I Nieuwe onenigheid ronder Palestijnen Medebeslissingsrecht strandt in Bonn op formele bezwaren Schmidt boekt in Moskou vooruitgang inzake Berlijn jjVeer gematigd Spaans hinister ontslagen Ook Amerikaanse concerns bemoeien zich er mee 'We zijn geen bananenrepubliek' felle kritiek op houding Arafat h ,m.l doden bij "llanadese Vliegramp evisie proces tegen er ding's moordenaar? Voedselhulp VS aan ontwikkelingslanden geruisloos minder Jouw KWARTET DONDERDAG 31 OKTOBER 1974 BINNENLAND T7-K9 iet te ter Jtlie J de lBAT, BEIROET, TEL AVIV (UPI, Reuter, AFP, AP) Vier Palestijnse verzetsorganisaties, be- nnd onder de naam 'Afwijzingsfront', hebben gisteren het compromis tussen Jordanië en de Pales- |nse Bevrijdings-Organisatie (PLO) verworpen. an 5od, Sr 1 vier organisaties het Volks- jnt voor de bevrijding van Pale- jia (PFLP). het PFLP-algemeen befajnando, het door Irak gesteunde ibische Bevrijdingsfront (ALP) het Volksstrijdfront (PSP) ^ben een gezamenlijke ver- ring uitgegeven. Daarin be- luldigen zij de leiding van de 3, Jassir Arafat in het bijzonder, i 'afwijking en schending van de (estijnse nationale handvesten en ltieke programma's. verwerpen 'absoluut de verzoe- ojigsresolutie' (die koning Hoes van Jordanië en Jassir Arafat eikt zouden hebben). De PLO 'de verantwoordelijkheid op h nemen voor het afwijken van lijn van de revolutie', aldus de laring. 'Het politieke program van de PLO vroeg vorig jaar om een algehele bevrijding van Palestijnse nationale gebied, de «fcning van het nationale Jor- n« nis-Palestijnse front voor het c enfet net egm s, h kla vestigen van een progressief be wind in Jordanië ter vervanging van dat van koning Hoessein'. De vier organisaties menen dat het akkoord van Rabat erkenning van de staat Isrël inhoudt, hetgeen zij fel afwijzen. Keus Koning Hassan van Marokko heeft gisteren op een persconferentie in Rabat gezegd dat Israël en de Vere nigde Staten nu de keus hebben tussen erkenning van de PLO en een wapenwedloop met het Arabi sche blok. waarvan de militaire kracht dank zij de olie-inkomsten snel groeit. Volgens koning Hassan moet Israël nu de volgende stap doen. Op een andere persconferentie zei PLO-eiler Arafat dat Lsraël zich voorbereidt op een preventieve oor log tegen de Arabieren. Hij beschuldigde Israël van chantage op de Arabieren om de Palestijnen uit te sluiten van nge :elijl vert wil. lacl ftDRID (AP, AFP, Reuter, UPI) De Spaanse leider Franco :1Jl) heeft een decreet afgekondigd waarin staat dat naast de 51- J ige minister van voorlichting Pio Cabanillas ook minister van 't anciën Antonio Barrera de Irimo is ontslagen. k v< t on lister Barrera was tevens vice- W mier. Cabanillas en Barrera tlden de reputatie dc meest libe leden te zijn in het kabinet premier Carlos Arias Navarro, ontslag van Cabanillas was sdag al bekendgemaakt. Deze lister zou zijn weggestuurd om- hij de Spaanse pers teveel vrij en had toegestaan. Volgens ffgslieden in Madrid zou minister Tera, daarop zijn eigen ontslag )ben aangekondigd. Ook zouden erse leden van Barera's staf uit test ontslag hebben genomen. i J het door Franco ondertekende reet staat dat Leon Merrera Es- iepenan de nieuwe minister van voor- Ne ting en toerisme wordt. Barrera worden opgevolgd door Rafael >ello de Alba, die afkomstig is i. d de automobielindustrie, o .hijgens waarnemers in Madrid is S de twee ontslagen een kabi- en scrisis voorkomen. Binnen het raad >inet zouden ernstige spannin- t zouden ontstaan nadatva n ui- rechts