yrië verhardt isen aan Israël mm Brits Lagerhuislid: je moet het willen wezen IIÉMÈlC ffiNiiUK öbelprijs voor drie derzoekers van cel Wilbur Mills is betrokken bij een schandaaltje Brussel wil noodhulp voor Italië singer vandaag naar Damascus heeft nu informateur Terugnaar de natuur. Weg uit de consumptie maatschappij! Vijfling maakt het uitstekend Swaran Singh door Chavan vervangen Zuid-Afrika voor Veiligheidsraad? Schmidt naar Ford Groot gasveld in Italië aangeboord 60765+ers gratis reisdagen. T8, ^KWARTET VRIJDAG 11 OKTOBER 1974 BUITENLAND T7/K9 10, DAMASCUS (AP, Reuter, UPI) Syrië heeft zijn eisen jegens 1 verhard en verlangt een verdere terugtrekking van Isrkëlische troe- ïit het heuvelland van Oolan. raël dat niet. dan zal Syrië n het akkoord te verlengen iheiding van troepen, dat ilgende maand afloopt. On- akkoord zijn thans 1200 appen van de Verenigde jestationeerd in de bufferzo- Golan. Oo zou Israël een aoruit moeten doen in de van de erkenning van de van de Palestijnen. Dit diplomatieke waarnemers ascus gemeld. tijdschrift Arab World, dat iet verschijnt, heeft gemeld ië heeft besloten van Israël te eisen dat deze zijn troepen ver der terugtrekt uit het Golangebied als voorwaarde voor de verlenging van het VN-mandaat in dat gebied. De Syrische eis is een nieuwe hin dernis voor de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Henry Kissinger, die een nieuwe diploma tieke actie is begonnen in het Mid den-Oosten. Kissinger gaat vandaag met de Syrische leiders praten. Aangenomen wordt dat Kissinger zal proberen het troepenscheldings- akkoord tussen Israël en Syrië met zes maanden te verlengen. President Hafez Assad van Syrië zijn de kleinste 'afgeronde' nen van planten en dieren, het algemeen afmetingen iele honderdste millimeters. door een mikroskoop blij- te bestaan uit een nog veel kern (waarin de erfelijke lappen zijn vastgelegd), 3 door het zogenaamde pro- a, waarin de stofwisselings- >n plaatsvinden. Claude werkte in 1945 nier uit om door middel van geren de kernen van een ïoeveelheid cellen apart te den. Daardoor werd het t eerst mogelijk, onderdelen len apart te bestuderen, een ire voorwaarde om er achter hoe de complete cal Zijn leerling Palade werkte mee en publiceerde 'een er elegante serie publicaties' «passingen van deze tech- ldus de Zweedse akademie ;enschappen. lifugetechnieken zijn sinds- der uitgewerkt en verfijnd, eiden van allerlei verschil- elonderdelen die in het pro- a rondzwemmen of aan vastzitten is sindsdien een g te denken standaardtech- de celbiologie geworden, or De Duve ontdekte op die een nieuw soort onderdeel illen. de lysosomen. Deze die zo Klein zijn dat ze n gewone mikroskoop over ofd gezien worden, spelen angrijke rol bij de afbraak valstoffen en ongewenste Jringers in de cel. van deze lysosomen heeft ijke medische kanten. Een aangeboren stofwisselings- is op defecten van de lyso- terug te voeren Ook bij een andere ziekteprocessen spe- ien rol. Prof. De Duve con- rt zich aan de Rockefeller iteit in New York, waaraan f. Claude verbonden was. op Ische toepassingen van deze Vorig jaar werd hem door linklijke Nederlandse akade- n wetenschappen de Dr. H. ekenprijs toegekend, laude begon zijn carrière in als metaalarbeider. Tijdens te wereldoorlog werkte hij Britse inlichtingendienst in elgië. Na de oorlog werd hij. (Reuter) President Gio- £one van Italië heeft giste- voorzitter van de Senaat, de i-democraat Giovanni Spag- erzocht de mogelijkheden te leken voor de vorming van luw kabinet. 