J Uyl: Regering middel tegen werkloosheid niet Medische zorg dekt de behoeften niet tudentes ontkennen ?erk voor El Fatah Taailesje voor Hendriks 'Ontwikkeling gaat niet meer volgens boekje' Israël voor militaire rechtbank Dank zij het Verzekerd Groei-projekt 3 van E&L snijdt het mes aan twee kanten Vier weken voor afwezigheid uit militaire dienst Vondeling: 'Dit geeft ergernis' 'Smeerpoetsen' uit Frankrijk gedagvaard Meer subsidie voor nieuw te bouwen huizen Artsen willen meer doen aan voorkoming van ziekten Leerstoel voor medische ethiek (UW/KWARTET VRIJDAG 11 OKTOBER 1974 BINNENLAND T3/K5 emier somberder dan Duisenberg over toestand in de wereld onze parlementsredactie HAAG Minister-president Den Uyl heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd, dat ook de ing niet weet hoe het probleem van de grote werkloosheid moet worden opgelost. 'Ons uit- ^spunt was, de werkloosheid beneden de honderdduizend te drukken. Ik erken, dat we er onge lig mee zijn, dat wij niet weten hoe we dit moeten bereiken. We zitten nu al boven de 150.000', de premier. kopfest het nemen van specifieke nst itregelen. tegen de werkloosheid, kt het kabinet aan een systeem okwat drs. Den Uyl noemde, eht icatieve planning' van de eco- RD lie. Hiermee wordt bedoeld be- lur 1de zwakke bedrijfstakken en o's te ontwikkelen en te sti eren. Er kan dan vooral ook de maatschappelijke belangen den gedacht. Deze planning zou •me iten worden uitgewerkt in een ing ïeenschappelijk overleg tussen mp ondernemingen de vakbeweging de overheid. moeilijkheid van het kabinet is ok ral, dat de ontwikkeling van de kloosheid niet meer gaat vol- een s het bekende boekje. Een lou- conjuncturele verklaring is niet geven. Ook in het buitenland is werkloosheid de laatste tijd k gestegen. Nederland neemt in V( EEG-landen, wat dit probleem eft, ongeveer een middenpositie nj mber rij< Den Uyl hield over de algeme- toestand in de wereld een som- verhaal. Opvallend was dat mi- .nufer Duisenberg van financiën, u later het woord voerde, dit pes- V Isme niet deelde. Den Uyl deel- mee, dat volgens de laatste evens de wereldhandel volgend geen groei meer zou vertonen. 9r minister Duisenberg meende, dit toch wèl weer het geval zou 1-22 stagnatie in de wereldhandel en ;ioe esteringen heeft in tal van lan- i een grotere werkloosheid ver- t zaakt. 'Maar', vervolgde Den Uyl, 'er is geen reden tot paniek. Ons beleid is erop gericht de werkgele genheid te verdedigen en de buiten elke oever getreden inflatie te be strijden'. In kringen van de vakbeweging toonde men zich erg teleurgesteld over de reactie van Den Uyl op het werkloosheidsprobleem. 'Het blijft maar bij wat maatregelen hier en daar,' was de eerste reactie van de heer Kok van het NVV. Toch ingrijpend De minister-president verzette zich fel tegen het verwijt van de PvdA dat het kabinet nog maar weinig van zijn idealen had waargemaakt. Er zijn, betoogde de premier, in grijpende veranderingen aange bracht in de machtsverhoudingen. 'Ik bestrijd, dat dit kabinet de spreiding van macht niet op gang heeft gebracht'. Openhartig hield drs. Den Uyl zijn partijgenoot Van Thijn evenwel voor. dat in het kabinet overeen stemming moet worden bereikt tussen mensen, die de vraagstukken verschillend benaderen (de chris ten-democraten en de socialisten). De partijen in de Kamer, waar schuwde de minister-president even wel in het slot van zijn betoog. [n een verslaggever I IRUZALEM De twee Leidse studentes, leden van het Palestina- nité, die enkele weken geleden in Israël werden gearresteerd, bben gisteren bij hun voorgeleiding voor de militaire rechtbank n Ramallah bij Jeruzalem ontkend te hebben gepoogd instructies or de Palestijnse verzetsbeweging El Fatah het land binnen te h iokkelen. gens