Verpleeghuis 'Wittenberg' op Hervormingsdag gereed ah Walrussen in Dolfinarium Wetenschap in westen staat niet model voor hele maatschappij Gemeente Rotterdam Uitbreidingen bij Hoogovens Drie maanden voor hasj Raad begint aan marathonzitting Groningse wethouder krijgt Max-monument FAMILIEBERICHTEN 6n M UV wilma DenHaag bv boekhouder bakteriologisch analist(e) P TROUW/KWARTET ZATERDAG 26 OKTOBER 1974 Oud Luthers diaconiehuis verbouwd AMSTERDAM Op Hervor mingsdag (31 oktober) 10.30 uur, zal door wethouder A. A. Verheij (volksgezondheid) het verbouwde en aangepaste Lu thers Verpleeghuis "Witten berg", gelegen aan Nieuwe Kei zersgracht 120 en Nieuwe Kerk straat 159, officieel openen. Een in de hoofdstad bekend com plex heeft hiermee een nieuwe bestemming gekregen. Bij de hulpverlening hebben de kerken ln de loop der tijden een grote rol gespeeld. In 1670 werd door de Lutheranen in Amsterdam hiertoe een eerste bijdrage geleverd voor het instellen van het Konij nenhofje voor behoeftige vrouwen, gevolgd door een weeshuis en an dere hofjes. In 1769 werd de eerste steen gelegd voor een nieuw luthers diaconiehuis aan de Nieuwe Kei zersgracht, bedoeld voor het huls- vesten en verzorgen van ouden van dagen. Jaren van voorbereiding wa ren nodig geweest voordat dit huls kon worden gebouwd; veel geld ook door 'edelmoedige giften' van 'eeu- wlggezegende weldoeneren', zoals men toen zei, bijeengebracht. Ook de Gemeente Amsterdam liet zich niet onbetuigd. Uit dankbaarheid voor de steun die van die zijde werd ontvangen, werd later in het huls een burgemeesterspoort ge plaatst, versierd met wapens en een in marmer gebeitelde tekst van er kentelijkheid. In december 1771 be trokken de eerste bewoners het huls; in 1772 volgde de officiële opening. Velen hebben in de loop der jaren onderdak gevonden ln het huis aan de Nieuwe Keizers gracht; naar bejaarden ook beste delingen en wezen, al ging het in de eerste plaats om de ouden van dagen. Van 1771 tot en met 1964 hebben ln dit huls 8227 personen gewoond; Het Luthers Diaconessenhuis, omstreeks 1770. 2829 mannen en 5398 vrouwen, zo wel Nederlanders als buitenlanders. In 1964 kreeg het 'oude' huis een. nieuwe bestemming. In dat jaar werd een begin gemaakt met de bouw van een nieuw luthers verzor gingshuls, het Maarten Lutherhuis aan de Sloterplas in Osdorp, dat in 1967 officieel werd geopend. Het huis aan de Nieuwe Keizers gracht werd verpleeghuis, een te huis voor bejaarden, die meer dan gewone zorg nodig hebben. Hier voor was verbouwing en aanpassing nodig om het gebouw geschikt te maken en te voldoen aan de mo derne eisen met betrekking tot noodzakelijke voorzieningen. Als naam van het verpleeghuis werd 'Wittenberg' gekozen, herinnerend aan het feit, dat de kerkhervormer Maarten Luther op 31 oktober 1517 aan de deur van de slotkapel in Wittenberg zijn beroemd geworden vijfennegentig stellingen bevestig de. In "Wittenberg' kunnen 166 zie ken in groepsverband worden ver pleegd, waarbij voor elk groepje accommodaties bestaan. Tegen één der wanden is een mozaïek aange bracht, een werkstuk van de Evan- gelische-Lutherse predikant-glaze nier, P. H. G. C. Kok, te Weesp. Met 'Wittenberg' is Amsterdam in een oud en vertrouwd gebouw een nieuw, modern verpleeghuis rijker geworden. Een stuk nieuw bejaar- denwerk op oude grondslag. Premie 'goed en goed koop' in woningen blijft HAARLEM Minister Gruljters van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft in Haarlem meege deeld, dat de premie voor woningen 'goed en goedkoop' niet alleen voor dit Jaar van kracht is, maar ook voor volgend Jaar en misschien nog het jaar daarop. Hij heeft daarover al overeenstemming bereikt met de minister van financiën. De tweede kamer moet nog een besluit nemen. Minister Gruijters metselde een steen ln de in aanbouw zijnde 99 woningwetwoningen in het Rozen- prieel. Deze woningen komen als