Als christen in de politiek looit lang kwaad blijven' jï: 325.- Kamerlid anderhalf miljoen geboden in poging tot omkopen Ramenfabriek ontslaat 84 man Kerkrade luidt de noodklok Eiken scheepskist vooreen sluimerprijs. Onderofficieren willen lidmaatschap van hun vereniging verruimen v. d. Brugge: Gedeputeerde is een moordend beroep' omnhouder bij verval in een geschoten inder verkeer i Noord-Holland Dassault ontkent benaderen Dankert Wrak Mosquito in Giethoorn gevonden Engels bezit in Amsterdam zeker miljard Onderzoek naar kanker bij vrouwen wordt voortgezet Het prijsverschil in de BijenkorfJ Ook dienstplichtigen lid van NCOOV? KlO ;OUW,/KWARTET WOENSDAG 16 OKTOBER 1974 BINNENLAND Kil an een onzer verslaggevers DRINCHEM 'Sommige mensen hebben er geen benul van wat het eigenlijk is om gedeputeerde te in. 'Gedeputeerde, lid van het dagelijks bestuur van de provincie, ja, ja is dat een drukke baan?' roeg men wel eens. Nou, ik zal u dit zeggen: 'Het is een moordend beroep. Acht jaar lang heb ik, op zondagen na, bijna nooit een vrije avond gehad. Je reed van de ene naar de andere vergadering, dan >er naar een spreekbeurt en dan weer naar een hoorzitting. En vergeet daarbij de studie niet. De vele ntallen stukken en rapporten die elke week op je bureau terecht kwamen. Eigenlijk was dit alles or mijn vrouw een haast ondoenbare zaak. Ik heb nu dan ook heel wat goed te maken'. woord is aan de heer N. van Brugge (68). een beminnelijk volgens sommigen een typi- e 'mannenbroeder', met een op- rkelijke staat van dienst. In mei m hij met de nodige weemoed cheid van het provinciale be ur van Zuid-Holland na een itenlidmaatschap voor de ARP maar liefst 28 jaar, waarvan de ste acht jaar als gedeputeerde, zijn woning aan de Dr. Biegel- pat in Gorlnchem is de heer Van Brugge graag bereid om bij het rin van de nieuwe provinciale tuursperlode (op 24 oktober ko- n de in maart gekozen Statenle- van Zuid-Holland voor het it in Den Haag bijeen om hun deel uit te spreken over een ital voorstellen van GS) nog s wat te vertellen over zijn ei- ervaringen op het provinciale kterrein. Burgemeeester is jammer', vindt hij, 'dat het k van provinciebesturen nog zo nig bekend is. Gemeenteraden colleges van burgemeester en houders timmeren doorgaans meer aan de weg. Daar weet ik wel over mee te praten. Van 1 tot 1966 ben ik burgemeester ?eest van wat nu Giesenburg en lelluinen heet. Tot 1957 heette1 gemeentecombinatie nog Gies- i-Nieuwkerk. Peurssum en Schel- oen m ik in 1966 gedeputeerde werd. ik moeten bedanken als burge- estei Het was een heel vreemde Faarwording en ook een uitda- om in een bestuurscollege zlt- te gaan nemen, dat je als gemeester soms verfoeide. Gede- eerde Staten kunnen bij tijd en len bepaalde gemeenten het le- behoorlijk zuur maken, bijvoor- Id door een bestemmingsplan goed te keuren. in, ik werd gedeputeerde en blj- ier fraai was toen, dat sommige sen mij vroegen: 'Waarom hou 3.t burgemeesterschap er niet loon bij?' Een ongelooflijke ag als je weet hoe intensief en tarief dan bijvoorbeeld in Den Haag en omgeving. Het provinciebestuur is weliswaar vertegenwoordigd ln het EZH-be- stuur maar tot nu toe ls het de provincie niet gelukt een eenheid in beleid te scheppen en een goed functionerend provinciaal elektrici teitsbedrijf op te bouwen. Kernenergie !7.5» het beroep van gedeputeerde Nog afgezien van het feit, dat je burgemeester wel tegelijkertijd tenlid, maar beslist niet tevens leputeerde mag wezen. 'Weet Je twens', lacht de heer Van der !oü (ugge. 