statiegeld doet consument weinig Nederlands ziekenhuis voor Vietnam MEDISCH COMITÉ NEDERLAND-VIETNAKÏ' .....1090400 1 Notering Jessel in Londen opgeschort Conflict in EG-raad over energiekwestie Bezig bedrijf «rijwel geen herstel op ll ereldgoederenmarkten f: Geringe betrokkenheid arbeiders wellicht schuld van ondernemers FORSE DALING IN NEW YORK erhoging moet teruggave flessen stimuleren *1 Verlies Bank van Brussel f40 a 100 min IniTa moet 7 tot 10 miljoen ton graan invoeren West-Duitsland en Sowjet-Unie gaan onderhandelen Suezkanaal dieper en flink breder huW KWARTET WOENSDAG 16 OKTOBER 1974 FINANCIëN EN ECONOMIE TPNZHUS13 DRL15 i een onzer verslaggevers N HAAG 'Het publiek geeft steeds minder om teruggave van kwartje statiegeld op limonadeflessen. Men loopt niet warm r dat ene kwartje. Maar voor de frisdrankindustrie heeft het gaande consequenties', meent mr. J. R. A. Jansen van het reau Bierhandel en Mineraalwaterindustrie (BBM) [wee drie jaar tijd is het per- lage flessen met statiegeld, dat aan de winkelier wordt terug ven verdubbeld van drie tot 'En recente ontwikkelingen verwachten, dat, wanneer tregelen uitblijven, het percen- flessen, dat niet wordt gere neend sterk zal toenemen.' nt de BBM. kwartje van vandaag is niet r het kwartje van 1952. toen het iige tarief op de grote flessen i ingevoerd Toch is die geld- ivaarding niet de enige oorzaak her. verminderde teruggeven, paar jaar geleden zijn super- iten en gemeentes containers plaatsen, waar de mensen hun rdeloze lege flessen konden de- eren. Bij controle bleek nu, dat laadbakken ook veel flessen met statiegeld bevatten. De frisdrankin dustrie heeft de indruk dat toen de containers in gebruik werden geno men. ook de grote uitval van fles sen begon. Het afschaffen van sta- tiegelo op wijn- of sherryflessen heeft waarschijnlijk weinig invloed gehad. 45 miljoen Het verliespercentage van zes bete kent. dat van de 700 miljoen grote flessen die in 1973 in Nederland zijn verkocht er 45 miljoen verlo ren gingen en bij de kleine flessen (uitval 3 pet). 10 miljoen van de 475 miljoen. In feite was het ver liespercentage echter veel groter. Want als de frisdrankindustrie spreekt over 700 miljoen flessen van 1 of 0.75 liter in één jaar, dan zijn dat de verkochte eenheden. De omloopsnelheid voor flessen in de cirkel fabrikant-winkelier —con sument-winkelier-fabrikant is ge middeld drie maanden voor 700 miljoen flessen nodig. Stelt men dat laatste getal tegenover het jaarlijks verlies van 45 miljoen dan Ligt het verliespercentage niet ver van 25 Dat kost de frisdrankindustrie per jaar 25 miljoen gulden, wat 'nog aanmerkelijk kan oplopen, wanneer de consument nonchalant blijft bij het terugbezorgen van de flessen' aldus de BBM. De producenten van limonades, cola. updranken en wat er onder de noemer frisdrank' nog meer wordt verkocht, vinden dat weggooien door de consument een onnodige verzwaring. Vroeger kwam dat misschien niet zo aan. toen de hoogte van het statiegeld in overeenstemming was met de werkelijke kosten van de fles maar inmiddels is de kostprijs van een grote fles al twee kwartes en die van eer. kleine 25 cent. En daar blijft het waarschijnlijk niet bij. De nieuwe tarieven komen dus overeen met de werkelijke kosten, die de laatste jaren sterk zijn gestegen Veel frisdranktlessen komen nooit terug bij de fabrikant door het duurder worden van grondstoffen, materiaal en de hoge re lonen. De frisdrankproducenten hadden een keus tussen een hoger statie geld en doorberekenen van de