11 i zal nagaan of de chris- doeraten, socialisten, soci- ïocraten en republikeinen zijn weer een coantie-k'abi- centrum-links samen te .een uitweg ziet uit de ern- olitieke crisis kan de presi- een formateur aanwijzen, en verwacht zal dit Aminto- ani zijn. de secretaris-gene- m de christen-democraten, een formatie-opdracht zou aanvaarden als er geen ga- zijn voor succes. Het boek van Jacques Massaorier die zijn goed betaalde baan er aan gaf, met zijn gezin de cons ump tie-maats chappy verliet en een nieuw leven begon op het land. In 192 bladzijden op royaal formaat, met 350 teke ningenvan hemzelf, vertelt hij hoe te leven bij een terugkeer naar de natuur. bij elke boekhandel Na 1 januari 1975 f 24,50 (voor zover nog verkrijg baar) zou Kissinger een kaart willen overleggen van gebieden waaruit Israëlische troepen moeten verdwij nen. Dit gebied zou onder meer de landbouwstreek om de stad Koenei- tra omvatten. Het blad Arab World meldde dat Assad Kissinger zal zeg gen dat de wederopbouw van Koe- neitra onmogelijk is zolang Israël het grootste deel bezet houdt van het landbouwgebied in de buurt van de stad, alsmede van de strate gisch gelegen heuvels, die de verla ten stad overzien. Kissinger w inzicht door scheiding in onderdelen [HOLM (Reuter, UPI) De Nobelprijs voor geneeskunde ekend aan drie biologen die de grondslag hebben gelegd voor derne celbiologie. Het zijn de Belg Albert Claude (75), de menië geboren Amerikaan George Emil Palade (68) en de in ind geboren Belg Christian de Duve (57) ondanks zijn onvolledige vooroplei ding toegelaten tot de universiteit van Luik. waar hij op 29-Jarige leeftijd afstudeerde in de medicij nen. Daarna emigreerde hij naar Amerika, waar het Rockefeller in stituut hem betere onderzoekfacili teiten kon bieden. (ADVERTENTIE) Minister Kissinger heeft gisteren langdurig overleg gepleegd met de Egyptische president Sadat en zijn Egyptische collega Ismail Fachmy. Het overleg zou in een uitstekende sfeer zijn verlopen. Volgens waar nemers is Kissinger er vooral op uit Egypte te bewegen niet te haastig te besluiten tot hervatting van het Midden-Oostenoverleg in Genève. Kissinger zou vrezen dat de Sowjet- Unie op de Geneefse conferentie de Palestijnse kwestie zou opkloppen, waardoor vorderingen in de rich ting van verdere troepenscheiding zouden worden geblokkeerd. Ook zou Kissinger Israël meer tijd willen bieden om zich over hun standpunt jegens de Palestijnen te beraden. Kissinger gaat dit week einde naar Israël. De Israëlische premier Jitzak Rabin had al gezegd dat zijn regering bereid is tot con- cessiés. Israël zou eventueel ook bereid zijn tot concessies in ruil voor Arabische verklaringen dat oorlog zou worden vermeden. Een terugkeer naar de grenzen van voor de juni-oorlog zou echter onaan vaardbaar zijn en Israël zou verde digbare grenzen moeten houden. Het in Beiroet verschijnende dag blad An Nahar heeft bericht dat president Sadat van Egypte en de Jordaanse koning Hoessein in juli een 'geheim akkoord' heoben ge sloten dat Sadat zelf overleg zal beginnen voor een troepenschei ding tussen Israël en Jordanië Sa dat zou zich inzetten voor een op lossing van het conflict tussen Hoessein en de Palestijnen over de troepenscheiding en de toekomst van de door Israël bezette westelij ke Jordaanoever. An Nahar zei een en ander te heben vernomen uit goed ingelichte Arabische bronnen. Doel van Sadat was een verenigd Arablsch-Palestijns front te vormen bij de toekomstige Geneefse top over het Midden-Oosten. Karen en Charles Rohrer kijken in een ziekenhuis in Baltimore (VS) trots naar één van hun pas geboren kinderen: Karen kreeg dinsdag een vyfling (vier meisjes en een jongen) die het volgens de artsen voor hun grootte uitstekend maken. Troepen