olitieke moeilijkheden ver abortus verwacht Surinamers hier houden rechten Nederlander Eerste 'Bajeskrant' verschijnt vandaag rtsen-vereniging il in Wolpheze en hotel bouwen geduldige Terlouw vraagt Andriessen om spoed KVP en ARP zijn er niet uit Van nature geliefd Als een senoritas zo zuiver is en zo rijk van melange en zo eerlijk als een levend natuurprodukt maar kan zijn, dan verdient die senoritas het zegel van La Paz, Cigarros Autenticos: de 30 ets. Chérie. Want zó hoort een senoritas te zijn. Echt, eerlijk en geliefd. Bernhard terug uit Polen Geboortecijfer loopt niet verder terug Advies van Koninkrijkscommissie: Burgemeester uit woede stemgedrag uit ARP gestapt Discussie op gang brengen over gevangeniswezen n METZLER- Demonstratie in Rotte "dam Instituut voor Internationale Excursies PROGRAMMA 1975 bW, KWARTET ZATERDAG 12 ORiOuüiK lb <4 BINNENLAND T3/K5 ht inbc iprel (Le r to>r Bert de Jong nÜ HAAG De wettelijke regeling van de abortus provocatus Op in de toekomst ernstige politieke moeilijkheden opleveren. Dat rild isteren in de Tweede Kamer gebleken bij de voortzetting van de j? anene politieke beschouwingen, de g Jmoeilijkheden zijn temeer te p rachten, omdat de Nederlandse 'i?°l ihoppen volgende week een Dal' zullen zenden aan de rooms- asp( olieken. waarin de abortus dui- ve: k wordt afgewezen. Abortus zou j*an n zijn toegestaan, wanneer het i van de vrouw, die in ver- 1001 iting is, in gevaar komt. dit duidelijke standpunt kun- stelj de politici van de KVP in var itensnood komen, wanneer zij ;tell ten meewerken aan een wette- ag regeling, waarin de voorwaar- ink voor abortus worden verruimd, hebjle Tweede Kamer ligt het wets- sp( rerp Stuyt-Van Agt, waarin -je lt voorgeschreven dat de vrouw gip, ibortus wil, wordt begeleid door e team. Verder is er een wetsont- et i van de heren Lamberts en hof van de PvdA, waarin de [er ssing voor een abortus bij de rgaw wordt gelaten, die er om gt. cr nflneer dit laatste wetsontwerp °ze]( de Tweede Kamer wordt aan- suj d (het is niet onmogelijk, dat er meerderheid voor bestaat, be nde uit de progressieve partij - WD en DS'70) mag men rachten, dat minister Van Agt FP) zal weigeren zijn handteke- onder deze wet to plaatsen, dergelijke weigering kan een kabinetscrisis tot gevolg hebben. Volgens de afspraak bij de tot standkoming ran het kabinet zou den de KVP. ARP en CHU even eens een inittatiefwet voor regeling van de abortus indienen. Dit ont werp zou dan gelijk met het voor stel van Lamberts-Roethof worden behandeld. De regering zou dan het ontwerp Stuyt-Van Agt intrekken. Ongeduldig Gisteren heeft een ongeduldige fractievoorzitter Terlouw van D'66 aan KVP-fractieleider Andriessen gevraagd, waar het beloofde wets ontwerp nu bleef. Andriessen had gezegd: 'Wij doen ons uiterste best een wetsontwerp op zo kort moge lijke termijn bij de Kamer in te dienen.' Maar Terlouw antwoordde: 'Een Jaar geleden heeft de heer Andries sen dat ook al gezegd. Ik meen. dat het niet onredelijk is. al6 ik nu ongeveer anderhalf Jaar nadat de afspraak tot stand is gekomen, de Andriessen: hard gewerkt aan wetsontwerp H'woners van fraaie omgeving protesteren 4i i een onzer verslaggevers 24. IKUM De Nederlandse artsen gaan op de belegginstoer. Voor al eerst heeft de Vereniging van Artsen-Automobilisten voor dit i een stuk grond aangekocht, namelijk in een fraai natuurge- te Wolfheze (gemeente Renkum) achterhaald door de maatschappe lijke en juridische ontwikkelingen en door de 'legalisering van abortus in de medische praktijk.' Aan de andere kant is in r.k.