Als 'Van Speyk' mocht mislukken blijft toch aardig avondje over Tien vingers Radio- en televisieprogramma's Even puzzelen Dagrecep Aad van den Heuvel over geesteskind: Problemen SEPTEMBER 1974 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Paul Brand Chirurg in India Gesprek KLM wellicht op hoger niveau Spaghettisoufflé TROUW/KWARTET VRIJDAG 25 OKTOBER 1974 BINNENLAND/RADIO EN TV T4/B SMIDJE VERHOLEN door Riet Diemer HILVERSUM 'De J. C. J. van Speyk-show of: Dan liever de lucht in.' Ach, het programma moest een naam hebben en hoe ik eraan kwam weet ik zelf niet precies. We zochten het als re dactie vooral in een nationale held en tenslotte bleven er twee namen over: Jan van Schaffe- laar en Van Speyk. Maar Van Schaffelaar ging de verkeerde kant op. Hij sprong van de to ren hè. Van Speyk kreeg de voorkeur omdat hij de lucht in ging nadat hij een lont in het kruitvat van zijn schip had ge stoken.' Aad van den Heuvel ontwerper van een avondvullende informatieve tv- show waarin amusement, reporta gefilms. kunst en sport en nog zo veel zaken meer elkaar afwisselen laat stapels illustraties zien die lui tenant Van Speyks heldendaad in de haven van Antwerpen in fines ses tonen. Daarbij is het bekende tafereel van de vlucht van armpjes en beentjes. Aad: "Daar is een oor log goed voor. om heldendaden te schilderen'. Op verzoek geeft hij een staatsieportret van Van Speyk mee waarvan we op nevenstaande plaat 'misbruik' hebben gemaakt. De ondertitel 'Dan liever de lucht in' houdt geen verband met een eventuele afgang van het ambitieu ze programma. Een zelfverzekerde 'Luitenant' Aad van den Heuvel van de J. C. J. van Speykshow of: Dan liever de lucht in. Vul horizontaal in: 1. kleefstof. 2. houten klepper. 3. bergweide. 4. bode aan een univer siteit. 5. organische verbinding. 6. te weinig gezouten. 7. opstandeling. 8. nachtvogel. 9. bijenhouder. 10. mak. Bij juiste oplossing vormen de be ginletters de naam van een vrucht. Oplossing van gisteren: Hor. 1. akal, 5. Amer. 9. kim. 10. gal. 11. ode, 12. Edom. 14. poes. 15. regelet, 19. meter, 21. sloom. 22. virus, 23. rodeo. 26. girande, 29. mare. 31. edel. 33. era. 34. set. 35. eng. 36. tema. 37. snee. Vert. 1. aker. 2. kid, 3. Amor. 4. karet. 6. moot. 7. Ede. 8. rest. 13. memorie. 14. periode. 16. gemor. 17. leven. 18. sla. 20. rum. 24. dadel. 25. smet. 26. gram. 27. eden, 28. alge. 30. are, 32. ene. Aad: 'We brengen een groot aantal zaken in balans en hoe het uitpakt is de vraag. Maar als het zou mis lukken blijft er een aardige tv- avond over'. 'De bedoeling is een avond met samenhang te maken. We willen voorkomen dat je van die vreemde klappen krijgt. Het ene ogenblik zie je de Onedin-lijn waar de baas rijk wordt van de slavenhandel en daarna komt iemand van Van On deren. Zo geeft Berend Boudewijn een bankstel van vijfduizend gul den weg en daarna wordt in Brandpunt verteld over een ontwik kelingsland waar het gemiddelde jaarinkomen negenhonderd gulden is'. Het wordt een totaalprogramma van twee en een half uur, dat om tien voor half negen begint en tegen elf uur stopt en eens per maand terugkomt. Vast onderdeel is de serie 'Portret ten van een tijdgenoot' van Ton van Duinhoven en Dimitri Frenkel Frank, die 'op zoek gaan naar het grote ongenoegen'. Aad: 'Ik kan het niet eens uitleggen wat dat is. Het balanceert op de grens van lachen en 't is nog waar ook'. Zij openen de avond. In het mid den van de show zit een optreden van Ike en Tina Turner. Uitsmijter vormt het radiocabaret-programma Cursief, dat na vijf jaar satirisch geregeerd te hebben op min of meer actuele zaken naar televisie wordt gehaald. Daartussen wordt op andere wijze informatie gebracht. De samenstellers willen van de hokjes en rubrieksvormen af. die de laatste jaren strak gegroeid zijn. Aad: 'We willen de mensen met informatie en amusement bij el kaar brengen en we betrekken er mensen van de radio bij. Zo probe ren we tot een eenheid te komen'. Van de onderwerpen valt het woord 'ontwikkelingssamenwerking'. Voor Brandpunt heeft Aad zich intensief beziggehouden met de arme landen. 