Jongste gegijzelde onverwachts vrij Compromis over abortuskliniek Rustige sfeer na hoog oplopende spanning Compromis tussen Hoessein en Arafat !n deze krant Bidprobleem in raad Nieuwland Godfried wilde eerst bij zijn ouders blijven 10 vertegenwoordigt alle Palestijnen ï*r.rh, van speelgoed- pontic is het gu- üistoolties Vrijgelatene: Het leken Buien Piet Keizer wil spelen Ziekteverzuim nog groter dan in '73 Opvallend valse biljetten van duizend gulden ARP reageert vrij negatief logezegd - Degradatie van kornet teruggedraaid Nieuwe Leidse Courant DINSDAG 29 OKTOBER 1974 55ste jaargang no. 177 Meer keus in passende omgeving BISTEUJK DAGBLAD VOOR 1EIDEN EN OMGEVING knstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantnstieh is gheblsvsn mijn hsrt in teghenspost Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur NIEÜWLAND DE twee raadsleden van de PvdA in de Zuidhollandse gemeente Hieuwland (ten westen van Leerdam) zijn niet van plan om aan het begin van de raadsvergadering op te i staan als de burgemeester het openingsgebed uit spreekt, hoewel het regle- I ment van orde dat wél dwingend voorschrijdt. Wat het college van gedepu teerde staten van Zuid- Holland betreft heeft het tweetal daarin volkomen ge lijk. Dit vindt het college, dat de gemeenteraad van "Nieuw land het opstaan niet als verplcihting kan en mag 1 voorschrijven. De raadsleden van de PvdA zullen dan ook nooit gestraft mogen wor- i den met de ontzegging van i de toegang tot raadsverga- I deringen, zoals de gemeen- tewet bij niet-naleving van 1 een reglement van orde voorschrijft. Gedeputeerde staten delen dit mee in antwoord op vra gen van het statenlid W. van 't Veld (PvdA), die hen de zaak van het zitten en opstaan in Nieuwland ter beoordeling had voorgelegd. De probleemsituatie ontstond, nadat op 29 au gustus vijf van de zeven raadsleden in Nieuwland (drie vertegenwoordigers van de AR, een van de SGP en één van de VVD) een I nieuw reglement van orde goedkeurden, waarin het J staande aanhoren van het openingsbeleid verplicht I werd gesteld. Tot dan toe i had deze bepaling nooit ge- I golgen, zodat de beide socia- listen tijdens het bidden al- t tijd konder blijven zitten. De raadsleden van de PvdA stemden tegen het regle- ment omdat zij de 'uit gods- i dienstige overwegingen op- I gelegde dwang' in strijd j achten met het recht van vrije meningsuiting en de I'- democratische beginselen, een argument dat gedepu teerde staten overigens nog al overtokken vinden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De vier gevangenen die in de Scheveningse strafgevangenis nog steeds zestien mensen gegijzeld houden, hebben gisteravond omstreeks half tien de jngste gegijzelde, de 11-jarige Godfried Clerqs vrijgelaten. Deze vrijlating kwam vrij onverwachts na een situatie waarin de spanning hoog was opgelopen. De jongen was er niet slecht aan toe. De elf-jarige Godfried Clercqs is gisteravond tegen lialf tien uit de gevangenis van Scheveningen vrijgelaten. De jongen (links) weigerde steeds de gevangenis te verlaten, omdat zijn ouders daar ook nog als gijzelaars zitten. Zijn grootvader, de 71-jarige J. den Boer (rechts), werd gistermorgen vrijgelaten. Op een persconferentie vertelde hij zijn ervaring. etei 3- ABAT, BEIROET (Reuter, UPI, AP) Koning Hoessein van anië en de leiders van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie O) hebben gisteren op de Arabische topconferentie in de Ma- :aanse hoofdstad, Rabat een compromis bereikt in hun ge- l over de vertegenwoordiging van het Palestijnse volk, zo is conferentiekringen vernomen (ADVERTENTIE) De toestand werd erg nerveus na dat de Palestijn Noeri gedreigd had enige gijzelaars te zullen doden als niet aan zijn eis werd