Nieuwe tegenslag dreigt \/oor Helmut Schmidt KAOENDA'S ZAMBIA IS TIEN JAAR JONG opperbelt: bron van welvaart en spanningen r krachtproef voor SPD in Beieren en Hessen BUITENLAND Til/KI 9 K] OUW/KWARTET ZATERDAG 26 OKTOBER 1974 Het is dezer dagen vy f jaar geleden dat er een eind kwam aan een 20-jarig bewind van de Westduitse christen-democraten. Sociaal-democraten en liberalen vonden elkaar voor het eerst sinds de stichting van de Bondsrepubliek Duitsland in 1949. Enkele maanden eerder hadden zij de voorwaarden voor samenwerking geschapen door Gustav Heinemann, een sociaal-democraat die met de christen-de mocraten had gebroken, als president van de republiek te kiezen. Sindsdien is er veel veranderd. Willy Brandt moest als gevolg van de spionage-affaire met Guillaume het kanselierschap overdragen aan de pragmaticus Helmut Schmidt. Korte tijd later verhuisde de liberale leider Walter Scheel van het ministerie van buitenlandse zaken naar het presidentiële pa leis, waar Heinemann op eigen wens was vertrokken. Scheels plaats werd ingenomen door Hans- Dietrich Genscher, de als wat gematigder bekend staande vroegere minister van buitenlandse zaken. De coalitie is niet meer zo hecht als twee jaar geleden en de problemen van Schmidt en Genscher zijn er niet geringer op geworden. In nevenstaand artikel wordt ingegaan op de mogelijkheden en- moeilijkheden van de coalitie ook tegenover de oppositionele christen-democraten, die bij de ver kiezingen van morgen in de deelstaten Beieren en Hessen op nieuwe successen hopen. Handhaven zü zich in Beieren en krijgen zij een meerderheid in Hessen, dan is de coalitie in Bonn grotendeels afhankelijk van de medewerking van CDU en CSU in de Bondsraad om verder te kunnen regeren. erkiezingen in deelstaten hebben ook in de Bondsrepubliek Duitsland geen directe invloed op de po- tie van de regering (in Bonn)Dat neemt niet weg dat de uitslag van zulke krachtmetingen te is en te onpas wordt gebruikt om er steun voor het regeringsbeleid dan wel afkeuring ervan uit te lezen. door Jaap den Boef at zal ook wel gebeuren met het sultaat van de Landdagverkiezin- in van morgen in de deelstaten eieren en Hessen met een bevol- ng van resp. 7.5 en 3.9 miljoen ensen. Sociaal-democraten en iristen-democraten hebben elkaar streden alsof een nationale ramp oest worden afgewend, die onver- ijdelijk zou worden als de kandi- iten van de andere partij zouden innen. Polarisatie viert in West- uitsland hoogtij, vooral nu de ver- ezingsresultaten van morgen in- reet de bewegingsvrijheid van de alitie in Bonn (van SPD en FDP) astisch kunnen beperken, anselier Helmut Schmidt (sociaal- imocraat) die op een ongelegen ienblik Willy Brandt moest ver- ngeri, weet heel goed hoe gevaar- jk het kan zijn, om zich al te zeer vereenzelvigen met verkiezings- mpagnes in deelstaten. Hij heeft it dan ook aan anderen overgela- n te beweren dat christen-demo- atische winst vooral in Hes- n, waar de CDU nog in de min- irheid is het regeringsbeleid in onn kan verlammen. Zelf heeft ij zich opvallend weinig in de laatselijke politieke arena's bege- en. Hij wil vermijden dat een centuele nederlaag van de SPD em als een persoonlijk verlies aan Dpulariteit wordt aangewreven, chmidt houdt overigens zonder et toe te geven rekening met ambia mag zich het meest geïn- ustrialiseerde land van onafhan- elijk Afrika noemen, dus Rhodesië i Zuid-Afrika niet meegerekend, et bruto nationaal produkt is in en jaar tijd nagenoeg verdubbeld, eer dan de helft van deze toena- ie