zware druk op premier dé fearro was uitgeoefend terug te sfren op het meer liberale beleid. >erof was gevoerd sinds in Portugal democratische omwenteling op Dg was gekomen. Onder Cabanil- De ontslagen zijn gevallen na een uitvoerig onderhoud tussen premier Navarro en generaal Franco. Eerder had de leider van de Falangistische beweging in Spanje, Francisco La- badie. gewaarschuwd dat 'samen zweerders' systematisch proberen het bewind van Franco 'te vernieti gen'. Labadie beloofde zijn Palan- gistische toehoorders dat hij 'met hand en tand' zou vechten om dat te voorkomen en niet zou toestaan dat in Spanje' onverantwoordelijk heden' zouden plaats vinden zoals in Portugal waren gepleegd. In de havenwijk van San Sebastian zijn dinsdagavond in een vuurge vecht een 45-jarige sergeant van het politiekorps Guardla Civil ge- doode n een lid van de Baskische onafhankelijkheidsbeweging ETA gewond. Het ETA-lid is gearres teerd. -5- een gelijkwaardige status met de andere Arabische landen. Volgens Aarafat bereidt Israël zich voor op een vijfde oorlog. Hij citeerde de Israëlische chef-staf Mordechai Goer die gezegd zou hebben dat bij een volgende oorlog de Arabieren niet het initiatief zouden hebben. 'Dat is een voorbereiding voor een preventieve actie' aldus de PLO- leider. die er aan toevoegde dat de PLO tegen aanvallen op burgers is. Op enkele punten verschilde Ara fat's interpretatie van de op de in Rabat gemaakte afspraken van me dedelingen die koning Hassan op zijn persconferentie deed. Zo zei Arafat dat op de top was afgespro ken dat de leiders van Egypte, Syrië, Jordanië en de PLO op korte termijn gezamenlijk zouden verga deren als de 'front-staten', over hun volgende stappen. Hassan had gezegd dat Arafat en de Jordaanse koning Hoessein elkaar volgende week in Amman zouden ontmoeten. Arafat heeft dit laten tegenspreken. Israël Premier Jitzak Rabin van Israël die vandaag besprekingen zal voeren met de Franse minister van buiten landse zaken, Jean Sauvagnargues. verklaarde gisteren in de Knesset dat het besluit van de Arabische top in Rabat geen goed resultaat is. 'We zullen echter niet 'van de heup' schieten. De beslissing vereist be studering en kan belangrijke gevol gen hebben voor onze politiek'. Terwijl Rabin sprak demonstreer den ongeveer 200 Arabieren buiten het parlementsgebouw voor terug gave van de Negev-woestijn. die Israël na de Arabisch-Israëlische oorlog in 1948 behield. Volgens de Israëlische staatsradio gaan enkele Arabische landen ma rine-installaties bouwen in het Zuidjemense eiland Perim, dat in de zuidelijke toegang tot de Rode Zee ligt. Vandaar uit kan toezicht worden gehouden op de scheep vaart naar het Suezkanaal en de Israëlische havenstad Eilath (in het zuiden van de Negev). Verwacht wordt, dat de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, binnenkort op nieuw naar het Midden-Oosten zal reizen. In New Delhi verklaarde hij gisteren, eerst het slotcommuniqué te moeten zien van de conferentie in Rabat, om te kunnen zien, welke gevolgen de besluiten hebben voor toekomstige bemiddelingspogingen. Koning; Hoessein van Jordanië wacht glimlachend het begin van de laatste zitting van de Arabi sche topconferentie in Rabat af. Rechts naast hem zit de delegatie van de Verenigde Arabische Emi raten. MOSKOU (Reuter, UPI, DPA) De Westduitse bonskanselier Helmut Schmidt heeft gisteren zijn driedaagse besprekingen in Moskou met de Sowj et-leiders beëindigd. Hij sprak op een persconferen tie in het