voldaan. Deze eis was dat hij gelegenheid kreeg te spreken met de tweede Palestijnse gevangene, zijn landge noot Tamimah, met wie hij samen het vliegtuig van British Airways heeft gekaapt. Aanvankelijk leek die eis te zullen worden Ingewilligd, maar Tamimah weigerde op het laatste ogenblik hij stond al voor de deur van de kerkzaal zich bij het gezelschap te voegen. Kennelijk heeft deze on verwachte weigering de vier man nen in verwarring gebracht. Giste ravond was daarom nog steeds niet bekend hoe precies de nieuwe eisen van het viertal luiden. Sfeer Gisteravond laat, na de vrijlating van de jongen is de sfeer vrij snel ontladen. Het gesprek dat toen tus sen de gijzelaars en de autoriteiten werd gevoerd, verliep zeer rustig. Bij dit gesprek was ook de directie van het gevangeniswezen aanwezig. Tamimah heeft na zijn aanvanke lijke weigering opnieuw het initia tief genomen voor een gesprek met Noeri. Het onderhoud tussen de beide mannen was lang niet zo geëmotioneerd als het eerdere ge sprek. Tamimah heeft er begrip voor dat zijp, vriend Noeri de strijd wil voortzetten en wil sterven voor de Palestijnse zaak. Hij heeft hem echter gesmeekt - niet zo ver te gaan, maar te spreken met de auto riteiten. Hij stelde zijn vriend ver der voor samen de straf in Neder land uit te zitten en zich dan te wijden aan de Palestijnse zaak. Zoals de strijd nu gevoerd wordt (door middel van deze gijzeling) zijn ze naar zijn mening op het verkeerde spoor. voren was begonnen) ook tabaks waren en speelkaarten naar binnen gebracht. Bovendien kregen ze niet- gecensureerde ochtendbladen. Dat de sfeer gistervanod meer ont spannen was bleek ook het feit dat opnieuw voedsel en koffie naar de gijzelaars en de gedetineerden werd gebracht. Ook eerder op de dag was de situa tie vrij ontspannen geweest. Ver moedelijk heeft daartoe de aanwe zigheid van de 26-jarige echtgenote van Daan Denie niet weinig bijge dragen Zij werd omstreeks half ne gen gistermorgen in de kerkzaal toe gelaten. Over dit gesprek tussen Denie en zijn vrouw verklaarde een woord voerder van justitie gisteravond dat de vrouw zich flink en verstandig, maar niet zonder emotie had gedra gen. Zij spoorde haar man aan niet verder te gaan op de weg die inge slagen was en het niet erger te ma ken dan het al was Denies mede gevangene Brouwers onderbrak het gesprek enkele malen omdat hij ver onderstelde dat de vrouw niet vrij willig een beroep op haar man deed. Daan Denie reageerde tiouwens ne gatief. Hij gaf te kennen dat hij uit wraak jegens justitie handelde, en dat hij zich bij Noeri had aangeslo ten uit weerzin jegens het Neder- 1 1 landse juridische stelsel, dat hem TXTPI ftP HOlC^YI •zo slecht behandelde dat hij hier vv uv/iivcvii :eheo! onverwacht Volgens de Haagse zelingsdrama. niet gèhe; gekomen. Eén functionaris van de politie zei gisteravond dat er al ge ruime tijd iets leek te broeien Hij il lustreerde die uitspraak met er op te wijzen dat nog kort geleden extra patrouilles rond om de gevangenis hebben gelopen. Op verzoek van de vier gedetineerden zijn in de loo:p van de dag behalve eten en drin ken T- (maandagmiddag kregen de gegijzelden hun eerste warme maal tijd sinds de gijzeling twee dagen te- oning Hoessein had erin toege- emd de PLO onder leiding van sser Arafat te erkennen als de lwaardige vertegenwoordiger van it Palestijnse volk en het beginsel aanvaarden van Palestijns be ier over de westelijke oever van rivier de Jordaan, als de Israëli- he bezetting eenmaal afgelopen Aan de andere kant heeft de jO erin toegestemd bij de volgen fase van de Geneefse vredescon- rentie over het Midden-Oosten rtegenwoordigd te zijn als onder- iel van een gemeenschappelijke ilegatie onder de naam Jordanië, dus de