paaien, maar ¥eet niet hoe Salisbury drinkt zich moed in met echte whisky /retoria wil kleurlingen [W/KWARTET ZATERDAG 12 OKTOBER 1974 BUITENLAND T11/K15 00,- ach- Jrott iken, ;rote 00,- p de het r H. Biersteker ikel- ners 0°-- LIMO-MANNE STAAN OP SUID AFRIKASE GRENS. Een een- om van wakker te liggen iri de Zuidafrikaanse pers. De aan- hsje 'ers' de 'moordenaars' en de 'terroristen', zoals minister van oo.—nsie Botha ze pas nog noemde, vormen thans de regering van ?ter' buurstaat. De oppositie drong er bij hem op aan zich van nu at beleefder uit te drukken omdat er tenslotte met deze men- Qe0cel' zaken gedaan moeten worden over de stroom van de tuin ira Basadam, over de verbindingslijnen met Lourengo Mar- bad king 30.- and. jpen ndien had immers de premier de overgangsregering Joachim lers.^ano begin augustus al verze- dat hij niet van plan was om in Zuidafrikaanse aangelegen- te mengen? Maar de natio- ter-feen hebben er moeite mee die aap- ang te maken. Zij barstten :ing in hoongelach uit toen Colin deleider van de Progressieve de kranten voorhield dat het och ook eens uit moest zijn die spotprenten, waarbij de staten zo niet als apen, ;rra«och als primitieve inboorlin- lingi kompleet met neusbeentjes, (O.-jen afgetekend. Het werd als rotebverdreven fijngevoeligheid af- ïersjan. der- 30.- i iii.- )0,rs zich ook zullen aanpassen, CV prominente leden van het ka- ïers. John Vorster deed het •0.— ensvlug. Op een vraag van een week-correspondent hoe hij voelde met een onafhankelijke e staat aan zijn onmiddellijke raa Igrens, zei hij in volle ge- nenjsrust dat daar niets vreemds was: 'we zijn zélf ook bezig meer zwarte staten om ons te creëren door de thuislan- tot onafhankelijkheid te bren- Zowel hij als zijn minister buitenlandse zaken Hilgard r hebben sinds de machtso- acht aan het FRELIMO in mbique begon niet anders ge- dan hun goede nabuurschap r ieden en zelfs hulp bij de eco- sche ontwikkeling. 0.— loon bij vele blanken de ver- ng daartoe groot moet zijn ge lige met hoeveel moeite de Afri- ïrnet heeft de regering geen man lig- een wapen naar Mozambique 0.— doorfilteren ten tijde van de iderke opstand veel uitgeweken igezen in Zuid-Afrika waren - woedend over. Toen het FRE- CV de grens naar Zuid-Afrika as- indelde voor verdere vluchtpo- •ekten van blanken verklaarde ook -Afrika op zijn beurt geen Por iën meer te zullen toelaten. In loop zijn er nog tientallen ugezen ver bezijden de door- - tosten het Kruger-Wildpark in- age. licht, waar de wildwachters hen mer iddellijk moesten opsporen om :eu- Dorkomen dat zij op een kudde irde nten zouden inlopen. 0 - inmenging en vriendelijke na- schap dus. maar ondertussen gaan met zich tot de tanden te ipenen. De Afrikaner-pers be- regelmatig verzekeringen van en, -Afrika's militaire kracht. Mi- ir Botha heeft achtereenvolgens laard dat het land zijn eigen igsschepen en zijn eigen tanks gaan bouwen en op de laatst- uden vlootdag slopen kikvors- nen onder dezeespiegel uit het op om terroristen te lijf te En als het waar is, dat Zuid- i bezig is de Soutwest otc :an Peoples Organisation APO) uit te nodigen om deel te en aan een nieuwe politieke «stemming voor Namibië, dan de eerste overweging daar- jge er wel een strategische zijn: zeer aanzienlijke inkorting van llefensielijn. iriel gepraat gebied worden telkens lieve dingen gezegd, maar oproepen van uver- heidswege aan het blanke publiek om hen minder te Schofferen en zelfs aan