'dat je als gedeputeerde fd nog minder verdient dan een thouder van een grote gemeente?' De provincie in zegt de heer der Brugge opeens weer met ist in zijn stem. 'Ook het Staten - maatschap vergt heel wat tijd. jenlijk kun je geen goed staten- zijn. als je daarnaast nog een rmale werkkring hebt. Al die ikker. die je moet bestuderen, de nmisslevergaderingen en talrijke andere vergaderingen, overal in de provincie. Bovendien moet je zo nu en dan eens een bepaalde situatie ter plek ke gaan bekijken. Als er bijvoor beeld een besluit moet worden ge nomen over aanleg of verbreding van een provinciale weg. weet heus nie; ieder statenlid hoe de situatie daar is Voor een gemeentebestuur liggen die zaken veel gemakkelij ker. maar een provincie is veel te groot om er alles van te weten. Zelf ben ik gelukkig aardig thuis in Zuid-Holland. Ik heb in Den Haag gewoond, in Monster, in Middelhar- nis en Sassenheim en al sinds lang woon ik nu in de Alblasserwaard. Maar toch ging ik uiteraard als gedeputeerde, alvorens bepaalde be sluiten te nemen, altijd graag de provincie in om van de belangheb benden zelf te horen, hoe ze er over dachten. Dat heb ik bijvoor beeld heel sterk gehad met zaken, die de waterschappen betreffen en ook bij kwesties op agrarisch ge bied. zoals ruilverkavelingen. Die twee dingen waren onderdeel van mijn portefeuille. Waterschappen Ik ben onder andere bezig geweest met de reorganisatie van de water schappen Daar heb jc nou zo'n onderwerp wat een heleboel men sen niet of nauwelijks aanspreekt. En toch is het zo ontzettenn belang rijk. Neem alleen al de drinkwa tervoorziening. de waterverontrei niging en de zorg voor de polder wegen Voor de aanpak van dat soort zaken zijn goed functioneren de waterschappen nodig. In 1966. toen ik gedeputeerde werd. hadden we in Zuid-Holland ruim vijfhonderd polders en dus evenzo- vele polderbesturen. Nu zijn die bijna allemaal gereorganiseerd tot veertien krachtige waterschappen. Daarvoor heb ik heel wat moeten praten, uren. avonden, dagenlang. Maar toch vinden de mensen het fijn als je ze heel persoonlijk bena dert en vooral als je ze duidelijk vertelt waarom je dit of dat van plan bent'. EZH Een belangrijk onderdeel van de portefeuille van de heer Van der Brugge was ook de energievoorzie ning. 'Daar zit een problematiek aan vast, waar het provinciebestuur nog steeds niet is uitgekomen', zegt de oud-gedeputeerde. 'We hebben hier in Zuid-Holland namelijk geen centraal georganiseerd provinciaal elektriciteitsbedrijf. We hebben het EZH. het Elektriciteitsbedrijf Zuid- Holland Maar dat wordt gevormd door de zes grote gemeenten die onze provincie van stroom voorzien en de narigheid is. dat die gemeen ten allemaal zo'n beetje afzonder lijk hun gang gaan. Er zijn zes verschillende elektriciteitstarieven in Zuid-Holland. Zo betaalt men in de Krimpenerwaard en de Alblas serwaard, waar van Dordrecht stroom wordt ontvangen, een ander Het enige dat de provincie kan doen is proberen zoveel mogelijk invloed in het EZH te krijgen. Het is toch hard nodig dat er een sterk provinciaal energiebedrijf komt, ze ker nu er kwesties als kernenergie aan bod zijn. De elektriciteitscentrale die mo menteel op de Maasvlakte wordt gebouwd, zal in 1985 wel kernener gie moeten gaan leveren. Daar kunnen we niet onder uit. Progno ses zeggen, dat Nederland dan meer dan twintig miljoen inwoners zal hebben De gewone centrales, die op kolen, olie of gas gestookt wor den, kunnen de energiebehoefte dan niet meer bijbenen. Ik ben overigens wel van mening, dat er hard gestudeerd moet wor den om te zoeken naar alternatieve energiebronnen. En bovendien: als de behoefte aan energie in 1985 niet zo groot blijkt, als we nu denken, dan moeten we gewoon zo weinig mogelijk kernenergie gaan maken'. Gaat de heer Van der Brugge nu helemaal op z'n lauweren rusten? 