TOPPER VALT TEGEN Jan Keizer krijgt de schuld 1 i Feyenoord niet groots maar toch te sterk voor Ajax Kraay op de tribune 'Bloemen woor de /Kromme' SS? .3- K^OUW/KWARTET MAANDAG 28 OKTOBER 1974 SPORT T9/ K9 lilli Kreuz is samen met Jolinnv Dusbaba tegen de grond ge- jan. Scheidsrechter Jan Keizer vond de Ajacied de schuldige en if een strafschop. Doelman Piet Schrijvers gaat wel naar de goede hoek maar hij is kansloos tegen het schot van Dick Schneider, die een modderbom- bardement koel negeerde. ROTTERDAM Hans Kraay heeft het duel tussen Feyen- oord en Ajax van de tribune aanschouwd. De manager van ide Amsterdammers had van scheidsrechter Jan Keizer uit Volendam geen toestemming gehad op de reservebank plaats te nemen. Hij moest op de tribune zitten en ndelde verscheidene keren laar de rand van het veld opa rainer Bob Haarms te instru- iren. raay had voor de wedstrijd icizer nog gevraagd om wel jin de dug-out te mogen zit- ';en, maar Keizer had dit ge weigerd, omdat de reglemen ten zeggen, dat of de trainer of de manager van de club op le bang mag zitten. Het is 'hrboden, dat beiden langs de lijn plaatsnemen. Hans Kraay as over deze gang van zaken liet te spreken. 'Ik verwijt eizer natuurlijk niets, want lij houdt zicli aan de regle- enten. net is echter wel een lacheiijke zaak. Ik zal deze eek bij de KNVB protesteren legen deze gang van zaken, 'k kan mijn werk nu niet litvoeren. Tegen Telstar, toen 'eizer eveneens arbitreerde, :at ik ook op de bank. Toen leeft hij niets gezegd. Ik vind lit overdreven', aldus Kraay. ieheidsrechter Jan Keizer zei, lat hij zich louter aan de I-gels had gehouden. 'Ik kan et niet helpen. Voor het duel roeg Kraay mij nog of hij in le dug-out inocht komen. Ik heb hem toen gezegd, dat of hij of Haarms daar kon zit ten. Dat hij in de wedstrijd legen Telstar wel op de bank "leeft gezeten is mij niet he iend. Dat is mij toen zeker biet opgevallen', zei Keizer, die Feyenoord een strafschop had gegeven, omdat Dusbaba por in de ruS Tan Kreuz iïad gegeven. alSeizer had het zoals hij zelf i-££ci' niet m°eilijk gehad. 'De 'nnv°c die ik van Feyen- orTrtrd en ^ax afkeurde, waren 'eni belde gevallen buitenspel'. '1 Villem van Hanegem kreeg "loor het begin van Feyenoor- l-Ajax van manager Guus irox een jaoeket bloemen i^angeboden, 'omdat 'de Krom- ie' zijn 250e wedstrijd voor i Rotterdammers speelde, an Hanegem zelf wist niet 'elke duels daarbi; zijn inbe- repen. 'Ik dacht alleen com- etitie- en vriendschappelijke 'edstrijden, al is het best ïogelijk, dat ook bekerduels :#ljn meegerekend. Ik hou dat let bij. Het is de eerste keer, »t Brox mij bloemen heeft :egeven. Dat heb ik op prijs r esteld. Het is wél eens goed, J "t een mens een cadeau IJgt', aldus Van Hanegem. ietjv< dl meBi ei li ac h ikktvei Wl icabel Netfv< snselt gelat mdflai isclri. nig i len wa >an der Kuylen (PSV) 11; 2. Geels 'x) 9; 3. Edström (PSV) 8. 4. Kreu-/, e moord) 7; 5 en 6 Venneker (Sparta) .1 rokamp (Ajax) 5: (ADVERTENTIE) Ga voor occasions liever naar de V W-dealer 3 zekerheden ^gorantw - ANWB-keuring- ^-service paspoort. Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Hoelang zal het nog duren dat de massa te hoop blijft lopen voor de confrontatie tussen de vaderlandse giganten Feyenoord en Ajax, wanneer een dergelijke ontmoeting bij het scheiden van de markt een hoogt onbevredigend gevoel achter laat? Slechts bij de meest verstokte Feyenoord-aanhangers viel gisteren enige vreugde te constateren over het feit dat de Rotter dammers via een verdiende 2-1 overwinning de achterstand op PSV tot een nog te overbruggen marge van twee punten beperkt hield. Voor de rest zal deze jaarlijks te rugkerende topper snel uit de herinnering vervagen. Het was wellicht de teleurstellendste ontmoeting die beide stedelijke grootmachten de laatste jaren hebben gespeeld. Het voetbal, dat in het opnieuw afgeladen stadion Feyenoord werd ver toond, is negentig minuten lang verstikt in z akelijkheid. Het klinkt nogal afgezaagd, maar eens te meer is gebleken dat de charme van het voetbalspel wordt bepaald door spelers als Johan Cruijff en Wim van Ha negem. Dè laatste raakte giste ren in de catacombe van het stadion de kern van de zaak, toen hij stelde dat vooral bij Ajax geen plaats meer is voor het individu en dat alles en iedereen ondergeschikt wordt gemaakt aan het elftal en niet te vergeten aan het resultaat. Artisticiteit is er niet meer bij en dat valt in hoge mate te be treuren. Feyenoord en Ajax hebben vooral in de eerste helft een krampachtig schouwspel opgevoerd dat geen en kele allure kende. Hans Kraay, de technisch verantwoordelijke hoofd figuur van Ajax. had het strijdplan van de Rotterdammers danig in de war gestuurd door niet met drie, maar met twee (Geels en Bro kamp) spitsen te opereren en het middenveld, bestaande uit Haan, Mulder en Mühren, te verstevigen met Barry Hulshoff. Oók Blanken burg was van de partij. 'Het mee spelen van Hulshoff en Blankenburg was een groot risico, maar door het wegvallen van Suurbier (hij is voor één westrijd geschorst), kon ik in de gegeven omstandigheden niet an ders handelen, legde Kraay uit. UIT EVENWICHT Feyenoord, dat zich erop had ge prepareerd dat Mulder als rechter spits zou spelen, was door de ma noeuvre van Kraay aanvankelijk danig uit zijn evenwicht gebracht. Terwijl de nog altijd licht gebles seerde Ramljak (later door Ol- lsen vervangen) zich aan Geels koppelde en de voortreffelijk acte rende Jan Everse op rechts zich met de bewaking van Brokamp be lastte, wist Harry Vos nauwelijks raad met de enorme vrijheid die hem was gegund. Niettemin schiep Feyenoord zich een veldoverwicht dat echter geen efficiënte daden tot resultaat had. De statisch spe lende Rotterdammers waren niet bij machte de onzeker en vaak vertwijleld ingrijpende defensie var Ajax, waar alleen Krol en Van Santen zich verdienstelijk onder scheidden, voor immense proble men te plaatsen. 'We hebben pover gespeeld', con stateerde Wiel Coerver, de trainer van Feyenoord terecht. 'Vorig jaar hebben we zowel uit als thuis beter gespeeld, maar niet gewonnen. Dit keer is het ons wel gelukt, ondanks het fei: dat Krlstensen en Ramljak niet geheel fit waren. We hadden, zeker in de eerste helft, veel meer moeten profiteren van de vrijheid die Harry Vos werd geboden'. MACHTELOOS Feyenoord kon de eerste helft toch met een 1-0 voorsprong afsluiten als gevolg vn een volstrekt onnodi ge overtreding van Dusbaba tegeno ver \yilly Kreuz die een voorzet van Van Hanegem wilde inkoppen, maar volgens de visie, van scheids rechter Keizer een stevige por in de rug kreeg. De toegekende straf schop werd door Schneider meedo genloos hard achter Schrijvers ge knald. Het was typerend voor de machteloosheid van de Feyenoord- aanval dat het op deze manier af stand van zijn opponent moest nemen. Zegge en schrijve een uit gespeelde kans (van Theo de Jong) en een schot van Everse hadden in deze periode voor enige opwinding, kunnen zorgen. Maar ook Ajax was een paar maal via de voortreffelijk spelende Ruud Krol knap