De Egyptische minister van defen sie Achmad Ismail heeft bekendge maakt dat Egypte nieuwe speciale militaire eenheden heeft opgeroe pen, die worden ingezet voor het geval het vredesoverleg met Israël mislukt en een nieuwe oorlog zou uitbreken. Ismail zei een en ander in een vraaggesprek met het Egyp tische dagblad Al Gomhoeria. Israëlische troepen hebben gisteren tientallen orthodoxe joden verwij derd. die zich illegaal hadden ge vestigd op bezet gebied op de wes telijke Jordaanoever. De joden, die tegen teruggave van dit gebied aan Jordanië gekant zijn, hadden 300 man sterk opnieuw een kamp ingericht ten westen van Jericho. Woensdag zouden zestien Israëli sche militairen gewond zijn geraakt bij pogingen de kolonisten te ver wijderen. NEW DELHI (AP) Aan de voor avond van het bezoek van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger aan India heeft premier Indira Gandhi minis ter van defensie Y. B. Chavan tot minister van buitenlandse zaken benoemd, in de plaats van Swaran Singh, die nu minister van defensie is geworden. Er wordt evenwel geen verandering van belang verwacht in het indi- sche buitenlandse beleid en wel om dat de premier zelf altijd de belang- rijkse beslissingen neemt. Kissin ger zal van 27 tot 30 oktober in India zijn en daar onder meer spreken over hoe de betrekkingen tussen dat land en het zijne kun nen worden verbeterd. 'Rode brigade'-;eden bij Tt'rijn opgehakt TURIJN (AP) De politie heelt zes personen gearresteerd die beho ren tot de 'Rode Brigade', een ste delijke guerrillagroep. In een boer derij bij Novara. 100 kilometer ten noordoosten van Turijn, werd een hoeveelheid wapens en ontplofbare middelen aangetroffen. In septem ber was Renato Curcio gearres teerd, de man die de leiding van de Rode Brigade zou heben. Hij is beschuldigd van het leiden van de ontvoering van een aantal zaken lieden en van de officier van justi tie te Genua. Mario Sossl. NEW YORK (Reuter) De Afri kaanse statengroep heeft formeel gevraagd om een spoedige bijeen komst van de veiligheidsraad ten einde opnieuw Zuid-Afrika's (voortdurende) lidmaatschap van de Verenigde Naties te bestuderen. De Zu'dafrikaanse minister van buitenlandse zaken. dr. Hilgard Muller, was gisteren van plan na een verblijf van bijna drie weken New York te verlaten. Het is nog niet bekend of hij zijn verblijf zal verlengen nu gevraagd is om een bijeenkomst niet later dan 21 okto ber. WASHINGTON (AP. Reuter) De politie van de Amerikaanse hoofdstad heeft in de nacht van zondag op maandag een dronken inzittende van een auto met verwondingen op het gezicht aangehouden, die zich legiti meerde als Wilbur C. Mills, voorzitter van de begrotingscom missie van het Amerikaanse Huis van afgevaardigden. Mills, die sinds 1939 een van de afgevaardigden van de staat Ar kansas is, heeft gisteren toege geven dat hij bij het incident betrokken is geweest, maar Franklin A. Arthur een politie functionaris verklaarde dat de betrokkene papieren liet zien waaruit duidelijk bleek dat hij Mills was en dat bovendien ver schillende ooggetuigen de afge vaardigde die niet achter het stuur zat herkend hadden, aannemen dat het afgevaardigde thur was de vrouw die later ge- Mills was', aldus Arthur, die evenwel toegaf dat de vingeraf drukken van de betrokken auto mobilist niet werden vastgelegd. Volgens Reuter werden ook de papieren van de man, die zich als Mills identificeerde niet ge controleerd. De politie verklaarde dat haar agenten maandag om ongeveer 02.00 uur een Lincoln Continen tal aanhielden, die op Mill's naam geregistreerd stond, omdat de wagen 'veel te hard en zon der licht reed.' Arthur