Tekenen des tijds geen redenen tot somberheid Op weg met de kerk, maar hoe? [1 U Gonzalez Byass Vandaag Parchment voor drie weken in Nederland lllSillSl Philip Potter tot bisschoppen in Rome: Youth for Christ: geef ons de vijf Trouw Kwartet WP ENGYCiOPEDIE Engelse zanggroep maakt toernee Inval in huis ds. Josif Ton WP Encyclopedie Conferenties* E Doopsgezinde postzegel Beroepingswei Nieuwe boek TROUW, KWARTET VRIJDAG 11 OKTOBER 1974 KERK )t 'ROME In een indrukwekkend betoog heeft de secretaris-generaal van de wereldraad van kerken, dr. Philip Potteide bisschoppen op hun synode in Rome opgewekt, te letten op de tekenen destijds. Deze tekenen zijn volgens Potter allerminst redenen tot somberheid. Zij bieden juist nieuwe mogelijkhe den het evangelie te verkondigen. De tekenen des tijds zijn, aldus Potter, 'een voorbereiding op de boodschap van het evangelie'. Voorwaarde is echter wel, dat de houding, denk-, spreek- en leefwij ze van de kerken radlkaal veran dert Als een van de belangrijkste teke nen des tijds signaleerde Potter de ;secularisatie. Mensen bevrijden zich 'van de krachten der natuur door middel van de hun door God gege ven wetenschap en technologie. Zo worden zij waarlijk verantwoorde- lijk voor hun bestaan en hoeven zij zich niet meer over te leveren aan een of ander fatalistisch godsgeloof. .Potter noemde dit secularisatiepro ces het resultaat van de bijbelse leer en Inzicht. Het is niet voor niets, dat het secularisatieproces het snelst voortschrijdt, in de lan den. die beïnvloed werden door de christelijke visie op de wereld. De hele bijbelse traditie is secularise rend. teerde de mensen in industriële ontwikkeling, maar gaf niet veel acht op menselijke vrijheid. Dit leidde tot nieuwe vervreemding. Harde onderdrukking van de vrij heid van spreken en schrijven is niet in staat geweest, de steeds harder wordende roep om een soci alisme met een menselijk gezicht tot zwijgen te brengen. Honger Menswaardig .Een tweede teken des tijds noemde Potter de strijd van miljoenen .mensen voor een menswaardiger 'bestaan. Ook die strijd heeft zijn wortels in de bijbel, die leert dat -de maatschappelijke structuren -veranderlijk zijn en geen doel op zich. ZIJ zijn ondergeschikt aan Gods bedoeling en wel in die zin. 'dat zij de bedding moeten zijn. waarin de mensen in gemeenschap kunnen leven. Het feit. dat deze strijd voor een menswaardiger be staan wordt onderdrukt door gena deloze macht, waaraan vele landen medeplichtig zijn. onder meer door Dr. Philip Potter hun economische investeringen, maakt deze menselijke tragedie al leen maar groter. Een ander teken des tijds zag Pot ter in het feit, dat de wetenschaps mensen zich fundamentele vragen beginnen te stellen over hun eigen verantwoordelijkheid voor wat zij produceren. Zij kloppen voor een antwoord op hun-vragen tevergeefs aan bij de theologen, want die we ten de antwoorden nog niet. Een vierde teken des tijds is vol gens Potter, dat onder het systeem van het wetenschappelijke materia lisme (het communistische systeem) thans mensen op staan, die zich bewust worden van het falen ervan. De revolutie reglemcn- Ook bij de jongeren zag Potter een duidelijk teken des tijds. Na meer dan tien jaar van hartverscheurend protest brengen zij nu hun geeste lijke honger tot uitdrukking. Zij doen dit op alle mogelijke manie ren, variërend van drugs tot ooster se mystiek, maar ook in een ernstig zoeken naar de geestelijke bronnen van het christelijk geloof. Typerend voor dit laatste achtte Potter het