opgerukt, terwijl Mulder, Hulshoff en Brokamp enkele venij nige schoten In de richting van doelman Treijtel stuurden. Eenmaal moest Everse zich in de baan van een vlammende inzet van Brokamp werppn om het dreigende gevaar af te wenden. PLEZIERIGER Eindelijk dan, in de tweede helft, sloeg de vlam in de pan, durfden beide partijen hun angstcomplexen van zich af te werpen en kreeg de strijd een wat plezieriger aanblik. De schitterende actie van Krol, die door Peter Ressel zelden werd ge stoord, bracht de bal bij Brokamp die Geels in staat stelde Treijtel ongehinderd te passeren: 1-1. Feyenoord vocht echter knap terug. Ressel en De Jong drongen twee maal de Amsterdamse stellingen binnen, maar zagen hun goede voornemens door Schrijvers ge dwarsboomd. Pas in de slotfase kon Ressel na een bij vlagen weer ma gistraal spelende Wlm van Hanegem, die dooi Arie Haan niet aan ban den kon worden gelegd, de ontred dering in de Ajax-defensie illustre ren met het beslissende doelpunt: 2-1 Een verdiend spectaculair wapen feit dat. de gedachte niet nakr de achtergrond kan verdringen dat Feyenoord-Ajax een hoogst middel matig duel is geweest en waarin de landskampioenen ver beneden zijn mogelijkheden heeft geacteerd. De Rotterdammers bewogen veel te weinig, legden doorzichtige aanvals- patronen op de weer herstelde grasmat en faalden- aanvallend soms op verbijsterende wijze. Met name het spel van de Oosten rijker Willi Kreuz, die Lex Schoen maker nog niet heeft doen kunnen vergeten, was ver beneden de maat. Kreu/- 'Ik ben ervan overtuigd dat ik mijn vorm bij Feyenoord nog niet heb bereikt, maar vooral in de tweede helft had ik veel hinder van een wond aan mijn rechterknie'. DICK SCHNEIDER Feyenoord-Ajax heeft overigens wel aan het licht gebracht dat Dick Schneider zich niet meer van de Ausputzerpositie zal laten verdrin- Ruud Geels springt juichend naar Willy Brokamp. Geels heeft Ajax voor even naast Fevenoord ge bracht. gen. Schneider speelde vol zelfver trouwen en maakte slechts één fout die niet noodlottig werd. Duidelijk is ocl: geworden dat de race om het kampioenschap voor het eerst na vele jaren een strijd gaat worden tüssen Feyenoord en PSV. Ofschoon Ajax soms knap counterde, hebben de Amsterdammers het juiste even wicht nog niet gevonden. Brokamp was in de tweede helft in geen velden of wegen meer te bekennen en Mulder in zijn nieuwe rol van spelbepalende middenvelder moest het wegens een blessure laten af weten. Johnny Rep was zijn onop vallende vervanger. Ook Hulshoff moest en gunste van Van Dord vroegtijdig afhaken. Rest nog de rol van scheidsrechter Keizer die zeventien keer tegen Ajax voor een overtreding floot en dertien maal de Feyenoorders terechtwees. De Volendammer die een doelpunt van Geels terecht afkeurde wegens buitenspel, ofschoon grensrechter Roeders niets had gezien, leidde het duel uitstekend. FEYENOORD-AJAX 2—1 (1—0) 43. Schneider (strafschop) 1—0. 48. Geels 175- Ressel 2—1. Scheidsrechter: Kei zer. Toeschouwers: 67.000 (uitverkocht). Feyenoord: Treytel: Ramljak (Steen Ol- sen). Schneider. Tverse. Vos; Jansen. De Jong. Van Hanegem: Ressel. Kreuz. Krls tensen. Ajax: Schrijvers: Van Santen. Blanken burg. Dusbaba. Krol: Mühren. Hulshoff (Van Dord), Haan; Geels, Mulder (Rep). Brokamp. RICHARD MATTHIJSSE Peter Ressel (links) beslist de strijd. Een effectvolle voorzet van Wim van Hanegem is door Schrijvers half gemist. Willi Kreuz juicht al. Wageningen-NAC 1—1 Telstar-Excelsior 1—1 FC Twente-Sparta 1—0 FC Amsterdam-MVV 0—0 Roda JC-FC Den Haag 3—1 