Bchmidt wil zaken poen met Moskou /loskou begint gevecht egen westerse ideeën ndia en Ver. Staten teer op goede voet Gallup: Bijna meerderheid van tweederde voor democraten r)erst akkoord over West-Berlijn Uestduitse metaal ijgt gedeeltelijk pet meer loon irtelijke ontvangst voor Kissinger Sowjet-Unie mogelijk koper Jumbo-jets Nixon blijkt niet te zijn verzekerd Fokus envelop Bom uit Phantom ontploft vlakbij eters op strand Primaat van Chili in conflict met rector universiteit Belgen mogelijk jonger naar de stembus -K8 huw KWARTET DINSDAG 29 OKTOBER 1974 BUITENLAND - T7-K9 n >r: «U ISKOU (DPA, Reuter, AP, UPI) De Westduitse kanselier Helmut Schmidt, wiens partij (de "agosbij de verkiezingen van eergisteren in de deelstaten Beieren en Hessen een flinke nederlaag 1P°« ft geleden, kreeg gisteren bij zijn aankomst in Moskou een bijzondere ontvangst, toen bleek dat partijleider Leonid Breznjew ter verwelkoming aanwezig was. onte ra ni •ling i?ens het Pr°tocol is Breznjew aanwezig bij de ontvangst van "n^erlnsgleiders. De uitzondering nt de Russische partijleiders ge- 'S .kt heeft, duidt er volgens di- 'üiaten in Moskou op, dat de irekingen tussen belde landen van groot belang worden be- >uwd. Behalve Breznjew waren premier Aleksj Kosygin en mi- iFELD (AFP) Vertegenwoor- ers van werkgevers en het vak bond IG Metall zijn het in Kre- eens geworden over een nieu- loonovereenkomst voor de 000 metaalbewerkers van de stduitse deelstaat Rijnland- itfalen. grond van deze overeenkomst den met terugwerkende kracht 16 oktober de lonen met 9 pet hoogd. Bovendien krijgen de ;aalarbelders een uitkering van mark op 15 november en in de 1 van mei 1975 opnieuw een rag van 300 mark. Tenslotte den nog twee extra vakantieda- toegekend. nister van buitenlandse zaken An- drej Gromko ter begroeitng aanwe zig. Of er tijdens de vierdaagse bespre kingen zaken gedaan zullen wor den, hetgeen de Russen hopen, hangt in sterke mate af van de mate, waarin de Sowjet-Unie tege moet wil komen aan de voorwaar den, die Schmidt heeft gesteld met betrekking tot de positie van West- Berlijn. De kanselier heeft nog maar enkele dagen geleden ver klaard, geen akkoord te zullen slui ten, als West-Berlijn er niet in wordt opgenomen. Schmidt, die minder voortvarend heid aan de dag heeft gelegd met betrekking tot de door ex-kanslier Willy Brandt doorgevoerde 'Ostpoli- tiek' zal er bij de Russische leiders op aandringen, meer begrip te tonen voor de Westduitse bezorgd heid over Berlijn. De kanselier zou erop staan dat West-B.ERLYN (bij voorbeeld) gebruik kan maken van de lektriciteit, die wordt opgewekt door een in de Sowjet-Unie te bou wen Westduitse kerncentrale. Het is voor het eerst sinds bij Brandt als kanselier opvolgde, dat Schmidt een bezoek aan de Sowjet- Unie brengt. Hij wordt vergezeld door Hans-Dietrich Genscher, de leider van de kleine liberale partij (FDP), die bij de verkiezingen in W DELHI (AP, UPI, Reuter) Premier Indira Gandhi van In- heeft naar aanleiding van het bezoek van de Amerikaanse mi- ter van buitenlandse zaken, Henry iKssinger, verklaard dat de rekkingen tussen beider landen niet alleen goed zijn, maar zich itijgende lijn bevinden. Beieren en Hessen eveneens een gevoelige nederlaag leed. Aangeno men wordt, dat deze politieke tegenslagen nauwelijks van invloed zullen zijn op de Russisch-Duitse besprekingen. Moskou weet, dat de christen-democraten (CDU) en CSU) nog hogere eisen zullen stel len dan Schmidt, als zij in de komende jaren aan e macht zouden komen. Strauss Franz Josef Strauss, de leider van de CSU (d e Beierse zusterpartij van de CDU), die een zeer belan grijk aandeel heeft gehad in de oberwinning van de CSU en van de CDU inHessen, heeft ontkend dat hij in aanmerking wil komen voor de kandidatuur