vertelde dat onmiddellijk nadat de Lincoln was aangehou den, een vrouw uit de auto sprong, op de grond ging liggen en even later in een nabijgele gen vijver sprong. Volgens Ar thur was de vrouw die later gei- identificeerd werd als de danse res Annabella Battistella, 'duide lijk dronken'. Eerder had de po litie verklaard dat de vrouw ken nelijk trachtte zelfmoord te ple gen. Zij bleek echter dronken te zijn. Politiemannen moesten te water gaan om te voorkomen dat zij zou verdrinken. Er zaten nog twee vrouwen en een man in de auto. Mills heeft zich deze week nog niet in het congres vertoond. BRUSSEL De Europese Commis sie, het 'Dagelijks bestuur' van de EG, heeft de Europese ministerraad voorgesteld zo snel mogelijk een miljoen ton graan aan India te schenken. De oogst In dat land is zo slecht geweest dat er een tekort van 10 miljoen ton is. De situatie is dramatisch en dreigt catastrofaal te worden. De commissie stelt voor van het miljoen ton aan India te leveren graan 300.000 ton te schenken. Een helft daarvan zou door de negen EG-lidstaten moeten worden betaald en een helft door de EG. Verder wil de commissie dat de gemeenschap alle transportkosten voor haar re kening neemt. Als de hulp door gaat. zou dat India een besparing opleveren van een bedrag variërend van 100 tot 120 miljoen dollar en dat ls 40 tot 45 pet van de totale kosten. Arrestaties Ethiopië ADDIS ABEBA (AP/Reuter) De militaire bewindhebbers in Ethiopië hebben het hoofd van de politieke afdeling van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE), Samuel Alemahehu, een Ethiopiër, laten ar resteren. Een arrestatiebevel is uit gevaardigd tegen Ras Menghesha Seyoem. oud-gouverneur van de provincie Tigre en schoonzoon van Haile Selassie. Zijn verblijfplaats is onbekend. Bom in Parijs' stadion PARIJS (AP) In het stadion Pare des Princes waar woensdag avond werd gespeeld tussen een Franse keuzeploeg en FC Barcelona is een bom gevonden. De politie maakte dit pas gisteren bekend hoewel de metalen doos met spring lading al in de rust van do wedstrijd werd gevonden, na een anoniem telefoontje. Gisterochtend werd een tweede bom gevonden. De ladingen waren niet afgegaan omdat het on- steklngsmechaniek niet deugde, al dus de politie. Gijzelaars vrij SANTO DOMINGO (Reuter) Zeven guerrilla's hebben de men sen vrij gelaten die zij sinds twaalf dagen in het Venezolaanse consu laat in Santo. Domingo in gijzeling hielden. De guerrilla's zijn naar Pa nama gevlogen in gezelschap van de Panamese ambassadeur. De ze ven gijzelaars zijn in goede gezond heid. Bouwvakker gedood MANILLA (AFP) Gisteren zijn in de Filippijnse hoofdstad Manilla zeventien bouwvakkers om het le ven gekomen en vier gewond door het instorten van een steiger. 'Lever Barbie uit' BRUSSEL (ANP) De Juridische commissie van het Europese parle ment heeft eenparig een ontwerp resolutie goedgekeurd waarin om uitlevering aan Frankrijk van Klaus Barbie wordt gevraagd. Bar bie was tijdens de ooroog chef van de Gestapo in Lyon. Hij verblijft waarschijnlijk in een gevangenis in Bolivia. Dewi gispt Sato BONN (DPA) De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt zal op 5 en 6 december een officieel bezoek aan de VS brengen. Presi dent Ford zal met de regeringslei der uit Bonn vraagstukken van we derzijds belang bespreken. Minister van buitenlandse zaken Hans-Dle- trich Genscher zal Schmidt verge zellen. MILAAN (AP) De Italiaanse oliemaatschappij AGIP heeft bij Casirate d'Adda, een dorp in de Padana-vallei bij Milaan, een groot gasveld aangeboord. In hetzelfde gebied ls ook olie van zeer goede kwaliteit gevonden. Het is echter