airo en Moskou chter Palestijnen Kissingers nachtmerrie oedkoDp& veilig op TyreioleS deband, met de groene stip Australië ontdoet mmigratiewet van •acistische trekken Explosies en rellen in rumoerig Ulster v enadering Egypte-VS betwijfeld li 'Kissinger kocht hulp van Feisal' Isabelita Peron spreekt Argentijnen toe Nixon wist vier dagen eerder van Watergate Communistische top komt bijeen in Oost-Duitsland Papadopoulos: 'ik zit illegaal vast' „Een pure rechtdoorzee baai, zo is dat." too Coopvaert. Pijptabak voor professionals. 27/ki [W/kwartet zaterdag 19 oktober 1974 buitenland t7/k9 \ci R ïRi SKOU, CAIRO (AP, Reutei-, UPI) Egypte en de Sowjet-Unie zijn i, reengekomen steun te geven aan de vestiging van een Palestijnse staat. )R ils voorwaarde voor een alge- vredesregeling in het Midden- Du b|n. Ook willen Moskou en dat de Palestijnse Bevrij- up ^organisatie PLO als volledig htigd deelnemer zitting krijgt r komende Geneefse conferen- if ce; het Midden-Oosten, vi en ander staat in een geza- communiqué dat in Moskou w. M gegeven na het vijfdaagse be- aan de Sowjet-Unie van de ische minister van buiten zaken Ismail Fachmy. In het [unique staat dat 'de twee iostoc len het erover eens zijn dat path algemene en definitieve rege- PER 111 Genève, die bedoeld is een vaardige en duurzame vrede in lidden-Oosten tot stand en, niet kan worden bereikt ir de wettige rechten te verze- van het Arabische Palestijnse en met name van zijn recht vestiging van zijn natie.' partijen staan op het stand- dai vertegenwoordigers van de tijnse Bevrijdingsorganisatie behoren deel te nemen aan meefse conferentie over vrede Midden-Oosten en dat de moet meedoen als onafhanke- leelnemer en op gelijke voet rest van de deelnemende en', zo vervolgt het communi- ügyptische dagblad Al Achram gisteren bericht dat minister 455'my in Moskou volledige over- 4.75' emming heeft bereikt met de 41 sche vertegenwoordigers over eke, militaire en economische A25 ies Volgens Al Achram had leider Breznjew geen 'funda- ;le bezwaren' kenbaar ge- t over Amerikaanse vredesini- ven in het Midden-Oosten. irika Egyptische blad, dat min of de spreekbuis is van de Egyp- i regering, heeft gisteren in in Moskou geschreven com- aar ook kritische kanttekenin- geplaatst bij de toenadering n Cair.o en Washington. :hrams correspondent in Mos- Achmed Bahaa-Eddin, schreef ügypte en de Sowjet-Unie nu een veranderlijk Amerika te n hebben. Nixon die naar Cai- Moskou trok en trachtte de Amerikaanse politiek te veranderen heeft het veld moeten ruimen. En terwijl Kissinger nog tussen Cairo en Moskou heen en weer reist cir culeren geruchten over zijn toe komst in Washington, aldus het Egyptische dagblad. President Ford heeft Amerikaanse akkoorden over economische hulp aan Egypte, die tijdens Nixon wa ren gesloten, gehinderd en ook de leverantie van kernreactoren aan Egypte en Israël. Daarnaast is on der Ford de ontwikkeling van de handel met de Sowjet-Unie gekop peld aan de kwestie van de eihigra- tie van Russische joden, zo vervolgt het Egyptische blad. Franse regeringsfunctionarissen hebben meegedeeld dat de Franse minister 'van buitenlandse zaken Jean Sauvagnargues maandag over leg zal voeren met de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO over ontwikkelingen in het Midden-Oos ten. Dit zal de eerste keer zijn dat een minister van buitenlandse za ken van een westers land officieel overleg voert met de Palestijnen. In de Algemene Vergadering van de VN haa Frankrijk, naast Italië, Zweden. Noorwegen en de Ierse Republiek voor toelating gestemd van de PLO tot het VN-debat over de Palestijnse kwestie. Algerije 1 v k'D.NEY (AP) —Na tientallen