Wickel nuchter onder succes Otrivin Tilburg Trappers: vertrouwen in moeilijke EuropaCup strijd Neus verstopt? Neem uzelf niet bij de neus. Overwinning voor Anatoli Karpov ïerste winst onder Don Revie 'Weinigen kunnen kapitalen met voetbal verdienen' -e Muhammed Ali is weer 'de grootste' Gesprek Keizer opgeschort ingeland verslaat Tsjechoslowakije met 3-0 4* ;0UW/KWARTET DONDERDAG 31 OKTOBER 1974 SPORT T13-K15 |Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Samen met zestien andere beloftes uit het betaalde voetbal heeft Ton Wickel, de talentvolle voorstopper van Excelsior, gisteren deelgenomen aan de eerste centrale training die door Be KNVB voor Jong Oranje is georganiseerd, als voorbereiding op de interland tegen Jong Italië, die Dp 19 november in 's-Hertogenbosch zal worden gespeeld. George Knobel en zijn assistent Ger Blok wensen Jong Oranje beter voor te bereiden dan i n het verleden is gebeurd en hebben dat streven ■vertaald' door tweemaal, een dag lang, de voltall ige selectie voor Jong Oranje in Zeist bijeen te ha len. De eerste training voltrok zich gisteren, de t weede staat gepland voor 13 november. (ADVERTENTIE) long Oranje lijkt daarmee op weg )m bij de KNVB eindelijk de plaats je krijgen die het al jaren verdient in ook Ton Wickel kan daar zijn roordeel mee doen. 'Hoewel ik al blij ben', zegt Wickel, derde jaars Itudent lichamelijke opvoeding, I 'dat ik hier bij mag zijn'. met over de kop Excelsior's jonge centrumverdediger joont daarmee zélf al enigszins aan, lat hij zichzelf- niet over de kop wil Jollen en verwijst daarbij gretig aaar Ben Peeters. Excelsior's trai ler, die vóór Wickel al talloze ta fenten naar de top van het betaal- le voetbal heeft gestuwd. 'Peeters', legt Ton Wickel, 'was één jaar {eleden de man die het in mij zag fitten. Dankzij hem, heb ik bij Ex- «elsior m'n grote kans gekregen. Ik bad ook het voordeel, dat het vorig jeizoen Excelsior meteen het kam pioenschap bracht. Ik heb daardoor Je gelegenheid gehad om rustig aaar de eredivisie toe te groeien.' ()e overstap van de jungle-achtige jerste divisie naar de eredivisie is roor Wickel gepaard gegaan met ►en verandering van positie. Vorig leizoen speelde hij nog als ausput- »er. Maar sinds de komst van Rinus Israel is Wickel, via veel begelei- ling van de kant van Peeters. op geschoven naar de voorstopper- jlaats. 'Elke week', typeert de rusti- fe prater Wickel, 'krijg ik een kerel toegewezen. Die vent mag niks joen, dat is wel eens moeilijk. Foorstopper zijn vereist een enor- ne concentratie. Als Ausputzer kan |e wel eens afwrachten, je wordt jr een beetje laconiek door. Doe je lat als voorstopper, dan ben je terkocht. Als ik één seconde te laat reageer, dan betekent dat een doel punt'. Johnny dusbaba Daarom ben ik blij. dat ik bij Excelsior speel. Ik krijg de kans om te wennen. Een Johnny Dusbaba krijgt die bij Ajax veel minder. Dat is de consequentie, als je bij een topclub speelt. Jongens als Dusbaba leven onder een verschrikkelijke druk. Daarom doe ik liever eerst wat ervaring op bij een club als Excelsior. Ajax en Feyenoord zijn pas tevreden als ze kampioen wor den. Excelsior was vóór het seizoen al blij met een plaats bij de laatste drie. Als het maar niét één van de twee onderste was. Op dit moment is dat patroon wat veranderd. Acht punten uit acht wedstrijden, dat had niemand verwacht. We waren ingetekend als degradant, maar op dit moment staan we goed in de middenmoot'. Drie maanden geleden had zelfs de meest verstokte Excelsior-fanaat niet durven dromen, dat de ploeg van Peeters zó voortreffelijk zou starten. Zo goed als Ton Wickel zich op dat moment nog maar nau welijks een voorstelling kon maken van wat er met hém bij Excelsior terecht moest komen. 