'ursisten tonen hun werk Éecumenische regionale rjag in de Merenwijk Steenstraat en Voorstraat Alphen worden verbeterd 5 LEIDSE SPAARBANK en de prijsbewuste automobilist heeft een enorm bedrag bespaard. G§paièn op teifnijii m belangstelling voor Ouders op Herhaling "ójöf vuil Leiden Kaasdag Alkemade W/KWARTET DINSDAG 29 OKTOBER 1974 STAD EN REGIO LEIDEN Werkstukken van het projectonderwijs aan volwas senen dat in Leiden-Noord in het kader van de cursus Ouder op Herhaling wordt gegeven, waren gisteravond en zijn vanavond te zien in één van de lokalen van de Heilige Hartschool aan de Lust hoflaan. De cursus Ouders Op Herhaling voor Gevorderden bevatte een oriëntatie in de buurt en in de stad, in het bijzonder de geschiede nis van Leiden-Noord, het verzame len en verwerken van statistisch materiaal en het houden van inter views. Daarna zijn de 'ouders' in terviews gaan houden met de men sen van de onderwijswinkel. de wetswinkel, en dergelijke instan ties. 'Het gaat erom dat de mensen hun gevoel van machteloosheid Te zien op een aantal prikborden, op collages en in verslagen van interviews die de cursisten van de cursus Ouders Op Herhaling voor Gevorderden hebben gewrocht. Eén van de enorme prikborden heeft 'wonen' tot thema. De cursis ten hebben van de doceten die aan de cursus meewerken een aantal foto-rolletjes meegeregen om vast te leggen wat ze erg mooi vinden in hun wijk en datgene waarvan zij vinden dat het verbetering behoeft. Daarnaast is gewerkt met materiaal van het Leidse Gemeente-archief en met kranten, uiteraard hoofdza kelijk die. waarin artikelen staan over Leiden Noord. Op een ander bord is met plaatma teriaal van vroeger en nu van een drietal families aangegeven, wat zij drie generaties terug tot heden hebben gedaan voor de kost. Dat alweer opgeluisterd met recente fo to's en met plaatmateriaal (ook fo to's) uit het Leidse Gemeente-ar chief en uit andere bronnen. kwijtraken'. Aan de cursussen werken naast vijftien onderwijzers mensen mee van onder andere de schooladvies dienst, de welzijnsraad, stagiares van de sociale academie en derge lijke. Positief Voor het gehele cursussenpakket dat de werkgroep onderwijs Leiden- Noord de buurtbewoners aanbiedt bestaat grote belangstelling. Mo menteel staan 150 mensen inge schreven voor één van de cursus sen. (Er zijn ook cursussen typen, zuiver schrijven, engels voor begin ners en discussie-avonden) 'We kunnen niet meer mensen opne men'. zegt Sjoukje Drost. "Het is een heel hoog aantal in vergelij king met elders. Het belangrijke is dat de mensen positief worden be naderd'. Wie voor de tentoonstelling van werk dat de 'ouders' zelf hebben vervaardigd belangstelling heeft kan vanavond nog een kijkje gaan nemen in de Heilig Hartschool aan de Lusthof laan. De cursisten zelf treden als gastheer en gastvrouw op. ADVERTENTIE Te gek Drost enkele uren voor de openstelling van de tentoonstelling. 31o<DEI> •n j de .4 di. Mn d BiofDEN Ter voorbereiding Oecumenische Regionale die op zaterdag 2 novem- de Merenwijk zal worden i louden, verstrekte pastoor J. le 1 DEN Woensdag wordt in de "g lende straten grof vuil opge ld: Lammenschansweg (beide van Zoeterwoudsesingel tot srkqjon). Kamerlingh Onnesplein, Sitterlaan, v. d. Waalsstraat, Ballotstraat, Hugo de Vries- it, Kapteynstraat, v. d. Waal van Bemmelenstraat, Lo- ,de, Zeemanlaan, van 't straat. Bakhuis Roozeboom- Id at, M. Treublaan, Stieltjens- at, Franchimontlaan, v. d. Hoe- P< itraat, Kanaalweg (van v. Vol- ovenplein tot spoorlijn), v. d. ipe Bakhuyzenlaan, Beyerinck- Temminckstraat, Suringar- f t, Burggravenlaan, Asserstraat, ltenstraat. Moddermanstraat, enheimstraat. 