avid Oistrach (66) in msterdam overleden Discussie over studiedag CPB Ronald Augustin nu in een normale cel Kunsthandelaren erg zenuwachtig CnM>555 ACTIE Het AGO Formaatpensioen bracht uitkomst. HZ4MBMMjE VRIJ. LPT U MEE? Sommige mensen hebben dit beeld van de politie: Anderen weer dit: Wieheeft er gelijk? «KfipS Er was eens een man die zich wilde verzekeren tegen 't in de kou komen staan. Entegen één jonkie per avond Entegen goedkope sigaartjes. Entegen gaten in z'n sokken. Entegen glimmende pakken. En tegen een bovenwoninkje (achter). Entegen deheledag in't park zitten. De AGO verzekert alles (ennogwatc^Q). ^/KWARTET VRIJDAG 25 OKTOBER 1974 BINNENLAND T9/K9 naam sprak tot ieders verbeelding TERDAM De beroemde sche violist David Oistrach derdagochtend in de vroeg- 66-jarige leeftijd in een erdams hotel aan een hart- il overleden. Oistrach was tijd in ons land voor een concerten met het Amster- Philharmonisch Orkest hij in een Brahms-cyclus st en als dirigent optrad, ind zou het zevende con- deze serie worden gege- let concert is in zijn geheel fit. !ine. gezette David Oistrach de tot de weinige kunste- vrier naam tot ieders verbeel- prak. Zoals Picasso en Stra- was ook voor tallozen die itensief bij kunst geïnteres- zijn de naam Oistrach een Hij was een van de eerste Russische kunstenaars die tweede wereldoorlog het isten' bereisden, imrijke carrière begon ech- lang daarvoor. Internationale leid kreeg hij nadat hij in Brussel bij het befaamde Concours met algemene en van de jury de eerste tad behaald. Een daarop vol- toernee door o.a. Frankrijk, and. Italië en Argentinië, hem allerwege de erkenning grootste violisten van zijn 1 behoren. Dat zat niet in een uiterste toegespitste techni- irtuositeit van zijn vioolspel, zat die virtuositeit wel. maar est kenmerkende eigenschap- n Oistrachs kunstenaarschap bewogenheid en expressivi- zat iets 'menselijks' en be- ijks in zijn vertolkingen die uitsluitend de grote klassie- troffen. Wat hij aan heden- muziek op zijn repertoire leperkte zich tot de vioolcon- van zijn landgenoten Sjos- tsj en Katsjatoerian, waarin t romantisch-melodische ele- sterk vertegenwoordigd is. meest 'geavanceerde' stuk zijn repertoire behoorde het issieke vioolconcert van isky. Oistrach werd in 1908 in geboren. Vanaf zijn vijfde reeg hij vioolles op de mu il in Odessa. Toen hij daar jaar onder Pjotr Staljarski •studeerd, werkte hij al mee n schooluitvoering. Afgezien e jaarlijkse schoolconcerten ij niet voor zijn twaalfde jaar ADVERTENTIE Een recente foto van David Oistrach en zyn vrouw die hem nu ook bij zijn bezoek aan Nederland vergezelde. in het openbaar op. In 1926 slaagde hij met grote onderscheiding voor het eindexamen conservatorium. In 1930 won hij de eerste, prijs van het Oekraïnse vioolconcours in Char- kov, en sinds 1934 was hij als leraar aan het Moskouse Conserva torium verbonden. Tot de velen die van Oistrachs veelgeroemde peda gogische kwaliteiten profiteerden behoren zijn zoon Igor (die de laatste jaren vaak samen met zijn vader optrad) en onze landgenote Emmy Verhey. Sinds 1962 trad Da vid Oistrach ook veel en gaarne op Ze zijn nu in New York bijeenge stroomd om aan de weet te komen of hun kostbare schilderijen nog bescherming bieden tegen de infla tie. Bij Sotheby Bernet Parke in New York is nu het seizoen der internationale kunstveilingen be gonnen en die worden nu be schouwd als een indice voor alle mogelijke markten. Het oog van de financiële wereld is op deze veiling gericht alsof het Wall Street was. Onder die kunsthandelaren en - bezitters, die goed zijn voor vele miljoenen, is de stemming onge woon zenuwachtig en de veiling in Londen in juli is het belangrijkste