de politie om hen niet meteen op te pakken als ze hun pas vergeten zijn. zijn natuurlijk heel wat anders dan rechtszekerheid. Er lijkt een soort taakverdeling in het kabinet te zijn: de éne minister zegt eens iets aardigs, maar indien dit hoop mocht wekken staat er een andere minister klaar om elke illusie weg te nemen. Vooral de sterke man van binnenlandse za ken, Connie Mulder, houdt ervan de zaken duidelijk te stellen. Toen het dagblad 'Rapport' een artikel had geplaatst waarin gepleit werd voor echte parlementaire vertegen woordiging van de tweemiljoen kleurlingen, deed deze minister de opmerkelijke uitspraak: 'Het is ze ker het recht van de kleurlingen om rechtstreekse vertegenwoordi ging te vragen, maar dan is het ook het recht van de blanken om ja of nee te zeggen en tot op heden zegt de blanke néé Enerzijds, anderzijds Daarmee zitten we in het hart van de discussie die deze hele zomer al woedt over de toekomst van de kleurlingen in Zuid-Afrika, tegen woordig door veel Afrikaners' Piet iets meer warmte als 'ons bruin- mense' aangeduid. Het dilemma waarin de nationalisten ten aan zien van deze bevolkingsgroep zit ten is in een paar woorden uitge legd: enerzijds zouden de nog geen vier miljoen blanken in een sterke re positie temidden van de zwarte bevolking komen te staan indien zij de twee miljoen kleurlingen in hun macht zouden doen delen. An derzijds zouden de kleurlingen, in dien zij een waarlijk evenredige wordt overigens ook een aantal tukken van de Nationale Partij duidelijk dat een ietsje .betere inverhoudinge-n het land in de des gevaars ook wel te stade komen. Maar de gedachtenwis- hg daarover in de spraakmaken- blanke gemeente is nog even lel als altijd. De nationalisten ven rotsvast dat zij de versnip- Ie thuislanden kunnen doen roeien tot onafhankelijke zwar tten (Transkei nu zelfs al bin- vijf jaar) ofschoon zij zelfs uit eigen Nederduits Gereformeer- Kerk moeten horen dat daar altijd veel te weinig werkgele heid voorhanden is. Over de miljoen zwarten in het blanke Minister van binnenlandse zaken Conny Mulder vertegenwoordiging in het parle ment kregen zoiets als zestig zetels moeten hebben en daarmee zou de finitief het einde zijn gekomen van de oppermacht va# de National Partij. De jaarlijkse motie van wantrou wen van de engelssprekende Vere nigde Partij tegen de regering werd dit jaar met 119 tegen 45 stemmen verworpen. De Afrikaners kunnen tegenover de engelssprekende par tijen volkomen hun gang gaan ten zij deze een sterke bondgenoot in het parlement krijgen. Het ligt voor de hand dat de regering er vooral door Nico Kussendrager It is menens. Met de dood in de ogen keren twee blanke konstabels in Zuid-Afrika terug. Zij heb- bij Mount Darwin in Noord-Rhodesië onder mortiervuur gelegen. Met hetzelfde vliegtuig is het ffelijk overschot van een kameraad terug gebracht, die het niet heeft overleefd. Een foto op de brpagina van 'De Burger' die blank Zuid-Afrika tot nadenken stemt. Niet alleen over de relaties t het blanke minderheidsregime in Rhodesië, maar ook over de rassenverhoudingen in eigen land. deze pagina worden de reacties in Rhodesië en Zuid-Afrika op de gebeurtenissen in Portugals jpiikaanse gebieden gepeild. de Verenigde Partij van verdenkt de kleurlingen te hebben aangezet tot een steeds krachtiger stellen van hun eis tot parlementaire ver tegenwoordiging. Kleurlingenraad De kleurlingenbevolking, die dezelf de geschiedenis, taal en