ederlands basketbal wankelt Joor te forse kostenstijging Volleybalsters in tweede groep Ook Jairzinho naar Olympique Lpartheid bij sport en beetje verruimd Voorlopig geen vriendschappelijke interlands meer wnsors vallen na grote bloei weer langzaam weg Dg Nereo Rocco weer in Milaan Veel interesse voor Olympisch voetbal toernooi Twijfels rond Grabowski Havelange blij met Argentinië Barry Hulshoff scoorde weer Veel werk voor toparbiters Feyenoord naar KNVB-centrum hUW KWARTET WOENSDAG 16 OKTOBER 1974 SPORT T9-K13 n onze speciale verslaggever [DEN/AMSTERDAM Rond 2 miljoen gulden is dit seizoen lompt in de basketbalclubs die meedoen in de gouden dans om titel en vooral de publiciteit en de gunst van de sponsors. Méér ooit heeft de stormachtige ontwikkeling in het onder die top amateuristische basketbalwereldje geleid tot een balanceren op rand van het bestaan. Veel geld, veel Amerikanen, veel succes veel publiciteit met als gevolg volgend seizoen nog meer geld, Ie vicieuze cirkel, waaraan lang niet alle clubs toekomen. Voor verenigingen dreigt het roemloze einde en een volslagen dol- raaide huishouding. ook. 'Zonder sponsor', zo verklaart voorzitter Ton Menken van het in middels na de Bona-tijd drastisch gewijzigde bestuur, 'redt BS Leiden het volgend jaar niet meer. Als we geen sponsor krijgen die zo'n ton op tafel kan leggen, zien we niet in hoe we in de toekomst nog door moeten gaan.' feitelijk al lang niet meer onder noemer sponsoring onder te igen gebeurtenissen in de in kor- jd tot de meest publiek trekkende sport uitgegroeide basketbal petitie, herbergen grote gevaren ich. Het is een publiek geheim, het Haarlemse Flamingo's dat fczlj de inbreng van sponsor Le- het nationale basketbal de we dimensie met Amerikaanse i Europese topsuccessen ht, een grote kans loopt het lende seizoen zonder zijn spon- verder te moeten. IERUSTHEID tin Fijneman, de binnenkort rekkende man, moet niet alleen Flamingo's loslaten, maar heeft iet recente verleden ook al div. zijn ongerustheid uitgespro- over de uit de pan rijzende agen, die het topbasketbal in irland op dit ogenblik vergt, ere huidige en mogelijke poten- sponsors laten zich in dezelfde ing uit. investering van twee ton tot kwart miljoen die nodig is om enige kans op succes (lees: tenminste twee echte Amerika- en twee buitenlanders met een irlands paspoort) te spelen in geen verhouding meer tot nvesteringen in andere takken sport en het rendement dat komt. Om met minder geld Dinder prestaties in het basket- te stappen, heeft voor een sor die op publiciteit uit is, ig zin.' [DER SPEKTAKEL Nederlandse basketbal, door spektakel van de buitenlandse ig in de gunst van het pu- gekomen. wankelt. Verminde van het spektakel en het pres- jeil zal ongetwijfeld de be itelling van het publiek flink dalen. Maar aan de andere de ongelimiteerde stijging kosten welhaast is niet vol te houden. ieiden, een ploeg die in de r,balwereld de naam BS Ame- 'of NAVO-team hééft meege- kan in dit licht als voor dienen. Voortgekomen uit Stars (schoolclub van het Bo- nture lyceum) werd ruim een geleden onder de druk van de mercie gekozen voor een nieü- opzet. GOEDING mee te kunnen komen met de moest er geld op tafel komen', side voorzitter De Jong toen. Stars was toen in enkele ja- tijds topspelers als Van Tuyll Serooskerken. Ruysenaars en kwijt geraakt aan clubs die een 'behoorlijke vergoeding' op konden leggen. Door de vor- van de Stichting Sportpromo- werd een aanvankelijk gezonde verkregen. Steun van donaties nde