norm voor inylchloride verwacht lp chemische bedrijven Geen plaats voor eigentijdse historie Abortuskliniek wil ook na sluiting werk blijven voortzetten Driversclub rijdt automobilisten die 'glaasje op hebben spmmK'74 Abortus iljclvies over gevaarlijke gas bij minister ektewet- remie an lager; voor W meer nodig Krachtig protest industrie verwacht Middeltje tegen alcohol-effect blijft onduidelijk PvdA-burgemeester 1 november service Twee doden bij botsing voor vernieuwbouw Museum moet nu al 85 procent collectie in kast houden Rabobank S •n METZLER- Sportvliegtuig stort neer na botsing met Amerikaanse jager [JW/KWARTET VRIJDAG 25 OKTOBER 1974 BINNENLAND T3/K5 ïe-0 f HAAG De toegelaten hoeveelheid van het voor de gezondheid gevaarlijke kas vinylchloride keui e lucht in chemische bedrijven, wordt waarschijnlijk op korte termijn nog verder verlaagd. Een ies daartoe van het directoraat-generaal van de arbeid ligt op het ogenblik bij minister Boersma sociale zaken op tafel. Tegen de verlaging kan krachtig protest van de industrie worden ver- ht. kooi 1 in de norm voor vinylchloride werd er dit jaar van tweehonderd eke centimeter per kubieke lucht (ppm) teruggebracht voorlopig vijftig ppm. Dat ge- Vi de in navolging van een voor de maatregel in Amerika, nadat nd geworden was dat vinyl- de (fade een zeldzame vorm van le- anker kon veroorzaken, rlchloride is de grondstof voor een van de meest toegepaste o,1;' h 01 25 uit ten plastic, ssen besloten de Amerikaanse riteiten begin deze maand, de n na een overgangsperiode ver- ^terug te schroeven yan vijftig gemiddeld één ppm. De Ame- inse plasticindustrie ging daar- onmiddellijk in beroep. Vol- haar berekening zou een ver- °n lg tot vÜftien ppm al beteke- Tdat een kwart van de PVC- ieken dicht zou. moeten. PVC is lasis voor één procent van het rlkaanse bruto nationaal pro- Alp okt< ering van de nieuwe Ameri- ïse norm zou ook de Neder- se producenten voor zeer ern- moeilijkheden zetten. Een ■dvoerder van Shell verklaarde in een eerder stadium al dat de in de r dii wil aard tel van een ppm de fabricage van economisch ondoenlijk zou de producenten van vinylchlo- die dat niet zelf tot PVC ver- wi ten, zouden het moeilijk krij- zij het in minaere mate. Dit Verf luktieproces speelt zich in in- aai'ahes in de open lucht af, en Hm mappen van het gas is tech- ,ondli eenvoudiger te beheersen. Bij installaties van Akzo Chemie 3kto den concentraties in de orde vijf ppm gemeten, wat tot voor voli aan de veilige kant leek te f producentei» de produktie van vinylchloride spre^VC zijn in Nederland ongeveer ;ns onderd werknemers org^ijven betrokken, tndi van vijf blijkt uit overzicht dat- ir. A. W. M. mans in het Chemisch Week- van vandaag geeft. Ir. Bale is is als hoofdinspecteur van de env ,veg V n STELVEEN De ziekenfonds- j. c* 1. l» de regering adviseren de tegeil Plan-feChaeter Tnr r) a ifarnlinVifo oor to; rug leut onze soc.-economische redactie arbeid (scheikundige dienst) ver bonden aan het ministerie van so ciale zaken. Verder zijn er zestig bedrijven die PVC tot plastic produkten verwer ken, waarbij resten vinylchloride uit het materiaal vrijkomen. Hoe veel mensen hieraan blootgesteld zijn, is het departement nog aan het nagaan. Ook hier gaat het in het algemeen om vrij lage concen- Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM De Belgische fir ma Alsaver is er zo te horen bijna verlegen mee dat haar gelijknamige produkt niet alleen langs onduide lijke wegen het lichaam scheppen energie levert maar bovendien de opname van alkohol zou remmen en de afbraak van het eenmaal gedronkene versnellen. Ze