Kremlin zijn voldoening uit over de vooruitgang die er naar zijn mening over de kwestie- Berlijn geboekt was. Wel verklaarde Schmidt, dat er tij dens de gedachtenwissellngen met de Sowjet-partijleider Leonid Breznjew 'aanzienlijke moeilijkhe- den'geweest waren. Maar 'we we ten nu welke richting we moeten inslaan, hoewel er veel vragen open blijven', aldus Schmidt, die direct na de persconferentie per vliegtuig naar Kiew vertrok voor een kort bezoek aan deze stad. De bilateralé overeenkomsten over wetenschap- pelijk-technische samenwerking en rechtshulp zijn nog niet onder te- N kend, wegens de omstreden Berlijn- se vraagstukken, maar er waren zodanige vorderingen gemaakt, dat voortzetting van de arbeid succes belooft op te leveren. Begrip rissen zeiden dat de Sowjet-Unie ermee ingestemd had dat de hoog spanningsleidingen door West-Ber- lijn, over Oostduits grondgebied naar West-Duitsland zouden lopen. Het zou de eerste keer zijn sinds de Tweede Wereldoorlog dat West- Berlijn gekoppeld zou worden aan Westduitse leidingen. Met Oost- Duitsland moeten hierover echter nog besprekingen gevoerd worden. Volgens Westduitse zegslieden heb ben de Russen 'een positievere houding' getoond inzake West-Ber- lijn. Schmidt streeft naar beëindi ging van de Sowjetrussische discri minatie van dat stadsdeel. De Sow- jet-ünie houdt void at West-Berlijn onafhankelijk van Bonn is en heeft het dan ook altijd uitgesloten van overeenkomsten tussen de beide landen. De Westduitse delegatie zou de Sowj ets hebben laten weten dat deze kwestie veel invloed heeft op de ontspanning tussen Moskou en het Westen. Schmidt zei daarover tegen journa listen dat er een principieel begrip is ontstaan over de bouw van een kerncentrale naar Westduits ont werp in de Sowjet-Unie, die stroom zal leveren aan West-Berlijn. De Vörkl&nn^ centrale zou komen te staan in Kaliningrad. Westduitse functiona- Wel hadden Schmidt en Breznjew tevoren in de historische Wladimir- zaal een gemeenschappelijke ver klaring over het bezoek van de Westduitse delegatie aan Moskou ondertekend. Bovendien zetten zij samen met de ministers van bui tenlandse zake n, Hans-Dietrich Genscher en Andrei Gromiko hun handtekening onder een overeen komst ter uitbreiding van de eco nomische samenwerking. Aan deze plechtigheid nam ook de premier van de Sowjet-Unie, Andrei Kosi- gin, deel. Over de inhoud van de documenten is nog niets bekendge maakt. De beide landen hebben voorts af gesproken dat als beide zijden dit noodzakelijk achten de twee minis ters van buitenlandse zaken of hun afgevaardigden eens per jaar bijeen zullen komen. Eenzelfde regeling bestaat reeds tussen de Sowjet- Unie en Frankrijk en de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten. Vol gens het Russische persbureau Tass zijn de besprekingen in een sfeer van 'eerlijkheid en wederzijds be grip' gehouden. zou de Spaanse pers meer druk- bediSvrijheid hebben ontvangen dan sinds Franco 35 jaar geleden SN i het bewind kwam. Onder Bar- (a. die vorige week nog een ver- b. eringsprogramma presenteerde, s aangedrongen op nauwe sa- hwerking met de Europese Ge lenschap. 