nkomen middenstand oopt nu niet meer terug Sfeer rondom gijzeling werd in de middag snel nerveuzer Plan van CDA voor land- en tuinbouw bssm Paulus-Puzzel. Voor nieuwe Amro-spaarders. azekamp: Volgend jaar boven nullijn Meisje (8) in bed vermoord ijzelaars op massa-matras AParte fiscale behandelin g voorgesteld Kamer begint met de begro tingen DINSDAG 29 OKTOBER 1974 BINNENLAND T3-K5 ADVERTENTIE So?.1 Vi zij Mee zi, r i denfi HAAG De inkomens- ieruitgang in het midden- o deinbedrijf, die veel onder- btjiers de afgelopen paar jaar «rnstige financiële moeilijk- heeft gebracht, is tot gebracht. Gemiddeld zal inkomen van deze bedrijfs- volgend iaar boven de 'lijn komen, j ^secretaris Hazekamp (Econo- n e^e zaken) verklaarde dit gis- ddag in een vergadering van Tweede^Kamercommissie voor «enstandszaken. De inkomens- :o%tering is mogelijk, dankzij de i%maatregelen, die de regering e de middenstand heeft aange- °4igd. Zonder die maatregelen veer volgend jaar opnieuw van achteruitgang sprake zijn ge- aldus drs. Hazekamp. ns deze verklaring liepen en- duizenden middenstanders op Jinnenhof te hoop om te pro- :en tegen het feit, dat die imaatregelen van de regering rekt onvoldoende' zouden zijn. WD-Kamerlid mr. A. Geurt- tevens. voorzitter van de groot- middênstandsorganisatie, het lijnklijk Verbond van Onderne en (KVO) noemde het bij- leeld 'onverteerbaar dat thans elfstandige ondernemers een artsachteruitgang wordt opge- om de welvaart van andere en te doen toenemen' VO-voorzltter dreigde openlijk ;r|harde acties, wanneer het par it niet alsnog betere oplossin- 'oor de middenstand afdwingt, 'olgende stap zal kunnen zijn oloproep aan alle ondernemers landbouw en middenstand om rekeningen bij de Rijkspost- ■t bank en de girodienst op te nn en hun tegoeden onder te wofeen bij andere banken Er t ons geen andere keus gelaten zelf te beginnen aan de relia ble van de zelfstandigen. "Aan strijd zal geen einde komen, Aan demonstranten en spandoeken was gistermiddag op het Bin nenhof geen gebrek. voordat dit doel ls bereikt', aldus de heer Geurtsen. Over deze oproep van mr. Geurtsen bestaat in middenstandskringen geen eenstemmigheid. De voorzitter van het Nederlanfs Christelijk On dernemers Verbond, de heer H. de Mooij, vond dat zijn collega Geurt sen 'duidelijk te ver is gegaan'. De stemming onder de demonstre rende middenstanders was verbit terd. Woordvoerders van de rege ringspartijen probeerden tevergeefs op het Binnenhof het woord te voeren. Zowel de fractievoorzitter van de KVP mr. Andriessen, als het PvdA-Kamerlid De Ruyter werden door de menigte Weggehoond. Op positieleider Wiegel (VVD) en frac tievoorzitter Kruisinga (CHU) daarentegen, kregen donderende ovaties. De demonstranten hanteer den leuzen als 'middenstand niet afgeroomd, maar uitgemolken' en 'zaak te koop wegens Joop'.Elektro- nische orgelklanken en luidkeels gezongen schlagers als 'Den Uyl is in den olie' en 'We shall overcome' complementeerden het beeld. De Tweede-Kamercommissie bleek weinig gevoelig voor de dreigende taal van middenstandsvoorzitter Geurtsen. De woordvoerders van de regeringspartijen betuigden duide lijk hun instemming met de door de regering aangekondigde maatre gelen, al tekende bijvoorbeeld Hans de Boer (ARP) erbij aan. dat het parlement ze soms hard heeft moe ten bevechten. Illustratief voor de houding van de ARP-fractie is bij voorbeeld het artikel dat het Ka merlid De Boer vorige week schreef in het AR-blad 'Nederlandse Ge dachten'. Met een uitputtende op somming van al de maatregelen die de regering tjen gunste van de mid denstand had getroffen, bestreed hij de opvatting van onder meer NCOV-voorzitter De Mooij dat het kabinet de middenstand niet zou zien zitten. Dat neemt