Veel bedenkingen toelatingsregeling tegen voor rijksgenoten uit West O O O O O O O O O O O O O Tien vingers Radio- en televisieprogramma's Even puzzelen Dagrecept Belangrijk Sturka kan verder met 150 mensen Paul Brand Chirurg in India Gehalte rook in Zeeuwse lucht hoo TROUW KWARTET VRIJDAG 11 OKTOBER 1974 Eis van DS70 en VVD door andere partijen niet aanvaard Van onze Haagse redactie DEN HAAG De vrijheid die de Surinamers en Antillianen wordt geiaten om zich in het Europese deel van het koninkrijk der Nederlanden te vestigen, is enkele partijen in het ver keerde keelgat geschoten. Nu de onafhankelijkheid van Suriname in zicht komt en veel rijksgenoten alsnog hun heil in Nederland zoeken, wordt de roep om dc Nederlandse grenzen te sluiten steeds sterker Met name de VVD én DS'70 hebben, tijdens de algemene beschouwin gen, dit geluid deze week nu ook in de Tweede Kamer laten horen. De aanhoudende en aanzwellende stroom van Surinamers naar ons land, zei Hans Wiegel (VVD), is een groot vraagstuk. De oplossing is een toelatingsregeling om die stroom in te dammen. Hij kreeg hierbij steun van DS'70. de partij die eind vorige maand een nota over de Surinamers het licht liet zien. Naast een toelatingsregeling denkt DS'70 ook aan de terugkeer van zoYi tienduizend Surinamers. met name bejaarden en onge schoolde arbeiders, naar hun land. Een duidelijke eis. zeker in verge lijking met. wat duistere bijdrage van het GPV aan de debatten. Deze partij sprak over uitbreiding van Antl-geVOelenS het enigszins verzwakte zuilen systeem met een Surinaamse zuil. Woordvoerder Verbrugh zei vervol gens: 'He' vervelende is dat je bij andere zuilen niet aan iemand kunt zien of hij bijvoorbeeld socialist of Regering is er niet toe bereid calvinist is. Maar bij deze nieuwe zuil kun je het wel zien. Dat com pliceert de zuilenproblemen. Als de gezinsleden van de VARA-contri- buanten gedoemd waren om met een gekleurd petje te lopen, waar door je ze kunt herkennen, zou het ook niet leuk worden in Nederland'. SMseit a -W L 1 ."'5 - •••"V i Vul horizontaal In: 1 rijsmiddel. 2. zuidvrucht. 3. mist. 4. begrip. 5. roofvogel. 6. schildpad. 7. soort kers. 8. hakmes (Ind.). 9. vertrouwelijk. 10. levendig. 11. keur. 12. schoenvorm. 13. geurigheid. Bij juiste invulling leest men op de cirkeltjes drie namen van bijbelse figuren. 2 3 U 6 7 8 10 II 12 13 Oplossing van gisteren: Hor. 1. limitatie, 10. rob. 11. mode. 12. as. 14. til. 16. lel. 17. Ate. 19. set. 21. m.d.. 22. lade. 24. Ier. 26. perk. 28 las. 31. leek. 33. tor. 35. op. 37. Neer. 39. la. 40. eer. 42. teer. 44. dras. 35. riet. Vert. 2. ir. 3. mot. 4. ibis. 5. A.M.. 6. tol, 7. idem. 8. Eelde. 9. kaal. 13. stap. 15. lei. 18. edel. 20. tel. 23. eren. 25. rat. 27. keet, 29. sol, 30. moed. 32. keer. 34. ram. 36. per. 38. rei. 41. ra. 43. re. De eis om een toelatingsregeling, neergelegd in een motie van DS'70. is door de andere partijen niet in dank aanvaard. Het kan worden gezien als een soort legitimeren van de anti-gevoelens ten opzichte van de Surinaamse minderheid, die momenteel de kop opsteken. Bas de Gaay Fortman (PPR) zei dat we in de dagen der waarheid leven als het gaat om het afwijzen van ras sendiscriminatie. Marcus Bakker (CPN) zei Wiegels escapades bijzonder sinister te vin den 'in een tijd. waarin in ons eigen land een brok racisme wordt opgebouwd rondom de Surinamers'. Hij meende dat Wiegel in Zuid- Af rika had