Mesheuvel valt lit tegen PvdA J Wilson haalt uit naar vakbonden nu al acht gestegen Helft winkelpersoneel wil zaterdagmiddag vrij Prof. Tinbergen: internationale concerns onmisbaar !n deze krant Samenleving met dwangsysteem' ogezegd Man verongelukt Brand verwoest rubberfabriek Afgelopen maand anderhalf procent meer Huren slechts weinig omhoog 'Machtigste mannen zworen samen bij Watergate-zaak' Politie grijpt weer vogelvanger Ademloos bemiddelen Delegatie Duisburg bezoekt Amsterdam Nieuwe Leidlse Courant „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" IRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 DINSDAG 15 OKTOBER 1974 55ste jaargang no. 165 Meer keus in passende ri-omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur in onze sociaal-ecoonmische redactie CN HAAG Oud-premiei Biesheuvel heeft gisteren zijn 76 we- n durende stilzwijgen over de gang van zaken in ons land ver- oken met een vertoornde aanval op de PvdA. DEN HAAG Ruim de helft van het winkelpersoneel wil een vrije zaterdagmiddag, een koop avond per week, een veertigurige werkweek en een winkelopen- stelling van 53 uur. Dit blijkt uit een peiling, die de Decom, de samenwerkende vak bonden in de detailhandel, de afgelopen maanden onder het winkelpersoneel heeft gehouden. Uit de peiling blijkt da' 94 pet. bezwaren heeft tegen de door staatssecretaris Hazekamp (Eco nomische Zaken) voorgestelde wijziging van de Winkelslui tingswet. De staatssecretaris wil de winkels zaterdagmiddag openhouden (totaal 55 uur per week), een wekelijkse koopavond een rede voor het Nederlands ristelijk Ondernemersverbond ■weet hij premier Den Uyl, PvdA- ctievoorzitter Van Thijn en de ien van de commissie Mansholt ■elrecht aan te koersen op 'een nenleving met een dwangsy- em. waarin de overheid de kwa- iit. van ons bestaan regelt, zoals thans in een gevangenis pleegt gebeuren. Wie denkt dat ons k zo iets ooit zou slikken moet wel verschrikkelijk in de chtsverhoudingen hebben ver- f, aldus de heer Biesheuvel, jmier Den Uyl kiest volgens de ■premier voor een zeer vergaan- concentratie van economische cht in handen van de overheid hij schaart zich bovendien ach- het rapport van de commissle- nsholt. Volgens dit rapport zal centrale overheid over ingrij- ïde bevoegdheden moeten kun- beschikken om de produktie- investerings- en consumptiebe- singen te nemen. B. W. Biesheuvel de commissie aanbeveelt kan gens de heer Biesheuvel echter >it. langs de weg van de parle- ntaire democratie worden be lt. De samenleving zou teveel dwangsysteem worden. 'Verha- die nu loskomen dat het ook iecentraliseerd kan, zijn niet dan tranquillizers, zoethou- tjes. die de socialistische visie t wezenlijk aantasten', aldus de ir Biesheuvel. :ld kan niet langer gemaakt >rden, het moet verdiend wor- uren uit Droog Op de meeste plaatsen droog met wolkenvelden, maar ook perioden met zon. Weinig wind met in de ochtend hier en .daar mist. Maximumtempera - STEIJ turen circa 9 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Vrij koud en overwegend droog. Morgen zon op: 07.06 onder: 17.45 maan op: 08.26 onder: 17.49 iet-rokers recht frisse lucht Vernietigend was ook het oordeel van de oud-premier over het mid- denstandsbeleid dat de PvdA wil voeren, een beleid dat in grote lijnen erop neerkomt, dat de kleintjes moeten worden geholpen ten koste van de groten. Kernpro bleem is volgens de heer Biesheuvel dat het midden- en kleinbedrijf arbeidsintensief is. Daaruit moet voor een groot gedeelte de relatieve achterstand in de inkomensvor ming en de rendementspositie van de ondernemer worden verklaard. 