Echtscheidingswet gaat bijstand kapitaal kosten Ex-beul gelooft niet meer in doodstraf Staatssecretaris studeert op wijziging Horecaf gaat zelf voorlichtingsactie over alcohol voeren m Feyenoord toch op tv In daze krant ermanent én bed voor atiënten it arm land gezegd ikele buien iker zeven nt duurder Gesprek met Palestijnen Sacharow: akkoord VS-Sowjet-Unie is 'historische daad' Weinig méér geconsumeerd Anti-Amerikaanse betoging in Japan Na conflict met Veilig Verkeer fc Memwe leidlse Comramit DINSDAG 22 OKTOBER 1974 55ste jaargang no. 171 spi erg] ISTELIJK DAGBLAD VOORLEIDEN EN OMGEVING Dy ïstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B V. De Cnristelijke Pers, Amsteidam Abonnement 12,02 pe» maand, per kwartaal 36,05 Afd Bezorging vanaf 08.30 uur ..Stantvastich ia ghebleven mijn hert in teghenspoet!" i een onzer verslaggevers JLFT Ter gelegenheid van [et 75-jarig bestaan heeft het ot. chr. Bethel ziekenhuis in ilft een 'Fonds Vrijbed Ont- .kkelingssamenwerking' op- jricht met het doel ernstig eken uit ontwikkelingslanden loos medische hulp te ver- vn ethel en de specialisten die an dit ziekenhuis verbonden °£sfjn. hebben zich al vele jaren gezet voor medische hulp de ontwikkelingsgebieden. 'lW ientallen artsen ontvingen 28 ier een opleiding die er op ge- e ebt was hen in de derde we- ld zelfstandig in te zetten, tng geleden bestond in Be- L*^xel al een Fonds Vrijbed. dat doel had minder draag- ichtige patiënten in de ge- enheid te stellen een nood- ikelijke medische behande- ug in dit ziekenhuis te on- .jqfrgaan. Volgens de directie is V p bestaansgrond voor dit inds weggevallen. In de plaats [ervan wil men continu één id per jaar beschikbaar stel- voor patiënten uit ontwik- lingslanden. Het bestuur ift als eerste een belang- jke bijdrage in het fonds ge- irt. ünister Pronk is gevraagd dit iltiatief te ondersteunen. Vol de directie van Bethel imt het vrijhouden van één 'd per jaar neer op een kos- npost van rond 65.000 gul- Het Delftse ziekenhuis Irwacht dat velen een jubi- nmbijdrage aan dit fonds illen geven. isselend bewolkt met enkele lien Zwakke tol matige wind t uiteenI'. pende richtingen, de zuidelijker kustgebieden en toe krachtige noord- 'stelijke uitschieters. Maxi- um temperaturen ongeveer graden Celsius. |0RGEN EN OVERMORGEN: isselvallig en aanhoudend te ud. 'gy'Morgen zon op: itief Zof >598 07.18 onder: 17.30 maan op: 14.20, onder: jnoraria advocaten t meer bevroren Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De voetbalwed strijd Feyenoord-Barcelona die vanavond in het Feyenoord-stadion wordt gespeeld zal rechtstreeks voor televisie worden uitgezonden, zij het in zwart-wit. Dit gebeurt tussen 20.25 en 22.45 uur op Neder land 1. Verslaggever is Theo Reits- ma. Tegelijkertijd brengt de radio op Hilversum 3 een rechtstreekse re portage van Tom Blom en Dick van Rijn Aan de beslissing om de wed strijd rechtstreeks uit te zenden zijxi dagenlange besprekingen voor afgegaan. De NOS wil volgens af spraak niet meedelen hoe hoog de prijs is, die moet worden betaald. Over rechtstreeks uitzenden van de returr op dinsdag 5 november is nog geer. beslissing genomen. De NCRV-programma's voor televi sie van vanavond Kamer 17 en MuzieL in uw straatje verhuizen naar respectievelijk woensdag 13 november en maandag 28 novem ber. LONDEN (Reuter) De vroegere beul Albert Pierrepoint die in 25 jaar meer doodvonnissen heeft voltrokken dan enige andere Britse beul, heeft een vernietigende verklaring tegen de doodstraf af gelegd. In zyn autobiografie 'Executeur: Pierrepoint' schrift hij niet te geloven in de afschrikwekkende werking van de doodstraf. 