gezien hoe je de zwart jes moet behandelen en opperde de suggestie dat deze daar het idee van de gesloten grenzen had opge daan. Ook de grootste partijen, de PvdA. pii de KVP. keerden zich tegen een toelatingsregeling. Vol gens Van Thijn (PvdA) wordt het humanitaire gehalte van een sa menleving bepaald door de wijze waarop zij in staat is minderheden in zich op te nemen. Andriessen (KVP) pleitte voor een grotere zelf ontplooiing 'voor cnze vele Suri naamse landgenoten'. De politieke voorstanders van een toelatingsregeling doen alles om te voorkomen zich ook maar de ge ringste schijn van discriminatie op de hals te halen. De zo gewenste toelatingsregeling wordt omkleed met vele argumenten: het gaat om het bestwil van zowel Nederland als Suriname, de opbouw van de Suri naamse economie wordt verstoord, we maken (zei de heer Drees) van Suriname een Bantoe-thuisland. Een weinig gelukkige vergelijking, want vrouwen en kinderen komen meestal mee en de arbeiders wor den niet weggehaald tegen een schijntje van het normale loon. zoals in Zuid-Afrika het geval is. Wat de economie betreft, is het inderdaad een probleem wanneer veel bekwame mensen wegtrekken. Maar aan de andere kant heeft de emigratie ook een verlichting voor Suriname betekend. Er is vee) werk loosheid en wanneer de negentig duizend die nu In Nederland wo nen. in Suriname zouden zijn gebleven, zou het aantal werklozen onder hen zeker groter zijn. Niet bereid In ieder geval is de regering, zo onderstreepte gisteren premier Den Uyl. niet bereid een toelatingsrege ling in het leven te roepen. Öok de Tweede Kamer zal. wanneer van daag de motie over de regeling in stemming komt. zich waarschijnlijk in meerderheid achter het stand punt van de regering scharen. De bezwaren die tegen de regeling zijn aan te voeren, zijn talrijk Bas de Gaay Fortman wees bijvoorbeeld op mogelijke repercussies voor de Surinamers in Nederland, toen hij zei: 'Wij zijn er van overtuigd dat wij meer moeilijkheden zouden krijgen met de tachtig- tot. negen tigduizend rijksgenoten hier met Bas de Gaay Fortman een toelatingsregeling dan met de 130 tot 140 duizend rijksgenoten die hier maximaal zullen komen als al ons vrijwill'-g overeengekomen be leid zou falen'. Naast historische (Suriname is in alle opzichten een produkt van Nederland), morele en politieke bezwaren (Nederland staat vooraan bij de bestrijding van ras sendiscriminatie. een toelatingsre geling zal in het buitenland als racistisch worden ervaren), kan de inperking van de stroom Surina mers de gedachte oproepen dat de problemen niet op te lossen zouden zijn. Al eerder gelukt En dat laatste is niet het geval. Het merendeel (over de tachtig pro cent) van de Surinamers en Antil lianen woont en werkt normaal. Overigens is de opvang van veel mensen in Nederland in de na oorlogse jaren al eerder gelukt: in vijf golven kwamen toen zo'n kwart miljoen mensen uit het voormalig Nederlands-Indië De overheid nam toen een groot aantal maatregelen. Zo werd er voor huisvesting (vijf procentregeling) gezorgd, werd een spreidings'oeleid gevoerd, werd er bij arbeid bemiddeld en werd een zakgeld-regeling in het leven ge roepen. Met de oplossingvan de sociale problemen, verdwenen toen ook de rassen moeilijkheden die aanvankelijk bestonden en die zich onder meer uilten in straatgevech ten tussen blanke en niet-blanke jongelui in Den Haag. Hoewel die situatie niet in alle opzichten