Feyenoord vol vertrouwen Vjax heeft op dit moment 5teffenha gen hard nodig Geen garantie voor toeschouwers Spelen Van Emmenes ridder 'Competitieleider moet rekening houden met Europa Cup verplichtingen wil aan het eind van het seizoen weg als ik ge'" echte kansen meer krijg' fgelasting reer nederlagen )lleybalteams Eddy Stibbe op tweede plaats Nederland stapt uit de FIBA Wereldtitel Toeristsjeva Selectie van Jong Oranje Internationale wielerkalender Karpov staat voor Laat 'ns wat van je 'K20 iUW/KWARTET ZATERDAG 26 OKTOBER 1974 SPORT Van onze sportcorrespondent [OTTERDAM Feyenoord dat icb vandaag in de bosrijke onige- ing van Zeist heeft teruggetrok- ten om zich voor te bereiden op tweede grote confrontatie in en week heeft het allergrootste 'ertrouwen in een gunstige afloop an de strijd tegen Ajax. Niette- nin is manager1 Guus Brox van nening dat de competitieleider in iet vervolg wel wat meer reke- ing mag houden met de clubs ie Europacup-verplichtingen heb- en. jet is niet in het belang van het [ederlandse voetbal, zo vindt jrox dat twee topclubs elkaar reffen kort na een zware mid- peekse Europese ontmoeting. 'Aan andere kant hebben zowel ijax als Feyanoord zich dezelfde ïspanningen moeten getroosten, us zou het onredelijk zijn om te stellen dat een van beide in het nadeel is'. Brox is het in geeh enkel opzicht eens met de visie van vrijwel alle publiciteitsmedia dat de Neder landse kampioen na de 00 score tegen Barcelona over tien dagen in de Catelaanse hoofdstad kans loos is. 'Iedereen beweert dat de terreinomstandigheden dinsdag in het nadeel van Feyenoord waren, maar als we toevallig twee doel punten hadden gemaakt en de kansen daarop zijn volop aanwe zig geweest had niemand iets over het veld gezegd. Ik ben er van overtuigd dat we de volgende ronde halen', aldus BrOx die een al evengroot optimisme ventileert over het resultaat tegen Ajax. Brox baseert zijn optimisme op de wetenschap dat Feyenoord voor deze jaarlijks terugkerende hap- GUUS BROX: 'Ajax is te pakken' pening, die zich opnieuw zal vol trekken in een mudvol stadion van top tot teen geladen is. Feyenoord dat twee punten ach terstand heeft op Ajax en PSV kan zich in dit stadium van de competitie geen nieuwe gezichts verlies veroorloven. 'Ajax is te pakken', stelt de Feyenoordmana- ger nuchter vast. Met uitzondering van Wim Rijs- bergen wiens herstel aan zijn rechterknie heel langzaam vor dert, zullen de Rotterdammers morgen in dezelfde formatie aan treden als dinsdag tegen Barcelo na. 'Olsen, Ramljak en Kristensen hebben lichte blessures, maar ik denk dat ze zondag fit zullen zijn', aldus Coerver. Ausputzer is opnieuw Dick Schneider. Van Daele en Schoenmaker beginnen de wedstrijd op de reservebank. Pikant detail rond het duel is dat Feyenoord en Ajax nog op jacht zijn naar versterking. Beide din gen naar de gunst van het Nij meegse talent Jantje Peters (20) met wie de Rotterdammers in principe al rond zijn over een driejarig contract. NEC, dat voor zijn speler een bedrag vraagt, dat inmiddels is gestegen tot 1.3 mil joen wil Peters onder geen beding dit seizoen afstaan, terwijl de jeugdige international de wens te kennen heeft gegeven dat hij on middellijk van club wenst te ver anderen. De onderhandelingen zijn nu even stopgezet, maar Feyenoord zal in elk geval alles ondernemen om te voorkomen dat Peters onder zijn neus door Ajax (of wellicht Anderlecht) wordt weggepikt. RICHARD MATTHIJSSE i onze speciale verslaggever STERDAM Zelfs Arno Steffenhagen (25), pas tijdens het ige seizoen naar Ajax gehaald, begint iets te merken van de ciale sfeer die er rond de duels tussen Feyenoord en Ajax hangt, bewust ben je er toch meer mee bezig', zegt hij, 'in feite is het wedstrijd als alle andere, maar aan de andere spelers kan je merken, dat het hier toch om iets speciaals gaat. De naam 'enoord zegt al een heleboel'. 