Niet-rokers hebben recht op begrip en frisse lucht dichtbij Commentaar Club voert actie tegen 'gedwongen mee-roken' reuk - nderzoeknaar inkooppoging oor Dassault het weer jrst Mirages, arna een livere Rijn? weerrapporten stenen gooien op de markt wie van de drie kaarskoppen comptabele huisvrouw r-lkOUW KWARTET DONDERDAG 10 OKTOBER 1974 BINNENLAND T5/K7 de reeks afwijzingen die blank d-Afrika op alle gebieden moet zojuist weer in de VN en iet Internationaal Monetair Fonds fstaat iu ook de breuk van de rije Universiteit in Amsterdam met "Universiteit van Potchcfstroom. [et is onzes inziens het enig mogelij- besluit. Vrije Universiteit kan zich niet kj iger encanailleren met een universi- t, waar het racisme nog openlijk wisjrdt geleerd. De studenten in Pot- t efstroom hebben staan juichen toen dere studenten die een solidari- tsbetoging hielden met Afrikaanse denten door de politie in elkaar rden geslagen. breuk zal opnieuw worden be- door hen die menen dat men een dergelijk cultureel akkoord rloed ten goede zou kunnen uitoefe- en a in Zuid-Afrika. Dat is een grenze- e zelfoverschatting geweest. Neder- d heeft de werkelijke verzoekingen het racisme nooit gekend (dat mt allemaal nog zie de gastar- 'gjj ders, zie de Bijlmermeer) en het d daardoor veel te gemakkelijk af- loeierd worden met de steeds weer- ende vraag van de Afrikaners: hoe len jullie het dan anders oplossen? vraag moet Zuid-Afrika overigens aan verre mede-blanken stellen, ar aan dichtbije zwarten. Hoe meer en met de buitenwereld dichtklap- hoe meer de regerende Nationale [tij gedwongen zal worden tot een prek, waarbij de zwarte meerder- d werkelijk serieus zal worden ge nen. Want een goede buur is beter een verre vriend. de hele discussie over dit soort V: en in Nederland hebben alle partij- 'zich er nogal eens op beroepen eel in de lijn te zijn van de onderde dr. Beyers Naudé. Zowel (\J die het verdrag met Potchcfstroom bg wiepen als zij die het wilden aan- iden, hebben hem als getuige opge- 0§en. i af aan is het in ieder geval delijk wie zich wel en wie zich niet hem kunnen beroepen. Evenals in kwestie van de blanke emigratie Zuid-Afrika (die Beyers Naudé afwijst) heeft hij gesproken na- Zuid-Afrika in zijn gehéél en slechts namens blank Zuid-Afri- En dat leidt tot een ander oordeel. door Cisca Dresselhuys volger Starfighter onze Haagse redactie HAAG Het onderzoek van rijksrecherche naar pogingen ïerleden om te kopen in ver met de opvolging van de rfighter concentreert zich, vol- s betrouwbare bronnen in Den op de activiteiten van de nse vliegtuigfabrieken Dassault. Nederlandse vertegenwoordiger Dassault, de heer J. Botterman, icteur van een technisch advies- eau in Amsterdam, zou op zijn ïst één kamerlid direct hebben tr aderd in deze affaire. De heer terman ontkende dit gisteren ter beslist. 'Noch ik, noch ande vertegenwoordigers van Dassault ben dergelijke pogingen gedaan, voel me onschuldig', aldus de r Botterman. die verder geen iedelingen wilde doen, 'in ver- d met mijn verdediging', zoals zei. OSS 'Het is toch eigenlijk te gek, dat er allerlei strenge voor schriften bestaan over hoe schoon het water en de (buiten) lucht moeten zijn, maar dat nie mand zich iets aantrekt van de luchtverontreiniging binnens huis. En dat terwijl het meren deel van de mensen toch een groot deel van zijn leven bin- nenshuis doorbrengt: op zijn werk, in vergaderzalen, wacht kamers etc. In al deze ruimten is de lucht meestal sterk veront reinigd, doordat er gerookt wordt. Wie een hele dag in een rokerige kamer zit, krijgt aanzienlijk meer koolmonoxide binnen, dan hij bui ten ooit zou kunnen inademen. En toch onderwerpen we ons eigenlijk allemaal