loeder met 6 kinderen gekraakte boerderij 250.000 dichtbij GULDEN Zeevisserij zal fors verlies lijden Aantal leden PSP bedreigd met royement Brandkast gekraakt et ,weer - BBSSSSEH 51 AAN PRIJZEN jgggj-gl Philips overlegt weer met stakende Spaanse werknemers Demonstratie bij lezing van Luns 'koenen' zonder motivering haardvuur doorgaan oma's in de weer met baby's OUW/KWARTET DINSDAG 15 OKTOBER 1974 lllagda Dielemans: Ik moet gewoon oplossing afdwingen foor Willem Schrama ELAND 'Ze kunnen mij rad meer draaien. Ik heb pit het gevoel dat ze me niets >er kunnen afnemen. Mijn hu- kiijk is eraan, en ik moet voor kinderen zorgen. Maar die n .er nu eenmaal, en ik hou i ze. Daarom moet ik nu een sing afdwingen. Ze zullen f daarom hier ook niet ge- kelijk uitkrijgen'. l trieste verweer van een vrouw, |een maand geleden haar intrek i in een vervallen boerderij aan loterweg in Vreeland, een pitto- uitloper van de gemeente Inen aan de Vecht. Magda Diele- (42) nam die stap op een ment, waarop een periode van litieve uitzichtloosheid zich haar aandiende. In de ffdstad had ze niets meer te een. Dertien jaar lang had ze t haar gezin strijd geleverd te- i het schaarse aantal vierkante ter van een bouwvallige tweeka- woning in de Baanbrugsteeg larlemmerbuurt). Met een ur- ptieverklaring in de hand leek l gevecht de laatste zeven jaren minder uitzichtloos, maar het i er niet van. aanbiedingen voor andere mruimte, die ze gedurende die jaar kreeg, waren op één te tellen, maar bovendien haar volstrekt onaanvaard- Opgroeiende kinderen samen prostituées in één pand was r haar niet te accepteren. Even- i als het appartement, waarvan |i slaapkamer achteraf een ruime bleek te zijn. Eén keer was er tot juichen: een woning op Kloveniersburgwal diende zich maar de eigenaar bleek te ier ure het gezin Dielemans niet icepteren. jjlettergek la's gekraakte domein in Vree- is bepaald ook niet benijdens- rdig. Maar ze meent er voorlo- 'èen 'oplossing te hebben gevon- voor een handjevol grote pro- in. Op de eerste plaats de zes jeren, die in leeftijd variëren vijf tot dertien jaar. Ze slapen meer op een hoopje, maar ien zo goed en zo kwaad als het een eigen kamer. Maar wat Magda belangrijker is: 'Ze zijn lie buurt weg. Het was constant tuur. Ik werd er knettergek En toch kon ik ze niet aan touw vastleggen', grootste probleem was gedu- het laatste jaar Amei, de ite op één na, die er zev<en jaar iden ironisch genoég de Oorzaak was dat het Centraal Bureau 'esting een urgentieverklaring itrekte aan het gezin Dielemans. 1 uitslovend voor haar vriendin- jes. was ze van drie hoog uit het |m naar beneden gevallen. Mag- 'Ik stond er twee. drie meter af. Maar het gebeurde zo on recht. Ik was rijst aan het ko- moest de kinderen van school ien wij hadden nog wel ee planken voor de 'ramen gesla- wat anderen in de buurt niet hadden gedaan'. |ei lag vier dagen in een coma, bleef drie wexen bewusteloos, behandelende geneesheer, de iroloog dr. Pleury. vond het niet ;er verantwoord dat het gezin ilemans op een bovenwoning if. Het gezin Dielemans werd urgentiegeval maar de bene- iwoning bleef uit. ;ens Magda begonnen in die lode de problemen, die uiteinde leidden tot een stress-situatie haar gezin. In 1960 had ze in Magda Dielemans met twee kin deren in Vreeland. België, haar geboorteland, de Am sterdamse kunstschilder Joop Die lemans leren kennen. Ze trouwden, en Joops atelier in Amsterdam diende voorlopig als woonruimte. Toen de kinderen kwamen, ging dat niet meer, en de Baanbrugsteeg werd het toen al veel te kleine toevluchtsoord. Na de Provotijd, waarin het echtpaar Dielemans zeer actief was, vervreemdden Joop en Magda van elkaar. Amei revalideerde aardig, maar fysiek had het ongeluk iets onher stelbaars nagelaten. 