zorgt voor zichzelf. De WON doet goed werk, daar niet van. Maar dan wel voor de kerels, die aan het werk zijn. Van Eek moet maar weer eens aan de slag zien te komen. Dan valt niet mee. Kijk eens naar een Meg de Jongh en een Maarten Vink. En wanneer je dan geen werk hebt, dan kennen de collega's jou ook niet meer. Zo ligt dat. Er zijn een paar collega's waar ik mijn hand voor in het vuur durf te steken. Maar collegialiteit moet je verder niet verwachten. Ja, een Cor van der Gijp die kan zeggen dat hij de plaats van een'ontslagen trainer niet zal innemen, maar die heeft wel iets achter zich'. Het probleem (Co Prins) dat voor Van Eek onoverkomenlijk was, ziet Evert Mur niet. Hij zegt: 'Ik ben aangesteld als trainer van de a- selectie met de duidelijke opdracht de training te verzorgen en het elftal samen te stellen. Maar zeker in de eerste periode zal het elftal in overleg met Prins en hulptrainer Van de Boogaart worden samenge steld. Hier in Nederland hebben de trainers wel eens overdreven. Waarom moet een traine een soort dictator zijn? Zo'n man zit soms op het puntje van de voorzitterstoel. En je moet toch niet vergeten dat de uiteindelijke verantwoordelijk heid bij het bestuur ligt'. AFSPRAKEN 'Er zijn inderdaad bepaalde afspra ken met Co Prins gemaakt. Er zal overleg zijn. Ik zie dat niet als een nieuwe situatie. Elke trainer heeft een klankbord. Prins is gewoon een gedelegeerde van het bestuur. Een tussenpersoon tussen de spelers en het bestuur en in sommige gevallen ook wel tussen de trainer en het bestuur. Oudere trainers zouden zich ook met zo'n taak nuttig kun nen maken. Het hoeft niet direct een oud-speler te zijn. Met z'n drieën (Mur bedoelt Van de Boog aart als derde) weet je tenslotte meer dan alleen. We moeten niet terug naar de tijd van technische commissies, toen er vijf uur over het opstellen van een speler werd eerste divisieclub Helmond Sport voor, waar oefenmeester René van Eek reeds na een handvol competitiewedstrijden de laan werd uitgestuurd. Van Eek wenste zich niet neer te leggen bij de 'zijns inziens te grote volmachten, die het bestuur aan de geblesseerde speler Ko Prins verschafte. Na een vorig seizoen, dat vrij goede resultaten had opgeleverd, wees Van Eek niet ten onrechte op zijn indertijd gesloten contract, waar duidelijk in stond vermeld, dat hij en niemand anders de hoofdtrainer was. gepraat,maar van dat dictatoriale moeten we eens af'. 'We leven In een tijd van inspraak. Je zou die inspraak in het geval van Helmond Sport ook in kritiek kunnen vertalen. En de meeste trainers kunnen geen kritiek heb ben. Dat bqgrijp ik niet zo goed'. MATTY VERKAMMAN PERTH Margaret Court 32 jaar en moeder van twee kinderen, wil volgende maand in Zuid-Afrika be ginnen aan haar tweede come back. Enkele weken geleden kwam haar streven opnieuw naar de top van de tennisladder te klimmen op losse schroeven te staan door een blessure aan haar rechter kuitspier. Een behandeling door haar oude coach Stan Nicholes heeft de afge lopen twee weken echter wonderen voor de spier 'gedaan. Margaret Court: 'De behandeling was nogal pijnlijk, maar de moeite waard. Mijn kuitspier is bijna weer de oude.' De terugkeer op de baan van de Australische tennisvedette wordt gevolgd door het uitgeven aan het eind van het jaar van haar tweede boek. In dit boek zal Margaret Court vermoedelijk weer ingaan op het gedrag van haar Amerikaanse collega Billy Jean King op de baan. In Perth vertelde mevrouw Court: 'Ik kan bewondering hebben voor Billy Jean voor de manier waarop zij het tennis beheerst. Maar naar mate ze ouder wordt, krijgt ze meer