'Home sweet Home' voor publiek de beste film i welzijns- en vormingswerk I Overvloed van sex trp Cinemanifestatie afgelopen Turk voorzitter ondernemingsraad FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK - Twee slachtoffers}/ frontale botsing Het mysterie van de zeven gouden Demonstranten pro en contra aan de praat vampiers De Stichting Maatschappelijk en Kultureel Opbouwwerk Nieuwleusen vraagt voor het zich snel uitbreidende werk zo spoedig mogelijk een TWEEDE BEROEPSKRACHT mnl. of vrl. Nieuwleusen heeft ongeveer 7000 inwoners en ligt plm. 18 km ten noordoosten van Zwolle. HET VORMINGSCENTRUM „DE KEIJENBERG" ERVAREN CURSUSLEIDER DE PROTESTANTS CHRISTELIJKE STICHTING VOOR MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERLENING - WAGENINGEN Per 1 januari a.s. heeft één van beide maatschappelijk werkenden van de stichting een funktie elders aanvaard. Om in deze vakature te voorzien zoeken wij een ERVAREN MAATSCHAPPELIJK WERK(ST)ER Utrechtse en Noordhollandse Christelijke Plattelands Jongerenorganisaties PROVINCIAAL FUNKTIONARIS(ESSE) AGOGISCHE AKADEMIE FRIESLAND een sociale akademie voor Kultureel werk en Maatschappelijk werk STAFDOCENT Kultureel Werk/ Maatschappelijk Werk TROUW/KWARTET ZATERDAG 26 OKTOBER 1974 BINNENLAND T15, Cinemanifestatie is weer voorbij. De moeilijke orgganisatie en het grote, ongelijke, maar wel afwis selende aanbod van films die nieuw voor ons waren, werd niet beloond met een grote publieke be langstelling. Het publiek koos Home sweet Home als de beste film, dan volgden Geest van de Bijen korf en Kümmels Malpertuis. De kritici hadden de hoogste waar dering voor Geest van de Bijenkorf, gevolgd door Harry en Tonto, The Candidate en The King of Marvin Gardens, en hadden bovendien nog vijf films meer dan een zeven ge geven. Zeven films van de Cinema nifestatie worden van de week in een reeks filmhuizen vertoond. Hieronder volgen nog enige korte besprekingen van Cinemanifesta- tiefilms. Dirty Little Billy is zo'n heden daagse western, waarin de legende niet meer wordt opgepoetst. Inte gendeel: niet alleen kleine Billy is vuil. Alles is modderig, stoffig, vies en slonzig. En Billy, een Newyorkse straatjongen, lui en bijna debiel, wil niet ploeteren op het nieuwe land, en achter de koeien van zijn vader. Hij zit liever in de 'saloon' bij een gokkende, vechtende, moor dende woesteling en zijn vrouw die de hoer speelt. Als die worden weg gejaagd de vrouw wordt neerge schoten gaat Billy mee. En kort daarna schiet hij een stel kerels neer. en voelt zich man. Het is diezelfde Billy the Kid weer. Regis seur Stan Dragoti maakte een rau we verbeelding van zijn opvoeding en troosteloze achtergrond. Michael J. Pollard speelt hem als een. soms komische, stamelende, achterlijke knaap die nauwelijks beseft wat hij doet. en 'outlaw' wordt in een wet teloze wereld vol armoe en ruwe ellende. Addio, fratelle crudele, vaarwel, wrede broeder, heeft Giuseppe Pa tron! Griffi gemaakt naar 'Tis Pity She's a Whore (jammer dat zij een hoer is), een tragedie van John Ford. een tijdgenoot van Shake speare. een romantische rebel, die dweepte met de hevigste hartstoch ten. ook al leidden die tot zelfver nietiging. In dit stuk beminnen een broer en een zuster elkaar. Als zij zwanger is trouwt zij. en haar man. die het bedrog ontdekt, wil haar hele familie uitroeien. Maar voor dat gebeurt doodt de broer de zus ter en brengt hij haar uitgesneden hart op tafel, tijdens een banket. Daarna volgt de afslachting. Het blinde noodlot raast als in een Griekse tragedie, de bloederigheid is haast nog erger dan bij Shakes peare soms, en het pathos is ge zwollen, tegen waanzin aan. Griffi heeft het ook pathetisch en thea traal verfilmd. Zijn spelers gaan in hun uitbarstingen tot het uiterste, maar dan wel stijlvol. De mooi gefotografeerde beelden, met trieste natuurstemmingen en paleisdecors doen soms aan barokke schilderijen denken. En verder was Griffi dui delijk uit op esthetische en, aan het slot. gruwelijke effecten. Die wel werken als je je geheel hebt overgegeven aan de historische dramatiek, die allang niet meer van deze tijd is. Griffi was trouw aan Ford, hoewel hij zijn stuk wel vrij heeft bewerkt. B.H. 