nog niet mogelijk na te gaan of het hier een groot oliereservoir betrof. Wat het gas betreft, hiervan werd voorraad geschat op enige miljar den kubieke meters. LONDEN (AP) - Verspreid over heel Groot-Briitannië hebben 2.252 gretige politici bij de kiezers gesolliciteerd naar de positie van Lagerhuislid, een baan die berucht is door zijn slechte belo ning, lange werktijden, ondankbaarheid onder en beledigingen van het publiek, stukgelopen huwelijken en een hoog zelfmoord percentage. van ruim 9000 gulden voor een secretaresse, rond 4500 gulden voor verblijfkosten in Londen, alsmede vrij reizen eerste klas van en naar zijn kiesdistrict. Porti en telefoon zijn voor het La gerhuislid gratis en de echtvrien- d(in) mag tien maal per jaar op kosten van de regering naar de hoofdstad overkomen. (ADVERTENTIE) Wie in september zijn woens-, donder- en zater- tv/ee gratis reisdagen niet dagen. Ie klas f 4,- toeslag opmaakte, kan er in oktober per reisdag, nog een dag gratis op uit. Volledige informatie in Wie zich nu een 60+ of de folder gratis reisdagen 65+reduktiekaart aanschaft, in september/oktober', profiteert ook nog van die En het hele jaar reizen gratis reisdag in oktober. tegen de halve enkele Kies uit alle dins-, reisprij3. Wij wensen u een plezierige dag. Inzet waren de 635 vacante zetels in het Lagerhuis. Dat is meer dan kan worden waargemaakt. Want de statige, gothische vergaderzaal, her bouwd na in 1941 door Duitse bom men te zijn verwoest, telt slechts 437 zitplaatsen. De resterende par lementsleden mogen tijdens de de batten achter de allerlaatste ban ken staan, of wat dommelen in de wandelgangen. Afgezien van het feit dat een van de sollicitanten premier zou worden en in die functie kan wonen op het bekende adres Downing Street 10. rijst ook nu, net als bij elke verkie zing, de vraag: 'Waarom zou ie mand in 's hemelsnaam Lagerhuis lid willen worden?' Voor 1912 werden de parlementsle den Mp's (Members of Parlia ment) helemaal niet betaald. Nog maar tien jaar geleden moes ten sommigen leder, de nacht door brengen op de harde eiken banken omdat zij het logies in een Londens hotel, laat staan een eigen flatje onmogelijk konden opbrengen. De gemiddelde 'back bencher'. een Lagerhuislid dat niet veel meer is dan een stemkoelie. krijgt een sala ris van globaal 30.000 gulden, aan gevuld met een onkostenvergoeding Ruimtegebrek De kans is groot dat het kersverse Lagerhuislid geen eigen bureau, laat staan een eigen kantoortje, zal weten te bemachtigen. Het Lager huis telt slechts 172 eenpersoons, 49 tweepersoons en 11 driepersoons kantoren. Daarnaast staan er over de wandelgangen verspreid nog 29 losse bureaus. Er is echter wel een zwembad, een uitstekende biblio theek, een restaurant, een cafetaria, alsmede een aantal bars en rook kamers. Volgens het boekje verga dert het Lagerhuis elke week de eerste vier werkdagen van half drie 's middags tot 10 uur 's avonds, ge volgd door een kortere zitting op vrijdag. De zittingsperiode is 34 we ken per jaar. De laatste Jaren Is het. echter meer regol dan uitzon dering dat er tot het ochtendgloren wordt vergaderd en dat de zitting speriode uitloopt tot diep in de voor het reces bedoelde tijd. De weekends zijn gereserveerd voor contact met de achterban. Vaak houden de Lagerhuisleden, die ster ker dan In Nederland afhankelijk zijn van het persoonlijk contact met hun kiezers, open huls om klaehte nen grieven aan te horen. Uit een recent onderzoek blijkt dat meer dan een derde van de Lager huisleden aa*i zijn parlementaire werkzaamheden een full-time Job heeft en niet beschikt over neven inkomsten. Juristen zijn sterk