'Welnee', zegt hij met grote stellig heid. 'Ik blijf nog wel actief op bepaalde gebieden. Ik ben bijvoor beeld pas waarnemend voorzitter van het streekziekenhuis van Go rlnchem geworden. Maar natuurlijk ga ik het steeds kalmer aan doen. Ik zal trouwens ook heus nog wel eens een keer naar Den Haag gaan om te kijken hoe het in de Staten is en hoe het nieuwe GS-college he'. doet. Je kunt daar natuurlijk niet zomaar van loskomen. Jammer overigens, dat er nu geen ARP-gedeputeerde meer is. Mis schien was ik wel de laatste, want nu ls er in het provinciebestuur nog wel geen CDA, maar dat zal over vier jaar wel lukken, denk ik. Als de KVP tenminste wil, want die is hier de laatste tijd nogal PvdA- gezind Mede door toedoen van de KVP zit er nu een socialist op de plaats waar eigenlijk een antirevo lutionair had moeten zitten. Helaas is nu het college geen af spiegeling van de politieke samen stelling van de staten. Reken maar uit: er zijn 31 socialisten op 83 Statenleden en vier van de zes gedeputeerden zijn van de PvdA'. Maar goed, ik zeg altijd: 'In de politiek moet je nooit lang kwaad blijven Zeker niet als christen. En dat heb ik in mijn politieke loopbaan altijd willen zijn'. ^,gD' n ;een verslaggever IACHTEN Twee mannen heb- J in het Friese Opeinde (gem. igai lallingerland) een gewapende ïrval gepleegd op het woonhuis n de 55-jarige benzinepomphou- r W Paulusma. De overvallers Jben de heer Paulusma neerge- 4en. met drie schoten in zijn Jen is hij opgenomen in het kenhuis van Drachten. De over- llers verdwenen met een geldkist een onbekend bedrag. mannen waren de woonkamer P binnengedrongen, waar op t moment alleen zijn schoon- chter aanwezig was: De heer ulusma verbleef in zijn kantoor de pomp. Op het geroep van schoondochter, kwam hij te lp Op dat moment kwamen de irvallers naar buiten en sch'oten a:£ JU pomphouder neer. Zij verdwe- in een auto, die met een derde in stond te wachten. Van de Ge» Wvallers ontbrak gisteren elk cor IARLEM Volgens de provincl- waterstaat van Nood-Holland it de groei van verkeersinten- Uh lteR in de provincie af Was de ^■""i tussen 1957 en 1971 gemld- 12 pet. per jaar. in 1973 was vier pet. Blijkens telling in mei dit jaar van auto's naar negen ar de oevers van het Noordzeeka- a' ls een daling te constateren in rgelljking met vorig jaar mei. K e| nam het verkeer naar de Vel- gUnnel toe door het gereedko- van de weg Velsertunnel- aarlemmermeer maar naar de i>entunnel nam het verkeer af. ïijWtiS Jaar daalde tevens het aantal ï&fllWlükken in de provincie. jjkrig s I Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Franse vliegtuigfabriek Dassault zou volgens betrouwbare Haagse bronnen het PvdA-kamerlid Piet Dankert een bedrag van anderhalf miljoen gulden aangeboden hebben indien Dankert eraan zou meewerken dat de Mirage straaljager als opvolger van de Nederlandse Starfigh- ter zou worden gekozen. De heer Dankert heeft hierover binnenkort een gesprek met de Haagse officier van justitie mr. Schimmel die het onderzoek van de rijksrecherche naar de omkoopaf faire leidt. Het aanbod is de heer Dankert ruim drie maanden gele den gedaan door een hoge functio naris van Dassault in Parijs. De heer Dankert was naar Parijs ge gaan omdat Dassault voor hem 'be langrijk nieuws" zei te hebben. Daarvoor was de heer Dankert voortdurend benaderd