is toe te schrijven aan de geste en prijzen van koper, Zambia's ilangrijkste exportprodukt (95 pet m het totaal) op de wereldmarkt, e groei van het produktievolume het afgelopen decennium jaar- jks 6 pet geweest van het BNP. en in Afrika ongeëvenaard resul- tat. e sterke industrialisatie van Zam- la heeft een grote verstedelijking >t gevolg gehad, een trek van het latteland naar de" stad," die ook al oter is dan waar ook in Afrika, i 1964 woonde ongeveer 20 pet an de bevolking in of nabij de ad. In 1974 is dit cijfer gestegen >t 35 a 40 pet. van de 4.5 miljoen iwoners. Bijna een verdubbeling, et verschil in inkomen per hoofd an de bevolking tussen platteland n stad is hier voornamelijk debet an. Per jaar verdiende men in '70 ngeveer K50 (K Kwatsja, onge- eer vier gulden) op het land, ver bleken met K600 in de stad! lenoeg cijfermateriaal om de vin- er te leggen op de probleemgebie- en in Zambia's economie. Maar venzeer illustratief voor de storm- chtige ontwikkeüngen in wat en jaar geleden nog de Britse olonie Noord-Rhodesië heette, oen volledig afhankelijk van Zuid- hodesië en Zuid-Afrika. >e groeicijfers zijn vooral opzien- arend als in acht wordt genomen at er vanaf 1969 een omvangrijke apitaalvlucht heeft plaatsgevon- en. Dit als reactie op Kaoenda's eslissing om de klein- en groot- 'andel te nationaliseren. Door deze conomische hervormingen is de iverheersende positie van de bui- enlandse maatschappijen onder- raven. Kaoenda's 'Zamblanise- 'ngs-project'. een ongelukkig 'oord voor nationalisatie, streeft verlies voor de SPD, zowel in Beie ren als in Hessen. Opiniepeilingen voorspellen een dergelijke ontwik keling inderdaad, al zal de terug gang in Beieren beperkt blijven, zo menen de opiniepeilers. In beide deelstaten is de SPD in de verdedi ging gedrongen, vooral door Franz Josef Strauss, de voorzitter van de Beierse zusterpartij van de CDU, de CSU. Strauss speelt duidelijk op de onlustgevoelens van nationalistisch denkende en conservatief hande lende kiesgerechtigden. De sociaal democraten kunnen weinig tegen wicht bieden, ook niet in Hessen waar zij al 28 jaar aan de macht zijn. Deze voor de SPD onprettige situa tie kan misschien op het laatste ogenblik nog veranderen als kiezers zich met name in Hessen - naar aanleiding van de opiniepei lingen nog eens bedenken. Het na deel dat het resultaat van zulke onderzoeken voor favoriet-verklaar de partijen kan hebben, is langza merhand in verschillende landen een bekend verschijnsel geworden vorige maand nog in Engeland. Het is echter de vraag of de SPD in Hessen kan profiteren van deze als het ware ingebouwde correctie-mo gelijkheid. Want sommige punten iin haar beleid zijn ook in eigen kring nog fel omstreden. Een heet hangijzer is het onderwijsbeleid. Volgens de opiniepeilingen valt de Kaocnda ernaar een meerderheidsaandeel van 51 procent in de belangrijkste ondernemingen te verkrijgen. Is dit niet haalbaar, zoals bijvoorbeeld voor de Britse Barclay's Bank. dan moet in ieder geval het merendeel van de directieleden Zambiaan zijn. Kapepwe Eind 1971 stelde Kaoenda terwille van de spreiding van inkomens een 'gedragscode' op voor de beter gesi tueerden politici, ambtenaren, zakenlieden, particuliere onderne mers enz. Dit houdt in dat 'de leiders van Zambia' geen huisbaas SPD in Hessen (waar zij samen met de liberale FDP regeert) terug van 45.9 procent in 1970 naar 44 procent. Ook de FDP zou een te ruggang moeten boeken, nl. van 10.1 naar 9 procent. In dat geval kan de coalitie waarschijnlijk