Actie van VU: hulp bij revalidatie Vietnamezen dichtbij 'Middelbare en hogere groepen gaan reëel in positie achteruit' pmmentaar Eerste materialen voor 'Holland Ziekenhuis' worden deze week verscheept hrale troost jen pure winst (n stelt belang Franse bouwer n kerncentrales irArpov ziek 'Daar heel anders werken dan hier' Verbranden vogels moet voorkomen Buien Veertigurige week in de koopvaardij 'n woord voor hem die gijzelt muizenvanger stotteren verwarring TfW/KWARTET DINSDAG 29 OKTOBER 1974 BINNENLAND T5-K7 elier Helmut Schmidt mag blij lat het verlies van zijn Sociaal- itische partij in de Westduitse Hessen voor de christen- :raten net niet groot genoeg is om de leiding te kunnen lemen. Was de CDU daarin wel agd, dan zou haar meerderheid in jndsraad (een soort Eerste Ka- zo groot zijn geworden, dat zij !e coalitie van sociaal-democraten eralen in Bonn vrijwel onmoge- kunnen maken, te regeren, aatste is thans nog niet het geval aaflat is een (schrale) troost voor oj il-democraten en liberalen die iteren 116 ^'sten-democraten zo de Hessen als in Beieren een I idabele overwinning moesten in. De zege was in beide deel- veel groter dan uit opiniepeilin- con worden opgemaakt. Zij doet oeden dat grote groepen van de bt king in de gehele Bondsrepubliek itief afscheid hebben genomen de SPD. t Schmidt de leiding van de Sen jsterde Willy Brandt had overge- r., leek er reden om aan te dat aan de nederlagen-serie ilenpe SPD een eind zou komen. In leelstaat Nedersaksen bleef de e enigszins beperkt, maar eergis- bleek het voordeel van de twijfel n verdwenen. Schmidt, die vlak de verkiezingen nog een wanho- joging deed (tegen zijn aanvanke- bedoeling) om persoonlijk het te keren, is in gevaar, in het komend voorjaar in de laat Noordrijn-Westfalen verkie- Jr? n worden gehouden, is de kans dat de christen-democraten daar aw aan de macht zullen komen. mogelijkheden van de coalitie jSPD en FDP in Bonn is het dan in, omdat de christen-democraten hun versterkte positie in de sraad besluiten van de Bondsdag ede Kamer) ongedaan zouden maken. De mogelijkheid is >ok niet uitgesloten dat de huidi- verdwijnt. er niet naar uit dat sociaal- craten en christen-democraten uw bondgenoten zullen worden, de SPD een door de CDU ÜTj^rde kanselier aanvaardt. Eerder p^worden verwacht dat de kleine jle FDP, die opnieuw vermorzeld I t te worden door de giganten, Igjheil bij de CDU gaat zoeken. jrQ sren de christen-democraten ook j^DP de helpende hand te reiken, K /orden nieuwe vervroegde Bonds- rkiezingen onvermijdelijk. Eigens is de uitslag van de verkie- fen van eergisteren voor de CDU "jpure winst. In Beieren maakte de I (zusterpartij van de CDU) een pmen onverwachte sprong naar j. Dit succes wordt zonder meer :hreven aan de voorzitter van IU, Franz Josef Strauss, die 3)S de verkiezingscampagne even- Hessen furore maakte. Met de :d van Strauss is nu ook die van itionalistische en oerconservatieve iten in het christen-democratische versterkt. dat Strauss de christen-demo- :he kandidaat voor het kanselier- zal worden, is uiterst gering, rntegen staat het nu vast dat hij litmaken op wie de keus wél zal Zeker is thans eveneens, dat achter de schermen nog meer lieve) invloed zal uitoefenen dan J vele jaren heeft gedaan. Hij zal (DU beletten de transformatie te rgaan. waar zij al vele jaren aan js. Deze ontwikkeling moet wor- jbetreurd. nu de SPD met het (rijnen van het prestige van Willy dt vleugellam lijkt te zijn gewor- ngilJS Iran is geïnteresseerd in ankoop van 20 pet in het aan- jikapitaal van de Franse staal- (rneming