4 Gelukkig weinig publiek bij ISCM-muziekfeest ca Rabobank CS 'schone' energiebron gdd0rP !eu> uitgaande van de [aard in stal Verhongerd SPAMWEÊK trie batterijen ejawk-raketten wrugtrekken FÉÉSTiB/J 0£ RABOBANK! Leraren zien Gebruik Kalkar-geld niters RIS goede selectie voor ontwikkelen van ik bij Bruynzeel rter werken Bejaarde man ligt acht uur gebonden in zijn slaapkamer Honderden miljoenen voor groenvoorziening Congres over nota knelpunten welzijnsbeleid 'n METZLER- aktiviteitenleider spelen met kinderen IUW/KWARTET ZATERDAG 26 OKTOBER 1974 onze correspondent iNEVELD De gemeentepolitie f Barneveld heeft proces-verbaal femaakt tegen de eigenaresse een paard, dat in Barne eld kommervolle omstandighe id het leven kwam. Volgens [politie is het paard op abomina- wijze verzorgd. Het dier zou lime tijd geen voedsel hebben [ge dagen geleden ontsnapte het J uit zijn kleine stal en lag een totaal verzwakt in een aan- ïzend modderig weiland zonder I iemand er naar omkeek. Kort |rna stierf het dier. De eigena- mevrouw A. E. J. (45) was be tidj bestuurslid van de plaat- ■ke afdeling van de dierenbe- Krming. De Barneveldse politie wondert zich er dan ook over. i juist zij het dier zo kon ver- Jiozen Commentaar van me- bw .J Het was nu eenmaal een I paard'. t onze Haagse redactie ■■•J HAAG De defensieleiding Kt besloten om niet vijf, maar mts drie eenheden Hawk-raket- lerijen (die gebruikt worden te- I laagvliegende vliegtuigen) uit fct-Duitsland naar Nederland te- te trekken. de defensienota had minister [deling de terugtrekking van vijf meden aangekondigd. Dit plan |tte zowel bij de Westduitsers als de confessionele regeringsfrac- ars op grote bezwaren. Men vónd BINNENLAND T9/K11 ADVERTENTIE ordt ■var rooc lel in West-Duitsland te veel worden verzwakt. Bij de behan- ng van de defensienota kondig minister Vredeüng al aan zich eens over de zaak te zullen ,„iden. Hij gaf toen al de nu Dzen tussenoplossing aan. Deze j( ssing zal nog veertig miljoen ja aan uitgaven op de defensie- oting betekenen. De terug te ken Hawk-batterijen zullen den gebruikt voor de luchtver dediging van Nederlandse militaire Ibases. Het is nog niet bekend ze precies gestationeerd zullen den. een- hierdoor de luchtverdedigings- van 28 oktober tot en met 1 novem ber De Spaarweek kan een goed begin zijn van een nieuw spaarjaar. Door Uw spaarplannen in daden om te zettenSparen voor Uw vakantie volgend jaar, voor de verbeteringen van Uw huis, voor de auto of de caravan 7 Nu beginnen betekent voldoende tijd om Uwdoel te bereiken. LooptU eens bij ons binnen. Wij zullen U graag informeren over de vele manieren waarop U bij ons kunt sparen. Ook hoe U -als U dat wenst-automatisch kunt sparen. Sparen doet U bij de de bank voor iedereen ister Vredeling meent dat de unning van de luchtverdedi- igordel in West-Duitsland op ■jzelf wel verantwoord is omdat Vet-Hawk-raketten aan een grondige titerjdeuwing worden onderworpen dit vernieuwingsprogramma, raalAraan andere Europese Navo- dar den ook deelnemen, kan met ibe elfde raketten meer worden ge- den n. De uit bezuinigingsoverwe- i degen in de defensienota geplande lefflng van een der drie hoofd- af- irtleren van de Hawkgroepen ookjt gewoon door. Het hoofdkwar- in Hessisch Oldendorf zal me- volgend jaar worden opgeheven, iverleg met de andere Navopart- ond^ moet nog worden bepaald wei drie Hawkeenheden precies zul- worden teruggetrokken naar erland. Als daarover overeen- ing