1 s mm ARP staat op uitvoeren motie Sadat: wij werken aan overleg en niet aan oorlog met Israël Protest Ajax tegen Feyenoord op tv Populariteit Ford daalt zeer sterk Breznjew tien jaar leider !n deze krant y. d. Velde Gratis schaatsen 'Brandweer' weg an doodt hzelf bij hietpartij Regering krijgt prikkelsom aan wens te voldoen 8 tm 16 oktpber 'Miljoenen in fonds kinderbijslag' Ruiten bordelen aan diggelen op Katendrecht Leidse Courant MAANDAG 14 OKTOBER 1974 ISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ïstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" 1 1 LEIDEN. Zoeterwoudseweg 23, te!. 33741. 1 1 WASSENAAR, v. Zuylen van Ni Je veld t- 1 1 straat 372, telefoon 1441. Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Kreeg dief spijt? ROTTERDAM De dief, die vorige maand uit de kamer ran de directrice van een be- aardencentrum in Rotter- lam een geldkistje met 1.000 ruiden wegnam, heeft kenne- ijk spijt gekregen van zijn 1. Dezer dagen ontving Ie directrice (van de dader?) ;en postwissel met 675 gul len. EINDHOVEN De houders van een zwemabonnement mogen vanaf vandaag tot en met 29 november gratis ge bruik maken van de plaatse lijke kunstijsbaan. De direc tie van de stichting zwem en badinrichtingen, waar binnen ook de ijsbaan ressor teert, heeft hiertoe besloten in verband met de slechte zomer. Vlooien op school AALTEN De openbare ba- sischool in Aalten is tijdelijk gesloten vanwege een vlooien plaag die het lesgeven nage noeg onmogelijk maakt. On langs kwam de gemeente dienst al in actie om de vlooien, die veroorzaakt wor den door katten die onder de school huizen, te verwijderen. BOLSWARD Een 16-jarige jongen uit Bolsward heeft zondagnacht enkele uren met een brandweerauto rondge- 1 reden. Hij was de garage bin nengekomen met de sleutels van zijn vader. Hij reed met gillende sirene en zwaailich ten naar Sneek, pikte onder weg tien lifters op en werd later op weg naar Arum over meesterd door een automobi list. MÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm een onzer verslaggevers HAAG Een 36-jarige Rot- ~mer heeft zichzelf in de t van zaterdag óp zondag tij- een achtervolging door twee se agenten van het leven be- ongehuwde matroos D. E. B. zonder licht en met hoge snel- door Den Haag. Aan twee po- mannen overhandigde B. om- eks twee uur 's nachts, na een achtervolging, op de Pletterij- zijn autopapieren Toch liep even later weg. Hij. trok een lver en richtte die op de agent, drie meter van hem af stond, wapen ketste de eerste keer. kogel ging wei in de richting de agent, die inmiddels een g heenkomen had gezocht, later vuurde de politieman ongeveer 25 meter een gericht af op de wegrennende B. Ook kogel miste zijn doel. ie Scheldestraai haalde B., ge- tt achter een daar geparkeerde vier keer de trekker van zijn lver over. Volgens de politie ot hij de laatste van die vier Is door zijn slaap. De andere hij in de lucht hebben afge- d. Bij aankomst in het zieken- Leyenburg bleek hij te zijn eden. Sectie heeft uitgewezen de kogel in het hoofd van de idammer inderdaad van diens revolver afkomstig is. iotterdamse recherche heeft in oningvan B. een korte brief nden, waarin hij zei -zich van leven te zullen beroven. De in niet gedateerde) brief genoem- ïotieven voor de zelfmoord zou- van persoonlijke aard zijn. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De a.r.-fractie in de Tweede Kamer neemt geen genoegen met de geringe inschikkeliikheid van de regering om de motie-Schouten (ARP) uit te voeren, die vrijdagnacht door de meerderheid van de Tweede Kamer werd aangenomen. De motie nodigt de regering uit 'enkele honderden miljoenen gul dens' te storten in het kinderbij slagfonds om de positie van het bedrijfsleven te verbeteren. De mo tie zou aldus een bijdrage kunnen leveren tot de bestrijding van de harde kern in de werkloosheid. De motie zou 'gefinancierd' moeten worden door elders op de begro tingsuitgaven te bezuinigen. De fractievoorzitter van de ARP, mr. W. Aantjes, zei ons dit week einde 'Zolang de regering er geen blijk