Creusot Loire, die (energiecentrales bouwt. Dit t het conservatieve dagblad Le ro bekendgemaakt. Een ambte van het Franse ministerie van pciën wilde - het «bericht niet ptigen of ontkennen, maar de mogelijkheid van Iraanse ^Tiemlng In het Franse bedrijf juit. [onderdeel van een Frans-Per- 1J economisch samenwerkings- ïlCord, dat eerder dit jaar werd (ten, zal Creusot Loire Iran ilen van vijf kernenergiecen- J binnen tien jaar. Onderdeel van het Frans-Iraan- enwerkingsakkoord, dat eer- ,t jaar werd ondertekend, zal ut Loire, middels dochteron- eSeleming Framatome, Iran voor- I van vijf kernenergiecentrales %n tien jaar. De Amerikaanse ianïmoetonderneming Westing- 3(1 Ie Electric bezit 45 pet van y fiatome. '"het begin van dit jaar kocht iarr een aandeel van 25 procent in 'aavestduitse staalgigant Krupp. brtfKOU (AFP) De zeventiende ie #J in de schaaktweekamp tussen igrftussische grootmeesters Viktor getsnoi en Anatoli Karpov, die rieiren zou worden gespeeld is uit- britlj wegens ziekte van Karpov. 5tri andere datum voor deze wed- ïenld is nog niet vastgesteld. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Deze week vertrekt vanuit Rotterdam de eerste scheepslading met bouw materialen voor het 'Holland Ziekenhuis' naar Vietnam. Het project is opgezet door het Me disch Comité Nederland Viet nam en wordt medegefinan cierd en ingericht met hulp van de Nederlandse universiteiten en hogescholen. De Vrije Uni versiteit in Amsterdam begint vandaag een actie om 150.000 gulden bijeen te brengen voor een revalidatie-afdeling. De Vietnamese oorlog is voorbij. Maar sinds het vredesakkoord van 27 januari 1973 heeft nieuw oor logsgeweld al weer duizenden men senlevens gekost. Niettemin is de opbouw van het ontbladerde, ver giftigde, kaalgeploegde en doorkra- terde land begonnen. Een van de eerste dingen die moeten gebeuren is het opzetten van een goede ge zondheidszorg. In het door de Voorlopige Revoluti onaire Regering bestuurde gebied zijn van de zevenhonderd zieken huizen die er eens waren nog slechts 27 intact. Een nieuw zie kenhuis met ongeveer 250 bedden in de zwaar getroffen streek tussen Dong Ha en Quang Tri, vlakbij de zeventiende breedtegraad, is geen luxe. Elke oorlog brengt zijn oorlogs schade met zich mee, maar zelden heeft een oorlog zulke diepe won den geslagen als de meer dan der tig jaar durende oorlogen in Viet nam. De wreedste'bommenregen uit de geschiedenis heeft een spoor van miljoenen kraters gemaakt. Die kraters zijn ideale broedplaatsen voor de malariamug. Napalm en fragmentatiebommen hebben af grijselijke verwondingen en ver minkingen veroorzaakt. De op grote schaal gebruikte ontbladerlngsmid- delen hebben het land en het water vergiftigd. De gevolgen daarvan voor het nageslacht zijn nog niet duidelijk, maar het lijkt waar schijnlijk dat vele Vietnamese vrouwen er een miskraam of een misvormd geboren kind aan te danken hebben. Niet ontplofte bommen, mijnen en granaten ver oorzaken nog dagelijks letsel. In fectieziekten (malaria, dysenterie, tbc. lepra) vormen permanent een bedreiging voor de gezondheid. In een lezing op 5 mei in Amster dam heeft mevrouw dr. Duong Quynh Hoa, minister van volksge zondheid, sociale zaken en oorlogs invaliden in de Voorlopige Revolu tionaire Regering, geschetst hoe de gezondheidszorg is opgezet. Type rend zijn de decentralisatie en de grote mobiliteit. De basis van de gezondheidszorg wordt gevormd door sanitaire posten die in negen van de tien dorpjes aanwezig zijn en waaraan in ieder geval één ver pleger verbonden is. In grotere