is bereikt, zal het betrok- personeel worden ingelicht. Loten is noodgreep Insecten kundige schrijft PGEM een verslaggever ND AM Ook Bruijnzeel zit afzetproblemen. De voorraden den te groot. Dit is de reden de fabriek bij de arbeidslnspec- te Haarlem een "aanvraag heeft idiend voor een vierdaagse werk- k. De verkorting van de werk- k zou moeten duren van 4 imber tot en met 13 december, deze procedure zijn ongeveer werknemers betrokken, de arbeidsinspectie in Maas- ht is ook overleg gaande over werktijdverkorting voor de ves- ig van Bruijnzeel te Uden. Daar. ken 25 mensen. ADVERTENTIE Ufeguit de consumptie- maatschappij! 'ferug naar de natuur. origineel uitgevoerd boek n 192 bladzijden, waarin met 0 tekeningen een 'blauwdruk' ordt gegeven van een nieuw ven buiten de consumptiemaat- happij. on greep uit de meer dan 300 tderwerpengezond eten. en inken het kweken van groen- n en kruiden geneeskrach- ge kruiden en het gebruik van lichaamsverzorging, assagc en yoga het houden in kleinvee het zelf maken van iter en kaas pottenbakken enz. Opnieuw Beginnen een heerlijk boek dat laat zien 750 oe zou unnen bij elke boekhandel a 1 januari 1975 f 24,50 voor >i'er dan nog verkrijgbaarf Van onze onderwijsredactie DORDRECHT Het genootschap van leraren bij scholen voor mavo- havo-vwo is tegen een systeem van enkel loting voor studies waar een studentenstop bestaat. Het NLG heeft de Tweede Kamer gevraagd een bepaald percentage van het aantal beschikbare plaatsen (bij voorbeeld een kwart) te reserveren voor de kandidaten met de hoogste elndexamencijfers. De resterende plaatsen zoudendan door loting verdeeld kunnen worden. Het genootschap keert zich hiermee tegen het plan van staatssecretaris Klein om de voorkeursbehandeling van mensen met hoge examenclj- fers af te schaffen. Nu is het zo dat ledereen met een eindexamencijfer van 7,5 automatisch toegelaten wordt. De rest van de plaatsen wordt ook nu reeds verloot. Dr. Klein meent dat de voorspellende waarde van het gemiddelde exa- mencijfer te klein is om daarop de toelating te baseren. Loting voor allen zou dan het meest rechtvaar dige systeem zijn. Volgens het NGL past de loting niet in een onderwijssysteem dat gericht is op een zo groot mogelijke doorstroming van leerlingen. Heel het onderwijs is gericht op verder leren, doorstuderen. Het is dan te leurstellend als zelfs goede cijfers geen garantie meer geven dat je aan de universiteit wordt toegela ten. Wanneer dr. Klein niet in de voor spellende waarde van het examen- cijfer gelooft, moet hij wel be denken dat ook de uitslag van het examen (slagen of zakken) gehan teerd wordt als een soort voorspel ling. De geslaagden krijgen op grond van hun examen immers het recht om te studeren. Van een onzer verslaggevers ARNHEM, HETEREN 'Steeds meer twijfel rijst er ten aanzien van de veiligheid van de kernenergie in het algemeen en ten aan zien van die van de snelle kweekreactor in het bijzonder. De wer king van deze laatste benadert nog het meest die van een getemde kernexplosie. Op een haar na vloog de experi mentele Enrico Fermi Centrale in Amerika de lucht in, hetgeen een enorme ramp betekend zou hebben'. Dat schrijft ir. E. H. M. Bouvy uit Heteren als entomoloog (Insectenkundige) tijdelijk verbon den aan de landbouwhogeschool te Wageningen, aan de Provinciale Gelderse Elektriciteits Maatschap pij. die hem een aanmaning had gestuurd met betrekking tot de be taling van de drie procents Kalkar