kan worden vergeleken met de huidige problemen rond de Surinamers. sprak premier Den Uyl gisteren over soortgelijke maatre gelen. Want naast een snelle socia le en economische ontwikkeling in Suriname zelf. wil de regering ook het beleid .nzake de opvang en de begeleiding van Surinamers in Nederland verbeteren. De PvdA heeft laten onderzoeken hoe eigen partijleden en het Neder landse volk denken over het al dan niet lid blijven van de NAVO. Er zijn interessante cijfers uit de bus gekomen, waarvan er enige in Achter het Nieuws op het scherm werden gebracht. Als een in april volgend jaar over dit onderwerp te houden congres eenzelfde afspiege ling te zien geeft als de enquête, zal slechts veertien procent van de PvdA-leden beëindiging van het NAVO-lidmaatschap verlangen. U zult er ongetwijfeld nog meer over te lezen krijgen, want het is een belangrijk onderwerp met een reeks niet minder belangrijke zij - vertakkingen. Dat zijn bijvoorbeeld de vraagstukken ten aanzien van een dienstplichtig leger of een organisatie van beroepsmilitairen. Ongeveer tien procent van de ondervraagden denkt dat het niets uitmaakt. Dat lijkt me erg opper vlakkig gedacht. De KRO startte twee programma's met een informatief karakter. De eerste. Mijl op zeven, is een ver zameling uiteenlopende wetens waardigheden in een bepaalde pro vincie. Het lijkt wel een beetje op de NOS-rubriek Van gewest tot gewest. In elk geval is dit program ma een genoegdoening voor mensen in de regio die vinden dat hun omgeving zelden de buis haalt. Het telkens weer in beeld brengen wen een rondtrekkend autobusje vind ik als verbindende schakel te weinig functioneel. In de eerste aflevering zaten een paar opmerkelijke onderdelen, onder andere gefilmd op de begraafplaats van Roermond én de al tien jaar durende strijd van een boer tegen een overheid die zijn land wil onteigenen omdat er grint onder de grasmat zit. Ook waren de samenstellers op een aardige verklaring gekomen voor de naam van het programma. De bewoners van het Limburgse dorpje Meijel moesten ooit via een lange omweg in Sevenum zien te komen. Dat zou spreekwoordelijk zijn geworden voor elke vorm van omhaal Zo werd van Meijel naar Sevenum tenslotte mijl op zeven. Het tweede nieuwe programma bewees al direct zijn waarde. Onder de lange titel "t Is toch zeker allemaal prima geregeld, zullen gevallen aan het licht worden gebracht, waarvoor de hulpverlenende instanties geen behoorlijke oplossing weten te vinden. Deze keer betrof het een moeder d.ie drie kinderen met spitsvoeties heeft en de speciale schoentjes niet kan betalen: ze kosten namelijk achthonderd eulden per ia.ar. Er is 7200 eulden nodig om drie eehandicante kinderen gedurende een jaar aan het naneeDaste schoeisel te kunnen helpen. De voorschriften zün er echter niet op berekend. Een gezinsvoogd merite nog op dat de hulpverlening is eehaseerd on economische grondslagen. An^ersgezegd: heeft bet nut. als we geld weggeven. Kmderen met, m<=maakte voetjes schiinen buiten die nuttigheidsfactor te moeten vallen. Er lonen artistieke vogels rond die bij een andere minister aanzienlijk grotere bedragen met gemak kunnen lospeuteren zonder dat. er over het eventuele nut zwaar wordt geboomd. TON HYDRA 8/8. 'Hoe-zo kalm aan?' vroeg smid- je Verholen. 'Man, ik kan bijna geen vin verroeren van de pijn. Ik heb een spierpijn van heb-ik-jou- daar. Ik wou maar dat ik wist hoe guur in de stad Gravendrecht en het lag heus niet aan hem zelf, dat hij nog geen lid was van de ge meenteraad. 