'Ouwe hap' hield reünie in Noordwijk Mogelijkheden voor Flora in de Elsgeesterpolder Avanti I won van Brede werkgroep is nu met studie bezig Tempo-team School Valkenburg wil kontakt met oud-leerlingen Raad Voorschoten Visserijberichten r.«f WM Een Mercedes Diesel rijdt opmerkelijk zuinig. Datwistual. En op uw wagen kunnen we (tijdelijk) een uiterst royaal inruilboddoen. Dat wist u nognict! Kneden met marsepein We.'kbezoek aan Woubrugge TROUW KWARTET DINSDAG 15 OKTOBER 1974 STAD EN REGIO Infanteristen zagen elkaar na dertig jaar terug Van onze correspondent NOORDWIJK Zo was er de 'ouwe hap' van 4e PAG-Compagnle van 4 R.I. 'Zwarte Willem'. 'Tinus Plotsklaps', 'Tom Mix', 'Rooie Jon'. 'Poppedijntje', 'Kippie', 'Barendje Donderkop' en vroegere dienst- makkers ook verder genoemd mochten worden, zij zagen elkaar na 34 jaar in hotel-rest. De Beurs terug. In de mobilisatie van 1939-1940 was de PAG-Compagnie in Noordwijk gelegerd waar zij o.m. onder dak vond in de Geertruida-Kleuterschool. Negen maanden lang deelden zij in het bollendorp lief en leed. Op 10 mei kwam de Duitse inval en aktief nam de compagnie deel aan de strijd om het vlieg veld Valkenburg, waarbij zij vanuit de Katwijkse duinen met hun kanonnen de parachutisten be stookten die het vliegveld bezet hielden. Helaas lieten twee, luitenant De Bruin en korporaal Wierts, bij de gevechten het leven. Enkele weken na de wapenstilstand was men uiteen gegaan. Het kon- takt ging in de loop der jaren méér en méér verloren, maar toch kwam bij tijd en wijle de gedachte wel eens op hoe het de dienstmakkers van weleer zou zijn vergaan. Uit deze gedachten groeide het plan voor een reünie. Het was M. de Vos uit Den Haag. die er zijn schouders onder zette. Met hulp van vele an deren slaagde hij er in na veel speurwerk de adressen van zo'n vijftig leden te achterhalen. Van heinde en ver waren ze zater dag naar Noordwijk gekomen, o.a. uit Helmond, Weert. Oosterhout. Nijkerk. Nijverdal. Ter Apel en zelfs Retranchement in Zeeuw-Vlaande- ren. De langste reis maakte de vroegere commandant van het 4e PAG kapitein Fred van Drimmelen kwam over uit Chestnuthill in de Amerikaanse staat Massachusetts. Grootvader Wat onwennig eerst keek men el kaar aan. want de jongelui met hun bravour waren na een halve mensenleeftijd soms grijs en kaal geworden en de buiken wat dikker. Sommigen konden zich reeds groot vader noemen. Maar al heel gauw was het ijs gebroken. Men vond z'n slapie terug en gebeurtenissen uit de diensttijd herleefden, mede door de originele opzet van deze reünie. Enkele uitstekénd verzorgde stands lieten foto's en andere documenta tie zien uit de mobilisatietijd, het heden en de periode, die tussenbei den lag. Vanzelfsprekend ontbrak ook het fraaie wapenschild van de PAG-Compagnie niet. De heer De Vos begroette de re ünisten: 'Hartstikke leuk. die ouwe koppen bij elkaar te zien'. De sergeant-majoor uit 1939-1940 nam als officier van piket, officieel het appél af. 'Present, hier ja' was de reactie op het afroepen van de namen, of geestig, net als toen: 'in de cel', als het een collega betrof, die arrest had opgelopen. De aanmerkingen van de majoor gaven stof tot veel vrolijkheid. 'Het. was toen al glaasje op laat je rijden met jou'. Een ander was te laat van verlof teruggekomen of had vier dagen streng', omdat hij in burgerkleren het kazerneterrein verlaten had. 