cultuur heeft als de Afrikaners, is sinds de nationale partij in 1948 aan de macht kwam in twee etappes van haar vertegenwoordiging in het parlement beroofd. Er is nu een aparte Vertegenwoordigende Kleur lingen Raad. die als een smekeling naast het blanke parlement staat en tot nu toe door de regering 'bediend' kon worden via het toet senbord van twintig door haar te benoemen leden. Daardoor kon de welwillende Federale Partij van Tom Swart óók als zij bij verkie zingen verloor via benoemingen voldoende gestut worden tegenover de ongehoorzame Arbeiderspartij van Sonny Leon, die met zijn ver zet tegen de apartheid een veel grotere aanhang onder de kleurlin gen heeft. Maar dit jaar is het misgegaan. Op 19 juli kwam president Fouché nog zélf de zitting van de Kleurlingen- raad openen, een ongedachte eer. maar nog geen tien dagen later lag de hele raad op de schroothoop. Dat kwam omdat ook Federalen in het zicht van nieuwe verkiezingen onder de kleurlingen niet meer wisten hoe ze dit 'circus' moesten verdedigen. Zij vlelen.de Arbeiders partij bij in haar verwerping van de 'afzonderlijke ontwikkeling' en in haar eis tot rechtstreekse verte genwoordiging van de kleurlingen in het parlement. Gepaard daarmee ging het besluit om de kleurlingen- raad op te heffen. Op 24 juli werd het aangenomen en het sloeg als een bom in. Scheurtjes De uitwerking van deze bom moet niet onderschat worden: het kamp van de Nationale Partij vertoont scheurtjes. Het dagblad Rapport vertolkte de gevoelens van veel Af rikaners in Kaapland toen het een artikel toeliet waarin voor directe vertegenwoordiging van de kleur lingen in het blanke parlement werd gepleit. Onmiddellijk daarop sloeg minister van binnenlandse za len Connie Mulder terug met de op merking dat dit 'onverantwoorde lijke journalistiek was en dat er niets van in zou komen. Maar dezelfde dag schreef ook het Afrikanerblad Die Vader land in een hoofdartikel over de kleurlingen: 'Zij zitten nu al jaren lang in een politiek luchtledig, op zichzelf een ernstige aanklacht te gen de Afrikaners en hun regering. Wij weigeren hen een eigen thuis land. Wij weigeren hen ook politie ke assimilatie. Wij zoeken maar zonder ons te haasten naar een compromis dat wij nog niet hebben kunnen vinden. Kan het de kleur ling kwalijk worden genomen als hij terecht of ten onrechte met frustratie en bitterheid tot de ge volgtrekking komt dat wij hem als tweederangs-burger beschouwen?' Eind augustus heeft Vorster een gesprek met de fractieleiders in de Kleurlingenraad gehad, waarvan veel ophef gemaakt is en sindsdien schermt hij met allerlei indrukwek kende woorden om zijn welwillend heid jegens de kleurlingen te to nen, zoals een 'consultatieve kabi netsraad' met de kleurlingen die vier keer per jaar "zou moeten wor den bijeengeroepen. Tot nu toe on derstrepen zulke begrippen alleen maar zijn verlegenheid met de zaak. Nóg een gezaghebbende stem in het Afrikaner kamp verhief zich inmiddels ten gunste van politieke machtsdeling met de kleurlingen, het was die van Piet Marais die hen beminnelijk 'bruine Afrikaners' noemde. Nu was de beurt aan de minister van Arbeid, Viljoen, om te zeggen dat hier nooit iets van in kon komen. Maar het idee blijft spoken ook Die Transvaler heeft er nu al voor gepleit. Eén ding is het meest opvallend sinds de koloniale rijken benoorden Zuid-Afrika bezwijmen: blank is driftig bezig met machtsberekening. Men hoort het ook aan de manier