de beschuldiging hadden ila Witkam (26) en Margot .ijnsbroek (27) bij hun aanhou- ADVERTENTIE) 'n METZLER- bril: ieders oogmerk! Kan de tv nu eindeiyk af. Ik loet morgen vroeg op voor \i)ï ding bij binnenkomst in Israël over de Allenbybrug een brief bij zich waarin in onzichtbare inkt een co- de-boodschap voor een Fatah-lid in bezet Jordaans gebied stond ge schreven. De meisjes zeggen niet te weten wat er in de bewuste brief stond. De meisjes zouden ook een agenda bij zich gehad hebben waarin tus sen de regels van een Nederlands lied in onzichtbare inkt instructies voor terroristische activiteiten ge schreven stonden. De boodschap was1 afkomstig van El Fatah-verte- genwoordiger George Istlvan in Da mascus, Jordanië, waar de meisjes Palestijnse vluchtelingenkampen bezochten, en was bestemd voor een Fatah-lid in bezet gebied, dat luisterde naar de code-naam 'hawa- le.' Maximum vijf jaar De meisjes kunnen een maximale gevangenisstraf van vijf Jaar krij gen. De openbaar aanklager wil voor het proces acht getuigen op roepen. Bij het proces zal ook een vertegenwoordiger van de Neder landse ambassade aanwezig zijn. Zoals bekend werd eerder deze week Willem Thierens die de meis jes met vertegenwoordigers van verzetsorganisaties in contact zou hebben gebracht, door de Israëlische autoriteiten vrijgelaten. (ADVERTENTIE) Getuige onderstaand voorbeeld waarin een 30-jarige man E&L 35 jaar lang f1.076,50 per jaar betaalt en er dit voor terugkrijgt: •f 50.000,- gegarandeerd en belastingvrij op z'n 65e jaar, hetgeen kan oplopen tot f 136.550,- bij een konstant rendement van 9% op de veilige Staats- en Gemeenteleningen. (En dat rendement is haalbaar in deze tijd van hoogrentende obligaties.) f 50.000,- plus alle bijgeschreven rentewinst ontvangt zijn ge2in bij onverhoopt eerder overlijden. Via het Verzekerd Groei-projekti3 bent u dus risico-verzekerd èn stelt u een fors spaarbedrag veilig. Neem daarom het helt in handen en bel uw verzekeringadviseur. Zijn goede raad is niet duur, want De goede verzekeringadviseur kent E&L. Als de beste. jjT^L E^ity Law I Levensverzekeringen helder als glas moeten het kabinet wel de kans geven de programgrondslag te ver wezenlijken. Dan heeft dit over gangskabinet, zei hij, inhakend op de woorden van mr. Aantjes (ARP), perspectieven voor een ver dere samenwerking in de toekomst. Er bestaan tussen de progressieve partijen en de christen-democrati sche partijen over en weer irritaties en twijfels. Het is ook een taak van het kabinet, zei Den Uyl, deze zo veel mogelijk weg te nemen. Democratie Uit de woorden van drs. Den Uyl viel op te maken, dat hij niet zo gelukkig was met de gang van za ken in Rijnmond bij de collegevor ming. Mr. Aantjes had in dit ver band gesproken over 'een greep naar de macht'. 'Programcolleges zijn onmisbaar', betoogde drs. Den Uyl. 'Maar ze mogen niet zonder overleg met de minderheden tot stand komen. Het gehalte van de democratie wordt bepaald door de manier, waarop de meerderheden met de minderheden omgaan'. Ook de beruchte brief, die hij naar dr. Mansholt schreef, bracht drs. Den Uyl nog ter sprake in zijn ruim drie uur durend betoog. Hij verzekerde, dat er geen sprake was van achterbaksheid tegenover mi nister Lubbers. Ook was er bij hem geen enkele neiging om weg te kruipen voor de verantwoordelijk heid van het bereikte compromis, dat in de energienota is vastgelegd. 'Ik zit hier om het kabinetsbeleid te verdedigen'! zei de premier. Hij besloot: 'Ik zal geen pijn aan dit gebeuren overhouden'. Op .het punt van de grondpolitiek Van onze correspondent ARNHEM De krijgsraad in Arn hem heeft gisteren de 21-jarige C. C. uit Amsterdam tot vier weken Nieuwersluis. driehonderd gulden boete en een voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid voor drie maanden veroordeeld. C. kreeg deze straf voor acht dagen verzuim van de militaire dienst en een door hem veroorzaakte aanrijding. 