eerste ln ons land in aanmerking voor de premie van 400 per jaar op de huurprijs. HAARLEM Hoogovens IJmuiden hebben bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland aanvragen in gediend om vergunning op grond van de Hinderwet en de Wet inzake de luchtverontreiniging voor uit breiding van het bedrijf. Het gaat om uitbreiding met: een vierde ertswielgraver en drie transportbanden een hulpstoffenfabriek voor de hoogovens. De aanvraag voor de Hinderwetver gunning ligt ter visie in het pro vinciehuis in Haarlem en in het gemeentehuis van Veslen. De aan vraag voor vergunning op grond van de Wet Inzake de luchtveront reiniging in het provinciehuis en in de gemeentehuizen van Velsen, Be verwijk, Heemskerk, Zandvoort, Bloemendaal, Haarlem, Haarlem- merliede en Spaarnwoude, Zaan stad, Uitgeest, Llmmen en Castri- cum. Schriftelijke bezwaren kunnen wor den ingediend van 18 november t/m 28 november a.s. Op 4 decem ber a.s. wordt om 9.00 uur een hoorzitting gehouden in het ge meentehuis van Velsen, waar mon deling bezwaar kan worden ge maakt. HARDERWIJK In het Dolfinarium te Harderwijk zijn vier walrussen aangekomen. De dieren 9 twee mannetjes en twee vrouwtjes, komen uit de-Poolzee, en zijn per vliegtuig via Moskou naar Na derland vervoerd. Hoewel ze pas 15 maanden oud zyn en zich nog in quarantaine bevinden is huiJJ eetlust er niet minder om. z(j eten per dag zo'n veertien kilogram vis zodat ze per week ongeveei twintig pond aankomen. Prof. Landheer in afscheidscollege. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN 'Het is de vraag of de huidige wetenschap, in hoofdzaak ontstaan in het westen, geldig is voor de gehele we reldmaatschappij' Dit zei gisteren prof .dr. B. Landheer te Gro ningen in zijn afscheidscollege. Professor Landheer was bijzonder hoogleraar in de sociologie van de internationale betrekkingen. De vraag over de geldigheid van de wetenschap dringt zich op omdat er een zekere ongoocheling merkbaar ls ten opzichte van de verwachtin gen van de evolutie naar een ge coördineerd wereldsysteem. Na de tweede wereldoorlog leek dit bin nen het bereik van de mensheid te liggen. Volgens prof. Landheer kan de mens het wereldgebeuren slechts beïnvloeden binnen het kader van de situatie die er op een gegeven ogenblik is, maar niet op de basis van abstracte wensbeelden. De in ternationale mentaliteit is verte kend en in feite terug te voeren op twee factoren, namelijk de motiva tie en de macht. Machtige landen passen hun eigen systeem toe alsof het een wereldsysteem zou zijn. Het internationale denken is of natio naal, of regionaal of in het kader van een machtsblok. Er is niet sprake van een wereldsy steem alszodanig. Traditioneel is ht politieke denken altijd gericht geweest ip machtsvergroting. Een wereldsysteem vergt echter structu rele inpassing. Het westen heeft sinds meer dan drie eeuwen een machtspositie ingenomen. Er zijn technieken ontwikkeld om die posi tie te versterken. Veel minder is gedacht aan begrenzing en structu rele aanpassing. Er zijn nieuwe denktechnieken nodig. Prof. Land heer meent, dat het nuttig zou zijn als elke staat modellen zou maken vodr de eigen inpassing in een wereldsysteem op alle theoretisch denkbare niveau's. Men ls dan be ter voorbereid op zich voordoende situaties. De bijzondere leeropdracht van de sociologie van de Internationale be trekkingen gaat uit van de stich ting vrcdesopbouw, die als opvolger van prof. Landheer heeft voorge dragen mr. P. J. Teunlssen. Tegen diens benoeming is zoals bekend weerstand ontstaan in de kring van polemologen omdat een be paalde stroming hierin vreest dat daarmede de weg zou worden ge- efend voor mr. Teunissen als opvol ger van prof. dr. B. Röling, directeur van het polemologisch instituut. HAARLEM De rechtbank heeft de 24-jarige handelaar in juwelen G. A. S. uit New York veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden wegens invoer van 22 kg hasj op 25 augustus op Schiphol. In Bombay was hij in het bezit geko men van de verdovende middelen die bestemd waren voor vervoer naar Canada. Verdachte zei, dat zijn vader ernstig ziek was en hoge rekeningen moest betalen. Hij wil de hem helpen. Een der rechters merkte op 'U denkt wel aan de gezondheid van uw vader, maar niet aan die van andere mensen'. Chr. technische school HAARLEM De Vereniging voor Chr. beroepsonderwijs neemt op 31 oktober de nieuwe technische school aan de Floris van Adri- chemlaan in gebruik. De gasten worden om half twee verwacht, waarna de heer A. de Jager, inspec teur L.T.O. de school officieel in gebruik zal stellen. Na afloop re ceptie. OP 1 NOVEMBER ZAL Jan Hendrik van Roosmalen een proef schrift verdedigen om te promove ren tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen aan de rijks universiteit te Groningen. Het gaat over de bereiding van triradi caal, een stof waarin per molecuul drie ongepaarde electronen zijn. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Woensdag 30 ok tober begint de gemeenteraad de eerste van een reeks van 20 zittin gen, die gewijd zijn aan de behan deling van de ontwerp-begroting voor 1975. In de middag- en avond zitting van woensdag en die van donderdagmiddag en avond van 31 oktober zullen de algemene (poli tieke) beschouwingen aan de orde komen. Dan zal ook de meerjaren begroting worden besproken. Na 31 oktober worden de begrotingszittin gen hervat op maandag 18 novem ber, middag en avondzitting. De vergaderagenda voor de raad ziet er dan als volgt uit: woensdag 20 november 1974 (mid dag- en avondzitting), donderdag 21 november 1974 (middagzitting), vrijdag 22 november 1974 (middag zitting), maandag 25 november 1974 (midden- en avondzitting), woensdag 27 november 1974 (mid dag- en avondzitting), donderdag 28 november 1974 (middag- en avondzitting), maandag 2 december 1974 (middag- en avondzitting), woensdag 4 december 1974 (mid dag- en avondzitting). Er zal wederom spreektijdbeperking gelden. Concert Buitenveldert AMSTERDAM —Zondag 27 okto ber om 14.30 uur concerteert het Telemann ensemble in het wijkge- bouw De Kamp 5, in Buitenveldert. Er zullen werken uitgevoerd worden van Isaac, Telemann, Haydn, Al- brechtsberger, Ch. F. Bach en Hummel. •Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Nog tijdens zijn leven krijgt wethouder dra Max van den Berg een monument in Groningen. Het wordt) maandag onthuld door het verwijderen van een beslagen 'rooc tel denkraam'' Met max-.monument komt in het Davidstraat-kwarj tier, die voor afbraak is bestemd. geschikt voor alleenstaanden, inLg het Davidstraatwartier uit, zo dra ze leeg komen te staan. Hij doet dat in alle delen van de a' buurt, hoewel er slechts over één .0t straat verschil van mening be staat, de Viaductstraat. Deze moet volgens de gemeen snel tegen de grond om plaats te maken voor nieuwbouw van di spoorwegen. De NS hebben ech-K, ter nog geen definitieve plan nen. Het kan nog jaren duren Daarom willen de bewoners d< straat voorlopig laten staan on ;sg er nog zo lang mogelijk alleen- zi staanden in te huisvesten. Wet-1; houder Van den Berg wil echter ilei dat de buurtbewoners een hand-r tekening zetten voor afbraalara van de Viaductstraat. Pas dander wil hij ophouden met het onbe-|eIfc woonbaar maken van panden n. die in heel andere delen van deper buurt staan en die nog jaren lang niet hoeven te worden af-t gebroken. Het college heeft ookit g De PvdA-wethouder heeft on langs een politiek pamflet ge schreven dat hij 'rood denk raam' heeft genoemd. Maarten van der Heide, woordvoerder van het al te lang in onmin met de wethouder levende Davidstraat- kwartier, zei onlangs te hebben ontdekt waarom de wethouder een 'rood denkraam' heeft ge schreven. 