van de CDU-CSU LOS ANGELES Volgens de 'Los Angeles Times' wil de Sowjet-Unie vijf tot tien vliegtuigen van het type Boeing 747 ('Jumbo-jet') ter waarde van 125 tot 300 miljard dollar kopen van de Amerikaanse Boeing Corporation. Het blad zegt dit in goedingelichte kringen van de luchtvaartindustrie te hebben vernomen. Boeing zou de transactie binnen dertig dagen bekend willen maken. Een woordvoerder van de maatschappij wilde het bericht niet bevestigen maar zei wel dat er be sprekingen aan de gang zijn met de regering in Moskou. Vorster looft Zambia De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt (links) is gisteren voor een officieel bezoek in Mos kou aangekomen. Hü werd door partij-secretaris Leonid Breznjew (rechts) van de Sowjet-Unie per- soonljjk verwelkomd. voor het bondskanselierschap. 'Hoe verkiezingsoverwinningen boeken, tot voor kort nog de kandidatuur groot je overwinning ook is. je kan hebben zij geen werkelijke onom- voor het kanselierschap in zijn zak jezelf niet zomaar naar voren drin- streden politieke leiders, sinds Rei- leek te hebben, moet na de over- gen als kanseliers-kandidaat. Ik zal ner Candidus Barzel zich na zijn winningen in Beieren en Hessen dat zeker niet doen', aldus de zeer nederlaag bij de Bondsdag-verkei- maar afwachten, of hij ooit nog nationalistische en conservatieve zingen van 19 november 1972 ge- een kans krijgt. Strauss. dwongen werd. zich terug te trek- Een beslissing over deze kandlda- Ondanks het feit, dat de christen- ken. Helmut Kohl, de premier van tuur is voorlopig uitgesteld tot juni democraten al bijna een jaar lang de deeelstaat Rijnland-Palts, die van het volgend jaar. NEW YORK (AFP, UPI) Volgens een opiniepeiling van Gallup, verricht in de eerste twee weken van oktober, zullen de democraten in de Verenigde Staten een zeer duidelijke overwinning behalen in de parlementsverkiezingen op 5 november. Zij zouden dan 55 pet van de stemmen krijgen, tegen 35 pet. voor de republikeinen. hartelijke sfeer van de samen- isten en Kissingers afzonderlij- besprekingen met zijn Indiase ega Chavan, hebben de vijandi- jezindheid weggenomen, die was staan na de bezetting door In- van het oostelijke deel van listan, thans bekend als de on- mkelijke staat Bangladesj. Kis- er sprak ook enkele malen met rouw Gandhi. Indiase functio- lssen hebben er op gezinspeeld president Gerald Ford van de enigde Staten een uitnodiging ft aanvaard voor een spoedig >ek aan India. Kissinger teken een overeenkomst tot vorming een gemeenschappelijke com- sie van uitwisselingen op het led van de wetenschap, het on wijs en de handel, minister heeft in een rede voor Indiase raad voor wereldzaken een beroep gedaan op India, zich bij het algemeen gebruik aan te sluiten, terughoudendheid te be trachten bij de verspreiding van nucleaire technologie na de Indiase kernexplosie van 18 mei. Kissinger verklaarde, dat de Verenigde Staten akkoord gaan met India's toezeg ging, dat het de kernenergie slechts voor vreedzame doeleinden zal ge bruiken en niet van plan is kern wapens te vervaardigen. Dc Amerikaanse minister zei ver der. dat president Ford hem ver zocht had, India de verzekering te geven, dat de VS het zullen steunen bij pogingen om vrede en stabiliteit in het gebied van het Indische subcontinent te vestigen. 