Het werk van de eerste Amsterdamse fotografen De andere wintermantel Uw probleem ook het onze Burgemeesters zijn niet best verdeeld Interessant weerzien met saxofonist Konitz de Bijenkorf Kijkboek rondom eeuwwisseling Voor militairen nu ook boete Uitwijk studenten naar België straks onmogelijk Slotconcert van jazz-festival B»oe595.- 298. Un3895.- 695.- TROUW/KWARTET DINSDAG 29 OKTOBER 1974 AMSTERDAM In de laatste van de zeven éeuwen Amster dam, die volgend jaar worden voltooid, heeft de documentatie een waardevolle ondersteuning gekregen in de fotografie. Die was een lang mensenleven ge leden nog jong, onvolmaakt, maar ging een ongekende di mensie verlenen aan de ge- schiedbeschrijving. Foto's van weleer vormen essentiële onderdelen voor de kijkboeken, die reeds van de persen zijn gekomen, maar die in de komende maanden bijna ononderbroken de stroom van Amsterdam-boeken zullen verbre den. De hoofdstad wordt ln toene mende mate te kijk gesteld in al lerhande uitgaven, die vooral de glorie van het verleden zullen be nadrukken. Een recent voorbeeld van een his torisch Amsterdams album is een verzameling fotografieën die rond om de laatste eeuwwisseling zijn gemaakt, werkstukken van onder scheidene fotografen. De meeste van hen zijn anoniem, maar van sommigen is de naam bekend, zoals A. Jager, P. Oosterhuis. J. Vlieger, A. T. Rooswinkel, de gebroeders Douwes en de befaamde Jacob Olie. Meer dan tweehonderd goed belich te en minder goed belichte en uiteraard zwart-wit-foto's zijn bij eengebracht in de bundel 'De vroegste foto's van Amsterdam'. Ze zijn afkomstig van de rijk voorzie ne Historische Topografische Atlas van de gemeentelijke Archiefdienst van Amsterdam. Men maakt al kijkende kennis met het kunst historisch aspect van de vroegere fotografie. Heel in het begin is het nog grotendeels een 'voortzetting van schilderen of graveren met an dere middelen'. De straat In dit fotoboek valt het accent op foto's van straten, pleinen en grachten, waarbij de indruk wordt gewekt, dat de fotograaf van weleer de vroegere zondagmorgen heeft gekozen om in een niet meer weer kerende stilte stadsbeelden vast te leggen. De meeste opnamen zijn dan ook zonder mensen. Het gaat om de werkelijkheid van het straatbeeld. Dóór is het de samen steller Kees Nieuwenhuyzen, ook vooral om te doen geweest. Het veranderende uiterlijk van Amster dam in de tweede helft van de negentiende eeuw spreekt uit deze fotogalerij, die een onvoorstelbare Amsterdamse wereld in beeld heeft gebracht. Men ziet de Jodenbuurt, toen die nog fungeerde als de hartkamer van het 'Jeruzalem van het Wes ten', de mensen in de voor ons ouderwetse kledij, onbekommerd midden op de straat, bij handkar ren. Daar is de lommerijke Planta ge, waardoor men een kogel kan afschieten, de Botermarkt, het hui dige Rembrandtsplein, met pittores ke beelden van bijna louter rust. Het Rokin was nog niet gedempt en de Dam had als een buurman de Beurs van Zocher, op de plaats waar nu de Bijenkorf staat. Over het Koningsplein reed de paarden tram en het Paleis voor Volksvlijt, met passanten, pronkte aan het Frederiksplein. Het Kerkpad, nu Hugo de Grootkade, en de Amstel- veenseweg droegen een landelijk karakter. De ongedempte Elands gracht met het Fort van Sjako (Justus van Maurik) is reeds lang een overlevering. Veel in dit boek werk behoort tot de facades. Daar op wijst Wim Klinkenberg in een indringend geschreven nawoord. Hoe realistisch de foto's ook pogen te zijn, de romantiek dringt zich toch onwillekeurig op. Amsterdam was in die tijden echter vuil, vies en ongezond, met een krottenbe- stand en een lompenproletariaat, die te gemakkelijk door nostalgie wordt verdrongen. Daarom is deze uitgave mede een sociaal document. Andermaal het zoveelste kijkboek over een stad. waarop men nimmer uitgekeken raakt. De vroegste foto's van Amsterdam. Uitgave: Van Gennep-Amsterdam. De paperbackeditie kost voor 1 no vember 19,90, daarna 25, de ge bonden nitgave kost resp. 29.50 en 30. Rfs zijn verdwenen. Alleen bestaat er nog de mogelijkheid om licht arrest te combineren met een strafdienst. De Botermarkt (Rembrandtsplein). Links Reguliersdwarsstraat, rechts Halvemaansteeg streeks 1870. DEN HAG Militairen, die de krijgstucht overtreden, kan per 1 november als straf een boete wor den opgelegd. Deze is een hoofd straf en Kan niet in combinatie met andere straffen worden opgelegd. De laagste boete is 2,50, de hoogste 50. De invoering van de boete is één van de belangrijkste wijzigin gen inzake het straffenstelsel. De ai niet meer gebruikte straffen, zoals streng arrest, tuchtklasse en verla ging, zullen uit de wet worden ge schrapt. en ook bijkomende straffen Ds. Brucks - Youth for Christ - in Spuikerk AMSTERDAM Zondag a.s. 19 uur leidt ds. George Brucks, voorzitter van Youth for Christ de dienst met belangstellenden in de Spuikerk. Medewerking verleent het koor van het St. Vituscollege te Bussum, on der leiding van mej. Pia ten Hagen, aan het orgel Plet van Egmond. In de zondagavonddiensten op 10, 17 en 24 november gaat voor ds. R. J. van Pagée. Van onze cnderwijsredactie LEUVEN België overweegt een studentenstop voor de me dische faculteit, zoals die in de meeste West-Europese landen al enkele jaren bestaat. Dat zou be tekenen dat Nederlanders die hier uitgeloot wurden voortaan ook niet meer in België terecht kunnen. België heeft het tot nu toe zonder studentenstop kunnen stellen. De situatie is ook minder nijpend om dat de snelle groei van het aantal studenten dit jaar tot stilstand kwam De Belgische regering overweegt nu toch een studentenstop voor medi cijnen, omdat er anders een over schot aar. artsen dreigt te ontstaan. Bovendien stijgen de kosten van de medische opleiding zo snel, dat het niet verantwoord lijkt alle gegadig den toe te laten. Als er een beper king van het aantal studenten komt. zal de toelating niet door een algemene loting, maar door geschieden. r o zen ode lan In België studeren ongeveer^ duizend buitenlanders van helft afkomstig is uit de ontfc lingslanden. Enkele jaren g acj heeft de Belgische regerini aantal buitenlanders aan Beli universiteiten al beperkt. Stui uit de Derde Wereld word$r Dij de ,nie zonder meer toegelaten, ma: oor percentage studenten uit Wi h landpn mocht niet boven derd procent uitkomen. rk Vraag: Hoe is het mogelijk dat Vraag: Op de erfscheiding van het iemand zowel in Argentinië als in Nederland ouderdomsvoorziening krijgt? Is dat niet onbillijk? Antwoord: Als zijn premie AOW aan de Nederlandse staat (eigenlijk Sociale Verzekeringsbank) heeft betaald, krijgt hij zijn uitkering elke maand, waar hij ook moge wonen. Wij weten niet precies hoe het bedrag is van premiebetalingen en pensioenregelingen in Argenti nië, maar wie daar regelmatig zijn premiebetaling heeft verricht, krijgt automatisch zijn Jubilacion (uitspraak Goebielaassiejon). Dat is niet onrechtvaardig. Overigens zal het niet zoveel zijn, want de le vensstandaard in Argentinië is la ger dan bij ons. Het is met de Nederlanders in Argentinië niet an ders dan met de Nederlanders die in Zwitserland wonen, die belde premies betaalden en nu ook beiden uitkeringen ontvangen. Hoe het nu zou gaan als Zwitserland toetrad tot de EEG, kunnen we alleen maar bevroeden. Dan zou het wel anders worden en dat was dan echt onbil lijk. Vraag: In ons (eigen) drie jaar oude huls is een scheur ontstaan, die steeds groter wordt. Wie is ver antwoordelijk hiervoor en wie be taalt de herstelkosten? Antwoord: De aannemer is tien jaar verantwoordelijk voor de ge volgen van constructiefouten met alle gevolgen van dien. Het lijkt ons dienstig dat u dit geval eens gaat bespreken bij de dienst Bouw en Woningtoezicht van uw woon plaats. Zonder de mening van een deskundige gehoord te hebben valt hier verder niets over te zeggen. terrein van mijn buurman en dat van mij staat een muurtje, met daar boven een glazen wand (mijn eigendom). Mag mijn buurman die erfscheiding afbreken en een ver bouwing aan zijn huis uitvoeren waarbij de erfscheiding gevormd zal worden door een muur van on geveer 2V2 meter hoogte? Boven dien komt er een dakrand, die uit steekt boven mijn terrein. Antwoord: Een buurman heeft be slist niet het recht een erfschei ding, die