'Toen ik hoorde dat Rinus Israel gekocht was', zegt Wickel, 'voelde ik me van binnen rot. Ik heb erover gedacht om als Ausputzer in het C-elftal te gaan voetballen. Omdat ik me als achterste man nog steeds het meest op m'n gemak voel. TEGENOVER GEEL» Maar bij zo'n C-team zitten hooguit 50 mensen te kijken, meer niet. Toen heb ik tóch maar voor de eredivisie gekozen. M'n eerste wed strijd als voorstopper was tegen Ajax, zoiets vergeet je nóóit meer. Het was de eerste keer, dat ik voor zó veel mensen moest voetballen, en dan nog tegenover Ruud Geels. We zijn weggeschreven. We verlo ren maar met 2-0, omdat we veel te defensief zouden hebben gespeeld. Ik weet het niet, het kan best. Maar ikzélf heb Juist tegen Ajax het gevoel gekregen, dat ik ook als voorstopper kan meedraaien'. 'Dat heeft m'n gevoelens tegenover Israel ook veranderd. Eerst was ik verbaasd, dat was ook logisch. Maar later is dat langzaam overgegaan in begrip en respect. Ik heb begrepen, dat Israel bij Feyenoord vaak als een minder prettige jongen werd gezien. Bij Excelsior merk ik daar niks van. Rinus is professioneel, dat merk je vooral vaak in de laatste paar minuten van een wed strijd. Dan 'stuurt' hij Excelsior en dan zie Je ook hoe hij zich heeft aangepast aan de gemoedelijke sfeer'. MET BELANGRIJKER 'Verder sta ik er niet te vaak bij stil. Je kan nóg zo Veel Israels achter je hebben, je moet het uit eindelijk toch zélf voor elkaar boksen. Ik vind het soms ook wat sneu voor de andere jongens, als iedereen zo veel over Israel en over Wickel praat. Ik ben niet belangrij ker dan een ander, voorlopig wil ik dat het zo blijft'. Wickel's verlangen om 'gewoon te functioneren' houdt verband met zijn studie die de eerstkomende an derhalf Jaar beslist zal blijven pre valeren, 'wat er ook in de voetbal lerij voor mij is weggelegd'. Net als Bobby Vosmaer (AZ'67), Wim Meutstege (Sparta), Cor Pot (Haar lem), Simon van Vliet (FC Den Haag), Jan Everse (Feyenoord) en Wim van Til (eveneens Feyenoord) combineert Wickel de voetbalelrij met een krachtenverslindende stu die aan de Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding. PIET KEIZER Een talent als Vosmaer wenst zijn voetballoopbaan 'niet t.e laten lij den onder zijn studie', maar Wickel heeft daar op zijn beurt een andere TON WICKEL: 'Toen ik hoorde dat Israel gekocht was voelde ik me van binnen rot'. mening over. Hij zegt: 'De Acade mie is m'n vak: dat combineer ik met m'n hobby, de voetballerij. Het is maar voor weinigen weggelegd, om in de voetballerij kapitalen te verdienen. Als ik dan op dit mo ment zie. wat er rondom Piet Kei zer gebeurt, dan voel Ik me sterk in m'n besluit om de Academie voorop te stellen. Ik heb dat van huis uit meegekregen en ik wil het voltooi en. Na m'n studie ben ik 22, 23 jaar. Dan kan ik me nog tien jaar uitleven in me hobby'. JAN VAN DER KROON Otrivin helpt direkt. Even druppelen en u kunt weer vrij ademhalen. Otrivin prikkelt niet en werkt urenlang. Gezwollen neusslijm- vliezen slinken. U hebt een fijne neus voor Otrivin. verkrijgbaar bij apotheker en drogist als handige spray of druppelflacon. Nieuw toernooi start, vorige competitie nog niet afgewerkt fan onze