lijdelijk aan deze lucht verontreiniging. Wij willen daar een einde aan maken' Dit zegt de secretaris van de CAN, de Club van Actieve Nietrokers, de heer J. H. Luijerink uit Oss, in het dagelijks leven staffunctionaris bij Unilever in de labor^toriumsector. Sinds enkele maanden is de heer Luijerink zeer actief betrokken bij de problematiek van de nietrokers, die min of meer 'getiranniseerd' worden door de rokers in deze maatschappij. Op kantoren, in ver gaderzalen, in wachtkamers, in res taurants en in treinen hebben deze nietrokers sterk te lijden onder de rokers, die het eigenlijk vanzelf sprekend vinden, dat zij een sigaret opsteken. Het komt maar zelden voor dat een roker eerst in zijn omgeving vraagt of men er geen bezwaar tegen heeft, dat hij gaat roken. Hoewel heel veel nietrokers er, behalve ide ologische (milieuvervuiling) ook vaal bezwaren uit gezondheidsover wegingen tegen hebben, durven ze niets van dat roken te zeggen. Er zijn erg veel mensen, die allergisch zijn voor rook en die er hoofdpijn, keelpijn of tranende ogen van krijgen. Dat zijn dan nog de meest onschuldige gevallen: er zijn ook mensen, met bronchitis of astma* tische aandoeningen, die het werke lijk doodsbenauwd krijgen, wan neer er iir hun omgeving gerookt wordt. Maar toch durft vrijwel nie mand bezwaar te maken tegen het roken omdat men bang is voor aansteller of zeurkous te worden aangezien. Overlast 'Het gaat ons er bij de CAN niet om. alle mensen van het roken af te krijgen, hoewel wij dit, wanneer het zou gebeuren wel zouden toe juichen. In de eerste plaats zijn weij er om nu eens begrip te vra gen voor de nietrokers in deze maatschappij en hun belangen zo goed mogelijk te behartigen. Wij leggen hierbij vooral de nadruk op de overlast, die men elkaar bezorgt, door overal en onder alle omstan digheden maar een sigaret op te steken, zonder daarbij op zijn om geving te letten. Kijk eens in een conferentiezaal of in een grote kantoorruimte: de lucht ziet er soms letterlijk blauw van de rook. Daardoor worden de nietrokers, die vanwege hun werk Een affiche voor de CAN ontworpen door een schoolkind (links). Het vignet van de Club van Actieve Nietrokers (rechts) ook in deze ruimten moeten zitten, gewoon gedwongen mee te roken, dat wil zeggen: ze roken passief mee. Wij bedoelen hiermee dat ze, hoewel ze zelf geen sigaret hebben opgestoken, toch gedwongen de to taal verontreinigende lucht inade men. Onderzoekingen hebben uit gewezen. dat drie uur in een roke rige omgeving zitten hetzelfde ef fect heeft als het roken van twee sigaretten. Dat is toch te gek', al dus de heer Luijerink. Niet agressief En hoewel men uiteraard nogal verontwaardigd is over dit gedwon gen 'meeroken' hoedt men er zich bij de CAN voor de rokende mede mens agressief te benaderen. 'Wij vragen zelf om begrip en moe ten dus ook begrip hebben voor de roker. Toen wij pas opgericht wa ren, kreeg ik eens een brief van J. H. Luijerink iemand, die schreef' Ik wil geen lid worden want uw beweging is mij veel te slap'. Met die brief was ik "blij, want dat was duidelijk het bewijs, dat we niet een erg provo cerende groep zijn, die inplaats van begrip alleen maar irritatie en in tolerantie opwekt. Natuurlijk zitten er bij ons mensen, die soms geweldig nijdig zijn, dat ze weer gedwongen worden in ro kerige omgevingen te zitten, daar hebben ze ook groot gelijk in, maar we willen toch zoveel mogelijk pro beren te voorkomen dat er een soort vijandschap zou ontstaan tus sen ons en de rokers. Daarmee bereik je helemaal niets. Bovendien moeten veel nietrokers ook leren begrijpen, dat rokers heus niet al tijd uit eigen vrije wil en voor hun lol, een sigaret opsteken. Er