aterdagmiddag nog erg )elangrijk voor winkels Goede kansen op EG-suikerakkoord SER adviseert publikatieplicht van BV's en NV's Arabische landen zouden IBM willen kopen Veel misverstanden over vrije ondernemersschap eningen over koopavond en zaterdag sterk verdeeld Directie weet niets van onderhandelingen Brits-Nederlandse handel verdubbelde 'Journalist Van Raalte hekelt vooroordelen iMew York goed prijshoudend 7 ;/8 UW/KWARTET ZATERDAG 19 OKTOBER 1974 FINANCIëN EN ECONOMIE T29/K27 eten de winkels in ons land 's zaterdagmiddags dicht of openblijven en moeten de wekelijkse koop inden die in acht op de tien gemeenten tegenwoordig bestaan verdwijnen of blijven? De meningen rover lopen sterk uiteen, zowel in de winkelbedrijven als onder het winkelpersoneel en bij de con- lent. kwestie, die overigens al jaren bestaat, is nu echter weer hyper-actueel, omdat staatssecretris Haze- np van Economische Zaken van plan is nog dit jaar met een wetsontwerp tot wijziging van de Win- sluitingswet te komen en (vooral) omdat de vakbonden mede met het oog daarop een enquête onder winkelpersoneel hebben gehouden en de resultaten daarvan een paar dagen geleden hebben ge- iliceerd. de gemeenteraad van Amsterdam speelt bovendien nog, dat daar momenteel wordt gepraat over chaffen van zowel de wekelijkse koopavond als het sluiten van winkels op de zaterdagmiddag. BRUSSEL Engeland zal de onderhandelingen over de invoer van Australische suiker formeel afbreken als de ministers van Landbouw van de EG erin slagen in grote lijnen in te stemmen over de suikerpolitiek van de Euromarkt. Maandag wordt daar over vergaderd I HAAG/AMSTERDAM De zaterdagmiddag en in miridere e de koopavond, zijn voor de winkelbedrijven in ons land nog )72 èds zeer belangrijk. Nu is de verkoop met name op de zater- niddag sterk afhankelijk van de branche en daarom niet alle zaken van even groot belang. De kwestie van al dan niet leger) sluiten, hangt daarom bij de ondernemers en bij de per- lelsleden veela! nauw samen met de drukte op die tijden. jr Noud van Iperen het. belang van de zaterdag- en de koopavond vanuit omisch oogpunt te taxeren, een enkel cijfer niet worden st. grond van landelijke enquêtes het Economisch Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf rekent L. J. Werkhoven, wetenschap- k medewerker van het EIM dat het aandeel van de zater- op de weekomzet in maart 1968 elijk 33 procent bedroeg en in rt 1971 (een meer recent cijfer i£t helaas niet) nog altijd 30 Ent. ecretaris van de Raad voor het twinkelbedrijf, mr. E. C. de 'durft' dat aandeel niet cij- atig te benaderen, maar weet dat de zaterdagmiddag in dit. mi 'buitengewoon belangrijk' de part iaal berekend, levert de zater- ondanks de lichte daling de invloed tóch nog bijna erde van de winkel-weekomzet. ent hierbij wel te worden aan- cend dat het effect van met e de zaterdagmiddag niet voor zaken gelijk is. Om een voor- te noemen: een buurtwinkel >vensmiddelen zal op zaterdag meestal minder omzetten een kledingzaak in het cen- zodat de een (wat overigens ebeurt) op zaterdagmiddag eer- sluit, en de ander de zaak persé dokke-zes openhoudt. Dit beeld It bevestigd door de enquête het EIM in 1971 gedaan. Waar- jijvoorbeeld blijkt dat in duur- goederen textiel en schoeisel iderde van de dagomzet op de rdagmiddag wordt geboekt en oedings- en genotmiddelen de aanzien van de koopavond is beeld minder duidelijk. Bij de lenstand is de animo daarvoor afhankelijk van de plek waar rinkel is gevestigd en het assor- nt dat wordt gevoerd. Met na- ^leding- en schoenenzaken zien koopavond als een welkome ruiling. Een aantal zaken sluit de koopavond gewoon om zes terwijl een verhoudingsgewijs ie groep de deuren open houdt ■rond van concurrentie-overwe- en. Deze winkeliers