heffing. Ir. Bouvy zegt het verschuldigde niet te zullen voldoen. "Met mijn geweten kan ik niet overeenkomen mee te werken aan een belangrijke toename van het risico tot onher stelbare beschadiging van het leven ten gevolge van het vrijkomen van radio-actieve straling, die de ont wikkeling van dit type kernreactor vroeg öf laat Inhoudt'. Niet dringend graag het geld eruit halen dat er ten gevolge van de medewerking van een slecht geïnformeerd parle ment, de onwetende belastingbetaler en- de misleide kleine elektriciteits consument al ingestoken is. Men tracht lasten af te wentelen op de kleine consument getuige de aan vragen tot ontheffing van de drie procents heffing door de AKZO en andere grote ondernemingen'. Hij wijst er verder op dat de urani- umvoorraden in de wereld ruim voldoende zijn om de nog bestaan de groei van het elektriciteitsver bruik op langere termijn indien nodig op te vangen door conventio nele kerncentrales en op korte ter mijn door centrales gestookt met fossiele brandstoffen, totdat scho nere energiebronnen, zoals zon. kernfusie en wind, voldoende voor handen zijn. De door hem reeds betaalde en geweigerde drie pro centsheffingen op de elektriciteits rekening dienen gereserveerd te blijven voor een fonds ter ontwikkeling van door hem ge noemde bronnen. De insectenkundige concludeert dat. gezien de dalende lijn van het geboortecijfer, de afname van het percentage van de economische TooL rpf>•prinp|, groei en de vermindering van de Aaan- icgciiug relatieve toename van het elektrici teitsverbruik de ontwikkeling van de snelle kweekreactor lang niet zo dringend meer is. 'Men wil', aldus de heer Bouvy, 'zo Van een verslaggever ROTTERDAM Overvallers (ver moedelijk twee man) hebben een 74 jaar oude man gisternacht eerst toegetakeld en gewond en vervolgens gekneveld in zijn slaap kamer neergelegd. Het gevolg is dat de oude man daar acht uur lang heeft gelegen voordat hij werd ge vonden. Het slachtoffer is de Rotterdammer J. Goederen. Hij ls met verwondin gen (onder meer aan het hoofd) opgenomen in het Bergwegzieken huis. De overvallers zijn 's nachts omstreeks twaalf uur binnenge drongen. Er ontstond een vechtpar tij. waarbij volgens de politie ver moedelijk ook e^n van de indrin gers werd gewond. De rovers heb ben de heer Goederen aan handen en voeten gebonden en na de gehele woning te hebben door zicht, 300 gulden meegenomen. De heer Goederen werd gistermorgen om half acht gevonden door enkele personeelsleden van zijn construc- tiewcrkplaats, die ln hetzelfde huis is gevestigd. Bloedhandel verboden SANTO DOMINGO (Reuter) Het parlement van de Dominicaanse re publiek heeft de handel in bloed bij wet verboden. Laboratoria in de Dominicaanse republiek kopen bloed van de armen, dat dan wordt doorverkocht aan Amerikaanse zie- kefihuizen. door R. N. Degens ROTTERDAM Het internationale muziekfeest van de ISCM, dat dit jaar in Nederland wordt ge houden, begint meer en meer op een begrafenisplechtigheid voor de kunstmuziek te lijken. Halver wege het feest dat zich afspeelt in Rotterdam, met uitschieters naar Utrecht, Den Haag en Amster dam, is de triestheid van de toestand nog even deprimerend als aan het begin. Een middagje elektronische muziek woensdag in de Geertekerk te Utrecht wekte door de fantasieloos heid van de ten gehore gebrachte stukken, en door de al jaren versle ten 'nieuwe' klankingrediënten waarmee werd gewerkt, de indruk dat de tijd in deze