ren een immigratiebeleid on- r het motto 'Houdt Australië ank' te hebben gevoerd, laat istralië niet alleen Aziatische beiders binnen maar doet zelfs Ie moeite om hen naar Austra- te krijgen, ot voor kort werkte het imnli-, •atiebeleid in het voordeel van oordamerikaanse- en Europese ïmigranten en in het nadeel de Aziaten. Spoedig zullen ustralische technische missies eh over Azië verspreiden en ehnischc trainingsprogramma's i touw zetten opi te helpen bij •t selecteren van Aziatische ar- iders die een bijdrage aan de istralische economie kunnen veren. e uitverkorenen ontvangen, in- en dit noodzakelijk is, een ver- Deding «voor hun reis- en ver- uiskosten. Het is de eerste maal it Aziaten voor dergelijke hulp aanmerking komen. Het doel in het nieuwe immigratiebeleid onder meer een einde te ma- >0 aan het racistische karakter id het beleid. is reeds een delegatie naar de ilippijnen geweest en andere ilegaties zullen binnen twee iar bezoeken brengen aan alle zialische landen. Ook in La- jns-Amcrika is een delegatie eikzaam. In augustus van dit r kwam de eerste »roep van mensen uit de Filippijnen in itralië aan. 1 Iziaten óndanks de blanke immigralie- 7( olitiek die de regeringen in het 9fWleden hebben gevoerd kent et land al een Aziatische ge meenschap. Zo woonden er in 1971 167.000 Aziaten die op eigen gelegenheid het land bin nen gekomen waren. Dit zijn voornamelijk mensen met een academische opleiding die na hun studie aan de Australische universiteiten, in het land geble ven zijn. Het immigratiebeleid dat gericht was op blanke immigratie, waar aan premier Gough Whitlam en zijn Labourregering een einde gemaakt hebben, was gehand haafd sinds in de 19de eeuw duizenden Chinezen naar Au stralië trokken vanwege de goud vondsten die er gedaan werden. De blanke Australieërs beschouw den hun komst als een bedrei ging van hun werkgelegenheid en hun raciale homogeniteit. Geen subsidies Dit exclusieve emigratierecht van blanken tot na de Tweede Wereldoorlog, toen de autoritei ten besloten jaarlijks 10.000 niet-blanken binnen de laten. In tegenstelling tot de blanke immigranten ontvingen zij ech ter geen subsidies. Toen in 1972 Labour aan de macht kwam kondigde Whitlam met ingang van januari 1973 het einde van hel blanke immigratiebeleid aan, en liet resultaat hiervan komt nu tot uiting, nu ook de komst van de Aziatische arbeidskrach ten gesubsidieerd wordt. Toch zal het aantal Aziatische ar beidskrachten niet belangrijk toenemen, omdat er nog steeds een algemene immigratiebeper king van kracht is. Maar deze is nu wel van zijn racistische trek ken ontdaan. (ADVERTENTIE) geen gemakkelijke tijd tegemoet al dus Peres, omdat de Arabische lan den zullen worden beheerst door de eisen van de PLO. Peres heeft tevens verklaard dat het van de opbouw van de Israëli sche macht zal afhangen of een nieuwe oorlog in het Midden-Oos ten kan worden uitgesteld. Volgens Peres zijn de voorwaarden, die heb ben geleid tot de oktoberoorlog van 1973, nog steeds aanwezig en kan er een nieuwe gevechtsronde in de nabije toekomst uitbreken. Cuba laat gevangen Amerikanen vrij MIAMI (AFP) De Cubaanse re gering heeft vier Amerikanen vrij gelaten. Ze zijn uit Havanna aan gekomen in Miami. De vrijlating is een gevolg van het bezoek dat de Amerikaanse senatoren Javits en Pell in september aan Havanna hebben gebracht. Twee vrijgelaten Amerikanen zijn meteen door de FBI ingerekend. Zij werden sinds 1970 gezocht wegens diefstal van een vliegtuig. De twee anderen wa ren op 17 september 1973 gearres teerd toen ze met hun jacht Cu baans territoriaal water binnen voeren. Ze waren beschuldigd van handel in verdovende middelen. Henry