'Op deze terreinen dient soelaas te worden geboden in plaats van te schermen met het spookbeeld van het grootbedrijf dat nodig moet worden gestopt, want daar liggen de problemen helemaal niet', aldus mr Biesheuvel. Hij adviseerde de middenstanders daarom er 'feestelijk voor te bedan ken deze weg in te slaan.' En wel om de volgende redenen: 'Dit socialistische.middenstands- beleid is armetierig en uit de oude versleten doos afkomstig'. 'Het wil de centrale overheid een beslissende stem geven in za ken die tot de verantwoordelijkheid van de ondernemer behoren'. 'Het. brengt de klassenstrijd te rug door klein tegen groot op te zetten'. 'De centralistisch geleide plan economie tast de economische en maatschappelijke functie van de particuliere onderneming in merg en been aan'. Verwijt Ook de voorzitter van het NCOV, de heer H. de Mooij was niet best te spreken over het middenstandsbe- leid Hij verweet de direct verant woordelijke bewindslieden 'dat ze niet voldoende vechten voor de zelfstandigen. De overheid ziet de zelfstandige eenvoudig niet, hoog stens als een vervelend bijver schijnsel'. Waarom, zo vroeg de heer De Mooij zich af. wijst de overheid af wat dringend nodig is. Waarom geen rentesubsidie voor bepaalde kredietvormen, terwijl de rente in nauwelijks een jaar met ongeveer vijftig procent en meer gestegen is'. 'Dit gebeurt wel bij industrie en landbouw, waarom niet bij het midden- en kleinbedrijf? Waarom geen maatregel om de voorraadfi- nanciering te verlichten en waarom geen aanpassing van de kleine on dernemersregeling in de btw aan de gestegen inflatie? aldus de heer De Mooij. VARSSEVELD De 50-ja.-ige A. H. Peters uit Heemstede is gisreravond in Varsseveld om het leven gekomen. Op een niet beveiligde overweg reed hij met zijn auto tegen een trein. Een overzicht van het terrein waar gisteren de rubberfabriek van Shell-Pernis uitgebrand is. Zie ook pagina 5. LONDEN (AP. Reuter, UPI) De Engelse minister Harold Wilson heeft gisteren uitgehaald naar de vakbeweging, maar benaderde het bedrijfsleven tijdens een televisierede zeer verzoenend. Premier Wilson van Engeland BERLIJN (DPA, Reuter) Op het jaarlijks congres van de Club van Rome heeft prof. Jan Tinbergen met grote nadruk gewezen op de positieve rol van de international onderne mingen in de wereld. In veel opzichten zal men de activitei ten van de concerns moeten wijzigen, aldus de Nederlandse Nobelprijswinnaar, maar ai met al zijn ze dringend nodig als bron van welvaart. Hij hoopte dat alle betrokken partijen zich bij hun beoordeling zullen la ten leiden door constructieve gedachten, en niet door doctri nes of vernielzucht. Eerder was in Berlijn het 'tweede rapport van de Club van Rome' aangeboden. Deze wereldomvattende soeiaal-eco- nomische studie van de Ameri kaan Mesarovic en de West- duitscr Peslel concentreert zich op onderwerpen als energie crisis, bevolkinsgroei en voed seltekort. Wij proberen overtui gend duidelijk te maken, aldus prof. Pestel. dal uitstel bij bet aanpakken van de wereldpro blemen fataal kan zijn. Met de >nt wikkelde computermodellen kunnen mogelijke beleidsmaat regelen op hun te verwachten resultaten worden getoetst, in de opbouw van de modellen ligt de nadruk op de onderlin ge afhankelijkheid van econo- Prof. J. Tinbergen mie, milieu, onderwijs en an dere sociale factoren. Op het congres voorspelde de Amerikaanse voedseldeskundige Lester Brown dat Azië dit jaar voor bet grootste gebrek aan voedsel komt te staan, dat ooit in de geschiedenis van een we relddeel is opgetreden. Hij stel de op korte termijn een inter nationale herverdeling van kunstmest voor. om de wereld- voedselproduktie op te voeren. en een regeling voor extra koop avonden bij bijzondere gelegen heden. De meerderheid van het winkel personeel wil een openstelling van alle winkels vanaf maan dagmorgen negen uur tot zater dagmiddag twee uur, een