waarop minister Viljoen de gedach te aan zwarte vakbonden afwijst: dat zou een zwarte organisatie met 2,6 miljoen leden mogelijk maken aan welks genade het hele bedrijfs leven zou worden overgeleverd. Vil joen houdt het maar liever op de 'schakelcomités' per bedrijf. Die vertegenwoordigen nu samen al een half miljoen zwarte werknemers, die elk op eigen houtje moeten onderhandelen, dat is veiliger. Stel Je voor dat de energie, die de afge lopen anderhalf jaar in driehon derd plaatselijke stakingen vrij kwam eens landelijk werd gebun deld! Zwarte macht Zulke rekensommen maakt men nu ook ten aanzien van de kleurlingen. Wat een vergroting van de blanke groep! Maar ook: wat een gevaar dat ze met de Sappen (de engels- sprekenden) zullen meestemmen tegen het regeringsbeleid. Als hun nu al Jaren voortdurende vernede ring voortgaat dan krijgen de woorden van Sonnie Leon gewicht, 'dat de regering zich moet voorbe reiden op een dag van verantwoor ding. En als die komt zal zij de kleurling niet aan haar zijde vin den omdat de onderdrukte niet ge- In het witte, twee verdiepingen hoge parlementsgebouw in de Rhodesische hoofdstad Salisbury spreekt blank steeds onverzoen lijker over zwart. André Ho'land, die voor Noord-Salisbury in de volksvertegenwoordiging zit, vat de gevoelens samen: 'Ik geloof dat het van levensbelang is dat de guerrilla's in dit land de ko mende maanden een goed pak slaag krijgen, zodat zij zich niet in een heilloos avontuur tegen de regering zullen storten'. neigd is zijn onderdrukker te ver dedigen'. Leon zei dit in Umtata, de hoofdstad van het grootste zwarte thuisland Transkei. Zijn Arbeiders partij voelt zich duidelijk een deel va*i 'black power'. David Curry, tweede man van de Arbeiderspartij, die ook af en toe in Beyers Naudé's blad Pro Veritate schrijft, schetste heel helder het Kleurlmgenleider Sonny Leon gevaar, dat de kleurlingen zich om een schotel linzemoes in het blan- kendom zullen laten inlijven. Hij zei: 'Wat dan met onze zwarte broeders? Willen wij als deel van de blanke gemeenschap mede-on derdrukkers worden? Zolang de zwarte mens niet vrij is kan ik ook niet vrij zijn. Ik kan aan blank Zuid-Afrika mijn loyaliteit of het bloed van mijn zoon aan de lands grenzen niet aanbieden tenzij er volledige burgerrechten zijn voor allen in dit land'. Witjukskei In de discussie binnen de Nationale Partij is nu ook het denkbeeld van een apart thuisland voor de kleur lingen weer van stal gehaald. Lofty Adams, de geestige woordvoerder van de Arbeiderspartij heeft een dergelijk 'thuisland' met een vari ant op Transkei, Ciskei enzovoort al aangeduid als: Witjukskei... Ook zwarte nationalisten die niet tot de guerrilla-beweging behoren krijgen kritiek van de blanke Rho- desiërs. Voorzitter Desmond Frost van het regerende Rhodesische Front vindt dat de zwarten de laat ste tijd al 'teveel speelruimte' heb ben gekregen, 'tot nadeel van het land'. Hij vreest dat het niet lang meer duurt of de zwarte nationalis ten sluiten zich aan bij de guerril la-bewegingen. Als dat gebeurt wordt de strijd tegen de zwarten 'een zaak van alledag', tenzij de regering nu hard optreedt, aldus Frost. Volgens hem zijn de zwarten nationalisten in het land niet uit op meer politieke en economische vrijheid, maar zijn zij 'machtswel lustelingen'. Het kwart miljoen blanken in Rho desië (tegen vijf miljoen zwarten) sluit de gelederen. Dat blijkt al leen al hieruit dat het Rhodesische Front