ster-allures. Haar gedrag op de baan.ballen in het publiek slaan, met haar racket gooien en schelden op lijnrechters en scheidsrechters is voor haar een onderdeel van haar werk', aldus Margaret Court'. Vroeger liet ik me erdoor uit mijn spel halen, maar Billie kan me er nu niet meer mee intimideren.' Margaret wil in Zuid-Afrika terug komen in het grote tennis omdat zij daar door het grote aantal deel nemers waarschijnlijk 'rustige' eer ste ronden heeft en een betere kans krijgt haar oude vorm te her vinden. spaarronn oud percentage nieuw percentage* spaardeposito 6 jaar vast spaardeposito 5 jaar vast spaardeposito 4 jaar vast spaardeposito 3 jaar vast spaardeposito met oplopende rente looptijd 2,3 of 4 jaar Voor deposito's ingaande 1 november 1974 of later. spaardeposito 2 jaar vast Spaar-Extra-Rekening spaardeposito met 24 maanden opzegging 7% spaardeposito met 12 maanden opzegging 6% spaardeposito met 6 maanden opzegging spaardeposito met 3 maanden opzegging spaarrekening 5%% spaarboekje Jeugdspaarboekje Zilvervloot 7% ZEIST Hans Bres van PC Den Haag is door de tuchtcommlssle van de KNVB voor drie wedstrijden geschorst wegens natrappen in de wedstrijd tegen Roda JC. Bovendien kreeg hij nog 125 gulden boete. De overige straffen zijn: aarlem: J. C. Akersloot, een wedstrijd voorwaardelijk plus 150 gulden boete. R. de Kip, twee wedstrijden. SC Amersfoort: F. Carves, een wedstrijd een voorwaardelijk en 100 gulden; R. Snijders een voorwaardelijk en 175 gulden; AZ 67: T. Lensen, een wedstrijd en een voorwaardelijk. Excelsi or: J. Jacobs, twee wedstrijden SW: R. de Haan een wedstrijd; Wageningen: L. Sohucharb, een wedstrijd en een voor- waardéiijk; De Graafschap: J. Doorne bosch, een voorwaardelijk en 150 gulden; PEC: H. de Kleine en L Eyzig, beiden een wedstrijd. FC Den Haag: H. van Leeuwen, een voorwaardelijk en 250 gul den Willem II J. Eijkenbroek, een wed strijd en 200 gulden B. Wielaert, een wedstrijd en een voorwaardelijk. SC Cambuur: R. Lcpez, twee wedstrijden Bovendien mag Lepez zes maanden geen aanvoerder zijn. eerenveen: N. Golya- nln, twee wedstrijden en 150 gulden M. Ooft. een wedstrijd en een voorwaarde lijk en 100 gulden. FSC: A. M. Pfennings, twee wedstrijden en 150 gulden. Van vier spelers is een voorwaardelijke schorsing omgezet in een onvoorwaarde lijke: Excelsior: J. Merrelaar. Veendam: P. Koning. Helmond Sport: E. Brandes, Ajax: E. Kraal. Vooruitgang in de turntop ten koste van onverantwoorde risico's en verwondingen VARNA Eberhard Gienger heeft de angst van zich afgezet. De 23- jarige student uit West-Duitsland, die zondag in Varna de hegemo nie van de turners uit Japan en de Oosteuropese landen heeft doorbroken met een wereldtitel aan het rek gaat niet gebukt on der de vrees voor blessures. Het aantal verwondingen van topturners, of topakrobaten, want de scheiding tussen sport en cir cus is opnieuw verder vervaagd, was in Varna weer enorm groot. De meest opvallende namen op de lijst van de uitvallers waren die van Olympisch kampioen paard- sprong Klaus Köste (achillespees gescheurd), van tweevoudig Olympisch kampioen Sawao Kato (schouder): van Europees kampi oen Viktor Klimenko (Pols) en van de drievoudige wereldkampi oen Shiger Kasamatsu (gescheur de schouderspier). In Künzelsau, in de woning van Gienger, kent men net als in ie dere turnfamilie de gevaren. Daarom verdween moeder Gienger uit de kamer, weg van het televi sietoestel, toen haar zoon aan de beurt was voor zijn rekoefening. 'Ik kan niet blijven kijken,' ver telde zij. 