ver liezen op flessen in de drank zelf. In he: laatste geval zou er een werkelijke prijsverhoging van 4 tot 5 ceni zijn geweest en daarom is gekozen voor meer statiegeld. Dat schrikt de consumenten niet af. menen de fabrikanten. Wie eerst 1.25 moest betalen voor een fles met inhoud moet van 28 okt. af wel 1.50 neertellen, maar de produ centen geloven niet. dat dat ervaren wordt als prijsverhoging. Voor een tijdelijke reactie in de omzet is men ook niet bang. De consument behoeft niet te vre zen, dat oude en nieuwe flessen door elkaar raken na de 28e okto ber Op de nieuwe flessen is het statiegeld duidelijk aangegeven en voor oude flessen krijgt men ook na de wijzigingsdatum gewoon een kwartje. Respectievelijk vijftien cent De datum 28 oktober is geko zen omdat het seizoenpatroon in de frisdrankindustrie uitwijst, dat het aantai ir. omloop zijnde flessen dan hel kleinst is. (ADVERTENTIE) muf Deze maand worden de laatste voorbereidingen getroffen voor de verzending van het geprefa briceerde ziekenhuis dat het Medisch Comité Nederland-Vietnam, dankzij de steun van vele duizenden donateurs, aan de Voorlopige Revolu tionaire Regering van de Republiek Zuid-Vietnan heeft kunnen geven. Voor de aanschaf van de inventaris voor dit ziekenhuis, die ook zo snel mogelijk moet worden verzonden, is nog ruim 1 miljoen gulden nodig. Steun daarom het Verzekeringsdochter in ernstige moeilijkheden LONDEN De notering van fondsen Jessel Securities op de Lon- dense effectenbeurs is stopgezet in afwachting van een verklaring over de financiële positie van de maatschappij. De notering is ge staakt op verzoek van Jessel zelf t.n.v penningmeester "MCNV, Amsterdam. O OBl wachtende houding van kopers STERDAM Over het geheel genomen is op de internationale derenmarkten in september nog weinig van een herstel te be ken geweest In de meeste sectoren gaven kopers er de voor- r aan de verdere marktontwikkelingen af te wachten. houding kan, volgens Bank en Hope, ten dele worden ard uit het feit dat, afgezien de aanhoudende malaise op de ctenbeurzen, indicaties aan- tde enige ontspanning op de markten vooralsnog ontbraken, 'ij kwam, dat de verminderde iële activiteit in de Westerse met name de handel in 'OBl^len niet onberoerd heeft gela- de hausse op de staalmarkt i een einde. Vooralsnog wei- n producenten evenwel op de re biedprijzen in te gaan. In nstelling tot de onregelmatige iming op de tinmarkt zette de sdalende tendens op de koper- zich bij gebrek aan vraag verbruikers krachtig voort, tegen het einde van de 'OBEH tra een reactie in. toen 'n te kennen gaf de export 'illig te zullen beperken, terwijl geruchten over een beperking de Chileense koperexporten ulatieve aankopen uitlokte, lag eveneens veronachtzaamd 10 u e markt, zij het dat steunaan- 0 n door producenten oen verder Ijden van de prijzen tegengin- De daling van de zinkprijs tot stilstand op berichten dat lerhandelingen bij pen voor- r~ande Canadese lood- en l^^producent waren mislukt, ^^■de huidige zwakke marktpositie l^yndersteunen kwamen de voor wereldkoffieproducenten ;ie. f^n in het komende seizoen ca. jffie .a. •UiUI 16 miljoen balen aan de markt te onttrekken. Aan de Internationale Koffieraad is voorgesteld de huidige koffie-overeenKomsi met. een jaar te verlengen. De onzekerheid over zowel de grootte van de komende oogsten als de verbruikcijfers over het derde kwartaal van dit jaar waren er de oorzaak van dat de cacaomarkt een prijsfluctuerend karakter behield. Op de theeveilingen in de oor- sprongslanden