17 r Arno Steffenhagen Is dit lo de seizoen eigenlijk nog een urstelling. Hoewel hem geen eggingen waren gedaan over vaste plaats in Ajax' keurkorps 'Steffie' toch op meer gehoopt er toch nog toe is uitgekomen. den: Ahead-De Graafschap Irgen: geninge-NAC star-Excelsior Twente-Sparta Amsterdam-MVV da JC-FC Den Haag 'enoord-Ajax Utrecht-AZ '67 P-Haarlem erste Divisie Amersfoort-PEC V-Veendam endam-FC Dordrecht VW-FC Den Bosch Cambuur-Heerenveen C-Helmond Sport llem II-Eindhoven Groningen-Heracles esse-FC Vlaardingen afdeling Friesland van de KNVB oninklijke Nederlandse Voetbal Qd) heeft voor zaterdag alle wed- ijden afgelast. iXICO STAD Ook de derde dstrijd in de poule om de zeven- tot en met twaalfde plaats tij- is het wereldkampioenschap vol- bal in Mexico, is door de Neder- ïdse herenploeg verloren. Nu ek in drie sets Bulgarije een overkomelijke hindernis te zijn. setstanden waren: 7-15, 10-15 10-15. k do dames die strijden in de "le om de dertiende tot en met achttiende plaats werden voor derde keer met een nederlaag :onfronteerd. Deze keer was Chi- te sterk. De setstanden in deze dstrijd waren: 5-15, 7-15, 4-15. j de heren gaat het er naar zien dat Oost Duitsland als titel- uder wordt onttroond. In de Ijd om de eerste plaats is ha drie dstrijden alleen nog het verras- nd sterke Polen ongeslagen. Po- wor. de sleutelwedstrijd tegen Oostduitsers met 3-2, na een 2-0 orsprong. Het was de tweede ne- rlaag voor de DDR. De setstan- n iri deze wedstrijd waren: 15-7, ■9 13-15, 12-15, 15-5. island staat na de 3-0 overwin- ng op Japan (15-10, 16-14, 18-16) de derde plaats voor de Japan- rs. Dan volgens Tsjechoslowakije, ist Duitsland en Roemenië dat en enkele wedstrijd nog kon win- c. j de dames gaan in de finalepou- Rusland en Japan ongeslagen oe leiding. Rusland versloeg in derde wedstrijd Oost Duitsland 3-0 (15-13. 15-11 en 15-7). De d bij de dames is na drie wed- jden: Rusland 9-0, Jpan 9-1, d Korea 4-7, Oost Duitsland 3-6, emenië 3-6, Hongarije 1-9. 'Ik voel me hier echt wel goed', geeft hij toe, 'het ongelukkige is alleen dat ik zo weinig speel. En ik dacht niet dat dat een gebrek aan kwaliteit was. Ik geloof eerder dat er een soort vooroordeel tegen mij bestaat.' De keren dat Arno Steffenhagen tijdens een wedstrijd als vervanger in het veld kwam, ging het elke keer wat beter met Ajax. Steffen hagen gaf Ajax dit seizoen vaak net die impuls die nodig was om een wedstrijd winnend of zelfs ruim winnend af te sluiten. Stef fenhagen: 'Dat heb ik ook gemerkt en daar ben ik wel tevreden over. Toch is het beter dat ik meer hele wedstrijden speel. Je verliest op deze manier toch het contact met het spel en met de spelers. En juist het wennen aan elkaar van de hele selectiegroep is voor het huidige Ajax met zijn vele nieuwe spelers een noodzaak. 'Je ziet elkaar op de training en speelt met elkaar op de training', zegt Steffenhagen, 'maar het con tact met het team, het elkaar blin delings aanvoelen, dat leer je pas in een wedstrijd.' Dit jaar voor het eerst maakte Steffenhagen de hele voorbereiding bij Ajax mee. Hij voelt zich sterk en in vorm. Afgelo- AMSTERDAM Het is vrijwel ze ker dat Barry Ilulshoff morgen in het duel met Feyenoord in de basi sopstelling van Ajax zal. staan. Vanmorgen op de training zal wor den beslist over het meespelen van Horst Blankenburg. Kraay: 'Hij gaat voluit trainen en dan kijken we of het verantwoord is'. Het middenveld zal ongetwijfeld hetzelfde zijn als afgelopen zondag tegen Roda JC, dus met Jan Mul der. Voor de positie van rechter spits heeft Kraay de keuze tussen de uit vorm zijnde Johnny Rep en Arno Steffenhagen. Ajax behandelde gisteren ook de 'zaak-Keizer'. Samen met zijn advi seur, ex-journalist Kick Geudeker, sprak Keizer lang met manager Hans Kraay en de bestuursleden van