'Door listige spinsels is deze soldaat in staat geweest acht dagen weg te blijven van zijn onderdeel in Amersfoort', aldus de dagvaarding van de auditeur-militair, mr. J. van den Berkhof. Hij lichtte toe dat C. zijn luitenant een verhaal had voorgelegd over de begrafenis van zijn vader: hij wilde diens begrafe nis bijwonen in Curacao. De luitenant twijfelde aan het ver haal. omdat de soldaat al eerder had beweerd, dat hij zijn tante en grootmoeder moest begraven, die helemaal niet dood waren. C. hield vol en na overleg met een kolonel en het ministerie mocht hij met verlof om zijn vader zogenaamd de laatste eer te bewijzen. De krijgs raad vonniste volgens de eis van de auditeur-militair. Minister-president Den Uyl lachend achter de regeringstafel, daarbij gadegeslagen door de staats secretaris Van Dam en Schaefer van Volkshuisvesting. stelde de minister-president mr. Andriessen, de voorzitter van de KVP-fractie gerust. Drs. Den Uyl legde uit. dat het nooit de bedoe ling is geweest, dat het voorkeurs recht van koop voor al het onroerend goed zal gelden. Uitge zonderd worden agrarische gron den. die deze bestemming houden. Van een verslaggever DEN HAAG Kamervoorzitter Vondeling bekend door zijn ijve ren voor een beter taalgebruik heeft staatssecretaris Hendriks een 'standje' gegeven.' Aanleiding was een klacht over onduidelijke taal in de toelichting op de be groting volksgezondheid. Volgens Vondeling worden de belangen van allen die belangstelling heb ben voor de publieke zaak slecht gediend met 'slecht geschreven stukken, die ergernis geven.' Tot de milieuhygiëne behoort ook de taalhygiëne, aldus dr. Vondeling. In een brief aan de heer Hendriks somt dr. Vondeling een aantal 'moeilijke woorden en onduidelij ke zinnen uit de memorie van toelichting op. Hij noemt als zo danig: 'Ambulante zorgverlening, in de eerste plaats door een structuur te creëren, waarin de preventie belangrijke ontwikke lingskansen krijgt', 'Echelons'. 'Psycho-liygiënische activiteiten 'De mutilering'. 'Genetic counse ling'. 'Thuisbevalling' Connatale afwijkingen', 'Voor heht foetale le ven schadelijke agentia'. 'Vacci natie tegen Rubella', 'Disfunctio nerende kinderen'. 'Preventieve componenten', 'Screening op ser- vix-carcinoom', 'een optimale far macotherapie'. Zelfmedicatie'. Bijsluiter-problematiek bij uitslui tend-recept geneesmiddelen'. 'Conveniencefoods'. 'De nutrieten- voorziening', 'Toxinen van Schim mels'. 'De doodgeboorte', 'Het IVIorbiditeitspatroon'. De tractus respiratorius en de cerebrovascu- laire accidenten.' Dr. Vondeling vraagt de heer Hendriks om, net als minister Duisenberg bij de miljoenennota deed, alsnog te zorgen voor een verklarende woordenlijst bij zijn begroting. (ADVERTENTIE) die u van norHf*']? nun"ner3 aKn'macramé,Hles!) patfOt^O' bJüS. gtaUi- /Miftook! efc maand gratis strijk- Patronen. Vraag uw bladenman, kijk op uw tijdschriftadres of in de betere handwerkspeciaalzaken. U kunt zich ook telefonisch als abonnee opgevei, (abonn. prijs f 2.95). Bel daarvoor het informatie-centrum van De Geïllustreerde Pers, tel. 020-72.97.85. S Zoutlozins, in Rijn Van een verslaggever ROTTERDAM De stichting Hein Water' en drie tuinders uit het Westland hebben de Franse kali-, mijnen gedagvaard om voor deJ rechtbank te Rotterdam te ver- schijnen. Ze eisen dat de rechter het lozen van afvalzout in de Rijn als een onrechtmatige daad veroor deeld en de kalimijnen oplegt de schade aan de tuinders te vergoe den. De stichting heeft dit gisteren op een persconferentie meegedeeld. Het gaat hier om een proefproces- dat intussen met argwaan wordt bekeken door deskundigen die be trokken zijn bij het internationaal overleg over de Rijn. Deze vinden het hele proces namelijk onhaal baar. De actiegroep beroept zich echter op het EEG-verdrag van Brussel betreffende de rechterlijke be voegdheden. Op grond van dit ver- drag is het mogelijk schadevergoe- ding ter plaatse voor de rechter op te eisen. Maar of Frankrijk dat. verdrag niet aan de laars lapt is.'