ver tegenwoordigd, maar omdat de La bour Partij nauwe bindingen heeft met de vakbonden, zijn er gemid deld meer dan 150 leden die directe banden hebben met een bepaalde beroepsgroep. Hoewel het ruim 30 miljoen kiezers tellende Britse elec toraat voor meer dan de helft uit vrouwen bestaat, telde het schei dende Lagerhuis slechts 25 vrouwe lijke leden. Borgsom Iedereen die zes vrienden heeft die hem willen voordragen en die de borgsom van 150 pond kan voldoen mag deel nemen aan de verkiezin gen. Als een kandidaat minder dan een achtste van de stemmen in zijn kiesdistrict krijgt is hij de borgsom kwijt. Maar iedereen die een bood schap kwijt wil. zoals de kandidaat voor de emancipatie van homofie len. Marcolm Greatbanks. aan onze verslaggever vertelde, kan het dub bele van dit bedrag terugverdienen omdat hij zijn verkiezingspamflet ten portovrij mag verzenden. De enige echte reden waarom ie mand Lagerhuislid wil worden, dat ligt voor de hand, is 'wil tot macht'. Naar Lagerhuisleden wordt geluisterd en iemand met ambitie voor een ministerssteek moet vol- gèns het Britse systeem lid zijn van het Lagerhuis, hoewel in zeldzame gevallen ook leden van het Hoger huis regeringsverantwoordeli j kheid hebben gekregen. Lagerhuisleden, zoals Nesta Wyn Ellis opmerkt in haar kortgeleden uitgekomen boek 'Beste Kiezer, de waarheid over MP's, kunnen vrijwel onbeperkt krediet krijgen. Zij heb ben gelegenheid te over voor amou reuze avonturen: 'Het staat vast dat vrouwen zich vlug in de armen van een Lagerhuislid werpen'. En maar al te vaak, schandaal of geen schandaal, eindigen deze escapades in een huwelijk met de secretares se. Nesta Wyn Ellis noemt dit een logisch uitvloeisel van 'de ledigheid der lange nachten'. Het aantal stukgelopen huwelijken onder Lagerhuisleden werd voor het laatst in 1972 geturfd. Toen bleken er 48 leden bezig met een schei dingsprocedure. Uit onderzoek blijkt dat Lagerhuisleden verder een hoger percentage zelfmoorden, hartziekten en alcoholisme verto nen dan de door hen vertegenwoor digde Britten. Ook het aantal MP's dat failliet gaat is opvallend hoog. PARIJS (AP) Dewi Soekarno, de weduwe van de vroegere Indonesi sche president heeft kritiek gele verd op de toekenning van de Nobel prijs voor de vrede aan de Japanse ex-premier Eisakoe Sato. Deze zou in 1966 de moord op meer dan een miljoen Indonesiërs hebben ge steund. Mevrouw Soekarno (van Japanse afkomst) zegt dat Sato uit eigen zak zes miljoen yen (onge veer 60.000 gulden) heeft geschon ken om de staatsgreep tegen Soekar no te steunen. Joan Kennedy bekeurd FAIRFAX (Reuter/UPI) De vrouw van senator Edward Ken nedy, Joan (38) is in Fairfax (Vir ginia) bekeurd wegens rijden onder invloed. Ze reed achterop een an dere auto die bij een verkeerslicht stond te wachten. Er zijn geen gewonden. Mevrouw Kennedy is de afgelopen maanden verschillende malen opgenomen wegens over spanning. Haar man heeft eerder laten weten, zich door familieom standigheden in geen geval kandi daat te stellen voor de presidents verkiezingen in 1976. Chilenen naar Canada? OTTAWA (AFP) Canada onder zoekt de mogelijkheid van toelating van tienduizend van de 14.000 ge vangenen die de militaire Junta in Chili binnenkort in vrijheid zou willen stellen. Booreiland gezonken CAIRO (AP) Reddingsvaartui gen speurden gisteren naar overle venden van een Amerikaans boor eiland dat in 'n 30 meter diep deel van de Golf van Suez is gezonken. Zeker achttien mensen (twaalf Amerikanen en zes Egyptenaren) zijn om het leven gekomen. Van het booreiland was éen van de pij kers gebroken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9