Praag en Timman. Na afloop werd slechts een summier commu niqué uitgegeven. Hans Kraay stel de verder alleen dat de problemen tussen hem en Piet Keizer waren uitgepraat. Maandag na de wed strijd tegen Feyenoord praten Kei zer en Ajax verder. Keizer heeft de hele week niet getraind met mede weten van de technische leiding van Ajax. pen woensdag speelde Steffenhagen voor het eerst dit seizoen een hele wedstrijd, tegen Royal Antwerp FC. De onvrede met zijn huidige status van wisselspeler komt bij Steffen hagen vooral voort uit de weten schap dat hij niet minder is dan een aantal andere spelers uit de selectie. De belangstelling die de Westduitse topclub Eintracht Frankfurt voor hem toonde, sterkte Steffie in die overtuiging. Steffen hagen: Frankfurt zou geen speler gaan kopen voor een hoop geld. zonder dat ze er iets in zagen. Daar ken ik ze te goed voor.' Dat de transfer afgelopen zondag definitief afketste lag aan de prijs die Ajax voor Steffenhagen vroeg. Frankfurt vond vijf ton te veel en wilde niet verder gaan dan 400.000 gulden. Steffenhagen: 'Dat kan ik wel begrijpen. Vier ton is al veel voor een speler, die vrijwel niet in het veld is gekomen. Als ik tot het einde van het seizoen net zo weinig blijf spelen,is er geen club meer die meer dan drie ton wil geven. Die prijs gaat steeds meer zakken.' Het afketsen van de transfer en het bericht dat Ajax Steffenhagen nu definitief wil houden, heeft in ieder geval rust gegeven. Ook in het gezin Steffenhagen. waar zijn vrouw nerveus werd van het ge praat over transfers. Steffie: 'Ze voelt zich hier best thuis, maar dat ongewisse, daar kon ze niet tegen. Eerst naar Keulen, dan naar Dort- ARNO STEFFENHAGEN scoort voor Ajax tegen MVV. met Zoltan Varga (inmiddels weer dat is nu over.' Arno Steffenhagen speelt dus dit seizoen uit bij Ajax. Daarna heeft na nog een jaar om zijn contract uit te dienen. Maar mocht de situa tie zo blijven dan voelt Steffenha gen er weinig voor ook dat jaar nog op de bank te zitten. 'Ik wil nu wel weer eens echt voetballen', stelt hij terecht', 'ik wil aan het eind van het seizoen weg als ik geen echte kansen meer krijg.' Steffenhagen voelt er weinig voor zijn wedstrijdritme op peil te hou den door af en toe in het C-elftal mee te spelen: 'Daar spelen ze heel ander voetbal. Dat is eerder een nadeel dan een voordeel.' Arno Steffenhagen speelt nu ruim een jaar bij Ajax. Hij kwam samen met Zoltan Varga (inmiddels eer Vertrokken) vlak voordat Ajax door CSKA Sofia uit d e Europa Cup werd gekegeld. Over zijn aanpas sing is Steffenhagen niet ontevre den: 'Voor mijn doen is dat zelfs erg goed en snel gegaan.' Aan het voetbal hoefde hij ook niet te wen nen. Het duitse voetbal verschilt niet veel van het Nederlandse, 'het is hier alleen iets harder.' Alleen moest ex-vedette Arno Steffenha gen wennen aan het bankzitten. Door het beruchte Buridesliga schandaal zat hij lange tijd op non- actief. 'Ik ben hier goed opge vangen', zegt hij nu, 'vooral met Blankenburg had ik veel contact.' Het Bundesligaschandaal heeft hem in Nederland, behoudens enkele grappen over hem en Varga, geen serieuze schade berokkend. In Duitsland was men hem nog niet vergeten, getuige de onsportieve re acties van het Berlijnse publiek toen Ajax daar een oefenwedstrijd speelde tegen Hertha BSC. 'Ik ben het vergeten, het is voorbij, afge daan. 