van geeft de motie te willen uitvoeren, legt zij een zware hypo theek op de behandeling van de afzonderlijke begrotingen.' De ARP zal, met andere woorden, de ko mende maanden bezuinigingen voorstellen om de regering aldus de prikkelen de motie alsnog uit te voeren. De indiener van de motie, drs. Schouten heeft al in grote lijnen aangegeven op welke begro tingen dat zou kunnen: volkshuis vesting, verkeer en waterstaat, on derwijs en dergelijke. (ADVERTENTIE) De Russische partijleider Leonid Breznjew heeft in de stad Kisjinew bloemen gelegd bij het monu ment van Lenin. Breznjew vierde dit weekeinde zijn tienjarig jubileum als partijleider. Het partij dagblad Prawda deed ter gelegenheid daarvan in een hoofdartikel een bedekte aanval op Breznjews voorganger Nikifa Chroestsjew, aan wie 'symptomen van subjectivisme en voluntarisme' (eigen willigheid) werden toegeschreven. dagelijks geopend van 10-17-uur aandag 14 en dinsdag 15 oktober OH van 19.30-22.30 uur cridag gesloten -gapgf. 5- Ipklaringen pklaringen en nog slechts ier en daar een bui. Zwakke Dt matige wind in hoofdzaak t richtingen tussen noord en >st. Maximum temperaturen rca 11 graden. ORG EX EX OVERMORGEN: roog en rustig weer. orgen zon op: 07.04 onder: 17.47 maan op: 07.05 onder: 17.20 oen t ansa tie kbezit CAIRO, TEL AVIV (AP, Reuter, UPI) President Sadat van Egypte heeft ontkend dat de Arabische landen zich op een nieuwe oorlog tegen Israël voorbereiden Henry Kissinger, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft dit weekeinde na Syrië, Is raël, Jordanië ook Saoedi-Arabië bezocht om daarna naar Egypte te rug te keren. De Egyptische minister van buiten landse zaken Ismail Fahmi begint vandaag in Moskou besprekingen over verbetering van de Egyptisch- Russische betrekkingen. Hij zal er ook een conferentie tussen Sadat en partijleider Breznjew voorberei den. President Sadat heeft in een vraag gesprek met het Westduitse week blad Der Spiegel gezegd dat de Arabieren niet aan een oorog tegen Israël werken. 'Nee. alleen de Israë li's hebben het over oorlog. Wij bereiden ons voor op de conferen tie in Genève', zei Sadat. De Egyptische president verklaarde dat de Arabische regeringen con- uitvoering heben gegarandeerd van de resolutie van de veiligheids raad inzake het Midden-Oosten. Daarin was aangedrongen op terug trekking door Israël uit de in 1967 bezette Arabische gebieden. Sadat zei bereid te zijn een vredesover eenkomst to tekenen, maar niet als Israël zijn troepen niet terugtrekt. Sadat vertelde voorts dat koning Hoessein van Jordanië hem monde ling had beloofd de westelijke Jor- daanoever niet opnieuw te bezetten nadat Israël zich daar heeft terug getrokken. Sadat zei voorstander te zijn van een onafhankelijke Pale stijnse staat op de westelijke Jor- daanoever, die ook de strook van Gazan zou kunnen omvatten. Kissinger PRESIDENT SADAT tacten gaan leggen met de VS en de Sowjet-Unie, die onmiddellijke Van onze sportredactie AMSTERDAM Ajax heeft aange kondigd dat het zal protesteren, indien de wedstrijd Feyenoord-FC Barcelona in het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen, rechtstreeks door de televisie zal worden uitgezonden. Over deze uit zending zaï een dezer dagen het bestuur betaald voetbal van de KNVB een beslissing nemen. Het is de gewoonte dat geen toe stemming wordt verleend voor rechtstreekse uitzendingen, een dag voor of na een andere Europa Cup duel. In principe zal dus toestem ming w-rden geweigerd, maar in dit geval zal de zaak opnieuw wor den bekeken. Ajax meent echter dat zijn belangen bij een recht streekse uitzending worden ge schaad De Amsterdamse club overweegt echter we1 de wedstrijd tegen FC Antwerp ook te vcplaatsen naar de dinsdagavord. Het lijdt echter geen twijfel dat dan FC Amsterdam pro test zal aantekenen De vijf Nederlandse vertegenwoor digers in de diverse Europa Cup toernooien hadden gisteren ai be zoek van spionnen van de komende tegenstanders. De meest opmerke lijke man daarbij was uiteraard Ri- nus Michels, trainer van C de F Barcelona. Hij bekeek Feyenoord- AZ '67 (2-1). maar werd weinig wijzer. Wat de Rotterdamse club betreft is Michels natuurlijk wel al ver op de hoogte van de speelwijze. 