Kissinger: onder één hoedje met FeisaI? DETROIT (AP) Henry Kissinger heeft een geheim plan opgesteld om de Ameri kaanse wapenleveranties aan Saoedi-Arabië te verdubbelen of zelfs te verdrievoudigen om daarmee de olieprijzen om laag te krijgen. Koning Feisal en Kissinger hebben vorige week over dit plan gesproken en Feisal heeft Kissinger be loofd te werken aan de verla ging van de internationale olieprijzen. Dit heeft het Amerikaanse dagblad The De troit Free Press gisteren be richt. Volgens goed ingelichte zegs lieden in Washington zal een verhoogde wapenuitvoer naar Saoedi-Arabië een nieuwe versterking van de bewape ningswedloop in het Midden- Oosten tot gevolg hebben. BELFAST (Reuter, UPI) Na een nacht van ongeregeldheden is gisteren in Belfast een met springstoffen gevulde auto de lucht in gevlogen. De explosie was vlak bij een katho lieke lagere school. In totaal twaalf mensen raakten gewond, onder wie een 13-jarig meisje. Niemand had echter ernstig letsel opgelopen, al dus de politie. Een groepering, die zich 'ultra-pro testantse actiegroep' noemt heeft gemeld verantwoordelijk te zijn voor de aanslag. Direct na de ont ploffing volgde in straten In de buurt de katholieke wijk New Lodge een schietpartij. De bom in de auto was afgesteld op een tijdstip waarop de lagere schoolkinderen lunchpauze hadden. Zegslieden bij de Noordierse politie hebben laten weten dat de bom aanslag en de schietpartijen mo gelijk de start kunnen zijn van een nieuwe golf van sectarische moor den. In de afgelopen maand zijn in totaal 16 mensen in Ulster afge maakt. De moorden werden ge pleegd nadat protestantse extremis ten een bestand hadden afgelast, omdat twee leden van de Noordier se justitie waren gedood door leden van de militante, provisionele vleu gel van de IRA, het Ierse Republi keinse Leger. Ongeregeldheden Gisterochtend zijn In Belfast twee mannen vanuit een rijdende auto neergeschoten. Zij zijn naar een ziekenhuis gebracht. Over hun toe stand is niets meegedeeld. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn in Belfast en in andere plaat sen meer dan 20 branden aangesto- De PLO heeft gisteren ook de on verdeelde steun gekregen van de Algerijnse president Houari Boume- dienne. In een interview in het Egyptische, dagblad Al Achram en het Libanese blad An Nahar zegt Boumedienne dat zijn regering, als zij voor de keus komt te staan tussen de Jordaanse regering van Hoessein of de Palestijnse bevrij dingsbeweging Algerije dan /zonder aarzelen zal kiezen voor de Pales tijnse revolutie.' 'Wij eerbiedigen de Palestijnse wens een nationaal gezag te vestigen op gebieden van Palestina, die zouden worden be vrijd (van de Israëli's)', zo ver klaarde Boumedienne. In Israël heeft minister van defen sie Sjimon Peres gewaarschuwd dat Israël een lange 'politieke winter' tegemoet gaat. als gevolg van de toenemende invloed van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie op het Midden-Oostenbeleid. Israël gaat Viermaal de Argentijnse presidente mevrouw Isabelita Peron tijdens liaar toespraak tot een grote menigte Ar gentijnen in Buenos Aires ter gelegenheid van Loyaliteitsdag. Op de foto links boven begroet zij haar gehoor met gespreide armen, rechts boven zwaait mevrouw Peron met haar papieren als zij meedeelt dat de lonen opnieuw zullen worden bekeken, op de plaat links onder zet de presidente met gesloten ogen haar standpunt kracht bij en rechts onder neemt zij afscheid van de menigte als ze het spreekgestoelte verlaat. ken. In Armagh werden drie vracht auto's gekaapt. Zij werden met hun lading rundvlees, boter en televisietoestellen verbrand. In Balmoney in het graafschap Antrim (ten westen van Belfast) gingen zeven bussen in vlammen op. Volgens Jim Sullivan, gemeente raadslid van Belfast en aanhanger van de IRA-'provisionals' hebben Britse militairen donderdagavond honderden katholieken opgepakt. WASHINGTON (AP. Reuter) De voormalige Amerikaanse president Richard Nixon wist vier dagen eer der van het in de doofpot stoppen van het Watergate-schandaal door zijn medewerkers dan hij zelf heeft gezegd. Dit bleek gisteren tijdens het Watergate-proces tegen vijf oud-medewerkers van Nixon. Er werd ki de rechtszaal voor de twaalf man sterke jury een band gedraaid waarop Nixon (op 17 maart 1973) tegen zijn toenmalige juridische medewerker John Dean zei: 'Ben jij van mening dat Mit chell en Haldemann op het ogen blik het meest kwetsbaar zijn?'. Nixon deelde echter vier dagen la ter mee dat hij 'zojuist' van de inbraak in het Watergategebouw had gehoord. Het was de eerste keer dat een van de presidentiële geluidsbanden, of de daarvan afge tikte tekst, in het openbaar werd afgedraaid of voorgelezen. In het gesprek werd Nixon door John Dean meegedeeld dat hij bijeenkom sten had bijgewoond waar was ge sproken over politieke spionage, waaronder inbreken en het afluis teren van gesprekken, maar dat hij dacht 'dat die plannen waren afge wezen.' 'Maar het eerste wat ik daarna hoorde was over de inbraak in het Watergate-gebouw geweest, op 17 juni. Nixon had toen ge vraagd: 'Heb je dat horen bespre ken, en heb je nu wel of niet iets horen zeggen over afluisteren op die vergadering?' Later kon men Nixon horen vragen: 'Waarheen leidt dit. wat betreft risico's enzo voorts? WARSCHAU (Reuter/UPI) De topconferentie van Europese com munistische partijen zal uiterlijk midden volgend jaar in Oost-Duits- land worden gehouden. Dit is het resultaat van een voorbereidings conferentie die de afgelopen drie dagen in de Poolse hoofdstad War schau is gehouden op voorstel van de Italiaanse communistische partij. De communistische partijen van Albanië, IJsland alsook van Nederland ontbraken op deze top. Joegoslavië en Róemenië zullen aan de communistische conferentie deelnemen ondanks de aarzelingen die deze landen eerst over een der gelijke bijeenkomst hadden. De twee landen hebben geëist dat op de conferentie communistisch Chi na niet veroordeeld zal worden. De nachtmerrie, waarvan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, zegt dat ze hem het gevoel geeft dat er een onontkoombare tragedie op handen is, klinkt sommigen van hen die vanuit het Kremlin de wereld beschouwen, als muziek in de oren. In zijn interview met James Reston van de New York Times had Kis singer het over de 'bijna zekere' desintegratie van de Westerse be schaving, tenzij de betrokken lan den hun onderlinge afhankelijkheid erkenden in deze door economische crisis en inflatie getroffen wereld. In een toespraak die Leonid Brezn jew bijna op het zelfde tijdstip hield noemde de Russische leider de voorthollende inflatie, de dalen de produktie en de stijgende werk loosheid 'symptomen van de ziekte van het kapitalisme van onze tijd.' De crisis van de Westerse democra tie. zo zei Breznjew, 'versnelde de ontbinding van de politieke machi nerie van het kapitalistische stel sel.' Het kapitalisme ondervindt volgens hem nu dat het niet in staat is een antwoord te geven op de vragen van deze tijd. Voor Breznjew is dit allemaal 'onvermij delijk', omdat het in de 'aard van het kapitalisme zelf' opgesloten ligt. Andere woordvoerders uit de Sow jet-Unie hebben deze wat breed opgezette schets van details voor zien. en zien al met genoegen uit naar de uiteindelijke ineenstorting van het kapitalisme. Enige tijd terug liet