'Als hij aan het werk is, heb ik altijd angst dat hem wat overkomt.' Eberhart 'Ebbse' Gienger glim lacht slechts om die vrees van zijn moeder, die hij overdreven noemt. 'Het werk aan de toestel len', beu eerde hij, 'is niet half zo gevaarlijk als men veronderstelt, wanneer aan één voorwaarde is Sport of acrobatiek? Joan Rice, een van de beste Amerikaanse turnsters is in Varna in actie aan de burg met ongelijke leggers. Een toestel dat mét de evenwichtsbalk aan kritiek onderhevig is. voldaan. Je kunt het risico vrijwel uitbannen wanneer je de training logisch opbouwt. Het is eigenlijk net als bij kinderen die pas jaren nadat zij hebben leren lopen op een fiets klimmen.' Gienger wil dan ook niet blijven stilstaan bij de oefening die hij in Varna vrijwel perfect afwerk'e. Hij is nog niet tevreden met het einde van zijn halsbrekende toe ren aan het rek. Hij wil verder dan een dubbele salto met halve schroef. Hij traint om bij de vol gende grote kampioenschappen een dubbele salto met dubbele schroef te kunnen brengen. Stilstand is achteruitgang zeker bij de turners en turnsters die soms onverantwoorde risico's ne men om tienden van punten te kunnen veroveren in hun strijd voor het succes. Vier jaar geleden nog was de paardsprong van Mit- suo Tsukahara een sensatie. Een gehoekte salto met kwart-draai. In Varna was er een dozijn tur ners dat hetzelfde presteerde. Tsukahara was door de ontwikke ling achterhaald. Hem was nog slechts de roem gebleven dat de door hem ingevoerde sprong zijn naam droeg. Toeschouwers en juryleden echter zagen ook dub bele salto's in de Tsukahara- sprong. In de internationale turnwereld maakt men zich zorgen om deze vooruitgang, omdat de prijs voor een verbetering betaald wordt met verwondingen. Een Zwitserse kamprechter in Varna: 'Wij heb ben al besproken of wij de toe stellen kunnen verbeteren, of dat wij misschien bepaalde oefenin gen moeten verbieden om de sportmensen tegen zichzelf te be schermen'. Valeryi Nagy, voorzit ster van de technische commissie van het damesturnen stelt zich op hetzelfde standpunt. Arthur Gan der, de voorzitter van de interna tionale turnbond: 'De ontwikke ling gaat door, maar niemand weet waarheen.' Gander is ook een voorstander van beperkingen. Vooral bij de dames. Met Valeryi Nagy vindt hij dat de oefening van Olga Korboet op de even wichtsbalk over de grens, die gymnastiek van circus scheidt, gaat. Eberhard Gienger kan eigenlijk model staan voor de ontwikkeling van het moderne turnen die be paald wordt door een enorm in tense trainlngsarbeid. Tien jaar geleden bestonden er voor Gien ger drie sporten. Voetbal. Rol schaatsen en turnen. Uit een ru zie met zijn toenmalige trainer Otto Ziplies, die vooral bezwaren had tegen het 'gevaarlijke' voet bal, kwam tenslotte Giengers be slissing met voetbal te stoppen en meer aandacht aan de gymnastiek te besteden. Vier jaar later, in 1968 werd hij in Berlijn Westduits jeugdkampioen. De nationale trai ner Friedrich keek met verbazing naar de resultaten van de nieuwe ontdekking. Hij had moeite met een behoorlijke flick-flack, hij de monstreerde duidelijke zwakheden aan ringen en bij de paard sprong.' 'Gienger', vindt de tegenwoordige Duitse bondstrainer Albert Zelle- kens, 'heeft nauwelijks opvallend talent voor de sport. Zijn grote kracht is de hem aangeboren za kelijke intelligentie waardoor hij zichzelf tijdens wedstrijden en trainingen volledig in de hand houdt.' 'Er kan niets gebeuren,' vindt Gienger. 