bedrijven hield het Leidse etbal (met wekelijks een uit- ochte 5 mei-hal. gemiddeld 1500 tot 2000 toeschouwers per strijd) bij de top, al werd met hts veel moeite aansluiting be den bij de in de kampioens- p strijdende clubs. Leiden, dat dit seizoen sterker dan ooit, wankelt nu evenwel nds g BALANCEREN BS Leiden balanceert op de rand van het bestaan. Is met' het door zakenman Theo Kinsbergen ge sponsorde Amstelveen een van de twee ploegen, die in zijn basisploeg niet minder dan 4 buitenlanders kan zetten. Naast de twee regle mentair toegestane buitenlanders (de Amerikanen Richard Cornwall en Bill Allen) heeft Leiden de Amerikaan met Nederlands pas poort Bob Heuts onder contract en beschikt men ook over Bill Smeenk, een Canadees met eveneens een Nederlands paspoort. Gevoegd bij Henry Pappas, een Amerikaanse coach van Griekse afkomst, is het BS Amerika team getekend. De vijfde speler van de basis is om de NAVO-gedachte enigszins eer aan te doen, een van de drie Leidenaars Peter Kop, Peter de Jong of de jonge Van Rooden. Voertaal van het team is het Amerikaans. Kosten dit seizoen rond 200.000. RECETTES BS Leiden zag op deze wijze alleen kans de aansluiting met de totaal ver-Amerikaanste top vast te hou den. Via recettes van naar men hoopt één ton (maar dan moeten de prestaties wel goed blijven en mag de achterstand op de koploper RZ niet groter worden dan de 6 punten die er nu al zijn. na het verlies van afgelopen weekeinde te gen RZ in Rotterdam), verkoop van reclameborden rond het speel veld, folders, stickers, posters, do naties van het bedrijfsleven (de inmiddels wat slapende stichting sportpromotie) en het 'uitzenden' van de buitenlandse spelerskrach ten naar bedrijven. Bob Heuts, zo vertelde het BS Leiden bestuur als voorbeeld, zal straks bowling gaan propaganderen. BS Leiden voorzitter Ton Menken over de achtergrond van deze koers: 'Er moest dit seizoen wat gebeuren. Zou BS Leiden het op nieuw niet maken, dan konden we het voor de toekomst wel vergeten. En meedoen met de top betekent Amerikanen in de ploeg. We moe ten het dit seizoen maken. BS Leiden moet zo aan de weg timme ren, dat we ook sponsors interesse ren voor de club.' OPLEIDING Het voortbestaan van BS Leiden hangt het zal duidelijk zijn helemaal af van het pure resultaat, ook al wordt door de in Leiden verblijvende Amerikanen ook het nodige aan de opleiding' van de jeugd gedaan. Maar niet alleen Lei den streeft uit zelfbehoud dat grote succes na. Het nu door Gerard de Lange gesponsorde Amsterdamse Blue Stars weet dat de Rotterdamse sponsor hoogstwaarschijnlijk geen genoegen zal nemen met een plaats in de degradatiegroep, het Delfse Punch is na het proces met de ook idafrikaanse voetballers opgetogen onze sportredactie APSTAD De Zuidafrikaanse minister voor sport. Piet Koorn- heeft een kleine verzachting van de apartheidswetgeving bij irtevenementen aangekondigd. Tijdens een toespraak voor het lement zei Koornhof dat toestemming is gegeven om een voet- toernooi te verspelen tussen voetbalteams van verschillende sen. De topelftallen uit de verschillende blanke, Afrikaanse, In- foe en kleurlingen competities zullen elkaar nu mogen treffen Een toernooi om het 'kampioenschap der kampioenen'. mededeling van Koornhof is de Zuidafrikaanse voetbalbond ;ootl grote blijdschap ontvangen, "zitter Dave Marais van de bij !se voetbalbond sprak zelfs van grootste doorbraak in de ge- "denis'. George Thabe, voorzit- 'an de overkoepelende Zuidafri- nkefise Nationale Voetbal Associatie