'Door een gewoon ven sterglas hadden wij ook naar binnen kunnen zien en dan zou den we te veel te zien krijgen.' Aan de andere kant vindt de buurt eigelijk, dat Van den Berg zelf ook het zicht op wat er in de stad leeft kwijt is geraakt. Mogelijk doordat zijn rode denk raam beslagen is. Daarom zul len buurtbewoners maandag dat denkraam verwijderen, zodat de wethouder het volle zicht krijgt op het monument. Men hoopt, dat door het verwij deren van het beslagen raam voor het Max-monument een stap wordt gezet in een richting, die uitzicht biedt op een redelijk overleg in plaats van machts misbruik. Zoals bekend breekt de wethouder goede woningen, in een stel vragen van een raadslic over deze zaak te beantwoorden De onthulling van het monu ment is maandagmiddag ronds n drie uur. dri )ze l- issi ist a el erl Elke WERKDAG behalve zaterdags bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020-220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT uur. Na dit tijdstip is geen opgave van advertenties meer mogelijk. ATTENTIE! U gelieve steeds duidelijk op te geven in welke bladen u de advertentie wenst te plaatsen (Trouw, Het Kwartet) of in de gehele Christelijke Pers (Trouw Het Kwartet), alsmede de gewenste breedte. Geprezen zij de Here. Dag aan dag draagt hij ons; die God is ons heil. Dankbaar en blij hopen wij op 5 november a.s. te her denken, dat onze lieve Ouders en Grootouders L. M. van Noppen J. Meerdink 50 Jaar geleden te Eist (Gld.) in het huwelijk traden. Den Ham (Ov.), Jo en Kees de Koning Wlm, Marjan, Helena, Jolande en Kees Leiden, Co en Jaap van Vliet. Janneke, Pleter, Joke en Martijn Doetlnchem, Tiny en Kees van Noppen. Leo, Janine, Johan. Simon en Karin. WIJ zullen deze dag in Den Ham ln intieme kring voe ren. Brummen (Gld). oktober 1974 Burg. de Wijslaan 8 Jezus, Uw verzoenend sterven ls het rustpunt van ons hart. Na een geduldig gedragen ziekbed nam God tot Zich onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder Hendrika Cornelia van Bochove-van Kuijl in de ouderdom van 87 Jaar. uit aller naam H. A. C. van Bochove Nijmegen, 24 oktober 1974 Huize ..Grootstalsehof' Jac. van 't Hoffstraat 71 Correspondentie-adres 's-Gravenhage, Hoogveen 24. De rouwdienst zal worden gehouden in de ka pel van Huize „Grootstalsehof" te Nijmegen, maandag 28 oktober a.s. te 11 uur, waarna de teraardebestelling te ca. 14.30 uur zal plaats vinden op de begraafplaats Nieuw Eykenduy- nen te 's-Gravenhage. Geen bloemen. Gelegenheid tot condoleren na de rouwdienst ln de conversatiezaal van Huize „Grootstalse hof" en na de begrafenis ln de aula van ge noemde begraafplaats. De Heer is mij tot hulp en sterkte; Hij is mijn lied, mijn psalmgezang. (Psalm 118 7) Heden nam de Heere tot Zich onze geliefde en zorgzame Moeder, Groot- en Overgroot moeder Heiltje Möhlen weduwe van J. L. C. Sepers in de leeftijd van 85 Jaar. Bellevue, Alta (Can.)D. S. Verbaas-Sepers J Verbaas Mijdrecht: H. G. Jansen-Sepers H. Jansen Oude Wetering: N. H. Sepers G. Sepers-Roskam Leiden: G. J. Sepers Nieuwkoop: P. W. Immerzeel-Sepers J. Immerzeel Woubrugge: G H. Linting-Sepers P Linting Klein- en achterkleinkinderen Leiden, 24 oktober 1974 Bejaarden-Centrum Lorenthof De overledene ls opgebaard in het rouwcen- trum van de Ned. Herv. Kerk te Oude Wete ring. De rouwdienst in de Ned. Herv. Kerk te Oude Wetering zal D.V. gehouden worden maandag 28 oktober nam.: 1.30 uur. waarna de teraarde bestelling zal plaatsvinden op de Ned. Herv. begraafplaats aldaar. Condoleantle-adres: Kerkstraat 9, Oude Wete ring. Ook is er gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in gebouw „De Schakel". Vanuit Saoedi-Arabië bereikte ons het ontstel lende bericht, dat 18 oktober j.l. door een auto ongeval van ons ls weggenomen onze innig geliefde Dochter, Zuster, Schoonzuster, Tante en Nicht Elisabeth Willemina Hendrika den Dekker echtgenote van M. Ismaïl en moeder van Omar en Norah op de leeftijd van 36 jaar. De Here troostte