18: d derdag zijn de volgende straten eko de beurt: Havenplein, Haar- n dnerstraat (van Haven tot Ma- npe Donkersteeg, Kuipersteeg, Dul- iid<fcaanstraat. Koestraat, Lege Oitfstraat, Bouwelouwensteeg, Dui- idejldraadsteeg, van der Werfstraat, Jfrmanshok, Druckerstraat, Mare- isedwarsstraat, Grevenstraat, lersgracht, Noord- en Zuid dersteeg, Janvossensteeg, Kod- eeg, Clarasteeg, Oude Singel Houtmarkt tot Mare, Oude (van Havenplein tot Mare), ge Zandstraat, Volmolengracht, ;dwarsgracht. Koolstraat, Em- traat, Baatstraat. Haarlemmer- kei at (van Turfmarkt tot Mare), 3( e Rijn, Apothekersdijk, Scha- 'Pefcteeg, Goegerritsteeg, Prinsesse- Turfmarkt, Steenstraat, Bees- ler< narkt, Nwe Beestenmarkt, Kort b%ewater, Morsstraat, Smidsteeg, r<mstraat. Kruisstraat, le en 2e kel ïevestgracht, St. Agtenstraat, tmermarkt, Marktsteeg, Lange ^Teistraat, Nieuwe Mare, Oude rkege (van Mare tot Turfmarkt- Fokkestraat. •rijdag komt de kraakwagen in ilgende straten: Van Vollenho- de en plein. Snouck Hurgron- lat. Huizingastraat, Uhlen- :ade. Colenbranderstraat, 'erskade, Duyvendakstraat, Ka- Iweg (van Hoge Rijndijk tot Vollenhovenplein), Rijndijk- lat, Kanaalstraat, Dozystraat, de lestraat, Cosijnstraat, Hartman- it. Roomburgerlaan, Hoge Rijn- (van Utr brug tot Wilhelmina- Utr.'Jaagpad (van Utr. brug nge Wilhelminabrug), Catharina- tfaAat, Rijnstroomstraat, Hoge idijk en Utr. Jaagpad (beide Wilhelminabrug tot Rhijn- Hiigd), Rhijnvreigd, Bruggestraat, iveijeslaan, Park 'Die Leythe', nt jimburgerweg, Aarstraat, Meer- erkade en straat, Gouwestraatl itelstraat, Leedestraat. Wierick- it, IJsselkade, Kasteelhof. Vlist- pakat, Zaanstraat, Maasstraat, Mer- huBestraat, Drechtstraat. Linge- ilnfcat, Spaarnestraat, Lekstraat, a atellumstraat. esle - van Well namens de voorberei dingsgroep uitgebreide informa tie over achtergronden en op zet. In deze nieuwe stadswijk is de oe cumenische gedachte tot op grote hoogte verwezenlijkt. Misschien staat de Merenwijk, wat dat betreft zelfs wel in de eerste rij. De kerkdiensten immers Zijn zon dag aan zondag gemeenschappelijk, de eucharistie (avondmaal) wordt wekelijks gevierd en de drie voor gangers doen om beurten dienst. Reeds in 1971 werden twee pastores aangesteld: ds. H. Hortensius (ge- ref.) en J. van Well (rk). Zij kre gen de opdracht alles zoveel moge lijk samen te doen. Er werd een pastoraal plan ontworpen, als uit gangspunt voor de oecumenische opbouw in deze stadswijk. Men overwoog daarbij, dat de ker ken vanuit het Evangelie bij elkaar horen en alleen in hechte verbon denheid met elkaar voor de samen leving betekenis kunnen hebben. Ook vond men de weg naar ge meenschappelijke catechisaties. De opbouw kreeg vorm in een gekozen parochie-kerkeraad (de Algemene Kerkelijke Merenwijkraad) en werkgroepen, bestaande uit leden van verschillende kerken. Deze oe cumenische ontwikkeling wordt, op verzoek van pastores en bewoners, gevolgd en begeleid door de Leidse Gemeenschap van Kerken. soonlijk bij het concrete gebeuren betrokken gelovigen, wie het om uitwisseling van gedachten