wor den geprolongeerd, omdat de CDU wel 4.8 procent winst zou boeken, maar toch op 45 procent zou blij ven 'steken'. De afhankelijkheid van de SPD ten opzichte v&n de FDP zou dan evenwel sterk toene men. Gevolg hiervan kan zijn dat de liberalen ingrijpende verander- ringen kunnen eisen in zaken die tot ongerustheid onder een groot deel van de bevolking hebben ge leid, met name over de al genoem de onderwijspolitiek. De sociaal-democratische premier van Hessen, Albert Osswald, die vijf jaar geleden nog een SPD-meerder- heid in de Landdag van zijn staat aantrof, moest in 1970 al toezien hoe radicale invloeden binnen zijn partij leidden tot een gevoelig stemmenverlies. De hervormingen die sindsdien met een sneltrein vaart werden ingevoerd zonder de bevolking en vooral de direct betrokkenen tevoren te raadplegen heben een vertrouwenscrisis in de hand gewerkt. Osswald maakte bovendien de fout de beroepsoplei ding te verwaarlozen, als gevolg waarvan steeds meer ongeschoolden zonder werk raakten of bleven. mogen zijn, zij mogen geen bedrijf beheren en niet meer dan 10 ha bouwland exploiteren. Hun deelne ming in coöperatieve boerderijen en bedrijven van de staat wordt tegelijkertijd gestimuleerd. Geen wonder dat Kaoenda met deze maatregel kwaad bloed heeft gezet onder de leden van de bezittende klasse in Zambia. En op de gevoe lens van deze gefortuneerden speel de Simon Kapwepwe toen hij in augustus '71 zijn ontslag nam als vice-president naast Kaoenda en een tweede oppositiepartij opricht te. Hij kon weldra niet alleen reke nen op de steun van zijn stamge noten. de Bemba's, maar ook op de gevestigde samenleving in de zoge naamde 'Copperbelt', het mijnbouw- district in Zambia's noorden. Bovendien probeerde hij met Harry Noemboela, de leider van de oppo sitiepartij African National Con gress (ANC), een coalitie te vor men. De partij van zijn vroegere aartsvijand kon immers bij de ver kiezingen van '68 nog rekenen op een kwart van de stemmen. De breuk met Kapwepwe betekende al dus een ernstige bedreiging voor Kaoenda in '72. Hij zag zijn Zambi- aans Humanisme al de mist ingaan, dus zocht en vond hij een aanlei ding om Kapwepwe's United Pro gressive Party (UPP) te verbieden. Dit gebeurde na bloedige onlusten en demonstraties die toegeschreven werden aan de 'onrustzaaiers' van de UPP. Het district Moembwa eis te in die periode zelfs het recht van zelfbestuur. Toen dan ook nog, tij dens een rijtoer door Membwa. de presidentiële auto werd bekogeld en de weg door demonstranten werd versperd was voor Kaoenda de maat vol. Hij liet een aantal leden van de UPP. onder wie Kapwepwe zelf. opsluiten. Om ze na enkele maanden toch weer vrij te laten. De militante UPP-ers vormden toen opnieuw een partij: de United Peoples Party, die ook weer verbo den werd zodra Kaoenda in oktober '72 de éénpartij-staat had afgekon- Tijdens de verkiezingscampagne heeft de in het nauw gedreven Osswald geprobeerd de oppositie de schuld in de schoenen te schuiven voor alles wat in Hessen niet kon worden verwezenlijkt. De ernstige onlusten in de stad Frankfurt, ver oorzaakt door uiterst linkse krach ten die de slechte huisvestingssitu atie aangrepen om de straat op te Helmut Schmidt digd. De ANC. die toen nog 23 zetels had in het parlement dat totaal 110 zetels telt, werd op dat moment niet langer erkend als een oppositie-partij. De geachte afge vaardigden hadden voortaan zitting als 'onafhankelijke kandidaten' in de banken recht tegenover de rege ringspartij, de United National