Verminkte kreeg 'nieuw' gezicht, dankzij prothese dichtbij larissen tihoog in iderwijs Br r imentaar Piet (1) il 'en- *3 r Piet (2) Lon van Volen hielp nu ook een Nederlander het weer Herfst weerrapporten 1 A vc Wapperen met privé-gegeven belgische shag gaat verdwijnen jeugdcongres potdicht overspel niet meer strafbaar w/kwartet zaterdag 19 oktober 1974 binnenland/commentaar t5/k7. :jes en beetjes is de PvdA- !e in de Tweede Kamer de kert voor de dag gekomen jn verhaal over de poging tot die de Franse vliegtuigfa- iult bij hem zou hebben Waarom heeft het zo lang duren voordat hij zijn verhaal itie deponeerde? De heer Dan- gt, dat hij alleen stond, dat hij eentje niets tegen een corrupte igfabriek zou kunnen beginnen hij daarom heeft geprobeerd, g lijke getuigenissen uit te lok- Jat laatste is gelukt. Ook de Keja blijkt een verhaal paraat ben, zij het dat het verschil letgeen beide heren de betrok- 1 d briek blijkbaar waard zijn, ont- Jkr. i dor no h£ »oed, de heer Keja is de PvdA- irdigde bijgevallen. Schiet deze iets mee op? Wij vrezen van |zen eide heren zijn, als hun verhaal ide^ aPart onderhanden genomen. De twee getuigenissen scheppen leut ievvi-is' hoogstens versterken zij ;t iwijzing dat ex iets. loos is. De staat voor een moeilijke taak. as lijkt groot, dat de affaire elijk onopgehelderd zal blijven. Ie er dan in elk geval uit zullen geleerd is, dat de leden van de Tweede Kamercommissie voor blijkbaar aan grote verleidin- ootstaan. Ook al zou er niets jjjn van pogingen tot omkoping, blijft naar dezer dagen üdelijk is geworden dat de ;fabrieken deze Kamerleden inviteren voor Het ene snoep- na het andere en zich daarbij in betoon van gastvrijheid. ^^Ige leden van de commissie zijn -»tl van die uitnodigingen inge- tVij hebben uit de t.v.-discussie de heren Francois van Dassault akert begrepen dat tijdens der- excursies, de intieme etentjes huiselijke verkeer, dat de Ka ïn kennelijk wordt geboden, vriendschappen kunnen op- De heer Frangois had lij ons minzaam liet weten :hèr Piet' al een zodanige ver- dat hij niet begreep waarom flfli 1 proberen, nog eens anderhalf méér in de vriendschap te prijzenswaardig dat de Kamer- zich ijverig laten inlichten ter eiding van de plaatsing van de enorder die in het geding is. I zijn bezoeken aan de bet'rók- "v icgtuigfabrieken stellig nuttig en 1 Maar zij worden snel teveel en Lintaarden' zakelijke contacten al kkelijk in vriendschappen. Zo langzaam en ongemerkt onei- erdf e motieven en bijgedachten bin- bij de beslissing over de ging van de Starfighter een rol Iper 1 gaan spelen, i. Z Hen maar zeggen dat bevoorde- grond van persoonlijke, niet- redenen ook mogelijk is [Ier er geen directe pogingen tot idspiing met grof geld zijp gedaan, is de laatste weken de indruk dat niet alle leden van de pSj ecommissie uit de Tweede Ka- ven scherp de gevaren in het ,uden die hier zijn gesignaleerd. rhaal heeft ook nog een moraal. van de Tweede Kamer zijn he leroeps-inkopers, en zeker géén eesters van internationaal ni- Het zou verstandig zijn, als iige) parlementariërs daar in de it wat meer rekening mee hiel- Onze volksvertegenwoordigers zich voortaan meer moeten vergezellen van in dit geval aerts van de Luchtmacht en/of laren, die weten wat er zo al t in het bedrijfsleven. slotte blijft de vraag, waarom □dig is zoals in dit geval is en dat een Kamerlid als irt er steeds in zijp eentje op Dat zou straks één van de ken kunnen zijn, dat elk overtui- bewijs blijft ontbreken. li slagT' Lon van Volen jr.: 'Deze mensen zitten overal psychisch kapot te gaan, vaak geïsoleerd