van 'een grote stap in de richting'. iu toe was het teams van chillende rassen verboden te- elkaar te spelen. Alleen op (nationaal niveau mogen elftal- elkaar treffen. Dat internatio- nlveau heeft de Zuidafrikaan- egering zodanig verlegd dat de onale teams' van blanken, dingen. Afrikanen en Indiërs ar al eens hebben kunnen tref- Dat gebeurde tijdens een 'mul- üonaal' voetbaltoernooi vorig verklaring van Koornhof houdt, verklaarde hij, niet in dat de Afrikaanse regering van plan is van het uitgestippelde pad van ras senscheiding te gaan wijken. Door de uitleg van het woord natie bin nen Zuid-Afrika ook als 'land' te interpreteren zijn er wat meer mo gelijkheden gekomen voor sportlie den van verschillende rassen om zich met elkaar te meten. Koornhof zei verder dat de regering van plan was alle mensen de kan sen te geven op internationaal ge bied deel te nemen aan wedstrij den. De verklaring was een nadere toe lichting op de door Koornhof fel aangehangen politiek van geleide lijkheid om Zuid Afrika weer een status te geven in de internationale sport. Zuid-Afrika ontmoet daarin veel weerstanden. Een groot aantal internationale sportorganisaties heeft Zuid-Afrika het lidmaatschap ontnomen. Op sportgebieden waar dit niet het geval is komen regel matig moeilijkheden voor. Zo wei gert op het ogenblik India om de finale om de Davis Cup tennis te gen Zuid-Airika te spelen. ZEIST Het sectiebestuur betaald voetbal zal voorlopig geen ver bintenissen meer aangaan voor het spelen van vriendschappelijke wedstrijden. Het sectiebestuur heeft dit besloten na overleg met de clubs, die de belangrijkste leveranciers van spelers voor Oranje zijn. De clubs zeggen geschaad te worden in hun belangen, wanneer het Nederlands elftal dit soort vriendschappelijke wedstrijden speelt. Uitnodigingen voor veel geld opbrengende vriendschappelijke wed strijden moeten de clubs zelf daardoor laten lopen omdat zij dan niet de beschikking hebben over hun eigen internationals. De KNVB zal de lopende verplichtingen voor de vriendschappelijke wedstrijden nog wel nakomen. Het betreft wedstrijden tegen België en Zweden. Dat de KNVB gehoor heeft gegeven aan de door de clubs geuite wens is mede terug te voeren tot de slechte financiële resultaten van de vriendschappelijke interlands. De laatste wedstrijd, vorige week tegen Zwitserland, heeft de KNVB een strop opgeleverd van honderdduizend gulden. De internationals hebben van de KNVB overigens nog steeds hun geld van het wereldkampioenschap en de sindsdien gespeelde wedstrijden tegen Zweden, Finland en Zwitserland tegoed. Na verwacht verlies tegen Rusland Flamingo's en Amstelveen vochten liet afgelopen weekeinde hun competitieduel uit (op de foto Wal ter Ombre rechts in duel met Peter Bloems). De twee clubs hebben een dure sponsor nodig om op dit niveau door te gaan. Flamingo's raakt aan het einde van dit seizoen waarschijnlijk zijn huidige sponsor kwijt. Amstelveen is helemaal afhankelijk van één man die best wel eens andere interesse kan krijgen. zakelijk in moeilijkheden geraakte sponsor Raak er ook zeker van dat zij aan het einde van dit jaar naar een nieuwe geldgever zal moeten uitzien. Flamingo's houdt daar ook ernstig rekening mee en het door een groep van Utrechtse markt kooplieden ondersteunde B. C. Utrecht heeft nu niet direct de zo gewenste solide basis om in de toekomst aan de top mee te draai en. terwijl het verhaal van Amstel veen met de van basketbal bezeten Theo Kinsbergen in andere versies en andere takken van