dage lijkse sluitingstijd van 18.00 uur plus een koopavond tot negen uur. Bovendien willen personeel en bonden een veertig-urige werkweek met een wisselende vrije dag in de eerste vijf dagen. Van de duizend ondervraagde consumenten is ruim zeventig procent voorstander van een vrije zaterdagmiddag voor het winkelpersoneel. Volgens de Decom is een van de belangrijkste voordelen van een vrije zaterdag voor het winkel personeel het sociale element: voor vrijwel het hele bedrijfsle ven begint het vrije weekeind op vrijdagavond. Ervaringen wijzen uit dat een vrije maandag in plaats van de zaterdag een breuk betekent in "de sociale bindingen met familie en vrienden. Van een verslaggever DEN HAAG De prijzen.zijn sinds begin dit jaar tot midden september gestegen met 8,2 procent. Van half augustus tot medio september bedroeg de prijsstijging 1,5 procent. Dit blijkt uit het prijsindexcijfer van de gezinscon sumptie van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Van de goederen en diensten, waarvoor het CBS geregeld prijsge gevens verzamelt gaan er in sep tember twee op de drie een prijs stijging te zien. De invloed daarvan op het totaal indexcijfer was 1.6 procent. Voor een derde deel is deze stijging volgens het CBS toe te schrijven aan kleding. Daarbij dient er wel rekening mee te worden gehouden, dat de prijzen in augustus nog uit sluitend op het zomerpakket betrek king hadden, terwijl in het septem- bercijfer het zomer- en winterpak- ket. beide voor de helft zitten. De stijging voor de kledingprijzen is voor ongeveer 40 procent aan deze pakketwijziging toe te schrijven. Koekjes gebak, fruit, suiker, nlet-alcohol- houdende dranken, vlees, eieren, meubelen, woningtextiel, huishou delijke artikelen en apparaten, schoeisel, sigaretten, treintarieven en PTT-tarieven. Uit een in september gehouden (ADVERTENTIE) De socialist Wilson, die vorige week de verkiezingen met een krappe meerderheid won. hield de vakbon den voor niet teveel te eisen. Hij zei dat Engeland de afgelopen maanden enige economische voor uitgang heeft geboekt. 'Het is van levensbelang dat wij deze verbete ring niet in gevaar brengen door produktieverlies vanwege onnodige twisten óf door onszelf uit de markt te prijzen', aldus de eerste minister in wat werd uitgelegd als een bedekte maar niet mis te ver stane waarschuwing aan de bon den. Hij zei dat het land niet mag toe staan dat machtsgroeperingen pro beren een groter stuk van de natio nale koek op te snoepen dan er voor hen beschikbaar is. 'Daarom heeft niemand het recht meer van het nationale inkomen te consume ren dat hij ertoe bijdraagt voor zijn werk, inzet en scholing', aldus Wil son. die hierbij een uitzondering maakte voor hen die niet kunnen werken. 'Geld kan niet langer gemaakt wor den. het moet verdiend worden', zo zei de eerste minister. Hij voegde eraan toe dat Engeland niet mag hopen op een verbetering van de levensstandaard voor de komende twee jaar. Borg voor eigendom 'Wij staan borg voor uitbreiding van de particuliere eigendom', stel de de eerste minister het bedrijfsle ven gerust. Daarbij verwees hij naar het verkiezingsmanifest van de socialisten dat fel is bekritiseerd omdat het een extreem, socialis tisch plan voor nationalisaties zou zijn. 