jongerenconcilie van Taizé. Maar ook de toestand waarin de kerken verkeren is een teken des tijds. Zij zijn niet langer een domi nerende macht in de maatschappij. Het constantijnse tijdperk is voor goed voorbij. Overal wordt de kerk een minderheid. Zij wordt gedwon gen, zichzelf weer te ontdekken als een pelgrimerende kerk, die veilige structuren achter zich laat en moet kiezen voor de tent van de voort durende aanpassing. Dit alles biedt volgens Potter vol strekt geen reden tot pessimisme over de kansen voor de geloofsver kondiging in deze tijd (het thema van de bisschoppensynode). Pessi misme op dit ogenblik staat gelijk met een ontkenning van het geloof in de verrezen Heer en betekent, dat wij de tekenen des tijds niet goed zien. Wel benadrukte hij, dat de enige UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publlkatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS - Tweede dienst De gereformeerde synode heeft jammer genoeg he t vormingswerk niet waardig gekeurd de plaats van de namiddagdienst te gaan inne men. Wie de moeite neemt hiervoor tijd vrij te maken en uit het aan bod van de vormingscentra een keuze doet. zal ervaren dat er van het vormingswerk een diepe ge- loofsversterkende invloed uitgaat. Bij terugkomst zou men er iedereen wel naar toe willen sturen of men wenst zich dat werk plaatselijk. En het hedendaagse vormingswerk is .nu precies datgene, wat vroeger be oogd werd met het onderricht in de tweede dienst. Het ware zinvoller geweest als de synode de plaatselij ke gemeenten de mogelijkheid had geboden de tweede dienst te laten vervallen, mits daarvoor in de plaats een duidelijk plan tot vor mingswerk kan worden getoond. Den Haag A. F. It u ij I Coalitie (2) Het artikel van de heer Van Enk (5 okt.) roept de volgende reactie bij mij op. Als Van Enk spreekt van een behoeden van afglijden van de PvdA door AR en KVP. spreekt daar m.i. een evangelische hoog moed uit. Mensen aan de top zijn er om uit te roepen tegen de ach terban. dat het nu maar eens uit moet zijn met het gekluns. Daar spreekt een regentenmentaliteit uit. maar geen democratische CDA-'lei- ders' zijn innig tevreden met pro blemen binnen de PvdA. Als dat nou christelijk is... De benoeming van een burgemeester in Rotterdam als Van der Louw bedreigt het in casseringsvermogen van de chris tendemocraten; Van Enk weet heel goed, dat verhoudingsgewijs veel te veel commissarissen der konging CDA zijn en hetzelfde is het geval met de burgemeesters. Is een stem ming. die door Van Enk wordt op geroepen, niet veel eerder een ge- vaar voor de coalitie? Een coalitie, die op de bres staat voor ontwikke lingssamenwerking en milieube heer. onderwerpen, die ook Trouw ter harte gaan. Assen II. G. Post DRIEBERGEN Deze maand gaan duizenden medewerkers van Youth for Christ op pad om mensen in hun omgeving te Informeren over deze jeugdbeweging. Dit gebeurt in het kader van een actie, die als motto draagt Geef 'ze de- vijf. Het is het streven, da t iedere medewer ker vijf mensen bereid v indt, om elke maand 'vijf guldén af te staan voor het werk van Youth for Christ, zodat w'anneer de actie slaagt het jaarlijks budget met drie ton kan toenemen. Youth for Christ groeit de laatste jaren sterk. In zeventig plaatsen zijn groepen actief. In de helft van deze plaatsen vindt men zogenaam de koffiebars. Daarbij zoekt Youth for Christ steeds naar nieuwe ma nieren om met jongeren in gesprek te komen. Vanuit het hoofdkantoor in Driebergen zijn ruim veertig fulltimers bezig met het