onderwerp van de gesprekken. Daar immers kwam Monet's mees terwerk 'Les bords de la Seine a Argenteuil' onder de hamer. De ei genaar zag het werk voor een be drag van 466.200 dollar in handen van de veilinghouders komen: zelf had hij er 604.800 voor betaald. Die daling, de eerste die in deze tijd werd waargenomen, weerspiegelde ADVERTENTIE Inbreken mag niet Vrouwen aanranden en doorrijden na een aanrijding evenmin. Geen zinnig mens die bezwaar maakt als de politie daartegen optreedt 'n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet Als de politie dair iets tegen doet, klinken er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk.Maar het is onredelijk als de politieman mikpunt van die protesten wordt Hij heeft de wetten niet bedacht Hij moet er wèl voor zorgen dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z'n taak. Soms leidt die taak tot hetverspreiden van demonstranten. Soms tot het helpen van een oud dametje bij bet oversteken. Daarom zal de een de politieman zien als een boeman. En de ander als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. Na verstikkingsverschijnselen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM, HANNOVER De Nederlander Ronald Augustin, die nu al weer vijftien maanden in voorarrest zit in West-Duits- land op verdenking lid te zijn van de Rote Armee Fraktion (de Baader-Meinhof-groep)is vanuit zijn cel in de dodenvleugel van de gevangenis in Hannover naar een normale cel overgebracht. ADVERTENTIE als dirigent, vooral met werken van Brahms en Beethoven. Tot de vele onderscheidingen die hij kreeg be horen de Russische orde van Lenin en de ere-lidmaatschappen van het Koninklijk Muziekcollege in Lon den. de Nationale Academie St. Ce cilia in Rome, en de Amerikaanse Academie van Kunsten en Weten schappen in Boston. Het stoffelijk overschot van Oi strach is donderdagmiddag met een Russisch vliegtuig naar Moskou overgebracht. Dit nadat hij uit het ziekenhuis is ontslagen, waarin hij met ernstige verstikkingsverschijnselen was op genomen. Deze had hij opgelopen toen gevangenisautoriteiten hem gedwongen hadden via een slange tje voedsel tot zich te nemen om zo zijn hongerstaking te breken. Hier bij kwam ook voedsel terecht in zijn bloedsomloop, waardoor hij bloed opgaf en gevaar liep te stik ken. Bovendien werd hem water onthouden om in leven te blijven. In deze nieuwe cel kan Ronald Augustin weer alle gevangenisgelui den horen, maar op zich is dat voor hem geen reden geweest zijn hon gerstaking te beëindigen. Die sta king houdt hij met mede-gevange nen uit protest tegen de manier, waarop de Duitse autoriteiten poli tieke gevangen behandelen. Onder vier ogen Augustin heeft tevens kenbaar ge maakt, dat hij best met de Neder landse consul in Hamburg over zijn situatie in de gevangenis van Han nover wil praten, maar dan wel onder vier ogen en niet in bijzijn van bewakers. Hij heeft laten we ten in tegenstelling tot berich ten van de Nederlandse regering dat hij dat altijd best heeft gewild, mits het maar onder vier ogen zou gebeuren. Hij is van mening, dat anders een dergelijk gesprek totaal geen zin heeft, omdat zijn ervaring is, dat alles wat hij zegt ook in gesprekken met zijn moeder di rect ter ore komt aan de Duitse justitie. DEN HAAG Namens 2000 stu denten en vrienden van de in Is raël gearresteerde Margot Heijns- broek en Paula Witkam is gisteren een petitie aan de Israëlische am bassadeur aangeboden. Hierin spre ken de sympathisanten hun veront rusting uit over het lot van de twee studentes. De mogelijkheid bestaat tevens, dat West-Duitsland bereid is, een dele gatie van Kamerleden uit Neder land aangevuld met deskundigen toe te staan, om de situatie, waarin