en er varingen te doen is. Als titel van de bijeenkomst kan men stellen: 'Oecumene aan de basis: de men sen zijn er nu wel aan toe'. Programma Om 10 uur hoopt de voorzitter van de A.K.M., H. Kemperman, de bij eenkomst te openen. De heer Plug spreekt over 'Ambtserkenning is geen zaak van de officiële kerken alleeij. Ervaringen, mogelijkheden en moeilijkheden in het oecume nisch pastoraat'. De voorzitter van de St. Willibrord Vereniging, dr. Fr. Haarsma (uit Nijmegen) maakt daarna 'Pasto- raal-theologische kanttekeningen'. Ds. H. Hortensius gaat in een ge bedsdienst voor. Om 1.45 uur. na de lunchpauze, spreekt de heer Chr. de Jonge over 'Pastorale bege leiding van kinderen en volwasse nen in oecumenische geloofsge meenschap. Feiten en gegevens over doop, belijdenis en catechese'. Ds. N. Bouhuys (Leiden) plaatst 'Pastoraal-theologische kantteke ningen'. Het beraad in de gespreks groepen volgt, na de inleidingen, in de 'flats'. Het gezamenlijk beraad wordt ge leid door prof. dr. H. Berkhof, voor zitter van de Raad van Kerken in Nederland, pastoor Van Well geeft een samenvatting en om ongeveer half vijf sluit prof. Berkhof de bij eenkomst. 'Het Leidse Gemeente-archeif is werkelijk geweldig', zegt Sjoukje Drost, één van de mensen van de cursus ouders op herhaling. 'Tege nover wetenschapsmensen zijn ze nog wel eens zuinig met materiaal, maar als de ouders komen kunnen ze enorm veel meekrijgen'. De mensen van Ouders op Herhaling spreken over 'ouders', niet over cursisten. 'Het is eigenlijk te gek dat ouders uit Leiden-Noord in het Gemeente archief komen', zegt een oo al entousiaste René Reniers. 'Het gaat er niet om dat ze daar nou in de toekomst nog vaak komen, dat zal me een zrog zijn. Maar het gaat erom dat de drempels worden ver laagd. Dat de mensen de Wetswin kel weten te bereiken, dat ze de onderwijswinkel, de Zevensprong en de huiswerkklassen gaan bezoe ken'. Voor de cursus Ouder Op Herhaling bestaat grote belangstelling in Lei den Noord, dat sociaal als een pro bleemgebied te boek staat. Aan de cursus voor gevorderden, dat zijn mensen die er al een jaar-'Herha ling' hebben opzitten, doen vijftien mensen mee. Eigenlijk te veel, vin den Sjoukje Drost en René Re niers: 'Wij zijn niet commercieel, helemaal niet, maar we willen de cursus wel effectief opzetten. Met te veel meer mensen kun je niks doen. Kun je ze niet ieder indivi dueel aandacht geven. En ben je met één bezig dat zit een ander deel van de groep zich op dat moment te vervelen'. Oriëntatie De eerste cursus Ouder Op Herha ling bestond en bestaat trouwens nog, want er zijn nieuwe groepen dit jaar begonnen, uit een 'leerge- deelte' en een 'discussiegedeelte'. In het leergedeelte kwamen zaken aan de ord als: taal en rekenen, breu ken, procenten, werkwoordsvormen en dergelijke. In het discussiege deelte komen onderwerpen aan de orde die nauw met de school te maken hebben, zoals nieuwe me thodes van onderwijs, school- en beroepskeuze en dergelijke. Nu een kort gesprek met uw officiële Mercedes-Benz dealer... Nu een hoger inruilbod op uw auto. Als Mercedes dealer zijn wij in staat tijdelijk een vorstelijk bod te doen op uw auto, welk merk u ook rijdt. Dat bod ligt nu aanmerkelijk hoger dan u redelijkerwijs mag veronderstellen. De zuinigheidvan deMercedes DieseL Al bij zo'n 35.000 km per jaar kost een Mercedes Diesel