'Dat komt mis schien ook omdat naderhand wer kelijk niemand meer naar haar heeft geïnformeerd', zegt Magda, en het klinkt als een excuus voor het feit dat de twaalfjarige Amei nu ook in Vreeland de eerste klas lagere school bezoekt. 'Maar daar kan ik nu eindelijk eens wat aan gaan, doen. Ze gaat naar de BLO in Breukelen en ik heb contacten met een MOB'. Druppel moedelijk proces verbaal opma ken. En vijf dagenlater kwam er een aangetekende brief. Magda: 'Omdat ik voelde dat dit mijn ondergang kon zijn, nam ik die brief niet aan. Stom misschien, maar ik wist het ook niet meer'. In elk geval volgde enkele dagen later een kopie van het schrijven per gewone post: afzender gemeente, de boerderij moest zo spoedig mo gelijk ontruimd worden. Magda kreeg in die eerste dagen niettemin toch wat steun, zij het uit anderen hoofde. Roel Geuzinge, maatschappelijk werker belast met het schooltoezicht in Amsterdam (zeer begaan met het gezin Diele mans, sinds hij anderhalf jaar gele den door zijn werkzaamheden met hun moeilijkheden in aanraking kwam), schreef een verontrustende aanbevelingsbrief aan B. en W. van Loenen. Zijn voorbeeld werd ge volgd door een brief van Theo Bo as, hervormde predikant in Vree land, die het gezin regelmatig be zoekt. Geuzinge sleepte in allerijl bij kennissen een paar gaskachels bij elkaar, toen hij merkte dat het gezin er in de kou zat. Doordat het gas was afgesloten, kon de kachel niet aangesloten worden. Ook de waterleiding was stukgeslagen, maar mevrouw Dielemans heeft heel primitief een oplossing gevon den door in de stal met een teil wat leidingwater op te vangen. De elektriciteit is Inmiddels weer aan gesloten, maar dat is zo'n beetje het enige comfort, want ook de ramen waren verwijderd op het moment dat de boerderij werd ge kraakt. Maar met bouwplastig (met een ijzeren kern) is ook dit euvel voorlopig verholpen. Ontruiming Hoe dan ook, de Baanbrugsteeg en omgeving bleken met name voor Amei funest te zijn. Door haar vrije opvoeding maar ook haar fysieke gesteldheid bleek ze voor wat of wie ook volledig open te staan, of dat nu positief of negatief was. Dat toenemende gevaar ontaardde in een voorvalletje in het Westerpark, dat Magda liever niet gedetailleerd omschreven wil zien, maar het feit dat de kinderbescherming er met een bovenop zat spreekt in dit opzicht klare taal. Dit incident was voor Magda Diele mans de druppel. De emmer ellende was wat haar betreft vol. Juist in die periode kreeg ze een tip over een leegstaande boerderij en ze maakte er meteen werk van. Maar het ging niet van een leien dakje. Nog dezelfde avond van aankomst kwam de politie overigens ge- Toch wil de gemeente Loenen de ontruiming doorzetten. De raad was daar aanvankelijk niet zo voor te vinden, maar besloot veertien da gen geleden overtuigd door dé verantwoordelijke wethouder, me vrouw Bootsma de procedure door te zetten onder de voorwaarde, dat de uitslag van het kort geding, dat vandaag in Utrecht dient, weer terugkomt in de raadszaal, zodat niet onmiddellijk botweg tot ont ruiming kan worden overgegaan. Desgevraagd verklaarde ons me vrouw Bootsma: 'We kunnen het gezin Dielemans onmogelijk aan woonruimte helpen. We doen ons uiterste best met sociale bouw voor onze eigen woningzoekenden, en we moeten toch al vaak met bloedend hart nee zeggen. Die boerderij moet trouwens tegen de vlakte, er is geen sanitair en geen watercloset voor die mensen, en bovendien 'ïs er voor dat stuk grond een'goedge keurd bestemmingsplan voor'scho lenbouw'. Mocht de uitslag van het kort ge ding vandaag negatief uitvallen voor mevrouw Dielemans. dan nog is de verwachting dat zij niet zo maar op straat zal worden gezet. Vanuit de gemeenteraad hebben di verse mensen zich van haar situatie op de hoogte gesteld, en zijn ge schrokken van de problemen van het gezin. Ze komen niet uit één hoek: zowel CHU en VVD als PvdA en PPR hebben zich ter plaatse op de hoogte gesteld. 