niet weg, dat de rege ringspartijen er bij de staatssecre- tarid op aandrongen op verdere te gemoetkomingen aan de midden stand. Alle leden van de Kamer commissie ondersteunden een mo tie van de KVP er Notenboom waarin de regering wordt gevraagd het jonge ondernemers met behulp van renteloze leningen gemakkelij ker te maken een eigen zaak te beginnen. In de landbouw bestaat zo'n regeling allang en tegenwoor dig krijgen ook studenten een ren teloos voorschot om hun studie te betalen. Ook de jonge middenstan ders zouden van zo'n regeling moe ten kunnen profiteren, aldus de heer Notenboom. De Kamercommissie was verder unaniem van mening, dat met de invoering van de Volksverzekering Arbeids Ongeschiktheid niet ge wacht moet worden tot 1 juli 1976. De regering zal alles in het werk moeten stellen deze voor de mid denstand belangrijke wet al per 1 januari van kracht te doen zijn. De Kamercommissie was weinig gevoe lig voor het argument, dat binnen de begroting dan alsnog ruimte zou moeten worden gevonden voor en kele honderden miljoenen guldens. Het middenstandsdebat leverde nog twee moties op. Een motie - De Ruiter (Pvda), waarin de regering wordt gevraagd de concurrentiepo sitie van de kleine onderneming te versterken en een motie Portheine (WD), waarin maatregelen worden gevraagd de inkomensachterstand van de middenstand weg te werken. De Amro Bank heeft voor op uw nieuwe spaarrekening, nieuwe spaarders een erg Dus u hebt 'm eigenlijk hele- leuke legpuzzel klaar liggen, maal voor niks. (zolang de Met Paulus de Boskabouter, voorraad strekt) En als u niet En Eucalypta de Heks. En alle precies weet, welk type andere vrienden van jeugdig rekening voor u 't gunstigst Nederland. Waarom? Omdat 't Wereldspaardag wordt. U betaalt voor die puzzel wel iswaar 2,50, maar de Amro stort ook meteen een riks is, vraagt u dat gewoon aan iemand van de balie. Dat bepraten ze dan met alle plezier,die mensen J van de Amro Bank. SCHEVENINGEN De sfeer rondom de gijzeling was gisteren in de loop van de dag aanvankelijk niet erg nerveus, maar later namen de spanningen snel toe, vooral nadat pater De Bot om streeks vier uur contact had gehad met het crisiscentrum. Htf drong er in dat gesprek op aan tegemoetkomend te zijn jegens de vier mannen, aangezien ze hadden gedreigd te zullen schie ten. 'Pater de Bot heeft een rustig karakter en lk heb goede hoop, dat hij erin zal slagen bij de gegijzelden de moed erin te hou den. De 'baas' van pater A. de Bot, verwacht dat hij zich door dit drama e rniet van zal laten weerhouden om de komende tijd weer in de kapel de mis op te dragen. De hoofdaalmoezenier van het ge vangeniswezen. pater E. Schraven laat weten: 'Voor mij mag alles hierna gewoon doorgaan'. Pater Schraven ziet er geen heil in de directie van de Scheveningse ge vangenis eisen te gaan stellen over een betere beveiliging tijdens de missen. 'Die verantwoordelijk heid ligt bij de directie. Maar ik ben ook niet angstig voor een herhaling, anders maak je je het leven onmogelijk'. 'Ik ben er voor in het bijzonder de buitenlandse gevangenen te la ten merken, dat ze erbij horen. Ze staan toch al buiten alles en heb ben niemand'. Over de reden van de aanwezigheid van de Palestijn (die Moslim is) in de kerk zei pater Schraven: 'Ik heb geen be hoefte om uit te maken waarom iemand naar de kerk gaat. Het is belangrijk dat hij gaat'. Pater Schraven noemt het 'een tragisch; geval', dat hij daags voor deze gijzeling in het contactblad van de aalmoezeniers nog sprak over de onmacht van buiten staanders in een situatie als deze. Hij schreef toen evenwel ook: "Je moet trachten aan de ander ekant toch macht te behouden door de menselijke waardigheid hoog te houden'. Pater De Bot heeft zijn