willen het bepaald niet speciaal verkoper ten behoeve van de café bezoeker die toch met zijn eigen auto naar huis wil, ze garanderen niets, maar het was toch het on derwerp van een langdurige en wat ongeordende perspresentatie giste ren in Amsterdam, een week voor de door velen gevreesde eerste no vember. Dat had zullen gebeuren 'in aanwezigheid van vooraanstaan de geleerden', die echter om ondui delijk blijvende redenen verhinderd waren. Er werd wel veel verteld over en uit rapporten van vooraanstaande buitenlandse laboratoria, die echter geen van alle nog waren gepubli ceerd. En de werking werd gede monstreerd aan vier proefpersonen binnen tien minuten zes whisky die, al of niet gesterkt door Alsaver, mochten drinken om een uur later de ademtest te ondergaan. Dat ge beurde niet op een manier die een wetenschappelijk degelijke indruk achterliet. U kunt Alsaver zien, zei de uit België meegekomen apotheker me vrouw Van Assche, als een onschul dig voedingsmiddel, te vergelijken met geconcentreerd pere- of appel sap. Niettemin zal het behalve bij de kruidenier ook bij horecabedrij ven verkrijgbaar zijn. Maar daar bedoelt de firma niets mee. traties. We vinden maxima in de orde van vijf tot tien ppm. schrijft ir. Balemans. In alle betrokken be drijven worden door de arbeidsin spectie metingen gedaan. Medische controle Van een onzer verslaggevers HAARLEM Als de abortuskliniek Bloemenhove niet voor 1 no vember wordt gesloten, zal de justitie optreden, zo heeft de hoofd officier van justitie in Haarlem, mr. J. L. Andreae gisteren aan de directie meegedeeld. Dit zal echter alleen gelden voor de afdeling, waar vrouwen, die langer dan 12 weken zwanger zijn, worden ge aborteerd. Tegen de afdeling waar vrouwen, die minder dan 12 we ken in verwachting zijn worden behandeld, zal niet worden opge treden. Carla Fiscalini en Annemieke Geensen, de initiatiefneemsters van de Driversclub, bij hun auto met mobilofoon. Bij de 'grote vijf' zijn bovendien de werknemers medisch onderzocht. Intussen streven de bedrijven al WPUK mPlltPTI VPTlPUPil DPT naar een aanzienlijk lager concen- vv C1AÖIUUC111C11 VCI1C11CI1 ]JC1 tratieniveau voor vinylchloride dan de nu toegelaten vijftig ppm. Het spreekt vanzelf, aldus ir. Balemans, in zijn artikel, dat bij een 'maxi maal aanvaardbare concentratie' geen sprake kan zijn van een abso lute grens waarboven wel en waar onder geen gevaar bestaat. Dat men beneden de norm blijft, mag geen aanleiding zijn om niet naar verdere verbetering te streven. Andere stoffen Problemen zoals die zich nu met vinylchloride voordoen, kunnen we met meer stoffen verwachten, me nen sommige deskundigen. De moeilijkheid is dat het kwaadaardig gezwel zich pas tientallen jaren na het contact met de gevaarlijke damp kan voordoen. Het verband kon gelegd worden omdat de ver oorzaakte vorm van kanker zo zeld zaam is dat het kon opvallen. 'De chrmische industne is eigenlijk pas in de laatste twintig, dertig jaar volwassen geworden', aldus de Amerikaan David Rail, directeur van het Nationaal Instituut voor gezondheid en milieu. 'We hebben enorme aantallen nieuwe syntheti sche chemicaliën, en met een la tente periode van twintig of dertig jaar (voordat kanker optreedt) is er weinig reden om erop te ver trouwen dat de omvang van het probleem zich al geopenbaard heeft. In hetzelfde overzicht in het tijd schrift Science noteert Umberto Saffiotti van het Amerikaanse Nati onaal kankerinstituut, dat dierproe ven de laatste jaren met tientallen chemicaliën even zorgwekkende re sultaten opleverden als voor vinylchloride al in 1971 werden ge publiceerd. UTRECHT Automobilisten die een glaasje op hebben en vol gens de 1 november wet strafbaar zijn, als zij aan het verkeer mee doen, hoeven zich in Utrecht en naaste omgeving geen al te grote zorgen te maken. Degenen, die vermoeden dat hun alcoholpromilage boven de 0.5 grens, die wettelijk is vastgesteld, als zijnde strafbaar, zit. kunnen na 31 oktober tussen zes uur 's avonds en twee uur 's nachts OOóbellen. Zij komen dan via de mobilofoon- dienst van de PTT in contact met de zgn. 