Breznjew dit soort uitingen nog voor rekening van vertegenwoordigers van de harde lijn. die nog steeds de oude droom van de wereldrevolutie niet vergeten konden, zoals Mikhail Soeslcw en Boris Ponomarew. bei den leden van het Politburo. Vol gens het Sowjet-model van de ko mende wereldcrisis zal het kapita lisme er door zijn economische moeilijkheden toe worden aangezet de levensstandaard van de arbei ders aan te tasten, ftet proletariaat zou dan terugslaan waarop de kapitalistische geldwolven de hulp zouden inroepen van fascistische krachten. In de botsing die daarop volgt zoudtn of de communisten of de fascisten de overhand krijgen, hetgeen tot een burgeroorlog en internationale spanningen zou kun nen leiden, wat dan weer zou kun nen resulteren in grotere oorlogen. Laten we dit beeld nu eens met de nachtmerrie van Kissinger vergelij ken. Hij heeft op een ordelijke wijze de tragische gang van zaken in beeld gebracht beginnend met een reeks regionale wrijvingen waarin elke regio probeert haar eigen speciale voordelen te vergro ten. Dit zou dan 'onvermijdelijk' tot krachtmetingen leiden, die de interne crisis in de betrokken lan den zouden verergeren. En dit zou dan weer 'autoritaire' regiems kun nen doen ontstaan. Kissinger zegt er niet bij of deze fascistisch dan wel communistisch zullen zijn, maar waarschijnlijk za! dat per ge val verschillen. In de volgende fase zouden we dan te maken krijgen met internationale crises tussen deze regiems, en 'waarschijnlijk' met millta're botsingen. Maar zelfs zonder zulke confrontaties, aldus Kissinger, zullen zich crises in het stelsel, zoals in de jaren twintig en dertig herhalen. Dit is niet hele maal dezelfde volgorde waarin Mos kou het allemaal ziet gebeuren, maar alle ingrediënten zijn aanwe zig. Wij zijn tegenwoordig allemaal Marxisten tenminste bijna. Maar er zijn revolutionaire en evo lutionaire Marxisten. Volgens Kis singer is het communistisch staats bestel onverenigbaar met de manier waarop de moderne mens wil sa menleven. Daardoor zal het com munistische systeem veranderen zonder enige inmenging van de Verenigde Staten vooropgesteld dat er géén buitenlands gevaar dreigt waardoor wel naar de wa pens gegrepen moet worden. De leemten in het interview met Kissinger, die onvermijdelijk zijn in zo'n vraag- en antwoord-spel, kunnen opgevuld worden door een toespraak die onlangs gehouden werd door één van zijn top-mede- werkers, namelijk Winston Lord, hoofd van de afdeling beleidsvoor bereiding op het ministerie van buitenlandse zaken. In een zorgvul dig uitgebalanceerde voordracht heeft Lord alle draden die door zijn baas enigszins onsamenhangend achtergelaten waren, weer opgevat. De nadere uitwerking van het beeld op lange termijn, waarvoor Kissin ger momenteel niet veel tijd kan vrijmaken, wordt nu door het team van Lord voortgezet. Zo vraagt Lord zich af of de uitspraken over de dood van de communistische doc trine niet erg overdreven zijn. Wij kunnen er niet zeker van zijn dat de toekomstige communistische lei ders zich even constructief zullen blijven opstellen als de huidige. Hij vreest, dat zij opnieuw als leiders van de 'revolutionaire staten' zullen gaan optreden ten einde het inter nationale systeem te verstoren. De methoden daartoe zouden hen in- ATHENE (AP/Reuter) De voor malige Griekse dictator George Pa padopoulos vindt dat hij illegaal huisarrest heeft. De ex-presldent heeft een aanklacht laten indienen tegen de commandant van de poli- tie-eenheid die zijn villa even bul ten Athene bewaakt. Papadopoulos klaagt dat hij in zijn woning van de buitenwereld wordt afgesloten, dat niemand bij hem wordt toege laten en dat zijn post