'De om vang en de positie van India ver schaffen het een speciale leidende rol in Zuidaziatische en wereldza ken'. aldus Kissinger. KAAPSTAD (AP) De premier van Zuid-Afrika, John Vorster, heeft gisteren gezegd dat hij de positieve reactie van Zambia op zijn voorgestelde ontspanning tus sen door negers en door blanken geleide Afrikaanse landen toejuich te. Ook de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Hilgard Muller loofde de toespraak van pre- sident Kenneth Kaoenda van Zam- Aderlating' bia, waarin deze opgeroepen had tot samenwerking tussen negers en blanken in Afrika. Het blad 'Newsweek' schrijft in zijn jongste nummer, dat de democra ten zeven zetels in de Senaat en 36 in het Huis van afgevaardigden kunnen winnen, alsmede zes gou verneursposten. Zij hebben thans 58 senaatszetels van de 100 en 248 van de 435 zetels in het Huis van afgevaardigden; 32 van de 50 gou verneursfuncties worden door de mocraten bekleed. De aderen van oud-president Ri chard Nixons linkerbeen zijn nage noeg geheel door bloedstolsels ver stopt. Dit heeft de behandelend ge neesheer van Nixon, dr. Willey Bar ker, verklaard op een persconferen tie in het ziekenhuis in Long Be ach, waar de patiënt wordt ver pleegd. Dr. Barker, die Nixon sinds diens opname onder behandeling heeft, zei dat hij op korte termijn geen operatie noodzakelijk acht. Nixon zal echter nog verscheidene maan den onder scherp medisch toezicht moeten staan. Misschien kan hij over een week naar huis en daar verder medisch behandeld worden. zijn financiën, want hij blijkt geen ziektekostenverzekering te hebben. Alle ziektekosten moet hij uit eigen zak betalen. Iemand heeft blijkbaar nagelaten voor een verzekering te zorgen. Nixon heeft elf dagen in het zie kenhuis in Long Beach gelegen, waaruit hij op 4 oktober werd ont slagen. Vorige week moest de oud president echter opnieuw opgeno men worden en er is geen kans op dat hij voor het eind van deze week naar huis mag. Nixons financiële De ziekenhuisverpleging van Nixon betekent een zware aderlating voor (ADVERTENTIE) Ga vandaag naar dc Rabobank en haal dc Enneweet u wie er morgen aan de beurt is.1 CAGLIARI (Italië) (AP) Toen vier mensen zpten te eten op een strand ten zuiden van Cagliari, hoofdstad van Sardinië, kwam een militair vliegtuig aangezet dat een bom liet vallen. Deze ontplofte een meter of 50 van de eters af. Het gezelschap bestond uit Giusep pe Aste en diens vrouw en twee kinderen. Iedereen kwam er zonder een schrammetje af ofschoon stuk ken metaal en zand hen om de oren vlogen, vertelde Aste. De politie heeft meegedeeld dat een Phantom, thuishorend op het Britse vliegdekschip Ark Royal, die dag een oefenaanval had uitgevoerd op een militair terrein te Capo Teula- da, ongeveer 12 kilometer afstand van het strand. Naar het gebeurde is een officieel onderzoek ingesteld. adviseurs zijn van oordeel dat hij door geldproblemen gedwongen zal zijn één van zijn twee huizen te verkopen. SANTIAGO CHILI (Reuter) Kar dinaal Raul Silva Henriquez. R.K. primaat van Chili, heeft tijdelijk zijn functie van 'groot kanselier' van de katholieke universiteit in Santiago opgegeven naar aanlei ding van moeilijkheden met de mi litaire rector magnificus die door de regering is aangewezen. In een communiqué deelde de kar dinaal mee dat hij zich terugtrok uit solidariteit met de burger-vice- rector, prof. Joge Awad. Prof. Awad had kort geleden zijn ontslag ingediend nadat de militai re rector, vice-admiraal b.d. Jorge Swett, een aantal universitaire be noemingen van de kant van prof. Awad ongedaan had gemaakt on danks pogingen tot bemiddeling van de kardinaal. De kardinaal zei zich terug te trek ken om inmenging in het universi taire leven of het oproepen van onnodige spanning te vermijden. Volarers het statuut, van de univer siteit is He Vrote Vansetier' verant- wnordeiiik voor het functioneren van He universiteit volgens He rVirlctelHtr*» bpcincAlen0°k hpmiH- Holf, bii in eesehWon. BRUSSEL (ANP) Twee Belgische liberalen en twee christen-demo craten hebben bij de kamer van volksvertegenwoordigers een wets voorstel ingediend ter verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd van 21 tot 18 jaaar. Ze willen verder dat de leeftijd voor verkiesbaarheid