zouden het. het met een understatement te en, niet betreuren als de koop- id niet bestond of werd afge- ft. een onderzoek van het Econo- :h Instituut voor het Midden- Kleinbedrijf van enige jaren den naar het gewicht vap de idag)koopavond in Rotterdam :t, dat in de detailhandelszaken open waren, de koopavond 7 ent aan de weekomzet bijdroeg, ikend over alle zaken (een aan- saken bleef dicht) was het aan- van de koopavond te becijfe- op 3 procent, grootwinkelbedrijf houdt de op de koopavond ln het alge- n graag open. Hoewel het aan- van de koopavond op de week- et van bedrijf tot bedrijf sterk chill, is die wel zodanig, dat voor het grootwinkelbedrijf als iel aantrekkelijk is om de ld te handhaven. Maar ook in geval heeft (geeft) de Raad 1 het Grootwinkelbedrijf geen entage. it genoeg Jgrond van de cijfers moet wor- vastgesteld, dat, indien er 'iets' schaft moet worden, voor het celbedrijf én de koper beter de elijkse koopavond kan verdwij- dan de zaterdagmiddag. Dit 'al als hetgaat over duurdere/ rzame artikelen, waarvoor het liek recreatief gaat winkelen, verkoop op de zaterdagmiddag At, zo blijk immers, bij lange na gecompenseerd door de omzet de koopavond. actie, die de vakbonden voor de zaterdagmiddag willen gaan i. wordt zodoende zowel ln de tilhandel als in het grootwinkel- rijf overwegend zeer negatief irdeeld. In kringen van het den- en kleinbedrijf, met name «drijven die duurzame artikelen lopen (de duurdere produkten rvar het publiek vaak op een (zater)dag gaat winkelen) gesproken van 'een ramp' en dood in de pot'. In kringen van grootwinkelbedrijf hoort men 'tgelijke opmerkingen, waarbij aangetekend wordt dat de za- lagmiddag-sluitlng uit recreatief punt een geweldige verarming betekenen. Voorts wordt er nog gewezen, dat het personeel niet of veelal niet aan de openingstij den is gebonden. De alarmklok wordt momenteel echter met name geluid door een grote groep Amsterdamse winke liers in de binnenstad, omdat in de gemeenteraad plannen zouden be staan tot winkelsluiting op zaterdag na twee uur te komen en de weke lijkse (donderdag)koopavond af te schaffen. Het vervallen van de koopavond zou op zich al als een bezwaar worden gevoeld. Maar dat zou in elk geval niet die rampzalige gevol gen hebben zowel voor de con sumenten als voor de winkeliers die voorzien wordt bij een combi natie van een zaterdagmiddag-slui ting met het verdwijnen van de koopavond, schrijven zij Liefst alles De vakbonden voor personeel in de detailhandel (de Decom-bonden) zouden, zo blijkt uit de woorden van dc heren J. Vermeij en A. Niemantsverdriet van de Christelij ke Bedrijfsbond HBV, het liefst zo wel d.-- koopavond als de zaterdag middag afschaffen. 'Wij zijn tegen de koopavond en de zaterdagmid dag, maar alles is niet tegelijk te realiseren'. Uit de door de Decom gehouden enquête (een onderzoek dat door de heer Do Mooij, gezien de vraagstel ling, 'duidelijk tendentieus' wordt genoemd), blijkt een krappe meer derheid van de deelnemers voor de vrije zaterdagmiddag met zonodig een wekelijkse koopavond. De vak bonden geven ook toe, dat de kwes tie binnen het georganiseerde per soneel zeer verdeeld ligt. Daarbij valt aan te tekenen dat er van het 'vast' winkelpersoneel hooguit der tig procent is georganiseerd. Op de 45.000 enquête-formulieren die werden uitgezet (er werken in het winkelbedrijf zo'n 300.000 men sen). kwam een respons van twin tig procent, wat wil zeggen da't er maar een op de vijf antwoordde. Behalve de ruim 8.000 mensen uit 'het vak', reageerden er ook ruim 1.000 consumenten, waarvan er twee op de drie voor een vrije zaterdagmiddag kozen. Dat is een respectabel aantal, zó groot zelfs, dat de indruk niet terug te dringen is dat, het oordeel van deze groep door speciale