sector van het muziekmaken ten minste twintig jaar stil was blijven staan. Er zijn wat technische verfijningen gevon den en misschien zijn daardoor ook de mogelijkheden wel vergroot, maar aan de resultaten is het niet te horen. Eén van de stukken, van Hongaarse origine, vervaardigd met behulp van een computer, bena drukt, volgens de toelichting 'het bewustzijn van de ervaring van de menselijke eindigheid zonder ver- Van een verslaggever UTRECHT In totaal wordt jaar lijks honderden miljoenen guldens besteed aan de groenvoorziening. Door de ondoorzichtige markt is het onmogelijk geworden om pre cieze getallen te geven. Dit geldt ook voor het aantal mensen dat in deze sector werkt. Een ruwe schat ting spreekt van enkele duizenden. De hoveniers en de tuincentra heb ben geprofiteerd van een willige markt. Dit zei de voorzitter van de hoofddirectie van de Rabobank bij de opening van de vakbeurs 'tuin en park' in Utrecht. De toekomst van hoveniersbedrijven en tuincen tra ziet er goed uit, aldus de heer Verhage, maar dan moet men zich wel organiseren om zo gezamenlijk een oplossing te vinden voor de stijgende loonkosten en dalende winstmarges. Een verdere stijging van het aantal bedrijven ziet hij niet. gezien de hogere investerings kosten. der een metafysisch uitzicht te ver schaffen'. Voor zoiets is alleen maar waardering op te brengen als je je houdt aan het oude gezegde: 'Men rekene d'ultslag niet doch tel le het doel alleenDe kleine karavaan van getrouwen was na dit elektronisch gebeuren 's avonds in de Jaarbeurscongreszaal om te luis teren naar muziek voor kleine in strumentale ensembles. Waarbij een stuk van een Koreaan die zijn gebrek aan muzikale inventie had geprobeerd te verbergen onder de carnavalspakken en de gekke geba ren die hij daarbij de uitvoerenden voorschreef. Waarbij ook weer een poging (ln een Amerikaanse bijdra ge) tot vernieuwing van het klank beeld door het bewerken van be kende instrumenten met vreemde voorwerpen. De musici van het Utrechts Symfonie Orkest heb ben in de vijf uitgevoerde werken, waarvan enkele onder leiding van Charles de Wolff, hun uiterste best gedaan. Aan het zesde onderdeel van het programma kwamen ze niet toe: het werd afgelast omdat de repetitietijd te kort was geweest. In de Rotterdamse Doelen ging het de volgende avond verder met ka mermuziek, uitgevoerd door o.a. het Gaudeamus Kwartet, een blokfluit- kwartet en een koperkwintet. Ook bij deze manifestatie weinig of geen 'publiek', maar uitsluitend in gewijde beroeps-belangstellenden. Dat is maar goed ook; de argeloze muziekliefhebber die op gezag van de internationale Jury ln de me ning verkeert dat hier het beste van de hedendaagse muzlekproduk- tie voor uitvoering ls geselecteerd, zou waarschijnlijk besluiten nooit meer naar eigentijdse muziek te luisteren. Maar omdat in de volg koetsen van een begrafenisstoet toch altijd weer jong leven achter de gordijntjes zit, moeten we ook bij dit internationale muziekfeest de hoop nog niet helemaal laten varen. UIT Korte, duidelijk geschreveu, liefst aan één kant getypte, brieven .kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het vakblad voor buurtwerk Attak, dat wordt uitge geven door de nationale organisatie voor buurtwerk (NBV), houdt zater dag in Utrecht een landelijk con gres over de nota knelpunten wel zijnsbeleid, die minister Van Doorn van CRM in juni de Tweede Kamer heeft aangeboden. Tot 1 november zijn reacties op deze