op 21 jaar wordt gesteld. Deze leef tijd is nu 25 jaar. China en de EEG DEN HAAG (ANP) Er bestaat vooralsnog geen overlegregellng tussen China en de Europese Ge meenschap. Maar op verschillende niveaus hebben Chinese vertegen woordigers officieus informaties uitgewisseld met diensten van de Europese Commissie. Dit heeft de commissie, het 'dageljks bestuur' van de EEG. meegedeeld in ant woord op vragen van een onafhan kelijk lid van het Europese Parle ment. Turkse opium en de EEG DEN HAAG (ANP) De associatie tussen Turkije en deE EG biedt de Europese Gemeenschap geen moge lijkheid om bij Turkije stappen te ondernemen inzake de teelt van papaver (de grondstof voor opium), 'hoe belangrijk en zorgwekkend' deze zaak ook is. Dit heeft de Europese Commissie meegedeeld in antwoord op vragen van een lid van het Europese Par lement. Proces tegen Spaanse socialisten opgeschort MADRID Een proces tegen vijf Spaanse socialisten dat gisteren in Madrid zou beginnen, is op het laatste ogenblik voor onbepaalde tijd uitgesteld. Dit gebeurde op ver zoek van de openbare aanklager die verklaarde meer bewijsmateriaal te willen verzamelen. De vijf verdachten waren op 31 januari 1971 aangehouden toen zij in een flat in Madrid bijeenwaren. Hun werd deelneming aan een on wettige bijeenkomst en illegale propaganda ten laste gelegd. Moorden in Argentinië CORDOBA (AFP) In de Argen tijnse provincie Cordoba zijn giste ren in een auto de lijken gevonden van een leider van de Peronistische jeugdbeweging, Jose Antonio Oru- etta. en van een onbekende man. De twee mannen, die aan handen en voeten geboeid waren, waren door kogels gedood. De politie ver moedt dat een extremistische groep de moorden heeft gepleegd. or Barry James Sowjet-Unie, die buitenslands ontspanning predikt, is in eigen land bezig grote schaal actie te voeren tegen westerse ideeën. de afgelopen weken is in de fjet-Unie één van de grootste 'blogische campagnes sinds jaren ïonnen. Dit is gebleken uit gege- s van gewestelijke partijbijeen- ïsten en in krantenartikelen in Sowjet-Unie. In deze campagne dt voortdurend bezorgdheid ge- d tileerd over de binnenstromen- westerse ideeën, en gewaar- uwd tegen de gelatenheid onder publiek jegens het communisti- e systeem en tegen de niet weg branden godsdienstige opvattin- strijd tussen de twee wereldbe- jfjalouwingen wordt steeds ingewlk- Ier en omvangrijker', schreef partij dagblad Prawda in een erend artikel waarin tot groter ikzaamheid werd gemaand. 'Aan "Uologisch werk zullen nieuwe en e eisen worden gesteld', zo ver- sógde het blad. campagne kwam op 31 augustus de openbaarheid toen de Prawda decreet publiceerde dat eerder nlg aandacht had getrokken, decreet betrof voorschriften ideologisch, werk in Wit-Rus- bij de grens met Polen. Hier, schreef de Prawda, 'wordt de - "'•kende bevolking opgevoed in de "t van onverdraagzaamheid je- bourgeois- en revisionistische |zen! ologieën' (vrij vertaald: kapita- iche en andere van het rechte iunlsme afwijkende denkbeelden 1200 «it-Rusland andi 370lt werd spoedig duidelijk dat de 27öi e 1 nWit-Rusland moest dienen 27o| voorbeeld voor de rest van het vvóDd. In diverse gewesten werd op 120rtij bij eenkomsten o vereengeko - 1 ?n dat de experimenten in Wit- Island zouden worden nagevolgd. .73 I kranten begonnen op schelle .61 >n aan te sporen tot een doeltref- propaganda. De Prawda fidei meldde, dat wat in Wit-Rusland werd geprobeerd een 'systematische benadering Is van de problemen om gestalte te geven aan de Nieuwe Mens'. Het propagandaprogram van de Witrussische Sowjet-republiek om vat de werving van 1,8 miljoen arbeiders voor marxistische studie cursussen, aldus de Prawda. Uni versiteiten, intellectuelen en de pu bliciteitsmedia zijn ingeschakeld bij de pogingen