zijn immers maar al te veel rokers, die graag zouden stoppen met roken, maar die het niet kunnen, die wer kelijk verslaafd zijn aan de nicoti ne. Ik heb hier een rapport over nicotine-verslaving, waarin de re- resultaten gemeten zijn van zware rokers. Het bleek, dat deze mensen veel slechter reden, wanneer ze niet rookten, dan wanneer ze dat wel deden. Deze mensen hebben duidelijk een bepaalde hoeveelheid nicotine nodig om tot betere pres taties te komen. Dat zijn geen mensen meer, die uit vrije wil ro ken. dat zijn verslaafden, die net zo goed recht op begrip hebben als wij als 'nietrokers', aldus de heer Luije rink. Normen Op het ogenblik is de CAN (350 leden) hard bezig normen op te stellen, die zouden moeten gelden voor luchtverontreiniging binnens huis. Men is van mening dat deze normen door de overheid overgeno men zouden moeten worden, zodat er precieze voorschriften zouden zijn over hoe schoon de lucht bin nenshuis moet zijn. 'Kijk eens, op particulieren in hun eigen huis krijg je natuurlijk geen vat. Dat hoeft ook niet. Thuis moet iedereen zelf bepalen of hij in een rokerige kamer wil zitten of niet, bovendien heb je daar veel meer mogelijkheden lot ventilatie dan elders. Maar in openbare ruimten, waar je gedwongen bent te verblij ven voor je werk of andere bezig heden, moet wel degelijk gelet wor den op de mate van luchtverontrei niging. die daar bestaat. Wanneer in zo'n ruimte de luchtverontrei niging boven het toegestane maxi mum komt, moeten er maatregelen worden genomen. Die maatregelen zijn overigens niet zo vreselijk in grijpend: er bestaan elektrostati sche luchtreinigingsapparaten, die zeer effectief zijn tegen rook. Deze apparaten kosten een paar honderd tot duizend gulden. Wij vinden dat alle restaurants, openbare ruimten en grote kantoren deze apparaten zouden moeten hebben', meent de heer Luijerink. Vervelende vraag Overigens blijft natuurlijk altijd de mogelijkheid bestaan dat de nietro kers de rokers vragen geen sigaret op te steken in hun nabijheid maar dit blijft toch vaak een wat moei lijke zaak. 'Het blijft altijd vervelend, om mensen te vragen voor jou niet te roken, ook al wordt je vraag vaak goed begrepen en ook heel redelijk ontvangen. Persoonlijk heb ik de ervaring, dat je de beste resultaten behaalt bij mensen, met wie je maar incidenteel contact hebt (die willen best die ene keer wachten met het opsteken van een sigaret). Moeilijker is het met mensen met wie je veel intensiever contact hebt en met wie je op je werk samen op één kamer zit. Die zijn meestal niet erg ingenomen met een nietroker in hun midden. Zij zijn ook veel minder geneigd rekening met je te houden. Maar ja, dat is ook wel weer begrijpelijk, want voor hen is het een dagelijks terugkerende zaak. Ook binnen het gezin wil het nog wel eens moeilijkheden geven, wanneer de ene partner wel rookt en de andere niet. Zo kregen we laatst een brief van een vrouw, die schreef, dat zij al 27 jaar tevergeefs probeert haar man van het roken af te brengen 'en', schrijft zij 'ik voel het spook van de longkanker steeds dichterbij komen. Wij gaan zomers nogal eens met de scooter weg, heerlijk in de buitenlucht. Maar wat doet mijn man, wanneer we even rusten onderweg? Zijn longen vergiftigen door het opste ken van een sigaret. Wat doe je dan eigenlijk in de buitenlucht? We zijn gelukkig getrouwd, maar over roken en sigaretten mag ik niet praten. Dat werkt als een rode lap op een stier', vertelt de heer' Luijerink. Beneden de 16 Als eerste officiële stap heeft de CAN onlangs aan de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne verzocht te verbieden, dat er rook waar aan kinderen beneden de zes tien jaar wordt verkocht. 