-kring de weerstand tegen een te vrije regeling van de abortus versterkt. Deze weerstand zal stellig nog gro ter worden na de bisschoppelijke brief van volgende week. De kwes tie ligt met name bij de rooms- katholieken zeer emotioneel. De heer Beuker (RKPN) voegde de KVP-fractieleider gisteren toe: 'Een rooms-katholiek kan nooit enige medewerking aan de totstandko ming van legalisatie van abortus verlenen.' Later deed Beuker er nog een schepje boven op: 'Wie aan de legalisatie van de abortus mee werkt. ontzegt zich het recht ka tholiek te zijn.' Men mag verwachten, dat het wets ontwerp van de KVP en ARP dicht aansluit bij het voorstel Stuyt-Van Agt. WD en DS'70 wilden immers tijdens het kabinet-Biesheuvel aan een dergelijke regeling meewerken, maar deze partijen zijn nu niet meer gebonden aan de kabinetsaf spraken van toen. Vrijheid j «u* V artsen willen daar een hotel ven. zowel voor kort als lang lijf. Een groep bewoners uit omgeving (pikant detail: er is een arts bij) heeft intussen bij gemeente Renkum tegen de men protest aangetekend. hotel-café-restaurant-complex, irbij ook een zwembad komt. is Jel ield als belegging- en exploita- roject. Met deze activiteit heeft zogenaamde 'houdstermaat- 'j^lppij' der Vereniging van Artsen - imobilisten, waaraan reeds aantal besloten vennootschap- gekoppeld is. haar doelstellin- uitgebreid. Zij wil met dit stuk goed ('kijk maar naar de ont- telingen op de effectenbeurs', 1 ons gezegd) zich dekken te- verdere kapitaalsinflatie, terreinen, waarop het hotel t verrijzen, zijn gekocht met ^onfctig hectare omringend bos. c. rheen heeft op deze plek ook ii hotel gestaan: De Buunder- seijip. Dit hotel heeft diverse eige- :n gehad, die het geen van al- konden bolwerken. Nu gaan de Jefen het dan proberen, waarbij andere formule dan in het eden zal worden toegepast, het hotel komt ook een zwem- Een gedeelte van het complex bestemd worden voor 'passan- mensen die er één of althans beperkt aantal dagen en nach- willen doorbrengen. Voor dege- die er een langere periode kfjtt kan ook in Hilton te Amster- i') willen gaan wonen, zal een 30 ital luxe appartementen worden ouwd. Bij de bezetting wordt s aald niet uitsluitend, en ook iet in eerste instantie, aan artsen acht. gemeente Renkum bekijkt nu of bouwaanvrage niet in strijd is de bouwverordening zowel als de planologische voorschriften het moment heeft het gebied de temming van 'horeca', zij* het gedeputeerden dat nog moeten ctioneren. Gevreesd wordt dat erop zal uitdraaien, dat zich in artsen-hotel een aantal mensen d manent gaat vestigen, luchtheid daarvoor spreekt ook vragen, die een Gelders staten lid heeft gesteld. Met wellicht wat te grote voortvarendheid zijn de artsen al vast begonnen een toe gang tot het eigenlijke terrein (de wegen, die erheen voeren, zijn niet geplaveid) van een zij het primitie ve verharding te voorzien. De ge meente heeft daar. in ieder geval voorlopig, een stokje voor gestoken. Dr. J. Terlouw: een datum noemen heer Andriessen om een datum vraag.' Later drong de heer Terlouw er bij de minister-president op aan een datum te noemen, waarop het wets ontwerp van de contessionele fracties er moet zijn. D'66 maakt zich namelijk ongerust over de ont wikkelingen: de overheid probeert een medicus te verleiden medede lingen te doen. Ook heeft de politie autonummers genoteerd bij een abortuskliniek. Noch Andriessen, noch de minister-president noemden echter een datum. Het is overigens de vraag of het confessionele wetsontwerp nog dit jaar zal worden ingediend. De com missie van KVP- en ARP-kamerle- den (de CHU doet niet mee), die aan het wetsontwerp werkt, ziet zieh bij het maken van een concept (ADVERTENTIE) Cigarros Autenticos. Vol zwier danst hier prins Bernhard met een in folkloristisch kos tuum gestoken Poolse tijdens een ontvangst ter ere van zijn be zoek aan dat land in het Nationale Park Bailowieza. Gistermiddag keerde de prins van zijn bezoek, 'waar ik elk moment plezier aan heb beleefd', aldus prins Bernhard, terug in ons land. Van een verslaggever DEN HAAG In augustus van dit jaar is voor het eerst sedert 1969 het maandelijkse geboortecijfer niet teruggelopen. Sinds mei van dit jaar was het tempo waarin het geboortecijfer daalde al minder ge worden. Het ministerie van economische za ken voorspelt op grond van statisti sche gegevens zelfs dat de komende tijd een 'inhaaleffect' zal optreden. Dat 