'Driversclub'. Die lost alle vervoersproblemen op, De 'Drivers club' is een idee van twee onderne mende Utrechtse dames, de 28-jari ge Carla Fiscalini en de 25-jarige Annemieke Geensen. Zij zijn geïn spireerd door de leus van veilig verkeer 'Glaasje op, laat je rijden'. Op de gedachte gekomen automobi listen - uiteraard tegen vergoeding - veilig thuis te brengen, wanneer deze mensen zelf niet meer kunnen rijden. Carla en Annemieke hebben voor hun 'Driversclub' twintig werkstudenten aangetrokken. Te vens beschikken ze over drie lelijke eenden, waarvan er een is uitgerust met een volledige mobilofoon in stallatie. Die auto doet dienst als rijdende centrale post. Degenen, die 005 bellen komen uiteindelijk in contact met de auto van Carla en Annemieke. De automobilist, die van de dien sten van de 'Driversclub' gebruik maakt meldt via de telefoon waar hij zich bevindt en even later rijdt er één van de autootjes van de club voor. De chauffeur van de 'Drivers club' herkenbaar aan zijn uniform (zwarte broek met. gele coltrui en embleem van de club) zorgt er dan voor dat de automobilist en eventu eel zijn medepassagiers in zijn eigen auto, wordt thuis gebracht. Binnen een straal van vijf km moet een tientje worden betaald. De activiteiten van de 'Driversclub' strekken zich uit tot 15 km buiten Utrecht. Elke kilometer boven de eerste vijf is een vergoeding van een gulden verschuldigd. Woont de betrokkenen verder weg dan zorgt de 'Driversclub' samen met de VVV voor een all-in-hotelarrangement. De directie van de kliniek noemt het besluit van minister Van Agt 'verbijsterend' en is vooralsnog niet bereid er zich bij neer te leggen. Overwogen wordt een kort geding tegen de staat aan te spannen. Vol gens de directie zal de hulpverle ning gewoon doorgaan. Wanneer de kliniek inderdaad wordt gesloten, zal dit gebeuren in een andere ruimte, waarover de directie al de beschikking zegt te hebben. De stichting medische zwanger- schapsonderreking Stimezo Neder land heeft verklaard het zeer te betreuren, dat de minister toch een vervolging tegen de artsen van de BJoemhovekliniek instelt. Aange kondigd is, dat de Stimezo-klinie- ken in Arnhem, Eindhoven, Den Haag, Groningen. Utrecht en Maas tricht alle maatregelen zullen ne men om de hulpverlening aan on gewenst zwangere vrouwen gewoon voort te zetten, ongeacht de duur van de zwangerschap. Stimezo wijst erop, dat het in het geval van het afbreken van verder gevorderde zwangerschappen gaat om een kleine groep vrouwen, die juist door de langere duur van de zwangerschap in ernstige nood zijn gekomen. Deze vrouwen zijn vaak nog erg jong: 15 tot 19 jaar. De sluiting van de Bloemenho- vekliniek wordt door het bestuur van Stimezo-Nederland beschouwd als een politieke daad ten koste van mensen in nood. Ook de dr. Rutgersstichting heeft zich tegen de sluiting van de kli niek gekant en zal minister Van Agt vragen de vervolging te staken. 