heerste dankzij aan houdende vraag van Rusland en het Midden Oosten een prijshou dende stemming. De suikerprijzen trokken aan op berichten dat de EEG-landen suikeraankopen over wogen om zich tegen een dreigend tekort in 1975 in te dekken. De ongeanimeerde stemming bij ka toen en wol hield onverminderd aan Herziene lagere ramingen van de wereldtarweproduktie alsmede toegenomen Russische vraag in de VS droegen tot de vaste stemming op de graanmarkten bij. Jessel Securities zal over het jaar per 30 juni 1974 geen slotdividend uitkeren. De moeilijkheden bij de maatschappij vinden hun oorzaak in dé dochteronderneming Londen Indemnity and General Insurance Company (een verzekeringsmaat schappij). die in problemen is ge komen door de stijging van de rentevoet en de koersdaling op de effectenbeurs. London Indemnity voelt zich onder de huidige om standigheden verplicht geen nieuwe zaken meer aan te gaan. Dat zal waarschijnlijk tot gevolg hebben dat de houders van obligaties Lon den Indemnity de garantiewaarde van hun obligaties zullen opeisen. BRUSSEL Het verlies, dat de Bank van Brussel heeft geleden als gevolg van onreglementaire specu laties door personeelsleden van haar afdeling vreemde valuta wordt begroot op 600 miljoen a 1.5 mil jard Belgische francs (40 a 100 miljoen gulden). Een juiste vast stelling van het geleden verlies zal pas mogelijk zijn als alle gesloten termijn transacties zullen zijn af gewikkeld. Een viertal personeelsleden van de bank is beschuldigd van malversa ties met de boeken om de niet toegestane transacties op de valu tamarkt te verhullen. Tot nu toe zouden evenwel nog geen arresta ties zijn verricht. De Belgische socialisten hebben la ten weten, dat zij een grondig on derzoek naar de gebeurtenissen bij de Bank van Brussel zullen eisen. Met name willen zij precies weten, hoe de verantwoordelijkheden bij de bank hebben geiegen. omdat 'zij moeilijk kunnen geloven dat een gewone bankbediende bepaalde transacties kon sluiten zonder dat zijn superieuren hiervan wisten'. De interne reserves van de Bank van Brussel bedragen ca 340 mil joen De totale activa van de bank belopen ruim 20 miljard. De re serves worden voldoende geacht om de verliezen, die dekking van open staande posities zal opleveren, op te vangen Daarvoor moet London Indemnity de zes miljoen pond sterling onge- stort kapitaal van Jessel Securities opvragen en dat kan Jessel op het ogenblik niet betalen. De besturen van Jessel er van London Indemnity willen nu dat de rechter er een uitspraak over doet of hetzij het verzekeringsbedrijf hetzij de activiteiten ervan moeten worden overgedragen aan andere verzekeringsmaatschappijen en of de polisvoorwaarden moeten wor den veranderd. De overige dochter maatschappijen van Jessel Securi ties zullen hun activiteiten normaal voortzetten. Jessel Securities was dezer dagen nog yitgebreid in het nieuws dooi de opzienbarende verkoop van haar belang van 37 pet dat zij - via de Europese tak Europa Securities - hield in de KNSM Group. Zoals bekend, leefde het KNSM-bestuur meer dan een jaar op voet van oorlog met Jessel. Deze situatie, die gevoed werd door de vrees dat Jessel wel eens een te grote invloed op het beleid van de KNSM zou krijgen, werd uiteinde lijk beëindigd nadat Jessel door de KNSM buitenspel was gezet door het onderhands plaatsen van prefe rente aandelen bij een gezamenlij ke dochter van de KNSM en de ,Amsterdamsche Droogdok Mij. In deze laatste heeft Europa Securities trouwens een belang van 27 pet. Verder