dor pen of steden staat meestal een kliniekie van vijf a tien bedden. Per district is er dan vaak een ziekenhuisje met dertig a veertig bedden en per provincie nog een ziekenhuis met vijftig tot honderd bedden. Met het oog op de bombar dementen heeft men in het verle den geen grotere ziekenhuizen dur ven bouwen. Buiten de ziekenhui zen en sanitaire posten wordt zo veel mogelijk gewerkt door mobiele medische teams. Vooral bij de pre ventie (inentingen) spelen deze mobiele teams een belangrijke rol. Het Holland ziekenhuis met zijn 250 bedden wordt een van de gro tere ziekenhuizen van het land Al le belangrijke specialismen zullen er vertegenwoordigd zijn. Het zie- Revalidatie in Vietnam. kenhuis zal ook in dienst staan van de opleiding van medisch perso neel. Verder zal het ziekenhuis een 'uitstralende' werking hebben door dat allerlei voorzieningen (elektri citeit, water, technische werkplaat sen, enz.) een overcapaciteit krij gen om zo de omgeving te kunnen helpen De erste scheepslading die vrijdag op weg gaat bestaat uit bouwmate riaal. Het bouwplan voor het zie kenhuis is gemaakt door de Delftse hoogleraar Carl Weeber. Hij heeft het ontwerp zo gemaakt dat de Berekening van Planbbureau bestreden Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De middelbare en hogere inkomensgroepen (25.000 gulden en meer) zullen volgend jaar op het bestedingsniveau van 1969 terecht zijn gekomen, omdat zij opnieuw een reële achteruit gang krijgen te incasseren van zo'n 0,2 tot 0,8 procent. De heer J. W. Verdonk, hoofd van het beleidsbureau van de Neder landse Centrale van Hoger Perso neel (NCHP) becijfert dit in het blad van deze organisatie, L S Magazine. De rekensom van de heer Verdonk wijkt af van die van het Centraal Planbureau. Het CPB voorspelt in de Macro Economische Verkenning 1975, (het basisstuk voor regeringsbeleid en sociaal econdomisch overleg) aan verbete ring van de positie van deze inko mensgroepen in 975 van tenminste 0,5 procent. Het Centraal Planbureau zou vol gens de heer Verdon echter geen rekening hebben gehouden met een aantal factoren die juist voor mid dengroepen bijzonder nadelig uit vallen. Zo stijgt jaarlijks de belas tingdruk als gevolg van de inflatie zonder dat daartegenover een even redige stijging staat van het netto -besteedbaar inkomen. Met behulp van de inflatiecorrectie wordt deze onbillijkheid recht getrokken, maar die inflatiecorrectie wordt voor 1975 slechts voor tachtig procent toegepast, aldus de heer Verdonk. Een tweede factor, die nadelig uit pakt voor de middengroepen, is volgens de heer Verdonk de voort durende stijging van de premie- grenzen. De premiegrenzen worden aangepast aan het gemiddelde re- gerlings-uurloon, dit is het gemid delde uurloon in CAO's. Dit uurloon stijgt volgens de heer Verdonk veel sneller dan de gewone week- en maandlonen. Voor de midden- en hogere inkomens valt deze snelle stijging nadelig uit. De heer Verdonk wijst er ten slotte op dat de hogere inkomensgroepen te weinig prijscompensatie krijgen. Met andere woorden: hun uitga- venpakket zou sneller in prijs stij gen dan de stijging van hun netto loon. Alle factoren bij elkaar opge teld zouden dan de door de heer Verdonk berekende achteruitgang van de hogere inkomensgroepen opleveren. DEN HAAG —Het Tweede Kamer lid Voogd (PvdA) heeft de minis ters Westerterp (verkeer en water staat) en Van Doorn (CRM) schrif telijk gevraagd of het waar is dat jaarlijks grote aantallen vogels ver branden omdat zij tegen draden van het zenderpark Lopik vliegen. 