speciale verslaggever TILBURG Op 8 en 10 decem ber speelt de nationale ijshoc- teykampioen Tilburg Trappers Ie beide halve finale wedstrij- len in de Europacup tegen het fsjechische Pardubice. Maar jog voor die met spanning te- (emoet geziene confrontatie, legint Tilburg Trappers al weer tan een volgend Europa Cup- bemooi. Morgen is het zover, onde van het nieuwe toernooi fanneer de club in de eerste pgen de Oostduitse kampioen ynamo Weisswasser uitkomt. enigszins merkwaardige ang van zaken, die bijvoor- eeld in een Europese voetbal- eker volstrekt ondenkbaar zou jn. et lag eerst in de bedoeling, dat e dubbel tegen Parduice In sep- imber zou worden gespeeld, maar ingezien de Tilburgers niet over s konden beschikken, zijn die du- 's naar december verschoven, 'anneer Tilburg Trappers ook de alve finale tegen Pardubice zou rerleven, wacht in de finale cle ussische kampioen ZSKA Moskóu. laar het valt uiteraard te betwijfe- n, of het zo ver komt, want Par- ibice is tenslotte de kampioen uit in land. dat al jarenlang een gro- fe rol speelt in de A-groep van het :en (ereldkampioenschap: Nederland jpmt uit in de B-groep. (ocht Tilburg Trappers evenwel toch doorstoten tot de finale, dan zal he t voor de club financieel moeilijk worden om daar de kosten voor op te brengen. Secretaris Jac ques Herijgers reageert daarop: 'In de Nederlandse competitie staat Tilburg Trappers op een eiland. Al leen HIJS en misschien Nijmegen zijn tegenstanders van allure. En in de Coupe Internationale, Luik dan nog. Tegen HIJS komen er onge veer 2500 betalende bezoekers, te gen Nijmegen minder. Dus de re cettes zijn niet zo hoog. Voor de reizen naar Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije heben we al een begroting, maar wanneer we ook naar Moskou zouden gaan, zal er bij diverse instanties aan de bel moeten worden getrokken. Overi gens komt Rusland in een dergelijk geval meestal tegemoet in de kos ten. Het is tenslotte'voor dat land ook een enorme prestlgezaak.' Maar eer het zover is speelt Tilburg Trappers dus twee wedstrijden in een nieuwe Europese bekerafleve ring. Na de successen uit het nog voortdurende toernooi (Luik, Kla- genfurt en het Hongaarse Ferenc- varos werden uitgeschakeld) is het sterke Dynamo Weisswasser uit Oost-Duitsland morgenavond in de Pelikaan-hal de tegenstander. Hoe wel Ferencvaros Boedapest is uitge schakeld is in feite de eerste keer dat Tilburg Trappers in een Europa Cup-toernooi op een zo sterke te genstander uit één der Oostblok landen stuit. Oost-Duitsland komt ook uit in de A-groep van het wereldkampioen schap. ofschoon het daar nooit een toonaangevende rol heeft gespeeld. De Oostduitsers danken momenteel hun aanwezigheid in de A-groep zelfs aan het recente dopingschan- daal, toen één Fin er de oorzaak van werd dat Finland naar de B- groep afdaalde en Oost-Duitsland de verloren partij tegen de Finnen in winst zag omgekeerd en derhalve niet behoefde te degraderen: de gradatie, zoals die typerend was voor de Oostduitsers in voorgaande jaren toen men tussen de A- en B- groep zweefde. Maar toch is Dynamo Weisswasser een tegenstander, die in Tilburg aanspreekt. Jacques Herijgers zegt tenminste: 'Ik verwacht dat de poli- kaan-hal nagenoeg uitverkocht zal zijn. Dat betekent tussen de vier en vijfduizend toeschouwers. De prijzen zijn aangepast, gezien de hoge kosten. Alle rangen zijn twee gulden duurder geworden. De duur ste plaats kost tien gulden en de goedkoopste 