'De doodstraf heeft geen enkele andere betekenis dan vergeldingsmaatregel', aldus de vroegere beul. Hij is nu 68 jaar oud en woont in Southport in Noord-Engeland. Op 27-jarige leeftijd volgde hij zijn vader op als officiële beul. In zijn memoires noemt hjj niet het aantal door hem uitgevoerde doodvonissen (door ophanging) maar hij zegt wel dat het in dc honderden loopt, met inbegrip van nazi-oorlogsmisdadigers. 'Maar als geheel hebben mijn ervaringen deze bittere na smaak dat ik vandaag niet kan geloven dat ook maar één van de honderden executies die ik uit voerde als afschrikking werkte tegen toekomstige moorden', aldus Pierrepoint. Hij heeft van zyi. baan geen nacht wakker gelegen. Om redenén die hij ook nu nog niet opheldert gaf Pierrepoint in 1956 zijn handwerk eraan. HAAG Met ingang van van- wordt een kilo suiker in de ;1 maximaal zeven cent duur 3it als gevolg van de algemene rijsverhoging voor landbouw- ikten, die op 7 oktober is inge- In overleg met de minister indbouw en de suikerindustrie minister Lubbers (economische i) toestemming gegeven de zo- amde af-fabriekprijzen te ver- i. ffect van de verhoging voor de in de winkel is afhankelijk van ate waarin de verhoging wordt terekend door de detailhandel, het ministerie van economi- zaken. Sinds 1 juli is de de- indel in eet- en drinkwaren na- k vrij de verkoopprijs te be- sen heeft de EG-commissie de louwministers gisteren in Lu- urg voorgesteld de suikerpro- e in de lidstaten volgend jaar uim twee miljoen ton te verho- ot 12,7 miljoen ton. Dit om de ende tekorten in Engeland. Ier en Denemarken te beperken. lektewet en de WAO zijn een |apt afvtoeiingskanaal van nemers geworden. J. Meijs, arts De Franse minister van buitenlandse zaken Jean Sauvagnargues (links) heeft gisteren tijdens het ontbijt in Beiroet gesproken met Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie, PLO. De Franse minister was de eerste Westeuropese bewindsman die officieel met de Palestijnen onderhandelde. Zie ook de buitenland pagina. Over vooroordelen Vooroordelen proberen wij bij voorkeur buiten onze nieuwsvoorziening te houden. Dat mislukt geregeld. Elke keer namelijk, wanneer andermans vooroordelen nieuws worden. Vandaag daarom alweer Sir Keith Joseph over de geboortecijfers der lagere klassen en de morele teruggang in Engeland. Betreurenswaardig. Abonnéer eens iemand. Onbevooroordeeld. NIEUW F ABONNEE STRAAT' PLAATS GIRO: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROITERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRI O NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: ArtlkPienserle .Onderne mingsraden door prof. dr H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer) Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr Pers. antwoordnummer 2792, A'dam Een posuegel is niet nodig Die betalen wij. MOSKOU. WASHINGTON (Reuter. UPI) De Russische dissidente na tuurkundige Andrej Sacharow heeft het Russisch-Amerikaanse akkoord, waarbij meer joodse Russen en dissi denten mogen emigreren 'een histo rische daad' genoemd. Maar dit ak koord moet eerst nog worden opge nomen in de Russische wetgeving om werkelijk te kunnen werken, waar schuwde Sacharow. President Ford van de VS heeft gis teren echter gezegd dat de melding dat Moskou jaarlijks 60.000 joden en dissidenten zal laten vertrekken niet oj, zijn gezag is gedaan. Ford bena drukte dat zijn regering een derge lijk aantal niet rechtstreeks heeft genoemd. Het aantal van 60.000 was wel genoemd door de Democratische senator Henry Jackson, die zaterdag gewag maakte van een Russische concessie in ruil voor zo goed moge lijke handelsbetrekkingen met de V.S. Ford sprak in dit verband van een 'misverstand'. DEN HAAG De consumptieve uitgaven van de Nederlandse bevol king hebben van mei tot en met juli 11.3 procent meer bedragen dan In dezelfde periode van 1973. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek becijferd. Naar hoe veelheid gemeten is de consumptie echter weinig toegenomen: onge veer één prodent meer dan vorig jaar. Het verbruik van voedings- en genotmiddelen steeg Iets minder dan één procent, dat van duurzame vnrbruiksgoederen (b.v. auto's, tv's, en huishoudelijke apparaten) iets minder dan twee procent. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Staatssecretaris Meijer van CRM is op het ogenblik aan het bestuderen of er geen wijziging zou moeten komen in de nieuwe echt- scheidingswet, die pas in november 1971 in werking is getreden. Deze eventuele wijziging ls volgens hem nodig om een stuk onrecht vaardigheid uit de wet te verwijde ren. die het rijk bovendien ook nog een flink bedrag per jaar kost. Het gaat hier om het wijzigen of het helemaal schrappen van het zoge naamde nihil-beding; één van de mogelijkheden die de nieuwe echt- scheidingswet biedt. Het nihil-beding houdt in dat de twee partners bij (maar ook nog na) een schelding overeen kunnen komen, dat zij geen verhaal op elkaar zullen doen wat betreft het betalen van alimentatie. In de praktijk is het nog zo, dat de vrouw zegt geen financieel beroep op haar ex-man te zullen doen. Dit bete kent da» automatisch de bijstands wet in werking treedt om deze vrouw (en eventueel haar kinde ren) te onderhouden. Dit nihil-beding nu is volgens staatssecretaris Meijer een wetsar tikel dat tot grote onrechtvaardig heid kan leiden, omdat hierdoor ook mannen, die gezien hun inko men gemakkelijk een alimentatie zouden kunnen betalen, onder deze verplichting kunnen uitkomen. 'Het is niet juist en onrechtvaardig dat in dezp gevallen de kosten van onderhoud van de vrouw en de kinderen zonder meer op de ge meenschap worden afgewenteld.- Daarom heb ik er grote twijfels over of wij op dit punt de bestaan de echtscheidingswet wel kunnen handhaven', aldus staatssecretaris Meijer. Overigens is het niet zo. dat hij zelf een wetswijziging kan indienen voor de echtscheidingswet; deze ressorteert namelijk onder het mi nisterie van justitie. Daarom zal hij. wanneer hij tot de beslissing komt dat een wijziging noodzake lijk is, aan zijn collega Van Agt moeten vragen of deze een voorstel tot wetswijziging wil indienen. De bijstandswet hoort wel onder het ministerie van CRM. De kwestie van het nihil-beding ls pas een jaar echt acuut, omdat de Hogp Raad op 12 oktober 1973 dë uitspraak heeft gedaan dat er geen verhaal op de man mogelijk is, wanneer, nadat zij en haar ex-man besloten hebben tot het nihil-be ding. de vrouw van de bijstand leeft Daarvoor ging men er bij het ministerie van CRM van uit, dat er ook in deze gevallen nog wel ver haal op de man mogelijk was, wan neer hij voloende inkomsten had. Dat er zoals staatssecretaris Meijer beweeit. reden tot zorg is op dit punt. blijkt uit de getallen: in 1972 waren er maar 360 gevallen, waarin sprake was van een bijstandsuitke ring als gevolg van het nihil-be ding In 1974 is dit aantal opgelo pen tot 1250 gevallen en de ge meentelijke autoriteiten, die belast zijn met het uitvoeren van de bij standswet verwachten blijkens een enquête van CRM een supersnelle stijging van dit aantal, vooral na de uitspraak van de Hoge Raad. Stijging Zij verwachten deze stijging des te meer. omdat het niet alleen moge lijk is ten tijde van de scheiding tot dit beding te besluiten, maar ook nog lange tijd daarna. Nederland telt op het ogenblik in totaal ruim 78000 gescheiden vrouwen beneden de 65 jaar, van-wie 38.000 (dus on geveer de helft) van de bijstands wet leven. Dit kost de overheid jaarlijks 400 k 500 miljoen gulden. TOKIO (DPA) Twee miljoen Ja panners hebben gisteren, vier we ken voor het bezoek van president Gerald Ford aan hun land, tegen het Amerikaanse officiële bezoek en de aanwezigheid van Amerikaanse atoomwapens ln Japan geprotes teerd. Gevolg daarvan is. dat de vergade ring van donderdag, waarop ge sproken zou worden over coördina tie van de voorlichting, is afgelast. Horecaf, waarbij 