'Ik zou me kunnen voorstellen na een zwerm van berichten die je hoort over hongersnood, dat Je eens met minister Pronk of prof. Tin bergen spreekt'. Nu praat je niet voor het vaste groepje alleen dat het toch al weet. Zo'n gesprek met Pronk ln een actualiteitenrubriek heeft kijkcij fers die niet hoog en niet laag zijn. Maar zet je het tussen Cursief en Ton van Duinhoven dan trek je meer kijkers. Ik geloof dat ontzet tend veel mensen bereid zijn zich te interesseren, maar krijg je eerst een documentaire, daarna Brand punt en tenslotte liederen van Chili dan is het ontzettend moeilijk en moet je heel erg geëngageerd zijn om te blijven zitten'. Een beetje verkoopmethode? 'Wat geeft dat. Je hoort me niet zeggen dat je de publiekstoer op moet, maar met de opmaak van een krant en goede programmering kun je iets doen om het publiek te trekken. Maar ik bedoel niet dat je concessies moet doen aan dingen die je vindt dat je moet doen'. Aad heeft sinds kort de burelen van Brandpunt verlaten en heeft elders in de KRO-studio een onder komen gevonden. Toch was er bij hem niet zo het verlangen om uit het Brandpunt-team te stappen. 'Ik zal ook best wel eens invallen. Maar ik heb meer dan een Jaar met het idee rondgelopen reportages te maken over ontwikkelingssamen werking of informatie op een ande re manier brengen. Het eerste ging niet in het kader van Brandpunt. De keus viel op informatie brengen op een nieuwe manier: ontwikke lingssamenwerking krijgt daar ook een plaats in'. De Van Speyk-show krijgt een rela tiverend karakter. Er wordt op af stand tegen de dingen aangekeken. Aad: 'Ja, relativerend is mijn in stelling wel. maar ook die van de zes andere mensen die de redactie vormen. We- zijn bij elkaar geko men omdat onze instelling gelijk loopt. Maar je wordt wel zo als door je werk met de derde wereld en cata strofes in aanraking komt. Als je terugkomt in Nederland heb je veel moeite om niet te relativeren. Je kunt je ergeren aan opgeblazen za ken. Ik ben erg geïnteresseerd in voetbal, maar als een scheidsrech ter in de wedstrijd Ajax-Twente een doelpunt afkeurt wordt er een soort nationale ramp van gemaakt. En je ziet hoe gevaarlijk dat kan zijn, want in landen als Spanje gebruikt het regiem dit soort ge beurtenissen om belangrijke zaken onder het tapijt te schuiven'. In ons waterrijk en zonarme vader land leven we van probleem naar probleem. Weer of geen weer. Achter Het Nieuws besteedde het grootste deel van de toegemeten zendtijd aan de jongste conflict situatie: het abortusvraagstuk. Zwangerschapsonderbreking is het alle praten over medische, ethische, sociale, juridische en religieuze aspecten een politieke zaak ge worden. Dat brengt en het bleek ook in de achtergrondrubriek vaD ae VARA een specialisme in onze volksaard tot verhoogde activiteit: het zoeken naar compromissen. Want hoewel mr. Anneke Goudsmit zei er niet in te geloven, leeft in de achterhoofden van politici toch de gedachte dat het kabinet zou kunnen struikelen. Over ongeboren leven. U kunt erop rekenen dat Avro's Televizier Magazine vanavond de op de kliniek Bloemenhove ge concentreerde abortusproblemen aan de orde zal stellen. En dat u de komende dagen van alle kanten met de Kwestie zult worden geconfron teerd. Het zal in veel gezinnen gaan als ten tijde van de oorlog in Vietnam: men wijkt uit naar het andere net dat op dat moment verstrooiing biedt. En dat hebben we