zich bevindt op het ter rein van een ander, af te breken, d.w.z. als de afscheiding niet voor de helft op zijn terrein staat, wat bij een muur het geval kan zijn (In dat geval zou hij een gedeelte, de helft van de muur kunnen kopen, of u zou voor een symbolisch be drag dat stukje terrein van hem kunnen huren). Gaat de buurman nu die wand afbreken, dan is dat ln beide gevallen een onrechtmati ge zaak. In elk geval, daar moet over gepraat worden. Hoe het nu verder gaat met het oprichten van een hoge blinde muur inplaats van het kleine muurtje, kunnen wij op grond van uw gegevens niet bekij ken. U moet eens naar de dienst Publieke Werken in uw woonplaats gaan en daar alles bespreken. Want die overstekende dakrand met goot hoeft u beslist niet te accepteren. Prpbeer alles in goede verstandhou ding te regelen. Wij maken u at tent op het ladderrecht, waarbij u toestemming moet geven tot het plaatsen van ladders of stellingen, op uw terrein, echter met recht op schadeloosstelling, vergoeding voor Vragen (één per brief) zenden naar: Uw probleem ook het onze, Postbus 5071 Voorburg. Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is verzekerd. of reperatie van de op uw terrein beschadigde eigendommen. Vraag: Hoe kan ik het beste poot- aardappelen tot het nieuwe seizoen voor mijn volkstuintje bewaren zonder dat ze te snel uitlopen? Antwoord: Niet inkuilen, koel, maar vorstvrij bewaren. Niet te stijf op elkaar gepakt. Niet ruw husselen. Een vorstvrije kelder is een goede plaats. DEN HAAG In vergelijking tot het aantal stemmen, dat de CHU bij de verkiezingen in 1972 behaalde, telt deze partij te veel burgemeesters. In 133 gemeenten met ln totaal 1.464.255 inwoners is een lid van de CHU burgemeester. Dit aantal inwoners komt overeen met 10,9 procent van de bevolking, terwijl de CHU bij de verkiezingen slechts 4,8 procent behaalde. KVP en de ARP op te grote voet leven wat het aantal burgemeesters Deze cijfers zijn niet geheel verras send. Kort nadat hij aftrad als minister van binnenlandse zaken, heeft mr. Beernink meegedeeld, dat de CHU was oververtegenwoordigd met het aantal burgemeesters. Uit de cijfers die het ministerie van binnenlandse zaken naar de Tweede Kamer heeft gezonden, blijkt verder, dat vooral ook de betreft. De KVP heeft 343 burge meesters die goed zijn voor 4.738.838 inwoners. Dat is 35.3 van de totale bevolking, terwijl de KVP bij de verkiezingen niet verder kwam dan 17.7 procent. De ARP met haar 127 burgemeesters (1.436.497 inwoners) 'regeert' over 10.7 procent van de bevolking, ter wijl deze paftij in 1972 8.8 procent van het aantal stemmen haalde. De PvdA heeft 142 burgemeesters (4.211.353 inwoners) met 31.3 pro cent van de bevolking en een ver kiezingsuitslag van 27.4 procent in 1972. De cijfers onthullen verder, dat vooral de VVD met haar 80 burge meesters tekort komt. Dit aantal is goed voor 1.442.178 inwoners of wel 10.7 procent van de bevolking, ter wijl bij de verkiezingen *een per centage van 14.4 werd gehaald. Re den tot klagen hebben verder D'66 met één burgemeester, DS '70 met drie, de SGP met vijf, en de PPR kir met twee burgemeesters. Van de burgemeesters in Ned 0L zijn er 352 rooms-katholieie hervormd, 91 gereformeerd, 4ejd aangesloten bij de overige en 48 zijn van geen enkwe ke l. Vergelijkt men het aantal intbor. van gemeenten met een hervd' burgemeester (28.2) met het hervormden volgens de volks aai in 1971 (23 pet), dan zouc weer teveel hervormde burgi ters zijn, terwijl er te weinig meesters zijn die niet bij eei zijn aangesloten (19.1 tegL 22.5 pet). De gereformeerde l_ meesters zijn oververtegenwa I - met 8.5 tegen 7 procent. J[ door Rud Niemans ROTTERDAM De nu 46-jarig;e altsaxofonist Lee Konitz mar keerde zijn rol in de jazz individueel van Bird met enkele fraaie hoogtepunten. Hij stond op de loonlijst van Miles Davis' befaam de Nonette en behoorde tot de nogal besloten avantgarde-kring van de ascetische pianist Lennie Tristano, die in de jaren veertig een perfect, maar uiterst 'cool' soort jazz speelde als wiskunde van een grillige schoonheid. Voorts boekte Konitz in '53 successen