'giëikiONTON, CANADA (Reuter. e#eit* een vliegtuigongeluk J lit een Canadees toestel in het |rdpoolgebied zijn dinsdag 31 en om het leven gekomen. Het tl, een Lockheed Electra, boor- ich door het ijs op drie kilome- afstand van de landingsbaan Point, bij het eiland Melville, mensen die het ongeluk over men, zijn ernstig gewond per jtuig overgebracht naar Ed- ïaalt?ton in Canada- Het toestel had gglilie-experts en bemanningsleden thff boord. De oorzaak van het ter feluk i3 n°g niel- bekend. door Jaap den Boef Het medebeslissingsrecht in Westduitse ondernemingen met meer dan 2000 werknemers zal moge lijk niet vóór de Bondsdagverkiezingen van 1976 tot stand komen Dit ondanks het feit dat in de Bondsdag wèl een meerderheid te vinden is voor een regeling op basis van pariteit (of gelijkheid) Officieel wordt overigens nog aangenomen dat het desbetreffende wetsvoorstel volgend voorjaar spoedig na aanvaarding van kracht zal worden. dC a isti bi ver. ndei een. ebbi uk tisch ideiiSHINGTON (AFP) Het Ame- lijkJlanse Opperste gerechtshof heeft «tlef beschikt op een verzoek unné James Earl Ray om opnieuw de ve Btandlgheden te onderzoeken, vestkronder hij in maart 1969 zich dat |uldig verklaarde aan de moord soonds Martin Luther King, de leider dé I de beweging voor burgerrech- 1 die op 4 april 1968 te Memphis reze|d vermoord, itleg'. eet werd destijds tot 99 jaar ge- ïeidigenisstraf veroordeeld. Vorige 'Psik verklaarde hij voor een hof ie si beroep dat zijn advocaat, Percy pasfeman. hem had 'gedwongen.' V® schuldig te verklaren. Foreman rernestigde dit. maar hij had deze •d gegeven omdat Ray anders ter >d zou zijn veroordeeld. irkrf ainljang Kai Sjek 87 1PEH (AFP) —President Tsjang vera van Taiwan viert vandaag e P% 87ste verjaardag, de 25ste ver- almfrdag sinds hij op 10 december J»s 8 van het Chinese vasteland iftl verjaagd. De nationalistische 1 Her verschijnt al twee jaar niet Cr in het openbaar De onmiddellijke aanleiding tot het op afstel lijkende te verwachten uitstel is de verklaring van Wolf gang Mischnick. fractieleider van de liberale FDP in de Bondsdag. Hij zei dat zijn partij (die samen met de SPD van de sociaal-demo cratische kanselier Helmut Schmidt in Bonn regeringsverantwoordelijk heid draagt) 'niets zal aanvaarden' wat gevaar loopt door de hoogste rechter in de Bondsrepubliek aan de grondwet te worden getoetst. Ook wordt nu ineens veel belang gehecht aan de opmerking van de economische expert van de FDP. Otto Graf Lambsdorff, dat het in grote lijnen overeengekomen com promismodel 'gecorrigeerd' moet worden. Naar aanleiding van dit laatste lie ten FDP-woordvoerders snel weten dat Lambsdorff niet namens de partij had gesproken. Het 'solisti sche optreden' van de expert, dat niet in overleg met de fractie was geschied, zou onverantwoordelijk zijn geweest. De mening van de FDP zou niet zijn veranderd en bovendien zo werd er aan toege voegd is Lambsdorff niet de maatschappij-politieke woord voerder van de partij (onder wie het medebeslissingsrecht ressor teert) maar woordvoerder voor eco nomische zaken. Wel herinnerde men er aan, dat ook Lambsdorff niet van mening is, dat de zaak op de lange baan moet worden ge schoven. Niet van harte Ook aan sociaal-democratische zij de zijn er problemen. Kanselier Schmidt bijvoorbeeld heeft er geen twijfel over laten bestaan dat hij niet van harte achter het compro mis staat. Hierin worden aan werk gevers en werknemers elk 10 zetels toegewezen in de raad van commis sarissen. Bepaald is dat de verte genwoordigers van de werknemers door kiesmannen aangewezen zul len worden. Vooral tegen dit punt van het compromis bestaan nogal wat bezwaren, omdat het de directe invloed van de werknemers in een onderneming beperkingen oplegt. Anderzijds maakt men er van soci aal-democratische en van vakbonds zijde geen geheim van dat het me