'Alleen de wet houder niet', zegt Magda teleurge steld. 'Ik had het maar al te fijn gevonden als dét was gebeurd'. Ds. Boas is cr ook niet zo over tc spreken. Hij zegt de indruk te heb ben dat de gemeente Loenen de zaak een beetje afschuift. De ver antwoordelijkheid weer terugwerpt naar Amsterdam. Ds Boas: 'Al is 't maar vanuit een zekere evangeli sche bewogenheid dat je dit ene ge val althans menselijk benadert'. Meerjarenplan op komst DEN HAAG Minister Van der Stee (landbouw en visserij) is van plan medio volgend jaar met een meerjarenplan voor de zeevisserij te komen. Hij zei dit gisteren tijdens het gesprek met de visserijcommissie uit de Tweede Kamer. Onderwerpen in dit plan zullen zijn de omvang van de visvoorkomens, de verschillende visserij bepalingen, de vangstcapaciteit, de havens, de produktiekosten en de opbrengsten. Het bleek dat het met de Neder landse visserij niet best gaat. De gehele Nederlandse visserij zal naar verwachting dit jaar een verlies lijden van 53.4 miljoen, vergeleken met een winst van 20.7 miljoen verleden jaar. Bij de kleine zeevis serij is het verlies 41 miljoen en bij de grote zeevisserij 16.8 miljoen gulden, aldus de minister. In de vaste Tweede Kamercommis sie voor landbouw en visserij liet staatssecretaris Kooijmans (buiten landse zaken) gisteren weten, dat de Nederlandse regering het zou betreuren als geen gezamenlijke EG-opstelling bereikt zou worden ten aanzien van de visserijzones. Ter sprake kwam met name de afwijkende Engelse houding tijdens de zeerechtconferentie in Caracas. Volgens de staatssecretaris wordt de houding van Engeland waar schijnlijk bepaald door de vrees verjaagd te worden van bepaalde visgronden, zoals bij IJsland. De heer Kooijmans voorspelde, dat de 200-mijlszone er wel zal komen, mijlszone er wel zal komen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Oud-PSP-voorzitter P. A. Burggraaf en 46 van zijn partijgenoten worden bedreigd met royement uit de PSP, omdat zij hun handtekening hebben gezet onder een verklaring waarin wordt gepleit voor nauwere deelneming van de PSP aan de progressieve concentra tie. De verklaring werd 22 september tijdens een bijeenkomst van de 47 in Oosterhesselen opgesteld. Er wordt in geëist dat het congres aan partijbestuur en Tweede Kamer fractie de verplichting oplegt de linkse eenheid te versterken door meer te werken aan het overlegor gaan cn het overleg van de Kamer fracties van de progressieve partij en. De 47 PSP-ers wordt nu groepsvor ming verweten. Zij zouden lïun verklaring naar de pers, de partij- afdelingen en naar de progressieve partij-besturen hebben verstuurd. Zij zouden er bovendien een secre tariaat op na houden waar docu mentatiemappen verkrijgbaar zijn. Op een klacht van PSP-voorzitter P Hoogerwerf en bestuurslid P. van Hoek heeft het partijbestuur nu een schorsingsprocedure in gang gezet. Een commissie zal de klacht onderzoeken waarna het. partijbe stuur moet beslissen of er al dan niet definitief wordt geschorst. De 47 staan dan verschillende moge lijkheden van beroep open. Wan neer dat niets uithaalt, volgt auto matisch royement uit de partij. WAGENINGEN In de Hema in Wageningen is afgelopen weekeinde ingebroken. Er werd 20.000 gulden uit de brandkast ontvreemd. De kast werd met behülp van springstof opengebroken. de fronten tot in het zeegebied ten westen van de Britse eilanden rei ken. In zijn geheel is er een oost- waartse verplaatsing, maar ook in dit geval zien wij onze verwachting van 'overwegend droog iveer' voor woensdag en donderdag nog niet in gevaar gebracht. Nog altijd is het zacht en zonnig in een groot deel van de Sowjet Unie. Het depressiegebied van de Oostzee tot Noord-Afrika veroorzaakt slecht weer, vooral in Centraal