oeten geëist tegen twee aatschappelijk werkers Lampe ziet de Harmony-vrouwnu in 't zwierige silhouet van zijden tricot. 'Is extra-schemerlamp kern-risico's waard?' 'Ze rotzooien maar wat aan', zegt officier Vrees ernstige moeilijkheden Gero-fabriek Engelse visser bekent schieten op Nederlands schip Kalveren in massagraf Nederland doet beroep op Chili via de VN Prins krijgt 3,1 miljoen voor de 'Actie Natuur' JW/ KWARTET DONDERDAG 17 OKTOBER 1974 T12/DRL13 ggelopen meisjesin 'opvanggezin' ondergebracht onze correspondent i|UWARDEN Wegens onttrekking van kinderen aan het ouderlijk gezag, heeft de officier van tie, mr. H. Niemeijer, voor de Leeuwarder rechtbank twee weken voorwaardelijke gevangenis- ba! (met een proeftijd van twee jaar) en een boete van driehonderd gulden of twaalf dagen hech- ik j geëist tegen de 31-jarige maatschappelijk werker Julius van der W. te Molenzand. Tegen de 35- ^ac re maatschappelijk werker Hendrik H. te Hardegarijp die zich aan het verbergen van kinderen jn®1 Jdig zou hebben gemaakt, werd driehonderd gulden of twaalf dagen hechtenis geëist, op laart Jl. werd op de heer Van W., die werkzaam is bij het sbureau Ouders en Kinderen •euwarden, een beroep gedaan twee meisjes (zestien en ze- jaar oud) die van huis elopfen waren. Hij bracht ze in een opvanggezin en zocht et met de ouders en de ge- tepolitie te Leeuwarden. De eiste het verblijfadres van neisjes op om hen naar de i te kunnen terugbrengen, de heer Van der W. weigerde mdat hij dat in dit stadium nog verantwoord achtte. Hij had tijd nodig voor het oplossen het conflict. Van der W. werd resteerd en bracht de nacht in olitiecel door. is de zitting zei de door de liging opgeroepen getuige- ïdige. beroepsethica mejuf- dr. J. F. Jens, dat men re- moet hebben voor degenen die n crisissituatie binnen een ge- Iferkeren. dus ook voor de kin- Volgens de code van de schappelijk werkers bestaat er dergelijke omstandigheden inlicht. fficier van justitie zei dat uit irrest van de Hoge Raad moet en geconstateerd dat verdachte rrechtelijk heeft gehandeld. :htte het klaarblijkelijk zijn om de belangen van de min- rigen te behartigen, maar daar hij mee belast, dit zijn de s. De mening dat hij het beter unnen, vindt geen rechtvaar- [sgrond. 'ficier had scherpe kritiek op rerkwijze van diverse maat- l ipelijk werkers in ons land, die jjSJ ns hem 'maar wat aanrotzooi- j !r was in dit geval geen sprake 4 een crisissituatie. De meisjes ien uit keurige gezinnen. Maar t s tegenwoordig blijkbaar 'in' ig te lopen en het gebod 'eert ader en uw moeder' dreigt in tijd verwaarloosd te worden. De verdediger van Van der W. mr. H. Schootstra, zei dat verdachte de grootst mogelijke zorgvuldigheid heeft betracht en voortdurend overleg met de begeleidingscom missie heeft gepleegd. 'In verschei dene arrondissementen bestaan af spraken tussen politie en hulpverle ners. De overheid geeft daarbij tijd voor onderzoek en overleg. Hier in Leeuwarden blijkt zoiets niet te be staan en dat heeft verdachte in verwarring gebracht'. Mr. Schoot stra vroeg vrijspraak. De raadsman van H.. mr. F. Koster, wees erop dat zijn cliënt geen opzettelijke po ging tot verberging heeft gedaan, maar de meisjes alleen onderdak en eten heeft verschaft. Zeshonderd werknemers Van een verslaggever UTRECHT Districtsbestuurder J. van Vuuren van de Industriebond-' NVV vreest ernstige