nota, waaraan de bijzondere Kamercommissie aandacht besteedt, nog mogelijk. Het congres is bedoeld om de reac ties 'uit het veld' op deze knelpun ten-nota, naar voren te laten ko men en deze te bundelen. In de bewuste nota wordt aangege ven welke knelpunten er bestaan, die een harmonisatie van het wel zijnsbeleid en de wetgeving op het gebied van het welzijn bemoeilijken en hoe die eventueel zijn weg te nemen. In januari zal de Kamer over deze nota een beslissing ne men. Het Attak-congres wordt gehouden in de openbare scholengemeen schap Hendrik van der Vlist, Ame- ricalaan in Utrecht en begint om half elf 's morgens. Inlichtingen bij Attak, postbus 14029, Utrecht, tel. 030-319648. VAN LEZERS Biesheuvel (slot) Met stijgende verbazing hebben wij de Blesheuvel-story gevolgd. Het komt ons onwaarschijnlijk voor dat de ARP als christelijke Partij, die op zou moeten komen voor ver drukten en ontrechten in deze ka pitalistische maatschappij, mee zou kunnen werken aan een regering met de WD, die duidelijk andere doeleinden nastreeft. Een samen werking van de ARP met de socia listische partijen zoals mr. Aantjes die voorstaat is ons inziens christe lijker dan de weg van het meeste geld. Kiezersverlies voor een partij die oprecht strijdt voor een wereld waarin vrede en gerechtigheid voor allen bereikbaar zijn zit er voor ons niet in. Dat Trouw in deze aan de zijde van mr. Aantjes staat strookt geheel met haar op de bij bel gebaseerde principes. Apeldoorn Henk en Ans Tuiner Naschrift hoofdredactie Met bovenstaande brief moeten wij helaas de brieven over Bies heuvel beëindigen. Pro en contra kwamen aan het woord, zoals dat in een vrij land, waar geen staats- dwang heerst en hopelijk nooit heersen zal mogelijk is. Om nog een enkel misverstand weg te ne men is het misschien toch nog wel goed een kanttekening te plaatsen. Wij zijn daar ln de regel nogal erg sober mee zoals de trouwe lezers van deze rubriek en dat zijn zeer velen wel weten. Het plaatsen van een naschrift kan iets bevoog- dens hebben. Zo van: de redactie wil het laatste woord hebben. Aan de andere kant kan zwijgen voor de lezers ook wel eens irritant zijn. TERZAKE De heer Blesheuvel kwam de laatste weken tweemaal in het nieuws. En wel door zijn rede voor de Christe lijke Middenstanders die in Trouw/ Kwartet uitgebreid op de voorpagi na werd weergegeven (en niet zoals in het AR-weekblad op de achterste pagina). Op die rede is in Trouw/ Kwartet geen enkel commentaar geleverd. Wel schreven wij later een com mentaar op de weigering van de heer Biesheuvel om commissaris van de koningin in Zeeland te wor den. Sedert vrijdag weten de lezers dat de heer Blesheuvel vreesde niet genoeg voldoening in dat ambt te kunnen vinden. Een respectabel standpunt. Verbaasd heeft ons deze argumentatie niet. Wel vinden wij dat de heer Biesheuvel deze gevoe lens eerder had kunnen kenbaar maken. Er is nu onnodig vertraging ontstaan. Sommige lezers denken dat wij de heer Biesheuvel onbe kwaam vinden voor commissaris van de kóningin. Dat is wel erg slecht gedacht. Wij bedoelden met ons commentaar te laten uitkomen dat de heer Biesheuvel meer ge schikt zou zijn voor een dynami scher functie. Daar zit niets denl- grerends in. IntegendeeJ. In feite herhaalt zich hier de geschiedenis. Gerbrandy werd in 1945 gevraagd commissaris van de koningin ln Friesland te worden, maar hij voel de er niet voor. Niet omdat hij zich onbekwaam zou vinden maar dat ambt