conferentiekringen, et compromis zou tot stand zijn ikomen na intensieve bemiddeling in vijf Arabische staten, Marokko, gerije, Egypte, Saoedi-Arabië en prië. dusver had de koning erop itaan, dat Jordanië van de Arabi- leiders volledige toestemming krijgenom de westelijke Jor- noever te herwinnen en dat hij volgens de Palestijnen op de itelijke oever in de gelegenheid stellen door middel van een 'erendum over hun eigen lot te hikken. ijif Hauwatmeh„ leider van het ;mocratische bevrijdingsfront', it deel uitmaat van de PLO. Wisselend bewolkt met nu en dan regen of een hagelbui. Ma tig tot krachtige, aan de kust krachtige tot harde en tijde lijk nog stormachtige wind uit noordwest tot noord. Maximum temperaturen omstreeks 8 gra den. MORGEN EN OVERMORGEN: Af en toe buien en vrij koud. Morgen zon op: 07.30 zon onder: 17.16 maan op: 16.40 maand onder: 06.54 aif" De leiding van de PLO heeft bij geheime onderhandelingen de mi- nisterlijst samengesteld van haar eerste regering in ballingschap. Uit betrouwbare bron werd vernomen dat het eerste Palestijnse rege ringshoofd Faroek Kaddoemi zal zijn, die de leiding heeft gehad van de PLO-delegatie, bij de Arabische top in Rabat. Jasser Arafat zal symbolisch 'staatshoofd in balling schap' zijn. heeft zondag in de Libanese hoofd stad Beiroet verklaard dat de Pales tijnse guerrilla-strijders acties te gen de Arabische olievelden zullen ondernemen als de Arabische lan den de prijs van de olie verlagen. Hij zei dat de guerrillastrijders bij elke prijsverlaging van de olie een nieuw front op het grondgebied van de betrokken landen zouden openen. Een woordvoerder van de Lybische ambassade in Rabat heeft gisteren gezegd dat verschillende Arabische delegaties geprobeerd hebben de Lybische delegatie van de Arabi sche topconferentie te weren. Ook werden alle Lybische journalisten die naar Rabat gekomen waren om de conferentie te verslaan door de Marokkaanse autoriteiten geduren de 24 uur gevangen gehouden en niet toegelaten tot de bijeenkomst. In tegenstelling tot de andere Ara bische landen, waarvan de staats hoofden de conferentie bijwonen, heeft Lybië zijn ambassadeur in Frankrijk gestuurd. Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM De Ajacied Piet Keizer heeft gisteren op een door hemzelf georganiseerde persconfe rentie zijn standpunt duidelijk ge maakt in het conflict dat hij heeft met manager Hans Kraay. Keizer zei dat hij zijn tweejarig contract graag wil uitdienen, maar dat Ajax hem die kans niet wil geven. Met name Hans Kraay voelt er niets voor de tot middenvelder omge schoolde linksbuiten weer in het elftal op te nemen. Hij heeft op dat punt zelfs een ultimatum gesteld. Piet Keizer belegde de persconfe rentie omdat de andere belangheb benden in deze zaak wel hun standpunt naar buiten hebben ge bracht en daarbij naar Keizers me ning onjuiste informatie hebben gegeven. DEN HAAG Het ziekteverzuim ligt nog steeds boven het peil van het vorig jaar, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. In juli bedroeg het ziektever zuim 7,7 procent van het aantal mandagen (vorig jaar 6.8 procent). Bij de mannen was het verzuim 7,6 procent (vorig jaar 6,7), bij vrou wen 8,8 (vorig jaar 7,8). In juni bedroeg het toale ziekteverzuim 8,8 procent tegen 7,7 procent in 1973. Ook februari, maart en april ver toonden een stijging ten opzichte van vorig jaar. Van een verslaggever AMSTERDAM Er zijn in ons land de laatste weken enkele valse bankbiljetten van duizend gulden aangeboden, die volgens de politie opvallend vals zijn. Een van de biljetten, die in kleur sterk afwijken van de echte dui zendjes, werd bij het grenswissel kantoor in het Centraal Station in Amsterdam aangeboden door twee mannen, de 19-jarige Amsterdam mer M. P. en de 35-jarige Chinees W.C.C.H. de politie neemt aan, dat dit tweetal te goeder trouw is ge weest. 