'inhaaleffect' baseert het mi nisterie onder meer op het feit dat van januari tot en met augustus van dit jaar vijfduizend huwelijken meer zijn gesloten dan in de over eenkomstige periode van het vorige jaar. (65.000 tegen 60.000). Verder is binnen de huwelijken de laatste jaren een toenemende neiging ge weest geboorten uit te stellen. De inhaal van die uitgestelde geboor ten kan nu merkbaar worden in het geboortecijfer, aldus het minis terie. Vanaf juli is namelijk het aantal tweede geboorten weer toe genomen. De geboortedaling van de laatste jaren werd mede veroor zaakt door een sterke teruggang van het aantal gedwongen huwelij- - ken. Bij de ARP bestaat eveneens weer stand tegen de legalisatie van de abortus. Maar men is wel bereid in een wettelijke regeling anderen de vrijheid te geven besluit te nemen waar men zelf op tegen is. KVP-fractieleider Andriessen zin speelde hierop gisteren, toen hij de interruptie van de RKPN-er beant woordde: 'Ik vind, dat ik op dit moment ook niet met de heer Beu ker in discussie kan gaan over de vraag, of onder omstandigheden ie mand. die katholiek is in de wetge ving een regeling voor abortus kan treffen, die niet helemaal in over eenstemming is met de opvatting, die hij van uitz zijn geweten en van uit zijn religie daarover heeft.' Het is echter de vraag of het oppe ren van de mogelijkheid voor ande ren vrijheid voor abortus te schep pen de politicus Andriessen onder de rooms-katholieken in dank wordt afgenomen. In Haagse poli tieke kringen wordt erop gewezen, dat men in de fractie van de KVP niet voor deze vrijheid voor ande ren is. De commissie van de KVP en ARP werkt hard aan het wetsontwerp, zei Andriessen gisteren. In Den Haag wordt niet verwacht, dat het wetsontwerp de Kamer zal berei ken. wanneer de fracties van de KVP en ARP n'et het groene licht hebben gegeven. Dat 'groene licht' van de KVP is niet zeker. Het parlement, onder druk gezet door de ongeduldige D'66-ers. zal dan aangewezen zijn op de ontwer pen van Van Agt-Stuyt en Van Lamberts-Roethof met alle politie ke moeilijkheden van dien. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Surinaamse Nederlanders die op het moment dat Suriname onafhankelijk wordt in Nederland wonen, blijven de Nederlandse nationaliteit houden tenzij zij duidelijk hun voorkeur voor de nieuwe Surinaamse nationaliteit laten blijken. Maar die keuze zal materieel geen verschil ma ken voor deze mensen. Als zij voor het Surinamerschap kiezen, blijven alle materiële bepalingen van kracht, die nu voor hen gelden op grond van de Nederlandse nationaliteit. Dit is een van de nadere uitwerkin gen. die de Koninkrijkscommissie heeft geformuleerd in het advies aan dc regeringen in Den Haag. Paramaribo en Willemstad over de toekomstige onafhankelijkheid van Suriname. Op grond van dit advies zullen de drie regeringen later ge zamenlijk nader beslissen. De Ko ninkrijkscommissie is gisteren ge reed gekomen met haar opdracht ten aanzien van de onafhankelijk heid van Suriname Het eindrapport van de Konink rijkscommissie is vooral een nade re uitwerking van hetgeen eerder in de werkgroepen was overeenge komen. Met name aan het pro bleem van de nationaliteiten wordt in het rapport uitgebreide aandacht besteed, omdat dat een zeer gevoe lig punt is dat heel wat mensen in hun persoonlijk leven raakt en om dat daarover hier en in Surina me nogal wat losgemaakt is in kranten en op de radio en de tele visie. In het kort komt de voorgestelde regeling er op neer: Surinaamse Nederlanders in Suriname krijgen bij de onafhankelijkheid van hun land de Surinaamse nationaliteit (en verliezen dan de Nederlandse), Surinaamse Nederlanders die op dat tijdstip in Nederland zijn, be houden de Nederlandse nationali- tit. maar krijgen een soort 'slui merende' Surinaamse nationaliteit. Dat wil zeggen: zij krijgen volgens een zeer eenvoudige procedure de WADDINXVEEN Burgemeester C. A. van der Hooft (63) van Wad- dinxveen heeft zich zo kwaad ge maakt over het stemgedrag