Labour naar meerderheid Hooghoudt Voor werknemer volgend jaar een winstaandeel ,edding waluwen nislukt tn deze krant R-voorzitter n Dam treedt af ogezegd Buien Leidse studentes in Israël voor rechter Vakbeweging reageert positief op plannen kabinet Putten woedend over herhaling van herdenking Kabinet wil meer doen voor zelfstandigen Lekke band vergoed Actie tegen hoofdluis 8 tm 16 oktober Potjeslatijn on taalhygiëne Nieuwe leidse Commit (DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING traat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" VRIJDAG 11 OKTOBER 1974 55ste jaargang no. 162 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur honderdduizenden esten gestorven iRIJS (AP) Vogelvrien- n in Zwitserland West- ïitsland en Noord-Frank- k hebben gisteren een nde gemaakt aan hun edbedoelde reddingsopera- i voor zwaluwen daar de igels er niet bij gebaat wa- n integendeel. aluwen werden gevan- >a ten noorden van de Al- sn omdat daar een plotse- ngen strenge kou was ko en opzetten. Ze weiden per iegtuig naar Nice en ande- zuid-Europese plaatsen bracht, om vandaar hun ek te kunnen voortzetten, aar gebleken is dat de eeste vogels, die verpakt kartonnen dozen de ucht maakten, de tocht et hebben overleefd. On- erweg zijn er honderddui- nden gestorven. Franse vereniging voor ierenbescherming heeft de ogelvrienden doen weten it hun spontane poging de jgels te redden, onnodig as geweest. De zwaluwen ie door het koude weer wa tt verrast voor hun vertrek aar Afrika waren laat ge- oren en zwak, aldus de ireniging, hun dood zou als theel natuurlijk en nor aal moeten worden be- Ehouwd. et grootste deel van de valuwenpopulatie was in eite al veilig en wel voor et eind van september ver wenen, op weg naar Afrika, ten franse vogelkenner ver- laarde dat de actie van de ogelvrienden goed en pnpathiek was geweest ïaar onnodig omdat men ier de natuur haar 'selec- ieve werk' had moeten la- n doen. een verslaggever HEM De heer Wouter van i, voorzitter van de Politieke ij Radikalen, heeft besloten de- unctie op 30 november neer te en. De heer Van Dam vindt werk als PPR-voorzitter en lid de provinciale staten van Gel end in combinatie met zijn ge- telijke baan als stafdocent aan icademie 'De Jelburg' in Baarn eel worden. gehalte van de democratie dt bepaald door de manier irop de meerderheden met de iderheden omgaan. Drs. Den Uyl. fisselend bewolkt met plaat- elijk buien. Overigens matige Bind tussen west en noord, laximum-temperaturen onge veer 12 graden Celsius. 10RGEN EN OVERMORGEN: Op de meeste plaatsen droog net opklaringen. Weinig ver- ndering in temperatuur. Horgen zon op: 06.59 onder: 17.54 maan op: 02.58 onder: 16.10 sekten oplossing lor voedseltekort LONDEN (AP, Reuter, UPD Het zag er vannacht naar uit dat Harold Wilsons Labour Partij een absolute meerderheid ging krijgen in het Britse Lagerhuis. De Leidse studentes Margot Heqnsbroek (links) en Paula Witkam (rechts) verschenen gisteren voor een militaire rechtbank in bezet Jordanië op beschuldiging van werk voor de Palestijnse ver zetsbeweging Ei Fatah. Zie ook pagina 5. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De werknemer zal volgend jaar kunnen rekenen op een winst- en vermogensaanwas- deling. Premier Den Uyl heeft dit gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld. Met de winst- en ver- mogensaanwasdeling beoogt het kabinet een meer fundamentele oplossing van het probleem van de onevenredige (super) winsten. Het gaat er volgens de premier om. dat de bedrijfsrendementen de laatste jaren steeds meer uiteen groeien. Er zijn duidelijke aanwij zingen dat dat een blijvende zaak is. In die situatie ontkom je er niet aan tegemoet te komen aan de verlieslijdende bedrijven, aldus de premier. De vakbeweging reageerde gistera vond positief op de plannen van het kabinet. Het probleem van de onevenredig grote winsten was voor haar al lang een doorn in het oog, onder meer omdat zij looneisen tot nu toe afstemden op het gemiddel de bedrijfsresultaat. In feite bete kent dat, dat de vakbeweging in goed florerende bedrijven