'Het zou wel bijzonder dom zijn om met valse bankviljetten juist naar en zo gespecialiseerd kantoor als dat van de grenswissel kantoren te gaan. Daar is men zeer deskundig', aldus een politiefuncti onaris. De politie neemt aan, dat de man nen in het bezit van het biljet zijn gekomen in een van de Amster damse gokhuizen. DEN HAAG Wie gezond en geva rieerd eet.krijgt genoeg vitaminen binnen, en hoeft dat niet met dra gees of tabletten bij te spijkeren, ook nietals er een R in de maand zit. Niettemin worden er in ons land volkomen onnodig vele mil joenen guldens aan allerlei vitami nepreparaten besteed, aldus de Consumentenbond in zijn maand blad. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren na vijf uur vergaderen een oplossing bereikt voor het conflict rond de abortuskliniek in Heemstede. Het was gisteravond echter zeer de vraag, of deze op lossing ook door de fracties van KVP en AR volledig zal worden geaccepteerd. Minister Van Agt zal op 1 no vember de officier van justitie in Haarlem opdracht geven de vervol gingsprocedure tegen de kliniek in werking te stellen: d e kliniek zal niet dieselfde dag tot sluiting wor den gedwongen door in eslagne- ming van het instrumentarium. Wel zzal de officier inbeslagneming Afwijking bij de rech ter-commissaris vor deren. Deze moet beslissen, og de activiteiten in de kliniek strafbaar zijn en of daaruitvolgend aan deze activiteit zo snel mogelijk een eind moet worden gemaakt. door de knieën zou zijn gegaan. De KVP en ook ARP wilden zich- gisteravond niet vestleggen op een snellere indiening van het abortus wetsontwerp. Daar zullen de frac ties morgenochtend over beraadsla gen, aldus de KVP-woordvoerder. DEN HAAG Nog helemaal onder de indruk van de zaterdagse bele venis heeft een van de vrijgelaten gijzelaars, de 7i-jarige heer J. den Boer uit Made en Drimme?en ver slag gedaan van het begin van het gijzelingsdrama. De heer Den Boer logeert op het ogenblik in Den Haag bij zijn dochter, mevr. J Clercqs- Den Boer Met haar man en hun elfjarig zoontje Godfried was de heer Den Boer zaterdag naar de Sche veningse strafgevangenis gegaan om daar de kerkdienst voor gedetineer den bij te wonen. Zijn schoonzoon maakt deel uit van het boor. De mis was nog maar net begonnen, zo heeft hij maandag verteld, toen er gedurende de preek van pater drs. A. de Bot opeens in de lucht werd geschoten. 'Ik had het idee dat het schoten van speelgoedpistolen waren, maar niet van een echte' aldus de heer Den Boer. AUe dertien gedetineerden stonden op en er klonk geschreeuw: 'JuUie •zijn gegijzeld'. De gedetineerden maakten van dat ogenblik af de dienst uit en aUe gij zelaars moesten tegen de muur gaan zitten. Enkelen van hen zijn daarop afgezonderd in een kamertje, dat dienst deed als sacristie. Ook de heer Den Boer bevond zich onder hen. Op een gegeven ogenblik kwam men hem verteUen dat hij in verband met zijn hoge leeftijd werd vrijgela ten. Dit gebeurde en daarna is hij uitvoerig door de politie onder vraagd. Hij vertelde dat de gede tineerden zich tegenover allen be hoorlijk hebben gedragen. Ten aan zien van de vrouwen uit bet gezel schap werd geen onvertogen woord gebruikt, aldus de heer Den Boer. l'°kennelijk hebben de werkgevers Jekozen voor polariseren in plaats van overleggen. C. van Dijk (Industriebond CNVf Van een verslaggever DEN HAAG Staatssecretaris Van Lent (Defensie heeft in ïen gesprek met een delegatie van het hoofdbestuur van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen gisteren in Den Haag toegezegd de degradatie van de WDM-districtsbestuurder Jos de Hoogh ongedaan te zullen ma ken. De 25-jarige