van zijn partijgenoten in de gemeenteraad dat hij heeft bedankt als lid van de ARP. Een gesprek met het bestuur van de plaatselijke kiesvereniging, aan wie hij zijn besluit schriftelijk meedeelde, heeft hem niet tot an dere gedachten kunnen brengen. De twee in het CDA samenwerkende ARP-raadsleden hadden namelijk in de raad tot tweemaal toe geweigerd in te stemmen met een voorstel van B. en W. om een tuinbouwbedrijf binnen de gemeentegrenzen te ves tigen. Volgens de in totaal vijf christen democraten is vestiging van een der gelijk bedrijf, waarvoor het college voortijdig een bouwvergunning had verleend, in strijd met het karakter van het betreffende gebied. De ne gentien raadsleden besloten in twee de instantie met het voorstel mee te gaan na het eerst van tafel te heb ben geveegd. DEN HAAG Ten aanzien van de kwestie van de nationaliteiten heb ben de Arubanen uit de Antilliaan se sectie van de Koninkrijkscom- missie een zelfde bezwaar gemaakt als de VHP-oppositie. Het Antilli aanse statenlid Varzaragay noemde het moreel onjuist dat iemand au tomatisch een andere nationaliteit krijgt, dus zonder dat hij er over geraadpleegd is of zijn stem kan laten horen. Formeel is dit Arubaanse voorbe houd van weinig betekenis, maar het kan straks wel belangrijk wor den als de onafhankelijkheid van de Antillen aan de orde komt. De Arubanen willen los van Curacao, en willen dus straks ook niets we ten van een Antilliaanse nationali teit. Zij willen niet door middel van deze automatische nationalitei- tentoescheiding hun eiland vast in de Antillen verankeren. Door nu bezwaar te maken, heeft men zich nu reeds tegen deze mo gelijkheid willen indekken. Surinaamse nationaliteit als zij te rugkeren in Suriname (en verliezen dan ook de Nederlandse nationali teit, want dubbele nationaliteit is er in deze voorstellen niet bij). Dat lijkt onbillijk ten opzichte van Surinaamse Nederlanders die in Suriname zijn. Zij krijgen straks automatisch één nieuwe nati onaliteit. terwijl hun landgenoten in Nederland met die sluimerende Surinaamse nationaliteit erbij toch zeker zoiets als anderhalve nationa liteit hebben. Prof. mr. J. van der Hoeven, de voorzitter van de Nederlandse sec tie van de Koninkrijkscommissie, wees er echter op dat voor Surina mers in Nederland straks de bepa lingen uit de Wet op het Nederlan derschap gaan gelden, bepalingen waardoor iemand die, om wat voor reden dan ook. zijn Nederlandse nationaliteit heeft verloren, deze volgen^ een zeer eenvoudige proce dure kan terugkrijgen. Nadrukkelijk is afgewezen de toe scheiding van de Surinaamse natio naliteit op grond van een bepaalde datum waardoor dus bijvoor beeld alleen zij die vóór die datum in Nederland woonden, de Neder landse nationaliteit mogen behou den. Ook de Surinamer dus. die bij wijze van spreken aan de voora vond van de onafhankelijkheid van zijn land naar Nederland emigreert, behoudt op grond van het 'tijdig binnen zijn' zijn Nederlandse nati onaliteit. De Koninkrijkscommissie heeft daarbij overwogen dat de nationali teiten-toescheiding een oneigelijk en ondoelmatig middel is (en zal zijn) voor regeling van de migratie, en daarvoor dus ook niet gebruikt mag worden. Verder bevat het eindadvies onder andere een al eerder gepubliceerd voorstel om de ontwikkelingssa menwerking te institutionaliseren (dus los te maken van allerlei toe vallige omstandigheden) gedurende een periode van dertig jaar. Dit zou gebeuren door middel van een spe ciale ontwikkelingsraad met een Surinamer als voorzitter Minderheidsnota Bij het advies van de Koninkrijks commissie zijn vier minderheids conclusies gevoegd alle vier af komstig van de Surinaamse VHP- oppositie. Deze punten betreffen: Ten eerste: de kwestie van de nati onaliteiten. De VHP wil onder an dere Surinamers zowel in Neder land als in Suriname enige tijd na de onafhankelijkheid een dubbele nationaliteit laten. Ten tweede: de VHP-oppositie wil dat het Statuut niet opgeheven wordt als niet Suriname op dat. moment