Werkgevers ontnemen tiogelijkheid tot praten ver redelijk Zakenmensen die vakbeurzen bezoeken blijven vanzelf bij. Maar ja... of. Ridderbos vindt ltimatum' minder inderen en bejaarden wetsbaarst in verkeer iustriebond CNV over winstdeling: Studentes in Israël komen december vrij Minister verdedigt nieuw plaveisel in Wllemstad Manifestatie vóór Proloog 'Haal achterstand bij monumentenzorg in' Schip zinkt bij Ameland: g dan rassenrapport 28 man gered Y Riik^watprstaat gaat mist meten Zakendoen met de ABN geeft meer tijd voor eigen zaken. UW/ KWARTET DINSDAG 29 OKTOBER 1974 BINNENLAND T9-K11 onze sociaal-economische redactie |ECHT De voorzitter van de Industriebond CNV, de heer C. van Dijk, betreurt het, dat de Igevers niet met de vakbeweging willen spreken over de problematiek van winstdeling en in- ngen. tóoor wordt de mogelijkheid [omen om door redelijk overleg voor alle partijen aan- Ijbaar compromis te komen, lelijk hebben de werkgevers teen voor polarisren in plaats Joverleggen. Het moet duidelijk Jdat deze werkgeverskeuze niet •derlijk is voor het ontwikke- [van goede verhoudingen', zo jdeerde de heer Van Dijk gls- J tijdens de opening van het Haagse congres van de Indus- jond CNV in Utrecht, i genoegen' stelde de bonds- feltter vast, dat het kabinet an- Idenkt over de winstdeling. Hij het in dit verband op prijs, de regering met een nota over ikomensverhoudingen zal ko- onze bond is bij herhaling :n op de noodzaak om te eer n tot vermogensaanwasdeling n iodoende een bijdrage te leve- 3nt'ian de spreiding van vermogen 8 acht ten gunste van de indlvi- rln werknemer', aldus de heer Bel Dijk. Gezien het grote belang de werkgelgenheid lijkt het niet te veel gevraagd, dat me- ma|oor de werknemers wordt be vy'I hoe en waar er wordt geïn- dferd. •kgelegenheid niddelen, die voor investerin- worden aangewend, zijn im- mede dankzij de inspannin- van de werknemers ter be king gekomen. Wij wensen te omen dat door verkeerd ge- dieijg investeringen de werkgele- 4eid zich nog ongunstiger ont- tlt. dan momenteel reeds het e is. aldus de heer Van Dijk. tayondsvoorzltter wees de be- lervfdigingen van de hand dat zijn et met de stakingsacties in het jlksaar 1973 ondoordacht zou zijn out opgetreden, omdat onvoldoende zou zijn aangetoond dat de huidige in komensverhoudingen onjuist zijn. •Ongetwijfeld zijn er fouten ge maakt, maar Ik wil er toch wel op wijzen dat het streven naar een rechtvaardiger inkomensbeleid niet van de ene op de andere dag bij ons is opgekomen', zei hij. Onredelijk en onjuist noemde de heer Van Dijk het verwijt, dat de vakbeweging bij onderhandelingen polariserend te werk gaat. Uitgang spunt dient steeds te zijn om door reëel overleg tot overeenstemming te komen. Een onwaardige weg noem de hij de methode om bij voorbaat aan te sturen op een compromis en alles uit de weg te gaan wat tot een, conflict zou kunnen lelden. Overigens vroeg hij zich af. of het verwijt van polarisatie, dat aan de vakbeweging wordt gericht, niet minstens op dezelfde wijze op de werkgevers van toepassing is. In dit verband dacht hij aan de wijze waarop het centraal akkoord voor 1974 eind vorig jaar werd getorpe deerd. De heer Van Dijk gaf toe. dat de acties van de industriebonden be gin vorig jaar hebben geleid tot een bundeling van 120.000 hoger gesalarieerden. De Industriebond voelt er niets voor, deze groep te negeren. 