begeleiden van plaatselijke groepen, het verle nen van service aan kerken en scholen en het organiseren van landelijke activiteiten, zoals het blad Aktie. Dezer dagen gaf de muziekafdeling haar eerste LP uit. (ADVERTENTIE) De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christe'.iike Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hootdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor: NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Nea Midd. Bank (rek nr 69 73 60 768). Gem giro X 500. Twee Amontillado's maken het sherry-assortiment kompleet. Sommige mensen denken dat alle sherry sherry is. En drinken dezelfde sherry op elk tijdstip van de dag. Waarom? Zelfs fn Amontillados laat Gonzalez Byass u uit twee typen kiezen: Tulita en Rosa. Maar in de „soleras" rijpen nog negen andere fijne sherry-typen, voor evenzoveel momenten als stemmingen. Gonzalez Byass: sherries met een traditie Gonzalez Byass: muy blan ANDRÉ KERSTENS TILBURG begaanbare weg voor de kerk nu de dialoog is met de wereld. Geen dialoog, waarin op de vragen van de wereld geantwoord wordt met de kant-en-klaar antwoorden van het dogma. Dialoog ls een vorm van bestaan, de leefwijze van de mens Christus, die dienstknecht van de mensen werd, die voor anderen open stond en zich kwetsbaar op stelde. De werkelijke dialoog met de wereld is de weg van het kruis. Potter hield de bisschoppen voor, dat geloofsverkondiging geen stra tegie is, die een bisschoppensynode kan uitwerken. Dat kan de wereld raad van kerken ook niet. Ge loofsverkondiging vindt plaats op een bepaalde plaats en bij bepaalde personen. Basis van de geloofsver kondiging is daarom de plaatselijke kerk. Wat geloofsverkondiging ls, om schreef Potter als 'de mens bren gen tot Christus als hun Redder en Heer'. Er moet een persoonlijke ontmoeting komen met Christus, want van de verhouding van de mens tot God in Christus hangt zijn eeuwige bestemming af. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN - Youth for Christ haalt van 15 oktober tot 7 no vember de Engelse zanggroep Parchment voor een toernee naar ons land. Van een onzer medewerkers PLOJESTI De Roemeense veilig heidspolitie heeft een inval gedaan in de woning van de baptistenpre dikant Josif Ton. Zijn boeken, ta pes en taperecorder werden in be slag genomen, zo meldt Kruistoch ten, de ln Oost-Europa werkende organisatie van Anne van der Bijl. Ds. Ton kwam vorig jaar in het nieuws toen hij in een manifest de leiding van de Roemeense baptisten- unie verweet zich te veel door de communistische overheid te laten beïnvloeden. Volgens Ton waren al lerlei door de autoriteiten opgeleg de beperkingen van het kerkelijk leven zowel met de Roemeense grondwet als met de statuten van de unie in strijd. Als reactie op het stuk werd hij onder druk van de overheid uit zijn functie van docent aan het baptis tenseminarie ln Boekarest onthe ven. De meerderheid van het unie- bestuur stelde zich later achter do minee Ton en er kwam een soort vrijheidsbeweging onder de baptis ten op gang. Verscheidene beper kingen werden opgeheven. Nadat het beleid van de regering ten opzichte van de baptisten aan vankelijk Iets soepeler was gewor den, werd de laatste maanden weer een hardere lijn gevolgd. Ds. Ton, die nu predikant van de gemeente in Plojesti is. vreest dat er een proces tegen hem zal worden aan gespannen. Hij rekent er op dat men hem wegens verraad zal veroordelen hetgeen hem op een gevangenis straf van 10 tot 15 jaar kan komen te staan. De minister van gods dienstzaken noemde hem onlangs in een interview een verrader. Do minee Ton werkte de laatste tijd aan een nieuw geschrift over de verhouding tussen kerk en staat. 