'Hela, Zachle, ik leg voor enkele minuten beslag op je ik moest thuiskomen....' 'Zo, zphele hebben en houden', zei wacht- moet U naar huls. Waar woont U dan?' voreg wachtmeester Stootjes. - 'Ik woon tijdelijk in logement De Vergulde Turk', antwoordde de smid. 'Zoudt U op de een of andere manier kans zien mij daarheen te krijgen?' - 'Natuurlijk kan ik dat', verklaarde Simon na even te heb ben nagedacht. En toen liet hij zien. dat hij een wachtmeester was met een open oog voor de realiteit des levens. want onmiddellijk vor derde hij een juist passerend vod- denwagentje. dat wei;d voorge- duwd door niemand minder dan Zacherias Kalkeneusje. Zacharias was een bekende en populaire fi- FERDINAND meester Stootjes. 'Maak eens plaats tussen je oud roest en je vodden en leg deze persoon op je wagen'. - Zacharias taxeerde de smid even op zijn waarde en zei toen gevoelloos: 'Ik bied nog geen drie stuiver voor die kwibus'. 'Bieden is er ook niet bij', zei wachtmeester Stootjes. 'Leg hem nou maar op je wagen en schuif hem naar logement De Ver gulde Turk. Ik ga zelf wel even mee om hem daar af te leveren'. En zo geschiedde het. dat de nieuwsgierige omstanders konden waarnemen, dat een zekere smidje Verholen op een soort luxe vodden- wagen werd getild door Simon en Zaharias. waarbij natuurlijk meest vreemde veronderstellin 'J di werden geuit. 'O...., Is er een on trns luk met mijnheer Verholen beurd?' riep de dikke waardin de Vergulde Turk geschrokken toen ze de voddenwagen met i tnJ° vreemdsoortige inhoud zag nadei i - 'Welnee, dame,' stelde wac,n y, meester Stootjes haar ger n 'Mijnheer heeft een verschrikkeet k ke spierpijn. Zó erg zelfs, dat niet meer lopen kan. Zullen we slachtoffer maar even naar zijn mer brengen?, 'Da's goed', zei waardin. 'Maar ik heb anders hi n a maal geen medelijden met h Hij heeft de spierpijn aan zich te wijten. Dan had hij maar i moeten gaan halteren en krachtp seren. Da's niks gedaan voor ordentelijk mens....' het wet )t r 1 in ZUTPHEN De directeuren van het Groningse bedrijf BV Herenkle dingfabriek. voorheen gebr. Levie, gaan in Zutphen een nieuwe on derneming oprichten, die werk zal geven aan ongeveer 150 personeels leden van Sturka, onderdeel van de failliete bedrijven Mark Internatio nal en Mark Production. Het mi nisterie van economische zaken heeft voor de oprichting van het nieuwe bedrijf financiële medewer king toegezegd. Voor het doorgaan van de plannen om de Sturka-vestiging voort te zetten is op enkele punten nog overeenstemming nodig met de niet failliet verklaarde Mark Holding. 100 Daarom werd er in het schoolge bouw. dat toch buiten gebruik was een vuur ontstoken. Daar werd de vrouw naast gelegd, terwijl iemand bij haar de wacht hield. Tegen de ochtend was zij er veel beter aan toe Paul zou het eerst hebben ge dacht aan allerlei medicijnen voor typhus-patiënten. die toch niet bij de hand waren. Maar Granny, met haar mensenliefde en haar instinct voor eenvoudige maar juiste reme dies, had een mensenleven gered. De teleurstelling van de kinderen was hfet enige schaduwpunt. 