'Ook voor de Westduitse offi- cals, want Varga kreeg toestem ming om bij Borussia Dortmund te spelen en de belangstelling van Eintracht Frankfurt voor Steffen hagen wees al in die richting. Nu de 'zaak-Keizer' in een voor Ajax penibel stadium dreigt te ko men, was het noodzaak Steffenha gen te houden. Steffie zelf voelt dat niet zo, als geeft hij toe dat Ajax weinig aanvallers meer over heeft dit seizoen. Het Ajax dat hij van vroeger van de TV kende is veran derd. Dat weet Steffenhagen: 'Het speelse element is eruit. Iedereen moet keihard werken voor elkaar, maar de stemming is uitstekend.' Ook voro de strijd met Feyenoord. Ajax is de wanprestatie tegen Ant werp weer vergeten. Steffenhagen: 'Tegen een ploeg als Feyenoord spelen we altijd veel beter. Hoe beter de tegenstander hoe beter ook wij spelen. We hebben altijd moeite met wat mindere ploegen.' De kans bestaat dat Arno Steffen hagen tegen Feyenoord in de basis opstelling voorkomt, omdat Ajax toch iets zal moeten doen tegen de inertie van Johnny Rep. Speelt hij niet vanaf het begin dan is het zeker dat Steffenhagen in de loop van morgenmiddag toch in het veld zal verschijnen, want Ajax heeft Steffie nog steeds nodig. JAN DEE BOEKELO (ANP) Eddy Stibbe heeft tijdens het tweede gedeelte van de dressurr. het openingsnum mer van de internationale military te Boekelo, de beste prestatie gele verd. Dc voor Ierland uitkomende Nederlandse ruiter, die donderdag met Autumn Flash al in de mid denmoot van de ranglijst was geë indigd, verzamelde nu met Autumn Ballad 43.67 minuspunten, slechts 0,34 punten te weinig om Susanne Lumb van de toppositie te verdrin gen. Ger Heyligers zakte van de vierde naar de achtste plaats. Van de Nederlandse combinaties plaatsten, alleen mej. H. van Wer- meskerken (met Sensation) zich nog bij de eerste twintig. In het landen klassement leidt West-Duits- land met een ruime voorsprong op Frankrijk. Wel beloften van Moskou ontvangen WENEN (Reuter) Het Internationaal Olympisch Comité heeft Moskou de organisatie van de Zomerspelen 1980 toegewezen, zon der van de Russen een garantie te vragen dat buitenlandse toe schouwers vrij zijn om te komen en gaan. Dat heeft IOC-president Lord Killanin verklaard op een persconferentie, waarmee de 75ste zitting van het IOC in Wenen werd besloten. De Ier, die twee jaar geleden Avery Brundage opvolgde als voorzitter, bevestigde eerder gedane verklarin gen van IOC-leden dat zijn organi satie het gastland kon houden aan verleing van alle vrijheid aan deelnemers, officials en officieel geaccrediteerde journalisten. Op de vraag of ook buitenlandse bezoe kers volledige bewegingsvrijheid hebben, antwoordde Killanin: 'In de Sowjet Unie is het gaan en staan van buitenlanders onderhevig aan bepaalde beperkingen, en dit geldt ook voor de periode van de Spelen. We hebben op dit punt niet gevraagd om speciale maatregelen'. Killanin merkte evenwel op dat Russische officials hem hadden verzekerd dat verzoeken om de Spelen bij te wonen, alsmede de uitreiking van visa coulant zullen worden behandeld, resp. zonder moeilijkheden wordt afgedaan. 'Veel landen willen trouwens een visum zien', aldus Killanin. 'bij voorbeeld de Verenigde Staten. Zo'n uitzondering is dat niet'. Wat de journalisten betreft deelde Killanin mede dat deze tijdens de periode van de Spelen vrij in en uit mogen reizen. Dit zou echter niet gelden voor de periode van nu tot 1980. Hij was van mening dat 't niet de plicht is van het IOC voor de pers kastanjes uit het vuur te ha len. Lord Killanin gaf toe dat het feit dat Lake Placid de Winterspelen had toegewezen gekregen van In vloed was geweest op de keuze van Moskou als Olympisch zomer-cen- trum. 'De Verenigde Staten hadden dus al iets', aldus de Ier, 'maar dat wil niet zeggen dat we van de presentatie van Los Angeles niet erg onder de indruk waren. Ik hoop LORD KILLANIN dat deze stad zich volgende keer weer kandidaat stelt'. AMSTERDAM De Koninklijke Nederlandse Baseball en Softbal- bond (KNBSB) heeft zijn lidmaat schap van de Federation Internati onal Baseball Amateure (FIBA) op gezegd. Nederland was het laatste Europese honkballand dat nog aan gesloten was bij deze wereld honk balorganisatie. Hiervan waren nog voornamelijk landen uit Zuid-Ame- rika en uit het Caraïbisch gebied lid, waardoor de KNBSB zich