missen pas kort geleden van de zondagmorgen naar de zaterdaga vond verplaatst. Al gedurende tien jaar treedt hij op als de geestelij ke verzorger van de gedetineerden in de Scheveningse gevangenis. DEN HAAG In een hoek van de kantine op de vierde verdie ping van het hoofdbureau van de Haagse politie heerst geen zenu wachtige sfeer. Daar zitten enkele familieleden en kennissen bijeen van degenen die zich onder on prettige omstandigheden in de kerkzaal van de Scheveningse ge vangenis bevinden. De naam van het kerkkoor 'Up Captivi Gavdeant', 'mogen de ge vangenen zich verblijden', klinkt nu wel wat sarcastisch. Maar de broers zussen, vaders, moedersen bekenden die zich van tijd tot tijd bij de almaar wachtenden in het politiebureau voegen zijn van me ning, dat aan die verblijding geen einde moet komen. Dat het koor doorgaat met zingen voor gevangenen is volgens de familieleden in het bureau zeker. Over het hoe zal naar hun me ning zeker nog wel in een leden vergadering gepraat moeten wor den. 'Geen paniekstemming', vertelt ons een van de betrokkenen. 'Als dit allemaal achter de rug ls en ledereen is heelhuids de kapel uit gekomen dan zal onze vriend schapsband door al deze gebeurte nissen alleen maar verstevigd zijn. De Haagse politie heeft in nauwe samenwerking met het ministerie van justitie (waar het gevange niswezen onder valt) direct na het bekend worden van de gijze ling het opvangcentrum in het politiebureau ingericht. Medewer kers van de gemeentelijke sociale dienst staan de familieleden ter zijde. Men beschikt over een radi- o, televisie, lectuur en krijgt zo snel mogelijk dagbladen die in Den Haag verschijnen op tafel. Bij de vorige gijzeling ls op de Haagse politie kritiek geuit over de opvang van familie. Pas na twee dagen is toen een provisori sche opvang geschapen in het mi nisterie van buitenlandse zaken. De mensen van het commando- centrum in de Scheveningse ge vangenis moeten onder aanzien lijk minder comfortabele omstan digheden werken dan bij de gijze lingsaffaire in de Franse ambas sade, medio september. Het ronde gebouw waarin het commando centrum zich bevindt ligt aan de voet van de t-vormige vleugel, waarin de kerkzaal me tde gegij zelden en de gewapende delin quenten ligt. In de ronde toren komen de gangen uit van de drie verdiepingen, die de b-vleugel en de oudere a-vleugel tellen. Dit is indertijd gedaan met het oog op een betere controle van de bewe gingen in de verschillende gan gen. Het wemelt er nu van poli tieagenten, van wie er zich onge veer 60 in het complex bevinden. Een deel heeft een kordon getrok ken rond de ex kerkzaal, een an der deel heeft zich verspreid in de b-vleugel tot dicht bij de zaal, waarin de vier gevangenen giste ravond nog altijd zeventien men sen vasthielden. Twee pelotons van de bijzondere bijstandseen heid uit Doorn houden zich even eens nog in het complex op. Overigens onttrekken alle bewe gingen zich aan de waarneming van de gedetineerden. Moeder niet thuis Van een verslaggever ROTTERDAM De achtjarige Mo nique Heisterenberg is gisternacht in haar huls aan de Linker Rotte- kade in Rotterdam vermoord. Het meisje werd in haar bed gewurgd door de 23-jarige banketbakker A. van G. uit Rotterdam terwijl haar (gescheiden) moeder in een café in de buurt was. De dader wist dat hij het meisje alleen thuis zou treffen: hij was tot het moment van de misdaad in het café. waar ook de moeder verbleef, en hij kende de situatie in het gezin. Tegen half één gisternacht zei hij tegen de cafébezoekers en tegen mevrouw Heisterenberg dat hij naar huis zou gaan. Toen de moeder omstreeks één uur thuis kwam vond zij haar dochtertje dood in bed. Van G. is, nadat hij ontucht met het meisje gepleegd en het gewurgd had, in