overwegingen kan zijn bepaald, bijvoorbeeld door fa miliebanden. Een dergelijk verschijnsel ontdekte Het kan op zaterdagmiddag wel eens erg druk zijn in dc winkel. Wetswijziging winkelsluiting De vakbonden verwachten dat staatssecretaris Hazekamp zijn wetswijziging zal baseren op het meerderheidsadvies van de Sociaal-Economische Raad (1972). Dat komt in grote lijnen neer op: 1. .Maximale openstelling van 55 uur per week. 2. Dagelijkse sluitingstijd om 18 uur, met uitzondering van cén door de onderne mer le bepalen avond (wekelijkse koopavond) niet zijnde zaterdag met openstelling tot 21 uur. y 3. Handhaving van de open- stellingstijd op de gehele zaterdag tot 18 uur. 4. Handhaving van de zoge naamde 21-dagen regeling (extra koopavonden bij bijzondere gelegenheden) en handhaving van de ex tra-avondopenstellingen in de Sinterklaas- en Kerst periode. Tijd genoeg hel Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf destijds in Rotterdam, waar de twintig pro cent, die tegen een koopavond was. nauw verbonden was met het per soneel dat moest werken. Hier speelden dus speciale motieven. Overigens bleek daarbij ook, dat NEW YORK De directie van International Business Machines Corp. (IBM) heeft officieel laten weten niet op de hoogte te zijn van eventuele onderhandelingen over de verkoop van IBM-aande- len aan een of ander Arabisch consortium. Dit is medegedeeld in een com mentaar op een bericht van het Persbureau voor het Midden-Oos ten. dat zegt in Arabische diploma tieke kringen in Londen te hebben vernomen, dat een consortium van Arabische landen een gigantisch bedrag zou hebben geboden voor IBM De aandelen IBM zijn op ba sis van de,huidige koerswaarde on geveer 26,5" miljard dollar waard. nieuwe wapens. Er is al eens eerder toezicht inge steld op de uitvoer van computer kennis. Als de Arabieren inderdaad zouden proberen een meerderheids belang in IBM te verwerven, zou dat zeker op' krachtige tegenstand van de regering stoten, aldus de zegslieden. Het bericht van het Egyptische persbureau veroorzaakte vrijdag grote verwarring bij de handel in aandelen IBM op dt Europese ef fectenbeurzen en in de niet-officië- le handel in de Verenigde Staten. Er werden voor IBM allerlei koer sen opgegeven, variërend van 180 tot 200 dollar. De meeste handela ren stonden erg gereserveerd tegen over het bericht. Hetzelfde was het geval in rege ringskringen in Washington. Daar wees men erop. dat de kwestie Van de Amerikaanse nationale veilig heid in het geval van IBM een grotere rol speelt dan wellicht bij enige andere Amerikaanse onder neming Opgemerkt werd, dat de vergevorderde computertechnologie van de maatschappij van groot be lang is voor de ontwikkeling van m;i» fondsen in new yoiik NEW YORK Kon. Olie noteerde giste ren $24"t-25 (24%-%). Unilever 27%-28 <27%-28), Philips 8%-% <8-%) en KLM S 16%-% (1614). Opgave Homblower Sc Weeks. rADVERTENTIE COURVOISIER Le Cognac de Napoléon De vakbonden vinden, dat het pu bliek op zaterdag echter tijd genoeg heeft om te kopen als de winkels die dag tot 's. middags twee uur open zijn. 'De kooppiek op de za terdag ligt ruwweg tussen 's mor gens ell en 's middags vier, en beslaat dUs zo'n uur of vijf. De inkopen kunnen dus ook tussen 's morgen- negen en 's middags twee uur worden gedaan. We moeten daaróm heb ptibliek op zaterdag naar negen uur 'sturen' en wij zijn er van overtuigd dat de consument zich asnpast 'aan die nieuwe slui tingstijd', aldus de heren Vermeij en Niemantsverdriet. 