'Ik heb van dit wereld kampioenschap gedroomd. Ik zou het nu misschien al anders en beter hebben kunnen doen, maar ik heb nog een toekomst voor mij', stelde de eerste Westduitse wereldkampioen sinds veertig jaar, die net als zijn voorganger Ernst Winter in Boedapest (1934) de titel aan het rek behaalde. SCHAKEN In Oosterbeek la een begin gemaakt met het Nederlands kampioenschap schaken voor dames. De uitslagen van de eerste ronde zijn: Mleke van Eist (Elndhoven)- Fenny Heemskerk (Amersfoort) 10. Bills de Graaf Zwlj ndrecht-Hanneke van Pareren (Amsterdam) Jea- nette Mulder (Amstelveen)-Erlka Bel le (Velp tt-% Anneke Schol (Assen- delft)-Ada Van der Glessen (Rotter dam) 01. Conny Vreeken (Maas tricht-Alexandra Van der Melje (Haarlem) 01. TWEEDE RONDE: Fenny Heemskerk- Alexandra v.d. Melje afgebroken, Ada v.d. Glessen-Corry Vreeken 01, Erlka Belle-Anneke Schol 10, Hanneke van Parreren-Jeanette Mulder afgebr. Mle ke van Elst-Ellls de Graaf 01. Erlka Belle en Ellls de Graaf hebben de leiding met 114 punt. TAFELTENNIS Het Nederlands ta- feltennlsteam heeft ln Corenne (Bel gië) ln een wedstrijd voor de tweede divisie van de Europese competitie met 6—1 gewonnen van België. Alleen Sonja Heltzel leed een nederlaag: 1221 en 2022 tegen Marie -France Germlat. De gedetailleerde uitslagen zijn: Nas- seaux (Bel)-Van der Helm (Ned) 17 21, 15—21; Van der Walle (Bel)-Van Slobbe (Ned) 17—21, 12—21; Marie- France Germat (Bel)-Sonja Heltzel (Ned) 21—12, 22—20; Dujardin/Nas- seau (Bel) -Van Slobbe/Van der Helm (Ned) 18—21 21—23; Van der Walle/- Marle-France Germat Bel)-Van der Helm/Sonja Heltzel (Ned) 19—21, 2114, 1421: Nasseau (Bel)-Van Slobbe (Ned) 7—21; 9—21; Van der Walle (Bel)-Van der Helm (Ned) 21— 23, 17—21- Volgende week donderdag ontmoet Nederland In St. Mlchellgestel Ierland voor deze competitie. De andere lan den zijn Polen en Denemarken. TENNIS Stan Smith Is ln de halve finales van het internationale toer nooi van Hilton Head weggevaagd door de achttienjarige Zweed Björn Borg. Op de banen van Sea Pines, waar Smith werkt als Instructeur, won de Amerikaan de eerste set met 6—2 voornamelijk door zijn Indru kwekkende service. Zijn opslag liet hem daarna echter ln de steek en >rg won duidelijk, 64 6—0. iu de andere halve eindstrijd versloeg Nastatse Laver. Blllle Jean King werd bij de dames uitgeschakeld door Vir ginia Wade. De organisatoren van het toernooi, waar een prljzenpot ls van 135.000 dollar (ruim 350.000 gulden) hebben een sleutel toegepast voor de verdeling van het prijzengeld, die zelfs het gemengd dubbelspel Interes sant maakt. Er ls een vette pot voor de speler die de meeste partijen wint, voor Iedere gewonnen wedstrijd wordt een punt gegeven en punten kunnen zowel ln het enkelspel als ln de belde dubbelspelen worden behaald. VOETBAL De eerste-dlvlsleverenl- glng NEC uit Nijmegen heeft In Gra ve het Nederlands militair elftal ver slagen met 6—3, BIJ rust stonden de militairen De doelpunten van de le- gerploeg kwamen op naam van Wltb- aard (FC Utrecht) en Roda JC-man Koerver (2) IJSHOCKEY Uit een rapport dat de strafcommlssle van de Nederlandse IJshockeybond heeft samengesteld, blijkt dat het aantal strafmlnuten ln het slezoen 1973/1974 met 55,5 pro cent ls toegenomen. In de 349 regle mentair afgewerkte competltle-wed- strijden (meer dan een verdubbeling van het seizoen ervoor) verdwenen ln totaal spelers voor 15.036 minuten naar de kant. In het seizoen 1972/73 was dit getal 8665. Het rapport werd behandeld tijdens de bondsvergadering van de NYB. De begroting van de bond vertoont een tekort van 94.000 gulden. Men hoopt dit aan te vullen door het verkrijgen van subsidies. De vergadering besloot één van de twee voor het komende seizoen vast gesteld wedstrijden tegen Bulgarije te annuleren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13