'Mam mie. hebben we het Kerstfeest al achter de rug?' vroeg een van hen de dag daarop. Toch. toen zij later op deze gebeur tenis terugzagen, moesten zij er kennen dat dit een Kei stfeest was dat meer overeenkomst vertoonde met die eerste keer dan de gebrui kelijke soort, met pakjes en ge kleurd papier. In een omgeving die al even eenvoudig en armelijk was als die van Bethlehem waren zij er werkelijk getuige van geweest dat op aarde de liefde zich manifes teerde Het was een belevenis die zij nooit zouden vergeten Nog geen twee maanden na zijn laatste vertrek uit de Verenigde Staten was Paul daar echter weer terug, ditmaal als gastspreker' voor he' genootschap voor hand-chirur- gie Veel nieuwe contacten kwamen fot stand. Voor Paul was het meest ongelooflijke nog. dat men hem een halve reis om de aarde had 'aten maken alleen om hem in de gelegenheid te stellen een voor- Dorothy Clarke Wilson Vert»llr»£: H. A. Schreuder Uitgave: Boekencentrum BV dracht van nog geen twintig minu ten te houden over de mobiliteit van de duim. Dat betekende dat de toespraak het genootschap meer dan honderd dollars per minuut spreektijd kostte! Pauls voortdurende heen en weer reizen was een bron van zorg en spanning voor iedereen behalve voor hemzeir. Hij weigerde zijn ge lijkmoedigheid te laten verstoren door treinen die over tijd waren, auto's die het begaven, telegram men uit India of krappe vliegtuig- aansluitingen. Veelal was het me vrouw Furness. zijn secretaresse, wier bloeddruk steeg. 'En mevrouw Furness. hoe laat moet ik op het vliegveld van Ma dras zijn? Informeerde Paul dan. Hii vertrok liefst zo laat mogelijk, nam allerlei mensen mee in de auto en dicteerde mevrouw Furness onderweg nog brieven. Vervoer was voor Paul zuiver iets waarbij het nut telde. Of het nu een vliegtuig of een ossekar betrof, het ging hem er om te komen waar hij wilde zijn, zo snel als mogelijk was Aan het stuur was hij even snei en vindingrijk als aan de ope ratietafel De stokoude grijze Van guard werd vaak met IJzerdraad en leukoplast bijeen gehouden. Hij brak er alle records mee tussen het hogeschool-terrein en het zieken huis. daarbij geholpen door zijn claxon die hij. wat op Indiase we gen een noodzakelijkheid is. onon derbroken liet werken. Vreemden en bezoekers waren al even geïntrigeerd door zijn rijtech- nieK' als zijn operatiernethoden. Zijn tempo op de weg was alom bekend Bij een bepaalde gelegenheid wan delde dr Peter Randall uit Phila delphia de collegezaal van het zie kenhuis binnen om te gaan luiste ren naar een voordracht van een PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN WAAR BEN IK TOCH? 14^/ZOU IK S0M5 AAN HÉT SLAAPWANDELEN GEWEEST ZIJN? H0EK0MIKANDERS IN EEN BOOT? NOU JA, WAT GEEF HET! IKHEBINIEDE. GEVAL EEN LEKKER' MAALTJE.' bep erht bezoekend Engels arts voor staf en studenten. Pauls tevredenheid over de punctuele aanvangstijd was ech ter al gauw teniet gedaan, toen hij bemerkte dat hij had vergeten de betrokken arts af te halen uit het college, enige kilometers verderop. Paul deed een beroep op dokter Randall. 'Neemt- u het even over', verzocht hij hem. 'Spreekt u maar ergens over. Het doet er niet toe wat.' De verblufte dokter Randall begon maar eens te informeren hoe lang men schatte dat Paul onderweg zou zijn. Hij moest immers door de drukste straten van Vellore! Paul kennende maakten de studenten de wildste schattingen, maar hij over trof ze allemaal. Een ^rote gebeurtenis zou plaats hebben Tijdens haar reis door In dia zou koningin Uisabeth naar Madras komen. Dat wekte grote beroering in Vellore. want veel staf leden waren uit Commonwealth- landen afkomstig, en allen hadden