'Harry en Tonto" is na Home sweet home' de tweede film over oude mensen die op de Cinemani festatie wordt vertoond, het onder werp komt blijkbaar steeds meer in de belangstelling. Maar Harry is een heel andere figuur dan de op standige oudjes uit het Belgische bejaardentehuis. Hij komt uit een ander milieu, hij heeft wat geld. daarom kan hij met zijn rode kat Tonto door Amerika zwerven als zijn huis in New York hem onder de voeten wordt weggesloopt. Hij bezoekt zijn drie kinderen maar hij wil niet bij ze blijven en telkens blijkt dat zij veel ongelukkiger en zieliger zijn dan hij. Hij rijdt lange afstanden in een bus en met een auto, waarvan het rijbewijs allang is verlopen, hij komt zelfs in Las Vegas. Onderweg ontmoet hij vreemde vogels, onder andere een oeroude Indiaan die hem van zijn schouderpijn afhelpt. Zijn kat sterft, maar ook dat kan hem er niet toe brengen zijn zelfstandig heid op te geven. Het aanbod van een vriendelijke weduwe om bij haar te komen wonen slaat hij af. In 'De opsta.ndige oude dame' van Brecht-Allio is het onderwerp van de bejaarde, die vreugde vindt in vrijheid en ongebonden-zijn, veel diepgaander en ontroerender be handeld. 'Harry en Tonto' is een aardig filmpje, meer niet. Het had, met een minder fletse aanpak van regisseur Paul Mazursky, wel meer kunnen zijn. 4 W.W.-B. Een Sowjet-Russische film over een charmante nietsnut, dat zou je niet zo gauw verwachten. Toch is de hoofdpersoon van 'Er was eens een zanglijster* precies dat en niets meer en er worden geen problemen over gemaakt. Guia Agladze, musi cus in het opera-theater-orkest van Tiflis scharrelt zijn dagen door, heeft belangstelling voor alles maar komt tot niets, neust rond bij een horlogemaker, in een laboratorium, in een ziekenhuis, maakt afspraken met meisjes, komt altijd en overal te laat maar slaagt er toch steeds nog net in op het juiste ogenblik zijn trom te bewerken. De dirigent van het orkest wil hem ontslaan, maar het komt er niet van. hij drijf tzijn vrienden en vriendinnen tot wanhoop maar ze houden de sympathike flodderaar niettemin de hand boven het hoofd.kortom, hij is een anti-held bij uitstek, en die zijn niet dik gezaaid in de Sowjet-film. De Georgische regis seur Otar Joseliani maakte 'Er was eens een zanglijster' heel luchtig en vriendelijk, zonder ooit te moralise ren. De acteurs passen zich in hun understatement bij de teneur van de film aan. W. W.-B. Van een verslaggever UTRECHT De leden van de in dustriebond NW bij de margarine- fabriek Remia in Den Dolder heb ben hun Turkse collega Ismail Do- gru aangewezen als lijstaanvoerder voor de verkiezingen voor de on dernemingsraad. Het is een primeur voor Nederland dat een gastarbei der deze taak wellicht krijgt. Bij Remia werken 190 mensen onder wie 60 Turken. Grandeur Nature Michel Piccoll Is een alles-speler. Hij vervulde in vijfentwintig jaar meer dan zeventig filmrollen, waar in hij vaak van geraffineerd vak manschap, soms van meesterschap blijk gaf (in Ferreri's 'Dillinger is dood', om een voorbeeld te noe men). De laatste jaren schijnt hij de wens te koesteren in de filmge schiedenis te worden bijgezet als een van de meest aanstootgevende acteurs van ons tijdsgewricht. We zagen hem als ongeremde vreter in 'La grande Bouffe', als moderne, grommende en ronkende holbewo ner 1*1 'Themroc', nu kunnen we hem zien als erotomane tandarts in Luis Berlanga's 'Grandeur Nature', een film waarin hij behalve zijn talent ook zijn geld gestoken heeft. Hij is daarin een komisch-perverse man in een njodieus luxe-milieu. Aangezien hij volledig is uitgekeken op de half en heel geëmancipeerde vrouwen in zijn omgeving, laat hij uit Japen een plastic pop komen met alles erop en eraan. Hij kan daarmee doen wat hij wil, hij leeft er zijn fetisjistische, infantiele, sa distische neigen op bot. Hij wordt verliefd op de pop en trekt zich met haar terug in een schemerige lust- euforie. Als zijn geliefde wordt ont voerd en. nadat zij als madonna is rondgedragen, door velen ver