_ natuurlijk de vraag. De deskundigen van het overleg over de Rijn zijn van mening dat bij een principiële actie ook Duits- land en Zwitserland betrokkene- moeten worden. Frankrijk zou na- melijk voor 52 procent verantwoor-'; delijk zijn voor het hoge zoutgehal1 te van de Rijn. Duitsland voor 46 procent en Zwitserland voor twee procent. In het internationale overleg be schouwt men de gerechtelijke actie als een onverstandige daad. Er worden namelijk in het overleg 1 goede vorderingen gemaakt. Maar de partijen die het proces willen aanspannen wijzen er op dat de dagvaarding geen anti-Franse actie-. is. Het is slechts een eerste stap. Ook andere bedrijven die de Rijn bevuilen zullen op een dergelijke manier worden aangepakt. Het is een waarschuwing voor andere smeerpoetsen, zo werd gisteren ge zegd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG —De subsidies voor te - bouwen woningen zijn. met terug- werkende kracht tot begin deze maand, verhoogd. Het gaat hierbij om zowel huurwoningen als eigen - woningen. Van deze maatregel, die--, minister Gruijters gisteren bekend- v maakt6. wordt een positief effect- verwacht op de werkgelegenheid en dc produktie van woningen. Zoals bekend is de werkloosheid in de bouw groot en loopt het aantal woningen dat wordt gebouwd terug. De nieuwe subsidiebedragen blijven - van kracht tot 1 juli van het vol gend jaar, de datum waarop volv gens de voorstellen van de regering op een nieuw huur- en subsidiebe-, leid wordt overgegaan. Minister Gruijters vindt de verho-, ging van de subsidie vooral van belang voor de eigen woningen. Door de stijging van hypotheekren te en de verzwaring van de finan- ciële lasten zien momenteel vooral mensen met lagere inkomens van het kopen van een eigen huis af. Minister Gruijters verwacht, dat nu-j meer eigen woningen in aanbouwJ zullen worden genomen, ook omdat' de fiscale aftrekbaarheid van de hypotheekrente gehandhaafd blijft en de voorgestelde doorstromings heffing niet van toepassing zal zijn op bewoners van eigen woningen. De aanpassing van de subsidie blijft voor woningwetwoningen en particuliere huurwoningen beperkt/ tot een vrijstelling van de stich- tingskosten. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Met de meest doeltreffende middelen die de sociale wetenschappen kunnen bieden, zal de vraag naar medische zorg moeten worden omgebogen zo dat hij meer in overeenstemming komt met de werkelijke behoeften. Dat is de kern van de rede waermee de voorzitter van de Maatschappij Geneeskunst dr. A. E. Leuftink gisteren het jaarlijkse congres van de artsenorganisatie opende. Het lijkt een redelijke ver onderstelling. zei dr. Leuf tink, dat de vraag naar cu ratieve zorg medische be handeling groter is dan de werkelijke behoefte. In de geneeskunde wordt veel tijd en energie besteed aan onderzoek dat uiteindelijk alleen maar dient ter ge ruststelling van de cliënt. In een aantal gevallen wordt in de sociaal-emotionele be hoeften van een patiënt voorzien door het toepassen van natuurwetenschappelij ke methoden die daar niet voor bestemd zijn en ook niet helpen. Omgekeerd lijkt er een be hoefte aan preventieve en geestelijke gezondheidszorg te bestaan, die niet voldoen-, de tot uitdrukking komt in de feitelijke vraag van de consument. En de ontwikke ling van de gezondheidszorg is tot