'Eigenmachtig ge bruik van een schrijfmachine om indruk te maken op het meisje leverde eveneens straf op en Japie was thuis of hij zat in de bak'. Na de eerste ontmoeting werd het gezelschap op het raadhuis door burgemeester en wethouders ont vangen. Men trof daar ook een aantal Noordwijkse 'oud-gedienden'. zoals de toenmalige wethouder G. Vogelaar, gemeentesecretaris B. Ike. de kantinebeheerder A. Mesker en oud-majoor A. J. Roeleveld. Burgemeester mr. J. M. Bonnike richtte zich met een geestige toe spraak tot' de reünisten, waarbij hij opmerkte dat men niet in de mili taire pas naar het raadhuis was gewandPld. Niet alleen de oud-mili tairen maar ook Noordwijk was in deze 34 jaar flink veranderd. 'Thans zijn wij bezig de badplaats te vernieuwen', aldus mr. Bonnike. 'Komt u over een jaar of vijf maar eens kijken hoe het er dan uitziet'. De burgervader was nieuwsgierig hoeveel reünisten destijds een Noordwiiks meisje hadden meege nomen. Dat viel mee, want prompt stond er een rijtje oud-PAG-mili- tairen op. Mr. Bonnike bracht dank aan de organisator van de reünie. de heer De Vos. 'Fijn dat u de weg naar het oude Noordwijk hebt te ruggevonden. Ik hoop dat deze dag de banden met u zal verstevigen'. Kontakten De heer Vogelaar haalde tal van herinneringen op uit de tijd van de mobilisatie en de oorlogsdagen, toen hij als wethouder over vele zaken kontakt had met de militai ren en hun commandanten, kolonel Buurman, majoor Dürst Britt, luite nant De Bruin en kwartiermaker luitenant Vlug. Omdat men het complex van Ko nijnenburg Mark te duur vond. werden de soldaten in scholen en andere panden gehuisvest. Dank zij z'n goede kontakten had Vogelaar geld voor de gemeente verdiend, want bij de levering van electriciteit wist hij 15 cent per KWU te bedingen, hoewel er slechts 5 cent betaald mocht wor den. De Duitsers betaalden later hetzelfde tarief. Op Hemelvaartsdag 1940 was er een soort bloemencorso gehouden waar in ook versierde kanonnen meere den Het prinselijk paar zorgde voor een verrassing door onver wacht het feest te komen bijwonen. De Duitsers vielen op een ongele gen moment binnen, want de avond tevoren was er juist een groot feest voor de in Noordwijk gelegerde officieren in Huis ter Duin Toch stond men in een paar uur klaar. In de oorlogsdagen ontstond er een nog nauwer kontakt tussen het ge meentebestuur en de militaire au toriteiten. zo moesten er maatrege len worden getroffen om te voorko men dat. vliegtuigén op strand zou den landen. Bi) deze gelegenheid Gezelligheid kende geen tijd op de Noordwijkse reünie. had een militaire patrouille de wet houder ingerekend en naar de No- ra gebracht. Zij haalden zich daar mee de toorn op de hals van over ste Bootz en Vogelaar kreeg voor het verdere verloop van de dag een militair geleide. In deze spannende dagen sliep de toenmalige burgemeester van Noordwijk op een bed in zijn ka mer op het raadhuis. Zijn vrouw kwam hem 's avonds welterusten zeggen en placht zorgzaam te vra gen. 'Jan lig je goed?' Vogelaar was daar een keer getuige van hij overnachtte ook op het raadr huis en maakte toen de opmer king: 'Een beetje scheef'. Een boze burgemeestersvrouw was het gevolg. Krentebrood De stroom van geruchten was het ergste. Toen het verhaal de ronde deed. dat de 'dennen' vol Duitsers zaten, stak men het bos in brand. Een deel van de Staatsbossen ging daardoor verloren. Later bleek dat in deze bossen geen enkele Duitser had gezeten. Een reünist haalde nog op. dat hij camouflage zoch onder de lindebo men. Bakker Wanninkhof stelde toen voor de militairen