dan weer te danken aan de Omroepwet, die voorschrijft dat op de beide netten geen gelijksoortige programma's tegelijkertijd mogen worden uitgezonden. De Tros opende haar programma met Ramon en de Orca. Een film die veel te lang is uitgevallen en waarvan alleen het laatste kwartier bijzonder kan worden genoemd. We Kregen daarin namelijk de eerste onaerwateropnamen van dichtbij te zien van een 6 meter lange en tonnen zware zwaardwalvis, die gemoedelijk en sierlijk als een dans meester zich ophield in de onmid dellijke nabijheid van de mens. Zonder dat zijn enorme vraatzucht tot lugubere acties bewoog. Een zeldzame ontmoeting. De voortreffelijke quiz van Joop Koopman bood een kleine sensatie doordat het voor de derde maal ijsberende team niet op het woord .kon komen, dat in veel huiskamers ongetwijfeld allang van te voren was geraden. Geen kunst natuurlijk want wij hadden het eerste koppel zien worstelen met het woord Examen- koort. Dus was de gedachtensprong naar het woord Schoolexamen niet zo moeilijk. Waaruit maar weer eens bleek dat het meespelen voor de camera's echt iets anders is dan meekijken vanuit ie luie stoel. Het is geen geheim dat er nauwe banden bestaan tussen de Tros en het dagblad De Telegraaf. Duide- delijker dan gisteravond kon het echter niet worden geëtaleerd. De journalist Henk van der Meyden deed namelijk precies hetzelfde als voor zijn krant en onder vrijwel dezelfde rubrieknaam. Slechts de letters TV waren daaraan 'origineel'. Ik zou er nooit over piekeren, mij op deze lege manier over mijn privé- leven te laten uithoren. Maar ik ben Willeke van Ammelrooy niet. Ik kan makkelijk zeggen dat het u niks aangaat, want er is toch nie mand die het graag wil weten. TON HYDRA 20. Toen smidje Verholen en Willem Halsker aankwamen op het vriendelijke dorpspleintje van Rijk- huyzen, stapte de body builder uit de auto en bedankte de smid harte lijk voor de aangeboden lift. 'Ik vind het nou zelf wel verder', zei hij. 'Hartelijk bedankt. Verholen. Tot ziens en hou je taai'. Smidje Verholen wuifde zijn pasverworven vriend eens toe en schakelde de auto weer in. Kalm reed hij naar huis en verheugd betrad hij met zijn koffer zijn nieuwe woning. 'Ziezo.mompelde hij tevreden. 'Eindelijk weer eens een eigen huis en eindelijk weer eens een eigen smederij. Geen woeste avonturen meer, maar een kalm en welgedaan leven in een vredig dorp, wat wil je nog meer'. Toen begon hij een vrolijk liedje te zingen, en in de beste stemming bracht hij zijn kof fer naar zijn slaapkamer toe. Hij had in Gravendrecht de nodige in kopen gedaan en begon nu al zijn nieuwe spulletjes een plaatsje te geven. Ondergoed en sokken legde hij in keurige stapeltjes op de kast planken. zijn pakken hing hij op hangertjes, zijn scheergerei legde hij bij de wastafel neer en zijn nieuwe overhemden borg hij in een legkastje. Met al die voorbereidin gen voor een gewoon dagelijks leven ging de rest van de middag natuurlijk gauw om. Zo valt het wellicht te verklaren, dat de smid raar opkeek, toen er plotseling op oorverdovende wijze aan de huisbel werd getrokken en een zware bas stem woedend uitriep: 'Hela, Ma thijs Kneuterpeut! Doe je nog of niet? Of moet ik Je soms doof politie uit huis laten halen?' 'Wat zullen we nou hebben?' moide pelde de smid verbaasd. 'Laten maar eerst eens even aan de d< gaan kijken wie daar zo'n lawi maakt'. Met snelle tred begaf zich naar de voordeur, die opende. Toen vertoonde zich reusachtige mannegestalte, piekfijn in de kleren stak. Met stekende oogjes bekeek de vreei sinjeur de smid en hij zei nors moet Mathijs Kneutepeut hebl Ga hem onmiddellijk voor me len'. 