5 tort superwinsten in len soort rampenfonds' U benadeelt uzelf! katendrechtse vrouwen vragen bijstand amro bank® Studentes bekennen smokkel in Israël van codeboodschap Meneer Van Raay met uw reserve op uw spaarboekje. Gasolie stroomde in Eem Onderzoek naar beter apparaat dan blaaspijpje Confessionelen: bezwaren tegen belastingplan otterdams rosse leven had ordelijk gesprek met gemeentebestunr Gemeente zegt 'nee' Parijs begint met voorbereiding van Europese top JW 'KWARTET DONDERDAG 17 OKTOBER 1974 BINNENLAND T3/K5 jen verslaggever HAAG De politie onder- mogelijkheden om meer ge- ctioneerde en daardoor nauw- fer apparatuur voor onderzoek alcoholgehalte in gebruik te IJnsbn' Dit bbjkt een toelich- -op het koninklijk besluit waar- technische details van de per ember gewijzigdeverkeerswet s Avi eregeld. Xa 1 november zal de e de test nog met de zoge de blaaspijpjes afnemen, dl uele bloedafname zal, na 1 ober geschieden door het» rechtstreeks uit een ader af [men. Dit betekent dat men van bloedafname door een in de vingertop of in het ewoi letje. liet op deze manier af- van bloed is de beste manier n voldoende hoeveelheid, in het zend l®n tien milliliter, te verkrij- et len mcle nees chtl CBS 01 Verdachte heeft soms recht op tweede prik Artsen zullen het bloed afnemen met een wegwerpspuit met naald. Bij de bloedafname zal een politie ambtenaar aanwezig zijn. Bij de parlementaire behandeling is besproken dat in het algemeen enige tijd, omstreeks een uur, zal verlopen tussen aanhouding en bloedafname, omdat de arts niet altijd direct be schikbaar zal zijn. Dit werkt ten gunste van de verdachte. Is er wel direct een dokter bereikbaar en kan direct bloed worden afgenomen, dan heeft de verdachte het recht een tweede bloedafname enige tijd later te vragen. De uitslag van de analyse met het laagste alcoholpercentage zal bepalend zijn in de zin der wet. Niemand kan met fysieke middelen worden gedwongen tot bloedafname. Personen, van wie aannemelijk Ls dat afname van bloed bij hen om bijzondere geneeskundige redenen onwenselijk is, moeten meewerken aan een vervangend onderzoek, bij voorbeeld door het afstaan van urine. De verdachte die dit wil kan een tegen-onderzoek naar het alco holgehalte van bloed of urine laten verrichten, aldus de nota. Wieringa: Afromen ten bate van de arme landen inze sociaal-economische redactie isi PgjlECHT De Nederlands Christelijke Bond van Overheidspersoneel vindt dat een winstdelings- ai*hpiflpT*C Ing geen collectieve, maar een individuele bestemming dient te krijgen. Voor de dienstverle- ClUCl sector overheid en particulier zoueen spaarloonregeling moeten worden ontworpen. :om h ou het overigens een betere vooi sing vinden indien de super- aan tón werden afgeroomd en ing oort 'rampenfonds' werden ge- ten behoeve van de ontwikke- iamenwerking, bijvoorbeeld ter Ing van de nood in Bangladesj i de Sahel-landen', aldus •voorzitter W. Wieringa giste- verzjop de bondsraadvergadering gele zijn organisatie in Utrecht, worp de werknemers afzien van extra verhoging om daarmee T-V eigen welvaart te verbeteren, 'er goed aan te doen dit nog eens dus de heer Wieringa, die zich ook duidelijk vanuit de geschiedenis te stellen met name ten aanzien van diegenen die vinden dat het CNV van zijp. oude koers afwijkt. Niets is minder waar dan dat'. Stakingsrecht Als ook voor het overheidspersoneel de stakingsvrijheid als 'grondrecht' zal worden gerealiseerd, zullen vol gens de NCBO-voorzitter de proble men komen. 