krentebrood beschikbaar voor zeven cent. Np, de toespraken was er een onger dwongen samenzijn van reünisten en gemeentebestuurders, waarbij een drankje werd geserveerd. Ver volgens bestond er gelegenheid Noordwijk te verkennen en de be kende plekjes van weleer op te zoeken. En toen kwamen de verha len pas goed los. Sterke verhalen waren er bij. die tijdens de borrel en het diner nog eens extra werden aangedikt. Tussentijds werden er bovendien heel wat plaatjes ge schoten. De oud-gedienden van de PAG- Compagnie hebben van deze reünie een gezellig feest gerrraakt. dat zij niet 'icht zullen, vergeten. Naar wij hoorden bestaan er reeds plannen voor een herhaling in het volgend jaar. Dan komen de dames ook mee! HAZERSWOUDE Avanti s stan- daardherenteam heeft de tafelten- nisontmoeting tegen Tempo Team 3 met 6-4 gewonnen. In deze wed strijd bewees Theo Louwers dat hij er weer helemaal is. Avanti 2 verloor met 7-3 van de Mid- denstandsbank. Leo Straathof deed het nog best, getuige zijn twee overwinningen. Het derde Avanti- punt werd gescoord in. de dubbel- ontmoeting. Bij de dames drong het tweede team door in de kop van de rang lijst in de overgangsklasse door een 6-4 zege op Valkenberg AMVJ 1. Annemieke Smits won al haar par tijen. Miriam van de Poel won twoe keer en Annelies Timmermans één maal. Avanti's eerste meisjesdrietal. Bet- tine Vriesekoop. Brigitte en Wilma Kooter, verpletterde TATIC met 10- 0. Het reservemeisjesteam van Avanti was daarentegen kansloos tegen St. Aloysius (0-10). Het standaardjongenstcam moest de jongens van de Middenstands- bank een 1-0 stand toestaan. Alleen het dubbelspel werd door Avanti geind. (ADVERTENTIE) OEGSTGEEST Volgens B. en W van Oegstgeest (in hun nota bij de begroting 1975) staat het wel vast. dat de Voorhofpolder een recreatie ve bestemming zal krijgen. Het res tant van de Morsebelpolder, met uizondering van de marineterrei nen. heeft thans een agrarische be stemming. VALKENBURG Volgend jaar be staat de christelijke school vijftig jaar. Een commissie is in het leven geroepen om het jubileumfeest voor te bereiden. Voorzitter is D. Dolder- sum. J. Imthorn is secretaris en D. de Bruin penningmeester. Men wil vooral kontakt hebben met oud leerlingen en oud-leerkrachten. Ve len zijn naar elders vertrokken. De commissieleden verzoeken daarom een ieder die over adressen be schikt deze door te geven. Men kan hiervoor terecht bij D. Doldersum. Middenweg 30. telefoon 01718-13695 en D. de Bruin. Mar. Poststraat 70. tel. 01718-71809 Gemeentewerken heeft eigen kantoor in flat HAZERSWOUDE Er is baronnen met de verniwuing van de «4festelij- ke zijgevel van het gemeentehuis. De muur bevond zich in no'n slech te staat dat deze geheel gesloopt en door een nieuwe zal worden ver vangen. De gemeenteraad heeft hiervoor 66.500 beschikbaar ge steld. De dakconstructie wordt later hersteld. Intussen is de dienst gemeentewer ken gehuisvest in een eigen kan toor in de flat aan de Willem Kloosstraat. In de vrijkomende ruimte kan. zodra de westelijke zij gevel gereed !s. de afdeling sociale zaken worden ondergebracht. Ook de afdeling algemene zaken kan er een plaats vinden. VOORSCHOTEN - Vrijdag 18 ok tober behandelt de gemeenteraad van Voorschoten o.a. de volgende punten: beëdiging van enige raads leden: Voorstel tot het vor leren van een krediet voor het aanbrengen van voorzieningen in een woning wetwoning ten behoeve van een mindervalide. Voorstel voor een aanvullend krediet voor het stich