sport vroeg of laat ook steeds op grote teleur stellingen uitliep. Kinsbergen, een ex-autocoureur, is de alleenheerser (coach, manager, voorzitter en geldschieter van de club) die op eigen middelen en gemiddeld zo'n 150 toeschouwers zich nooit de huidige luxe van 4 buitenlanders zou kunnen veroorlo ven. Wanneer Kinsbergen korfbal leuker zou gaan vinden, betekent dat automatisch het einde. Het Nederlandse basketbal floreert ogenschijnlijk op het ogenblik. Maar deze miljoenendans om de bucket Is echter tegelijk het balan ceren op een uiterst dun koord. PETER ONVLEE Van onze sportredactie MEXICO Het Nederlands damesteam is uitgeschakeld voor een plaats bij de eerste plaats tijdens het toernooi om de wereldtitel volleybal. De Ne derlandse ploeg verloor ook de tweede wedstrijd. Rusland bleek in vier sets te sterk: 4-15, 2-15, 18-16 en 9-15. De Nederlandse herenploeg is wel doorgedron gen tot de top-twaalf van Mexi co. Het Nederlandse damesteam verloor gisteren ook de derde kwalificatie wedstrijd. Tegen de ploeg van de Do minicaanse Republiek werd het 0-3. De setstanden waren: 6-15 7-15 en 9-15. Dat was geen afgang maar een tak- tische greep van coach Ger Spijkers. De Nederlandse aames plaatsten zich namelijk nu voor de strijd om de dertiende plaats in een poule met Frankrijk en Tsjechoslowakije. Twee makkelijke tegenstanders. Ger Spij kers gebruikte in dit met opzet ver- MARSEILLE Jairzinho. de ster van het Braziliaanse elftal, heelt een contract getekend bij de Franse eerste divisie club Olympique Marseille. Naar verluidt zou de transfersom dicht in de buurt van de één miljoen gulden liggen. Jairzinho, die uitkwam voor de Braziliaanse club Botafogo, ont moet bij Olympique Marseille zijn teamgenoot van het nationale elf tal Paulo Cesar Lima, die in juli voor de Franse club tekende. De FC Bayern heeft zich eveneens versterkt. Voor 330.000 mark is de 23-jarige aanvalsspits Frank Mi chael van Göttingen '05 naar de Beierse hoofdstad gekomen. Schönert was pas bij het begin van dit seizoen door Göttingen ingelijfd, dat daarvoor 25.000 marlt betaalde aan Heider SV (Sleeswijk Holstein). In de afge lopen weken maakte hij niet min der dan elf doelpunten. Een andere Duitse club, het zeer slecht in de competitie gestarte FC Köln. is de transfermarkt op gegaan. De Duitsers kochten de Joegoslavische doelman Slobodan Topalovic van Galenica. De 21- jarige Topalovic zal in de komen de weken in iederer geval Harald Schumacher in het doel van FC Köln moeten vervangen. Schuma cher is door blessures voorlopig uitgeschakeld. FC Köln weigert overigens bekend te maken hoe veel geld men heeft moeten uitge ven voor de nieuwe doelman. afgelopen zondag goed was voor vier doelpunten tegen Cagliari, maar wil een sterke spits achter de hand hebben als er iets mocht gebeuren met Boninsegna. Zigoni zal ruim anderhalf miljoen gulden moeten kosten. Verona schijnt wel wat te voelen voor de verkoop omdat dan weer geld vrijkomt om de buitenspeler Nello Saltutti van Fiorentina over te nemen. Overigens was het Italiaanse voetbal in de eerste divisie afgelo pen zondag zeer netjes. Er werd geen enkele strafschop uitgedeeld en er werd zelfs geen enkele spe ler uit het veld gestuurd. Geen geld, toch kopen WUPPERTAL Penningmeester Paul Arnold van Wuppertaler SV heeft zich teruggetrokken uit die functie. Het is een protest tegen de aankoop van Helmut Lausen van Schwarz Weiss Essen voor 170.000 marken. Volgens Arnold kan het in financiële problemen verkerende Wuppertaler SV zich dit