'Onze grote ervaring heeft geleerd, dat abortus ook bij een zwanger schap van meer dan twaalf weken noodzakelijk en verantwoord kan zijn'. Van een verslaggever HEMELUMUR OLDEFERD Twee vrouwen zijn bij een verkeersonge luk onder Koudum (Fr.) om het le ven gekomen. Het zijn de 57-jarige mevrouw A. Louwmans-Bult uit Sneek. die volgens de politie bij het oversteken van een weg geen voor rang gaf aan een naderende auto. ADVERTENTIE zal WÊÊBÊÊÊBÊÊ un< nie voor de verplichte zieken van dsverzekering 9.5 procent edar volgend jaar te verlagen tot ig, procent. Deze verlaging de She ite sinds tien jaar is mogelijk rdat de kostenstijging dit jaar zienlijk beneden de verwachtin- gebleven. ÖJ het advies is nogal wat touw- l(ckerij vooraf gegaan. De werk- {ers wilden de premie verlagen ^91 procent, de artsen tot 9.2 oe vakbeweging 9.3 pet, terwijl ziekenfondsen de premie wilden liri< löhaven op 9.5 procent. h- voorstel om de premie op 9.5 'jiCent te houden, dat het eerst in nming kwam. werd met 28 te- ■lar 6 stemmen verworpen. Daarna k rï nden alle kroonleden en zieken- dsvertegenwoordigers mee met t, vakbeweging voor de 9.3 procent voor en 15 tegen). fonds voor de werkloosheids- :ekering dreigt als gevolg van el dc grote werkloosheid als van inflatie uitgeput te geraken en rom moet de WW-premie voor 5 worden verhoogd tot 1.4 pro- t. (thans 1 procent), advies heeft het Algemeen Werk- sheidsfonds de minister van so- zaken gegeven, zo meldt het aan van het Nederlands Christe- Werkgeversverbond. Dit voor tra r had dit blad .gemeld, dat de ch' erve van het fonds in 1973 nog ar voldoende waren voor het op- igen van een werkloosheid van procent gedurende twee jaar. Van een onzer verslaggevers DRACHTEN De burgemeester van Meppel, drs. H. J. Eysink, heeft op de volkshuisvestingsdag van het Noorden in Drachten scherpe kri tiek geuit op de ideeën over ver nieuwbouw van zijn partijgenoot staatssecretaris Schaefer (PvdA). 'Schaefei denkt dat heel Nederland een Kankerbuurt is, zijn opvattin gen hebben mijn bewondering niet', aldus de heer Eysink. De burgemeester hield een pleidooi voor nieuwbouw, waarvoor zijns in ziens nog best ruimte is. 'Enkele jaren geleden verwachtten we 20 miljoen inwoners. Samen hebben we die verdeeld en zijn büj naar huis gegaan. Nu blijkt het inwoner tal echter te blijven staan op 15 tot 16 miljoen. Vijf miljoen mensen blijven weg. Laten we de overblij vers dan gerieven met woon- en leefruimte. Voor mensen die voor de eerste keer Campari drinken is puur een ver keerd begin. Een valse start zogezegd. Omdat de smaak van Campari nu eenmaal net even te apart is voor een onervaren tong. Een beter begin is: Campari soda. Wat koele Campari in een longdrink glas en bijvullen met ijskoude soda. Een helderrode sensatie waar ze in Italië hun goudgele pilsje voor laten staan. Campari moet jewel lekker vinden, 't Is even een kwestie van de juiste mix. ADVERTENTIE 28 oktober t/m 1 november Rekening mee houden! Sparen doet U bij de Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Vandaag opent het zeventigjarige museum voor het onderwijs in Den Haag een nieuwe afdeling: eigentijdse geschiedenis. Deze uitbreiding heeft voor het nog altijd unieke museum slechts één nadeel. Nu al blijft 85 procent van de collectie in de kast wegens ruimtegebrek, en dat wordt door elke aanwinst al leen maar erger. De nieuwe afdeling eigen tijdse geschiedenis wil een beeld geven van de laatste vijftig jaar. Voorlopig richt de collectie zich vooral op de tweede wereldoorlog en op de Nederlandse staatsin richting. Maar het is de be doeling ook het vervolg op de oorlog in beeld te bren gen: dekolonisatie, koude oorlog, internationale sa menwerking. enz. Het museum voor het on derwijs is in 1914 door de gemeente Den Haag opgezet om 'aanschouwelijk onder wijs' te