'Als wij de consumenten goede voorlichting geven, dan zijn zij het ongetwijfeld met ons eens', zo voegen zij hier aan toe. na erop gewezen te hebben dat dc verkoop op zaterdag gedu rende zomer al aan het teruglopen is Beide vakbondsmannen wijzen voorts op zaterdag-sluitingstijden in hel buitenland en met name ln Duitsland. In dat land zijn de win kels sinds zestien jaar op zaterdag middag om twee uur dicht, behalve op dr- eerste zaterdag van de maand 'Het is slechts een kwestie var. verschuiving. Het publiek geeft het geld toch wel uit tijdens de uren dat de winkels geopend zijn'. Het gaat de vakbonden vooral om een vrije zaterdagmiddag voor het full-time winkelpersoneel, maar zij hebben ook oog voor de kleine win kelier die vaak meer dan 55 uur in de weck- werkt en in dit opzicht 'een tikje gelijk ligt' met de werk nemer-filiaalhouder. Een ander, niet onbelangrijk, punt in de actie van de bonden voor de vrije zater dagmiddag is de bedreiging die zij zien var het part-time personeel. 'Deze mensen ondergraven de posi tie van het winkelpersoneel, dat met hun baan de boterham moet verdienen'. Geen argument Dit argument ziet de heer De Mooij niet zitten. Hij meent dat met na me in het grootwinkelbedrijf alleen op drukke uren (koopavond en za terdagmiddag) part-timers wórden ingezet. 'Als de wens van de vak bonden zou worden ingewilligd', zegt hij, 'zou voor dit soort mensen, die om welke reden dan ook enkele uren per week werken, een stukje extra inkomen worden wegge- schrapt'. Overigens krijgt het (full-time) winkelpersoneel een extra vergoe ding vooi het werken op de 'onaan gename' uren als de koopavond en de zaterdagmiddag. Het werken op zaterdagmiddag geeft bijvoorbeeld rech' op maximaal acht vrije dagen per jaar Als de zaterdagmiddag word', afgeschaft, vervallen die na tuurlijk. Overigens heeft het winkelperso neel al een vijfdaagse werkweek, met een maximum aantal werkuren van negen uur per dag en 42l/2 uur per week (dat wordt volgend jaar 40 uur), terwijl de winkels hooguit 55 uur per week geopend mogen zijn Het grootwinkelbedrijf én de middenstand in drukke winkelstra ten zouden meer dan thans mo gelijk is zelf de openingsuren wilier, kiezen en afstemmen op de wensen van het publiek, vooral nu steeds meer getrouwde vrouwen een baan hebben. Dit zal ongetwijfeld een discussiepunt in de Tweede Kamer worden, als het wetsontwerp van staatssecretaris Hazekamp ln behandeling komt. Duidelijk is wel, dat er zeer ver schillend over de winkelsluiting wordt gedacht, óók onder de consu menten. De een vindt sluiting een ramp de ander een kwestie van wennen. Na enkele dagen van voorbereiden de besprekingen verwachten des kundigen dat enkele zeer belangrij ke elementen van het EG-suiker- beleid, ingezonderd de gesubsidieer de importen voor Groot-Brittannië. door de ministers kunnen worden uitgewerkt. Goede vorderingen zijn al gemaakt door suikerdeskundigen, ofschoon een aantal delicate kwes ties met een politiek ondertoontje maandag nog door de ministers moeten worden geregeld. De Europese Gemeenschap zal vol gend jaar waarschijnlijk een mil joen ton suiker moeten invoeren, aldus is de mening van de voorzit ter van de Internationale Federatie van Europese Suikerbietentelers, de Fransman Cayre. De oogst van vo rig jaar was al niet schitterend en de vooruitzichten op de huidige oogst zijn nog minder. De op brengst ervan wordt geraamd op 8.7 miljoen ton en dat is 800.000 toh minder dan vorig jaar. De bietentelers willen dat de Ge meenschap de suikerproducenten garandeert dat ze jaarlijks een hoe veelheid suiker op de markt mogen brengen elijk aan de behoefte van AMSTERDAM De Amerikaanse dollar moest vrijdag op de valuta markten in Europa opnieuw terrein prijsgeven. Niet langer gesteund door een record prime-rate in de Ver. Staten van 12 pet en onder invloed van het feit. dat het bruto nationale produkt in de VS in het derde kwartaal met 2.9 pet achte ruitging op jaarbasis, waren de dol larnoteringen overal lager. In Frankfort werd DM 2.5750 geno teerd. tegen