per km minder dan een benzinewagen van rond de 13,5 mille. Afschrijving en renteverlies meegerekend. De vele voordelen van de officiële Mercedes-Benz dealer. Bij ons werken speciaal geschoolde vakmensen met liefde en feeling voor Mercedes. Met behulp van moderne, van fabriekswege voorgeschreven apparatuur. Bij ons alleen bent u zeker van optimale service, garantie en coulance. Mercedes Diesel. Klasse als geen ander. S V. L.I.A.M., Leiden, Vondellaan 45, tel. 07*-69303 - lijn«burg, Rijnsburgerweg 132, tel. 01718-7*141 ^-rvwAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF B.V., Oegst- geesi, Leidse St'aatweg 1, tel. 071-52643. Op de landdag van de (toen 25- jarige) St. Willibrordsvereniging, verleden jaar in Den Bosch, waar vele mensen uit de oecumene wa ren uitgenodigd, werd kritiek gele verd op het feit, dat de vereniging te zeer gekoppeld was aan wat de bisschoppen zeiden, dus op een ho ger te algemeen vlak werkte, maar slechts weinig betekenis had voor de plaatselijke groepen. De eigen lijke beslissingen vallen immers niet aan de top, maar aan de basis. Als de Willibrordvereniging niet meer vaart in de oecumene zou brengen, achtten de critici het ge vaar van sectarisme niet denkbeel dig. De vereniging zou dus veel meer moeten begeleiden en coördi neren en op die manier de solidari teit bevorderen. Het bestuur was erg blij met deze kritiek. Het voorstel werd met grote instemming aangenomen. Men be sloot met de Merenwijk, waar de oecumene zo consequent wordt doorgevoerd, te beginnen. Daarom organiseert de A.K.M. in overleg met de St. Willibrordvere niging de kerncommissie van het Hervormd Beraad over de verhou ding tot de R.K.-kerk en de taak groep Reformatie-Rome van de de- putatcn 'oecumene binnenland' van de gereformeerde kerken, een regi onale bijeenkomst, op zaterdag 2 november in de aula van het scho lencomplex in de Merenwijk. Voor deze bijeenkomst zijn oecu menische groepen uit Leiden, Oegstgeest, Leiderdorp, Voorscho ten. Zoeterwoude en Sassenheim uitgenodigd. Ook verwacht men o.a. nog afgevaardigden uit de studen ten-ecclesia en van het Utrechtse missiologische instituut. Merendeels zijn het geen theologen, maar per- ADVERTENTIE 'Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor ALPHEN In september stelde de raad van Alphen geld beschikbaar voor het verbeteren van de woonomgeving in de Prinsenlaan en enkele andere straten. Omtrent de voorgenomen verbeteringen heeft nu overleg plaatsgevonden met een door de bewoners uit hun midden gekozen vertegenwoordiging. Dat overleg heeft geleid tot over- „«.au— eenstemming over een ontwerp, dat voorziet in de reconstructie van de Steenstraat en de Voorstraat tot aantrekkelijke woonstraten, waarbij het parkeren zal geschieden langs een gedeelte van de Emmalaan en langs een te gelegener tijd aan te leggen verbindingsweg ten westen van beide straten. Voet-fietspad Het ontwerp voorziet tevens in de toekomstige aanleg van een voet fietspad in het verlengde van de Voorstraat, alsmede ln de aanleg van een openbaar speelveld. Voor de aanleg van dit speelveld, de nieuwe verbindingsweg en een aan tal parkeerplaatsen moet gebruik worden gemaakt van grond, waaro ver het bestuur van het Christelijk Lyceum de beschikking heeft. Hier over is overleg gaande. Omdat de algemene toestand waar in de Steenstraat en de Voorstraat verkeren