bezit Europa Securities nog 40 pet van de aandelen in de Kon. Ver. Tapijtenfabrieken. alsmede 23 pet van de aandelen Krasnapolsky. Koersen in Montreal Het wordt op de Amsterdamse beurs niet onwaarschijnlijk geacht. B 10'}° n, '2 dat Jessel ook voor deze belangen Huskv i4% nu nog kopers zoekt, gezien de moeilij- Nat ke financiële situatie, waarin zij JIJ? kennelijk momenteel verkeert. sheii Canada 12', 12% NEW DELHI Volgens economen en diplomaten in New Delhi zal India 7 tot 10 miljoen ton graan moeten invoeren indien het hon gersnood op grote schaal wil voor komen. De Indiase regering wil echter niets zeggen over de hoe veelheid die nodig is. Zij meent dat hierdoor de prijzen op de wereld markt nog sterker omhoog kunnen gaan. De woordvoerders geloven dat India sinds april tenminste 3 mil joen ton graan heeft besteld in de Verenigde Staten. Argentinië en andere landen Gehoopt wordt dat de EEG een miljoen ton graan kan beschikbaar stellen, terwijl naar verluidt India de Verenigde Staten heeft gevraagd om zflevëringen te gen een langlopend krediet met een lage rente. Volgens een officië le raming van de Indiase regering heeft de graanoogst in de moesson periode 60 tot 62 miljoen ton be dragen vergeleken met 67 miljoen ton in het afgelopen jaar. Deskun digen menen dat de raming van de regering te optimistisch is. In au gustus en september heeft het. na genoeg niet geregend waardoor de oogst, is verdord. De recente regen buien kwamen te laat om de oogst, nog te redden. De regenval heeft echter wel de hoop aangewakkerd voor de winteroogst die werd be dreigd. E P F IC C T EN K O KIS EN A V N D V BR K E E R AMSTERDAM In het telefonisch avond- verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes de of ficiële siotkoers ven gisteren AKZO 43.20-43.60 (43.60). Hoogovens (6110). Kon. Olie 66.20-66.30 gl (66.10). Philips 24.30 gl-21.80 Ui (24.70). Unilever 75.00-76.20 (76.30). KLM (44.50). NED. FONDSEN IN NEW VORK NEW YORK Kon. Olie noteerde giste ren $24%-% <25- Unilever S28',-% (28'i-29). Philip- $9%-4» (9'4-'ï> en KLM S 16' -■'•8 (16%1 Opgave Hornblower en Weeks. BONN De Westduitse minister van economische zaken. Hans Fri- derichs. is naar Moskou vertrokken om te onderhandelen over nieuwe energiebronnen voor West-Duits land en over gezamenlijke onder nemingen voor de exploratie van de reusachtige Sowjetrussische na tuurlijke hulpbronnen. Er kunnen harde onderhandelingen ontstaan over de plannen van de twee landen voor de bouw van een kerncentrale bij Kaliningrad. De centrale zal West-Duitsland van elektriciteit voorzien, 't Land is gro tendeels afhankelijk van de invoer van energie. Minister Friderichs wil alleen een overeenkomst onderte kenen als de elektriciteit aan West- Duitsland wordt geleverd via West- Berlijn. De Sowjet-Unie zal zich hier vermoedelijk tegen verzetten, omdat er een meningsverschil be staat over de interpretatie van de status van het Stadsdeel. Een andere moeilijkheid is dat de handelsovereenkomst tussen de twee landen eind dit jaar afloopt. De EG-landen zullen dan de ver antwoordelijkheid voor het voeren van onderhandelingen over handels overeenkomsten overdragen aan de Europese Commissie in Brussel. Minister Friderichs verklaarde dan ook dat hij zich zal inzetten om de samenwerking tussen Westduitse en Sowjetrussische bedrijven te ver groten. In dit verband noemde hij het staalproject in Koersk. de ver koop van - zware vrachtwagens aan de Sowjet-Unie. de petrochemische industrie en de verwerking van hout in Siberië. De