122.000 onderdelen gemakkelijk in elkaar gezet kunnen worden. Elk onderdeel kan door een of twee personen vervoerd worden. Het ma teriaal is bestand tegen heftige re genbuien, grote vochtigheid en ho ge temperaturen. Twee technici van de firma Prins NV in Dokkum, waar de bouwmaterialen gemaakt zijn, gaan mee om in Vietnam te helpen bij de montage. Als pok de verzending van de verdere inventa ris vlot verloopt zullen de eerste afdelingen van het 'Holland Zie kenhuis' waarschijnlijk halverwege volgend jaar geopend worden. Delft heeft met de actie Bouwen voor Vietnam een fundament ge legd waarop andere universiteiten en hogescholen konden verder bou wen. De TH Eindhoven is bezig voor een röntgenafdellng, de rijks universiteit te Groningen zorgt voor tandheelkunde, Leiden ver zorgt de verloskundige afdeling, Utrecht koos oogheelkunde, Nijme gen keel-, neus- en oorkunde en de technische hogeschool Twente werkt mee aan het opzetten van technische werkplaatsen. Ook el ders (Universiteit van Amsterdam, Erasmusuniversiteit te Rotterdam, Wageningen) worden acties ge voerd om hier of elders in Vietnam hulp te geven. In de meeste geval len proberen de universiteiten ook de gemeenten waar zij gevestigd zijn in de aktie te betrekken. 150.000 gulden De actie die vandaag aan de Vrije Universiteit begint mikt voorlopig op 150.000 gulden voor een revali- datie-inrichting. Wilbert Nieuwstra- ten van het organiserend comité zegt daarover: 'Het idee voor een revalidatie-afdeling is hier geboren. In het oorspronkelijke plan was daar nog geen plaats voor inge ruimd. De VU heeft zelf een ravali- datie-afdeling die goed bekend staat en dat leek ons een goed aanknopingspunt. In Vietnam bestaat een geweldige behoefte aan revalidatie. Maar dan wel op een heel andere manier dan hier aan de VU gebeurt. Hier zijn het mensen die door een aangebo ren handicap of een ongeval (voor al verkeersongelukken) hulp nodig hebben. Een heel team van specia listen staat voor hen klaar: revali- datie-artsen, arbeidstherapeuten, maatschappelijk werkers, prothese makers, enzovoort, die allemaal kunnen beschikken over schitteren de apparatuur. Het doel van onze revalidatie is de mensen hun zelf standigheid terug te geven, zodat ze niet afhankelijk hoeven te zijn van anderen. In Vietnam zal heel anders gewerkt worden. Het is vooral nodig men sen weer in staat te stellen mee te werken in de opbouw van het land. Veel prothesen (kunstbenen, -ar men, enz.) en hulpmiddelen (kruk ken, rolstoelen, enz.) zijn nodig De behoefte is zo groot dat je makke lijke en paar miljoen zou kunnen besteden aileen aan de revalidatie- afdeling. Wij denken voorlopig aan een afdeling met twaalf bedden, een oefenzaal voor fysiotherapie en arbeidstherapie, een polikliniek en een werkplaats voor het maken van prothesen en hulpmiddelen.' Eén procent Het comité VU voor Vietnam (giro 3243130) hoopt dat de studenten één procent van hun maandinko men aan het Holland Ziekenhuis willen besteden. Van de personeels leden wordt twee uur salaris ge vraagd. Verder is ook aan de ge meente Amstelveen en aan het co mité Vrouwen VU-hulp medewer king gevraagd. Aan de achterzijde van een over Denemarken naar zuid-Zweden doorgaande stormdepressie, heeft zich in de hogere niveaus een flin ke kou-inval voorgedaan. De radio sonde-opstijging te De Bilt gaf gis termiddag aan dat het op een hoogte van ruim 1000 meter al be gint te vriezen en dat op 5,5 kilo meter hoogte de temperatuur maar liefst 31,5 gr. C. onder nul is tegen over normaal om deze tijd van het jaar -20. Op 7000 meter hoogte was dat -45 