Augustin in de gevangenis verkeert, ter plekke te onderzoeken. ADVERTENTIE Wégoit de consumptie- maatschappg! Iferug naar de natuur. Een origineel uitgevoerd boek vq/n 192 bladzijden, waarin met 350 tekeningen een 'blauwdruk' wordt gegeven van een nieuw leven buiten de consumptiemaat schappij. Een greep uit de meer dan 300 onder werpen: gezond eten en drinken het kweken van groen ten en kruiden geneeskrach tige kruiden en het gebruik ervan lichaamsverzorging, massage en yoga het houden van kleinvee het zelf maken van boter en kaas pottenbakken enz. Opnieuw Beginnen is een heerlijk boek dat laat zien 1*750 zou ^eunnen' li» bij elke boekhandel Na 1 januari 1975 f 21,50 (voor zover dan nog verkrijgbaar NEW YORK De scherpe en onverwachte daling van de prijzen op de laatste veiling van het seizoen '73'74 bij Sotheby in Lon den, die in juli werd gehouden, heeft de internationale kunsthan delaren duidelijk geschokt. zich ook in de veiling van minder belangrijke schilderijen. Nu vraagt men zich af, wat er b.v. gaat gebeuren met het 'Stilleven met fruit', kan er een guitaar' van Braque, dat door mevrouw M. Lin coln Schuster ter verkoop is aange boden. Dit werk is nooit tevoren in andere handen overgegaan. Als het minder dan 400.000 dollar opbrengt de laagste raming van de vei linghouders zal het anti-inflatie- beleggingssyndroom een zware slag zijn toegebracht. De voornaamste oorzaak van de grote vrees van de kunsthandelaren is de kans dat eventuele kopers liquiditeitsproblemen hebben. Ver der zal ook de koersdaling in Wall Street de kunstmarkt ongetwijfeld niet onberoerd hebben gelaten. An dere oorzaken van het overal aan wezige pessimisme zijn een daling van de prijzen op de markten voor onroerend goed en wijnen en de weinig stabiele, ongunstige algeme ne economische vooruitzichten. Van een onzer verslaggeefsters Ons verslag over de studiedag van de Christelijke Plattelands vrouwen Bond (C.P.B.), met na me over hetgeen het Tweede Kamerlid Hannie van Leeuwen daar heeft gezegd en het hoofd redactionele commentaar daar op, heeft enkele reacties uitge lokt bij de lezers. De presidente van de CPB, mevrouw G. E. J. Boegborn-Lentink schreef na mens de bond, dat zij het niet eens was, zowel met het verslag als met de strekking van het commentaar. 'De indruk wordt gewekt, dat mevrouw Van Leeuwen zich af gezet heeft tegen de gelijke be loning voor mannen en vrou wen. Dat is onjuist. Wel heeft mevrouw Van Leeuwen, niet fel, maar voor wie haar kent, uiterst bewogen, gewezen op de geva ren, die ons in 1975 bedreigen en die metterdaad ook de vrou wenorganisaties bedreigeneen opgaan in de strijd voor aller hande materiële zaken. Mevrouw Van Leeuwen heeft niet ont kend. dat ook dat opkomen voor gelijke beloning enz. een recht matige strijd is, maar zij heeft Inderdaad met klem willen wij zen op de oneindig veel belang rijker immateriële, niet in geld te meten, waarden. Mag dat nog binnen een christelijke organi satie, ja moet dat zelfs niet in een tijd, waarin het normatief willen denken vanuit de Bijbel een meer dan 'brood'-nodige zaak is', aldus de presidente van de CPB. Commentaar We zouden hierbij het volgende willen noteren: Uiteraard heeft mevrouw Van Leeuwen het recht om op te roepen tot bezinning op andere dan materiële problemen, maar wij betoogden nu juist, dat die gelijke beloning niet, zoals Han nie van Leeuwen meent, een louter materiële zaak is, maar veel meer een principiële, waar aan een financieel aspect zit. Het belangrijkste van dit vraag stuk is namelijk het als gelijk waardig beoordelen van man nen- en vrouwenarbeid. Voor deze erkenning komen de vrou wenorganisaties vooral op. Reportage De heer F. Bolt uit Appingedam heeft, zoals blijkt uit zijn brief, bedenklnger tegen het buitens huis werken van moeders. 