612 bladzijden met duizenden onderwerpen •-geheel up-to-date 1500 afbeeldingen in kleuren gedrukt op hagelwit, houtvrij papier in luxe band van rood kunstleer voordeelprijs 57,50 tot 1 januari 1975, dan ƒ65,- Ecn complete encyclopedie in écn groot deel, samengesteld met medewerking van de Redactie van dc Winkler Prins Encyclopedieën. Verkrijgbaar bij elke boekhandel Ken uitgave van Elsevier John Pac. Sue Mc Clellan en Jeff Crow zijn afkomstig uit Liverpool, waar The Cavern lange tijd het mekka van veel popgebeuren is ge weest. Vanuit deze muzlekkelder begonnen bij voorbeeld de Beatles hun carrière. Frappant is', dat ook Parchment in dezelfde Cavern zo veel bijval oogstte. Immers Parch ment is niet afgestemd op het ge seculariseerde popwereldke, maar maakt muziek, die onder geen en kele noemer te brengen is. Muziek puur, soms fluisterend dan weer oorverscheurend, maar altijd au thentiek. 0 Congres moderne theologie ter herdenking van het veertigjarig be staan van de werkgroep Voor mo derne theologie, maandag 21 okto ber in de Pieterskerk te Utrecht, aanvang half elf. Sprekers dr. J. L. Springer, prof. dr. J. Sperna Wei land en dr. C. Verhoeven. 9 Gereformeerd jongerencongres Zuid-Holland, zaterdag 26 oktober in 'De Vonkenberg' te Zwijndrecht. Motto; Stap 'es uit je vierkante meter. Inf. en opg. PGJC, Koorn- markt 20 Delft, tel. 015-121648. I '74, informatiedag voor ieder die betrokken is bij het werk van de gereformeerde kerken of het ge reformeerd jeugdwerk in Overijssel, zaterdag 26 oktober van 10 tot 4 uur in de Olde Wheeme te Ommen. Het drietal kiest zijn uitgangspunt in het evangelie. Voor zeer velen staat hun muziek in weldadig con trast met de nihilistische benade ring van zoveel soundmakers en gimmick akrobaten. Zij starten hun toernee woensdag 15 oktober ln Haren en treden vervolgens op ln Den Haag, Leeuwarden, Amsterdam, Lelystad, Wierden, Ermelo, Sneek, de Wittenberg, Groningen, Veenen- daal, Delfzijl en Utrecht. ATHEIST 'Je moet weten', zei mijn zeg e 'hij is een echte socialist en a t van de oude stempel, ongelovMidf en met. Je weet, ik heb 't jftte eens verteld, dat hij nu zover bei hij met zijn vrouw in een bi zoi denhuis moet. Hij heeft daar aa mee, maar nu kwam hij me liei toch met een vreemde zaak aajes gen. Een schoonzoon had voorgesteld om z'n huisje vai te kopen, want, zo zei de slimite dan hoef je dat niet in te br s als de staat nu verder voor jen betalen. Later verkoop ik he kei en dan verdelen we gewoi opbrengst. Dat kan, zei hij Maar daar had die oude a ris geen vrede mee. Hij zei tegen rra Daar zou ik nou echt gewet de roeging van hebben. Ik denk «li het gewoon inbreng. Van egpa( is de wereld tenslotte nooit geworden'. Ik moet bekennet ik er stil van was. Een atheist rre mijn zegsman hem genoemd ongelovige. Ik voel er in 't meen niets voor om iederee|ar een beetje aardig is met( vlotweg voor de christenheid nexeren. Dat lijkt me niet zin gedacht. En toch bleef het b haken en vroeg ik me af of iemand een ongelovige kan men. Weten wij eigenlijk wel cles wat een gelovige en een lovige is? De Heer vertelt tocl niet voor niets dat verhaal va twee zoons, van wie de éér vader' zei en het niet deed ander zei 'nee, vader' en die het. tei (Ui WASHINGTON Voor het eerst is een postzegel gewijd aan de doopsge'zinden. De Amerikaanse posterijen heb ben een zegel