Europa. En dan nog even een vluchtig bezoekje bij de Lappen: Sodankyla in Noord-F inland meldde gisteravond 3, Kvikkjokk in Noord-Zweden 0 gr. na een maximum van 1 gr C. Kouder bleef het op de Zwitserse Gutschberg van 2284 meter hoogte: -8 gr. C gisteravond na een maxi mum van -4 gr bij 2 mm aan sneeuw. In Plymouth viel 8 mm regen bij een barometerstand van 1024 mb. V*C ,ONNIO ~>r^ OPKLARINGEN EEEEE M,sT REGEN HAGEL >s BEWOLKING 10 MAX. TEMP 10 MIN. TEMP. WINDRICHTING n onze weerkundige medewerker %teren is er hier en daar nog wat ien uit Duitsland naar ons land üaaid (Deelen 4 mm), maar voor ogenblik ziet het er nu toch i beetje stabieler uit met het er. Vandaag en morgen mag ge- end worden op overwegend vog en rustig weer en mogelijk rnt er daarna nog wel een staart- achteraan. Als hinderlijk bijver- lijnsel moet worden gewezen op mist, die plaatselijk in de och- id vrij lang kan blijven hangen, n de temperatuur is weinig oots te verwachten. Mbt middag- iarden van 10 a 12 graden Celcius )eten we tevreden zijn. Gisteren rd het op de vliegbasis Twente mm 't warmer dan 9 gr. op het vlieg- d Beek 8 gr C. Tijdens nachtelij- opklaringen is grondvorst moge- k. Bij grondvorst ivordt de tem- ratuur afgelezen op een hoogte i 10 centimeter boven de aarde: gebruikelijke hoogte die interna- kaï naa' daarvoor is vastgesteld. In ik, nacht van zondag op maandag ict aide het ktoik ook op normale jk arnemingshoogte (1.5 meter) in vaJ esterberg tot -2 gr C. ,mjnu heersende rust is te danken ria ti een uitloper van het hogedruk- (je bied van 1025 mb in de Golf van 'eit sfca-?e- Deze reikt via de Noordzee i tl Finland. Dit systeem beschermt aliss tegen verdere uitspattingen i g i een 1014 mb-minimum over ,as oostelijke Oostzee, dat een ordoostelijke koers volgt en eneens tegen Atlantische fronten rtji e de Britse eilanden met regen en val otregen binnentrokken. Ze na- ■uigis eren in betekenis af en op vol 'Je breedte wijkt het front daar l/s weer wat in westelijke rich- terug. fen de zuidpunten tan Groen- en IJsland bevindt zich een epe depressie (980 mb) waarvan HOOG WATER voor woensdag 16 oktober Vllssingen: 1.5714.15, Haringvlicts- luizen: 3.3715.58. Rotterdam: 4 50 16.52, Scheveningen: 3.0815.28. IJmul- den: 3.41—16.01, Den Helder: 8.30—21.00, harllngen: 10.23—23.03, Delfzijl: 0.03— 12.14. Weerrapporten van gisteravond 7 uur. Max. neerslag en temp. 7-19 uur. Amsterdam zwaar bew. 12 0 Eelde mist li 0.2 Eindhoven regen 9 0.1 Vlissingen half bew. 10 0 Zd.-Limburg geh. bew 8 0.4 Athene geheel bew. 25 0 Berlijn motregen 10 0.1 Bordeaux half bew. 14 1 Brussel half bew. 9 0.3 Frankfort geh. bew. 8 0 Genève zwaar bew. 10 0.1 Helsinki geh. bew. 6 0.5 Innsbrilck half bew 10 0 Kopenhagen zwaar bew. 9 0 Locarno half bew. 13 0 Londen licht bew. 13 0 Luxemburg géheel bew. 4 0.5 Madrid licht bew 16 0 Malaga onbew 20 0 München geheel bew. 7 0 Nice half bew. 17 0 Oslo half bew. 5 0 Parijs licht bew. 12 0 Rome zwaar bew. 18 0 Split zwaar bew. 15 2 Stockholm onbew. 7 0 kalm weer BINNENLAND T5/K7 (ADVERTENTIE) WO. EEN ECHTE ALS HOOFDPRIJS Ates wat je moet weten om tewrnen staat op de Blo-tex verpakkingen en in de Radio- en Tetevlsiettóden van geze week: «/RO/Televizier pag. 16/32 Studio pag. 66 NCRV gids pag. 70 VARA gids pag. 20-21 Troskompas pag 184-135 131 Van onze correspondent EINDHOVEN —Vanmiddag zal op nieuw overleg plaatsvinden tussen Philips en de stakende Spaanse werknemers. Ondertussen duurt de staking van de 350 Spanjaarden onverminderd voort. Vanavond wordt in Eindhoven door een steuncomité een demonstratie geor ganiseerd. Een uur lang overleg heeft gisteren niet geleid tot overeenstemming. Weliswaar toonden de Spanjaarden zich bereid de kwestie van de schorsing van twee van hen voor te leggen aan het college van beroep van Philips, maar