om de 'klemmende problemen op te lossen van het wetenschappelijke communisme.' Een centrale taak, aldus de Prawda, is die van 'het opvoeren van de professionele geschiktheid van het ideologische kader' (het leidingge vende personeel in de sector opvoe ding tot communisme). Hun taak, aldus de Prawda, is het 'cultiveren van de communistische moraal op alle levensterreinen, ook van die van familie en gezin.' In het partijdagblad werd bezorgd heid getoond wegens wijdverspreid bestaande godsdienstige opvattin gen en de Prawda drong er dan ook op aan dat de afdelingen propagan da 'het atheïstische werk onder de massa's moeten verbeteren. Er Is behoefte aan de intelligente culti- vatie van nieuwe Sowjet-riten (symbolische gebruiken). Deze moeten meer aanspreken op de emoties en esthetisch (wat de schoonheid betreft) zinvoller zijn en aantrekelijker wezen voor de jongeren.' De campagne is duidelijk gericht op het wegdrukken van buitenland se ideeën, waarvan de functionaris sen vrezen dat zij in een klimaat van ontspanning in de Sowjet-Unie wortel zullen gaan schieten. De Prawda schrijft dat de campagne tevens bedoeld is als 'strijd tegen schaamteloze zelfzuchtigheid, geld zucht en de buitenlandse morali teit.' Het dagblad Sowjetskaja Estonia in Talinn in Estland wees haar lezers erop dat 'er twee soorten democra tie zijn. waarvan er slechts één de echte is'. Het blad meldt dan dat democratie in kapitalistische lan den zich slechts beperkt tot het houden van verkiezingen. 'Maar op alle verdere levensterreinen bestaat zelfs geen voorgewende vorm van democratie.' In Moskou schreef het dagblad Moskowskaja Prawda: 'Er moet een intelligente propaganda worden ge voerd over de Sowj et-levenswij ze en de bourgeois-ideologie moet goed beredeneerd aan de kaak wor den gesteld.' In de Oekraïne, zei Iwan SJtser- bitsky, de eerste secretaris van het gewestelijke partij comité, dat de ideologen 'de politieke waakzaam heid van ons volk moeten verbete ren.' Hij waarschuwde dat de ont spanning een toename heeft opge leverd van anti-Sowjetactiviteiten door 'buitenlandse ideologische centra en door bourgeois-nationa- listische organisaties.' De Russische propagandacampagne lijkt het sterkst te worden gevoerd in gebieden waar de krachtigste nationalistische gevoelens leven in het bijzonder in de (vroeger onafhankelijke) Baltische (Oostzee) deelrepublieken, in de Oekraïne en in Georgië. In Estland (naast Letland en Li- thouwen Baltische gebieden in de Sowjet-Unie) heeft het partijcomi té een plan aanvaard om de propa ganda te versterken onder scholle ren en studenten op de universitei ten. Dat gebeurde na een rapport, waarin was gemeld dat het onder wijssysteem in Estland doorsopt was van de geest van 'bourgeois nationalisme'. Het bewuste rapport was in het uitvoerende partijcomité voorgele zen door comitélid Wladimir I. Via- llas en in het verslag stond ook dat de Esten onvoldoende kennis had den van de Russische taal. Vlallas nam ook Estlandse schrijvers op de Propaganda is één van de middelen van de partij in de Sowjet-Unie om de 'socialistische' samenleving, die op weg is naar de 'communistische' ideale maatschappij voor ideologische vervuiling te behoeden. Propaganda Hoet ech ter ook de Sowjet-burger de eigen idealen niet vergeten en voorziet hen van een reeks van groepssymbolen, zoals 1 mei-viering van 1973 op het Rode Plein laat zien. korrel en verweet hen 'niet vol doende belang te hechten aan vriendschap tussen de volken, aan de Sowjet-vaderlandsliefde en aan de communistische partijgeest'. Vi- alias zei dat de makers van kinder programma's voor radio en televisie in hun programma's van een grote re Sowjet-gezindheid moeten getui gen. Het dagblad Sowjetskaja Latwia in Lithouwen, waar een meerderheid van de bevolking rooms-katholiek is. schreef dat groter nadruk gelegd moet worden op 'atheïstische op voeding. aan de vormgeving van een materialistisch uiterlijk en de cultivatie van Sowjetburger-tradi- ties.' De campagne onthult de bezorgd heid van de partijfunctionarissen over de apathie (gelatenheid) on der de bevolking jegens de commu nistische boodschap. Het blad Mos kowskaja Prawda klaagde dat vele studenten aan de universiteiten in de Russische hoofdstad slechts een 'formele houding' aannemen jegens colleges in het marxisme en leni nisme. 