spoedige verbetering wen selijk maakt, geven B. en W. de raad in overweging het krediet voor de reconstructie van de Voorstraat en de Steenstraat reeds nu beschik baar te stellen. De kosten bedragen naar raming 93.500. Deze gefaseerde aanleg betekent, dat in genoemde straten het parke ren vooralsnog zal worden toege staan en dat het éénrichtingverkeer op een later tijdstip zal worden ingevoerd. Ook op dit punt is over leg met de bewoners gepleegd die daarmede instemmen. Zodra met het bestuur van het Christelijk Lyceum overeenstem ming is bereikt over een grondruil, zal de raad een nader voorstel be reiken inzake de aanleg van de verbindingsweg met parkeerplaat sen en een openbaar speelveld. Bijdrage Inmiddels vindt onderzoek plaats van de straten, die in de eerstko mende jaren voor verbetering van de woonomgeving in aanmerking komen. De aanleg van het voet- fietspad, alsmede van het daarin opgenomen schoon waterriool, zal gelijktijdig met de reconstructie van de Steen- Ik ort-nïcuvC-Tii t-dc-Tenio korl-nicuvs-tiit-öe-Tc^io kort-nifnn':ï-nit~3o-"m£io kort-üietiws—uit-B6-3Pegxö '<ort-TuriHir.-Tiit-i?n-TegSo straat en de Voorstraat worden uit- vraagd. gevoerd. Daarvoor zijn reeds kre dieten beschikbaar. In de kosten van het verbeteren van de Steenstraat en de Voor straat zal een bijdrage van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk worden ge- ALPHEN Evenals in 1974 zullen ook in 1975 de aktiviteiten op het terrein van de stadsontwikkeling toenemen. De verklaring hiervoor is: de in aantal toenemehde Al- phense bevolking: het geleidelijk stijgende voorzieningenniveau: meer aandacht voor wijkverbete- ring; de groei van dorp naar stad tekent zich af door een veranderde mentaliteit en houding ten aanzien van het stedelijk leefmilieu en steeds ingewikkelder wordende pro cessen, kenmerkend voor verstede lijking. Aldus B. en W. in de toe lichting oo de begroting 1975. ALPHEN Ten behoeve van de nog planloze gbieden in Alphen- centrum en de gemeentedelen Zwammerdam en Aarlanderveen zullen bestemmingsplannen worden voorbereid, te weten voor: Alphen- centrum, gebieden vallend binnen de 'grenzen' van de structuurnota centrum Zwammerdam, een gedeel te van de dorpskern; Aaarlander- veen, een gedeelte van de dorps kern en het Noord- en Zuidelnde. Het aantal bestemmingsplannen, voorbereid in 1973 en 1974, zal in 1975 worden afgerond om de plano logische procedures te doorlopen. Dit betreft de plannen Emmalaan 1973, Zwameerdam Vinkebuurt Noord, Aarlanderveen 1974, het cityplan (stadscentrum), Zegers- loot, bedrijfsterrein Zuid (in Kerk en Zanen) en buitengebied Oost. waarvan de laatste 4 in samenwer king met de stedebouwkundige ad viseur Kuiper Compagnons B.V. te Rotterdam. KATWIJK AAN ZEE Voor het ophalen van grof huisvuil is op donderdag 31 oktober de dinsdag en vrijdagwijk aan de beurt. KATWIJK AAN ZEE Op woens dag 30 oktober wordt onder auspi ciën van de Hervormde en Gerefor meerde evangelisatiecommissiés een samenzangavond gehouden in de Oude Kerk aan de Boulevard. Aan vang 8 uur. ALPHEN De heer A. Hofland heeft in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd ontslag gevraagd als directeur van de gemeentelijke sociale dienst met ingang van 16 Januari 1975. Naar aanleiding van een oproep voor de ze functie hebben zich 16 sollici tanten aangemeld, waaronder de heer