ten aanzien van de leef- en werkomstandigheden konden beide partijen elkaar niet vinden. Ook ten aanzien van de uitbetaling van de gestaakte uren bleef er verschil van mening. Phi lips weigert deze te betalen. Inmiddels is de stakingsactie die gestart is in het woonoord El Pinar in Maarheeze overgeslagen naar een soortgelijk woonoord in Eind hoven El Prado. Volgens het steun comité Spaanse Philipsarbeiders worden ook in andere gemeenten in Nederland onder Spaanse werk nemers solidariteitsacties georgani seerd. Gisteren deelden leden van het comité pamfletten uit aan de Philipspoorten in Eindhoven. Van een -o'nzer verslaggevers ROTTERDAM Het bezoek van de secretaris-generaal van de NAVO. mr. J. M. A. H. Luns aan de Eras- mus Universiteit in Rotterdam is voor een aantal studentenorganisa ties aanleiding geweest nadrukke lijk te protesteren tegen het Neder landse lidmaatschap van het Atlan tisch Bondgenootschap. De Algemene Rotterdamse Studen- tenbond, een sympathisantengroep van de Communistische Studenten- bond en leden van de strijdorgani satie van Surinamers in Nederland LOSON hielden in de hal van de universiteit voor aanvang van de lezing van de heer Luns. die hij hield op uitnodiging van de econo mische faculteitsvereniging Rotter dam, een protestdemonstratie. Het was de bedoeling deze-demon stratie te houden in de zaal waar Luns sprak, maar het bestuur van de faculteitsvereniging had op het laatste moment de bijeenkomst een besloten karakter gegeven teneinde moeilijkheden tijdens het verhaal van de heer Luns te voorkomen. Tussen studenten die desondanks de zaal wilden betreden en be stuursleden van de organiserende faculteitsvereniging ontstonden hertia&ldelijk vechtpartijtjes. Desondanks kon de heer Luns ta melijk ongestoord zijn verhaal hou den. hoewel enige studenten uit protest 'tegen de democratische op vattingen' van Luns de zaal verlie ten. onder redactie van loessmil lijke banen vertalen die dag in dag uit in de kranten worden aangeboden. Koenen onthult bijvoorbeeld 'niet wat een 'con sole-operator' is of een 'develop ment-engineer'. De nieuwe Koenen kost 31.25, een heel bedrag, maar daar krijg je dan ook heel wat zekerheden voor. Wie er nog niet van over tuigd is of adverteerders de icaarheid spreken wordt door Koenen van die martelende twijfels verlost. Volgens dit woordenboek kan iets niet 'ka kelvers' zijn, bmdat het woord eenvoudigweg niet bestaat. En 'dwarsgebakken' blijkt nu einde lijk ook onzin te zijn, want in dr. Drewes' uitgebreide woorden schat worden zulke zoete brood jes niet gebakken. Wie zei er ook weer dat onze taal zuiver moet blijven en dat al dat buitenlandse gedoe er uit moet. van vreemde smetten vrij zoals dat heet? Die puristen moeten wel een uiterst beschei den deel van de bevolking uit maken; in een puur Nederlands woordenboek, officieel bekend als 'verklarend handwoorden boek der Nederlandse taal', waarin de op dit moment gang bare woorden en uitdrukkingen horen te zijn opgenomen, vin den we bijvoorbeeld splendid isolation, struggle for life, small- talk, fastback, self-fulfilling prophecy, selfmade, buddy-seat, chips, crisps, choke, broccoli, spielmacher, en flagrant délit, en petit comité, en plein public, plein-air, en avant, budo. En dat zijn er nog maar een paar van de vele, allemaal uit het allernieuwste Nederlandse woordenboek, dat velen beken der in de oren zal klinken als 'de Koenen-Endepols,' de zeven entwintigste druk sinds onder wijzer J. M. Koenen eind vorige eeuw de eerste samenstelde. 