/ijf van de vierdaagse' hoofdzaak goed, in ijzaak onder de maat de ABN ILMPREMIERES VAN DEZE WEEK Jacht op Kunst diploma, sterk vakwerk Een goede bank voor hoge -rente - zoekers. frkbalans 75 PTT-stempel Algemene Bank Nederland een goede grote bank Wonen in Nederland Up the Sandbox erg tweeslachtig Dochter voltooit werk Joep Nicolas Levenslang zitten En dan nog.. Er was eens een man die zijn auto wilde verzekeren tegen vallende appels. Entegen betonnen paaltjes. Entegen gladde dijkjes. Entegen overstekend wild. Entegen een boterzachte berm. Entegen grindweggetjes. Entegen domme dingea Entegen andere auto's. DeAGOAllRisks- Autoverzekering loste het allemaal op. DeAGO verzekert alles (ennogwatJ^\). 'Milieu-vriendelijk' doel voor Kalkar-heffingen ~~p '/KWARTET VRIJDAG 11 OKTOBER 1974 FILM/BINNENLAND T11/K13 (ADVERTENTIE) Ber Huising STERDAM De Vijf i de vierdaagse is een gemaakte, leuke zolang het bij die blijft. ïoeten meelopen met de Vier- e. van hun gevangenisdirec- Ze horen het met verbazing, an met tegenzin, het vier da- open valt ook niet mee, en 's ds liggen ze op een slaapzaal- lak naast de Engelse politie, die rukken ze dan wel een uit met pokeren. Daar is de iter goed in. Ze zijn wel een stel zware jongens onder el- en ze worden heel goed ver- Johnny Kraaykamp, ome de brandkastenkraker, is een ider genoeglijk mannetje, een im te zir 'n alles wat hij als ilf doet. ..n Blaaser, de op is de heer van het stel, ook men zichzelf. Jon Bluming is >n Jon Bluming. Arnie Bree- en René van Asten zijn de ren. Er zit e«.n fijne humor in situaties en een warmte in hun nhang. Zo'n vierdaagse-sfeer daar, al dan niet met ironie, aan mee. Mat van Hens- i, chef camera, en zijn assis- zorgden voor een klare, ige fotografie. En regisseur van Nie wist met dit alles een nend en goed stuk film te isthandelaar er was ook nog wat anders, 'ijf weten van de jongste dat gens flink wat te halen valt jn kunsthandelaar. Dat ze daar iraten en dat ze er 's nachts gaan is begrijpelijk. Dat ze lege brandkast vinden omdat mnsthandelaar ze verwachtte, de verzekeringsgelden uit is. ook bij. Maar alles wat er jan die andere kant verbeeld zakt beneden het niveau. Om iginnen is die kunsthandelaar onmogelijke schurk, die ook ;ven twee moorden pleegt, om- 'an Nie, die meewerkte aan het rio, dacht dat het zonder HAAG Op ruim de helft het aantal poststukken dat de in januari 1975 zal bezorgen, een vlagstempel van de actie ibalans '75 voorkomen. De vijf van de vierdaagse, v.l.n.r. Johnny Kraaykamp, Arnie Bree- veld, John Bluming, Jan Blaaser en René van Asten. voorbereid. Leen Jongewaard en Onno Molenkamp, eerst een paar zonderlinge vierdaagse-wandelaars, zitten opeens in een auto als re chercheurs, als andere mannen in een andere film Gelukkig is dit erbij bedachte de hoofdzaak niet, en wordt het groot ste deel van de film goedgemaakt door die vijf met hun humoristi sche reacties op hun onverwachte vier vrije dagen. (Amsterdam - City I, Rotterdam - Cineac AD. Lumière 2, Den Haag - Odeon, Allunaar - Cinema, Amers foort - Grand, Arnhem - Rem brandt, Delft - Delf ia, Eindhoven - Chicago, Groningen - Grand, Haar lem - Luxor, Hulversum - Chur chill, Nijmegen - Centrum, Utrecht - Scala. 