'Ik had niet het idee dat ik iets nieuws zou zien', zei Michels dan ook na afloop. In de eredivisie handhaafden PSV en Ajax zich aan de top. Na zes duels zijn de twee clubs nog steeds zonder verliespunt. PSV overtuigde nog het sterkst door de 6-0 over winning op FC Utrecht. Ajax had het bij FC Amsterdam aanzienlijk moeilijker maar kon de winst ten slotte toch vasthouden. Feyenoord bleef derde door de winst op AZ '67 Maar zelfs trainer Coerver vond dat zijn elftal de slechtste wedstrijd in jaren had gespeeld. Het Nederlandse h-.-ckeyelftal speel de bij bet afscheid van een aantal topspclers een Interland tegen Bel gië Ties Kruize toonde zich in dit duel dat met 6-0 werd gewonnen, de nieuwe leider van een sterk verjongde ploeg, al is er nog steeds hoop dat enkele spelers hun af scheid maar weer intrekken. Te weinig De motie -Schouten leverde vrij dagnacht. zij het naar buiten toe een nauwelijks waarneembare, bot sing op tussen de regering en de confessionele fracties. Minister Duisenberg (Financiën) zei de uit voering van de motie te willen zien in het kader van de werkgelegen- heidsnota die aan het einde van dit jaar bij de Tweede Kamer wordt ingediend. De minister achtte het niet uitgesloten dat dan aanvullen de maatregelen aangekondigd zul len worden om de werkloosheid te bestrijden. Op een interruptie van mr. Aantjes. of die aanvullende maatregelen eventueel ook zonder de motie ge nomen zouden worden, antwoordde de minister bevestigend. In anti revolutionaire kring concludeert men hieruit, dat de regering in feite weinig om de motie geeft. Geen van de partijen had er echter vrijdagavond behoefte aan de zaak op de spits te drijven. De ARP- fractie is echter stellig van plan de regering bij voortduring aan de motie te herinneren. De confessionele fracties kregen van de regering op een ander punt wel hun zin. De lasten van de kleine zelfstandigen (tot een inko men van 30.000 gulden) zullen met ingang van 1 januari 1975 worden verlicht. Minister Duisenberg be loofde dat deze groep een aftrek post voor de belasting krijgt van maximaal 1.200 per jaar. De KVP'er Notenboom trok na deze toezegging zijn motie op dit punt in. Met de herinvoering van de zelfstandigenaftrek is een bedrag gemoeid van een kieine honderd miljoen gulden. Ook de PvdA-fractie wist van de regering een toezegging los te krij gen van rond 100 miljoen gulden. Dit geld zal gebruikt worden om het provincie- en gemeentefonds meer financiële armslag te geven om bouwplannen versneld tot uit voering te brengen. In de werkloos heidsnota zal de vraag worden be antwoord, of deze maatregel ver lengd zal moeten worden of niet. De PvdA-fractie, die weliswaar en- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Leden van de ac tiegroep 'Redt Katendrecht' hebben gisteravond om half negen de rui ten van tien Katendrechtse borde len ingegooid. De actiegroep wilde hiermee wraak nemen voor het gis termorgen om zes uur vernielen van ruiten in de woning van me vrouw Snoek aan de Atjehstraat door enkele souteneurs. Mevrouw Snoek zou zich bij de politie heb ben beklaagd over de hinder, die de prostitutie haar bezorgt. De soute neurs gingen hierop over tot een 'represa illemaatregel'. kele honderden miljoenen gulden voor dit doel had gevraagd, stelde zich tevreden met dit antwoord. De motie-Dolman werd ingetrokken. De moties van de oppositie, waarin een vrij forse omooiging van het beleid wordt voorgesteld werden door de Kamer verworpen. Premier Den Uyl toonde zich zater dagavond voor de KRO-tv opge lucht over de afloop van de vier daagse Kamerdebatten Hij consta teerde 'een opklaring van de span ningen.' Hoewel de premier zich ervan bewust was dat 'het verschil in opvattingen tussen de partijen die het kabinet steunen meer zicht baar is geworden', meende hij tóch, dat er oplossingen gevonden kun nen worden. Hij sprak daarop van een redelijke kans dat