uitgegeven ter herdenking van het feit, dat honderd jaar geleden de eer ste doopsgezinde emigranten uit Rusland arriveerden. Zij waren nakomelingen van Duitse en Nederlandse men nonieten, die zich in dc acht tiende eeuw in de Oekraine gevestigd hadden. In 1874 en volgende jaren trokken zij in groten getale naar de Vefë- nigde Staten en Canada, om dat zij in Rusland niet langer vrijgesteld werden van mili taire dienst. De postzegel laat een tarweveld zien (de Ame rikaanse doopsgezinden waren en zijn meest tarweboeren) en een oude spoortrein. ei Van een van onze redacteuren Kort na de oliecrisis en de daar op volgende invoering van de maximumsnelheid stonden langs onze autosnelwegen ver schillende 'verdekt opgestelde auto's' heel opzichtig de snelhe den te controleren. Ik zie die auto's nooit meer. Volgens het ministerie van justitie is de snelheidscontrole 'opgenomen in het normale takenpakket' van de politie. Misschien dat daarom op het moment weer zo hard gereden wordt. (Ik zie dat dagelijks, want ik woon langs de E 35, de vroegere rijksweg 1). Deze overweging kwam bij me op, toen ik een heel prak tisch boekje las, dat de raad van kerken aan het verkeer hebben ge wijd. Zodra we in een motorvoertuig stappen worden we agressiever, schelden we sneller, wijzen we naar ons hoofd. De ander wordt voor ons een belemmering op ons pad. Op deze situatie kan het paradljsver- haal gelijken en de vraag: 'Adam, waar ben Je mee bezig?'. Adam en Eva ver borgen zich hi de struiken. Wij verbergen ons in het blik van onze auto, in het leer en onder de helm van onze motorfiets en storten ons in de anonimitiet van het verkeer. Kan de bijbel ons daarin richting geven? Deze vraag stelt een specia le werkgroep van de sectie sociale vragen van de raad van kerken zich in het zojuist verschenen boekje 'op weg. maar hoe?', dat Is uitgegeven door de Centrale voor Vormingswerk/Hervormde vrou wendienst (De Horst 5. Drieber gen). Het boekje is tot stand geko men nadat enkele predikanten (W. J. H. Baart. K. E. H. Oppenhelmer. A. A. Spijkerboer) in een open brief aan de raad van kerken gewe zen hadden op het klemmende ver- keersvraagstuk. 'Telt het mensenle ven nog of telt het niet?' was hun simpele vraag. Zwakkeren In de afgelopen tien jaar 1964 tot en met 1973 zijn in ons land ruim 26.000 mensen door het ver keer omgekomen. Dat is één op elke 500 Nederlanders. Daar komen de tienduizenden nog eens bij, die voor hun leven invalide worden. Elk Jaar worden zo'n 100.000 men sen direct of indirect door de ver keersonveiligheid getroffen. Tegen over deze verpletterende cijfers JjWLj NED. HERV. KERK Bedankt voor Streefkerk: 1 Vreugd te Haaften: voor Kool K. Schipper te Dordrecht. Afscheid op 13 okt. van Moerl le: W. J. G. v. d. Sluys bi Amsterdam-W.: van Nijkerk: van Slooten ber. te Putten Boskoop: A. de Leeuw wegens Intrede te Delfzijl: H. L. A. delll uit Eexta; te 's-Hertogenboscl m H. Jagersma uit Assen: te Ten, zen: D. H. Bosma uit Soes et Wamel: H. R. Elzenga uit Ren: daal: te Birdaard: kand. Mfrei Braak te Vlaardingen. GEREF. KERKEN Intrede te Beverwijk/Heemskei J. G. IJkel te Vrouwenpolder. aü Met ingang van 14 oktober ziji de geref. kerk te Zuidlaren ve i den drs. J. W. Vlaanderen ei ;e; S. W. R. Polman, gesstelijk v k gers van psycli. ziekenh. De ct oord te Zuidlaren. Drs. Vla or ren was verbonden aan de ker ai Alkmaar en drs. Polman aaife van Medemblik. Overleden: G. Mulder (74) Jêgi pred. te Alphen aan den Stond in Slikkerveer en Alphei den Rijn. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te IJmuiden: J. M. hart te Zwolle; te Leiden- Versteeg te Stadskanaal. GEREF. KERKEN (VRIJG.: B\ Afscheid van Neede ten/Winterswijk: H. Schuu ber. te Heemstede en Lisse. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Toronto (Can. Westerink te Nunspeet. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te 's-Gravenzande Hofman te Scheveningen. Bedankt voor IJsselmonde: Hoogerland te Krabbendijke. ALG. DOOPSGEZ. SOC. Intrede te Grouw: W. H. Ku uit Krommenie. Wormer-Jisj Knollendam: te Zwaagwesteint Buitenpost: L. D. G. Knlpschei Amsterdam en Den Ilp-Landsi Hij heeft op 6 okt. intrede ge te Veenwouden. VRIJ EV. GEMEENTEN Afscheid van Leeuwarden: L. Molen wegens emer. De kerk zou volgens de tekenaar Mara, heel wat beter uitkomen, wanneer het openbaar vervoer de plaats in zou nemen van het privé-blik. Misschien is dat ook een beetje menselijker? valt de opwinding die er in ons land over heerst geheel in het niet. vooral als men bedenkt dat bijna driekwart van de verkeersslachtof fers kinderen en bejaarden zijn. Steeds meer school- en buurtvere nigingen komen op voor het recht op spel en veiligheid van de kinde ren. Waarom zou de kerk dat niet doen?, vragen de samenstellers van het boekje zich af. Er is toch een duidelijk verband tussen de kerk en de zwakkeren? De schrijvers stellen voor een gemeenteavond te houden over het verkeer en contact te zoe ken met het gemeentebestuur over concrete problemen. Het meest voor de hand ligt een onderhoud te vragen met de verkeerscommissie van de gemeenteraad, zeggen de schrijvers van het boekje. 'Elke ouder, elke bestuurder zal er kennen dat de huidige onveilige situatie van onze woonbuurten niet langer mag blijven bestaan. Om te zorgen dat gemeenten hun woon buurten beter inrichten en vooral, om te zorgen dat de verkeerswetge- ving wordt aangepast met een re geling voor woonerf of stadserf, is plaatselijke en landelijke aktie van groot belang', zegt het boekje. Het vraagt een betere controle van de wettelijke voorschriften voor het verkeer. Dat brengt mij op de vraag of de kerken er niet eens bij <1* Justitie op zouden kunnen aandi n gen zodanige maatregelen te »"-r fen, dat de naleving van wc voorschriften, zoals bijvoor^- 'honderdkilometer'. beter doer politie wordt afgedwongen. Mensen zoals jij en ik, doo Cauwelier en A. Devos. In dit zijn verschillende gesprekken bundeld, die de auteurs hadden een vijftiental gehandicapten. Nederlandse Boekhandel, Am dam. 130 blz - ƒ13.90. Terwijl de hyacinten bloeien, J. Limburg roman. 5e druk. Voorhoeve, Den Haag. 302 l 18.90. Bij uitgeverij Tjeenk Willini Groningen is de zevenentwint druk van het Verklarend h woordenboek der Nederlandse van M. J. Koenen en J. End bewerkt door dr. J. B. Drewes blz - ƒ31.25. Doelstellingen voor de maatse pijleer, door H. Dekker in de maatschappijleer van ultge Van Gorcum te Assen. 74 b 14.25. AO-boekje 1532: Dc openbare otheek. door H. Koolmees. Stichting IVIO, Lelystad. 20 1.25. Alles mag. door prof. H. van Pi Het boek is een inleiding gewo tot de moderne kunst en de mo ne denkwereld ln wetensc techniek, politiek en religie. 1 Teleboek, Amsterdam. 256 b'. 15,-. Dc stof. waarvan de dromen zij ROMAN van J. M. Slmmel. Zuidhollandse Uitgeversmij, Haag. 520 blz - 29.75. iile schennis ernol on klein. ■V-en <an con dierenarts J. H". riu' Zuirihoüandse uitgei I.;.:." 333 bh - 29.75. Sp d.'n 'i-rii mee rtr.or K. M p-.-ud. al.oi.ilIJ j*e uitgevehL.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2