14 j.). moorden niet kan. Maar die maken weinig indruk, omdat ze maar toe vallig zijn bijbedacht. De man komt, door een schilderijenverval ser, die homoseksueel ls, ook in dat milieu. Eén van de vriendjes is een ge mene afperser. De souteneur in de film is trouwens een Surinamer. Alsof even aangeduid moest worden dat minderheidsgroepen toch niet deugen. Opnamen en regie in deze kringen halen het niet bij die van de vijf. De schurk heeft geen karakter en geen persoonlijkheid. De vrouwen die meedoen brengen ook niets over. Er zijn slordigheden als nacht opnamen bij dag. Dit deel van het verhaal rammelt doordat de te in gewikkelde intrige niet goed werd (ADVERTENTIE) U maakt dus maar liefst elf procent rente. Met een ABN spaardeposito, dat u 6 jaar lang elf procent rente per jaar garandeert. Er zijn natuurlijk ook nog andere aantrekkelijke spaarvormen voor mensen die korter dan 6 jaar willen sparen. Kom naar de ABN. Men zal u graag adviseren. (en niet alléén voor hoge-rente-zoekers) Het is al een paar jaar geleden dat we de laatste film zagen over revo lutionaire Amerikaanse studenten, die zich te weer stelden tegen de status quo op de campus en in de wereld Er heerst blijkbaar weer rust en orde op de universiteiten, de tijd van 'weg met de boeken en de straat op' is voorbij Het keren de getij wordt uitstekend getypeerd door een door en door burgerlijke film als 'The Paper Chase' van James Bridges Daarin studeren de studenten van de beroemde Harvard Universiteit weer Wat heet studeren: de toe komstige advocaten van de 'law school' zwoegen dag en nacht, zij moeten een gruwelijke uitput tingsslag doorstaan Velen sneven op de weg, die naar het begeerde diploma leidt, zij zijn te zwak, zij bezitten niet de betonnen kern die onontbeerlijk is voor toekomstige regenten en magnaten In eigen ogen en in de ogen van professor Kingsfield zijn zij kaf Die professor Kingsfield is het idool en de scherprechter van hele gene raties studenten Met koele logica en onverbiddelijke hoon gaat hij ze te lijf, het doel waarnaar zij streven is zo te worden als hij Hart, een briljante nieuwling, heeft het gevoel dat hij een dagelijks duel voert met de professor De raadgevingen van Kingsfleld's dochter Susan, die weet hoe onper soonlijk haar vader is en die zich met grote moeite en niet zonder kleerscheuren aan zijn invloed heeft ontworsteld, wuift hij glimla chend weg De ontdekking dat Kingsfield na een jaar nog niet eens zijn naam weet, komt dan ook hard aan Toch niet hard genoeg, dunkt me, om het aannemelijk te maken dat deze zeer ambitieuze jongen de brief met de uitslag van het exa men ongelezen aan de golven van de onbekommerd kabbelende zee prijsgeeft (wij weten overigens wel dat hij cum laude is geslaagd!) Zijn affaire met Susan is nu ook weer niet zo waterdicht, dat die hem zijn carrière waard zou kunnen zijn Een zwak slot dus van een overi gens sterke, zeer kundig gemaakte, ouderwetse spannende film Je moet alleen niet geloven dat James Bridges de autoritaire professor en de diploma-jagende studenten be kritiseert, zoals hij hier en daar wel wil doen voorkomen Hij idealiseert ze, mateloos 't Valt ook wel moei lijk om dat niet te doen als je John Houseman de rol van profes sor Kingsfield laat spelen Het is niet eens een acteur van professie Hij verdiende zijn lauweren als producent, regisseur en scenario schrijver, maar voor deze rol kreeg hij zeer terecht een Oscar En Ti mothy Bottoms (bekend uit 'Johnny got his gun' en The last Picture Show') staat als Hart zijn mannetje ook IJzersterk vakwerk, succes verzekerd W Wielek-Berg Amsterdam-Leidseplein Theater 14 1r Het onderwerp van 'Up the Sand box', waarin Barbra Streisand een jonge vrouw en moeder speelt die in de clinch ligt met de emancipa tie, is helemaal niet zo grappig. Margaret Reynolds verwacht haar derde kind en ze weet niet of ze daar blij mee moet zijn. Ze twijfelt aan de waarde van het conventio nele huisvrouw- en moederschap, ze voelt zich inferieur aan de vrouwe lijke collega's van haar man en een beetje schuldig tegenover de maat schappij. Haar eigen moeder vormt een afschrikwekkend voorbeeld. Voor ze het grote nieuws aan haar man