door de Ne derlandse Dassault vertegenwoordi ger. ing. J. Botterman uit Amster dam. Zowel de heer Botterman als de woordvoerder van Dassault in Pa rijs heeft ontkend omkooppogingen te hebben gedaan 'De Mirage is goed genoeg om zichzelf te verko pen, daar hoeven we geen mensen voor om te kopen. In Europa ge beurt zoiets niet', zei de woordvoer der van Dassault gisteren. Volgens de Haagse bronnen heeft Dassault Dankert niet verder meer bena derd, nadat deze in Parijs had ge zegd geen enkele interesse in het aanbod te hebben. De heer Dankert wilde op deze berichten, gegeven het onderzoek van de rijksrecherche geen com mentaar leveren. Het WD-kamer lid Keja heeft al eerder de officier van justitie mr. Schimmel in een gesprek meegedeeld een aanbod van dertigduizend gulden van een vertegenwoordiger van Dassault voor hetzelfde doel te hebben ge kregen. Omkoping van Kamerleden valt in Nederland onder de strafregels voor omkoping van ambtenaren. De maximumstraf is twee jaar gevan- P. Dankert: geen commentaar. genis. De officier van justitie on derzoekt of er inderdaad strafbare feiten zijn gepleegd. De vraag is of tot vervolging kan worden overge gaan omdat er geen harde schrifte lijke bewijzen van de affaire zijn. Franse justitie Voor de Justitie is het gunstig dat twee Kamerleden hebben verklaard een aanbod te hebben gehad. Als de tegenpartij ontkent, is slechts één getuigeverklaring onvoldoende voor een veroordeling. Mr. Schim mel moet ook uitmaken of de Franse justitie moet worden inge schakeld. Indien alleen bewezen kan worden dat Franse functiona rissen van Dassault in Parijs zich met de omkoopaffaire hebben bezig gehouden, valt deze zaak buiten het Nederlandse rechtsgebied. Van een verslaggever GIETHOORN In de Walengracht bij de Beulakkerwelde, zijn de res ten opgegraven van een Ameri kaanse Mosquito, een tweemotorig Jachtvliegtuig dat daar in 1942 is neergestort. De stoffelijke resten van de piloot waren nog ln het toestel aanwezig. Ook werd nog on gebruikte munitie aangetroffen Tijdens de graafwerkzaamheden gisterochtend, bleek ook dat alle benzine nog in het toestel dat twee meter diep in de modder lag. aan wezig was. Het wrak wordt thans geborgen met behulp van deskundi gen van de koninklijke luchtmacht in Soesterberg. Mi e staan in de kou' KERKRADE Volgens burgemees ter Smeets van Kerkrade ls er in het centrum van de oude mijn streek in Zuid-Limburg een noodsi tuatie ontstaan als gevolg van het feit dat de her-industrialisatie al enkele jaren praktisch tot stilstand is gekomen. Vooral de laatste maanden is duidelijk geworden dat op korte termijn iets zal moeten worden ondernomen om de werkge legenheid in Kerkrade betere kan sen te geven. Burgemeester Smeets zei: 'We staan in de kou'. Met de economische ontwikkeling van Kerk rade is het de laatste jaren steeds meer bergafwaarts gegaan. Zag het er in de eerste fase van het mijn- sluitingsproces naar uit da- het met de her-industrialisatie goed zou gaan. de laatste jaren zoeken de ondernemers het veel liever in het Belgische grensgebied, waar de ves tigingsfaciliteiten veel beter zijn. Volgens burgemeester Smeets wor den de ondernemers als het ware het land uitgejaagd, bij gebrek aan eensgezinde Europese politiek op dit terrein. Als ongunstige factoren voor de ontwikkeling van Kerkrade noemde hij de groeiende vergrijzing van de arbeidskrachten en het ver trekken van vierduizend mensen uit de meest produktieve sectoren, waardoor het aantal inwoners van Kerkrade met negen procent daalde tot ruim 46.000. In een brief aan de ministerraad