'Het komt mij beter voor. ernstig met hun bestaan rekening te houden, hoezeer wij ook bezwa ren hebben tegen het organiseren uitsluitend op basis van groepsbe langen. Het gevaar dat een polari satie ontstaat tussen werknemers onderling is niet denkbeeldig, maar zou wel diep te betreuren zijn', aldus de heer Van Dijk. Overleg nodig Hij vindt dat in de komende tijd moet worden getracht tot overleg te komen met de organisaties van hoger personeel om na te gaan. of er een basis kan worden gevonden waarop gezamenlijk optreden mo gelijk is. Die uitnodiging geldt ook voor de Unie BLHP, 'hoewel de unie zich dan niet te veel als een te exclusieve belangengroep moet gaan opstellen'. Ter bestrijding van de werkloosheid bepleitte de voorzitter ten slotte een ingrijpend overheidsoptreden. Van de overheid verwachtte de heer Van Dijk dat zij duidelijke initia tieven neemt om nieuwe arbeid splaatsen van blijvend karakter te scheppen en dat zij daarvoor de vereiste financiële middelen be schikbaar stelt. Bedrijfstakken die te lijden hebben van vormen van oneerlijke concurrentie moeten worden beschermd. Overheidsin grijpen om de tekortkomingen van de vrije ondernemingsgewijze pro- duktie te corrigeren, blijkt volgens hem noodzakelijk. De heer Van Dijk denkt verder aan kredietga ranties. leningen met een lage ren te. deelneming van de overheid in risicodragend kapitaal van een on derneming en zo nodig overneming van ondernemingen of het stichten van ondernemingen door de staat waar het particulier initiatief te kort schiet. 'De werkgevers moeten tonen dat het hun niet alleen om de centen gaat. maar om de zorg voor het behoud van werkgelegen heid', opperde hij. Tenslotte bepleitte hij uitvoering van de motie van het Tweede-Ka merlid Schouten. In deze motie wordt een rijksbijdrage gevraagd van 400 miljoen aan het Kinder bijslag Fonds Werkgeverspremie te neinde een lastenverlichting van de arbeidsintensieve bedrijven tebe werkstelligen. De Industriebond CNV wil ook graag een grondige studie aangevelen om na te gaan in hoeverre het mogelijk is om de lasten voor de arbeidsintensieve bedrijven te verlichten. C. van Dijk: mogelijkheid ont nomen De overgrote meerderheid van de congresgangers stemde in met een voorstel van hoofdbestuur en bondsraad, om de toelatingseisen voor het lidmaatschap te verrui men. Moesten CNV-leden vroeger Instemmen met de grondslag van de bond. voortaan worden 'zij. die toetreden als lid geacht grondslag en doel van de bond te respecte ren'. In de grondslag zelf staat: 'De bond aanvaardt de bijbel, het woord van God, als norm voor zijn denken en handelen, ook op soci aal-economisch terrein'. Volgens een toelichting is de statu tenwijziging nodig, om de feitelijke situatie te bekrachtigen, waarbij le den zich aanmelden als bondslid, die wel de grondslag respecteren, maar er niet mee instemmen. In dit verband werd er gewezen op Zuid-Molukkers en later ook Tur ken en Marokkaanse gastarbeiders, die islamiet zijn, maar die zich desalniettemin aanmelden bij de Industriebond CNV. Bij een aantal bondsleden leefden er nogal wat bezwaren tegen deze statutenwijziging. Sommigen vrees den een aantasting van het christe lijke karakter van de bond. terwijl anderen infiltraties vreesden van 'vreemde elementen' of van mar xisten in het bestuur. Met name nadat er van bestuurszijde op was gewezen dat de grondslag blijft ge handhaafd en dat alleen zij be stuurslid kunnen worden, die ook daadwerkelijk handelen volgens de staten, werd de wijziging aanvaard. Straf lucht op RAMALLAH (UPI, AP) Een Is raëlische krijgsraad heeft gisteren de twee Leidse studentes Paula Witkam en Margaretha Heynsbroek schuldig verklaard aan het over brengen van gecodeerde bood schappen voor Arabische guerrilla strijders. De twee meisjes werden elk veroordeeld tot 30 maanden ge vangenisstraf, met dien verstande dat van deze straf slechts drie en een halve maand onvoorwaardelijk is. De rest is voorwaardelijk. Aangezien de meisjes al van 13 september in voorarrest hebben gezeten, betekent dit vonnis dat zij eind december vrij komen. De Israëlische verdedigster van de twee meisjes. Felicia Langer deelde mee. dat zij tegen het vonnis in beroep zal gaan. Overigens waren de meisjes duide lijk opgelucht toen de straffen wer den voorgelezen. Ten hoogste had de straf namelijk tien jaar kunnen zijn. Geen opzet De militaire rechter, majoor Fisher zei. dat hij clement was geweest, omdat hij niet geloofde dat de stu dentes met opzet hun