'Dat zal lastig gaan', mei de smid geheel naar waarheid 'Ik heb hem vanmiddag naar Centraal Station van GravendreL, gebracht. Hij is op reis gegaan' FERDINAND ,n mul jewc tyoorc ADVERTENTIE M Alistair MacLean - 1 Stoptrein naar Fort Humboldt Alex Comfort - Speelse liefde, gids voor minnaars Desmond Bagley- Operatie Torpedo Desmond Bagley- Op dood spoor Alistair MacLean - Bereneiland Alistair MacLean - Valse start B. Ursing- Elseviers Plantengids A. Gondrexon - Elseviers Hondengids Eten van Moeder Aardekook boek voor milieubewuste mensen H. Heinzele.a.- Oe Europese vogels in kleur Verkrijgbaar bij elke boekhandel 112 Voor Paul zelf. was het belangrijk ste de ervaring dat toen hij nog maar enkele zinnen had gezegd een weldadige warmte en solidariteit in het gebouw voelbaar werd. Het was hartverwarmend hoe hij na afloop van de dienst bedankt werd voor zijn woorden. Nooit eerder had hij zo'n respons gehad. Het was of hij alé vreemde was binnengekomen en als lid van de familie heenging. Verder naar het westen vloog hij, naar Australië. Nieuw Guinea. Sera- wak en Thailand. In Australië wachtte hem een al even overbezet programma als in Amerika het ge val was geweest. In Sidney alleen kwam hij tienmaal voor de radio en weiden hem vijf televisie-inter views afgenomen. 'Het leek wel of ze dachten dat ik een of andere beroemdheid was', schreef hij Margaret in oprechte verbazing. Een van de aangenaamste dingen op zijn rondreis was het telkens men sen te ontmoeten die in Vellore of Karlgirl hadden gewerkt, allen zich inspannend nieuwe behandelings methoden te vinden voor lepra- lijders. Zo kwam hij in Serawak dr. Kre- showski tegen, een Pools vluchteling die nu in Britse dienst werkte en die zijn chirurgische opleiding in Vellore had ontvangen. HIJ werkte daar samen met de uit Serawak zelf afkomstige Generawa Binmok. die In Karigiri was opgeleid tot fysio therapeut. Dorothy Clarke Wilson Vertaling: H. A. Schrcudcr Uitgave: Boekencentrum BV In Thailand waren het de doktoren Praphon en Ake Thard Tong. die ieder een jaar in Vellore hadden vertoefd en die nu in een lepra hospitaal werkten dat. destijds toen Paul het zes Jaar tevoren bezocht, een sfeer ademde van ondergang en dood, dat toen geen operatieka mer had bezeten en niets wat ook maar in de verte te maken had met revalidatie. Nu was er gelegenheid tot opereren en had het ziekenhuis een re\ alidatie-afdeling, was er een aanvang gemaakt met de oprich ting van een werkplaats en was men op weg om de eerste patiënten weer gezond te kunnen ontslaan. Paul kon een gevoel van triomf bij het zien van die vooruitgang niet onderdrukken. Het hoogtepunt van alles was ech ter Nieuw Guinea. Het Australische gouvernement had hem verzocht het eiland te bezoeken en aanbeve lingen te doen voor het leprawerk. De leprazending stond gereed er met haar werkzaamheden te star ten. Vijf dagen had Paul slechts om vanuit Port Moresby het hele terri torium van Papoea te bereizen en er de situatie op te nemen. Het was een sensationele ervaring voor Paul. Wild en ruig was het land. Overal rezen bergen omhoog met scherpe kammen. Wegen waren er niet. Daarom had men hem een eenmotorige Cessna ter beschikking gesteld, waarmee hij zijn tocht maakte in gezelschap van dokter Roderique. de Ceylonese lepra-arts. de Australiër dokter Clezy en een Jeugdige vlieger, die het toestel nonchalant optrok van het kleine vliegveld bij Mount Hagen, over de geweldige rotspieken heen, en het dan weer neerzette op een of ande- Radio vandaag Speciaal TV vandaag re minuscule landingsstrip in het hoogland. Die landingsbaantjes le ken soms wel te zijn uitgehakt op een bergrichel. Het was al spoedig duidelijk dat de piloot niet alleen het terrein op zijn duimpje moest kennen, maar ook de valwinden en luchtstromin gen in de gaten diende te hebben nog voor ze optraden. Anders zou hij het