handel, tussen de twee landen heeft zich de afgelopen drie jaar goed ontwikkeld. TOKIO Penta-Ocean Constructi on Company, een Japanse onderne ming. heeft opdracht gekregen het Suezkanaal uit te diepen en te ver breden zodat er schepen tot 150.000 ton door kunnen. Dat heeft de maatschappij dinsdag bekendge maakt. Met. de opdracht is ca. 50.6 miljard yen (506 miljoen gulden) gemoeid. DOW JONES INDEX lndn«t Spnr»n I I III. Ohi. Marts 11 okt. 658.17 148.14 68.92 64.44 863.2 14 okt. 673.50 150 65 70.30 64.64 15 Okt. 658.40 147.40 69.75 64.79 863.4 4and Obl. lot. o. L 11 okt. 20.090 20.810 1.812 1.045 429 14 okt. 19 770 19.770 1.819 1.188 337 15 okt. 17.060 21.280 1811 432 1044 LUXEMBURG Het strikt vertrouwelijk gesprek over energie van de Europese ministers van buitenlandse zaken, is gisteren in Luxemburg uitgelopen op een scherpe confrontatie van het Fran se standpunt met dat van de andere landen met België aan het hoofd. Het belangrijkste punt van het conflict is de vraag van de verenig baarheid van de energiepolitiek van de Gemeenschap met de werkzaam heden in de door twaalf landen gevormde energie-coördinatiegroep, beter hekend als de Groep van Washington. Directe aanleiding tot de botsing der meningen, was een brief van de Belgische regering, waarin de Europese Commissie, het 'dagelijks bestuur' van de EG ge vraagd is, om na te gaan of de internationale energiepolitiek. die de afgelopen maanden door des kundigen uit de 12 landen (de feG- landen minus Frankrijk, de VS. Ca nada. en Noorwegen) is uitgewerkt, strookt met het door de EG te ontwikkelen energie-beleid. Geen antwoord Uit het feit dat de Raad. in ver band met deze brief, niet tot een conclusie kwam. destilleerde de Franse delegatie in de Raad de mening, dat de Europese Commissie niet op de brief zal antwoorden. Franse woordvoerders kwamen dat al snel uitleggen als een zegevieren van het Franse standpunt. Dat lok te onmiddellijk een woedende reac tie uit van een hoge functionaris van het Belgische ministerie van buitenlandse zaken, die tegenover de journalisten zei. dat de Europese Commissie wel degelijk aandacht aan de brief zal besteden. Op 23 oktober zal de commissie erover vergaderen en nog voor 29 oktober haar standpunt bekend maken, zei hij. Dit werd later door een commissie-lid bevestigd. De Nederlandse minister mr. Max van der Stoel, zei in Luxemburg dat Nederland voorstander is van een Gemeenschappelijk energie-beleid van de EG-landen. 'Maar wat de EG doet en wat de '12' doen kan elkaar aanvullen'. Frankrijk, dat altijd geweigerd heeft aan de werkzaamheden van de 'Groep van 12' mee te doen. stelde zich op het standpunt, dat het werk van 'de 12' een eigen energie-beleid van de EG verhin dert. Het stelde bovendien, dat de behandeling van het energie-pro bleem door 'de 12' regelrecht aan stuurt op een nieuwe confrontatie met de olieproducerende landen. De Belgische hoge ambtenaar, die zelf geruime tijd de werkgtoep van 'de 12' heeft voorgezeten, bestreed dat. 'Als de EG zich intern beraadt, wil dat nog niet zeggen dat overleg op een ander vlak daarmee uitge sloten zou zijn. 'De 12' hebben bo vendien slechts algemene doelstel lingen ontworpen en dat laat de Gemeenschap alle vrijheid voor ei gen beleid', zei hij. Duitse fabrieksdirecteur: in 'TERDAM H. Berghaus uit terdam en de drie industrië len hebben overeenstemming *lkt over een afvloeiingsregeling de 275 personeelsleden die in "and met een reorganisatie het de 'if moeten verlaten. Saat hier om merendeel jeug- ivlt-i vrouwelijk personeel uit de ves- an en in Beverwijk. Amsterdam en op. De bereikte regeling is, vol- tslul5 de directie, gericht op sociale DU Bj'ding. herplaatsing elders en Tel. P'aatsing binnen het. bedrijf, door de overheid In samenwer- niet Berghaus en de industrië len ingestelde werkgroep zal w dacht besteden aan die werkne- die minder gemakkelijk aan 'lSbaar ziin- Getracht zal wor- rk. .