soort aankopen niet veroorlo ven. De club doet het in de competitie niet best. Van de negen tot nu toe gespeelde wedstrijden werden er slechts twee gewonnen. Wup pertaler SV staat daardoor nu op de 17e plaats, nog een club staat daar onder. Volgens mededelingen heeft Wuppertaler SV thans een totale schuld van ongeveer 1.000.000 marken. Een eerdere ontmoeting tussen Jairzinho (rechts) en Paulo Cesar. Tijdens het wereldkampioenschap omhelzen de twee spelers van Olympique Marseille elkaar na het winnende doel punt tegen Argentinië. MILAAN Met gemengde gevoe lens zullen de bestuurders van AC Milan komende zondag de coach van tegenstander Fiorentina be groeten. Dat is namelijk niemand minder dan Nereo Rocco. de man die qua uiterlijk geknipt lijkt voor een rol van bloeddorstige slager in een thriller. Rocco verliet eind vorig jaar AC Milan na moeilijk heden met de clubleiding. Rocco is daarna coach geworden van Fiorentina. De ploeg uit Flo rence is na twee competitieduels nog ongeslagen. Samen met Lazio staat de club bovenaan. AC Milan verblijft op de elfde plaats met slechts een punt uit twee duels. Een andere Milanese club. Inter- nazionale. gaat het heel wat beter. De club is echter toch in onder handelingen getreden met Verona over de aankoop van Gianfranco Zigoni (29). Inter heeft een ster ke spits. Roberto Boninsegna die BERN Bij de FIFA hebben zich 92 landen aangemeld voor de kwalificatiewedstrijden van het Olympisch voetbaltoernooi van 1976 in Montreal. Een recordaan tal. waarvan gezegd werd dat het waarschijnlijk nog hoger zal ko men te liggen. Aan dit toernooi mogen uitsluitend amateurploegen 'deelnemen. Alle Zuidanierikaanse landen die aangesloten zijn bij de wereld voetbalorganisatie hebben ingeschreven. Van de 38 Afrikaanse landen meldden zich 14 van de 34 Aziati sche landen zonden hun 15 for mulieren in en zeven van 22 lan den van de ConCaCaf (Midden - en Noord-Amerika) hebben zich gemeld. In totaal hebben zich acht landen meer aangemeld dan voor de spelen van 1970 in München. De lijst ziet er als volgt uit: Afri ka: 24 (vorige keer 20), Azië: 19' (17). ConCaCaf: 15 (13). Zuid- Amerika: 10 (10) Oceanië: 2 (0) en Europa: 22 (24). FRANKFURT Jürgen Grabow ski, 44' keer in de Duitse 'National- manschafft' heeft zo heeft een krant vernomen weer plannen om zich voor het nationale elftal be schikbaar te stellen. Na het we reldkampioenschap was Grabow ski een van de ervaren spelers die besloot zijn carrière als internati onal te beëindigen. Besluiten die ook werden genomen door Gerd Miiller, Wolfgang Overath en Paul Breltner. Nu schijnt Grabowski daar weer van terug gekomen te zijn. Een duidelijk oordeel wil hij zelf echter nog niet geven. 'Wat het nationale elftal betreft heb ik op het ogenblik niets te vertellen'. BUENOS AIRES Een FIFA-dc- legatie die Argentinië heeft be zocht, het land waar in 1978 het wereldkampioenschap voetbal wordt gehouden, is opgetogen te ruggekeerd. De mogelijkheden die zijn aangetroffen in het Zuidame- rikaanse land lijken de FIFA-le- den uitstekend. Joao Havelange, FIFA-voorzitter en delegatieleider, ontkende dat er problemen zou den zijn. 