6% gulden.' Dynamo Weisswasser is staatslever- ancier van spelers aan het nationa le team. Niet minder dan tien spe lers van Dynamo vormen de rugge- graat van de Oostduitse ploeg. De bekendste spelers zijn Helmut No- vay en Rüdiger Noack, die respec tievelijk in zes en vijf toernooien voor het wereldkampioenschap heb ben gespeeld. Andere internationals zijn Bielas, Fischer, Braun, Husch- to, Philip, Schür, Simon en Slapke. Maar daar staat dan tegenover dat Tilburg Trappers in Nederland de kern voor de nationale ploeg vormt. Tilburg Trappers levert negen in ternationals. Het zijn doelman Gerry Göbel; de verdedigers Hans Christiaans. Huub van Dun, George Peter Nousek en Guus Bakker; de aanvallers Joe Simons, Jack de Heer, John Macdonald en Klaas van de Broek. Voorts zijn Mark van Boekei, Jos van de Wijngaert, Jo- han van de Ven en Lucien van de Schoot jeugdinternatlonals. De motor van het team is speler- coach Paul Domm. De Canadees Ward Laurie en de Tsjechische vluchtelingen Tuma en Bulejcik, die ongeveer in januari Nederlan der hopen te worden (de voormalig ge Tsjech Georg Peter Lusak dien de vijf maanden op zijn naturalisa tie te wachten) completeerden de ploeg. Uitslagen Coupe NN: HIJS—Den Haag 6—3. Thialf—Brussel Stand: HIJS 4-8, Nijmegen 4-7, Tilburg Trappers 3-6. GIJS 6-6, Utrecht 6-5. Smo ke Eaters 3-4. Brussel 4-4. Thialf 6-4. Amsterdam 4-3. Den Bosch 5-1, CPL Luik 0-0, Den Haag 3-0. MATTY VERKAMMAN Van onze sportredactie AMSTERDAM Het gesprek dat Ajacied Piet Keizer gister avond 'ergens in Nederland' zou hebben met Ajax-be- stuurslid Henk Timmen is niet door gegaan. Piet Keizer had verzocht het gesprek op te schorten. Een nieuwe da tum waarop geprobeerd zal worden de moeilijkheden die er rond Keizer bij Ajax zijn gerezen op te lossen is nog niet gekozen. Kansen voor Koilsjnoj vrij wel verkeken MOSKOU (TASS)*Anatoli Karpov heeft gisteren in Moskou de zeventiende partij van de schaaktweekamp met zijn landge noot Viktor Kortsjnoj gewonnen. De 23-jarige Russische groot meester heeft nu een voorsprong van 3-0. WATTENSCHEID Er is geen sprake van een transfer van de Argentijnse international Carlos Babington naar de Duitse vereni ging Wattenscheid die uitkomt in de Tweede Liga Noord. Uit Buenos Aires waren berichten gekomen dat Wattenscheid Babinton voor 6 mil joen pesos (ruim anderhalf miljoen gulden) had gekocht. Babington excelleerde in het Argentijnse elftal tijdens het wereldkampioenschap. In Wattenscheid wordt een trank- fer stellig ontkend. Klaus Steil- mann, voorzitter van de vereniging zei gisteren: 'Allemaal onzin. We hebben wel eerder dit jaar gesprek ken gevoerd met vertegenwoordi gers uit Buenos Aires maar daar kwam geen resultaat uit. Sindsdien hebben we niets meer gehoord. We zijn ook niet langer geïnteresseerd'. De tweekamp, die gaat om het recht wereldkampioen Bobby Fischer uit te dagen, wordt gewonnen door degene die het eerst vijf partijen in zijn voordeel beslist. Is dit echter na 24 partijen niet het geval, dan telt de stand van het moment. In dit licht bezien is het voor Kortsjnoj vrijwel onmogelijk geworden nog te zege vieren: van de komende zeven par tijen zou hij er vier moeten winnen. Bij 33 wordt er geloot. Kortsjnoj (43) raakte in de zeven tiende partij in ernstige tijdnood. Na een fout gaf hij op bij de 43ste zet. Het verloop van de partij is: WIT: Kortsjno. ZWART: Karpov. 1. d2-d4 Pg8-f6, 2. c2-c4 e7-e6, 3. g2-g3 d~-d5, 4. Lfl-g2 d5xc4, 5. Pgl- f3 c7-c5. 