een stuk winst moet laten zitten. In de on derhandelingen over het centraal akkoord 1975 hebben de vakcentra les daarom de eis op tafel gelegd dat superwinsten moeten worden afgeroomd. Zo op het eerste gezicht lijkt dit idee nogal af te wijken van het plan van de regering. Wim Kok, voorzitter van het NVV, zei gisteren echter dat dit allerminst het geval Van onze correspondent PUTTEN De bevolking van Put ten is woedend over de 'nep-her- denking' van de oktober-razzla in de tweede wereldoorlog, die woens dag is opgevoerd omdat een tv- reportage over de echte herdenking deels was mislukt.. Jan Roelands, free-lance regisseur bij de. VARA, liet de herdenking compleet met de muziekvereniging Excelsior en het koor De Lofstem 'overdoen', omdat zijn opnamen van vorige week onbruikbaar bleken. Het gemeentebestuur var. Putten trachtte met alle macht een tweede manifestatie te verhinderen, maar de gemeentelijke politieverordening bood daartoe geen enkele mogelijk heid Wethouder G. van Winkoop sprak gisteren over een 'schandali ge zaak.' Bij de oktober-razzia van 1944 werd de totale mannelijke be volking van Putten gedeporteerd. Van de ruim 600 mannen, keerden er 552 niet terug. Minister Duisenberg behoeft te zijn. 'Ons voorstel voor 1975 was een ad-hoc-regeling. Voor later jaren wilden we ook aankoer sen op een vermogensaanwasdeling. Als de regering dat al in 1975 voor elkaar weet te kunnen krijgen is ons dat natuurlijk ook best', aldus de NVV-voorzltter. Niet uitgewerkt De grote vraag is natuurlijk hoe de vermogensaanwasdeling eruit komt te zien. Premier Den Uyl kon daar nog niet veel anders over zeggen dan dat de uitgangspunten voor dit plan uitgewerkt zullen worden in de aan het einde van dit jaar te verwachten interimnota inkomens politiek. Halverwege volgend jaar zal er dan een wettelijke regeling bij de Kamer worden ingediend, die nog betrekking zal hebben op de winsten van 1975. De vakbeweging zelf heeft ook nog geen uitgewerkte plannen bij de ha-nd. Uit de voorlo pige reacties van Wim Kok en Wim Smit (voorzitter van het NKV) kan echter het volgende globale beeld worden geschetst. De winst- en vermogensaanwasde ling behoeft voor ieder bedrijf niet dezelfde verplichtingen met zich mee te brengen. Een onderneming die grote winsten maakt staat meer af van de winst dan slechter 'boe rende' ondernemingen. De gelden worden ondergebracht in een cen traal fonds. In het beheer van dit fonds zal de vakbeweging een be langrijke rol moeten spelen. Het fonds kan worden gebruikt om zwakke bedrijven of bedrijfssecto ren financieel te ondersteunen. Het fonds zal bovendien een belangrij ke rol moeten spSlen bij het van de grond komen van een algemene pensioenvoorziening. Het plan van het kabinet biedt tenslotte aanzienlijk gunstiger per spectieven voor de totstandkoming van het centraal akkoord (loonaf- spraken en dergelijke) 1975. De heer Smit meende zelfs dat de re gering het bedrijfsleven 'een belang rijke sleutel' in de handen heeft gespeeld. De partijen praten dins dag 28 oktober verder. Een moeilijk punt blijft een andere eis van de vakbeweging, namelijk een verdere inkomensnivellering. De werkgevers hebben hierop tot nu toe zeer af wijzend gereageerd. DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl is bereid de kleine zelfstandigen verder tegemoet te komen. Minister Duisenberg heeft dit gisteren ln de Tweede Kamer gezegd. Deze toezegging was zo ongeveer de enige concessie die de minister wil de doen op de uiteenlopende wen sen van de regeringsfracties om een verdere lastenverlichting door te voeren. De PvdA wil een verdere verlaging van de AOW-premie, KVP en ARP willen een herinvoering van de zelfstandigenaftrek, alsmede een overheidsbijdrage in het kin derbijslagfonds van vierhonderd miljoen gulden. De minister zei 'niet te Juichen' over een herinvoering van de zelf standigenaftrek. Wel valt er vol gens hem te denken aan een ver dere tegemoetkoming aan de kleine zelfstandige. Hij 'hoopte' hierover concrete plannen bij de Kamer te kunnen Indienen. Dat zou dan moeten gebeuren tijdens de behan