als gast bij het Mulligan Quartet en de Kenton Bigband. Zijn Ijle, vibratoloze geluid is na dien slechts door Paul Desmond overtroffen, die overigens aan Ko nitz' improviseerkunst niet tippen kon. Voor het slotconcert van het jazz festival zondagavond Jl. in de Doe len zou de roemruchte trompettist Chet Baker hem tot partner dienen, maar naar verluidt werd deze een paspoort geweigerd en dus moest trombonist Kai Winding hem ver vangen. In de ritmesectie, Dick Katz (piano) en Wilbur Little (bas), zag men drummer Beaver Harris terug, in '67 nog de krachtpatser achter de toen nog verbijsterende Archie Shepp. Na een ronduit zwak begin met slordig uitgevoerde Davis- en Monkstukken brak Konitz door de alweer grauw opdoemende routine heen en zette zichzelf middels du etten met achtereenvolgens Little. Katz en Harris definitief in de stu deerkamer. Konitz' toon is wat zwaarder en minder prikkerig ge worden en hij bleek ln de duetten slechts incidenteel in staat span ning op te roepen, toch gebeurden er leuke dingen. Konitz en Winding niet optimaal op elkaar inge speeld uiteraard bliezen op inge nieuze wijze twee gelijke dominan te thema's op elkaar ln en er brak zowaar nog een swingfeest los, toen niet geheel onverwacht de Belgische gitarist René Thomas door Konitz werd uitgenodigd om wat mee te spelen. Zo werd het een redelijk interessant weerzien met een man, wiens foto ik 25 jaar gele den nog vol hogere gedachten aan de wand prikte. Zijn imago liep enkele krassen op, maar bleef tenminste intact. Voor de pauze wao er een lang. maar uiterst plezierig optreden van Toots Thielemans. Deze 63-jarige. goedgeluimde Brusselaar neemt nog de moeite zijn publiek op beschei den-humoristische wijze te gaan uitleggen, wat hem tot het muziek- maken beweegt, zoéls hij het doet. Wel, sinds hij Turks Fruit met zijn mondharmonikaatje van schit terende achtergrondjes voorzag, kan hij bij ons geen kwaad meer doen. Terecht niet. naar ik meen. Want niet alleen op dat mondor- geltje maar ook op de gitaar is hij een beul van een muzikant, die vóór alles de reine eenvoud predikt en huüg op een kruk gezeten al babbelend en spelend enkele uiterst subtiele herinneringen ophaalde aan wijlen Ellington Alhoewel Col- traine's Giant Steps hem zowel me lodisch als harmonisch na aan het hart bleek te liggen, ligt Thiele mans' grootse kracht in dé ballad- vertolking. Daar legt hij een dun maar smakelijk blues-sausje over heen, als mayonnaise over de frie ten. Voortreffelijk. Ik mag tenslotte niet vergeten te zeggen, dat Rob Franken. Rob Langerels en drum mer Bruno Castelucei hem uitge kiend begeleidden. Per traditie hoort een wintermantel van wol te zijn. Maar door het veranderde modebeeld is er ook een andere vrouw te zien. Een vrouwelijker vrouw die best eens verder wil kijken dan wol. De bont-met-leer jas bijvoorbeeld krijgt veel meer belangstelling. De aantrekkelijke prijzen werken daar natuurlijk ook aan mee! Daarom heeft de Bijenkorf een fijne collectie „andere wintermantels" samengesteld. De moeite waard om eens te gaan bekijken. 5TI rd< m aee [lei -K Suède jasje met kraag en manchetien van Toscaans lam. Mooi afgewerkt met leren biezen. Warme voering. Midden- en donker bruin en rood. Maten S-M-L. Ais prijswlnner *U Lammy. Eén huid. Bont van binnen, suède van buiten. Maten 36 t/m 46. Kort Pahmi Jasje, met suède verwerkt. Ook lang te krijgen. Slank model. Naturelkleurig. Maten 36 t/m 46. kort Lange nappa mantel met kraag van Toscaans lam. Warme, doorgestikte voering. Midden- en donker bruin en zwart. Dezelfde mantel is er ook in pigskin (zwart, donkerbruin of groen). Maten 38 t/m 48. Alsprijswinner^QQ m Ocelot murmel met zwart Mouton d'oré met nappa, leer. Op de nieuwe lengte. Hele sterke bontsoort. Stijlvolle jas, tegen een heel Behagelijke jas. redelijke prijs. Maten 36 t/m 46. Alléén in de Maten 36 t/m 46«| "|Q§ M Bijenkorf 795.- Lange Lammy. Eén huid. Suède van buiten. Bont van binnen. Houtje-touwtje sluiting met daaronder een ritssluiting. Maten 36 t/m 44. Kleur: beige 695.- Afd. bont/leer i

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10