gevolgen voor het personeel van de nv Gerofa- briek (in totaal zeshonderd werk nemers) ln Zeist. Het bedrijf, dat onder meer tafelzilver vervaardigt, verkeert al geruime tijd'in sursean ce van betaling. Volgens de heer Van Vuuren is de aanvankelijke verwachting, als zou het bedrijf dit jaar weer winst gaan opleveren (geschat werd een half miljoen) omgeslagen in de zekerheid dat ook dit jaar verliesgevend zal zijn. De directie werkt volgens de heer Van Vuuren aan een herstructure ring en aan een rapport voor de ministeries van economische en so ciale zaken. De vakbonden waren uitgenodigd voor een gesprek op 14 oktober, maar hebben dat gewei gerd. 'Wij willen niet de rol krijgen van een soort sociale EHBO-er, die achteraf mag horen wat er gebeurt.' 'Wij wensen mee te praten over dat rapport aan het ministerie, dat voorleggen aan onze eigen deskun digen en er onze eigen conclusies uit trekken. Als wij alleen mogen praten over vaststaande zaken, als dus de beslissingen al zijn geno men, dan passen wij daarvoor. Vrij blijvend gepraat met Gero is er de afgelopen jaren al meer dan ge noeg geweest', aldus de heer Van Vuuren. De vakbonden hebbep gis teren het personeel over hun ver ontrusting ingelicht. NEWCATLE In Newcatle is gis teren een proces begonnen tegen een Britse visser die drie geweer schoten op de Nederlandse kust vaarder 'John V' had afgevuurd, waardoor een opvarende van dit vaartuig in het gezicht werd getrof fen. De 20-jarige Alan George Brown verklaarde te hebben ge schoten, omdat de kustvaarder een zodanige koers volgde dat hij zijn vissersboot dreigde te rammen. Ook Amerikaanse boeren hebben het moeilijk. Uit protest tegen de lage prijzen van zuivel en vlees zijn boeren van Curtis in de staat Wisconsin begonnen met het afmaken van hun kalveren. De jonge dieren worden eenvoudig met een pistool doodgeschoten en in een put gegooid. De leider van de Amerikaanse boerenbond heeft laten weten dat ongeveer 500 kalve ren in massagraven zullen verdwijnen. Milieu-econoom dr. R. Hueting in Delft: Van een onzer verslaggevers DELFT 'Is het nut van een extra schemerlamp de risico's van kernenergie waard? Dat is de enige vraag waar het in wezen om gaat,' zei de milieu-econoom dr. R. Hueting gisteren op een door Delftse studenten georganiseerde praatmiddag onder het motto 'Kernenergie in Nederland?' Op die vraag had Hueting als eco noom geen antwoord Ook de afde ling Leefmilieu van het Centraal bureau voor de statistiek waaraan hij verbonden is, had na vijf jaar onderzoek geconcludeerd dat de be hoefte aan dingen maar zeer ten dele te meten valt. Maar hij kon wei wat cijfertjes geven. Het ener gieverbruik per persoon is in Ne derland de afgelopen twintig jaar drie keer zo groot geworden. 'En toch vielen we ln 1953 niet dood van de honger op straat neer.' De behoefte zou dus wel mee kunnen vallen. En we hebben nu eenmaal te maken met de grondregel dat meer van het'een, minder van het NEW YORK Nederland heeft namens een aantal andere landen waaronder België in de algemene vergadering van de VN voorgesteld dat de VN een beroep doet op Chili om de rechten van de mens in het land te eerbiedigen. In de ontwerpresolutie, die Neder land namens Australië, België, Dene marken, Finland, Nieuw Zeeland, Noorwegen en Zweden Indiende, wordt de algemene vergadering ge vraagd dat op Chili een beroep wo'rdt gedaan 'acht te