'Het zal interessant zijn te weten met welke lijst van functies en groepen van overheids personeel de regering komt op grond van het Europees sociaal handvest, waarin de mogelijkheid wordt geboden bij de wet de sta kingsvrijheid te beperken ter be scherming van vitale belangen', al- afvroeg of de Tweede Kamer als scheidsrechter moet optreden bij geschillen tussen regering en bon den. Hij zelf gaf de voorkeur aan onverplichte arbitrage. Goede voorbeeld Naar aanleiding van het pleidooi van premier Den Uyl om vervroeg de pensionering te gebruiken als middel ter bestrijding van de werk loosheid, zei de heer Wieringa dat de regering maar eens moet gaan beginnen zelf het goede voorbeeld te geven. In overleg met de bonden zou het vraagstuk van de flexibele pensioenleeftijd aan de orde kun nen worden gesteld. 'Ik heb de indruk dat tal van ambtenaren van een dergelijke regeling graag ge bruik zullen maken', aldus de heer Wieringa. Vervolg van pagina 1. Het CDA, in dit debat eensgezind optredend, verweet de ministers het probleem van de geestelijke ver zorging op de lange baan te schui ven. David van Ooijen (PvdA) en mevrouw Dillie van der Heem-Wa- gemakers (PPR) onderstreepten deze kritiek van de heer Hermsen. Hij vroeg financiële steun voor de totstandkoming van moskeeën en wenste een geestelijke verzorging, zoals die ook gebeurt voor de strijdkrachten, de gedetineerden en de werknemers in de ontginnings kampen in de Noord Oost Polder. Drs. Tilanus (CHU) drong vooral aan op een betere voorlichting aan de kerkemensen en de gastarbei ders, zodat hierdoor contacten zou den kunnen ontstaan. De twee- en- een-half uur voorlichting per radio in de week aan alle buitenlandse arbeiders vond hij absoluut onvol doende. Er moeten televisie-uitzen- Ongelijk izt Sinselverklaring 5» 0( nt *1 ook het bedrijfsleven een of- ïensen te brengen door in we- vrijwillig afstand te doen van welvaartstijging. Het zou ei- !jk niet nodig moeten zijn •oor wettelijke maatregelen te iiten, maar in de maatschappij de onze moet dat nu eenmaal', s de heer Wieringa. ICBO bestond gisteren 28 jaar, r de heer Wieringa schonk spe- aandacht aan het feit dat iti? jaar gelpden een begin gemaakt met de christelijke tenaren-vakbeweging in Neder- In dit verband verwees hij de nieuwe beginselverklaring het CNV. waarin wordt betoogd het CNV de leer en de praktijk de klassenstrijd in welke vorm ook pertinent afwijst, maar dac de werknemers in Neder- niet het slachtoffer mogen den van een ongelijke machts- leling binnen het bedrijfsleven, meen, aldus de heer Wieringa, Van onze parlementsredactie DEN HAAG De, fracties van de ARP en KVP zijn er nog niet van overtuigd, dat de Inflatiecorrectie niet volledig, maar slechts voor tachtig procent wordt teruggegeven het volgend jaar. Ook de CHU houdt in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer op de belasting voorstellen staande, dat de gedeel telijke teruggave onjuist is. Een ander bezwaar van de confes sionele fracties is. dat de tariefop- bouw van de inkomstenbelasting is veranderd. Zoals bekend krijgt ie dereen een belastingvoordeel van honderdvijftig gulden. Dit wordt bereikt door voor de eerste driedui zend gulden waarover belasting wordt betaald het tarief van 25 tot 20 procent te verlagen. De .vraag van de KVP. ARP en CHU is of niet beter de gehele eerste schijf met vijf procent verlaagd kan wor den. De tariefstruktuur wordt dan niet aangetast. Nu komt er een extra schijfje aan de voet van drie duizend gulden bij. Mr. W. Scholten van de CHU vraagt in zijn inbreng speciaal aandacht voor de positie van de middengroepen, waarvoor het kabi net ook dit jaar weer geen oog heeft. 