kracht. krijgt de komedie een sar donisch. slot. De minnaar rijdt met zijn schat het water in maar de pop overleeft, die komt triomfante lijk bovendrijven. Luis Berlanga is een Spaanse fil mer. die in de jaren vijftig vrien delijke comedies maakte (Bienveni- do. Mr. Marshall: Calabuig.). Met de jaren werd zijn humor bitterder en makaberder. Als 'Grandeur Na ture' werkelijk is opgezet als een satire op de ouderwetse burger- manslust, met name van de Spaan se man (het is natuurlijk niet toe vallig dat de pop eerst als madon na. daarnaa als hoer fungeert), is hij al doende lelijk uit zijn vaarwa ter geraakt. De film is namelijk in wezen niet tegen de man, maar tegen de vrouw gericht. De pop. gekleed in een costuum uit het eind van de vorige eeuw, wordt een Victoriaans vrouwen-ideaal, dat al les mooi, glimlachend, gevoelloos en gelaten over zich heen laat gaan. De levende vrouwen om haar heen kan ze gemakkelijk voor gek zetten, die geven alleen maar nega tief tegenspel. De film. die in het begin schittert met een paar briljante grappen, gaat gaandeweg teloor in een over vloed van morbide sex. Wie zin heeft in een modderbad mag 'Grandeur Nature' niet missen. W. Wielek-Berg (Utrecht-Studio, 18 j) Van een verslaggever WOENSDRECHT De bestuui van twee auto's die gistermoi om half zes frontaal op elkaar sten op de Antwerpsestraatwe0 Woensdrecht zijn aan de gevol van hun verwondingen overle Het zijn de 29-jarige ketelhuis chinist C. van de Ree uit Bergei Zoom en de 26-jarige operatoi Marcus uit Woensdrecht. Een di inzittende werd ernstig maar levensgevaarlijk gewond. L Van een verslaggever |n ZWOLLE Cliënten van de a|& tuskliniek van de NVSH te Ztfgt hebben gisteren weinig geraT van de demonstranten die voor deur stonden. Er werd namelijk w demonstreerd door pater Koopi ilo van de Stichting recht zonder ie derscheid, maar tegelijk door ve it( genwoordigers van Man Vrtivi Maatschappij, het Zwolse JAC;t: Dolle Mina. Voor en tegenstan iv dus. Maar aangezien die voor-g tegenstanders druk met elkaaipni discussie waren, is de kliniek ongemoeid gelaten. De Engelse Hammer-produkties (van de griezelfilms) en de Hong- Kong-Chinezen (van de karate) hebben een monsterverbond geslo ten. Het gevolg is, dat professor Van Helsing (Peter Cushing), alle vampier-fans welbekend, naar Chi na trekt om daar zijn boezemvijand Dracula te bevechten, die in het lichaam van een Chinees is gekro pen. De zeven gouden vampiers uit de titel, die Dracula bijstaan, blij ken tegen de vechtkunst van David Chiang en de zijnen niet opgewas sen. maar aan het eind staat 11 Helsing, heel mooi opgetut met 01 lint om zijn tropenhelm, er l:o: weer alleen voor. Nadat hij Dra voor de zoveelste maal aan het 1 heeft geregen trekt hij zijn ki*v recht en gaat weer op huis aan de film, geregisseerd door Ward Baker, overheerst de Engar horror duidelijk de Chinese kal"-* Het vechten is maar magertjes, le al komt er een heel leger leveP doden voor opstrompelen en inleving in Chinese mythen is geen sprake. 1V( w. w Rotterdam Cineac AD en Co/v seum, tr Bij de aktiviteiten. die de stichting sedert augustus 1973 ontplooit, neemt het werk voor jongeren, zowel in de kreatieve als in de rekreatieve sfeer een belangrijke plaats in. Het samenlevingsopbouwwerk krijgt daarnaast aandacht en zal nog verder uitgebreid moeten worden. Zijn/haar taak zal zijn: het leiden van kreatieve aktiviteiten van jongeren: het begeleiden van vrijwilligers; helpen het bestaande werk uit te bouwen. Vereisten: Mikojel of M.B.O.