ten van een onderkomen In de wijk Adegeest ten behoeve van de be- plantlngsdiens'Voorstel inzake de vaststelling van het bestemmings plan 'Noord H-Mjand Krachtens het streekplan Rijn streek-West zal dit gebied ook een recreatieve bestemming moeten krijgen, doch bij de behandeling van het bestemmingsplan Haaswijk heben B. en W. toegezegd er naar te zullen streven de huidige be- Veiling* stemming te handhaven. Hierover zal dus o.a. met het provinciaal bestuur overleg gepleegd moeten worden. volgen van de wettelijke procedure. De Kamphuizerpolder zal een agra rische bestemming moeten, behou den. zodat uitbreiding van de wijk Buitenlust niet te verwachten is. Wel zijn B. en W. voornemens eni ge uitbreiding te geven aan de mo gelijkheden tot bebouwing van de gronden langs de Rijnsburgerweg en in de boezemlanden. Zij hebben aan de stedebouwkundige opdracht gegeven een suggestie te doen Deze suggestie verwachten B. en W. bin nen afzienbare tijd. De besprekingen met de gemeente Leiden over de bestemming van de Broek- en Simontjespolder zijn nog niet afgerond. Het ligt in de bedoe ling aan deze polder, met het aan sluitende gebied in de gemeente Warmond, een recreatieve bestem ming te geven. De drie gemeenten Leiden. Oegstgeest en Warmond zullen met elkaar omtrent deze be stemming tot overeenstemming moeten komen. De gemeente Lei den zal het plan planologisch voor bereiden en gereed maken voor het Zoals bekend is de veling 'Flora' tengevolge van de grenswijziging in 1966 binnen het grondgebied van de gemeente Rijnsburg komen te liggen. Deze veiling is. mede door de ontwikkelingen op het gebied van bloementeelt en bloemenhan del. uit zijn ias gegroeid, zodat gezocht wordt naar een nieuwe ves tigingsmogelijkheid. Uit een door het Instituut Stad en Landschap te Rotterdam ingesteld onderzoek is gebleken, dat in eerste instantie als de meest gunstige vestigingsplaats de Elsgeesterpolder in aanmerking komt. welke polder zich uitstrekt over het grondgebied van de ge meente Oegstgeest. Rijnsburg en Voorhout. Een werkgroep, samengesteld uit een vertegenwoordiging van het veilingbestuur, van de gemeenten Katwijk. Noordwijk. Oegstgeest. Rijnsburg. Sassenheim en Voorhout en van het Instituut Stad en Land schap en de rijkstuinbouwconsulent bestudeert thans de mogelijkheden. Indien het inderdaad de Elsgeester polder wordt, zullen de gemeenten Oegstgeest. Rijnsburg en Voorhout gezamenlijk een bestemmingsplan voor dit gebied moeten vaststellen. tong 8.43-7 54: kleinmiddel tong 7.72-ï tong I 5.92-5 50; tong II 5.41-5.01: heilbot 980. Per 40 kg in guldens: schelvis 1 120-76: schelvis 2 110-64; scmelvis 3 80-63: schel vis 4 72-50: wijting 2 52: wijting 3 57-36: wijting 4 51-32: schar 40-25; bot 18: steonbolk 38-31: schartong 54: schol 1 90-80: schol 2 92-69: schol 3 77-60: schol 4 62-48; kabeljauw 1 138-83: kabeljauw 2 150-85; kabeljauw 3 112-80; kabeljauw 4 100-80: kabeljauw 5 88-45: kooi vis 1 63, koolvls 2 63-60: koolvis 3 72-60: koolvis 4 57-44: tarbot 308-111: griet 161-88. leng Al bij zo'n 35.Q00 km per jaar kost een Mercedes Diesel per km minder dan een benzine wagen van rond de 13,5 mille. Afschrijving en renteverlies meegerekend. Bovendien kunnen we tijdelijk een hoogst interessant bod doen op uw auto, welk merk u ook rijdt. Dat bod ligt vandaag beslist hoger dan u redelijkerwijze mag veronderstellen. Een telefoontje naar ons kost weinig. Maar u kunt er vandaag heel wat geld mee verdienen! Mercedes Diesel. Klasse