^e ne5aGeve sociale gevolgen deze groep zoveel mogelijk te achten, aldus de directie van Shaus. Dikkers verwacht weer flink verlies HENGELO Na het zeer teleur stellende jaar 1973, waarin een ver lies werd geleden van 4.47 min in 1972, een winst van 687.000 ver wacht G. Dikkers en Co dat een ernstig verlies over 1974 onvermij delijk is. De eerste reorganisatie maatregelen zijn genomen en de verkoopmaatschappijen werken reeds vanuit de produktledivisies. De uitbreiding van buitenlandse verkooporganisaties maakt goede voortgang en de afvloeiing van personeel is begonnen. Zodra deze veranderingen effectief worden zal het resultaat verbeteren. Beladingsgraad KLM licht gedaald AMSTELVEEN Bij de KLM IS de beladingsgraad in september, in vergelijking met dezelfde maand van 1973. licht gedaald van 58.0 tot 57.7 pet. Het totale vervoer nam met 2 pet toe van 151.5 tot 154.0 min ton-kilometers en de produktie eveneens met 2 pet van 261.0 tot 267.1 min ton-kilometers. Voor de eerste zes maanden (april tot en met september) van het lopende boekjaar 1974-75 kwam de bela dingsgraad uit op 56.1 pet tegen 55.9 pet in dezelfde periode van 1973-74. Vergadering HAL op 31 oktober ROTTERDAM Aandeelhouders Holland Amerika Lijn en Holland Amerika Holding kunnen zich op 31 oktober a.s. uitspreken over het voorstel tot verkoop van de divisie transport aan de Zweedse Broström Groep per 1 januari a.s. In een kennisgeving aan aandeelhouders wordt o.a. opgemerkt, dat voor de met de verkoop van de transporldi- visie samenhangende overdracht van de aandelen HAL voor zover deze het eigendom zijn van HAL Holding is uitgegaan van een boekwaarde van de divisie trans port van ruim ƒ215 miljoen Daarbij zal een boekwinst worden behaald van ruim 20 miljoen, in clusief vrijvallende voorzieningen van circa 15 miljoen. NEW YORK 14,'415/10 ACE Industries 37% 37% Aireo 12?» 11% Allied Chemical 3311 33'i Alum. Co o( Am 38 36', American Brands 33V, 32 American Can 26', 25% Am Cyanamid 20% 20% Am Electr Power 17% 17', Am Metal Climax 36% 35'i Am Motors 5% 5 Am Smelt Pel 18 17% Am Tel Tel 45 44% Ampex 3% 3'3 Anaconda 17% 16'4 DEN HAAG 'Het is de vraag of de geringe betrokkenheid van Atiant.8mcirieid 82sl% 84% de arbeiders niet de schuld van de ondernemers is geweest. Wij Bendix 24% 24 hebben te lang het winststreven tot het hoogste, misschien wel §ne»ngStee' 27$ 5$% het enige doel van de ondernemerspolitiek gemaakt.' Burimgtoo ma 19 ts% Can Pacific Ry 13% 13% dan geheel gerechtvaardigd als ceianese 29% 29 men. zoals in Oost-Europa, de fi- Chase Mannattar 29% 28% nanciële verantwoordelijkheid voor chrylier 12% 12 zijn beslissingen zelf moet dragen', cittys service "42 41 Van onze sociaal-economische redactie Deze opmerking maakte dr. ir. E. Mittelsten Scheid, directeur van Verwerk AG in Wuppertal, gisteren tijdens het congres van commissa rissen van het Nederlandse Cen trum van Directeuren over het me- dezeggenschapsrecht, speciaal in de Bondsrepubliek. 