6. 0-0 Pb8-c6. 7. Ddl-a4 Lc8-d7, 8. Da4xc4 c5xd4. 9. Pf3xd4 Ta8-c8, 10. Pbl-c3 Dd8-a5, 11. Tfl- dl Lf8-e7, 12. Pd4-b3 Da5-c7. 13. Pc3 -b5 Dc7-b8, 14. Pb3-c5 a7-a6, 15. Pc5 xd7 Pf6xd7. 16. Pb5-c3 Pd7-e5. 17. Dc4-a4 0-0. 18. Lel-f4 Db8-a7, 19. Lf4xe5 Pc6xe5. 20. Da4-e4 Pe5-c6, 21. Tdl-d7 Le7-f6, 22. Tal-dl Da7-b6, 23. De4-c2 Pc6-a5, 24. Tdl-d3 h7-h6, 25. a2-a3 Tc8-c7. 26. b2-b4 Tc7-xd7, 27. Td3xd7 Tf8- c8, 28. Td7-d3 Pa5-c4. 29. Pc3-e4 Dd6-c7, 30.Pe4-c5 Pc4-e5, 31. Td3-d2 b7-b6. 32. f2-f4 b6xc5. 33. f4re5 Dc7xe5, 34. Lg2-b7 Tc8-c7. 35. Dc2-e4 De5-al schaak, 36. Kgl-g2 Dalxa3. 37. b4xc5 Tc7xc5, 38. Td2-d3 Da3-a5. 39. De4-f3 Da5-b6. 40. Dt3-d7 Tc5- f5. 41. Df3-g4 Db6-f2 schak, 42. Kh2- h.3 g7-g6, wit geeft op. TENNIS Tom Okker Is als derde ge plaatst voor het herenenkelspel van het tennistoernooi om de open kampioen schappen van Zweden, dat 3 november in Stockholm begint. De Zweed Björn Borg Is als eerste gerangschikt voor de Argentijn Gulllermo Vllas Okker Is ge- 8laatst boven Arthur Ashe (vierde), larty Rlessen (vijfde). Jan Kodes (zes de), Manuel Orantes (zevende) en Tom Gorman (achtste). 5NDEN Het Engelse elftal, voor t eerst onder coach Don Reive, eft gisteravond voor het Europees mpioenschap een 30 overwin- Jig behaald. Bij de rust was het igen Tsjechoslowakije nog 00. aarna scoorde Mike Channon de feningstreffer via twee doelpunten b Colin Bell werd de 30 eind- and bereikt. irland zorgde in Dublin voor een tote sensatie door in de eerste wed- |rijd in groep zes voor het toernooi fn het Europees kampioenschap de pwjet-Unle met 30 (20) te ver- laan. De drie doelpunten werden ge- joord door Don Givens. 'Ruim 32.000 toeschouwers zagen oe de Sowjet-Unie, die in 1972 twee- -e was geworden in de strijd om de Uropese titel voor landenploegen, len schijn van kans had. Don Gi- ins, de spits van Queens Park Ran- ers, wat de grote man in dit treffen 6t uitgroeide tot een van de roem- Ijkste overwinningen van Ierland, lechts een wanklank was er toen 1 de 32e minuut de Ierse aanvaller bny Mancini en de Russische ver- ediger Kaplichny het met elkaar an de stok kregen bij het nemen an een hoekschop en door de Weedse scheidsrechter Erik Axel- ryd van het veld werden gestuurd. De stand was op dat moment reeds 2—0 voor Ierland. In de 23e minuut rondde Givens met een magnifieke kopbal een combi natie tussen de Ierse aanvoerder Johnny Giles en Joe Kinnear af en zeven minuten later schoot Givens opnieuw raak. Het voorbereidende werk werd verricht door Treacy, die Givens met een cross-pass in staat stelde opnieuw te scoren. Ierland domineerde en behield het overwicht ook in de tweede helft. Na 70 mi nuten voltooide Givens de hattrick, waarbij wederom aanvoerder Giles een belangrijke rol speelde. Hij nam een vrije schop zo perfect dat Gi vens slechts voor het inkoppen had: 3—0. In groep 3 Won Joegoslavië in Bel grado met 3—1 van Noorwegen. In een andere wedstrijd voro die groep vond een grote sensatie plaats in Stockholm waar Zweden met 20 verloor van Noord Ierland. De Zweden liepen die achterstand al in de eerste helft op. Nichol en O'Neill scoord entoen voor de Noord ieren. Zweden dat vooral na rust al les op de aanval gooide slaagde er echter niet in die achterstand weer ongedaan te maken. Joegoslavië had veel te danken aan Josip Katalinski die twee doelpun ten scoorde tegen Noorwegen. Doel punten die hard nodig waren ook want via Tom Lund had Noorwegen in de 36ste minuut de leiding geno men. Op