bij de jongste verkiezingen (in juli) alle vijftig blanke zetels in de volksvertegenwoordiging wist te winnen. Met ondanks de sancties nog steeds verkrijgbare Schotse whisky drinken de kolonisten zich moed in. Hun positie is nijpender geworden door de onafhankelijk heid van Mozambique. Rhodesië hangt met een amper tweehonderd kilometer lange grens langs de Limpopo nog aan het blanke bol werk Zuid-Afrika, maar ligt verder als een 'blank eiland in een zwarte Zuidafrikaanse steun? Het is de vraag hoe lang Zuid- Afrika «nog steun geeft aan Rhodesië. Op het ogenblik liggen een paar duizend Zuidafrikaanse militairen langs de Rhodesische grenzen als steun tegen de guerrilla's. Politiek staat Zuid-Afrika in naam nog ach ter de Rhodesische eerste minister Ian Smith, maar die houding be gint steeds meer te kenteren. Openlijk wordt dat niet toegegeven, maar het kan wel worden afgeleid. Niet in het minst uit een verkla ring van Ian Smith zelf. Hij waar schuwde Zuid-Afrika onlangs dat het zichzelf niet zal redden door Rhodesië uit te leveren aan 'de zwarte krachten in Afrika'. 'You are next on the list' (jij bent de vol gende). hield hij de Zuidafrikaanse eerste minister John Vorster voor. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Hilgard Muller heeft eveneens een hint in die richting gegeven. Tijdens een op merkelijke toespraak tot het Zuid afrikaanse parlement half sep tember erkende hij het 'recht van zelfbeschikking van zwarte vol keren', noemde hij 'kolonialisme en neo-kolonlallsme in iedere vorm onaanvaardbaar'. Hij verzekerde: 'Als de zwarte bevolking in een buurland van Zuid-Afrika het recht in eigen handen neemt, zal Zuid- Afrika niet bang worden en weg rennen'. Muller voegde er aan toe: 'Hoewel we terrorisme veroordelen en het zullen blijven bestrijden, hebben we als regering én als Zuid afrikanen begrip en waardering voor zwart nationalisme'. De Engelse eerste minister Harold Wilson heeft al ronduit gezegd dat Zuid-Afrika het regime-Smith wil laten vallen en heeft aangedrongen op een spoedige regeling met Enge land. (Acht-en-half jaar geleden riepen de blanke kolonisten in Rhodesië eenzijdig de onafhankelijk heid uit. Een oplossing van het geschil met moederland Engeland in deze zou neerkomen op een zwarte meerderheidsregering). John Vorster heeft gezegd niet te weten waar Wilson dit vandaan heeft, maar deze verbazing kan de veran derende houding van Zuid-Afrika niet verhullen. De uitspraak van wijlen eerste minister Hendrik Ver woerd dat 'het beter is te onder handelen met een sterk zwart Rho desië dan met een zwak blank', be gint actueel te worden. Realisme, geen vriendschap De vriendschap voor Rhodesië heeft in Zuid-Afrika plaats gemaakt voor realisme. Pretoria heeft steeds min der voordeel bij het laten voort bestaan van de huidige 'toestand. De Zuidafrikaanse steun voor Rho desië heeft een 'uitwaartse' politiek ten opzichte van zwart Afrika on mogelijk gemaakt. Deze politiek was erop gericht akkoorden te slui ten met Afrikaanse staten en de Afrikaanse markten open te leggen voor de Zuidafrikaanse Industrie. Militair-strategisch is Rhodesië van minder belang nadat Mozambique uit het blanke front is gevallen. Bovendien bestaat het gevaar, dat de blanke kolonisten in Salisbury Zuid-Afrika meesleuren in hun ho peloze strijd en dat wil Pretoria voor alles vermijden. Om al deze redenen taant haar steun aan Sa lisbury. Behalve in een politieke, afzonde ring