donderdag DM 2.578Ó. In Amsterdam zakte de notering in van 2.6525 tot 2.65. Handelaren irt Londén meenden dat er aanwij zingen waren, dat de prime rate in de VS (de rente, die de banken aan eersteklas cliënten in rekening brengen) verder omlaag zal gaan. de negen EG-landen. Wat meer ge produceerd wordt, zou op de wereld markt verkocht moeten worden op risico van de producenten zelf. DEN HAAG Nederland heeft in de eerste acht maanden van dit jaar goederen ter waarde van 1.036,7 miljoen pond sterling uitge voerd i.aar Groot-Brittannië. Dat is ruim 103 procent meer dan in de zelfde periode van 1973 (581,3 mil joen pond). De Britse uitvoer naar Nederland nam met bijna 119 pro cent toe van 288,1 tot 627,1 miljoen pond. De belangrijkste produkten die Ne derland naar het VK uitvoerde wa ren levensmiddelen (239,7 miljoen pond), chemicaliën (185,8 miljoen pond) en olie en olieprodukten (172.8 miljoen pond). Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Besloten Vennootschappen zullen evenals de NV's voortaan ook verplicht hun jaarstukken moeten publiceren. De Sociaal Economische Raad (SER) heeft gisteren unaniem beslo ten een advies van deze strekking aan minister Van Agt (justitie) uit te brengen. De publicatieplicht geldt voor alle BV's. hetzij groot, hetzij klein, al leen zullen grote BV's meer gege vens op tafel moeten leggen dan de kleintjes. In zijn advies trok de SER de volgende grenzen: Grote BV's: dit zijn de BV's met een balanstotaal van meer dan een miljoen rekeneenheden (een reke neenheid is ongeveer 3.61 gulden), een netto omzet van meer dan twee miljoen rekeneenheden en meer dan honderd werknemers in dienst. Deze BV's zullen een balans publi ceren. alsmede een winst- en ver liesrekening. Kleine BV's: dit zijn BV's met een balans van ten hoogste 100.000 re keneenheden. een netto-omzet van ten hoogste 200.000 rekeneenheden en met ten hoogste twintig werk nemers in dienst. De SER vindt dat deze BV's een vereenvoudigde ba lans met toelichting moeten publi ceren. Een gedeelte van de raad (werknemers en enkele kroonleden) zestig procent van het ondervraag de publiek de koopavond prettig vond. al lag het aantal dat van die gelegenheid gebruik maakte, lager. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'De verslechtering van het ondernemingsklimaat blijft niet langer -beperkt tot de economische en psychologi sche aspecten, maar gaat zich ook steeds meer uitstrekken tot de juridische en bestuurlijke aspecten. Met ideeën over een greep van de overheid op de investeringen van de ondernemingen en afroming van de winsten ten gunste van minder goed renderende ondernemingen wordt het stelsel van de vrije onderneming en van Vakbonden de ondernemingsgewijze produktie tot in de kern aangetast.' vindt dat deze BV's daarnaast ook een eenvoudige resultatenrekening moeten publiceren. Een ander ge deelte van de raad (werkgevers- plus enkele kroonleden) was het daar niet mee eens. De stemver houding was twintig tegen twintig stemmen. Middelgrote BV's: dit zijn de BV's tussen de grote en kleine BV's in. Deze BV's-zullen in ieder geval een balans moeten publiceren en daar naast een vereenvoudigde winst- en verliesrekening. De vereenvoudiging komt hierop neer dat deze rekening zodanig wordt opgemaakt dat daar uit niet de netto-omzet van het bedrijf blijkt. Het grote meningsverschil ln de raad draaide om de publicatleplicht van de kleine BV's. De vakbeweging stelt zich op het standpunt dat iedere onderneming die als rechts persoon aan het maatschappelijk verkeer deelneemt, publicatieplich- tig behoort te zijn. Noch de geringe omvang van de onderneming noch het karakter van de rechtsvorm van de BV rechtvaardigt een alge hele vrijstelling van de publicatie- plicht. BV's hetzij groot of klein hebben een maatschappelijke ver antwoordelijkheid, aldus het werk nemersstandpunt. 