'Wij dachten, aldus de heer Scheid, dat het voldoende was geld te ver dienen en de werknemers een be hoorlijke vergoeding voor hun ar beid te geven. Dat deze ook de wens koesterden met hun wensen en zorgen gehoord en meegeteld te worden, als arbeiders te worden begrepen, hebben verschillende van ons allang, andere pas laat en ve len nog niet begrepen. De onderne mers hebben de scholing van arbei ders in sociaal, economisch en poli tiek opzicht aan de bonden overge laten en zij verwonderen zich nu. dat deze zichzelf als de bevrijder van de verdrukte arbeider zien. De bonden hebben altijd de indruk ge had. dat alles wat voor de werkne mer werd bereikt, slechts in voort durende strijd met de werkgever zou zijn verwezenlijkt en maken daarom nu aanspraak op de staats macht. Zo n rol is echter slechts aldus de heer Scheid. Via achterdeur Colgate Palmollv, 24 23% Colt Industries 25% 24% Commonw Edlsoi 23% 23% Cons Edison 8% 7% Cont Can 22% 22% Cont Oil 38% 3' Curtlss Wright 7% 7% Curtlss Wright A ió% i7% 36 36% 12% 60% 113108'/! 76 73% 66 66 28 27% Hij hoopte dat verhinderd zou kun nen worden, dat in het vrije deel RflL'and co van Europa via de achterdeur van dow Chemica) de medezeggenschap een socialisa- du Pont <ed tieproces op gang komt. waarbij Eastman Kodak ten slotte de bedrijfseigenaren Exxon niets te vertellen hebben, maar wel Plrst Nat Clty de kosten van beslissingen van an deren moeten dragen. Volgens hem zou dat moeten worden voorkomen Pow s door van de medezeggenschap geen Am. sandard 9% machtsinstrument van 'eenzijdige Amsted ind. 35% 35 groepen' te maken, maar tot een middel waardoor de werknemers |avu? agar# '4% daadwerkelijk in de vrije, sociale markteconomie kunnen worden be- cen-o 13%* trokken Hierbij stelde de heer chaionurn corn Scheid dat de vrije markteconomie commits Gas 22 'V op de lange duur humaner en sue- cominc© 26%" 27 cesvoller is dan de socialistische Cont Telephone 12 11 markteconomie, die onflexibel is en een beperking van de geestelijke Fluor Corp vrijheid in zich zou bergen. Gen eigsr 11% 11 Gen Electric Gen Fonds Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tei Tel 217; 12% 12 21 Getty Gilette 25% 24% Glmbel Brothers 20% 20', Goodvear 1 an P 23% 22% Gulf Oil 18% 18% Illinois Central Ind 13% 14 Instlco 6'i 6% Int Busin Mach 179177 Intern Harvester 20% 19% Int Nick of Cbd 26 24 Int Paper 42% 41 Int Tel Tel 15% 15% Llng Lemco Voug Litton Ind Lockheed Alrcral 16% 15% Marcor Martin Marietta May Dep Stores 20% 29% McDonnell Dnugl 10% 10% Mobil Oil Corp 36 35% Nabisco 27% 26 Nat Cash Reglat 20% 19% Nat Distillers 13% 13% Nat (ivpsura 11% IU Nat Steel 32% 32% Net Lead Ind 14 13% Int Bank Tor Rei vkb.18% t Int Flav Frae 29% 27% Int Paper ($4) Olln 16% 16% PacGasand El 19% 19 Penn Centra) 1% 1% PepsIco 40% 40 Phelps Dodge 30% 29 Philip Morris 46% 43% Philips Petr 41% 40% Procter St Gambl 79% 80% RCA 12% 11", Republic Steel 23% 24"* Reynolds Ind. 45% Rnyal Dutch Petr 25% 2444 Santa Fé Ind. 28% 26», Sears Roebuck 51% 51 Shell Oil 39% 39 Southern Co 11% 11 Southern Paciric 28% 28% Southern Rallw 39 37% Sperry Rand 28 27% Stand OU Calir. 24% 24 Stand Oil Indian» 84% 83% Studebak Worth 22% 2"" Sun OU Texas Gulf Texas Inst Transamerlca Unilever Union Carbide Unl Royal United Aircraft United Brands US St.ee) West Union Tel. Westinghouse El. Wooiwortb 40'4 40% 29'/* 27% 3% 3% 41% 40 10% 10'/* 9% 9% 11 V, 11% Madison Fund Nat Can. NV Centr A North West R N Am Philips Co 15% 15% Occidental petr. 10 9% Reliance Group Standard Brands Union Electr. 11% 11% United Electr. 5% 54* Ugl Corp 11% Western Bancorp 16 16

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15