nu toe te sterk op die vraag gericht geweest. Daar door groeide de ziekenhuis- geneeskunde. waarbij de eerstelijns zorg (huisarts etc.). de preventieve genees kunde en vooral de geeste- lijke gezondheidszorg zijn achtergebleven. De consument, aldus dr. Leuftink zal moetan leren, zijn eisen meer in overeen stemming te brengen met zijn behoeften. De gezond heidszorg zou zich daarvoor met vrucht kunnen bedie nen van het begrip 'marke ting'. Dat is een werkwijze die 'er op is gericht, zorg vuldig te onderzoeken welke behoeften in een groep le ven. om op grond daarvan in deze behoeften te kunnen voorzien op een voor de cliënt, aanvaardbare wijze. Essentieel daarbij is. dat de cliënt het nieuwe produkt of de nieuwe vorm van dienst verlening in vrijheid aan vaardt'. Dat kan wel eens erg lang duren, maar met een zijde lingse blik op het bedrijfsle ven wees dr. Leuftink op de mogelijkheid, het proces van meningsverandering en aan vaarding door gerichte beïn vloeding te versnellen. 'Systematisch en diepgaand onderzoek van de behoeften, en een daarop gebouwde vakkundige, open, eerlijke vanuit de patiënt denkende en voelende gezondheids voorlichting en -opvoeding heben wij dringend nodig'. Preventie Een van die methoden is het opsporen van mensen en groepen die een verhoog de kans lopen om ziek te worden, of die het al zijn zonder dat ze dat al merken. Daarop voortbouwende pre ventie voorkoming van de ziekte of beperking van de gevolgen door vroegtijdi ge behandeling wordt steeds meer gezien als een sleutel tot doelmatiger ge bruik van de schaarse mid delen in de gezondheidszorg. Daarom verdroot het dr. Leuftink dat de meeste plannen voor een betere ge zondheidszorg wel iets vriendelijks zeggen over de preventie, maar niets con creets. Hij waarschuwde dat goede preventie de totale kosten in het begin eerder zal verhogen dan verlagen. Het kostenbesparend effect blijkt pas op langere ter mijn. De preventieve geneeskunde, die op het ogenblik nogal in de kou staal (onsamenhan gende structuur, brokkelig financieringsstelsel, achter blijvende groei), zal in een systeem van volsverzeke- ring een vaste en veilige plaats moeten krijgen. De gezondheidszorg kan dan als totaliteit worden gefinan cierd, zei de KNMG-voorzit- ter. Toetsing De kwaliteitsbewaking van het medisch handelen zal volgens de Maatschappij Geneeskunst door de artsen onderling moeten worden geregeld. Dat zou op den duur de kwaliteit meer ver hogen dan 'beoordelingen of zelfs veroordelingen door welke instantie of welk con trole-orgaan dan ook'. Dit afgezien van de werkzaam heden der medische tucht colleges. De medische ethiek, die vol gens dr. Leuftink 'tot voor vijftien jaar door Hippocra tes voor alle eeuwen leek te Ook de Koningin was op het congres van de Maat schappij dér Geneeskunst. Zy staat hier naast voor zitter dr. A. E. Leuftink. zijn vastgelegd' is sterk in beweging, en laat zich niet meer in handzame boekjes vangen. In de samenleving valt een veelvormigheid te constateren 'die zich bij ons weerspiegelt'. De Maat schappij meent dat de eind verantwoordelijkheid voor het medisch-ethisch hande len bij de arts zelf ligt. en gaat niet verder dan het ge ven van richtlijnen, zoals dat met name ten aanzien van de abortus gebeurde. Ter gelegenheid van haar 125-jarig bestaan zal de Ko ninklijke Nederlandse maal- schappij tot bevordering der geneeskunst een bijzonder hoogleraarschap in de me dische ethiek stichten aan... de rijksuniversiteit te Gro- ningen. In de nieuwe medi-.. sche faculteit in Maastricht - maakt 'tot onze grote vreug- de' al een ethicus deel uit van de kernstaf. De te be noemen hoogleraar in Gro ningen zal dus de tweede op dit terrein in Nederland zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5