In dependence Party (UNIP), zoals dat in een parlementair systeem a la Westminster te pas kwam. Beschuldiging In december 1973 versterkte Ka oenda zijn positie als 'vader des verkiezingen een belangrijke zetel vaderlands' toen de UNIP bij de winst boekte. De weg kwam vrij om hardhandig op te treden tegen de verboden UPP. Diie aanhangers van Kapwepwe werden in december opgepakt. Zij zouden samen met gaan, kon Osswald echter moeilijk op rekening van de CDU van Al fred Dregger (een figuur die dicht bij Strauss staat) boeken. Het staat intussen wel vast dat de angstwek kende straatgevechten in Frankfurt talrijke SPD-sympathisanten ertoe zal brengen, hun stem te geven aan de FDP of de CDU. Wat Beieren betreft zullen de soci aal-democraten onder leiding van partijchef Jochen Vogel (die ook deel uitmaakt van het kabinët van Schmidt in Bonn) al blij zijn als er iets van de meerderheid van de CSU van Strauss wordt afgeknab beld. Dit laatste wordt inderdaad verwacht, nl. 3.4 procent. De meer derheid blijft dan altijd nog 53 procent en dat is voldoende om weer vier jaar aan de macht te kunnen blijven. Voor de CSU doen zich dan waarschijnlijk geen grote problemen voor, maar voor Vogel kan het uitblijven van succes bete kenen dat hij de partijleiding moet afstaan aan een minder gematigde figuur. Kroonprins Voor Strauss zijn de verkiezingen in Beieren en Hessen ook interes sant in verband met de binnen CDU en CSU nog niet uitgevochten kwestie, wie als opvolger van de uitgerangeerde Rainer Candidus Barzel kandidaat voor het kanse lierschap moet worden. Sinds Bar zel zich terugtrok, werd aangeno men dat Helmut Kohl (de premier van de deelstaat Rijnland-Palts) als enige in aanmerking kwam om 'kroonprins' te worden, nadat hij op nationaal niveau voorzitter van de CDU was geworden. Kohl kreeg echter een geduchte concurrent in Gerhard Stoltenberg, premier van de deelstaat Sleeswijk-Holstein. Zonder de steun van de CSU van Strauss maken zij overigens geen van beiden kans. Kohl heeft onlangs geprobeerd op een snelle beslissing aan te sturen, in elk geval vóórdat volgend jaar in Rijnland-Palts en Sleeswijk-Hol stein deelstaat-verkiezingen worden agenten van de Zuidafrikaanse In lichtingendienst een komDlot heb ben beraamd om de regering-Ka- oenda ten val te brengen. Ze wer den beschuldigd van hoogverraad. Naar men in Loesaka veronderstel de zouden zij 91 zwarte Zambianen hebben geronseld voor opleiding in guerrilla-technieken door Zuidafri kaanse instructeurs in een kamp aan de overzijde van de Zambezi- rivier in Namibië. Onlangs hebben agenten van de Zambiaanse gehei me dienst bij een razzia zendappa ratuur ontdekt, gebruikt voor het doorseinen van militaire inlichtin gen naar Pretoria. In maart van dit jaar zijn vijf blanken opgebracht, beschuldigd van spionage voor Zuid-Afrika en Rhodesië. Een ver grijp dat onder de huidige omstan digheden de (koude) oorlog met Rhodesië en Zuid-Afrika duurt on verminderd voort, Loesaka biedt nog gehouden, uit het resultaat waarvan kan worden afgeleid, wie geacht mag worden de grootste aantrek kingskracht te hebben op het po tentiële kiezerspubliek van CDU en CSU. Strauss heeft Kohl echter de pas afgesneden door in gesprekken met de Westduitse weekbladen Der Spiegel en Stern te laten weten, dat er in 1976 pas een kanseliers kandidaat behoeft te worden geko zen, als er weer Bondsdagverkiezin gen worden gehouden. Mocht zich tussentijds iets voordoen, dan kan volgens Strauss de fractievoorzitter in de Bondsdag Karl Carstens (die de bekwaamheid daartoe lijkt te missen) als kanseliers-kandidaat en eventueel als kanselier optreden. Laatste poging? De vraag is of Strauss een gunstige uitslag in Beieren en Hessen wil gebruiken voor een laatste (en ver geefse) poging om zelf de kanse liers-kandidatuur in de wacht te slepen. Hij kan nl. ook eenvoudig weer met zijn oude spel begonnen zijn, de CSU te laten uitmaken wie de christen-democratische kanse liers-kandidaat wordt. Het eerste speelt Strauss ongetwijfeld door het hoofd aangezien hij misschien niet geheel ten onrechte in West-Europa en dus ook in West- Duitsland een ontwikkeling ver wacht, waarin een groeiend natio nalisme, gepaard gaand met een toenemend conservatisme nieuwe mogelijkheden kunnen openen voor een man met de politieke gezind heid van Strauss. Toch is het vrijwel uitgesloten dat Strauss (die beweert de enige te zijn die CDU en CSU aan een meerderheid in de Bondsdag kan helpen, maar erbij vertelt dat hij echt niet aan grootheidswaanzin lijdt) door de CDU zal worden ge accepteerd. Daarom zal Strauss zich voorlopig beperken 'tot het tegen houden van rivalen. Hij heeft al duidelijk gemaakt dat hij Stolten berg boven Kohl zou prefereren, als hij uit dit tweetal een keus zou moeten maken. Voor 1976 zullen steeds onderdak aan vijftien bevrij dingsbewegingen zeer zwaar wordt aangerekend. Het ls niet verwonderlijk dat de confrontatie met de blanke min derheidsregimes in Pretoria en Sa lisbury, de infiltratie van Zuidafri kaanse agenten in Zambia, en de aanwezigheid van Smith-gezinde blanken in de Copperbelt. schade lijke gevolgen heeft voor de rassen verhoudingen in Zambia's 'multi racial society'. Onder de 40.000 blanken in het land bevinden zich nog steeds enkelen die na de een zijdige onafhankelijkheidsverkla ring van Smith's Rhodesië in 1965 vuurwerk afstaken en champagne feesten aanrichtten. Vele Zambi aanse politici en de pers zijn gefas cineerd door het rassenvraagstuk. Zij dragen ertoe bij dat de druk groter wordt op de blanken, die voor het merendeel Brits twee of drie Jaar lang hun krachten wijden aan Zambia. Het geringste bewijs van dlscrimi- ïiatie wordt in de Zambiaanse pers aangegrepen voor een pleidooi te gen blank racisme. Recente inspec ties in de blanke gemeenschap heb ben geresulteerd in de opheffing van acht sportverenigingen in de Copperbelt. Het moreel van de Ka- oenda-goedgezinde blanken wordt hierdoor aangetast: reden waarom de mijnbouwbedrijven steeds meer moeite moeten doen om Jonge En gelsen te werven voor een contract. Hoewel elk Jaar minder, zijn toch nog steeds goedgeschoolde blanken nodig, vooral in de snelgroeiende mijnbouw-industrie. Pronkstuk De produktie wordt extra opge schroefd aangezien nog deze maand de TanZam-railroad. ook wel Taza- ra of Uhruru vrijheid) spoorlijn gereed moet komen. Zambia is dan verzekerd van een onbedreigde ver binding met het bevriende Tanza nia. Dertigduizend Chinezen en Zambianen hebben de handen in een geslagen om de spoorlijn als pronkstuk voor de onafhankelijk heidsfeesten klaar te hebben. Maar de rentabiliteit van de lijn wordt nu al betwijfeld. De haven van Dar-es-Salaam is vaak geblokkeerd, en de transito-prijzen zijn sinds mei van dit jaar verviervoudigd. Bovendien kan Zambia nadat de dekolonisatie in Mozambique ls be- zich mogelijk nog meer gegadigden aanmelden, zoals Alfred Dregger uit Hessen, mits deze morgen voor een aardverschuiving zorgt. Schmidt De mogelijkheden van Dregger worden mede bepaald door de wijze waarop het kabinet van