'De plannen die we ge hoord hebben zijn uitstekend. We zijn erg blij dal het wereldkampi oenschap 1978 in Argentinië wordt gehouden'. Havelange heeft de stadions be zocht waar de wedstrijden zullen worden gehouden. Hij beschreef de stadions in Cordoba en Rosario als 'veel beter dan een aantal Europese stadions'. Volgens een zegsman van het organiserend co mité zal de finale van het wereld kampioenschap op 25 juni gehou den worden in het gigantische River Plate Stadion in Buenos Ai- loren duel geen ogenblik zijn basis opstelling. De gang van zaken in Mexico is zeker niet onverwacht maar een bevestiging van de verwachtingen die gewekt waren nadat eerder de loting bekend was gemaakt. De Ne derlandse dames werden Ingedeeld in een poule met onder meer Oost Duitsland en Rusland. Twee landen die zeker een beter team op de been kunnen brengen dan Neder land. Die indeling maakte ook dul- delijk dat Nederland in Mexico niet zou eindigen op een plaats die ge zien de internationale status ge woon zou zijn. Het Nederlandse dames-team wordt internationaal hoger aangeslagen dan de heren. Maar door de poule indeling waarbij de heren het mak kelijker hadden, is nu een situatie ontstaan die werkelijke verhoudin gen niet helemaal weergeeft. Ook daar was echter voor het toernooi begon al rekening mee gehouden. Alle plaatsen die de heren hoger eindigen dan de twaalfde plaats is pure winst en wijst alleen maar op onverwachte versterking. Voor de finale-groepen hebben zich de volgende teams geplaatst. Heren: Nederland, Mexico, Cuba. Oost Duitsland. Brazilië. Bulgarije, Tsjechoslowakije, Roemenië, België, Japan Polen en Rusland. Dames: Oost Duitsland, Rusland, Mexico. Verenigde Staten, Japan, Polen, Brazili, Roemenië, Cuba, Peru, Canada en Zuid Korea. WASSENAAR Ajax heeft gister avond in Wassenaar een oefenwed strijd tegen de plaatselijke amateur club Blauw Zwart met 60 gewon nen. Bij de Amsterdammers, die overigens vrijwel met een b-equipe verschenen, maakte Barry Hulshoff zijn rentree na een blessureperiode. Hij scoorde zelf tweemaal. De andere doelpunten kwamen op naam van Bouma (2), Steffenhagen (2) en Zandvliet (eigen doel). Ruststand was 10. Er waren ongeveer 3500 toeschouwers. AMSTERDAM Voor de Neder landse topscheidsrechters worden het drukke weken. In de periode van 23 oktober tot 13 november staan zeven internationale wed strijden op het programma die ge leid zullen worden door Nederland se arbiters. Daarvan neemt de Lim burger Theo Boosten er twee voor zijn rekening. De volledige lijst luidt: 23 oktober: Ruch Chorzow-Fenerbahce (Europa Cup I)Corver. geassisteerd door De Bruin en Ram: 28 oktober: Hongarije-Canada (vriendschappe lijk: Derks met Wellinga en Gans: 29 oktober: Engeland-Tsjechoslo- wakije (onder 23 jaar, Eur. Kampi oenschap): Keizer met Beukman en Booy: 30 oktober: Zweden-Noord Ierland (Europees kampioenschap): Boosten met Beek en Berrevoets: 6 november: Atvidaber-Helsinki (Eu ropa Cup I): Van der Kroft met Hoppenbrouwer en Weerink6 no vember: Real Zaragoza-Grashop- pers (UEFA Cup): Boosten met Pij per en Van Ooyen; 13 november: Zwitserland-Portugal (vriendschap pelijk): Vervoort met Keizer en Vermei j. DEN HAAG (ANP) Zoals gebrui kelijk bij Europa Cup wedstrijden zal Feyenoord zich ook voor het duel tegen CF Barcelona voorberei den in het sportcentrum van de KNVB in Zeist. De landskampioe nen trekken zich zondag onmiddel lijk na de competitiewedstrijd in Doen tin chem tegen De Graafschap terug in Zeist. Ten aanzien van een eventuele te levisie-uitzending van de wedstrijd Feyenoord-CF Barcelona was gis termiddag volgens manager Guus Brox van Feyenoord nog geen over eenstemming bereikt met de NOS. 'Er zijn nog wat verschillen over de prijs var de uitzending en boven dien willen wij de zekerheid heb ber het sied'on volledig is uit vet*.'h

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13