op zolder kamertjes, afgesloten van de samenleving, zien menselijke relaties, ook hun huwelijken uiteenvallen. Maar ik, die nog iets voor hen kan doen, ondervind teveel weerstand behalve in Frankrijk. Ik zit in mijn huiskamer te improviseren, heb geen geld voor betere ruimte en moet als een soort marskramer proberen mijn kunde te slijten. Alleen Frankrijk heeft het geaccepteerd, maar verder 't gaat te langzaam. door Huib Goudriaan iver hun 'ja' staat twee keer an de kant van de vliegtuigfa- len' AMSTERDAM Lon van Vo len jr. heeft nu ook voor een Nederlander een gezichtsprothe se gemaakt. Na in 1972 een Frans soldaat, met een monster achtig verminkt gezicht, de kans te hebben gegeven in de samenleving terug te keren, heeft Van Volen inmiddels zijn werk vervolmaakt. De Amster dammer Frans Bos (22) heeft met zijn vorige week gereedge komen prothese een gezichtsex pressie gekregen, die de natuur benadert. Vandaag houdt Van Volen, op een wetenschappelijk congres in Parijs, een lezing over wat hij in de loop der jaren heeft bereikt voor men sen, die door ongelukken of ziekten een ontoonbaar gezicht opliepen. Franse medici, zien in de aanpak van Lon van Volen een uitweg voor de plastische chirurgie, die wat de ernstige gelaatsverminkingen be treft, niet meer verder lijkt te ko men. De verdiensten van de 53-jarige Amsterdammer worden in Franse medische kringen hoog aangesla gen. In januari 1973 verscheen in het toonaangevende Franse medi sche tijdschrift 'Medecine et armées' een artikel over zijn werk. In dat jaar werd Van Volen ook uitgeno digd lid te worden van de 'Société Frangaise de Prothese Maxille-Faci- ale', een gezelschap dat vandaag in Parijs het congres organiseert. Op dit congres, dat wordt bijgewoond door Franse en Belgische deskundi gen op het gebied van plastische chirurgie en vervaardigen van ge zichtsprothesen, zal Van Volen een nieuwe aanpak bepleiten. Hij meent dat plastisch chirurg en pro thesemaker in teams moeten sa menwerken, zodat vóór een eventu ele operatie al vaststaat ln hoeverre een prothese het werk van de plas tisch chirurg kan aanvullen. Lon van Volen licht dit toe tijdens ons gesprek: 'In Frankrijk gebeurt dit al in sommige gevallen. Zo heb ik in het Parijse Höpital de la Salpêtrière de gelegenheid gekregen afdrukken te maken van het ge zicht van een Frans jongetje, nadat het onder narcose was gebracht. Dit kind is verschrikkelijk toegeta keld door een beer in de Parijse dierentuin. Het is zo'n afschuwelijk geval, dat ik heb gehuild toen ik het zag. Ik heb een reconstructie in was gemaakt van zijn gezichtje een heel mooi kind van voor het ongeluk. Met mijn prothese probeer ik dan het oorspronkelijke gezicht terug te brengen. De kosten worden in dit geval gedragen door de Franse staat. In het geval van die Franse soldaat heb ik het gratis gedaan, het was ook nog min of meer een experiment'. 'Samenwerking in de planning bij het teruggeven van het gezicht, zo- Frans Bos, zoals hij na zes operaties naar huis moest worden gestuurd (foto gepubliceerd met toestemming van betrokkene). ver dat mogelijk is, bepleit ik ook om de patiënt te helpen de geweldi ge psychische slag op te vangen, die hij onderging bij het constate ren van de verminking. Hem of haar moet kunnen worden verteld in welke staat het gezicht weer kan worden teruggebracht. Het blijft dan een vreselijke slag, maar die slag wordt verzacht'. Lon van Volen jr. stamt uit een geslacht dat al drie eeuwen het grimeursvak uitoefent. In 1938 zette hij deze familietraditie voort, door als grimeur te beginnen bij de revu van Willy Walden en Piet Muyse- laar Daarna werkte hij in Amster dams' Carré, Hollandse Schouwburg en Tuschinski. Hij kende als kind Louis Davids, zag Toon Hermans komen en werkte 25. jaar als gri meur voor Wim Sonneveld. Zonder deze achtergrond is zijn huidige werk voor verminkte mensen niet te begrijpen. Van Volen: 'Ik leerde als grimeur van mooie acteurs lelijke mensen maken, als dat voor een stuk nodig was. Ik toverde een atrice om in koningin Victoria met haar ka rakteristieke grote oorlellen op 20-. 