in een geïsoleerde positie bevond. Nederland heeft nu contact opge nomen met de nieuwe wereldbond de Federation Mundial de Beisol Aficionade (FEMBA). Alle Europese landen waren reeds bij deze orga nisatie aangesloten en de mogelijk heid was derhalve niet uitgesloten dac Nederland indien het bui tenspel was blijven staan vol gende jaar niet had kunnen mee doen aan het toernooi om het Eu ropese kampioenschap dat in juli in Barcelona zal worden gehouden. De pogingen die zijn gedaan om de tegenstellingen tussen de FIBA en de FEMBA te overbruggen waartoe het Internationaal Olympisch Comi té (IOC) het Initiatief had geno men mislukten, hetgeen voor het bestuur van de KNBSB tenslotte doorslaggevend is geweest de ban den met de FIBA te verbreken. VARNA De Russische turnster Ljoedmilla Toeristsjeva heeft in Varna (Bulgarije) haar wereldtitel Olympische achtkamp met succes verdedigd. Toeristsjeva (22) eindig de in het klassement met ruime voorsprong als eerste. Haar punten totaal was 78.450. Landgenote Olga Korboet werd tweede met 77.650 punten, de derde plaats was voor de Oostduitse Angelika Hellmann met 76.875. DEN HAAG Als voorbereiding op het duel tegen Jong-Italië, dat op 19 november in het kader van het toernooi om de Europa Cup voor landenploegen onder de 23 jaar in Den Bosch wordt gespeeld, heeft bondscoach George Knobel twee centrale trainingen gepland, de eerste keer, dat de spelers bij el kaar komen is op 30 oktober. De volgende spelers zijn uitgeno digd: Schellekens (NEC), an Ger- ven (PSV). Van Kraay (PSV), Lub- se (PSV). Krijgh (PSV). Meutstege (Sparta-, Wickel (Excelsior), Dus- baba (Ajax), Van Rijnsoever (AZ'67), Vosmaer (AZ'67), Kist (AZ'67). Thijssen (FC Twente). Zuidema (FC Twente), Arntz (Go Ahead), Van Deinsen (Go Ahead), Swanenburg (FC Den Haag) en Everse (Feyenoord). PARIJS (AFP) De Internationa le Federatie van Wielerorganisator (AIOCC) heeft in Parijs de kalen der voor de beroepsrenners voor 1975 bekendgemaakt. Deze lijst zal in november nog moeten worden goedgekeurd door de internationale wieier federatie (UCI) tijdens een vergadering in Geneve. De lijst van data van de belangrijkste wedstrij den ziet er als volgt uit: 1 maart: Omloop 'Het Volk', 9-15 (of 10-16) maart: ParijsNice, 19 maart: Milaan-San Remo, 29 maart: Amstel Gold Race. 13 april: Parijs-Roubaix, 23 april-ll mei: Ronde van Spanje, 16 mei-8 juni: Ronde van Italië, 22 juni: nationa le kampioenschappen. 27 juni 20 juli: Ronde van Frankrijk, 21-26 augustus. Ronde van Nederland. 31 augustuswereldkampioenschappen op de weg. 11 oktober: Ronde van Lombardije, 27 oktoberj Trofee Ba- racchi. MOSKOU (Tass) De zestiende partij van de tweekamp Karpov- Kortsjnoj, die wordt gehouden in Moskou, is na 40 zetten afgebroken. Karpov, die met wit speelt, heeft zijn 41ste zet onder couvert afgegeven. Hij staat een pion voor. ZEIST Ir. Ad van Emmenes is in het sportcentrum in Zeist tij dens een diner door de voorzitter van de KNVB, de heer W. A. G. M. Meuleman, tot bondsridder benoemd. De heer Van Emmenes dankt deze onderscheiding aan het feit, dat hij zijn 50-jarig jubi7 leum als sportjournalist viert. Het bondsbestuur heeft tot deze onderscheiding besloten, omdat Van Emmenes grote verdiensten voor de voetbalsport heeft gehad. Bij het diner waren ook nog enkele bondsfunctionarissen, verte genwoordigers van de Nederlandse sportpers en de familie van de heer Van Emmenes aanwezig. ADVERTENTIE Zo noemt haar kleinzoon haar. Maar ze heeft het verdiend. Regelmatig roept ze d'r jongen aan het toestel om te informeren naar de school of naar de cavia. Eigenlijk moesten er veel meer van die oma's zijn. Om de kosten hoeven ze het bellen niet te laten. Want 's avonds na zessen of in het weekend belt u voor half geld door heel Nederland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 21