kleine toestelletje te pletter vliegen tegen een bergpiek. Zo moest er een bergkam worden overwonnen en de piloot keek uit naar een kiertje heldere lucht, om de doorgang te verkennen, toen de wolken lager kwamen te hangen en de opening tussen de bergen ver sperden. Hoewel zij door een kloof vlogen moest hij het toestel een wending van honderdtachtig gra den laten maken om de weg terug te vinden. Juist op dat ogenblik en op die plaats was de kloof zo smal dat Paul er zeker van was dat ze de boomtoppen zouden raken. Tenslot te was hij al eens eerder met een eenmotorig vliegtuig neergestort en had hij toen gezworen er nooit meer in te zullen stappen. Zijn normale gemoedsrust werd dan ook emstig ondermijnd. Zijn vertrou wen in de vlieger groeide evenwel, niet in het minst na een episode die al heel huiveringwekkend was. Er was een korte strip waar volgens zeggen een sterke opwaartse lucht stroming heerste door de aanwezig heid van een bergwand, die aan een zijde van de strip omhoogrees. Wordt vervolgd HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.02 Levende woord. 7.07 (S) Badlnerle. (7.30 Nws; 7.41-7.50 Echo.) 8.24 Overweg 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. hulsvr. 8.45 Wonderl. letter M 9 40 Schoolradio. 10 00 (S) Aubade. 10 30 Nws. NOS: 1130 Blik op de 3e wereld. 11.45 Blik op Eur. KRO: 12 00 (S) Van twaalf tot twee, met 12.30 Nws en 12.41 Echo. 14.00 Lieven en Leven. 14.15 Schoolradio. 14.45 (S) Interlokaal op vrijdag, met 15.30 Nws. 17.00 Zonder grenzen. 17.10 (S) V.d. Jeugd. 17.30 Nws. 17.32 Echo magazine. PP: 18.19 Ultz. R K PN. KRO: 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 Verkenning. 18.58 Marktber. i.s.m. KNBTB. 19.00 (Si Springplank. 19.30 (S) In antw. op uw schrijven. 2100 (S) Blanke top. 22.25 Overweg. 22.30 Nws. 22.40 (S) Goal. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn 7.20 (S) Dag met een gaatje. <8.00 Nws. 8 11 Radiojournaal. 8.30 Groenteman.) 9.00 Schoolradio NOS: 9 20 Wat heeft dat kind?. 9.35 Waterst. 9.40 Toerismo. AVRO: 10.00 (S) V.d. kleuters. 10.10 (S- M) Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws. 11.03- 11.05 Radiojournaal.) 11.30 Knipperlicht. 11.55 Beurspl. 5. 12.00 (S) Platenkeuze van Willem Strletman. Overheldsvoorl.: 12.30 Ultz. v.d. landb. AVRO: 12 40 Mari nierskapel der Kon. Marine. 12.55 Radio- Journaal. VPRO: 13.00 Nws. 13.11 Van daag dit, morgen dat. 13.25 Progroverz. 13.30 Interv. 14 00 Muz. 15.30 Vrouwen. 16.00 Nws. 16.03 Vandaag dit, morgen dat. 16.05 Nova Zembla. 17.30 Wellngel. kringen. 17.55 Med. VPRO: 18.00 Nws. 18.11 Vandaag dit. morgen dat. 18.20 Essay. 18.30 Progro verz. 18.31 Embargo 19.30 Radio Vrij Belgle. NOS. 19.50 Den Haag vandaag. VARA: 20.00 Nws. 20.05 (S) Concertge- b.ork. met zangsoliste: mod. muz. 21.50 Boekennws. 22.00 (S) Sopraan en plano: klass. liederen. 22 30 (S) Staalkanrt. 23.25 (8) Muz. van deze eeuw: kamermuz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM ni EO: 7 02 (S) Gospelsound. 8.02 (S) Tussen thee en koffie. 9.03 (S) Muzikale (S) Drie tussen de middag: BIJ Barend. 13.03 (S) Hier en nu. 13 08 Drie tussen de middag: Eddy go round. NOS: 14.03 Pop-Kontakt: Frits Spits verh. 16.03 Hit- meesters: Daverende dertig op drie. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. 19.02 Drie loopt achter: Nostalgie. AVRO: 20.02 Radiojournaal. 20.05 Eurohits. met oa. Duitse en Engelse hltpar. 21.02 Negen uur-show. 22.02 Radiojournaal. 22.05 (S) Superclean Dreammachlne. 23.02 (S) Vanavond laat. 0.02 Radiojournaal. 0.05 Weekend-muz.-magazine. 