geven. Begin dit jaar kreeg die doelstelling een meer eigentijds verfje. Nu heet het dat de collecties op het gebied van mens- en natuurwetenschappen de be zoeken in klasseverband, in groepsverband of indivi dueel via alle mogelijke middelen wil helpen inzicht en kennis te verwerven die mensen nodig hebben om hun plaats in de wereld te bepalen. Oude gebouwen Het musem voor het onder wijs is gehuisvest in twee oude schoolgebouwen, in een oud badhuis en een oud paviljoen in de Hemster- huisstraat in Den Haag. Jaarlijks worden zo'n drie duizend museumlessen gege ven, maar als me naan alle aanvragen die alleen al uit Den Haag komen zou willen voldoen zou dat het dubbele moeten zijn. Klassen van buiten Den Haag kunnen ei genlijk alleen bij wijze van uitzondering zo'n museumles krijgen. Dat betekent overigens niet dat het museum alleen voor Den Haag van belang is. El ke school kan op bezoek ko men, de exposities bekijken en filmvoorstellingen mee maken. Exposities van het museum wórden ook elders in het land getoond. Leer krachten studenten van pe dagogische academies, en leerlingen kunnen ook ma teriaal aanvragen voor pro jecten, scripties en lessen. Het aantal uitleningen van diaseries, films en geluids banden is ongeveer vijfdui zend. Maar niet alleen scholen komen op bezoek. Het mu seum is dagelijks (ook in het weekend) open voor ie dereen die indiviudeel of in groepsverband wil komen. Daardoor is het door de ge meente Den Haag betaalde museum een van de tien drukst bezochte musea van het land. In zekere zin is het onder wijsmuseum een gewoon museum: met afdelingen voor land- er. volkenkunde, geschiedenis, techniek en natuurkunde, biologie en milieukunde, oudheidkunde, geologie, film- en geluld. Maar terwijl gewone musea zich richten op volwassenen en vandaaruit pas in de laatste tijd een meer educa tieve functie gingen vervul len (museum-lessen), werkt het museum voor onderwijs net andersom. De expositie is educatief op gezet. maar daarom niet minder interessant voor ou deren. Ouderen bekijken bijvoorbeeld de tweede we reldoorlog wel met andere ogen, maar ook zij kunnen door het leerzame overzicht van pamfletten, boeken, fo to's, voorwerpen, landkaar ten en radio-uitzendingen, weer een andere - kijk krij gen. Het museum voor onderwijs is er steeds beter in ge slaagd het aanschouwelijk onderwijs voor de propvolle glazen kast met opgezette vogels om te bouwen tot een soort les midden in de wer kelijkheid. De nabootsing van een duinlandschap, de illustratie van de milieuver vuiling, de ruimte waarin een beeld gegeven wordt van de wereld zoals die er over tien Jaar uit zou kun nen zien: dat alles voegt een dimensie toe aan het onderwijs dat je in het ei gen klaslokaal kunt geven. Kinderen hoeven niet meer alleen voor vitrines te glu ren, ze kunnen ook zelf met allerlei dingen bezig zijn. Dorpje Er zijn apparaten die de monstreren hoe het water door de bodem sijpelt en er zijn wandborden waarop je met knoppen en lichtjes de opeenhoping van mensen in bepaalde bevolkingsconcen traties kunt aanwijzen. Het mooiste voorbeeld van zulk onderwijs middenin de (na gebootste) werkelijkheid is misschien wel de expositie over het leven in een Tune- sisch dorpje. Compleet met een Allah aanroepende mo hammedaan en een prachtig markttafereel. Leerlingen kunnen er zelfs hun eigen brood bereiden. De meste gemeenten zitten niet al te best in hun finan ciën, maar toch Je vraagt je wel af waarom het Haagse museum zeventig jaar lang een zo eenzame positie heeft moeten Innemen. Wie weet. Vervolg van pag. 1 dat de politici nu moeten beslissen aan welke grenzen de abortus-kllni- ken zijn gebonden. 