haar Man en Kinderen en ons met dit zo smartelijke verlies. Psalm 130:1 tot 6 Uit aller naam: B. C. den Dekker J. den Dekker-van Helden Sleewijk, oktober 1974. Vijcie 16 Weest Jegens elkander vriendelijk, barmhartig, elkander vergevend, zoals God in Christus u vergeving geschonken heeft. Efeze 4 vers 32 Heden behaagde het de Heere, zacht en kalm, uit ons midden weg te nemen, onze lieve Moe der, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder Johanna Burger weduwe van Christiaan Frederik Verweij in de ouderdom van 76 jaar. Den Haag: C. W. van der Hoek-Verweij Arna, Ton en kinderen Hazerswoude: L. Verweij J. Verweij-Lagerweij Ellen en Fred Alphen a/d Rijn: C. Verweij M. Verweij-Schotman Erik en Petra Waddinxveen, 25 oktober 1974 „Anne Frank Centrum" Jan van Bijnenpad 115 Corr. adres: L. Verweij Goeverneurplantsoen 8, Hazerswoude Geen bloemen en toespraken. Moeder is opgebaard in het rouwcentrum, Jan van Bijnenpad 1, ingang tunnelzijde, waar gelegenheid is tot condoleantie op zaterdag 26 oktober a.s. des avonds tussen 7.00 en 8.00 uur. D.V. maandag 28 oktober des middags om 1.00 uur zal er een korte rouwdienst worden ge houden in de aula van de nieuwe algemene begraafplaats, Alberdingk Thijmlaan 2, waar na de begrafenis zal plaatsvinden. Aangezien het ons onmogelijk is een ieder persoonlijk te bedanken voor de zeer vele blijken van medeleven aan ons betoond na het plotseling overlijden van mijn lieve Man en onze lieve Vader en Grootvader Pieter Corver betuigen wij hierbij aan allen onze welgemeende dank. Uit aller naam: M. H. Corver-Verbeek Warmond, oktober 1974. Voor uw betoonde belangstelling en uw medeleven, welke wij van u mochten ontvangen tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn geliefde Man, onze Vader en Grootvader Johannes Hoogstraten zijn voor ons in deze moeilijke dagen van grote bete kenis geweest. Wij zijn daardoor getroost. Wij betuigen u daarvoor onze oprechte dank. Uit aller naam: S. G Hoogstraten-Jasperse. Rijnsburg, oktober 1974. Abdijlaan 59. Heden ontsliep ln haar ge loof en een goed leven on ze lieve Zuster, Schoonzus ter en Tante Wilhelmina Frederika Sontag Uit aller naam: A. Bosch-Sontag 's-Gravenhage. 24 oktober 1974, Spul 265 De overledene ls opgebaard ln „Het Bouwcentrum", Van Dlemenstraat 167. Bezoekuren zaterdag en zondag van 1-2 uur. De teraardebestelling zal plaatsvinden maandag 28 oktober a.s. om 3 uur op de begraafplaats „Nieuw Ey- kenduynen". Kamperfoelie- straat 2a. alhier. Gelegenheid tot condole ren na afloop van de be grafenis ln de ontvangka mer van de begraafplaats. Fijne kneepjes voor de hengelaar door A. van Onek Amateur of ervaren sportvis ser? Met behulp van dit werk zult u heel wat „onvangbare" vis verschalken, zelfe op „on mogelijke" plaatsenl Hana vee Onck verzamelde allerlei praktische flneeaest snufjee die pa9 uitgedokterd zijn, maar ook handlgheldjea var vroeger. Geïllustreerd f 7.90 Verkrijgbaar In da boekhandel L i. VEEN WAGENINGEN In verband met spoedige indiensttreding, komen wij gaarne in kontakt met gegadigden voor de funktie van: In het bezit van of studerende voor het diploma M.B.A. Naast een prettige werkkring, bieden wij u goede arbeidsvoorwaarden, o.a. een 13e maand, winst- delingsregeling, spaarregeling, studiekostenrege ling, goede pensioenregeling en reiskostenvergoe ding. Schriftelijke sollicitaties zijn te zenden aan het Hoofd Personeelszaken Wilma den Haag B.V., Binckhorstlaan 309, Den Haag. der de te edi k. k em d< Zuiderziekenhuis Rotterdam vraagt voor dit ziekenhuis ten behoeve van het bakteriologisdi laboratorium een Inlichtingen worden verstrekt door de hoofdanaliste, mejuffrouw E. Kimmel, telefoon 010-843311. Sollicitaties te richten tot de medisch direkteur van het ziekenhuis, Groeneveld 15, Rotterdam-3024. 10 i ord ren kaj tn de: ■\n! I l ter

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10