Feyenoord-Ajax 2—1 Go Ahead-De Graafschap 2—0 FC Utrccht-AZ '67 2—1 PS V-Haarlem 3—2 PSV 8 8 0 0 i a 29-8 Feyenoord 8 7 0 1 14 30-6 Ajax 8 7 1) 1 14 23-7 FC Twente 8 5 2 1 12 15-4 Roda JC 8 5 1 2 11 15-15 FC Den Haag 8 3 3 2 9 10-9 Excelsior 8 O 4 2 8 7-9 Sparta 8 2 3 3 7 13-11 AZ '67 8 2 3 3 7 5-6 Telstar 8 2 3 3 7 8-13 FC Amsterdam 8 1 4 3 6 8-9 De Graafschap 8 2 O 4 6 6-15 FC Utrecht 8 2 4 G 7-17 Wageningcn 8 1 3 4 5 6-10 MW 8 1 3 4 .5 8-14 Go Ahead 8 2 1 5 5 7-18 Haarlem 8 1 1 li 3 7-20 NAC 8 0 3 5 2 7-20 Zaterdag: FC Den Haag-Feyenoord (20.00 Zondag: Wagenlngen-PSV. NAC-Telstar, Excelslor-FC Twente, Sparta-FC Amster dam. MW-Roda JC. AJax-Go Ahead. De Graafschap-FC Utrecht, AZ'67-Haarlem. SC Amersfoort-PEC 1—I SVV-Veendam 2—1 Volendam-FC Dordrecht 1—0 FC VVV-FC Den BoSch 0—O SC Cambuur-Heerenvecn 1—0 NEC-Helmond Sport 0—0 Willem II-Eindhoven 0—1 FC Groningen-Heracles 5—0 Vitesse-FC Vlaardingen 4—0 Eindhoven 11 8 2 1 18 23-7 NEC 11 6 5 0 17 18-7 Volendam 12 7 3 2 17 18-16 PEC 11 7 2 2 16 22-11 Fortuna SC 11 6 2 3 14 19-10 Vitesse 11 5 3 3 13 28-15 Heerenveen 11 6 1 4 13 21-14 FC Groningen 11 G 1 4 13 16-15 SVV 12 6 1 5 13 20-18 FC VVV 11 4 3 4 11 17-12 Heracles 12 3 5 4 11 19-20 FC Den Bosch 11 3 4 4 10 12-14 SC Cambuur 12 3 4 5 10 15-22 SC Amersf. 12 3 3 6 9 10-14 Helmond Sp. 12 3 3 G 9 8-19 FC Vlaard. 12 3 2 7 8 9-21 FC Dordrecht 11 1 3 7 5 6-18 Veendam 11 1 3 7 5 8-24 Willem II 11 1 2 8 4 8-20 Eindhoven periodekampioen. TWEEDE PERIODE Volendam 3 3 0 0 6 7-4 FC Groningen 3 2 1 0 5 6-0 Eindhoven 3 2 0 1 4 5-2 NEC 3 1 2 0 4 4-3 PEC 2 1 1 0 3 6-0 FC WV 3 1 1 1 3 5-3 SC Amersfoort 3 1 1 1 3 3-2 SVV 3 1 1 1 3 4-4 Heracles 3 1 1 l 3 7-8 Helmond Sport 3 1 1 1 3 3-6 Vlaardingen 3 1 1 1 3. 1-4 Vitesse 2 1 0 1 2 4-2 Fortuna SC 2 1 0 1 2 2-1 Ileerenveen 3 1 0 2 2 5-5 FC Den Bosch 3 0 2 1 2 3-4 SC Cambuur 3 1 0 2 2 3-6 FC Dordrecht 3 1 0 2 2 2-4 Veendam 3 1 0 2 2 3-9 Willem II 3 0 0 3 0 1-7 Zondag: PEC-SVV. Veendam-Volendam, FC Dordrecht-FC WV. FC Den Bosch-SO Cambuur. Heerenveen-NEC. Helmond Sport-Willem II. Elndhoven-FC Gronin gen. Herncles-Vltesse. FC Vlaardlngen- Fortuna SC. TOTO nr. 9. Een Juist ingevulde kolom ziet er als volgt uit: 3-3-1-3-1-1-1-1-1-3-3-1-1. Het aantal deelnemers aan Toto nr. 9 be droeg 330.089. d!e voor een Inleg zorgden jn-004. Het prljzenbedrag ls /432./j(xDaarvan voor de lo prijs: 15145426 PrlJS: 108181-—: 30 Prhs: ROTTERDAM Alleen Hans Kraay weigerde beschuldigend te wijzen in de richting van scheidsrechter Jan Keizer. De teamma nager van Ajax toonde zich een te goed verliezer om naar uit vluchten te zoeken, maar het gros van zijn spelers wenste de fout niet bij zichzelf te zoeken. 'Als ik zo slecht zou spelen als Jan Kei zer vandaag gefloten heeft, dan zou ik niet eens in aanmerking komen voor het C-tcam van Ajax', gromde Horst Blankenburg in de koffiekamer van het Feyenoordstadion, en doelman Piet Schrij vers riep zelfs kwaad uit: 'Die nederlaag hebben we rechtstreeks aan Keizer te danken. Die penalty was toch een lachertje en dat doelpunt van ons was pertinent geen buitenspel'. Mulder zijn enkel blesseerde' De algemene opinie bij Feyenoord was dal Ajax zich via een zo sterke defensieve taktiek laf had opge steld. Ressel zei zelfs: 'V.oor mij is Ajax vanmiddag afgegaan, een laffe manier van spelen'. Jansen stelde het wat voorzichtiger: 'Ik had ook een minder angstig Ajax verwacht. Wij wisten in het begin niet goed raad met hun taktiek. Vos bij voor beeld wist niet precies wat hij opeens moest doen'. Ook Coerver gaf toe dat de taktiek van Ajax, slechts twee spitsen en Hulshoff met een vrije op dracht op het middenveld, hem had ver rast. Coerver: 'Inderdaad had voor al Vos er moeite mee. Hij had geen directe tegenstander en jammer ge noeg heeft hij daar te weinig ge bruik van gemaakt. Jansen heeft Mulder gelukkig goed uitgeschakeld, dat stond al ln ons draaiboek' De Limburger was het met Kraay eens dat het deze keer geen beste Kraay gaf toe dat het een riskante zaak was geweest, zowel Hulshoff als Blankenburg in te zetten. 