als geen ander. B V. L.I.A.M., Leiden, Vondellaan 45. tel. 01710- 69303 - Rijnsburg, Rijnsburgerweg 132, tel. 01718- 73141 ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF B V., Oegstgeest, Leidse Straatweg 1, tel. 01710- 52643/4. NOORDWIJK - De heer Booy van 'Huize Van Wely' aan de Hoofd straat-, is met een origineel initia tief voor Je dag gekomen. Ieder jaar wordt tegen Sinterklaas een uitgebieid assortiment aan marse peinsurprises gemaakt. Om ook eens wat ideeën te krijgen uit de burgerij zelf. kwam Booy op de gedachte een boetseerwedstrijd in marsepein te organiseren. Kunst zinnige en vindingrijke Noordwij- kers kunnen in dit kneedrijpe ma teriaal hun fantasie uitleven. Voor dat. doel wordt, door 'Huize Van W()l HUI (.(.l-, Do commïsviris van dc koningin in Zuid-Hulland. mr. Vrolijk, die weer vergezeld was van zijn Wely' marsepein tegen een speciale vrotih '.elte gisteren zijn reeks v.erkhpao'-ken voort met een bezoek aan Wotibnigge. Bij aankomst kreeg mevr. prjjS beschikbaar gesteld. Vrolijk bltunir i tan Belinda van der l.-.'-in. dochtertje van een wethouder. De commissaris en burgemeester Brouwer de oKning keken daarbij g a. n-.rrd toe. Men mag net zoveel hulpmiddelen. prikkers, kralen en dergelijke ge bruiken als men wil, mits het hoofdbestanddeel uiteraard marse pein blijft. Tot en met woensdag 23 oktober kunnen de werkstukken worden ingeleverd, waarna zij tot 30 oktober in de etalage worden tentoongesteld. Daarna krijgt men de werkstukken weer terug. De leukste inzendingen worden be loond met een feestelijke taart'. KATWIJK Vrijdag 25 oktober om 8 uur wordt in hotel Riche de najaarsledenvergadering gehouden van de Katwijkse Reddingsbrigade. Ondermeer wordt voorgesteld de contributie te verhogen. kort-T»i cvvs-niGS k orl-ïiicu vs-u ït-3fï-Tc;;io kor t-n Icuux ui.t—3o£1 o kort-r i ouws-u.it-flo-"»#!© korl-rna» uG-rri KATWIJK De collecte voor zgn. financiële aktie 1974 heeft en met 8 oktober 315.591 op bracht, wat 40.166 hoger is dan 1973. KATWIJK Voor het ophalen v grof huisvuil is donderdag 17 oki ber de beurt aan de dinsdag- vrijdagwijk. KATWIJK De jongerensoos O/ Rank' gaat weer vergaderen op Noord camping. De C.J.V.Katwj wil in het komende seizoen jeugd van 15 jaar en ouder aantal gezellige avonden bezorg* «v Op 16 oktober is er een avof, onder het motto 'Samen bouwp. aan een nieuw land.' ALPHEN Donderdag 17 oktolins om 14.30 uur zal de Stichting Mo tessori onderwijs in Alphen, in Driehoorne'. ingang Sterrenlai 4e de Montessori basis- en kleut#;® school openen. De opening verricht door wethouder van ondf wijs! mevrouw H. Donker. NOORDWIJK De Willibrord- vo bestaat dertig jaar en zal met de nodige festiviteiten viert Een hoogtepunt zal ongetwijfeld reünie zijn. Alle oud-leerlingen leraren worden opzaterdag 9 i vember om 8uur verwacht in mavo, met vrouw, verloofde etc. ALKEMADE De gemeentera t' vergadert 21 oktober om 8 uur. agenda vermeldt o.a. voorstel het beschikbaar stellen van krediet voor verbouwing, c.q. breiding van het gemeentehAtei verdagen van de beslissing ointre vaststelling van het bestemming plan natuurgebieden. KATWIJK In het Parochiehi Kerkstraat 68, wordt een exposifïu gehouden van handwerken, vaardigd door dames van 'Katr Men kan er ook kopen. De exp tie is vandaag, dinsdag, nog te zichtigen van 10-12 uur en van 14 uur. HAZERSWOUDE De Christejnd; Vrouwenbond houdt woensdag oktober om 19.45 uur een bijee komst in het Hervormd Vëri gingsgebouw. Herman Felderh