wordt gecen sureerd. De 57-jarige oud-dictator vindt dat dat in strijd is met de wet nu de staat van beleg is opgeheven. Papa dopouloswerd onder huisarrest ge plaatst tbeh bleek dat hij zich in de politiek wilde storten naar aanlei ding van de verkiezingen in Grie kenland op 17 november. Papadopoulos, die samen met zijn vrouw Despine en zijn driejarig kleindochtertje in de villa woont, was de sterke man van de militaire junta die Griekenland re geerde van april 1967 tot november 1973. In dat jaar werd hij afgezet door een nieuwe junta, die in juli verdween toen het land weer een burgerregering kreeg, Plannen om Palme in Nederland te ontvoeren STOCKHOLM CAFP'ANP) Tij- dens het bezoek dat hij vorige maand aan Nederland bracht stond premier Olof Palme van Zwe den onder extra politie-bescher- ming. Drughandelaren zouden van plan zijn geweest hem te ontvoeren en uit te wisselen tegen de West- duitse pepkoning Karl Pauksch. Dit berichtte gisteren het Zweedse blad Dagens Nyheter. Bommen in Rome ROME (UPI) Op vijf verkoop punten van FIAT in Rome zijn gisteren bomaanslagen gepleegd. De schade is groot. De actie zou een wraakoefening zijn omdat FIAT voor 70.000 werknemers een werk tijdverkorting heeft ingesteld wegens te hoog opgelopen voorraden. Honden doodgeschoten STOCKHOLM Het doodschieten van honden voor militair onderzoek heeft in Zweden tot felle protesten geleid. Veertien jachthonden wer den opzettelijk doorzeefd met ko gels uit snelvuurwapens, om 'de on menselijkheid vast te stellen van de met hoge snelheid afgevuurde kogels'. Vooral Zweden spant zich in om tot een verbod van dergelij ke wapens te komen, waarvan de kogels enorme wonden veroorza ken. Het 'onderzoek' vond plaats op verzoek van de Zweedse delegatie bij het Internationale Rode Kruis in Genève. (ADVERTENTIE) gegeven kunnen worden door hun verwachtingen over de voordelen die ze uit de Westerse crisis kun nen halen, zoals in het begin van dit artikel beschreven wordt. Lord brengt ons ln herinnering dat in de vorige generatie korte momenten van verbeterde betrekkingen met de Sowjet-Unie plaats maakten voor langdurige periodes van con frontatie. Daarmee wil hij niet de ontspanning ter discussie stellen maar roept hij op tot pogingen deze ontspanning te maken tot iets waarvan we niet meer terug kun nen en ook Breznjew zegt dat hem dat voor ogen staat. Maar het doel van Breznjew's mili tairen is. net als dat van de mili tairen elders, het onverbiddelijk opbouwen van de strijdkrachten van de natie tegen elke mogelijke toekomstige dreiging. De crisis van het kapitalisme, zo schreef een Sowjet-generaal in februari, is de tijd genaderd waarin 'op elk mo ment' binnen een onderdeel van het kapitalistische systeem een si tuatie kan ontstaan die de weg vrijmaakt voor fundamentele revo lutionaire veranderingen. Hij ver bindt hieraan een oproep tot verbe tering van de militaire opstelling van de Sowjet-Unie. Deze moet zo als hij zegt voorbereid zijn op 'ie dere wending' in dé wereldgebeur tenissen. Zoals misschien: de nood zaak om de communisten in een burgeroorlog te ondersteunen? Of om de VS af te schrikken van hulp aan een democratisch bewind dat door communistische revolutionai ren bedreigd wordt? De botsingen die zowel Breznlev* als Kissinger al vóór zich zien als mogelijke gevol gen van de crisis in het Westen zullen hen er wellicht toe lelden destemeer aan te dringen op beper king en vermindering van de bewa pening maar er zijn anderen aan belde kanten, die deze kwade voor tekenen alleen maar zullen gebrui ken als argument om de béwape*- ningsrace op te voeren. #1,75

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9