'De vraag welke woorden opgenomen moeten worden, blijft voor een woordenboek als het onderhavi ge een persoonlijke beslissing', schrijft dr. J. B. Drewes. de be werker van dit nieuwste deel, in zijn inleiding. De meeste toevoe gingen in de nieuwe druk be treffen onder meer de mode. drugs, taboes, bijbeltaal en on derwijs, Dr. Drewes moet vaak voor een moeiljke beslissing ge staan hebben, want al staan er tienduizenden woorden in het boek, ergens moet je toch een punt zetten. Zo zegt hij heel zuinig geweest te zijn met de reeks 'ins' en 'inns', die zich nog steeds uitbreidt. En daarom is wel de kerst-in(n), maar niet de stoteer-in opgenomen, staan wel de kitchenette en de maisonette er in. maar niet de pedalette en pantinette. Het veel gebruikte woord 'multi national' is ook terug te vinden, evenals de witkar, de wetswin- kel, het pluggen en de deskun- doloog. Volgens de nieuwe Koe nen bestaat blijkbaar 'motive ring' niet meer. maar wel het in onze tijd hoog genoteerde 'moti- vatie'. Engagement heeft in dit boek drie betekenissen, maar wonderlijk genoeg wordt - ge dachtig aan de kringen waar de motivatie graag en (te) veel ge bezigd wordt - dit woord juist in de moderne betekenis als laatste genoemd. Het niet vaak meer gebruikte engagement als artis tieke verbintenis wint het op alle fronten en zelfs de niet of nauwelijks meer gehoorde bete kenis 'verloving' staat nog num mer twee. Woorden als groeps- sex, groepshuwelijk en nog we! flink wat stapjes verder ('die tot nog toe taboe waren in 'Koenen') hebben nu hun plaats veroverd. Het meer en meer gehoorde 'ge- luidsbehang' is in Koenen ver te zoeken en ondanks al die zuiver Engelse termen kun je met dit boek in de hand niet die moei- 'Haardvuurvakantieweken' noe men het algemeen diakonaal bu reau van de gereformeerde ker ken en de generale dlakonale raad van de Nederlandse her vormde kerk de drie extra va kantieweken, die beginnend op 9, 16 en 23 november in 'Denne- heul' in Ermelo gehouden wor den. De weken zijn vooral be doeld voor hen die deze zomer niet met vakantie geweest zijn en dan speciaal voor die mensen onder hen die lichamelijk ge handicapt zijn of een kwetsbare gezondheid hebben. De organisa toren bedoelen daarmee mensen met bijvoorbeeld stoornissen aan de luchtwegen of andere orga nen. met een zwakke rug of andere zwakke ledematen. Ook man of vrouw van zulke mensen zijn welkom. Meer informatie bij de afdeling recreatie van het algemeen dia konaal bureau. Koningslaan 7 in Utrecht, tel. 030-514341 Nou hebben de Franse dierenbe schermers zó duidelijk gezégd dat het wel aardig en goedbe doeld, maar nutteloos en onno dig is om gestrande zwaluwen uit koude streken naar warmere gebieden over te vliegen, en nog gaan de Westduitsers er stug mee door. Van de transporten uit Zwitserland. Noord-Frankrijk en West-Duitsland bleken na aankomst honderdduizenden vo geltjes bezweken te zijn en dat kwam. zei een Franse vogelken ner. doordat de diertjes te laat geboren en te zwak waren; de natuur selecteert zelf wel en daar moeten mensenhanden af blijven. Niettemin is dit week end opnieuw een vliegtuig met tachtigduizend zwaluwen vanuit Stuttgart naar het warme zuiden gevlogen en er zullen er nog meer volgen. Dat betaalt de Westduitse vereniging ivoor be scherming van dieren, en ook het Duitse leger doet er aan mee. Dat heeft al een stuk of duizend vogeltjes op Corsica af gezet. Xiet alle onia's die graag en vaak op bun kleinkinderen passen, voelen zich meer helemaal bij de tijd. Komen er kleuters of nog grotere kleintjes logeren, dan zal dat niet zo'n groot probleem zijn. Met een verhaaltje voor het slapen gaan kom je al een heel eind. Maar in de verzorging van baby's is sinds grootmoeders tijd heel wat veranderd, vonden Hamburgse oma's en daarom hebben ze net zo lang doorgedraaid tot er een babycursus voor grootmoeders in hun stad kwam. En zo leren de oma's van Hamburg, allemaal cusscn de vijftig en zeventig jaar, hoe je tegenwoordig met een baby omspringt en wat het verschil is tussen vroeger en nu.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7