zij een uitnodiging ontvangen behalve Margaret en Paul. Meer opgelucht dan geraakt vermaakten zij zich overde drukte die hun vrienden en kennissen maakten over wat zij wel of niet zouden dragen. De meeste vrouwen droe gen namelijk sari's, zodat alleen zij die pas van verlof terug waren voorzien warer van passende kledij, die niet al te zeer uit de mode was. Iedereen was hevig in de weer om alles aan te passen en met elkaar te rullen voor de grote gebeurtenis die voor de deur stond. (Wordt verruigd) Radio vandaag HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.02 Levende woord. 7.07 (S) Badinerie. (7.30 Nws: 7.41-7.50 Echo8 24 Overweg. 8.30 Nws. 83b Gymn. v.d. huisvr. 8.45 Wonderlijke iet ter M. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Auba de. 10.30 Nws. NOS: 11.30 Blik op de '3e wereld. 11.45 Blik op Eur. KRO: 13.U0 (S) Van twaalf tot twee. met 12.30 Nws en 12.41 Echo. 14.00 Lieven en leven (3). 14.15 Schoolradio. 14.45 (S) Interlokaal op vrijdag, met 15.30 Nws. 17.00 zonder grenzen. 17.10 V.d. Jeugd. 17.30 Nws. 17.32 Echo magazine. PP: 18.19 Uitz. R.K.P.N. 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 Verkenn. 18.58 Markt- ber, i.s.m. KNBT.B 19.00 (S) Springplank. 19.30 (S) In antw. op uw schrijven. 21.00 (Sl Blanke top. 22.25 Overweg. 22.30 Nws. 22.40 (S) Goal. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met een gaatje. (7.55 Ver- keorsinf. 8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal. 8.30 Groenteman.) 9 00 Schoolradio. NOS: 9.20 Wat heeft dat kind? 9.35 Waterst. 9.40 Toerismo. AVRO: 10.00 (S> V.d. kleuters. 10.10 (S-M) Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws. 11 03-11 05 Radiojournaal.) 1130 Knipperlicht. 1155 Beursber. 12.00 (Si Platenkeuze Willem Strietman. Uver- heidsvoori.: 12.30 Uitz v.d. landb. AVRO: 12.40 (S) Johan Willem Frtso Kape:. 13.00 Nws. VPRO: 13 11 Vandaag dit. morgen dat. 13.25 Progr overz. 13.30 m- terv. 14 00 Muz. 15 30 Vrouwen, 16 00 Nws. 16 03 vandaag dit. morgen dat. lö.oo Nova Zembla. 17 30 WeJIngel. kringen. 17.55 Med. VPRO: 18.00 Nws. 18 11 Vandaag dit. morgen dat. 18 20 Essay 18 30 Progr.o- HILVERSUM III EO: 7.02 (S) Qospelsound. 8 02 (S) Tussen thee en koffie. 9.03 (S) Muz. fruitmand. TROS: 10.03 (S) Pep op drie. 11.03 Drie draait op verz. NCRV: 12.03 (S) Drie tussen de middag: Bij Barend. 13.03 (S) Hier en nu. 13.08 Drie tussen de middag: Eddy Go round. NOS: 14.03 Pop-Kontakt. 16.03 Hltmeesters: Daveren de dertig op drie. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. 19.02 Drie loopt achter met o.a. Duitse en Engelse hitpar. 21.02 Negen-uur-show. 22.02 Radiojournaal 22 05 (S) Superclean Dreammachine. 23.02 (S) Vanavond laat. 0 02 Radiojournaal. 005 Weekend-Muz.- Magazlne. 1.02 Souitlme U.S A. 2.02 Con tinu de nacht door. 4.02 Voor dag en dauw. (2.02. 4.02 en 5.57 Radiojournaal.) NCRV: 6.02-7.00 Klaar wakker. Speciaal Voorafgegaan door Requiem for a Cop. een sterke fiojak-aflevering (20.21), brengen Tonny Huurdeman en Johnny Kraaykamp de première van hun televisie-revue. Ned. 2/21.10 9 Na de zeer goed gemaakte BBC- serie The Brothers begeleidt Televi- zier Magazine actualiteiten: onder meer over een Franse auto die op alcohol en water loopt en de Britse verkiezingen (met commentaar van nir. G. B. J. Ililtermann. Ned. 1/22.25 U kunt na Johnny en Tonny blijven lachen met de vijf van Far ce Majeure. Ned. 2/22.10 Het NCRV-team van Ander Nieuws maakte een programma met dr. Aurelio Peccei, oprichter van de Club van Rome" Ned 2/22.40 0 De Duitse recherche vraagt weer de medewerking van kijkers in twee nog onopgeloste moordzaken. Eén ervan kan waarschijnlijk wor den opgehelderd door een in de Bondsrepubliek wonende Turk. Duitsl. 