'Maai zo stelde hij, toen Suurbier nie* kon spelen, was het psycholo- giscn voor het elftal van groot be lang dat die twee wel meededen, al geef ik toe dat het risico's met zich meebracht. Vlak voor de wedstrijd pas heb ik het besluit genomen dat Blankenburg zou spelen. Na de warming-up. Hulshoff kreeg helaas weer last van die dijbeenblessure, daarom moest hij eruit'. Die blessure van Hulshoff gooide het plan van Kraay om na rust een derde spits in te zetten, in de war. Kraay: 'Voor rust hebben we be wust met twee spitsen gespeeld om dat we in feite op een gelijk spel mikten, maar na rust zou Rep erin komen. Hij liep zich trouwens al warm, maar plotseling moest ik Van Dord inzetten toen Hulshoff eru't ging. Later is Rep er toch wel Ingekomen, maar alleen omdat Van Hanegem buigt voor Jan Keizer die ook al een knieval heeft gemaakt. Het doelpunt van de Rotterdammer wordt wegens bui tenspel afgekeurd. aflevering van Feijenoord-Ajax was geweest. 'Maar', wat kan mij dat schelen. Vorig seizoen speelden we goed, maar we wonnen niet. Nu spelen we slechts, maar we hebben tenminste twee punten. Dik ver diend overigens. Jammer dat Kris- ter.sen opnieuw niet fit was, want dat maaki ons vleugellam aan één kant' Krlstensen mopperde op de hem eigen wl'ze: Ik heb er niets van gemaakt, maar wat kon ik eraan doen. Twee en een halve maand kan 11; al bijna niets doen door allerlei blessures. Je wordt er gek van' Opmerkelijk was het hoe Van Hanegemen en Arie Haan hun on derlinge duels totaal verschillend beoordeelden. Haan sprak onom wonden: 'Zo een mentaliteit als die Van Hanegem heeft, hoort niet op een voetbalveld thuis. Hij loopt ge woon op je enkels te loeren. Hoe lang zal hij dit nog volhouden. Hij heeft één voordeel. Hij mag van die scheidsrechters alles hier in het stadion De 'Kromme' speelde ech ter mooi weer. 'Natuurlijk waren het stevige duels, hard, maar Je speelt toch ook voor de overwin ning. Ik geloof niet dat de ver standhouding tussen Arie en mij slecht was'. Er waren er meer die bij Ajax klaagden over de manier van op treden van Van Hanegem. Van San ten bijvoorbeeld. 'Die Van Hanegem liep gewoon te dollen met Jan Kei zer. Als Je hoort wat die allemaal mag zeggen, dat geloof je gewoon niet. Daar wordt niet eens tegen opgetreden'. Een uitspraak die Dusbaba onderschreef. Een Dusbaba die natuurlijk ook, zoals vrijwel iedereen die een penalty veroorzaakt, verklaarde: 'Ik deed niets, Kreuz gaf mij een zwieper, niet omgekeerd. Maar Ja, die Keizer had zljr dag niet' Het lijdend voorwerp van dat alles, Jan Keizer, bleef echter uiterst rus tig onder de Amsterdamse beschul digingen 'Die strafschop was een duidelijke zaak. Kreuz kreeg een por toer hij wilde koppen, en dat tweede AJax-doelpunt was buiten spel. Meters. Ik stond er bovenop en daarom vlagde de grensrechter niet Et dacht Je nu werkelijk dat ik ir.t door Willem zou laten dollen. Heus, als hij te ver was gegaan, had hij de kr.art gekregen'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9