30-, 50-, en 75-jarige leeftijd. Sommige mensen zeggen nu: hoe kun je dit werk doen, terwijl je vroeger altijd met mooie mensen hebt gewerkt. Dan antwoord ik: Het fascineert me mensen terug te brengen in de maatschappij'. Wat was voor u de aanleiding om met dit. werk te beginnen? 'Toen Koos Postema in zijn pro gramma 'Groot uur u' in het najaar van 1971 mensen met verminkte gezichten liet zien. begreep ik dat ik veel voor deze slachtoffers van Frans Bos met de door Van Volen jr. gemaakte gezichtsprothese. ongelukken en ziekten zou kunnen doen. Dezelfde avond nog begon ik op mijn eigen gezicht te experi menteren, vanuit de ervaringen die ik heb als grimeur. Nu ben ik getrouwd met een Frangaise en kwam in die tijd mijn Franse' neef op visite, die als anatoom-patho loog-bioloog voor het Franse leger werkt-. Hij zag er iets in en bracht me binnen drie weken in contact met een studiegenoot, die in de plastische chirurgie was gegaan. Deze studiegenoot, prof. J. Pons, riep mij in 1972 naar Parijs om iemand te behandelen. Daarna kreeg ik veel publiciteit met het geval van de Frause soldaat' (die begin van dit jaar is getrouwd met een volkomen normale en zelfs knappe vrouw, die zijn verminking heeft geaccepteerd, (red.). Uit welk materiaal zijn de prothe sen vervaardigd? 'Van kunsthars dat ik hard, zowel als zacht kan maken en waarin ik de natuurlijke kleur van de huid, met poriën, rimpels etc. aanbreng. Frans Bos. die als eerste Nederlan der een volledige gezichtsprothese kreeg, kan de wangen opblazen en kan de prothese in enkele seconden op en af zetten en kan er ook mee zwemmen. Sinds 3 weken kan ik ook voor vrouwen met geamputeerde borsten kunst-borsten maken, die er volkomen natuurlijk uitzien. Voor iemand wiens oor werd afge beten heb ik een oor gemaakt, dat de plastische chirurgie niet kan re construeren en dat via een schuif- systeem wordt opgezet. In dit werk voel ik me kunstenaar, in feite ben ik grimeur, beeldhouwer en kunst- schildei in een persoon'. Lon van Volen jr., die naar de mening van Franse zowel als En- een verslaggever HAAG De maximumsalaris oor alle leerkrachten en school- rs in het kleuter-, gewoon en Qgewoon lager onderwijs zullen ngang van 1 januari verhoogd irhoging is het grootst voor de rachten bij het kleuteronder- daar loopt zij uiteen van vijf- ot ruim honderd gulden per her ld. Bij het gewoon en buiten on lager onderwijs bedraagt de oltt iging ongeveer vijftig gulden naand. Voor deze verbogingen minister Van Kemenade veer- liljoen gulden uitgetrokken, week heeft de minister met de ndere commissie voor georgani- 3ru: overleg overeenstemming over erhogingen bereikt. Hij loopt Dee vooruit op de resultaten van onderzoek naar taak en functie het personeel bij de genoemde rwijsvormerj. De resultaten van onderzoek zullen als richtsnoer alarisherzieningen dienen. Van onze weerkundige medewerker We zitten weer met kop en oren in de herfst. Een energiek lage druk- gebied bij IJsland (970 millibaar) heeft een offensief ontketend dat er zijn mag. De mist- en nachtvorst zijn op slag uit