heeft het gemeentebestuur van Kerkrade aangedrongen op extra maatregelen voor de werkgelegen heid ln Kerkrade. Dat maar liefst 25 procent van de mannelijke be roepsbevolking voor werk aangewe zen is op West-Duitsland, noemde burgemeester Smeets een van de vele symptomen van de noodsitua tie waarin Kerkrade de laatste tijd is komen te verkeren. AMSTERDAM Ongeveer negen tig Engelse beleggingsmaatschap pijen hebben in Amsterdam ruim driehonderd miljoen gulden aan bouwsommen geïnvesteerd. Dit be drag is een lage schatting: volgens Investers Chronicle zou er in het begin van dit jaar voor minstens één miljard gulden in Engelse han den zijn. Deze cijfers worden genoemd ln het oktobernummer van Wonen- TA/BK, een tijdschrift voor huis vesting en omgeving, dat aangeeft dat steeds meer lege kantoorgebou wen en steeds minder bewoners de hoofdstad uithollen. Het blad geeft met dit speciale nummer antwoord op vragen, die raads- en kamerleden stelden en die door het Amster damse stadsbestuur en staatssecre taris Schaefer niet van commen taar konden worden voorzien. Van een onzer verslaggevers DE BILT De tweede fase van het bevolkingsonderzoek naar kanker in de baarmoeder begint maandag 21 oktober. Gedurende twee weken zullen 2400 vrouwen worden onder zocht. Het zijn allemaal vrouwen, die zijn geboren in de jaren 1914, 1916, 919, 1922 en vervolgens met tussensprongen van drie jaar tot en met 1949. De vrouwen worden persoonlijk aangeschreven, wanneer zij voor dit onderzoek aan de beurt zijn. Heeft men op 1 november nog geen op roep ontvangen, dan kan men. ais men toch onderzocht wil worden, de afdeling bevolking van de ge meentesecretaris bellen (tel. 780811 toestel 229). Het onderzoek ls erop gericht even tuele afwijkingen in een vroeg sta dium te ontdekken. Evenals vorig jaar. toen voor het eerst een groep vrouwen in De Bilt en Bilthoven op baarmoederhals kanker werd onderzocht, gaan de uitstrijkjes die worden gemaakt, ter beoordeling naar het laboratorium voor cel-onderzoek van de Utrecht se rijksuniversiteit. Degenen, die met problemen op het gebied van vervoer zitten kunnen tijdens het onderzoek een beroep doen op de Algemene Hulpdienst Soestdijkse- weg 403 in Bilthoven (tel 787799). Er wordt dan gezorgd voor vervoer naar en van de onderzoekplaats. Het onderzoek is gratis. Terbestrij- ding van de kosten wordt een bij drage van een tientje gevraagd, maar wie dat geld niet kan missen, wordt rpet evenveel zorg onder zocht. Uit naturel eiken. Behalve de achterpanelen en het front van de laden: die zijn wit gelakt. De eiken handgrepen zijn met leren banden aan de laden bevestigd. Ideaal als zit/slaapbank. Kan zelfs in de ruimte geplaatst worden. Heel royaal van afmetingen: 90 x 200 cm. Compleet met gezonde, verende houten lattenbodem voor een sluimerprijs. Normaal 460.-, als tijdelijke prij swinner Afd. bedden. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De Nationale Christen Onderofficieren Vereni ging, NCOOV, is van plan het lidmaatschap van deze belangen vereniging zodanig te verruimen, dat elke militair van hoog tot laag zich christelijk kan organiseren. Momenteel voert de NCOOV be sprekingen met de Algemene Chris ten Officieren Vereniging over de vorming van een federatie, terwijl ook wordt nagegaan of de dienst plichtigen. die tijdens hun militaire dienstplicht tijdelijk min of meer buiten hun vakbondssfeer terecht zijn gekomen, een onderdak in de NCOOV kan worden geboden. De secretaris van het hoofdbestuur de heer R. Smallenbroek maakte deze plannen gisteravond bekend op een