Helmut Schmidt in Bonn te werk gaat. We hebben al eerder geschreven dat de wittebroodsweken voor de nieuwe kanselier voorbij iijn. Het vertrou wen in de SPD dat in de dagen van Willy Brandt al zwaar bleek te zijn aangetast, heeft Schmidt niet kun nen terugwinnen. Daar komt nog bij dat de SPD geplaagd wordt door de afwikkeling van de Guillaume7 affaire die Brandt ten val bracht en door andere schandalen, waarbij ook Herbert Wehner de fel om streden fractieleider in de Bonds dag betrokken lijkt. Ondermijnen zulke affaires het vertrouwen in een partij, de toene mende inflatie, de energiecrisis en de toenemende vrees voor werk loosheid werken nu eenmaal niet in het voordeel van de voornaamste regeringspartij. De moeilijkheden van Schmidt zullen nog groter wor den, als de CDU in Hessen de macht zou overnemen en de meer derheid van de christen-democra tisch geregeerde deelstaten in de Bondsraad (een soort Senaat) daarmee belangrijk vergroten. De coalitie van SPD en FDP kan dan spoedig versleten raken en één van beide partners ertoe brengen, het weer eens met de christen democraten samen te proberen. Tellen Eén ding valt te hopen, nl. dat de stemmen morgen in Beieren en Hessen zorgvuldiger geteld zullen worden dan eerder dit Jaar in de deelstaat Nedersaksen gebeurde. Op het ogenblik na ongeveer vijf maanden is nog niet met zeker heid te zeggen of de coalitie van SPD en FDP daar terecht aan het bewind is. door Willem Offenberg Simon Kapwepwe gonnen, de spoorlijn gebruiken die door Malawi naar Nacala en naar Beira loopt. De Zuidafrikaanse Star Weekly meldde in september dat Zambia overweegt om een spoorweg aan te leggen, die de Tazara direct verbindt met Lilongwe, de nieuwe hoofdstad van Malawi. Deze route is korter dan het traject naar Dar- es-Salaam en bovendien minder kostbaar. Tot nu toe gebruikt Zam bia de spoorweg die door Zaïre naar de Angolese haven Lobito loopt. Een tijdrovend tracé, dat echter tegen 1975 gemoderniseerd zal zijn. Via deze zogenaamde Ben- guelalijn is in Juni vrijwel de totale Zambiaanse koperproduktle van 53.000 ton per maand verscheept. Om de lijn voor Zambia meer aan trekkelijk te maken dan de Tazara, hebben de eigenaars van de Bengu- ela-lijn besloten de tarieven te ver lagen naarmate meer koper wordt vervoerej. Dit heeft Zambia's trans portkosten vorig Jaar gedrukt tot een record-minimum. Dr. Kaoenda, nu bijna 50. lijkt de aangewezen figuur om het land ook in de volgende tien jaar naar meer welvaart voor ledereen te leiden. Afgezien daarvan is hij de enige kracht die de 72 onderling sterk verdeelde stammen ln Zambia bij een kan houden anaf donderdag 24 oktober viert Zambia de tiende verjaardag van zijn onafhankelijkheid. Een reek lang. Reden tot enig feestvertoon is er wel. Niet in het minst omdat vorige maand door >edoen van president Kaoenda in Zambia's hoofdstad Loesaka een blauwdruk is opgemaakt voor e onafhankelijkheid van Mozambique: 'The Lusaka-agreement'. [aar Zambia feest vooral omdat het 'Zambiaans Humanisme' van Kenneth Kaoenda de afgelopen en jaar ontegenzeggelijk vruchten heeft afgeworpen. Het pronkstuk van de verjaarsviering van Zambia gaat de TanZam-spoor- weg worden, die in een wonderbaarlijk tempo door de Chinezen is aange legd. maar die door de veranderde politieke situatie in Zuidelijk Afrika niet meer van zulk vitaal belang is als steeds is aangenomen. Mwii - tek!*inl 'XairtfuiW: toffee Ac frpx-fafo Ze-da Jicy fojzp. Ilfl KCTA* fiwSMwnrsw

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 19