1100 ondernemers zijn aangesloten, gaat nu een eigen voorlichtingscampagne voeren in de vorm van folders, die aan bezoe kers van horecabedrijven zullen worden uitgereikt. De bond, die overweegt tegen WN een kort geding aan te spannen, hoemt de voorlichtingscampagne van de organisatie misleidend en on volledig. Vive-voorzitter N W. Bou- wes: 'Als WN haar campagne niet wijzigt, wordt een angstpsychose on der het publiek gekweekt' Zijn voornaamste bezwaar ls, dat WN, suggereert, dat men voor men in de auto stapt beter helemaal plets kan drinken omdat men ook wanneer het alcohol-promllage be neden de 0.5 ligt strafbaar kan worden gesteld. 'Gemakshalve wordt hier verzwegen', aldus de heer Bouwes. 'dat dit alleen het geval is als er duidelijke aanwijzin gen zijn, dat men niet ln staat ls een vcertulg te besturen'. Horecaf wijst erop, dat de meeste mensen best vier borreltjes of vijf biertjes ln drie uur zullen kunnen Van een onzer verslaggevers ZANDVOORT/HILVERSUM Veilig Verkeer Nederland heeft alle contacten met Horecaf, de bond van werkgevers in het hotel restaurant- en cafébedrijf verbroken, nadat deze haar brief aan WN met ongezouten kritiek op de voorlichting van de organi satie over de de nieuwe alcoholwet in de openbaarheid heeft ge bracht. Staatssecretaris Meijer: onrechtvaardig. Van deze 38.000 hebben er 1250 een bijstandsuitkering als gevolg van het nihil-beding: op het ogenblik dus nog niet zo'n groot aantal, maar de stijging tekent zich de laatste tijd erg snel af. Overigens is het niet in de eerste plaats uit financiële motieven dat staatssecretaris Meijer over wets- wtjziging zit te denken. 'In gevallen van echtscheiding waarin de man genoeg geld heeft om zijn ex-vrouw en zijn kinderen te onderhouden, mag dc Nederlandse wet niet zo zijn. de» hij zijn plicht zonder meer kan afwentelen op de gemeenschap. Ik vind dat het de plicht van de man ls. om zelf ook naar draag kracht bij te dragen In het onder houd van zijn vroegere gezin', aldus de staatssecretaris. Ook hét AR-kamerlid mevrouw Hannle van Leeuwen zei gisteren op eer studiedag in Nijkerk, dat volgens haar 'tussen nu en vijf Jaar verdei de hele echtscheidingswet weer op de helling moet. omdat zij gewoonweg veel te duur wordt in de uitvoering'. Binnenland Aantjes wil naar Zeeland5 Kunstdiefstal niet op te lossen 7 Buitenland Israëli's willen oever afstaan 9 Communistische top vrijblij vende zaak 9 Kerk Bisschoppen: bidden is geen luxe2 'Religielose spiritualiteit' 2 Sport drinken zonder strafbaar te zijn omdat per uur 1 borrel wordt afge broken De bond verwacht dat de WN- voorlichting de bedrijfstak ernstige schade zal berokkenen. Ook wij zijn ervan overtuigd, dat de men sen moeten worden voorgelicht, maar dan moet dit wel op een eerlijke manier gebeuren. Zoals WN haar campagne voert, word het publiek alleen maar in paniek gebracht en de horecabedrijven een gevoelige klap gegeven'. Dat de taxi het probleem zal kun nen oplossen, betwijfelt de heer Bouwes. 'Niet alleen omdat dit een vrij prijzige zaak zal worden, ook omdat er in veel gemeenten ge woon te weinig taxi's zijn. Zand- voort heeft 180 horeca-bedrljven en maar één taxi- Ten aanzien van de controle op de naleving van de nieuwe wet. heeft de Utrechtse hoofdcommissaris C. S. van Doesburg, voorzitter van de centrale politie verkeerscommlssie, bevestigd, dat al op de eerste dag (1 november) een grootscheepse landelijke actie zal worden gevoerd. Op een latere datum zal er nog een volgen. Daarnaast zullen er series regionale controle-acties worden gevoerd. Wim Jansen tegenover Johan Cruijff 13 Economie Onbekend met bankwezen 15 Nieuwe boeken 2 Lezers schrijven 2 Radio en tv 6 Strips, feulllelon o Recept, puzzel ommenlaar 7 Weer, Dichtbij en verdei 7 Beurs 8 Kumerugenda 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1