het kabinet tot 1977 zal kunnen biijven zitten. De premier herhaalde nog eens zich ervan bewust te zijn dat uitvoering van het kabinetsprogramma niet mogelijk is zonder de steun van KVP en ARP 'De progressieven hebben er daarom alle belang bij de christendemocraten te overtui gen', aldus de premier. Rel in Alabama MONTGOMERY, Alabama (Reuter. AP) Drie gewapende negers zijn zaterdag een radiostation binnen gedrongen, na met het bewakings personeel een vuurgevecht gele verd te hebben. Bij deze actie is één bewaker van het station om het leven gekomen. De drie negers begonnen met het uitzenden van boodschappen met. volgens luiste raars. 'een revolutionair karakter'. De politie dreef de drie mannen een uur of twee na de bezetting met traangas naar buiten, en arresteer de ze. Volgens de politie waren de mannen militanten. die hadden verklaard politieambtenaren te zul len doden om vervolgens een rel in Montgomery te veroorzaken. NEW YORK (AFP) De populariteit van de Amerikaanse president Gerald Ford is sinds hij op 9 augustus zijn entree in het Witte Huis maakte aanzienlijk gedaald. Dit blijkt uit een opinie-onderzoek dat het Gailup-lnstiruut heeft ingesteld. Van de ondervraagde personen was 50 procent tevreden met de president, terwijl 18 procent het met zijn politiek het helemaal niet eens was. Dit onderzoek werd verricht nadat Ford had bekend gemaakt dat hij oud president Nixon gratie zou verlenen in verband met de Watergate-zaak. Ongeveer een week na de installatie van Ford had 71 procent zich voor de president uitgesproken en slechts 3 procent tegen. Kissinger heeft gisteren besprekin gen gevoerd met koning Feisal van Saoedi-Arabië. Daarvoor had hij 18 uur lang in Israël doorgebracht en tweemaal met premier Jitzak Rabio gesproken. Na afloop werd ver klaard dat men het eens was gewor den over 'principes en procedures' voor de volgende fase in het vredes overleg. Maar volgens waarnemers was er veel gepraat maar zeer wei nig concreet geregeld. Tijdens Kissingers overleg werd door honderden Israëli's fel tegen Kissinger betoogd. Het gevolg was dat een tweede gespreksronde bij premier Rabin thuis werd gevoerd en niet in het bureau van de pre mier. Ook bij Kissingers aankomst waren massale demonstraties ge houden. Voor zijn bezoek aan Israël trok Kissinger naar Jordanië, waar hij een lichte buikgriep opliep. Ook werd de minister gehinderd door de 'Ramadan', de islamitische vasten maand. waardoor besprekingen al leen in de duistere uren konden worden gevoerd. Uitstapje Kissinger heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt een toeristisch uitstapje te maken naar de stad Petra, waar oude tempels en graven in de rotsen zijn uitgehouwen en waar overblijfselen zijn van een Romeinse stad van 300 jaar voor Christus. In het algemeen is over de resulta ten van Kissingers gesprekken die pe geheimhouding betracht In Is raël moesten de internationale persvertegenwoordigers zelfs eerst hun kopy aan de censoren laten lezen. Uit de algemene en weinig inhoudrijke officiële verklaringen kon men weinig wijzer word1-.*!. I NIEUWE ABONNEE Uitgangspunt: krant 'Uitgangspunt van het onderwijs was sindsdien de krant.' Dat is een zinnetje aat u een pagina of wat verder opnieuw zult tegenkomen) waar je toch even tegenaan zit te kijken. Dat zégt iets over wat een krant kan zijn. Niet alleen voor leerlingen trouwens. Wij proheren dat dagelijks waar te maken. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT O NIEUWE LEIDSE CRT DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie .Onderne mingsraden door prof. dr. H. J. van Zutbem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr Pers, antwoordnummer 2792, A dam. Een postzegel Is niet nodig Die betalen wij. Binnenland Herman Emmink op Dag Maandag6 Buitenland Jaworski weg 7 Kerk Vredesweek niet met week bekeken 2 Kunst Gratis concert niet cadeau 8 Kerkhluden 2 Lezers schrijven 2 Radio en tv4 Recept en puzzel 4 Commentaar 5 Probleem 6 Weer 7 Familieberichten 8

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1