bezoek aan het Midden-Oosten gebruikt had den om Arabische guerrillastrijders te helpen, maar dat zij er tijdens hun bezoek aan Damascus waren 'ingeluisd'. Hij had bij het bepalen van de straf ook in aanmerking genomen, dat de twee meisjes stu deren en dat een lange gevangenis straf hun studie erg zou schaden. De meisjes hadden een boodschap bij zich. die in onzichtbare inkt was geschreven tussen de regels van een gedicht in. De boodschap was vermoedelijk afkomstig van een Palestijnse guerrillastrijder in Damascus, die met de Nederlandse studentes bevriend was geraakt. De boodschap zou bestemd geweest zijn voor een agent van de Pales tijnse verzetsbeweging in Israël. TTitlPvering van Barbie DEN HAAG (ANP) De bij ver stek ter dood veroordeelde Duitse oorlogsmisdadiger Klaus Barbie meent dat het Europees Parlement niet het recht heeft, er bij Bolivia op aan te dringen hem anan Frankrijk uit te leveren, 'omdat dit orgaan pas na de Tweede Werel doorlog werd gevormd' Barbie heeft volgens eigen zeggen als hoofd van de gestapo in Lyon de dood en deportatie van duizenden Fransen tijdens de Tweede Wereldoorlog op zijn geweten. Prijsvraag grafiek en tekeningen AMSTERDAM Nederlandse be ginnende beeldende kunstenaars van nog geen dertig kunnen met niet meer dan drie tekeningen of grafische werken deelnemen aan de prijsvraag van het Karei Klinken berg-fonds. dat ter aanmoediging 2500. 1500 500 en tweemaal 250 ter beschikking stelt. C. For- mijne, Dirk Bus, Sierk Schroder. Dirk van Gelder. Dolf Welling vor men de jury. Inzendingen voor 10 december naar Pulchri Studio. Den Haag. DEN HAAG Het herbestraten van de Kerkring in Qillemstad (Noord-Brabant heeft volgens mi nister Van Doorn het historisch ka rakter van het stadje niet aange tast. De kinderkopjes en de ijssel- steentjes op de Kerkring in Wil lemstad werden vervangen door be ter beloopbaar plaveisel. De kamer leden Beekmans en Imkamp (bei den D'66) hadden daar bezwaar tc- gengemaakt, maar de minister wijst die kritiek af. Door de verandering van de bestarting kunnen niet al leen zij die zich per auto verplaat sen maar ook voetgangers van de schoonheid van Willemstad genae- ten.aldus de bewindsman. C~3 UTRECHT Onder de leuze 'Zes uur voor politieke vorming en ak- tie, Proloog moet blijven' zal er op 30 november in Utrecht een mani festatie voor Proloog zijn. Om drie uur vertrekt een demonstratie van de Mariaplaats naar de Merwede- lial, waar dan uren lang toneel, film. cabaret en muziek zal worden gegeven. Met medewerking van Da- rio Fo uit Italië. Internationale Nieuwr Scene. Trojaanse Paard. Vuile Mong en zijn vieze Gasten uit België: G. L. Twee. Sater, Nieuwe Komedie. Arbeiderskoor Morgen rood. Groot Solidariteltskoor uit Nijmegen. De Volharding. Kritische Filmers, en meer groepen, waarmee nog overlegd wordt. Het program ma zal worden afgewisseld met so lidariteitsverklaringen van onder wijs- vormings- en cultuurorgani saties. aktiegroepen, vakbonden, politieke organisaties. Deze lande lijke manifestatie wordt georgani seerd door de 14 steuncomité's in 14 verschillende plaatsen, die ook plaatselijk akties voeren, o.m. met een briefkaartenaktie. De minister van CRM zal in no vember beslissen over Proloogs sub sidie voor 1975-1976, dat wil zeg gen: over het voortbestaan van Proloog en zijn begroting zal in begin december door de Tweede Kamer worden behandeld. Proloog heeft daarom de Kamercommissie van CRM uitgenodigd een voorstel ling van Neus en Ko bij te wonen op dinsdag 5 november in het Haagse jongerencentrum Het Tro jaanse Paard. Proloog is nu naar het Festival Interdrama in de Aka- demie der Kilnste te West-Berlijn. teftiidden van tien internationale toneelgroepen, uitgenodigd om er 9 voorstellingen te .geven. DEN HAAG De Stichting Natio nale Contactcommissie Monumen tenzorg. waarin acht organisaties verenigd zijn. hebben er bij de Tweede Kamer op aangedrongen de achterstand op het gebied van