vertelt, doorleeft ze in fanta sieën de alternatieven die eventueel voor haar open staan. Nu zijn de problemen van Margaret niet zo erg groot (het staat van het begin af eigenlijk al vast dat ze wat graag alleen maar vrouw en moeder wil blijven), maar het is toch niet helemaal eerlijk dat haar dagdromen zo karikaturaal overtrokken worden. Zolang ze dicht bij huis blijven (Margaret drukt het gezicht van haar afgrij selijke, altijd chanterende moeder in een roomtaart: Margaret wordt door haar man van de operatietafel weggesleept als ze zich wil laten aborteren) zijn ze best aardig, maar hoe verder ze voortzweven, hoe ver velender en onwezenlijker ze wor den. Barbra Streisand, die overi gens steeds beter gaat spelen, moet nu eenmaal altijd koddig doen. daarom laat regisseur Irvin Kersh- ner haar dansen met Fidel Castro, die een vrouw blijkt te zijn: 3amen met revolutionaire negers het Ame rikaanse Vrijheidsbeeld opblazen en op een studiereis naar donker Afri ka bijna door wilden vermoord worden. Een vreemde, tweeslachtige film is het aldus geworden: als Margaret, al redderend, thuis of in de zandbak, de twijfels op h'aar gezicht laat openbreken komt ze heel overtuigend over, maar als we haar fantasieën te zien krijgen wordt ze een mal, kinderachtig mens dat door niemand ernstig ge nomen kan en wil worden. Zonde, met een mildere aanpak zou er van het materiaal best iets aardigs te maken zijn geweest. W. Wielek-Berg Amsterdam - Studio K, 18 jr. BERLIJN Bij een botsing tussen een Nederlandse vrachtauto en een vermoedelijk gestolen reisbus in West-Berlijn, zijn beide bestuurders om het leven gekomen. De chauf feur van de vrachtauto is de dertig jarige Dirk van Roon uit Vlaardln- gen. De bijrijder kon na behande ling in een ziekenhuis weer ver trekken. De vrachtauto werd op een kruising door de bus geramd. ROTTERDAM De tentoonstelling 'Wonen in Nederland' Museum Boymans-Van Beuningen, tot 3 november laat in foto's zien hoe op een aantal plaatsen in ons land het gestaag verlopende democrati seringsproces in bouwen en wonen vorm krijgt. Uitgangspunten waren o.m. de Idee dat een bewoner zich met zijn huis moet kunnen indentificeren, dat een goede vorm beter is dan een slechte en dat van de gebouwde vorm, waarbinnen en waartussen de mens leeft, een grote invloed uitgaat. Vandaar dat het accent van deze expositie niet is komen te liggen op het interieur van het huis alleen, maar op de totale woonomgeving. In enkele gevallen heeft de bewo ner bij de vormgeving van zijn woning en zijn woonmilieu kunnen meebeslissen. Subsidies uit de z.g. experimentele woningbouwpot heb ben een aantal gemeenten, archi tecten en aannemers in staat ge steld in verschillende plaatsen nieuwe woonvormen tot stand te brengen. De foto-panelen zijn onderverdeeld in een aantal kaders die ingeleid worden door teksten. De kaders zijn de randstad, nieuwe woonvor men, de polder, stadsvernieuwuwing en openbaar gebied. Enkele pane len hebben het Monumentenjaar 1975 tot onderwerp. De tentoonstelling, die gestimuleerd is door CRM en tot stand kwam met medewerking van de Stichting Nieuwe Woonvormen te Amersfoort is eigenlijk voor het buitenland ge maakt, maar zal na Boymans ook nog in een aantal andere plaatsen in ons land te zien zijn. ALMELO Van 18 oktober tot en met 10 november zijn in De Waag te Almelo gebrandschilderde ramen tentoongesteld van de in 1972 over leden glazenier Joep Nicolaas en van zijn dochter Sylvia O'Neill-Ni colas. De laatste voltooit het werk van de drie voorgaande generaties Nicolas aan de St. Pancratiuskerk in Tubbergen. Van haar zijn op deze tentoonstel ling, die alleen in Almelo zal wor den gehouden, twee ongeveer zeven meter hoge gebrandschilderde ra men te zien, bestemd voor de St. Pancratiuskerk. Van Joep Nicolas worden tentoongsteld drie gebrand schilderde ramen getiteld 'Doop'. 