het door regen moeilijk be speelbare terrein moest Noorwegen zich voornamelijk beperken tot ver dedigen, maar de uitvallen waren snel en gevaarlijk. iUt een van die spaarzame tegenstoten kon Lund scoren. Maar nog voor rust kwamen de par tijen weer op gelijke voet dankzij Momcilo Vukotic. Na rust was het overwicht van de Joegoslaven nog duidelijker. Maar de ploeg had erg veel kansen nodig om te scoren. De doelpunten kwamen uiteindelijk tot stand via Katalinski die in 58ste en 72ste minuut raak schoot. Stand in groep S. Joegoslavië 1 1 0 0 2 31 Noord-Ierland 2 10 13 3—2 Noorwegen 2 10 12 34 Zweden 1 0 0 1 0 0—2 In een wedstrijd voor groep 2 won Wales met 20 van Hongarije. Bij de rust was het nog 00. Daarna scoorden Argon Griffith en John Toshack. Er waren in Cardiff 10.000 toeschouwers. KINSHASA Met verbijstering hebben de boksexperts die vrijwel unaniem Muhammed Ali geen kans gaven in zijn gevecht om de we reldtitel tegen George Foreman, de gebeurtenissen gisteren in alle vroegte gevolgd. Hun voorspellin gen over de afloop van het gevecht in de hoofdstad van Zaire bleken kant nog wal te raken. Vanaf het begin van het duel bleek Muham med Ali vooral taktisch veruit de meerdere over zijn landgenoot die zichzelf sloopte met voortdurende aanvallen. Toep Foreman vermoeid was uitgeraasd kostte het Ali op merkelijk weinig moeite om zijn tegenstander kort voor het einde van de achtste ronde knock-out te slaan. Muhammed Ali werd daardoor op nieuw wereldkampioen, nadat hij in 1968 van zijn titel vervallen werd verklaard. Dat gebeurde om dat Ali op geloofsgronden weigerde zijn dienstplicht in het Amerikaan se leger te vervullen. Hij kreeg toen vijf jaar gevangenisstraf, maar in 1971 werd hij vrijgespro ken. Niemand hield het voor moge lijk dat de 32-jarige Clay opnieuw zou kunnen toeslaan. Zijn voor naamste wapen, zijn snelheid, zou teveel geleden hebben. Tegen Foreman bleek Muhammed All Inderdaad niet de razendsnelle bokser te zijn die vroeger zo be wonderd werd. In plaats daarvan Wanhopig proheeft George Foreman nog overeind te krabbelen. Muhammed Ali (rechts achter) is wereldkampioen. stond er een taktlcus die volledig geloofde in zijn kans. Foreman had voor het gevecht nog gezegd dat alle luidruchtige en soms irritante praatjes van Muhammed Ali hem niet deerden, toen hij vermoeid werd en Ali ook in de ring nog bleef roepen droeg dat zeker ook bij tot de ontluistering van de we reldkampioen. Vermoeid en half groggy liep hij tenslotte in de acht ste ronde tegen een razendsnelle combinatie van All op. Toen hij weer overeind kwam had hij zijn tien tellen rust al ruimschoots ver bruikt. 'Ik heb hem steeds gezegd dat hij geen kracht had', vertelde een op merkelijk fitte Muhammed Ali na het gevecht. 'Ze hebben gezegd dat hij te sterk voor mij zou zijn. Ha. ha. Ik heb jullie altijd gezegd dat ik de grootste aller tijden ben. Zeg nooit meer dat ik verslagen word. Pas als ik vijftig ben word ik mis schien de underdog'. George Foreman Incasseerde zijn overigens zeer lucratieve verlies ge laten. Foreman was nog niet eerder knock-out geweest. Daaraan was het volgens zijn manager Dick Sad ler ook te wijten dat Foreman niet zo snel opstond. 'Maar', zegt Fore man zelf. 'een echte kampioen klaagt niet en zegt ook geen slech te dingen over ztjn tegenstander. Ali moet gerespecteerd worden. Hij is een echte Amerikaan, een echte heer en hij is de kampioen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9