een taxi naar het centrum van de stad gereden. Daar bezocht hij korte tijd een café. Opnieuw met een taxi ging hij daarna naar Rotterdam-West. Tijdens de rit vertelde hij de chauffeur dat hij zojuist een kind had vermoord. De chauffeur lichtte de politie in, die Inmiddels op de hoogte was van het drama dat zich aan de Linker Rot- tekade had afgespeeld. Kort daarna werd Van G. in een café in Rotter dam-West aangehouden. onze verslaggevers I HAAG Dit is zes meter S ruimte waar vier gedetineer- van de Scheveningse strafge- fenis hun gijzelaars houden. De bevindt zich in het pas enkele nden oude gedeelte van de gc- fenis, dat de bijnamen 'De Oost- t' en 'De Bunker' heeft gekre- maar eigenlijk de b-vleugel het complex is. In de vleugel !n ongeveer dertig delinquen- Het gebouw' is vSor de helft it. fcentraal verwarmde zaal wordt r verschillende doeleinden ge- Ikt. Een dominee houdt er op ïagochtend gespreksbijeenkom - I, soms wordt er een film ver- id en ook kan de ruimte als ttzaal worden ingericht. lange mat. waarop normaal inastische oefeningen worden aan, dient nu als massa-matras !hts op de tekening). De keu- stoelen met en zonder leuning I grotendeels van de vloer ver wijderd en in een hoek van de zaal opgestapeld. In de toiletten bevin den zich wastafels. Het altaar, dat zaterdagmiddag voor de r.k.-mis was opgebouwd, staat nog altijd op een kleine verhoging in de nis tussen de sacristie en de ruimte waar de gevangenisdominee zijn documentatie bewaart. Naar alle waarschijnlijkheid hebben de vier delinquenten zich daar gepos teerd; ze staan hoger, kunnen de zaal goed overzien en hebben een blinde muur achter zich. In de zij muren bevinden zich aan iedere kant zeven hoge, getraliede ramen. De deur van de zaal draait naar buiten open, zodat barricaderen weinig zin zou hebben. In de gang gekomen moet men direct rechtsaf een negental treden oplopen, die naaf het grote gedeelte van de b- vleugel leiden. De zaal ligt twee meter onder het maaiveld. Daarom reiken de onderkant van de ramen nauweüiks tot de hoofden van de genen die zich in de zaal bevinden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De fracties van de KVP, ARP en CHU wensen, dat nog in deze ka binetsperiode ingrijpende fiscale wijzigingen werden doorgevoerd voor de land- en tuinbouw. Verder wordt er een aantal sociale maatregelen gevraagd, waardoor eveneens het inkomen in de land- en tuinbouw blijvend zal worden verbeterd. >rie' ters eid- oor J nes. krnl ijkl iaat 1 be- Schol, schar of tong a la meunière >1 kg vis, zout, 1 ei, 1 lepel melk, bloem, boter of margarine, 2 citroenen, peterselie. De vis met wat zout Inwrijven. Door losgeklopt el met melk en vervolgens door bloem wentelen. Bakken In veel gebruinde boter of margarine op niet te fel vuur.'W|ljiAs| Wat citroensap, fijngehakte peterselie en de 1 overgebleven botor over de vis doen. U bóft als u van vis houdt want vis houdt fit Vraag recepten bij uw vishandelaar of bi) het Produktschap^ voor Vis en Vsprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag^~ In een, wat genoemd wordt 'groen plan '75' hebben de fracties van de confessionele partijen deze wensen gefor muleerd. De bedoeling is dit plan een belangrijke rol te laten spelen in het debat naar aanleiding van de landbouwbegroting, dat, wanneer er niets tussen komt, deze week in de Tweede Kamer wordt gehou den. De CDA-fracties dringen ei genlijk aan op een aparte belastingregeling voor de land- en tuinbouw, omdat de inkomens voor de zelf standigen niet zijn te verge lijken met de inkomens van de werknemers. Het inko men van deze laatsten kan immers alleen besteed wor den voor de consumptie, terwijl de zelfstandigen van hun inkomens (winsten) moeten reserveren en de sterk