slaan op de wijdverspreide bezorgdheid' over gemelde schendingen van de rech ten van de mens en 'de grondrech ten die zijn vastgelegd in de ver klaring van de rechten van de mens' te eerbiedigen. De Nederlandse vertegenwoordiger bij de VN. mr. A. Speekenbrink, zei dat uit het beraad dat onlangs is gevoerd door de Internationale Ar beidsorganisatie en uit verklaringen van de katholieke bisschoppen van Chili is gebleken, dat men in Chili praktijken uitoefent die in strijd zijn met de fundamentele rechten van de mens, zoals die in internati onale overeenkomsten zijn vastge legd. ander betekent. 'Meer produktle is minder milieu, en omgekeerd'. Ook prof. Ir. D. G. H. Latzko ver diepte zich ln de behoefte aan energie, eveneens met cijfertjes. Sinds 1960 zijn we 2,3 maal zoveel brandstof gaan gebruiken om onze huizen niet alleen warm maar steeds warmer te houden. Toch zijn we niet merkbaar minder vaak verkou den. Prof. Latzko zag wel iets ln sociaalwetenschappelijke bezinning op zaken als warm ondergoed en onverwarmde slaapkamers, die ooit vanzelfsprekend waren. Ook in de industrie waren er din gen scheefgegroeid, meende prof. Latzko. Het accent ligt weinig op de arbeidsintensieve industrie, ter wijl de zware chemische en metal lurgische industrie op een kwart van ons energieverbruik beslag legt. En het is niet eens fijn voor de mensen. Iemand op een (arbeidsin tensieve) scheepswerf kan beroeps trots ontwikkelen voor een eind- produkt, maar hoe zit dat met de man achter de knoppen in de pro cesindustrie? 'Wij hebben Joegosla vische en Spaanse lassers nodig om inkomen te verwerven voor werklo ze Nederlandse sociologen.' SOESTDIJK De heer A. G. Sljt- hoff, directeur van de Haagse Cou rant, heeft op paleis Soestdijk na mens de stichting samenwerkende dagbladen een chèque van ruim 3,1 miljoen gulden overhandigd aan prins Bernhard. Dit bedrag is de opbrengst van een 26 weken duren de puzzelwedstrijd ten bate van de 'actie natuur', waartoe de Prins vo rig jaar het initiatief heeft geno men. De 48 in de stichting samenwer kende dagbladen hebben, vertelde de heer Sijthoff, elke week 150.000 a 200.000 Inzendingen binnen gekre gen. Hij noemde de puzzelactie een groot succes. Prins Bernhard gaf de cheque op zijn beurt aan de heer D. Haentjens Dekker, de voorzitter van het werkcomité van de actie na tuur. Voor Lampe is de Harmony- vrouw een vrouw die zich niet door elke willekeurige modetrend de wet laat voorschrijven, maar die wel degelijk op de hoogte is en blijft. Wel, voor deze vrouw heeft Lampe nu slank vallende jurkjes en pakjes uitgezocht met 'n beetje sjiek tintje. En wat daarbij opvalt, zijn de zwierige rokken van 't nieuwe silhouet en het soepele materiaal: zijden tricot dat zeker in zwart erg veel sfeer heeft. En wie zich realiseert dat Harmony altijd het evenwicht wil zoeken tussen modieus en vrouwelijk, jong en stijlvol, zal dat heel goed terugvinden in deze nieuwe kollektie. Sjieke japon polyester. Met wijd klokkende rok en grote knopen. In zwart of bruin. Mt. 36 t/m 44: 139.- Tweedelige japon van „zijden tricot**. Met wijde maxi-rok en kanten appliqué op de revers. In zwart, groen of kobalt. Mt. 36 t/m 44: 139.- Gevoerd pakje van „zijden tricot". Met taille-aksent, dubbele plooitjes en wijde, gerende rok. In zwart of bruin. Mt. 36 t/m 44: 159.-

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13