een deugdelijke grondwet heeft waarin. Ter derde: de rechten van de be volkingsminderheden deugdelijk zijn omschreven en met waarbor gen omgeven. Ten vierde: de VHP-oppositie wil dat de ontwikkelingssamenwerking na de onafhankelijkheid nader ge- precisieerd wordt (met name wordt er aan gedacht dat er een vaste en onwrikbare 'bodem' onder deze hulp wordt gelegd). (ADVERTENTIE) m—Nflwwm» LEIDEN Enkele gedetineerden hebben de stoot gegeven let oprichting van de Bajeskrant, waarvan het eerste nummer vandaag verschijnt De krant, die zes maal per jaar zal uitkomen, wil onder meer een discussie op gang brengen over het Nederlandse gevangenissysteem. lopclijk is uw enkel niet ge- fzen. voordat ik met mijn ok klaar ben'. (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! De Bajeskrant wordt uitge geven door een werkgroep waarin onder anderen ex- gedetineerden. Inrichtings functionarissen en studen ten zitting hebben. De Coornhertliga. die zich inzet voor een hervorming van de strafrechtspleging, zal de uitgave financieel steunen en ook adviserend optreden. Het blad wil zowel informa tiebron voor als spreekbuis van gevangenen zijn. Behal ve op de gevangenen zelf richt het zich ook op hun familieleden en up andere geïnteresseerden in het ge vangeniswezen. De werk groep stelt zich op het standpunt dat het gevange nissysteem op sterk verou derde opvattingen over mens en maatschappij stoelt en dat de Bajeskrant tot taak moet hebben deze op vattingen aan de kaak te stellen en bekendheid te ge ven aan nieuwe inzichten. 'In deze zin', aldus de werk- groep, 'zal de krant een 'kraakkarakter' hebben en zal hij als pressiemiddel kunnen fungeren met be trekking tot de gevestigde autoriteiten zoals bijvoor beeld het ministerie van justitie, directies van inrich tingen, parlement e.d.' De inhoud van de Bajes krant zal bestaan uit artike len van gedetineerden en ex-gedetineerden, artikelen van hun familieleden, stuk ken met praktische infor matie voor de gevangenen en hun (vaak in onaange name omstandigheden ach terblijvende) verwanten, bijdragen over het opspo- rings-. vervolgings- en straftoemetingsbeleid, over het gevangeniswezen en de reclassering en over het po- litie-apparaat. De twaalf pagina's grote, in offset gedrukte Bajeskrant zal in stand kunnen worden gehouden bij een abonnee- aantal van minstens 750. Een jaarabonnement kost 9 gulden: gevangenen en hun naaste familieleden zullen 3 gulden gaan betalen. Losse nummers, In de boekhandel verkrijgbaar, gaan 1,50 gul den kosten. Het eerste nummer, in een oplage van 2000 exemplaren, zal vanmiddag officieel het licht zien bij het Huis van bewaring in Rottterdam. na een korte demonstratieve tocht door de stad. Later op de middag zal aan de ver schijning van de Bajeskrant ruchtbaarheid worden gege ven met een demonstratie op het Plein in Den Haag. tegenover het ministerie van justitie. Het ministerie zou tegen verspreiding van de Bajes krant in gevangenissen en huizen van bewaring in principe geen bezwaar heb ben. Als de distributie nu of naderhand of tegenwerking van de (censurerende) di recties van strafinrichtingen stuit, zal worden overgegaan tot illegale verspreiding, waartoe voorzieningen zijn getroffen. Wie zich wil abonneren, kan het abonnementsgéld over maken op postgiro 213550 van Anna Bos in Leiden, onder vermelding van 'abon nement Bajeskrant'. POSTBUS 54 - BERGEN NH Israël: 318 maart 1027 maart 28 april13 mei 12—29 mei 1690 1790 ƒ1690 1690 1690 1790 Jordanië en Israël: 621 oktober 1690 Rusland: 28 maart11 april 519 augustus 1250 1650 Suriname-Antillen: 1329 maart ƒ2200 Indonesia: 14 juli3 augustus 21 juli10 augustus 626 oktober ƒ3625 ƒ4175 3725 3625 3625 Afrika: Kenya en Tanzanya 19 augustus—5 sept Kenya, Zambia. Malawi 26 augustus12 sept. 1975 ƒ2750 Naast dit programma is verschenen een programma jongerenreizen naar Israël. Afrika. Indonesia Alle reizen pei KL M Uitvoerige p« op aanvraag

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5