stijgende kosten als gevolg van de inflatie moe ten opvangen. Hier staat echter weer tegenover, dat de werknemers uit hun in komens geen vermogen op bouwen, zoals in de land en tuinbouw wel gebeurt. Het CDA vraagt daarom de fiscus voor de zelfstandigen van een ander winstbegrip uitgaat. De gevraagde maat regelen zijn echter zo in grijpend, en vragen zóveel studie en voorbereiding, dat ze onmogelijk volgend jaar al kunnen ingaan. Maar wel wordt verlangd, dat in deze kabinetsperiode een begin wordt gemaakt met een an der systeem, zodat de land bouwer en tuinder in de toekomst minder onderhevig zullen zijn aan de vliegende inflatie. De snelle doorvoering van de volksverzekering voor arbeidsongeschiktheid is on der meer een wens van de CDA-fracties op sociaal ter rein. Aangedrongen wordt vooral op een dragelijke premie voor de lagere inko mens. Toekomst Het 'groen plan '75', waarin nog geen concrete voorstel len worden gedaan, zien de fracties als een belangrijk politiek stuk, waarmee ter dege rekening moet worden gehouden. In het plan wordt ook gevraagd om hoog ni veau een studie te maken (door een staatscommissie) van de toekomst van de land- en tuinbouw. Voor geen enkele sector bestaan er zoveel onzekerheden. De tuinbouw heeft vooral te worstelén met het probleem van de zeer snel stijgende energiekosten. In het ver leden kon men in Holland door middel van de goedko pe olie, die men stookte, vrij gemakkelijk concurreren met de zon in het zuiden van Europa. Nu zal worden bekeken of de teelt van be paalde veel energievragende produkten moet worden voortgezet. Het landbouwdebat zal wor den gevoerd tegen de ach tergrond van de explosies van ontevredenheid in de agrarische wereld van afge lopen zomer. In Brussel wordt erover gedacht de landbouwprijzen, die worden vastgesteld ook te koppelen aan de sterk stijgende prij- zen van de grondstoffen. Hiermee kan de ergste pijn worden weggenomen. Dit systeem vinden de confessi onele partijen beter dan de methode van toeslagen op de lagere Inkomens, waarop in de PvdA wordt aange drongen. Staat het landbouwdebat volop de actualiteit, dat zal zeker ook het geval zijn met de debaten over de begro tingen van binnenlandse za ken en jsutitie, die eveneens deze week worden gehouden. Om maar enkele onder werpen te nomen: de be noeming van de burgemees ter van Rotterdam (extra spreektijd voor de bezwaar de ARP), de gijzeling in de Franse ambassade en het oproer (gijzeling) on de Scheveningse gevangenis. De behandeling van de be grotingen, die vandaag be gint, zal ruw geschat in het totaal zo'n 120 uur verga deren vergen. Alleen al voor de eerste termijn van de kamer is 72^uur uitge trokken. Een politieke topper is de interpellatie van mevrouw Anneke Goudsmit van D'66 over het plan van minister Van Agt om de arbortuskli- niek Bloemenhoeve in Heemstede te sluiten. Het ls een onderwerp, dat de afge lopen dagen druk is bespro ken in net gehele land en waarover de meningen zeer verdeeld zijn. Morgen vindt dat zijn weerslag in het Ka merdebat. Het wordt een delicate en moeilijke positie met het gevaar van een ka binetscrisis, wanneer er geen compromis mogelijk is tussen KVP en PvdA. Politieke spanning kan men trouwens vanmiddag direct al aan het begin van de vergadering verwachten als er gestemd wordt over de motie van Nel Barendreght (PvdA). In deze motie die kans maakt om te worden aangenomen, spreekt de Ka mer zich uit tegen het plan het j.antal buitenlandse werknemers per bedrijf aan een maximum te binden. Voor minister Boersma ls deze motie erg pijnlijk, want hij heeft dit plan de hoek steen genoemd van zijn be leid. om het probleem van de gastarbeiders op te lossen. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5