miste een voor hem noodza kelijk uitdagend element. Over een vrijwel identieke situatie heeft Ger brandy toen gezegd 'Een tijger voedt men niet met havermout.' ADVERTENTIE bril: ieders oogmerk! De brief van ir. Bouvy is door gedeputeerde staten aan provinciale staten van Gelderland in afschrift toegezonden. Op 13 november zul len de staten over deze materie een debat houden. Volgens gedeputeer den sluit de rekening van het schrijven van de heer Bouvy nauw aan bij enkele dan aan de orde komende voorstellen. Gedeputeerden zijn van mening dat. indien er tegen de betaling van de drie procents heffing prin cipiële bezwaren bestaan, hiervoor in het kader van de wet een oplos sing moet worden gezocht. 'Het Is taak van regering en parlement om eventueel een wijziging van de wet in die zin te bewerkstelligen. Wij zullen er bij regering en Sstaten- Generaal op aandringen dit te be vorderen. Uit de staten is onder meer een motie (van PvdA, CDA. PPR, WD en DS'70) te verwachten, waarin wordt aangedrongen op het doen toenemen in de wet financiering ontwikkeling snelle kweekreactor van een bepaling, die bezwaarden in staat stelt een aan de Kalkar heffing gelijk bedrag af te dragen bijvoorbeeld ten behoeve van een algemene energiefonds. uitgaande van de j Vereniging tot Verzorging\ van kinderen "De Rudolphstichting' te Achterveld (U). Voor de vrijetijdsbesteding van de kinderen, waartoe op het terrein van het jeugddorp vele mogelijkheden aanwezig zijn (toneelzaal, kinder boerderij, jeugdsociëteit, handen arbeid, speelhal e.d.) zoeken wij een met voltooide opleiding jeugdwerk. Zijn taak zal zijn het organiseren en begeleiden van aktiviteiten in samenwerking met groepsleiding en gezinnen. Van de sollicitant verwachten wij een sterke betrokkenheid op de ge hele leefsituatie in ons dorp. Wij werken vanuit een protestants chris telijke levensovertuiging. Salaris- en vakantieregeling volgens de richtlijnen van de Nationale Fe deratie voor Kinderbescherming. Vragen om inlichtingen en brieven aan de direktie van de Rudolphstich ting, Postweg 80, Achterveld (U.), tel. 03425-1441. Mededeling van de Sociaal-Economische Raad Overeenkomstig het bepaalde ln artikel 7, lid 2, van het Koninklijk besluit van 11 september 1969 (Stb. 1969 no. 415), houdende opheffing van het Bedrijfschap voor de Bloembollenhan- del, heeft de Sociaal-Economische Raad het verslag betreffende de vereffening van het ver mogen van het bedrijfschap en de rekening van Inkomsten en uitgaven van het bedrijf schap over de periode van 1 Januari 1968 tot de dag van de voltooiing der vereffening te zijnen kantore voor een leder ter lezing neer gelegd. Het verslag en de rekening zijn tegen betaling van de kosten verkrijgbaar. De ter mijn voor het indienen van bezwaren is ge steld op twee maanden en vangt aan op de datum van deze publikatie. HET GEZELLIGE BOEK voor plezier In huls en buften DOOR RUTH DIRX Aardig opoolgood me- kan van eenvoudig ma teriaal. boalanda apet- latjaa an tovoikunaqoa. vouw-, knip- an plai»- van feestjes, Een overvloed van prtfi ttoche Opa voor goaot- Bga uran me* fandaraa van 4 tot 14 jam. Kan bron van genoegen voor da Melntjaa-, aan boafc vol Inspiratie voor Jonge tienara, die ar telkens waar nPuwa vrije tijd-plezlertjee rullen ontdekken Met een groot aantal tekeningen, geb. f 9.96 Verkrijgbaar In do boekhandel IEN BOEK VAN ZOMER b KEUNING - WAGENING

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11