debeslissingsrecht op paritaire basis niet ver genoeg gaat. omdat de werknemers geen beslissende stem krijgen. Schmidt is uiteraard voorstander van het medebeslissingsrecht maar dan volgens het 'Montan-model', dat al in de metaalsector is inge voerd. Volgens dit model heeft een 'neutrale man' zitting in de Raad van commissarissen, die bij het staken der stemmen het beslissende woord moet spreken. En al dan niet in verband met deze aarzelende houding van de kanselier wordt van de zijde van de krachtige voor ven, buitenlandse relaties bij het verstrekken van adviezen voor geldbeleggingen nadrukkelijk te wijzen op de komenae medezeggen schap in de bedrijven. De verklaring van Mischnick dat de FDP niets zal aanvaarden dat ge vaar loopt door de hoogste rechter aan de grondwet te worden getoetst, is slechts de aanleiding geweest tot de conclusie dat de zaak op de lange baan gaat. Oorzaak van de algemene beduchtheid is het be kend worden van twee juridische adviezen waarin wordt geconclu deerd dat het omstreden ontwerp in strijd Is met het volkenrecht en.de Westduitse grondwet zelf. Het ene onderzoek werd verricht voor de Amerikaanse Handelskamer in Frankfurt, het andere in op dracht van de (sociaal-democrati- wordt door Amerikaanse en West duitse bedrijven financiëel gesteund om zich sterk te maken tegenover de voorstanders van het in behan deling zijnde wetsontwerp. Aan Bonn moet duidelijk worden ge maakt dat de Amerikaanse belan gen nergens door geschaad mogen worden en dat 'pariteit wel eens het verlies van werkgelegenheid voor de Westduitsers' kan inhou den Kanselier Schmidt reageerde om deze reden dan ook heel om zichtig op het rapport van prof. Wengler, door het Amerikaanse op treden 'niet erg gelukkig' te noe men. Voorts liet hij een woordvoer der meedelen, dat het probleem door Washington nooit ter sprake is gebracht. Grondwet Tot omzichtigheid voelt Heinz Os kar Vetter, voorzitter van de over koepelende vakbond DGB (Deutsche Gewerkschafts-Bund) zich in het ge heel niet geroepen. Hij sprak van 'in menging in de binnenlandse aan- standers van het huidige compro mis-voorstel gesuggereerd dat in het parlement een vertragingstak- tiek wordt gehanteerd, zulks met AfTIOrilonOn Instemming van de voorzitter van de desbetreffende commissie, Ernst Schellenberg, zelf ook een sociaal democraat. sche) minister van Justitie, Ger hard Jahn. Ijskast Degenen echter die de zaken ge woon op hun merites willen beoor delen. geven toe dat 'als alles glad loopt' niet voor eind volgend Jaar een beslissing kan worden geno men. Somber voegt men er aan toe dat het hele medezeggenschap-pro- bleem wel eens in de ijskast te recht kan komen. Zeker zal dit gebeuren als de verwachtingen worden bewaarheid dat de conjunc turele ontwikkeling met een duide lijke neergang te maken krijgt, met als gevolg een ernstige economi sche crisis! In dit verband is opge vallen dat de leiding van de Deut sche Bank openlijk heeft toegege- Het voor de Amerikanen (met hun vele en invloedrijke dochteronder nemingen in de Bondsrepubliek, die goed zijn voor vele miljarden mar ken aan investeringen) opgestelde rapport zegt dat de paritaire mede zeggenschap een heperklng zou be tekenen van de rechten van de Amerikaanse aandeelhouders. Dit zou in strijd zijn met de wet be treffende het vriendschaps-, han dels- en scheepvaartverdrag tussen Bonn en Washinghton. Het rapport is afkomstig van de als zeer des kundige bekend staande Berlljnse volkenrechtshoogleraar Wilhelm Wengler. Er