'Uit een oogpunt van recht vaardigheid kunnen volgens het kabinet kennelijk op die groepen absoluut en relatief steeds zwaarde re lasten uit hoofde van belasting en premiedruk worden opgelegd', aldus de CHU. De suggestie wordt dan gedaan de schrijven van 39 en 49 procent belasting te verlagen tot 38 en 48 procent. De andere schijven moe ten dan worden verhoogd, zodat de totale opbrengst gelijk blijft. Door deze manoeuvre treedt er een voor deel op voor de middengroepen. (ADVERTENTIE) i* Bij de Amro Bank krijgt u VU% zonder vastzetten op het nieuwe Spaar-Plus-Boekje. Dat is op zijn minst 2% méér dan op uw oude boekje meneer Van Raay. Daar staat dan wel tegenover dat wij u 1 in rekening brengen van de bedragen die u opneemt. Maar dat is alleen maar ongunstig als het om grote bedragen gaat en u dat binnen een halfjaar doet. Gebeurt dat niet of is de kans klein, dan is het nieuwe Spaar-Plus-Boekje alleen maar voordeliger voor u. En niet alleen voor u, maar voor iedereen die serieus spaart en niet zo vaak geld opneemt Wacht daarom niet. (Vj» een verslaggever TTERDAM Vijf Katendrechtse prostituees hebben gisteren in verband t de moeilijkheden op Katendrecht een verzoek om financiële bijstand inge- el nd bij de gemeentelijke dienst voor sociale zaken aan de Oostzeedijk te Rot- N] dam. urlvijf beten de spits af, nt later op de dag bracht groep van veertig pros- lees. bordeel-, sexclub- caféhouders een bezoek 5i het stadhuis. Het rosse 6n van Rotterdam heeft deze manier een ordelijk tie prek gehad met het ge- Mitebestuur. eerste vijf dames die 's (1 'rgens verschenen zelden I ze als gevolg van de "T Rijkheden in de buurt der werk zaten en der- ve brodeloos waren ge- Men. Het vijftal had een ®rte' van dertig soute- De prostituees kregen 'ter te horen dat de ge ënte geen geld zal geven, k een verzoek om op kos- van de gemeente voorlo- in een Rotterdams hotel mogen logeren, werd af lezen. De vijf waren met 31 deze wens gekomen, omdat ze, zoals ze zeiden, als ge volg van de moeilijkheden in de wijk niet aan een normale nachtrust toekwa men. Kopje koffie Later op de dag, omstreeks het middaguur, verscheen de 'club van veertig'. Een depu tatie van drie man werd na mens de rosse wereld toege laten tot wethouder W. J. van der Have, die de porte feuille van wijkaangelegen- heden beheert. De andere vertegenwoordigers bleven in de hal achter, waar de gemeente ze een kop koffie aanbood. De drie afgevaardigden zei den na het gesprek met de heer Van der Have. dat ze niet ontevreden waren. Ze stelden het op prijs dat ze 'eindelijk na vier jaar' hun standpunt hadden mogen toelichten. De drie hadden er bij de wethouder op aan gedrongen dat de gemeente zo spoedig mogelijk een eind zal maken aan de acties van de agenten omdat er met politie in de buurt geen cent wordt verdiend. 'Onder de huidige omstandigheden durft geen klant op de Kaap te komen', aldus luidde de klacht. Dat is logisch De deputatie heeft de wet houder er van trachten te overtuigen dat de prostitu ees en bordeelhouders de moeilijkheden niet hebben veroorzaakt. 'Dat is toch lo gisch', zeiden ze. 'Wij zijn alleen maar gebaat bij rust. Het is de actiegroep, die door provocaties de orde verstoort.' aldus de deputa tie. De afgevaardigden deelden de wethouder verder mee dat ook het Katendrechtse bedrijfsleven voorstander is van een wettelijke regeling van de prostitutie. 'Onder de huidige wet kan de gemeen te van de ene dag op de andere van tactiek verande ren', zo werd gezegd. De Rotterdamse wethouder heeft op een na het gesprek belegde persconferentie overigens onomwonden ge zegd dat voor hem de 'Actie groep redt Katendrecht' (A- ïeka) de eerste gespreks partner is. 