west-Europa ver dreven door een krachtige tot storm achtige zuidelijke tot zuidweste lijke wind en er werd regen geïn troduceerd. De visie die wij in onze rubriek van gisteren gaven ten op zichte van het Britse front is dus wel te optimistisch geweest. Kort daarna lieten in sterkte toenemen de luchtdrukdalingen in Schotland, Ierland en noord-Eng eland er geen twijfel over bestaan, dat de IJs- landdepressie begonnen was over een breed front aan te vallen in de richting van de Noordzee. De Hebriden vingen in de nacht van donderdag op vrijdag de eerste stoot op, wat 23 millimeter water in de regenmeter opleverde (station Benbecula). Aftappingen van gister avond zeven uur: Bristol 7 mm. Manchester 8*mm, het zuidoost En gelse Coltishall 9 mm, Londen 11 mm, Bournemouth 13 mm, Scilly- eilanden 14 mm, Glamorgan in zuid-Wales 16 mm. Plymouth 20 mm en het Zuidwest-Engelse Culd- rose 22 mm. Ten westen van Ierland deden zich nieuwe luchtdrukdalingen voor, die zich in oosttot noordoostelijke richting voortplantten en het re genfront boven zuid-Engeland zul len vertragen. De neerslag kan vandaag dan ook vooral in het zuidwesten en zuiden langer aan houden. Pas zondag en maandag verwachten we de komst van kou dere lucht uit westelijke richtingen waarbij boven het lauwe Noordzee water regen- en hagelbuien zullen ontstaan, wellicht begeleid door onweersontladingen. Het oktoberweer komt dus opnieuw in een zeer wisselvallig stadium, allerminst voordelig voor de land bouwers in zuidwest-Nederland, die ernaar hunkeren om te oogsten. De wisselvalligheid is een gevolg van de sterk togenomen westelijke circulatie boven de Oceaan. Een vliegtuig van de Air France rappor teerde gistermiddag om kwart voor vijf. vliegend op een hoogte van elfduizend meter, ten westen van noord-Ierland een west noordwes ter orkaan van 270 kilometer per uur. Ten zuiden van IJsland is over de- eerste oktoberhelft de gemiddelde luchtdruk met 1017 mb nagenoeg even hoog geweest als in de over eenkomstige periode van 1973. De gemiddelde temperatuur over dit tijdvak in De Bilt was veel lager met een afwijking van minus 3.9 graden Celsius over het etinaal. REGEN HAGEL BEWOLKING 10 MAX. TEMP. *10 MIN. TEMP. WINDRICHTING Amsterdam onbewolkt 11 0 De Bilt mist 11 0 Deelen mist 11 0 Eelde mist 12 0 Eindhoven mist 11 0 Den Helder geheel bew. 12 0 Luchth. Rtd. mist 11 0 Twente mist 10 0 Vlissingen onbewolkt 9 0 Zd. Limburg onbewolkt 9 0 Aberdeen regen 12 0.1 Athene licht bewolkt 22 0 Barcelona zwaar bew. 18 13 Berlijn geheel bew. 8 0.6 Genève geheel bew. 12 0.2 Innsbrück geheel bew. 8 2 Kopenhagen zwaar bew. 7 0 Locarno mist 14 0 Londen regen 10 1 Luxemburg mist b 0 Madrid onbewolkt 17 6 Malaga onbewolkt 26 0 Mallorca regen 13 30 Oslo geheel bew. 10 0.4 Parijs mist 12 1 Rome licht bew. 17 0 Split licht bewolkt 17 0 Stockholm geheel bew. 6 0.3 Wenen zwaar bew. 11 0 Zürich geheel bew. 6 4 Casa Blanca zwaar bew. 23 0 Las Palmas licht bewolkt 24 0 New York onbewolkt Tel-Aviv onbewolkt 33 0 regen en wind 77 s 10 -D i y as VW: 11 A y j ANA/KNMl 19' J\Vf .10 12.00 w...' j L Lon van Volen jr.: ...weerstanden in Nederland gelse deskundigen op dit terrein meer heeft bereikt dan waar ook ter wereld, heeft niettemin zorgen. Het is de financiering van zijn werk. Zijn broodwinning bestaat uit het maken van bij elk individu passende pruiken en door dit werk kon hij ook veel verminkte mensen helpen, die een prothese niet kon den betalen. 'Maar dit kan niet zo doorgaan', zegt de Amsterdamse maatschappelijk werker Wim Land stra. die de kok Frans Bos, die kokende olie over zijn gezicht kreeg, adviseerde naar Van Volen jr. te gaan. 