'Levenssymfonie' en 'Soldaten' en verder portretten, mythologische voorstellingen en schetsen voor ge brandschilderde ramen. DEN HAAG Vanaf 15 oktober en tot 25 november is in het Museum voor het Onderwijs de tentoonstel ling 'Levenslang zitten' te zien. Het is een expositie van stoelen: de oudste stamt uit de 17e eeuw, de jongste is hedendaags. Ze zijn er in alle soorten. Naast een kinderfau teuil in Louis VI-stijl is er een zig-zag-stoel van Rietveld uit 1934. Een opblaasbare stoel uit de jaren zestig contrasteert met een 'Fau teuil Voltaire'. In de collectie bevinden zich alle daagse stoelen uit huiskamer eetka mer en werkvertrek, naast meubel stukken voor bijzondere gelegenhe den, zoals bijvoorbeeld een 19e eeuwse besnijdenisbank en de troon van koning Willem II en dat alles is nog eens met foto's en schilderijen aangevuld. 'Levenslang zitten* is een reizende tentoonstelling, die werd samenge steld door het Bureau van de Rijk- sinpsecteur voor Roerende Monu menten. Verschillende aspecten van de eeuwenoude Chinese cultuur van oeroude bronzen wapens, aardewerk tot sociaal realisme uit de Volksre publiek en abstracte kunst uit Tai wan komen aan de orde op de tentoonstelling 'Chinese cultuur, vroeger en nu', die nu tot 2 januari 1975 in het Volkenkundig Museum tw Tilburg gehouden wordt. 0 Het Museum voor Land- en Volkenkunde in Rotterdam brengt tot 20 januari 1975 de expositie 'Zambia in tekening' tekeningen die gemaakt zijn door patiënten in een ziekenhuis te Lusaka die deze zomer al te zien was in het Amsterdams Tropenmuseum. 0 Grafiek en aquarellen van Adriaan van Ostade worden tot 15 december getoond in Teylers Mu seum, Spaarne 16 te Haarlem. 0 Ter gelegenheid van het 200- jarig bestaan van het 'Teekenge nootschap Plctura' te Dordrecht zal van 13 oktober tot 12 november in Dordrechts Museum door middel van oudere en nieuwere schilderij en, tekeningen en plastieken een beeld opgeroepen worden van het recente verleden van Pictura en de activiteiten van leden en oud-le den. Wiardi-Beckmanstichting Drs. Wouter Gortzak treedt per 15 okto ber 1974 in dienst van de Wiardl Beckmanstlchting, het wetenschap pelijk bureau van de PvdA, en is per 1 december 1974 benoemd tot directeur van de stichting. Wouter Gortzak was tot voor kort redacteur van het weekblad De Groene Am sterdammer. Hij volgt drs. H. A. van Stiphout op. die per 1 septem ber is benoemd tot lid van de voorlopige wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid. Van Stip hout zal per 1 Januari 1975 volledig werkzaam zijn bij de wetenschap pelijke raad voor het regeringsbe leid. r- De AGO All Risks- Autoverzekering lost trouwens alles correct en soepel op. Rijd je bijvoorbeeld je nieuwe auto binnen 6 maanden total-loss, dan is de uitkering van de AGO goed voor een nieuwe wagen. Bovendien kent een AGO All Risks-Autoverzekering geen aftrek van eigen risico bij brand, storm en diefstal, gaan bij één enkele schade de hoogste no-claim-kortingen (30-40%) niet in één keer helemaal verloren, en verlies je de no-claim-korting niet bij schade aan de ruiten. Elke assurantie-adviseur ago weet dat. tl Van een verslaggever wél moeten betalen maar het geld EINDHOVEN De gemeenteraad zal gestort worden ln de gemeente- heeft besloten de 'Kalkarweige- kas en zal aangewend worden aan raars' officieel te erkennen. De bij voorkeur milieu-vriendelijke weigeraars zullen voortaan het be- projecten. Wat dat voor projecten dtag dat met de heffing gemoeid is zullen zijn is nog niet bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13