'De kern van de zaak is immers dat de gewo ne bevolking zich aangetast voelt door de uitwassen van de prostitutie. Aan die ex cessen moet een eind ko men'. aldus de wethouder. Hij zei het weliswaar niet leuk te vinden, maar de po litie zal toch massaal aan wezig blijven op Katen- Eroscentrum De gemeente ziet maar één oplossing voor het pro bleem: het stichten (op kor te termijn) van een z.g. Er oscentrum, een soort super bordeel dat onder gemeente lijk toezicht staat. De heer Van der Have zei te hopen dat de vertegenwoordigers van het rosse leven bereid zouden zijn de gemeente in die richting te adviseren. Hij wilde intussen met zijn opmerkingen niet de indruk wekken dat hij de schuld van de moeilijkheden aan één partij weet. Volgens hem is nauwelijks meer te ontwarren wie de schuld heeft. Naar zijn mening heeft het vorige gemeente bestuur de zaken te veel uit de hand laten lopen. In de huidige gespannen situatie doen beide groepen wel eens verkeerd. Hij hoopte dat de beide partijen zoveel disci pline zouden opbrengen dat ze zich niet laten verleiden eigen rechter te spelen. Arrestaties Het optreden van de politie heeft intussen vermoedelijk nieuwe ongeregeldheden voorkomen. Bij de actie, die gisternacht omstreeks twee uur eindigde, zijn zes man nen aangehouden. Vier van hen zijn opgesloten, omdat ze wapens of verdovende middelen bij zich hadden. Bij de actie (vijftig tot zes tig gehelmde en gewapende agenten) zijn twee toe gangswegen tot de wijk af gesloten geweest. De moei lijkheden. zoals die in de dagen tevoren optraden, hebben zich niet herhaald, ofschoon de sfeer erg ge spannen was. Tiveede bekentenis 'onder pressie' Van een verslaggever JERUZALEM De Leidse studentes Margot Heijnsbroek (26) en Paula Witkam (27) hebben gisteren voor de militaire rechtbank in Ramallah bij Jeruzalem bekend te heben gepoogd een bood schap in onzichtbare inkt van Syrië naar Israël te smokkelen, maar hebben ontkend te weten dat het een boodschap voor Arabische guerrillastrijders betrof. Buitenlandse werknemers hebben gisteren op het Binnenhof ge demonstreerd voor gelijke rechten, zoals de Nederlandse werk nemers die kennen en tegen een vertrekpremie. Mocht deze er toch doorkomen, dan willen ze in ieder geval teruggave van de AOW, zoals op het spandoek te lezen staat dingen komen voor de gastarbei ders met nieuws uit de thuislanden. Het bezwaar tegen de beperking van het aantal gastarbeiders per bedrijf was vooral de ongelijke behande ling. Mr Van Dam wees erop, dat de buitenlander aan het bedrijf wordt gebonden, omdat hij moge lijk in een ander bedrijf door de beperking niet terecht kan. Het maximum kan ook als een magneet gaan werken en de werkgevers kunnen zelfs in de verleiding ko men om gastarbeiders te gaan hamsteren. De heer Rietkerk zag alleen maar nadelen in deze voorgestelde rege ling. Zijn mening was, dat de mi nisters met geen enkele nieuwe wet voor dc gastarbeiders behoefde te komen. Hij zou kunnen volstaan met de aanpassing van een aantal bestaande wetten. Minister Boers- ma en zijn collega's zullen volgen de week op de stroóm van kritiek antwoorden. De verklaring van beide meisjes, die enkele weken geleden bij bin nenkomst in Israël via de Allenby- brug werden aangehouden, was vastgelegd in twee schriftelijke be kentenissen, die met goedkeuring van hun acvocate door de aankla ger van de rechtbank waren voor gelegd. De bekentenis kan de meis jes op een gevangenisstraf van maximaal vijf jaar komen te staan. De bewuste boodschap, die met on zichtbare inkt was geschreven tus sen de regels van een gedicht in het aantekenboekje van Paula Wit kam. bevatte vier methodes voor de fabricage van bommen. Nergens staat echter zwart op wit dat er een guerrillabeweging bij betrokken is. Paula Witkam vertelde op de twee de dag van het proces gisteren dat zij en haar vriendin in