gr, tegenover -32 nor maal. Boven De Bilt was het kouder dan boven Groenland. Angmassalik op 5000 meter hoogte -20 gr, Hebriden -28, de Scilly-eilanden -23,5 maar boven zuidoost-Engeland -31,7 gr C, dus nog een tikkeltje kouder. Aan de grond heben de noordenwinden de laatste dagen ook koude lucht aangevoerd, maar die komt in onze omgeving natuurlijk in opgewarm de toestand aan. Dit als gevolg van passage over relatief warm zeewa ter. Op de Faröer was het gisteren midden op de dag niet warmer dan plus 1 gr, gisteravond 0 gr. Op IJsland vroor het in de nacht van zondag op maandag zelfs licht tot matig: Reijkjavik -6 gr. Akureyri in het noorden had gisteren overdag zelfs geen hoger maximum dan -5 gr. Opnieuw werden van de oost kust van Groenland zeer lage waar den gemeld: -22 tot -28 gr. Een Azoren-hogedruk-uitloper, die de barometers op IJsland gister morgen tot 1035 mb had doen stij gen, trekt langzaam in oostelijke richting, maar is niet bij machte de koude onstabiele noordwestelijke tot noordelijke luchtstroming op korte termijn af te snijden en de buien de kop in te drukken. Van daar dat de wisselvallige toestand Van een verslaggever ROTTERDAM Op 1 mei volgend jaar krijgen zeelleden in de Neder landse koopvaardij een veertigurlge werkweek. Tevens krijgen alle zee varenden op 1 maart een eenmalige uitkering van zestien procent van de maandgage. Dat is een compen satie voor de achterstand van vier maanden bij de invoering van de veertigurlge week voor het walper- soneel, die al op 1 januari ingaat. Hierover hebben de reders, aange sloten bij de raad van bestuur voor de zeevaart, en de werknemersorga nisaties van zeevarenden volledige overeenstemming bereikt. De zee varenden krijgen levens volledige compensatie van alle buiten Neder land doorgebrachte, zaterdagen. Ook de duur van hét verlof wordt be langrijk verlengd doordat met In gang van 1 mei maar vijf dagen in plaats van vijfeneenhalve dag wer ken moeten worden 'ingeleverd' voor een week verlof. Door de uitbreiding van het verlof zullen er meer zeevarenden nodig zijn, zodat de werkgelegenheid in de koopvaardij groter zal worden. met hagel- of natte sneeuwbuien voortduurt. De barometers op IJs land liepen gisteravond alweer flink terug en nieuwe storingen uit dat gebied kunnen snel met de zeer krachtige noord-noordwestelijke hoogtestroming (180 km per uur op 10.000 meter hoogte tussen IJsland en Schotland volgens een IJslands verkeersvliegtuigtot het Noordzee gebied doordringen. Het Friese Arum nabij Harlingen meldde maandagmiddag onweer. Almkerk tapte gisteravond ruim 8,5 mm regen af, 's middags was daar hagel gevallen met een doorsnee van 7 mm. In Vlissingen is tot nu toe deze herfst (maandag overdag inbegrepen) 348 mm neerslag ge vallen. Daarmee is dit station qua natheid op de tweede plaats geko men over de laatste twee-eneenhal- ve eeuw, na 1932 met 428 mm in Overveen. De oktoberhoeveelheid in Vlissingen is inmiddels tot 200mm opgelopen. In Amersfoort viel 31 mm neerslag in 36 uur: de waarnemer daar telde 25 buien in één etmaal. HOOG WATER 30 oktoDer Vlissin gen 1.12-13.20. Hartngvlletsluizen 2.47- 15 05. Rotterdam 3.57-15.55. Schevenlngen 2.25-14.40. IJmuiden 2.58-15.13. Den Hel der 7.01-19.09. Harlingen 9.11-21.13. Delf zijl 11.13-23.46. onder redactie van loessmil 'Vrijgelaten gegijzelden in rede lijke conditie' luidde gisteren een kop in een bevriend och tendblad. Er had ook 'gijzelaars' kunnen staan en volgens 'Onze taal', maandblad van het gelijk namige genootschap, ivas dat zelfs beter geweest. In het sep tember/oktobernummer van dat blad wijst A. J. Vervoorn er op dat een gijzelaar niet over één kam geschoren moet worden met een gegijzelde, want dat is een 'man die gevangen zit voor zijn schulden'. Helemaal ver keerd is het natuurlijk iemand die gijzelt als gijzelaar aan te duiden. Zelfs in dit ochtenblad om de hand ook in eigen boezem te steken is die fout wel eens gemaakt. Het is natuurlijk een niet geheel onbegrijpelijke fout. zoals ook Vervoorn ons leert. 