komt- Rhodesië ook steeds meer in een economisch isolement. Niet alleen door de sancties van de Vere nigde Naties tegen het land, maar nu vooral door zijn ligging. Rhodesië is een binnenstaat (grenst niet aan zee) en moet dus al zijn produkten via andere landen uitvoeren. Toen Mozambique nog Portugees was, was dat geen probleem maar nu ls er voortdurend het gevaar dat Mo zambique de Rhodesische uitweg naar de Indische Oceen afsluit. Om risico's in de toekomst uit te slui ten mikt Salisbury op Zuid-Afri kaanse havens. Op 10 september kwam een tweede spoorlijn klaar twee jaar eerder dan gepland. Aan een derde verbinding wordt ge werkt. Maar ook hier rijzen proble men omdat Zuid-Afrika niet zegt mee te werken aan 'illegale' uit voer. Bovendien dreigt een opeen hoping van goederen omdat de Zuidafrikaanse havens de stroom niet aankunnen. In ieder geval worden de transportkosten voor Rhodesië groter vanwege de grotere afstand. Ook de 'leegloop' begint voor Smith een steeds groter economisch pro bleem te worden. Steeds meer kolo nisten verlaten vanwege de benar de omstandigheden het land, en het aantal immigranten is sterk afgenomen. De onafhankelijkheid van Mozambique heeft dat proces alleen maar versneld. Daarbij geno men de bevolkingsgroei van 3,6 pet. van de zwarten die de groei van de vergrijzende blanke bevolking ver -overtreft wordt de verhouding tus sen blank en zwart steeds 'schever'. Vanwege deze demografische ont wikkeling (en niet omdat er zo weinig land is, zoals de regering zegt) krijgen veel zwarte vrouwen nu alleen een baan als zij voorbe hoedmiddelen gebruiken. Er is een toenemend tekort aan geschoold personeel in Rhodesië. De regering probeert het nu door dure reclame campagnes in het buitenland aan te trekken, maar de Afrikanen vin den dat de regering voor betere opleiding moet zorgen, zodat zij die banen kunnen innemen. Frelimo-wapens Naast politieke en economische problemen krijgt Smith door de on- afhankelijkheid van Mozambique meer militaire moeilijkheden. Het 1 ligt voor de hand dat wapens van de succesvolle bevrijdingsbeweging voor Mozambique (FRELIMO) zullen overgaan naar de ZANU (Zimbabwe African National Unl- on). Zibabwe is de Afrikaanse naam voor Rhodesië). ZANU-voor- f zitter Herbert Chitepo zei mij on- langs dat de bevrijdingsbeweging in - zo'n 75.000 vierkante kilometer in hel noorden van het land opereert, ofwel bijna twintig pet. van de totale oppervlakte van het land. In het gebied wonen ongeveer twee miljoen mensen. Van 'bevrijd gebied' wil hij niet spreken omdat het regime Smith nog steeds 'speldeprikken' uitdeelt. onder andere met helikopters waar- tegen ZANU weinig kan onderne- men. Ook heeft Smith versterkte t dorpen laten aanleggen, waarin nu l meer dan vijftigduizend zwarten wonen, zogenaamd om hen tegen l de guerrilla's te beschermen, maar in feite om hen van de guerrilla's j te scheiden. Dat is een taktiek die ook de Portugezen In hun koloniën hebben toegepast zij het zonder succes. De ZANU heeft haar kaarten gezet - op militaire strijd en wil bijvoor beeld niets meer van doen hebben met de Afrikaanse Nationale Raad i van de zwarte bisschop Abel Moe- zorewa. Moezorewa heeft met J Smith onderhandeld en steeds mer tegemoetkomingen gedaan', aldus Chitepo. 'Smith zelf heeft gezegd nooit een meerderheidsbewind te zullen aanvaarden. Daarom is de tijd van onderhandelingen nu voor- bij'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15