Jos de Hoogh werd gedegradeerd van kornet (vaan drig) tot kanonnier (soldaat). De staatssecretaris wil De Hoogh evenwel niet terughebben in 't Harde, omdat dat naar zijn mening psychologisch onjuist zou zijn. Van Lent heeft voorge steld De Hoogh als kornet in Breda te plaatsen, een voorstel waarin de WDM zal berusten. Jos de Hoogh, die nog zes maan den moet dienen, heeft thans buitengewoon verlof in afwach ting van zijn promotie en over plaatsing. In het gesprek deelde de staats secretaris mee, de situatie in de legerplaats 't Harde beneden peil te vinden. De verhouding tussen de VVDM en de leiding in 't Harde vindt hij gepolariseerd en om daarin verbetering te brengen zal hij binnenkort zelf de legerplaats bezoeken. De WDM heeft er waardering over uitgesproken, dat de staats secretaris zich persoonlijk met de problemen in 't Harde gaat bemoeien. Het kabinet zal bij de fracties van KVP en ARP erop aandringen, dat het langverwachte confessione le wetsontwerp over de abortus nu zo snel mogelijk wordet ingediend. Dit zal dan tegelijkertijd met het al klaar liggende ruimere ontwerp van de PvdA-Kamerleden Lamberts en Roethof in de Kamer moeten wor den behandeld. Doorwerken In ARP-kring werd gisteren vrij negatief over beide delen van het compromis gereageerd. "We kregen eerst de indruk, dat minister Van Agt de kliniek direct op 1 novem ber tot sluiting zou dwingen. Nu deze aaak aan de onafhankelijke rechter wordt voorgelegd, kan het nog wel even duren, voordat er een uitspraak is en ondertussen kan de kliniek gewoon doorwerken', aldus ARP-kringen. De KVP is het daartentegen met het besluit van minister Van Agt wel eens. Men wijst erwop, dat de minister het besluit op zichzelf om tot vervolging over te gaan, hard heeft moeten verdedigen in de mi- nlsterrraad. In een speciale verkla ring protesteerde de KVP gistera vond tegen berichten op het NOS- Journaal waarin de indruk werd gegeven, dat minister Van Agt weer In ARP-kring bestaat de indruk, dat het kabinet met deze aandrang tot snelle indiening afwijkt van het overleg, dat tijdens de kabinetsfor matie met formateur Bruger is ge voerd. Burger zou hebben duidelijk gemaakt, dat de confessionelen met hun wetsontwerp wel anderhalf jaar zouden kunnen wachten. Waardoor, met alle parlementaire procedures diena nog volgen, de feitelijke behandeling pas aan het eind van deze kabinetsperiode zou kunnen plaatsvinden. Een en ander maakt het debat dat de Kamer morgen over het abortus probleem zal voeren bij de inter pellatie, die mevrouw Godsmit over de sluiting van de kliniek in Heem stede heeft aangevraagd, extra in teressant. Verwacht wordt dat me vrouw Goudèmit (D'66) toch met een motie zal komen, waarin tegen vervolging van de kliniek wordt geprotesteerd. Mevrouw Goudsmit liet eerder al weten, dat zij inscjakelen van de rechter in deze zaak onjuist vindt, omdat de rechter gebruik moet ma ken van de juist zo bekritiseerde huidige abortuswetgeving. De VVD-fractie zal bij de stemming over een eventuele motie Goudsmit de doorslag geven. De WD zit met het probleem dat de fractie ener zijds een mogelijke kans om het kabinet-Den Uyl te laten ontplof fen niet mag laten ontlopen, ter wijl men anderzijds ook twijfels heeft over de activiteiten in de abortuskliniek in Heemstede. Binnenland Middenstandsprotest 5 Actie voor Vietnamezen7 Buitenland Schmidt wil zaken doen met Moskou 9 Gevecht tegen westerse ideeën 9 Kerk Huub Oosterhuis kan niet anders 2 Sport Vrijheidsgevecht voor zwarte bevolking 13 Economie Autoverkopen dalen 15 Nieuwe boeken 2 Kameragenda 5 Iladio en tv 6 Strips, feuilleton 6 Puzzel 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Weer 7 Beurs 8

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1