deling van het dekkingsplan in no vember Het is zeer de vraag of de rege ringsfracties tot die datum hun ge duld zullen kunnen bewaren. Voor al de fracties van KVP en ARP betoonden zich ln de wandelgangen nogal geïrriteerd over de afwijzende houding van de minister. Het ziet er daarom naar uit dat deze kwes tie vandaag belangrijk zal worden aangescherpt. DINXPERLO Wie op het nieuwe fietspad tussen Dinxperlo en Bontebrug een lekke band heeft op gelopen, kan de schade vergoed krijgen. De com missie van beheer van de uteg, die op het grond gebied van drie gemeenten ligt, heeft dit besloten. Het fietspad was zo bezaaid met scherpe steentjes, dat er op de dag van ingebruikneming maar liefst veertig klachten kwamen. Burgemeester J. W. Stam van Dinxperlo: 'Het pad is tweemaal geveegd en gewalst, maar niets mocht baten. Er zal nu een nieuwe laag worden aange bracht'. Gedupeerde fietser moeten, als zij de lekke band vergoed willen hebben, wel aantonen dat de schade op dat fietspad is opgelopen. AMSTERDAM De Amsterdamse Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst heeft in de eerste helft van dit jaar al 900 gevallen van hoofd luis moeten behandelen bij kinderen op basis scholen, ruim driekwart van het totaal over 1973. Wegens de 'opmars' van de hoofdluis dit jaar be gint de GG en GD vandaag dan ook een actie om het beestje te bestrijden. Er zullen 350.000 folders huis-aan-huis worden bezorgd, waarin wordt aan gegeven hoe de luizenplaag bestreden kan worden. Volgens dr. H. Rengelink. adjunct-directeur van de GG en GD in de hoofdstad, is het moeilijk een duidelijke oorzaak aan te geven van het toenemend aantal gevallen van hoofdluis. Uit de eerste uitslagen van de gis teren in Engeland gehouden verkie zingen bleek vannacht dat Labour aanzienlijk meer steun had verwor ven dan bij de verkiezingen van fe bruari. Dit terwijl de opkomst naar schatting tien procent lager was ge weest dan in februari, vermoedelijk rond de 70 procent. Hoewel vannacht aanvankelijk nog moeilijk een prognose kon worden gemaakt leek Jeremy Thorpe's Libe rale Partij zich moeilijk staande te kunnen houden. Een verrassende stembusuitslag was dat in het dis trict Lincoln, Dick Taverne, van Ne derlandse aTkomst, werd verslagen door een Labourkandidaat. Taverne was uit Labour gestapt en stond op nieuw kandidaat als onafhankelijk sociaal-democraat. In februari was hij in het Lagerhuis gekozen. Kort na de sluiting van de stem lokalen voorspelde de Britse omroep de BBC een forse overwinning voor Labour (zelfs een meerderheid van 100 zetels op de Conservatieven). De onafhankelijke tv-omroep ITV gaf een Labour-voorsprong van 54 ze tels op de Conservatieven. De eerste officiële stembusuitslagen lieten echter een gemiddelde verschuiving naar Labour zien van rond de drie procent. Maar vrij algemeen werd aangenomen dat de Labour Partij in elk geval met een bescheiden ab solute meerderheid in het 635 zetels tellende Lagerhuis zou terugkeren, om haar minderheidsregering tot meerderheidskabinet te transforme ren. Eer. dergelijke uitslag zou beteken dat Harold Wilson opnieuw, en voor de vierde keer. een nieuwe ambtstermijn gaat vervullen. Edward Heath Voor Edward Heath, de leider van de Conservatieve Partij, zou dit, zo (ADVERTENTIE) dagelijks geopend van 10-17 uur- 'rnaandag14 en dinsdag 15 oktober, ook van 19.30-22.30 uut zóndag gesloten toegang f. 5.- mi Premier Harold Wilson, de vermoe delijke overwinnaar van de Britse verkiezingen, stak gisteren al triom fantelijk de hand omhoog, nadat hij met zijn vrouw Mary naar de stembus was geweest. wordt aangenomen, onomstotelijk het einde betekenen van zijn poli tieke loopbaan. De meest waarschijnlijke eerste premier van de conservatieven zou William Whitlaw zijn, de man die als minister voor Noord-Ierland faam verwierf. Hij staat be kend als gematigd en bekwaam be stuurder en is een man die in brede kring grote sympathie geniet. Een grote overwinning voor Labour zu betekenen dat de/.e partij een gewichtig mandaat heeft gekregen voor de uitvoering van een tamelijk vergaand progressief