1 De werkgevers in de SER waren het daar helemaal niet mee eens. Zelfs een summiere publicatleplicht zou de kleine BV's in een kwetsbare positie manoeuvreren. Zij stelden daarom een informatieplicht voor de kleintjes voor. Het kroonlid prof. dr. W. C. L. van der Grinten bleek echter ernstige bedenkingen te hebben tegen dit werkgever- svoorstel. Op zijn voorstel ging de werkgevers tenslotte akkoord met een publicatleplicht van een ver eenvoudigde balans. Dit betoogde de heer J. J. van Raalte, hoofdredacteur van, FEM- Magazine tijdens ae algemene le denbijeenkomst van de Nederlandse Exportcombinatie (NEC). De heer Van Raalte constateerde een aantal voordelen tegen de vrije onderne mer. die hij stuk voor stuk be streed. Zo hekelde hij de opvatting als zou er bij de ondernemer ger middeld nogal wat mankeren aan zijn maatschappelijk bewustzijn en maatschappelijk verantwoordelijk heidsgevoel. De onderschatting van het vak van ondernemer komt tot uiting in de veronderstelling, dat de onderne mingsgewijze produktie niet meer aanvaardbaar zou zijn in welk ver band de FEM-hoofdredacteur wees op de economische miskleunen in tql van totalitair geregeerde lan den. Men kent aaar niet het marktmechanisme (het 'automati sche' aanpassingsproces van vraag en aanbod). Juist de betekenis van dat marktmechanisme is onze sa menleving wordt onderschat zonder welk een redelijk evenwicht tussen vraag en aanbod kan dan niet tot stand komen. Kritiek had de heer Van Raalte ook op de gedachte, da* de vrije onder nemer ongebreideld zou optreden, geheel voorbijgaand aan het be staan van talloze nuttige en nood zakelijke wetten op economisch, so ciaal. arbeidsrechtelijk en milieube schermend gebied Hij heeft ook te maken met prijzenwetgeving en de hinderwet. Het is goed. dat onder nemersbeslissingen worden getoetst aan het algemeen belang en het overheidsapparaat moet scherp toe zien. dat de wetten stipt worden nageleefd. Maar een van de groot ste gevaren is dat zeggenschap over en toezicht op investeringen ln één hand komen te liggen. Een hoogst ongewenste machtsconcentratoiet noemde de heer Van Raaltendat. In zijn openingswoord van de bij eenkomst had de heer H. ten Brink, directeur van de Elsevier-werk- maatschappij Bonaventura opgeroe pen tot een reveille van tuinders, boeren, middenstanders, kleine en grote ondernemers om het onder nemersklimaat in ons land te ver beteren. Niet vanwege de hoge sa larissen, aldus de heer Ten Brink, 'maar om nog wat inhoud te geven aan het ondernemersschap, aan in ventiviteit, durf. succes en vaak ook teleurstellingen' Elsevier-president drs. R. E. M. van den Brink vertelde in een inleiding, dat Elsevier in 1980 zestig pet. van haar omzet zou behalen in uitgaven in vreemde talen. In 1973 was dat 39 pet. De conecrnomzet zal dit jaar stijgen van 268 miljoen tot 300 miljoen. Op 22 oktober zal de eerste Sims-shop (een samenwer king tuèsen Elsevier en de Britse uitgever W. H. Smith and Son) in Zwolle worden geopend Er is een keten 'van deze boekwinkels ge pland. De ontwerp-richtlijn van de Euro pese Commissie over de jaarreke ning van kapitaalvennootschappen (publikatieplicht) is. naar de me ning van de vakcentrales, éen stap vooruit, maar toch onvoldoende. Dit heeft de heer W. Spit. voorzit ter van het NKV, namens de verte genwoordigers van de drie vakcen trales gezegd in de vergadering van de Sociaal-Economische Raad die een ontwerp-advles over die richt lijn behandelde. In de ontwerp-richtlijn, zo valt het de vakcentrales op. beperken de voornemens zich tot naamloze en besloten vennootschappen. Dat be tekent dat er een ruime hoeveel heid ondernemingsvormen bulten schot blijft