'Vele woor den op -aar, schrijft hij, 'be staan uit een werkwoordstam het achtervoegsel (bedelaar, scharrelaar) die dan de man aanduiden die actief bezig is. Nu is de gijzelaar niet actief bezig, maar zeer passief'. Wat doet dan die gijzelaar tussen de bedelaar en de scharrelaar? Vervoorn: 'Wie ver genoeg teruggaat in de geschiedenis van de Nederlandse taal vindt daar niet de gijzelaar, maar de gijzel. Waarschijnlijk was dat woord niet duidelijk ge noeg gekenmerkt als persoons naam en heeft men er toen als nog -aar aangeplakt. Het ver schijnsel dat men de juiste bete kenis van een woord niet meer ziet en dan een nieuwe vorm creëert komt in het Nederlands wel meer voor. Vooral meer voudsuitgangen lijden aan slijta ge. Het woord 'schoen' bijvoor beeld is eigenlijk een meer voudsvorm van de middeleeuwse schoeons meervoud 'schoenen' Op het land rondom Lelystad houden ze er een bijzonder soort muizenvangers op na: torenval ken, die dol zijn op dit wrieme lend gedierte. Blijkbaar hebben ze in die buurt nogal wat last van muizen, want niet voor niets vroeg de ZIJP (Zuidelijke IJsselmeerpolders) dit voorjaar aan de bewoners om kasten voor torenvalken te plaatsen. Dat blijkt een goeie inval geweest te zijn: er sloegen meteen zoveel torenvalken aan het broeden, dat er intussen al negenentwin tig jongen uitgevlogen zijn. Een fruitteler bij Lelystad die de die ren ook 'aangeschaft' heeft, zegt vrijwel geen last meer van mui zen op zijn bedrijf te hebben sinds de komst van de valken. Bovendien heeft hij gemerkt dat spreeuwen zo benauwd zijn voor de roofvogels, dat die zich ook al haast niet meer aan zijn fruit durven wagen. Demosthenes, die drie eeuwen /oor onze jaartelling leefde, pro- Deerde zijn stemgeluid te vervol- naken door met kiezelsteentjes in zijn mond te oefenen. Niet dat stotteraars nou ook meteen aan de kiezel willen, maar wel hebben ze hun vereniging naar de beroemde redenaar genoemd, omdat ook zij, op andere manie ren, hun spraak proberen te ver beteren. Stotteren is aangeleerd en dus kun je dat ook weer afleren, zei logopodiste Els van Bodegom op een van de drie stotter-ins die Demosthenes net achter de rug heeft. Stotteren is niet iets van nu - volgens haar blijkt uit de bijbel dat ook Mo ses al stotterde - maar wel meer lets van de westerse dan van de Dosterse wereld: alleen al in ons and wordt het aantal stotte raars op zo'n 200.000 geschat. Met hongerkruren, modderbaden, tongoperaties en zingend spre ken is geprobeerd het stotteren te genezen, maar dat zijn truc jes, vond ze: 'De angst om te stotteren moet worden aange pakt'. Op alle stotter-ins is het thema 'stotteren als relatieprobleem' behandeld: de stotteraar moet makkelijker worden met stotte ren ('het begin van spreken') en de luisteraar moet hem rustig laten aanmodderen. Zo krijgt de stotteraar meer zelfvertrouwen en dat moet ook, want uiteinde lijk moet hij het volgens De- mosthenes-voorzitter Fred Ekkel toch zelf doen. is dus etymologisch een beetje dubelop. Hetzelfde geldt voor de 'teen' die in de schoen zit'. Iemand die gijzelt zal, het is niet anders, als 'terrorist' of