ledenvergadering van de afdeling Amsterdam van de NCOOV. Volgens de heer Smallen broek ls de onderofficierenvereni ging vast van plan verder te gaan op de weg naar één vereniging van christenmilitairen, die als enige militaire belangenorganisatie bij een vakcentrale (het CNV) is aan gesloten Er wordt momenteel ge werkt aan voorstellen tot statuten wijzigingen, die deze operatie mo gelijk moeten maken. De Algemene Christeh Officieren Vereniging zal Van een onzer verslaggevers DELFT Gisteravond heeft de di rectie van de koninklijke fabriek FW Braat In Delft een ontslagver gunning aangevraagd voor 84 werk nemers Alle ontslagen vallen bij de afdeling stalen ramen. Volgens de directie van Braat dat deel uitmaakt van het OGEM-con- cern is de reorganisatie noodzake lijk geworden door een aanzienlijk gestegen import van stalen ramen en de grote concurrentie van pro ducenten van aluminium ramen. Boviendlen zijn er minder activitei ten in de bouw In overleg met de vakorganisaties is een sociaal plan opgesteld, dat vorige week ter kennis is gebracht van de be'rokken werknemers. Zij zullen aan het eind van deze maand zonder werk komen. Bij enkele andere vestigingen van Braat, in Rotterdam (waar 30 men sen werken). Nieuwkoop (40) en Oosterbeek (200) zullen Interne re organisaties plaatsvinden, die slechts op kleine schaal ook ontsla gen tot gevolg zullen hebren. Het directoraat-generaal van de ar beidsvoorziening in Rijswijk heeft nog geen meldingen binnengekre gen van overige ontslagen ln de sector stalen ramen. Geruchten over verdere ontslagen bij de bedrijven De Vries Uobbé ln Gorkum. Staraco in Oosterbeek Montinex in Utrecht wilde de OGEM gisteravond bvestigen noch ontkennen. overigens nog ln een extra leden vergadering moeten beslissen of zij op de uitnodiging van de onderoffi cieren vereniging ingaat. In zijn rede schonk de heer Smal lenbroek ook uitvoerig aandacht aan he» gebrek aan overleg over de defensienota. Met name over het personeelsbeleid is door minister Vredeling niet gesproken met de militaire belangenorganisaties. De NCOOV-secretaris noemde het on voorstelbaar dat zoiets in het be drijfsleven zou gebeuren. 'Ik zie het al gebeuren. Philips publiceert een geheel nieuw beleidsplan met grote reorganisaties, inkrimping van de personeelssterkte met twintig pro cent duizenden mensen overbodig, verplaatst achteruitgezet. verder van promotie, teruggang ln secun daire arbeidsvoorwaarden als ge neeskundige verzorging, huisvesting en voeding en dat alles zonder overleg met de vakbonden. Spoed aanvragen om een interpellatie in de kamer zouden van de kant van PvdA en PPR onmiddellijk volgen, commissies zouden met spoed bij een worden geroepen en 's avonds zou de tv er aandacht aan beste den. Maar wie zegt dat dit ln deze tijd niet meer kan gebeuren, zit er naast Want het ls dan toch maar deze zomer gebeurd. Alleen moet men Philips vervangen door defen sie en de president-commissaris van dit concern door de minister van Defensie, de heer Vredeling, aldus NCOOV-secretaris Smallen broek. Met nadruk zei hij dat minister Vredeling ln het komende georga niseerde overleg ombuiging van zijn voornemens niet geheel kan uitsluiten, wanneer hij dit overleg dat volgende week woensdag zal plaatsvinden als 'volledig open' wil aanmerken. Dode in het verkeer MONNIKENDAM De 70-Jarlge S. Klomp ls dinsdagmorgen vroeg ln zijn woonplaats Monnikendam om gekomen, toen hij zonder uit te kijken de rijksweg E-10 overstak en werd aangereden door een vracht wagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11