is echter een bedenke lijke politieke kant aan de gehele affaire, omdat blijkbaar pogingen gedaan worden, de Amerikaanse re gering te dwingen tot stappen te gen de regering in Bonn. De Amerikaanse Handelskamer gelegenheden van de Bondsrepu bliek' en waarschuwde Washington dat 'wij geen bananenrepubliek zijn.' Minder eenvoudig is het evenwel ook voor Vetter, kritiek te hebben op de studie, ten behoeve van minister Jahn gemaakt door een andere Berlijnse hoogleraar, Rupert Scholz, een autoriteit op het terrein van grondwettelijke zaken. Prof. Scholz, meent dat het wets ontwerp in strijd is met twee arti kelen van de Westduitse grondwet (9 en 14) en dat alleen een serie correcties de ongrondwettigheid kan wegnemen. Zo zouden de vertegenwoordigers van de aandeelhouders in de Raad van commissarissen het laatste be slissingsrecht moeten hebben, als de directie van een onderneming voor een staking zwicht, of werkne mers wil ontslaan. Op deze wijze moet bijvoorbeeld worden voorko men dat de vakbonden aan de' ene zijde van de onderhandelingstafel gaan zitten om de belangen van de werknemers als eisende groep te Heinz Oskar Vetter, voorzitter van de Deutsche Gewerkschafts Bund. behartigen en vervolgens aan de andere kant plaatsnemen om inwil liging van deze eisen af te dwin gen. Scholz meent ook dat de ver tegenwoordigers van de aandeel houders het vetorecht moeten heb ben bij de beslissingen, die verband houden met de loon- en prijspoli tiek. Hard gelag Een SPD-Bondsdaglid heeft het ad vies van prof. Scholz afgedaan met de uitdrukking 'Denksport-produkt van de groene tafel' en een vak bondsleider sprak van 'het gehuil van de raadgevers.' Dit zijn echter niet de laatste woorden die over de formele bezwaren tegen het huidige wetsontwerp worden gesproken. Het moet ook in Bonn een goed gebruik blijven dat men iemand ook serieus neemt als hij er een andere opvat ting op na houdt. Met name is dat zo wanneer een sociaal-democrati sche minister zelf om het advies heeft gevraagd, maar er mee in de maag zit. Hetgeen niet wegneemt dat het een hard gelag is als een belangrijk recht als dat van de medezeggenschap wordt geblok keerd. terwijl het 'alleenrecht' van de werkgevers voortbestaat. NEW YORK (AFP) —Volgens de New York Times verminderen de Verenigde Staten 'geruisloos' de voedselhulp die zij sinds de Tweede Wereldoorlog aan ontwikkelings landen geven. Het blad raamt, dat 28 miljoen inwoners van arme lan den sinds vorig jaar niet meer pro fiteren van het programma 'voedsel voor vrede', hetgeen voor de VS een jaarlijkse uitgave betekende van 1 a 1.5 miljard dollar. De graanvoor raad is in de VS geslonken tot een ongekend laag peil. Amerika wil in de toekomst het graansurplus tegen normale prijzen afzetten om de hande'sbalans te verbeteren. Ook de verzending van melk naar ont wikkelingslanden zou sinds 30 juni jl. zijn gestaakt. PLO-bureau aangevallen NEW YORK (Reuter, AFP) —Een commando dat verklaarde deel uit te maken van het 'Joodse defensie Liga', heeft het bureau van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) in New York geplunderd en de adjunct-directeur van dit bu reau. Hassan Ras jan. ernstige ver wondingen toegebracht. Hij werd met een loden pijp afgeranseld en moest naar een ziekenhuis worden gebracht. Thieu ontslaat generaals SAIGON (AP) President Thieu van Zuid-Vietnam heeft gisteren vier corpscommandanten ontslagen, zo is van officiële zijde meegedeeld. Dit zou in verband staan met de vele en aanhoudende