'Ik zag voor de Duitse t.v. een re portage over de gezondheid van jongeren. Het ging over de scha delijke gevolgen van roken, drinken en drugs, al of niet in bars en dancings. De vaak vre selijke gevolgen werden op het scherm getoond. Als een der voornaamste oorzaken noemden zij een verbroken gezinsverband. Men leeft als los zand naast elkaar en men is thuis alleen voor slapen en eten. Moeder ook uit werken, geen tijd voor voor beeld en opvoeding. Als de kin deren thuis niet worden opge vangen als vader op kantoor of fabriek is door een verstandige en aanwezige moeder, dan is de basis gelegd voor afdwalen en uithuizigheid van kinderen. Het zou goed zijn dat aan tafel ook eens gelezen wordt Spreuken 10 tot 31. waar het gaat over de lof der deugdelijke huisvrouw'. Inconsequent De heer H. Hammenga uit Gro ningen blijkt ons standpunt, in zake de emancipatie van de vrouw, zoals dat naar voren kwam in het commentaar, te delen. Hij schrijft: 'Het betoog van mevrouw Van Leeuwen staat bol van inconsequenties en fei telijke onjuistheden. Als voor beeld: ze vindt het eenzijdig in de vrouwenrol drukken van meisjes niet erg en is toch fel voor gelijkwaardige opleidings kansen voor meisjes. Beseft ze dan niet dat het laatste voor een groot deel van het eerste afhan kelijk is? (de uitzondering Han nie bevestigt de regel). Vroeg aangeleerde rollen worden een deel van iemands identiteit, van iemand zelf. Als men die rollen nu sterk eenzijdig selecteert, sluit men al tal van gedragsal ternatieven voor de toekomst af, bijvoorbeeld op het gebied van schoolkeuze en opleidingsduur. De algemene conclusie, die uit het optreden van Hannie van Leeuwen te trekken is, moet lui den: laten juristen, dominees en andere sprekers op belangrijke, invloedrijke bijeenkomsten eens een inleiding in een der ge dragswetenschappen doornemen, alvorens ze zulke belangrijke uitspraken doen op het gebied van het sociale en maatschappe lijke gedrag van de mens. Dit zal ook zeker de dochters van christelijke plattelandsvrouwen ten goede komen'. Bezwaren Ook mevrouw Gré van der Zwaard-Kalf uit Alsmeer heeft bezwaren tegen de uitlatingen van mevrouw Van Leeuwen. 'Graag zou ik willen weten wat Hannie van Leeuwen ertoe be weegt te beweren, dat wij hier in Nederland bezig zijn met het misbruiken van het jaar van de vrouw. In het rapport van de Interim Stichting, waarin prak tisch alle vrouwenorganisaties vertegenwoordigd zijn, is er geen sprake van nadruk op materiële dingen. Hierin worden projekten aanbevolen als: vrouw en gezin, opvoeding van kinderen, vor ming en open scholen, promotie kansen. vrouw in beroeps- en bedrijfsleven. Bovendien lijkt mij haar rede in tegenspraak met haar eigen beweringen eni ge jaren geleden in een vrou wenblad: 'De vrouw is zeer ten dele geëmancipeerd. Ze wordt te weinig met de neus op de feiten gedrukt, te veel in beslag geno men door de beslommeringen van het huishouden en de man moedigt haar ook te weinig aan'. Ook dacht ik dat Hannie van Leeuwen gelijkwaardigheid en gelijkheid door elkaar haalt'. Want het AGO Formaatpensioen geeft hoe dan ook een uitkering op een door jezelf gekozen datum. Het AGO Formaatpensioen keert altijd uit. Dus de premies zijn nooit voor niets betaald. Het AGO Formaatpensioen kent daarnaast een royaal winstdelings- systeem, dat vanzelfsprekend overgaat op het gezin na het overlijden van de verzekerde. En waarborgt bovendien een stijgend, vast gezinspensioen, dat nog eens extra stijgt door de jaarlijkse winst. Elke assurantie-adviseur ago weet dat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9