Damascus een bezoek hadden gebracht aan George Istivan, die volgens de Is raëlische politie een agent van de Schipper knikkebolde Van een verslaggever AMERSFOORT Driehonderd duizend liter gasolie zijn gister morgen in de rivier de Eem ge stroomd doordat de schipper die toezicht hield op het over pompen vanuit een opslagtank in een tanker, tijdens ziin kar wei in slaap viel. In totaal moest een miljoen liter worden overgepompt in de tanker Ingeborg, die 1,4 miljoen liter kan bevatten, maar het schip is ver deeld in compartimenten. Toen een van de compartimenten vol was, heeft de schipper niet ingegrepen. Hij was in de (zeer vroege) morgen uren in slaap gesukkeld. Overigens is deze olieramp volgens de provinciale waterstaat niet desa streus omdat de omgeving waar schijnlijk niet ernstig zal worden aangetast. Wat dat betreft kan de schade volgens de waterstaat be perkt blijven. Maar dat geldt niet voor het opruimen van de rommel. Dat wordt een kostbaar karwei waarvan de kosten waarschijnlijk zullen worden verhaald op de eige naar van de opslagtank, of op de eigenaar van de tanker. De milieudienst van waterstaat in Utrecht kreeg het eerste alarm gis termorgen om vijf uur. Tegen tien uur dreef de gasolie in de omgeving van Baarn. De 'vlek' bewoog zich in de richting van het Eemmeer. De milieudienst van waterstaat heeft een honderd meter lang oliescherm op de Eem aangebracht. Als alle olie zich achter het scherm zal hebben verzameld, wordt de brand stof weggezogen. De scheepvaart op de Eem was in verband met deze toestand gisteren gestremd. Het was gisteren nog niet bekend of de stremming vandaag zal kunnen worden opgeheven. Palestijnse verzetsbeweging El Fa tah is. 'George vroeg me om schrijfpapier', aldus Paula's verklaring. 'Ik gaf hem mijn aantekenboekje en hij schreef met onzichtbare inkt tussen de regels van een gedicht dat ik had geschreven. Het viel me op dat ik niet kon zien wat hij had ge schreven en dat zei ik tegen hem. Maar hij zei dat ik me geen zorgen moest maken', aldus Paula. 'Ik begreep dat er iets niet met het briefje in orde was. George vroeg me bij zijn familie in Beit Jalla in bezet Jordanië te vragen wie hun beste vriend in Jeruzalem is. Na derhand sprak ik er met Margot over. Het stond me allemaal niet aan. maar omdat George het ge vraagd had konden we het niet weigeren. We waren het al weer helemaal vergeten toen we bij de Allenbybrug aankwamen', zo gaat de bekentenis verder, die ze besluit met de woorden 'Ik behoor tot geen enkele illegale organisatie.' Volgens de advocate van de meis jes, mevrouw Felicia Langer, had de politie een tweede bekentenis van Margot Heijnsbroek verkregen nadat ze haar gedurende elf dagen geïsoleerd hadden, ze koorts had gekregen enhaar het recht was ontzegd de Nederlandse consul te spreken. Zij heeft bezwaar tegen deze bekentenis gemaakt. Het pro ces is verdaagd tot volgende week vrijdag. PARIJS (AP. Reuter. UPI) Frankrijk heeft het startsein gege ven voor de voorbereidingen van een eventuele Europese topconfe rentie begin december. De Franse minister van buitenlandse zaken Jean Sauvagnargues is opgedragen op zo kort mogelijke termijn een speciale vergadering in Parijs te beleggen van ministers van buiten landse zaken van de EG-landen. België en diverse andere EG-part- ners hebben echter te kennen ge geven dat zij alleen een Europese top willen als vaststaat dat daar ook concrete vooruitgang kan wor den geboekt. De Britse minister van buitenlandse zaken James Cal- laghan had eerder laten weten dat zijn regering wel voor een Europese top voelt. RITA 'Wie heeft het etensbordje van Bonzo?' (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5