klachten over en demonstraties tegen de corrup tie in hoge Zuidvietnamese krin gen. Verleden week had de presi dent vier ministers om dezelfde re den aan de dijk gezet. Dit zou ook in verband hebben gestaan met een schandaal over rijst en kunstmest waarbij zeer grote bedragen ge moeid waren geweest. Brand in Spanje VALLADOLID (UPI, AFP) —Brand in de Spaanse Fasa-Renault-fabriek in Valladolid heeft gisteren aan ne gen mensen het leven gekost. Er zouden tien gewonden zijn. De brand is uitgebroken in een opslag plaats van plastic. De brandweer had het vuur na drie uren in be dwang. Bij de fabriek, waar 13.600 mensen werken, heerst al enkele dagen arbeidsonrust. De schade van de brand is aanzienlijk en men verwacht dat de produktie minstens een maand stil komt te liggen. Thailand naar stembus BANGKOK (AFP) —De regering van Thailand heeft bepaald dat er op 26 januari algemene verkiezin gen zullen worden gehouden. Het wordt de eerste maal sinds 1968 dat de kiezers naar de stembus worden geroepen. De kandidaatstelling moet geschieden tussen 28 novem ber en 4 december. Er hebben zich al 17 partijen laten inschrijven. Bulgaarse trawler PLYMOUTH (AP) De Engelse marine heeft aan de zuidwest-kust van Engeland een Bulgaarse traw ler aangehouden en op verdenking van het vissen in Britse territoriale wateren opgebracht. Het schip, de Flamingo, werd door het oorlogs schip Soberton naar Plymouth ge ëscorteerd. Gastarbeiders BONN (DPA) Degenen die in de toekomst in de Bondsrepubliek bui tenlanders in dienst neemt of daar bij bemiddelt zonder toestemming van het arbeidsbureau hangen zwa re straffen boven het hoofd. Het kabinet in Bonn is het gisteren eens geworden over een daartoe strekkend wetsontwerp dat voorziet in gevangenisstraffen van een half jaar tot vijf jaar. Fransen over Giscard PARIJS (AFP) Vierenvijftig procent der Fransen is het eens met de politiek die sinds zijn ver kiezing in mei gevoerd wordt door president Valéry Giscard d'Estalng. Volgens een enquête voor het Pa- rijse dagblad Le Figaro, is 37 pro cent der ondervraagden minder over Giscard d'Estaings beleid te spreken. Twaalf procent der Fran sen die de president politiek na staan, zijn over zijn beleid 'nogal teleurgesteld', terwijl zes procent die niets in hem zag, 'aangenaam (is) verrast.' Stakingen in Frankrijk PARIJS (DPA) Het openbare le ven in Frankrijk wordt in toene mende mate door stakingen gehin derd. Na de nagenoeg volledige ver lamming van het postverkeer zijn ook Journalisten en technici van de Franse staatsradio en -televisie (ORTF) voor 48 uur in staking gegaan. Oorzaak van deze actie, die herhaald zal worden, is de reorga nisatie van de ORTF en het daar van te verwachten ontslag van on geveer 500 Journalisten. Ook de bankloketten waren dinsdag twee uur gesloten. De bankemploy's wil den de aandacht vestigen op de naar hun mening onvoldoende be scherming van de banken tegen roofovervallen. Gisteren gingen ook de ongeveer 23.000 Lotharlngse mijnwerkers in staking. Boordeloos uit protest CORDOBA. Argentinië (EFE) De employe's van een kredietmaat schappij in de Argentijnse stad Cordoba zijn gekleed in sportpanta lon en hemd met open boord naar hun werk gegaan. ZIJ wilden hier mee protesteren tegen de geringe verhoging van hun salaris waardoor zij niet in staat zeggen te zijn het 'klassieke uniform' van de bankem ployé s te kopen, te weten een col- bertcostuum met vest en overhemd met das.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3