1.02 Soultlme USA. 2.02 Continu 0 Ex-Brandpuntmedewerker Aad van den Heuvel presenteert voor de eerste keer de Van Speyk Show. In dit avondvullende programma van de KRO gaan Ton van Duinhoven en Dimitri Frenkel Frank op zoek naar 'Het grote ongenoegen'. Wat dat Inhoudt is nog onzeker. Ned. 2 20.20 Willem Duys doet een beetje geheimzinnig over het nieuwe tv- programma van de AVRO Muziek- mozaïek. Maar dat het helemaal 'Duysiaans' wordt is wel zeker. Ned. 1 20.21 9 Tussen een aflevering van De ge broeders Hammond (21.35) en een samenvatting van bokswedstrijden (23.05) staat AVRO's Televizier Ma gazine. Daarin o.a. met wegrotten van gewassen in Zeeland. Amerika 'en de KLM en windenergie. Ned. 1 22.25 P Ad Langebent spreekt met pre mier Den Uyl. Ned. 2 22.55 In VARA-klassiek een uitvoe ring van Gustav Mahlers prachtige derde symfonie door het Concert gebouworkest o.l.v. Bernard Hai- tink met medewerking van de be kende Britse alt Norma Procter. Hilv. 2 20.25 0 In VPRO-Vrijdag is een Inter view te beluisteren met de echtge note van Rotterdams nieuwe burge meester André van der Louw. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. 19.02 Drie loopt achter: Nostalgie. AVRO: 20.02 Radiojournaal. 20.05 Eurohits. met o.a. Duitse en Engelse hltpar. 21.02 Negen uur-show. 22 02 Radiojournaal. 22.05 (S) Superclean Dreammachlne. 23.02 (S) Vanavond laat. 0.02 Radiojournaal. 0.05 Weekend-muz.-magazine. 1.02 Soultlme USA. 2.02 Continu de nacht door. 4.02 Voor dag en dauw. (2.02. 4.02 en 4.47 Radiojournaal). NCRV: 6.02-7.00 (S) Klaar wakker. NEDERLAND I NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal AVRO 19.05 AVRO's Toppop presentee Nationale Hitparade NOS 20.000 Journaal AVRO 20.21 Muziek Mozaiek indsl [>rdei hele de borti nolof is ei het tuskl wen meei ;en; 21.35 Brothers (4) 22.25 Televizier Magazine 23.05 AVRO's Sport- panorama NOS 23.55 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal KRO 19.05 Piste NOS 20.00 Journaal KRO 20.20 Speijckshow of Dan liever de lucht in 22.55 Interview met de min.-President KRO RK 23.05 Bisschoppensynode te Rod c NOS 23.10 Journaal 23.15 WiL Gymn. te Varna DEN HAAG Het gaat er steeds meer naar uitzien dat de Neder landse en Amerikaanse delegatie vandaag op de laatste dag van de onderhandelingen over beperking van het KLM-vervoer naar Amerika uit elkaar zullen gaan zonder dat er iets is bereikt. Ook gisteren zijn de vertegenwoor digers van de rijksluchtvaartdien sten van beiden landen geen stap dichter bij elkaar gekomen. Er is gesproken met minister Westerterp van verkeer en waterstaat en er zijn wat cijfers op tafel gekomen, maar besluiten zijn niet genomen. Kofht er vandaag geen compromis tot stand, dan is niet uitgesloten dat er een tweede ronde maar dan op ministerieel niveau volgt. Daar bij zullen dan ongetwijfeld ook po litieke wapens in de strijd worden ADVERTENTIE Wie Spanje kent,kent Osborne sherry geworpen. Een andere mogelijkheid is, dat de Amerikanen gewoon de datum zul len noemen, waarop Nederland aan hun verlangens tegemoet zal moe ten komen. Dit kunnen zij, onge acht het bestaan van een lucht vaartakkoord sinds afgelopen maand een wet ls aangenomen die Ameri ka de bevoegdheid geeft op eigen gezag buitenlandse luchtvaartrech ten te beperken. 500 gr. spaghetti halve liter melk 1 liter bouillon 100 gr. bloem 100 gr. boter 200 gr. geraspte kaas 6 eieren 8 zilveruitjes bieslook De spaghetti koken volgens h cept op het pak. Maak een door de boter te smelten, hi de bloem roeren en dan lan eerst de melk en vervolgens bouillon door te roeren. Roei de saus dan de geraspte ka zes eidooiers, de fijngesneder Jes, en de bieslook. Voeg spaghetti aan toe en tot stijfgeslagen eiwitten. Doe mengsel in een ingevette, vuu schotel en zet deze on ge vee v; half uur ln een middelwarme Serveer de soufflé direct. Menutip: Spaghettisoufflé, met citroen, yoghurt met vru

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6