van de NCRV verzoi-gt een lezi onder het motto 'de microfoon metgezel'. OEGSTGEEST B. en W schtL ven In hun begrotingsbrief 'De te mf nissers zullen in 1975' kunnen i y! schikken over 4 extra tennisban en een nieuwe kléed-clubaccomii h| datie-' Zij zullen in het komen}1" jaar met alle groeperingen, die het park gebruik maken, van dachten wisselen omtrent de mi wenselijke beheersvorm. Hoewel de reconstructie van hockeyvelden vóór 1 april 1975 reed moet zjjn in verband met| door het rijk gestelde voorwaart" zullen de 3 velden aan de Laan Alkemade niet eerder dan in auL tus 1976 voor bespeling kumjjOf worden vrijgegeven. Tot die tijd de Leidsche Mixed Hockey Club groot improvisatievermogen moel/Kni tonen. OEGSTGEEST B. en W zul de raad begin 1975 een nota bieden met betrekking tot de pla nen voor een overdekt zwemb Deze nota zal in samenwerking in overleg met de beheerscommis voor hét zwembad worden uitj bracht. OEGSTGEEST In de periode v l september 1973 tot 1 septem 1974 vonden de volgende mutat in de bevolking plaats: Ingekomi 1432. Vertrokken 1530, Gebor 207, Overleden 107 personen, bevolkingstoename bedroeg di halve 2 personen. Binnen de meente verhuisden .812 personf Het aantal huwelijken bedroeg en er werden 16 echtscheiding ingeschreven. In deze periode wi den 1804 paspoort- en toeriste kaartaanvragen in behandeling nomen. Er werden 559 visakten bijdragebewijzen afgegeven. Na schatting 11.000 mensen wendd zich tot het bureau bevolking, hi zij voor informatie, hetzij voor aanvragen en afhalen van stukk en het doen van aangiften. SASSENHEIM In de nacht vrijdag op zaterdag waren inbfék actief in Sassenheim. Zo werd gebroken bij Emballage-Cleanir onderneming v. d. Zee aan de dustriekade. Hierbij werd de bran kast vernield. De buit besto slechts uit circa 50 tot 60.. t het koffiepotje van het personf pn Op zinloze wijze werd ook de adn nistratie in het kantoor op de vlo verspreid. De frisdrankenautomi ijlt in de kantine werd ook vernield*^ een glazen deur ingetrapt. Verder kreeg het kantoor van machinefabriek 'Westens' onéstit wenst bezoek. Voor zover beki werd daar niets ontvreemd. Warmond in een woning aan Wassenaarsestraat. waarvan de jfeit woners afwezig: waren, kwam m ar via een keukenraam binnen, werden sieraden ter waarde enkele duizenden guldens buitg&se maakt, KATWIJK In november zal ifcvoi 25 jaar geleden zijn. dat het K ningin Wilhelmina Fonds werd gericht. Dit jaar jubileert ook de 1924 opgerichte NCRV Het voor de hand dat gekozen we 1 voor een gecombineerde actie v 5a' het KWF en de NCRV een actie tot naam kreeg: 'Geven voor I ven'. Doel van de actie: het bijei brengen van veertig miljoen guld ter financiering van het 'vijfjare plan voor de bestrijding van ki ker bij jeugdigen. Het streven erop gericht te kunnen rekenen één collectant per 20 woningi Voor Katwijk houdt dat in. dat 1 comité ziich graag verzekerd zal ten van de medewerking van 500 collectanten. Opzet is. dat collectanten op maandag 25 vember de 'Geven voor Leven'-e veloppen op hun 'ronde' overhani gen om deze op vrijdag 29 novei ber. tussen 19 en 20 uur geva weer op te halen en naar telcentra te brengen. Het Katwijks comité doet dringe: beroep op alle ingezetenen. Deg nen die bereid zijn aan deze mee te werken kunnen zich. tot november, opgeven bij het. bui., jeugd- en sportzaken ter secreta] gemeentehuis, tel 15741. toe.' 123-124. lie 1 ItlT *V00! J >es flfci

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4