zo aangeduid moeten worden. Ver voorn meent dat gijzelen 'in Ne derland zo weinig voorkomt dat onze taal kennelijk geen behoef te heeft gehad aan een aandui ding voor de persoon die gijzelt'. En hij besluit zijn bijdrage in 'Onze taal' met de zin: 'Wij zijn geen volk van terroristen'. Dat laatste mag nog steeds waar zijn, na de gebeurtenissen van afgelopen zaterdag is de behoef te aan 'een aanduiding voor de persoon die gijzelt' toch weer wat groter geworden. (Vervoorn schreef zijn artikel na en naar aanleiding van de gijzeling in de Franse ambassade door drie Ja panse 'terroristen'Adriaan van der Veen stelde vrijdag in NRC Handelsblad voor gijzelaars voortaan weer gijzeiste noe men en ter aanduiding van de genen die gijzelen het woord 'gijzelaarder' te gebruiken. Maar wat doen we dan, en daarover zwijgt zowel Vervoorn als Van der Veen. met de martelaar? Slijtersring - De slijtersring 1974 is dit jaar om de vinger gegleden van journalist Hu- brecht Duijker, die zichzelf bij voorkeur 'wijnschrijver' noemt. Behalve (regelmatig verschijn- nende) artikelen heeft hij ook pas twee boekjes over wijn ge schreven. Vorig jaar werd de slijtersring - voor het eerst - uitgereikt aan Wina Born. Brief - Achttienjarige Son ja Rysschens (Silver Oakstraat 17, Algoapark, Port Elisabeth 6001 in Zuid-Afrlka) heeft een radi oprogramma over Nederland ge hoord en wil er nu graag meer over weten. Op school verdiept ze zich vooral in Nederlandse letterkunde. Wie met haar wil corresponderen, kan dat gewoon in het. Nederlands doen. Za ken -Ook de heer Isao Nishimu- ra wil graag - in 't Engels - schijven met Nederlanders, maar dat moeten dan wel zakenmen sen zijn. Zijn adres is nogal ineewikkeldHigashioyodo-cho 144. Ise-Clty Mie. Japan. „öridll" Keliclialt Eleclriscerslait „Tlie Stundard".5io.S70 Pijnstillend bij ibeumatiacoe, tcnuw- ca hoofdpcDco, etc. Ver sterkt alia oryaocn en regelt dca bloedsom loop. Een druk op dca contactknop li vol doende om hciappa- n»t In werking ie brengen, be eterkto van den tlrooo l*a door be t *ettcbuitcs en de bel* sur willekeur geregeld wotdca. ria» per •tuk 11.14, Extra-fcattcriicu peritukfo.-ao. J. HURW1TZ, - Koningsplein S. Amsterdam. Deze dame toont op zeer onzedi ge wijze de werking van de 'E- ver-Ready' medicinale electri- seerstaaf. die pijnstillend werkt bij rheumatische, zenuw- en hoofdpijnen, alle organen ver sterkt en den bloedsomloop regelt. Onzedig, omdat je in de tijd van deze advertentie echt niet zo lichtzinnig je rok tot op je knie mocht optillen. De advertentie stamt ergens uit groot- of over grootvaders tijd, uit het jaar nul dus, evenals het daarin aangebo den geneeskrachtige apparaat. Dezelfde onzedige dame en de zelfde advertentie hebben op 4 oktober (iets groter) al in deze zelfde krant gestaan als illustra tie bij eenI artikel over de ten toonstelling 'betovergrootvader te koop', maar ze schijnen enige verwarring te hebben gewekt. Op het adres in die advertentie - het Amsterdamse Koningsplein - is allang niet meer de daarin genoemde firma Hurwitz te vin den en zeker niet het massage apparaat. In het pand zit nu wel Pakistan Jute Agency, die schriftelijke bestellingen ont vangt en zelfs klanten aan de deur. allemaal over zo'n electrl- seerstaaf'. Het is die klanten in tussen wel duidelijk geworden dat ze hiervoor niet meer in Amsterdam moeten zijn, maar hoogstens op de expositie in het Zeister Slot. Alleen om te kijken natuurlijk, tot 30 december. 'De volgende keer moet je bovenaan beginnen

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7