en dat er dus een dis crepantie wordt geschapen. Het ontwerp houdt nauwelijks rekening met sociaal beleid. Verantwoorde lijkheid voor personeels- en werk gelegenheidsbeleid ontbreken. De ontwikkeling van de medezeggen schap kan niet zonder Informatie, die een eerste stap is naar en voorwaarde voor democratisering. EPKECTENKOFUSEN' AVONDVKRKEEIl AMSTERDAM In het telefonisch avond- verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haaklcs de officiële slotkoors van gisteren. AKZO 41.10-41 20 (41 HO) Hoogovens (50 gil Kon. Olie 66.00 (G6 30) PhUlps 21.60 gh-21.80 (21.90) Unn-ver 74 50-74.80 (74.50) KLM (45.00). DOW JONES INDEX Induit. Sporen Ullll. Obi. Mods 16 okt. 642.29 145.— 69.08 64.92 860.2 17 okt. 651.44 146.82 69.63 65.01 865.3 18 okt. 654.88 149.04 70.20 65.03 876.5 Aand. (Ml. I»t. II. U 16 Okt 14.790 18 330 1749 458 948 17 okt. 14.470 18630 1743 759 588 18 okt. 16.460 17.330 1.762 940 466 NEW YORK 1 ACF Industries Aireo Allied Chemical Alum. Co or Am American Brands American Can Am cyanamld Am Eiectr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt St Fel Am Tel St Tel Ampex Anaconda Armco 9teel Atiant. Richfield Bendlx Bethl Steel Boeing Burlington Ind. Can Paciric Ry Ceiane?e Chase Manhsttar Chessle Systeem Chrysler Cittys service Colgate Psm Cmt ld«' Commoi Cons Edison Cont Can Cont. Oil Curtlss Wright Curtiss Wright A Dart |nd. Deere and Co. Dow Chemical Du Pont (El) 23% 23% 27% 27% 16 17% 17% 17 stries 0% 44% 4% 24 26 26% 17 14 14% 38 45% 63% 64% Flret Nat City 27% 28% 25 25% Fruehaul 18% 1 Gen Electric 35% 3 Gen Fonds 19% 1 Oen Motors 36% 3 Gen Publ Utl) 12% 1 Gen Tel St Tel 21% 2 Getty OU 121% 12 Gtlette Gimbel Brothers 20% 2( GoodvearlanP 22% 22% Gulf Oil 18% 18% Illinois Central Ind Insttco int Busin Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper 181X84% 20 19% 24% 24% Int Tel Tel 15% 16 Johns Manvlile 16% 16% Jones and Laugh 28 28 Kennecott Coppe 31% 32% Kralt Co 34% 34% Ling Lemco Voug 9% 9% Lit ton Ind 4% 4% Lockheed Alrcral 4 4% Marcor 15% 16 Martin Marietta 15 15 May Dep Stores 21 21% McDonnell Dougl 10% 10 Mobil Oil Corp 36% 37% Nabisco 27 26% Nat Cash Reglst 18% 19 Nat Distillers 13% 14 Nat Gypaum 10% 10% Nat Steel Net Lead ind 33% 33% 14 14 Alcanna Am Sandard Amsted Ind. Pow S lót» 16% Koersen in Montreal Cerro 15 Ghadnourn Corn Chase Select Pd 24 07 23.97 Bovls Husky Nat Gss Mass Ferguson Nat Resources Shell Canada 16/10 1.10 14% 17/10 1.12 14% 18/10 1.12 Columbia Gas 21 21 Comlnco 26% 26% Cont Telephone 11 11% i4% Fluor Corp 27% 28% 3.80L 12% Gen Cigar 11% 11% Int Uank lor Kef8% b>8 Int Fibv Frag int Pauer <»4) 27% 28% 15 0015.80 Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Madison Fund Nat. Can. NY Centr. a North West r 15% 15% 16% 16% 16% 16% Otln 17% 17% Pac Gas and El 18% 18% Penn Central 1% 1% Pepslco 39% 39% Phelps Dodge 29 29 Philip Morris 42 40 Philips Petr. 42% 45 Procter St Uambl 80% 82% RCA 11 11 Republic Steel 28% 25% Reynolds Ind. 44% 45% Royal Dutch Petr 24% 25 Santa Fê Ind. 27% 27% Sears Roebuck 50% 50% Shell Oil 40% 42 Southern Co 10% 10% Southern Pacific 28% 28% Southern Hauw 37 38% Sperry Hand 27% 28% Stand Oh Caill. 24 25 Stann (in Indlani 86% 90% Studen*k Worth 23 23% Sun Oil 40% 42% Texas (Jul! 23% Texas Inst '■-'J' 62% Transamerlcm as 5% Unilever 28 27% Union Carbide 41 43% Unl Royal 7% 7% United Aircraft 28% 28% United Brands 3% 3% US Steel 4^1% 42 West Union Tel. 10% 10% Westinghouse El. 9% 9% Wool worth 10% 11 N Am Philips Co 14% 14% Occidental petr. 9H 9% Pacific Light 15% 15% Public Service 13% Reliance Group 8% 8% Standard Brands 48 47% Tandy 16% 15% Union Eiectr. 11% 11 United Eiectr. 6 5% Ugl Corp. 11% 11% Western Bancorp 15% 16%

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 27