J. H. Spannenmaker, waarne mend directeur van de dienst B. en W. stellen voor de heer Spannen- maker als directeur van de ge meentelijke sociale dienst te be noemen. ALPHEN Donderdag 31 oktober om half 8 behandelt de raad de volgende punten: aankoop van grond hoek Lijsterlaan-Thorbecke- straat van de Maatschappij voor Onroerende Zaken 'Huis en Haard' BV, te Hilversum: verkoop van bouwgrond aan het Groenoord aan A. van Bodegraven: voorstel inzake een krediet voor het verbeteren van de woonomgeving van de Steen- - straat en de Voorstraat; voorstel dépendance van de John F. Ken- nedyschool aan de Hoefbladstraat: voorstel verzoek van de Alphense Middenstandsvereniging om toe stemming voor het houden van een koopavond op donderdag 28 no vember. ALKEMADE De rk begraafplaats te Oude Wetering is nagenoeg vol. zodat sluiting daarvan binnen af zienbare tijd is te verwachten. Het kerkbestuur heeft onlangs aan de besturen van de beide kerken te Roelofarendsveen verzocht om te zijner tijd ruimte op de begraaf plaatsen aldaar beschikbaar te stel len. Zodra het kerkbestuur te Oude Wetering antwoord heeft ontvan gen, zal de voorzitter daarvan B. en W. informeren. Overigens vermel den B. en W. in hun memorie van antwoord bij de begroting nog, dat sluiting door de burgemeester krachtens een besluit van gedepu teerde staten alleen mogelijk is na advies van de inspecteur voor de volksgezondheid indien de begraaf plaats schadelijk is voor de volks gezondheid. Daarvan is in dit geval geen sprake. ALKEMADE B. en W. stellen de raad voor, de plaatselijke belastin gen te verhogen en een aantal ta rieven aan te passen. Genoemd worden de reigingingsrechten. de straat- en rioolbelasting, de opcen ten van de personele belasting, de woon forensenbelasting, de honden belasting, de leges, de tarieven van het pontveer Kaag en de tarieven van het zwembad. LISSERBROEK De jeugdtoneel - groep 'Tourmalijn' in Llsserbroek houdt zaterdag 2 november een to neelavond in de 'Meerkoet', 8 uur. Opgevoerd zal worden het toneel stuk in drie bedrijven 'Pourlepotje'. ALPHEN Zondag 3 november wordt er weer een dienst met en voor geestelijk gehandicapten ge houden. Ds. Fr. de Jong heeft de leiding en heeft als onderwerp: 'Eén van de tien' gekozen het be kende verhaal van de tien melaat sen die door Jezus genezen worden, maar van wie er slechts één terug komt om Hem te bedanken. De dienst begint om 6.30 uur en daar na drinkt men met elkaar koffie of limonade. Ieder is welkom in 'de Bron' te Alphen aan den Rijn. SASSENHEIM —Zondag staat bij de Hervormde Kerk de zending in het middelpunt. In belde morgen diensten. waarin ds. Westra voor gaat. zal de familie De Gier uit Hillegom met muzikale medewer king van Hans van Nieuwkoop, zin gen. ALKEMADE In café Bakker aan de Oud Adeselaan in Rijpweterlng zal woensdag 30 oktober de zesen twintigste kaasdag worden gehou den. Tussen 19.30 en 20.30 uur kun nen de kazen worden bekeken, waarna de opening door de voorzit ter van de kaasdagcommissie, J. P. van der Poe', plaatsvindt. Burge meester P. M. F. Smolders zal de prijzen uitreiken. De agenda ver- meldt voorts een bespreking over de bemerkingen van de keurmees ters, er is een causerie door de zulverconsulent over de kwaliteit van de weiboter en er worden eco nomische mededelingen gedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3