de restauratie van monumenten in te halen. Wellicht dat daarvoor de werkloosheid in de bouw een goed motief is. aldus d ecommissie: res tauratiewerk is sterk arbeidsinten sief. teg L TERDAM De Kamper prof. dr. Herman N. Ridderbos ver- 'de bij zijn terugkeer uit uid-Afrika op Schiphol, dat hij niet raar tilte aan het besluit van de synode der Nederlandse Gere- eerde Kerk in ZZuid-Afrika om alle banden met de gerefor- de kerken in ons land te verbreken, als deze het anti-racisme- ramma van de wereldraad van kerken blijven steunen. De leraar had meer moeite met de wijze, waarop de synode der •Kerk met het rassenvraagstuk bezig was geweest. ns prof. Ridderbos is het 'ulti- m' der Zuldafrlkaanse Synode een protest tegen wat die le ziet ziet als een steun van ireformeerden aan de 'terroris- die momenteel aan invloed in in Zuid-Afrika, dan een ing om de banden te verbre- 'Dat willen ze eigenlijk niet', le synode heeft hij tevergeefs Jbeerd duidelijk te maken, dat wereldraadprogramma ter be ing van het racisme geen wa- levert, maar slechts humani- hulp geeft aan de bevrijdings gingen. Oo heeft hij de syno- i vraag voorgelegd hoelang zij ijheid en de rechten, waarvoor elf zo hard hebben moeten en, aan anderen misgunnen, ns prof. Ridderbos is het ver in van de banden zinloos. 'Nie- |i is ermee gebaat dat je elkaar et isolement jaagt'. Men heeft de N.G.-Kerk latenweten, be te zij tot gesprek. 'Dat antira- programma is niet zonder emen. De gereformeerde syno- )eft het met 60 tegen 40 aan- nen. Bij jezelf ligt dat dikwijls rstellender dan het 'ultima- vindt prof. Ridderbos de be- eling op de synode der N.G.- van het rapport over het ras senvraagstuk. Dit rapport was vol gens hem reeds erg voorzichtig en weinig doortastend, maar de synode heeft er bovendien nog alles uitge schrapt wat enigermate handen en voeten heeft in de praktijk met als argument: dat is politiek, daar kunnen we ons niet mee bezig hou den. Alles wat concreet samen hangt met de situatie van de Ban toes, hun huisvesting en de trekar- beid, is uit het rapport verdwenen. 'De kerk blijft volledig binnen het raam van de apartheid. Het woord discriminatie wilde de synode niet horen. Vanuit deze kerk krijgt de regering officieel geen enkele sti mulans om meer te doen voor de zwarte bevolking. De economie maakt dat er allerlei misstanden opgeruimd worden en de internati onale politiek zal dwingen om dat meer te doen, maar de kerk laat verstek gaan'. Volgens prof. Ridderbos is de kerk echter betei dan de synode. 'Buiten de synode heb ik veel contacten gehad. De mensen vinden het even erg als wij. Die lijden eraan'. Spre kend over de goede dingen die naar zijn mening ook in Zuid-Afrika ge beuren. zegt hij: 'Het onderwijs is bijvoorbeeld van dien aard. dat de zwarten er op de duur toch niet onder te houden zijn'. TERDAM Twee op de drie verkeersdoden onder voetgan- zijn kinderen tot ien jaar en bejaarden boven de 65. Van het al voetgangersslechtoffers maken zij ongeveer drievijfde deel yA :ns ter wereld is het aandeel »Jle leeftijdgroepen 0-9 en 10-14 in de voetgangersslachtoffers l oot als in Nederland. Dit stelt ^Nederlandse Vereniging Be- ming Voetgangers (VBV) naar lding van een door haar ge in onderzoek. BV heeft de ongevallenstatis- i over 1970, 1971 en 1972 van entraal Bureau voor de Statis- >estudeerd en een indeling ge- t in zeven, naar inwonertal lillende, groepen gemeenten, laast zijn de resultaten ge- t van een in 1972 bij alle rlandse gemeenten gehouden ite. In ons land vallen jaar- 75.000 verkeersslachtoffers, van 8.000 onder de voet ga n- In 3200 gevallen is er sprake dodelijke afloop: het aantal angers onder hen is ongeveer Het onderzoek heeft uitgewezen dat bij de voetgangersongevallen 87 procent van alle slachtoffers en 64 procent van alle doden binnen de bebouwde kom valt. Van de voetgangersongevallen heb ben er naar verhouding In gemeen ten tot tienduizend inwoners vier maal