beleid, zoals nationalisaties van diverse sleutel industrieën en staatscontrole op het financiële- en investeringsbe leid van de particuliere onderne mingen. Allereerst zal het nieuwe kabinet Wilson echter met alle kracht een reeks impopulaire maat regelen moeten nemen om de ern stig bedreigde Britse economie en vooral de voorthollende Inflatie aan te pakken. Waarnemers in Londen hadden eerder al voorspeld dat een nieuw Labourkabinel zich aanvankelijk vermoedelijk gematigd zou opstel len wat betreft de nationalisaties en industriële hervormingen. Aan genomen was zelfs ai dat minister van industrie Anthony Wedgwood Benn. die als de boeman van de industriëlen en de oeter gesitueerde middenklasse wordt beschouwd, zou worden verplaatst naar een andere post. Maar als Labour inderdaad met een grote meerderheid aan de macht blijft zal het wellicht moei lijk zijn Tony Benn zonder meer opzij te schuiven, zonder dat Wil son in moeilijkheden komt met de linkervleugel in zijn partij en met de vakbonden. EEG De terugkeer van Wilson betekent Of de staatssecretaris van volksgezondheid ook de taalhygiëne in de gaten zou. willen houden, vraagt Kamervoorzitter Vondeling. En of hij bijvoorbeeld 'cerebrovascular accident' alsnog in 'beroerte' wil vertalen. Wij herkennen daar iets van ons eigen streven. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE PLAATS: GIRO: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROITERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT-D NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie .Onderne mingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A dam. Een postzegel ls niet nodig. Die betalen wij. dat Labour nu gehouden ls binnen twaalf maanden een volksstemming of nieuwe verkiezingen te houden over de vraag of Engeland lid moet blijven van de Europese Gemeen schap. Wilsons triomf zal. zo wordt aangenomen, opnieuw een periode van onzekerheid brengen in de EG, maar ook de Labour Partij in ern stige moeilijkheden brengen. Bin nen deze partij heerst diepe ver deeldheid over de EG. Enkele mi nisters van Wilson hebben al laten weten dat zij vertrekken, mocht de Britse kiezer besluiten tot een af tocht uit de Europese Gemeen schap. Tot op het laatste ogenblik was het gisteren volstrekt onzeker hoe de stembusuitslag zou uitvallen. Volgens verkiezingsexperts zou er veel afhangen van het percentage kiezers dat naar de stembussen zou trekken. Gisterochtend werd een forse opkomst waargenomen in Schotland, het Britse industriege bied in noordelijk en midden-En- geland. waar het weer aanvankelijk goed was. Maar later op de dag werd .uit diverse kiesdistricten ge meld dat de opkomst bijna tien procent lager was dan bij de vorige verkiezingen in februari. Toen trok bijna 79 procent van de ruim 40 miljoen kiesgerechtigden (18-jari- gen en ouder) naar de stembus. Een lage opkomst, zo was voor speld. zou in het nadeel zijn van Harold Wilsons Labour Partij. De laatste gepubliceerde uitslag van een opiniepeiling verscheen giste ren in het dagblad de Evening Standard. Labour lag, aldus deze uitslag, 7.4 procent voor op de Con servatieven. Andere peilingen had den Labour een voorsprong van tussen de negen en veertien pro cent gegeven. Peilingen wezen ook uit dat rond tien procent van de kiezers tot op het laatste ogenblik nog geen besluit had genomen op wie zij zou stemmen. Gebaar Cuba naar VS WASHINGTON (Reuter) Cuba wil vier Amerikaanse gevangenen vrijlaten als een vriendschappelijk gebaar naar de Verenigde Staten. Zij zijn gearresteerd wegens het bezit van drugs. De twee senatoren, die onlangs een bezoek hebben ge bracht aan Cuba, hebben dit mee gedeeld. (ADVERTENTIE) JOKE WB8HE %M BWAHJOtVB dtemoetuproevai.dieisgeweMiq Binnenland Bibliotheekweek 7 Aardgasextraatje 11 Buitenland Syrië verhardt eisen 9 Kerk Tekenen des tijds 2 Sport Herman Hopman gerijpt terug 17 l.czers schrijven z Nieuwe boeken z Sirips. feuilleton g Recept en puzzel 6 Radio en tv 6 Commentaar Dichtbij en verder 7 Weer Filmpremières 13 Autonieuws 15

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1