-K.W. met enige jaren ervaring. Salaris: LOAC-regeling C' 2 B, schaal: 15-27. Sollicitaties binnen 14 dagen na het ver schijnen van dit blad aan bovengenoemde stichting, p/a Kon. Julianalaan 19, Nieuwleusen. Informaties bij mevr. Flier-Bouwmeester, tel. 05296 - 1703, of bij de beroepskracht: de heer Y. Valk, tel. 05296 - 2121 of 2175. te Renkum zoekt een die binnen korte tijd belast zal worden met directie-taken. Taakomschrijving 1.' in teamverband bepalen van het beleid 2. voorbereiding, leiding en follow-up van vormingscursussen met volwassenen en jongeren 3. samen met de andere 4 stafleden nieuwe mogelijkheden voor extern vormingswerk exploreren 4. wij denken aan iemand die zich „uitgedaagd weet doof de Bijbelse boodschap" (preambule van de statuten) en samen met de andere stafleden wil denken over de betekenis daarvan voor de huidige samenleving en dus voor ons werk. Leeftijd vanaf 30 jaar. I.vun. de huidige stafbezetting gaat onze voorkeur uit naar een man. Salaris volgens de richtlijnen van de Federatie van Vormingscentra. Indiensttreding zo mogelijk per 1 januari 1975. Inlichtingen worden graag ip verstrekt door mevr. L. Duiverman, telefonisch onder nr. 08373-9112 (overdai 2677 ('s avonds). Sollicitaties te richten aan Vormingscentrum „De Keijenberg", Nieuwe Kejjenbergseweg 17: Renkum, binnen 2 weken na verschijning van dit nummer. is een vrij kleine instelling voor algemeen maatschappelijk werk en gezinsverzorging. Aan regionale schaalvergroting wordt gewerkt. Vooruitlopend hierop wordt in nauw overleg met de zusterinstellingen het werk plaatselijk meer en meer op elkaar afgestemd. Het ligt in het voornemen binnenkort het maatschappelijk werk te gaan uitvoeren met een team van vier (of méér) werkenden vanuit één bureau. Wij vragen, dat hij of zij de opleiding S.A. of H.S.A. heeft, indien mogelijk ook de Voort gezette Opleiding, in teamverband mede het wepk van onze stichting gestalte wil geven, bereid is mee te denken in het beleid, vooral inzake de schaalvergroting. Wij bieden: in: :n salaris volgens rjjksj^ regeling. rechtspositie volgenp COAM, goed geoutilleerde werkruimte, autokosten vergoeding, medewerking bij he zoeken van woon ruimte. Inlichtingen over de funktie kunnen worden ingewonnen bij de maatschappen nh werkenden, de heer J. Bubberman en mej. E. M. Jansen, tel. 08370-12049 (burei nd Sollicitaties te zenden aan de sekretaris, de heer K. Roodenburg, Roghorst 29, Wageningen. zoeken zo spoedig mogelijk, liefst per 1-12-1974. een De man of vrouw, die wij zoeken dient te beschikken over: goede kontaktuele eigenschappen; Interesse in en bekendheid met het platteland en zijn bevolking; belangstelling voor en/of ervaring met het jeugd- en jongerenwerk; positief christelijke beginselen; enthousiasme om in samenwerking met vrijwilligers de begeleiding en advisering van de groepen in de provincie op zich te nemen; goede redaktionele en leidinggevende kapaciteiten. TAAK: Om in samenwerking met een administratieve kracht: de uit de aard van het werk voort komende kontakten te onderhouden. organisatie van regionale en provinciale aktiviteiten; het voorbereiden van bestuurs vergaderingen en uitvoeren van besluiten. LEEFTIJD: ±25 jaar. OPLEIDING: gedacht wordt aan iemand met middelbare of hogere beroeps opleiding en/of ervaring. SALARIËRING: overeenkomstig de richtlijnen van C.R.M. Voor nadere informatie kunt u terecht bij het sekretariaat t.a.v. Lolke Dijkstra, tel. 023-281353, privé: 02974 -554. Sollicitaties binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad richten aan: De Provinciale Besturen van de Utrechtse en Noordhollandse C.P.J., Zuiderhoutlaan 12 te Haarlem. gevestigd te Leeuwarden Bent u Kultureel werker of Maatschappelijk werker met een voortgezette opleiding (VO of drs.) en met een brede praktijkervaring? Hebt u belangstelling voor een opleidingsmodel sociale akademie dat uitgaat van de samenhang ln beroepenstruktuur en praktijk geïntegreerd wordt in één opleidingsmodel, tezamen met een studieprogramma sociale wetenschappen gedemokratiseerde verhoudingen in de opleiding? Weet u, dat wij u dan nodig hebben als Als u vertrouwd bent met denkbeelden over welzijnswerk vanuit een marxistis maatschappijbeschouwing dan is dat welkom i.v.m. onze teamopbouw. Vraag dan inlichtingen bij de stafdocenten KW (Han Keus; Fi» Kopmeiners) of MW (Bep Bearda: Wil van Bruggen), tel. 05100-51485, of Solliciteer, FnM lec) «e door te schrijven naar de direkteur van s t AAF (Wim Muilwijk), postbus 1080, Leeuwarden. Een benoemingscommissie bb uit bestuur, studenten en docenten net re uw sollicitatie dan in behandeling. ind fié

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 16