zo veel een dodelijke afloop als in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, de drie grootste steden van ons land. Het percentage in de kleinste gemeenten is het dubbele van het landelijk gemiddelde van 7,4 procent. Onder de kinderen tot tien jaar ls het percentage voetgangersongeval- len met dodelijke afloop in de kleinste gemeenten bijna achtmaal zo hoog als in de drie grootste steden. In deze steden is het risico voor bejaarden om bij een voetgan gersongeval om te komen het grootst. Van een verslaggever AMSTERDAM De reddingboot 'Gebr. Luden' uit Lauwersoog heeft gisteren 25 van de 28 opvarenden van het Libanese vrachtschip Eura- bia Sun aan boord genomen, dat kort daarna tien mijl ten noorden van Ameland gezonken is De overi ge drie opvarenden van de Liberi aan zijn aan boord genomen van een marinehelikopter, die ze naar Leeuwarden gebracht heeft. Qe Gebr. Luden pikte tien opvaren- den op uit reddingboten: vijftien werden overgenomen van de Zweedse vrachtvaarder Alabama, die hen zolang aan boord genomen had. De Eurabia Sun was niet het enige schip dat door de storm op zee in nood raakte: de Nlgerlaan Elkami van 5600 ton dreef lange tijd stuur loos rond op één mijl uit de kust even ten zuiden van Scheveningen Later kon het schip toch nog op eigen kracht doorvaren. Een voor de kust bij IJmulden gelegen pij- penlegger met honderd man aan boord dreigde tegen de haven hoofden te pletter te slaan, maar wist ternauwernood de haven te bereiken. Zeeland Op de provinciale waterstaat van Zeeland is de hele nacht van zon dag op maandag een post bezet geweest. Voor de eerste maal nadat vorig iaar december het water op bepaalde plaatsen het peil bereikte van de watersnoodramp 1953. heeft rijkswaterstaat gewerkt volgens een nieuw meldingssysteem* In dat systeem worden seinen 'beperkte' of 'uitgebreide dijkbewaking' aan de centrale ongevallen-hulpcentrales ii de afzonderlijke provincies gege ven en vandaar uit worden allerlei instanties gealarmeerd. Zondag nacht is ontdekt dat meldingen aan beoaalde Instanties (bljvoorbeed de rijkspolitie, nog achterwege geble ven zijn. Volgens de Zeeuwse BB is dat een van de kinderziektes van het systeem. Van een verslaggever BUSSUM Langs het nieuwe stuk rijksweg ten Noorden van Naarden zijn apparaten geplaatst, waarmee de rijkswaterstaat mist gaan meten. De apparaten staan langs 'rijksweg om de Noord' in de buurt van het fort Ronduit er» van het Bos van Bredius. De apparaten doen metin gen en zenden seinen uit. die wor den opgevangen op het wegenwacht station van de ANWB bij Naarden. Het is de eerste maal in Nederland dat dergelijke mistmeetapparaiuur is opgesteld. Het zijn apparaten van verschillende fabricage, die men wil testen. Men hoopt hiermee de verkeersveiligheid te kunnen dienen. Algemene Bank Nederland Als u met enige regelmaat de belangrijkste beurzen en tentoon stellingen bezoekt, blijft u aardig op de hoogte van wat er nieuw is. Een soepele manier om vanzelf bij te blijven. Maar hoe vaak laat u een belang rijke vakbeurs maar schieten uit puur tijdgebrek? Misschien kunt u samen met de ABN streven naar een agenda met wat meer onbeschreven uren. De ABN kan veel meer voor u doen dan u misschien weet. U kunt ons zien als een goede gesprekspartner voor de financiering van uw bedrijfsinvesteringen, natuur lijk, maar ook voor bedrijfsspaar- regelingen, trustzaken, verzekeringen, fusies, opvolgingsproblemen en wat niet al. Eigenlijk komt 't erop neer, dat u bij elk zakelijk vraagstuk eerst aan ons kunt denken. Dat scheelt gezoek en gepraat, zodat u veel tijd kunt winnen. Tijd van uzelf en ook tijd van uw medewerkers. Belt u eens met de direkteur van het ABN-kantoor in uw buurt. U kunt ook bellen met de afdeling Commerciële Ontwikkeling van ons Hoofdkantoor in Amsterdam - 020-29 39 72 - die er dan voor zorgt dat u door de juiste man wordt teruggebeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11