2/20.15 QIu de radiorubriek Springplank van de KRO wagen jonge artiesten een kans. Hilv. 1/19.00 fEddy Becker is ook op de radio bij de NCRV in Drie tussen de middag. Ililv. 3/13.08 9 Bijna vier uur vergt de recht streekse uitzending van PromeNOS. Een keur van orkesten, koren en solisten werken er aan mee. Onge woon is een speciaal samengesteld ensemble, bestaande uit twaalf fluittisten en acht contrabassisteu, dat o.a. parafrases van Bert Bacha- rach-melodiën zal uitvoeren. Hilv 2/20.05 TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 11.10-11.35 Schooltelevisie NOS 18.45 Paulus de Bos kabouter 18.55 Journaal AVRO 19.05 AVRO'sToppop presenteert de Nationale Hitpar. NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 AVRO's Wie-kent kwis 21.35 Brothers 22.25 Televizier Magazine 23.05 AVRO's Sport- panorama NOS 23.25 Journaal NEDERLAND II TELEAC 18.15 Sportleiding - les 2 NOS 18.45 Paulus de Bos kabouter 18.55 Journaal NCRV 19.05 Saar, daar ga je NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Kojak 21.10 Johnny en Tonny 22.10 Farce Majeure 22.40 Ander Nieuws 23.15 Praten met de Min.-President NOS 23.25 Journaal 23.30 Den Haag vandaag -Extra M j eer i'aar tun iii [r ja elfs 116 er I ïeid wil in v initi oed< P' w inge: el v iebe! (erb; lethc be lasl eike m v ken. dat te v J )RI< N. Schelvis met room 500 gram schelvisfilest 20 sjalotjes boter, bloem room, foelie kruidnagel zout. peper citroen, rozemarijn Wrijf de moten vis met zout en citroensap in. Zet een liter water op en doe daarin: zout. peper, een blaadje laurier, stukje foelie en een theelepel rozemarijn in poedervorm. Dit aan de kook brengen en een kwartier laten doorkoken. Dan de vis erin en nog eens tien minuten laten pruttelen. De uitjes schoon maken. in een pannetje met water doen en daar de kruidnagel en wat zout bij doen. Ongeveer een half uurtje laten koken. De uitjes laten uitlekken. Maak een saus door 75 gram boter te smelten, er 50 gram bloem door te roeren en vervolgens aanlengen met visbouillon (het kookvocht van de vis) tot de saus de juiste dikte heeft. Tot slot een scheut room erdoor en wat citroen sap. Leg de vis in die saus en doe er de gekookte uitjes bij. Nu nog alles goed warm laten worden. Menutip: Schelvis met room, aar dappelpuree. worteltjes met kom kommer, ijs. (ADVERTENTIE) Van een verslaggever VLISSINGEN Het gehalte n van de lucht in het Zeeuwse Sliui1 gebied benadert dat van het Nil n we Waterweggebied. Concentrat d van zwaveldioxyde bleven in 1 duidelijk lager dan in de randsü miei Dit is de uitkomst van het T onderzoek dat van eind 1971 eind 1972 werd ingesteld in Sloegebied. interieur verzoraina ZWART JANSTRAAT 63 a 3e PIJNACKERSTRAAT 8 TELEFOON 24 45.11 De hoogste concentraties zwaveli ln^e oxyde en rook kwamen in de ter voor. De verhouding rook-: veldioxyde is vrij hoog in Zeel zo stelt het rapport. Het hoog jaargemiddelde voor zwaveldio: werd - in Vlissingen gevonden, r >ok gaf Middelburg het hoc i.irgemiddelde te zien. est ei itige Uk hel m i :d) e ac it iche inde 1 Bchc VOO! Ook igei vooi De

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6