'Maar', zei Wilson, 'wij hebben duidelijk gemaakt dat nati onalisaties zullen plaats vinden in een gemengde economie.' Hij on derstreepte dat zijn regering een 'krachtige, waakzame, verantwoor delijke en winstgevende particulie re sector zal verzekeren.' De rege ring zal de meest dringende aan dacht geven aan de liquiditeitspro blemen van Industrie en handel, aldus de eerste minister. Deze uit spraak was kennelijk bedoeld de investerlngsdrang en de effecten beurs nieuw levei. in te blazen. Verder zijn prijsstijgingen waarge nomen voor onder meer koekjes en WASHINGTON (Reuter. AP) Het proces tegen de functionarissen die betrokken zijn geweest bij de po gingen de Watergate-zaak in de doofpot te stoppen, is gisteren be gonnen met een verklaring van het openbaar ministerie dat het zal aantonen dat de 'machtigste man nen in de regering van de Verenig de Staten, onder wie zelfs de presi dent, hebben samengezworen met het doel om het onderzoek naar de inbraak in het Watergate-gebouw te belemmeren'. Het begin van het proces werd twee uur uitgesteld, omdat één van de jury-leden zich op het laatste moment terugtrok. Onder de vijf verdachten bevinden zich de voormalige chefstaf van het Witte Huis. Bob Haldeman, de vroegere adviseur op het gebied van binnenlandse zaken, John Ehrllch- man en de vroegere minister van justitie, John Mitchel huurenquète bleek volgens het CBS dat de huren sedert april-mei slechts in geringe mate zijn opgelo pen. Voor 13 procent van de goederen, met name voor groenten, daalde de indexcijfers. Met een invloed op het totaal indexcijfer van -0.1 pro cent. Voor de resterende 20 procent bleef de situatie ongewijzigd. SITTARD De Sittardse politie heeft in het weekeinde weer een illegale vogelvanger gegrepen In het grensgebied trof men een man aan die bezig was met twee putters als lokvogels soortgenoten te vangen. De man, J. S. C. H.. werd aange houden in het gebied waar de po litie de vorige week een grote voor raad vangmateriaal in besiag nam. Het materiaal dat de man hanteerde was van hetzelfde makelij als toen in beslag werd genomen. De politie trof toen ook een sijs met uitgestoken ogen aan. De man wordt hier eveneens van verdacht. morgen laatste dag dagelijks geopend van 10-17 uur maandag 1.4 en dinsdag 15 oktober ook van 19.30-22:30 uur '..zondag géstoteri 'toegang f 5.- amsterdam H CÜ HOORN De zevenjarige Peter A. Dijkman uit Andijk is gisteravond in zijn woonplaats overreden en daarna overleden ui een ziekenhuis te Hoorn Hij lag door onbekende oorzaak op de weg en een automo bilist kon hem niet meer ontwijken. Binnenland Of Henry Kissinger gaat pas ergens heen als het heel ingewikkeld is, óf waar hij verschijnt wórdt alles heel ingewikkeld. Hoe dan ook, zelfs wij raken haast buiten adem. Maar we houden hem bij. Leest u maar. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWk ABONNEE PLAATS' GIRO Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW Q DE RO'ITERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRI O NIEUWE LEIDSE CRT DORDl'S DAGBLAD Q (aankruisen a u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Aritkeienserie .Onderne- muigsraden door prof dr H J. van Zuthem Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen) Schrijf op oe envelop: De Cbr Pers, antwoordnummer 2792. A dam Een postzegel Is niet nodig Die betalen wij. Spelen belangrijk5 Moeder met zes kinderen in gekraakte boerderij 7 Buitenland Wapenhandel van Parijs 9 Kerk Evangelische inspiratie in welzijnszorg2 Sport Twijfels weg bij Go Ahead 13 Economie Pils peperduur 15 Nieuwe boeken Z Lezers schrijven 2 Radio en tv Puzzel 6 Dichtbij en verder 7 Weer 7 Kaïnermerzlcht 11 Familieberichten 12 AMSTERDAM Burgemeester Samkalden vertoeft als hoofd van een officiële delegatie van het Am sterdams gemeentebestuur dn Mos kou. Van de delegatie maken voorts deel uit de gemeentesecretaris W. H. Morren en de wethouders Lam mere (stadsontwikkeling) en Sinni- ge (financiën). Het bezoek, dat een week neemt, wordt afgelegd op uitnodiging van voorzitter M. Promyslow van het uitvoerend comité van de Moskouse Sovjet. Als doel wordt opgegeven het bespreken van een aantal pro blemen van de grote steden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1