'Lon wijde Frans ook voor niets helpen, maar gelukkig is de Stichting Hervormde Jeugdhon ken bereid de kosten te dragen. Dit voornamelijk dankzij de activitei ten van de psycholoog Gerard Boom. die Frans heeft begeleid'. Fondsen Wim Landstra vindt dat de zieken fondsen gezichtsprothesen en borstprcthesen in het fondspakket dienen op te nemen. 'Het aantal slachtoffers met afschuwelijke ver minkingen door verkeersongeluk ken en kanker neemt steeds toe; daarom is dit een eis des tijds'. Tenslotte een kanttekening onzer zijds: waarom vindt het werk van de Nederlander Lon van Volen jr. erkenning in Frankrijk, maar niet in Nederland? Zouden ook Neder landse plastische chirurgen in sa menwerking met 'hem, niet meer voor slachtoffers als Frans Bos kunnen doen? Waarom wordt zijn werk bij voorbeeld wel gewaardeerd door de universiteit van Jeruzalem, die hem heeft uitgenodigd zijn kennis op Israëlische vakgenoten te komen overdragen? onder redactie van loessmil 'Moeders voor moeders'. Een sa menwerking zit er dik in, weten ze bij Media 2000, zodat het adressenmateriaal van aanstaan de moeders die in de eerste tijd van de zwangerschap zijn, ook nog eens kan worden doorge speeld. En misschien ziet de commercie nog wel meer moge lijkheden. Gelukkig maar dat er in ander opzicht niet zo gemakkelijk aan privé-gegevens te komen is. De gegevens van de Burgerlijke Stand zijn in principe openbaar, maar iedereen die zich hieruit gegevens wil verschaffen betaalt 2,50 per uittreksel en heeft dan nog niet meer gegevens dan een naam en een adres. Het Bevol- kings Register is echter aan vrij stringente regels gebonden. In lichtingen daaruit zijn geheim, behalve voor ambtelijke doelein den en bijvoorbeeld de sociale verzekeringswetgeving en kerk genootschappen. Gegevens als naam, adres, aantal kinderen, beroep en meer van deze prtvé- aangelegenheden mogen dus niet aan derden worden ver strekt. Wél kan als de betrok kenen daarnaar wordt gevraagd en daartegen geen bezwaar heb ben informatie xoorden ver strekt over ondertrouw, geboorte en overlijden. Het is merkwaardig dat nog zo veel duizenden mensen na alle rumoer een paar jaar gele den over de volkstelling en na urenlange discussie over privacy en persoonsregistratie een paar weken geleden over het rapport- Koopmans zo gemakkelijk privé-gegevens aan onbekenden verschaffen. Dit zelfs als de commerciële bedoelingen er dui- mendik bovenop liggen. Dat blijkt nu ook weer met het blad 'Wij', een magazine voor aanstaande en jonge moeders, dat in samenwerking met de Coöperatieve Condens fabriek 'Friesland' (van de Friesche Vlag-produktendoor Media 2000 BV (behorende tot het VNU-concern dat damesbladen als Margriet uitgeeft) gratis wordt thuisgestuurd. Het blad gaat tien keer per jaar verschij nen, voorlopig in een oplage van zo'n honderddizend. Je vraagt je dan af, op welke wijze Media 2000 aan de namen en adressen van aanstaande en jonge moeders komt. Nou, dat blijkt vrij simpel. Het is een kwestie van een advertentie campagne in damesbladensim pel een bonnetje invullen en opsturen. Uit een telefoontje met Media 2000 blijkt dat _pr gemiddeld royaal vijftienduizend adressen per maand binnenko men. zij het dat in de zomer dit aantal iets lager ligt. Het bon netje gaat volgens overeen komst naar Prénatal-orga- nisatie, een winkelcombinatie voor positiekleding, kinder- kleertjes en wat er bij hoort, tan speen tot kinderwagen. De geachte inzendster (behalve aan staande en jonge moeders mogen alle anderen die met de blijde ge beurtenis van doen hebben het bonnetje opsturen) ontvangt dan de Prénatal-catalogus en, zoals \gezegd het blad Wij. Dat is nog niet alles. Want er zijn gesprekken tussen Prénatal en Organon, om tot een samen werking te komen met de actie Wie ben je, wat denk je en wat doe je eigenlijk, hoe functioneer je in de maatschappij en in de kerk? Daar proberen zo'n zeven honderd Zuidhollandse jongeren op 26 oktober in Zwijndrecht samen achter te komen. 