'Een 'aanzienlijk aantal' stu denten bezoekt de colleges niet eens. aldus het Moskouse blad. 'Wij moeten proberen de jongeren in elk college de rijkdom te tonen van de theoretische erfenis van het le ninisme en hen een diep begrip bij te brengen van de belangrijkheid ervan', aldus het blad. Het partijdagblad Prawda ging daarnaast ook in op de redenen waarom zoveel jongeren het com munisme de rug hebben toegekeerd. Dat komt, aldus de Prawda, omdat het propagandawerk soms wordt ontsierd door 'onverschilligheid, saaiheid en inhoudsloze kwezelarij.' 'De ervaring van het leven Loont dat niets zo schadelijk is voor ideo logisch werk als dat', aldus de Prawda. Barry James is correspondent in Moskou van het Amerikaanse pers bureau United Press International (UPI). Aanslag: in Ulster BELFAST (UPI) Bij een aanslag bij het Britse militaire kampement van Bailykinler in Noord-Ierland zijn gisteren zeker één persoon ge dood en 28 gewond, van wie 14 ernstig, zo heeft de Britse leger- voorlichtingsdlenst meegedeeld. Een gestolen auto, geladen met ex plosieven, ontplofte bij de kantine die 200 meter buiten het kamp stond. Er waren veel burgers en militairen in de kantine toen de explosie plaatsvond. Langzamer en goedkoper rijden in Zwitserland BERN (AFP) In Zwitserland heeft de beperking van de maxi mumsnelheid tot 100 kilometer per uur op de gewone wegen en 130 op de snelverkeerswegen tot gevolg dat de automobilisten voor het komen de jaar minder aan verzekering spremie zullen moeten betalen. De maatschappijen zullen de prijzen van de premies met gemiddeld 6,2 procent verlagen. Valse-dollarvangst LOS ANGELES (UPI) Agenten van de Amerikaanse federale re cherche hebben de grootste vangst aan valse dollarbiljetten uit de ge schiedenis van de Verenigde Staten gedaan. Zij namen in totaal voor meer dan 8 miljoen dollar aan vljf- tien- en twintig dollarbiljetten in beslag en arresteerden in Cerritos bij Los Angeles vier mannen. Moordende verpleger DUSSELDORF (DPA) Een 44- jarige verpleger heeft volgens de justitie in Wuppertal acht verpleeg den in een bejaardentehuis door middel van injecties ter dood ge bracht. Het waren mensen van 71 tot 92 jaar. De justitie beschuldigt de verpleger bovendien van vier pogingen tot moord in een bejaardenhuis, be gaan tussen oktober 1970 en april 1972. De verpleger zit sedert 22 augustus 1973 in voorlopige hechte nis. Franse politieman MARSEILLE (Reuter) De autori teiten in Marseille hebben de 53- Jarige politieman Franols Canto gearresteerd onder verdenking vo rig Jaar tijdens een periode van rassenspanning tussen Fransen en Algerijnen een 16-Jarig meisje te hebben vermoord. Canto zou het meisje. Ladj Lounes, vanuit een passerende auto hebben doodgeschoten. Aanval met paraplu HAMBURG (DPA) Een 70-Jarige man heeft gisteren de voormalige commandant van de natlonaalsocl- alistische veiligheidspolitie in War schau, Ludwig Hahn, voor de recht bank in Hamburg met een paraplu aangevallen en hem aan het hoofd verwond. Het proces tegen Hahn. die zich met twee medebeklaagden moest verantwoorHen wegens massamoord op Poolse Joden, werd verdaagd. Hahn werd naar een ziekenhuis ge bracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9