'Bij de opstelling van mevrouw Goudsmit speelt een belangrijke rol dat zij bij de kabi netsformatie de post van staatsse cretaris van justitie heeft geweigerd omdat zij het niet eens was met het compromis over de abortuswetge ving en toen al vreesde dat de nu uitgebroken moeilijkheden zouden ontstaan. De Haarlemse hoofdofficier van jus titie, mr. J. L. Andreae, gaat onder tussen door met zijn voorbereidin gen voor de sluiting van de kliniek per 1 november. Hij wilde gisteren niets zeggen over de procedure die hij hierbij zal volgen. Volgens het P^d A-kamerlid Riethof zou de justi tiële actie een in beslagneming van het instrumentarium van de kliniek inhouden. Het kamerlid meent dat dit een puridisch onjuiste procedure zou zijn, omdat inbeslagneming dan door de officier van justitie alleen mogelijk is in dringende gevallen. Nu de kliniek in Heemstede een week uitstel heeft gekregen voor de slui ting, kan volgens het kamerlid niet meer in juridische zin van een drin gend geval gesproken worden. In de Tweede Kamer en het kabinet is een uitgebreide discussie ontstaan over de vraag of het optreden van minister Van Agt een inbreuk maakt op de bij de kabinetsformatie ge maakte afspraken. Deze afspraken komen erop neer dat de Kamer het al lang klaarliggende PvdA-wetsont- werp voor de abortus pas behandelt als de confessionele fracties met een tegenontwerp zijn gekomen waarin veel striktere eisen aan het aborte ren worden gesteld. De progressieve fracties menen dat deze afspraak inhoudt dat in de tus sentijd het vervolgingsbeleid van justitie tegen abortusklinieken niet verhard mag worden. De confessio nele fracties wijzen er echter op dat een dergelijke interpretatie niet juist is. Zij menen dat de Bloemenhove- kliniek de straf wettelijke grenzen heeft overschreden door abortussen ook na twaalf weken nog uit te voe ren. Ook een minderheid in de pro gressieve fracties heeft ernstige be denkingen tegen deze late aborterin gen. Zoals bekend hebben de PvdA- kamerleden Riethof en Lamberts speciaal over dit probleem verleden week vrijdag een lang gesprek gehad met minister Van Agt. Volgens de heer Riethof stelt de mi nister zich hierbij op het standpunt dat abortering na twaalf weken als uitzondering soms nog wel toegela ten kan worden, maar zoals het fei telijk in de Bloemenhovekliniek al geregeld gebeurt voor hem onver teerbaar is. De progressieve fracties menen daarentegen dat niet van uit zonderingen kan worden gesproken, omdat deze late aborteringen op het totaal van alle activiteiten van de 15 abortusklinieken slechts een zeer klein onderdeel zijn. ADVERTENTIE bril: ieders oogmerk! DEN HAAG Door een botsing met een Phantom-straaljager van de Amerikaanse luchtmacht is gis termiddag een Nederlands Cessna- sportvliegtuig boven Wouw in Noord-Brabant neergestort. De 45- jarige vlieger C. J. van Delft uit Helvcirt kwam daarbij om het le ven. De Phantom, die aan de onderzijde en de vleugels zwaar beschadigd was, is evenals een tweede Phan tom, waarmee het toestel in forma tie vloog, veilig op Soesterberg ge land. Hoe het ongeluk kon ontstaan, is voor de mensen van het vliegveld Seppe bij Hoeven (N.B.), vanwaar de heer Van Delft was opgestegen, een raadsel. De botsing had plaats op een hoogte van 500 meter. Volgens de Nederlandse luchtmacht mochten de straaljagers die gestati oneerd zijn op de Amerikaanse ba sis Bentwaters in Engeland, ter plaatse zo laag vliegen. RITA 'De slager gaf me een hele berg benen voor Bonzo. Ik help hem ze te begraven.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5