'M2- jeugdkongres' noemen ze die bijeenkomst en letter en cijfer staan dan voor vierkante meter, wat weer slaat op het motto: 'stap es uit je vlerkante meter'. Want iedereen leeft op z'n eigen eilandje, zonder echte (ver-)bin dingen met andere 'eilandjes', of zoals NCRV's Noortje van Oost veen die samen met radiopas tor Klamer de discussies gaat leiden het zegt: 'die vierkante meter, die zich mét jou overal heen verplaatst'. De organisato ren pretenderen niet antwoord op alle vragen te kunnen geven, maar wel hopen ze de aanwezige jongeren een duwtje in de rich ting van het goeie denkspoor te kunnen geven: en ook dat die dan met de informatie van het congres hun plaats in kerk en maatschappij wél kunnen bepa len en zich geroepen zullen voe len om iets dienstbaars in de sa menleving te doen. Het voltrekt zich allemaal tussen half tien 's morgens en elf uur 's avonds in De Vonkenberg en in die tijd zijn er drie sprekers, een agapèmaaltijd, diverse ex pressiemogelijkheden, informa tiestands. zang en cabaret. En onderdehand geldt voor ieder een: 'zeg es wat je denkt.' Anna en Paolo, nét getrouwd, hadden eindelijk het hele ritueel achter de rug. Doodmoe maar voldaan trokken ze na de trouw- receptie in het Italiaanse plaats je Mestre 's avonds laat voor het eerst naar hun eigen huis, maar daar konden ze niet in: lolbroe ken van vrienden hadden de voordeur er uitgehaald en de open ruimte potdicht gemetseld. Te vermoeid om zelf een oplos sing te viyden, haalden Anna en haar man de brandweer er bij, die het hele vers gemetselde muurtje er uit beukte. En zo heeft het bruidspaar die nacht in een voor iedereen toeganke lijk huis geslapen, maar deson danks zijn ze met rust gelaten. Belgische tabak, vooral tijdens de tweede wereldoorlog ook in Nederland bekend, zal in de na bije toekomst vrijwel geheel van de markt verdwenen zijn. De tabaksteelt in België, die vooral beoefend wordt in de streek van de Semois, het riviertje in de Ardennen, neemt steeds meeir in betekenis af. De statistieken voor dit jaar ge ven aan dat nog slechts 65 ha in deze streek voor tabaksteelt ge bruikt worden. Een jaar of twin tig geleden besloeg het tabaksa reaal bij de Semois nog zo'n 500 ha. Oogsten van meer dan een miljoen leg per jaar waren toen geen zeldzaamheid. Die oogst is inmiddels teruggelopen tot een 130.000 kg. Nog slechts een 100- tal kwekers houdt zich met ta baksteelt bezig. In Luxemburg is overspel offi cieel niet meer strafbaar. Het blijft natuurlijk wel een grond voor echtscheiding. Maar de strafbaarheid is verdwenen na dat de kamer van volksvertegen woordigers een wetsontwerp goedkeurde waarbij vier artike len werden geschrapt. De ge wraakte artikelen waren ook knap discriminerend. Overspel werd een vrouw aanzienlijk zwaarder aangerekend dan een man. De maximumstraf was voor vrouwen drie jaar, voor mannen één jaar. Het zou interessant zijn te we ten waar dat verschil nu eigen lijk vandaan is gekomen. Overi gens is overspel in Luxemburg al geruime tijd niet meer bestraft. 'Vergissen is menselijk, Simpkins, maar jij doet dal iedere dag'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7