'Wanneer die kinderen, die eigen lijk alleen maar om mee te doen en om niet uit de toon te vallen, beginnen te roken, zouden kunnen worden overgehaald er niet mee te beginnen, was er al veel gewonnen. Op het ogenblik zie je de nieuwe rokers voornamelijk onder de jeugd en de vrouwen. Veel oudere mannen proberen er - met veel moeite vaak - weer mee op te houden. Om de jeugd hierbij te helpen zouden leraren en onderwij zers niet meer in de klas moeten roken. Dat zou echt wel schelen', aldus de heer Luijerink. WD-kamerlid Keja maakte de- ZppIhIIP'H reek echter bekend wel degelijk w een vertegenwoordiger van sault, zonder deze met name te ien. te zijn benaderd. 'Ander jaar geleden raakte in in het restaurant de House of Lords n Haag in gesprek met die Hij bood mij dertigduizend len aan als ik mij voor de jge zou uitspreken. een verslaggever HAAG Is het waar dat ïkrijk de Rijn wel zuiver wil en. maar dan op voorwaarde t het land zo veel mogelijk ge- itsvliegtuigen kan spuien? is de strekking van een vraag C het Kamerlid Waltmans (PPR) v de regering heeft getseld. ekent dit, zo vraagt de heer tmans, dat Frankrijk op zichzelf ei mogelijkheden wel heeft tot zui- ng n de Rijn over te gaan en v storten van bijvoorbeeld afval- H len in de Rijn te beëindigen? heer Waltmans heeft zijn infor- les uit 'Time' van 23 september Een artikel onder de titel 'Tech- Qlitics in the air'). in scard ontvangt pers 1, UJS (API President Valery card d'Estaing van Frankrijk zal 24 oktober een persconferentie iden. die voornamelijk in het tn zal staan van de buitenland politiek. zo heeft een regerings- wdvoerder bekend gemaakt. In plaats van 'op de meeste plaat sen droog weer' had voor Gronin gen en Friesland de KNMI-ver- wachting voor woensdag heter kun nen luiden 'op de meeste plaatsen regen'. Van de lauwe Noordzee wer den namelijk de hele dag door met noordelijke winden buien het land binnen gevoerd. Plaatselijk viel hier drie tot zes millimeter regen. Om zeven uur gisteravond onweer de het bij de noordwestelijke Wad deneilanden. Meer landinwaarts zal de neerslag vermoedelijk wel min der zijn geweest en hopelijk ook in West-Brabant waar een agrariër in Dinteloord ons vertelde nog zestig tot zeventig procent van zijn aar dappelen te moeten rooien. Ook voor de bietenoogst is het weer de laatste dagen miserabel geweest, vooral doordat september in zuid west-Nederland plaatselijk al zo nat was uitgevallen. De temperaturen kwamen gisteren bij noordelijke wind eindelijk weer eens iets hoger namelijk tot twaalf a veertien graden Celsius (invloed zeewater). De barometer is gisteren onder invloed van een hogedruk- gebied bij IJsland met uitbouw tot over Spanje voortdurend gestegen. Maar dit maximum is niet alleen zaligmakend. De bovenlucht is nog te ziek (koud) voor een werkelijke stabilisering en het ziet er niet naar uit dat die in zo'n korte termijn overal verwezenlijkt gaat worden, ook al lijkt '48 uur regen zonder vertroosten' sterk overdreven. Nu het IJslandse maximum teveel plaatsgebonden blijft en over Scan dinavië niet doorzet, krijgt een re gendepressie uit Polen alle gelegen heid zich over Zuid-Scandinavië een poosje rust te gunnen (Rossaro bij de zuidwest punt van Finland gisteravond zeventien millimeter regen). Voor ons betekent dit het doorgaan van de noordelijke onstabiele stro- mingen en een aanhoudende kans op plaatselijke buien. Van deze bui en zal de ene regio meer hinder ondervinden dan de andere en wat dit betreft zitten de kustgebieden en -provincies eerste rang. In Spanje. Italië en in Rusland scheen gisteren de zon. In Kutaysi aan de oostkust van de Zwarte Zee werd zelfs nog 29 graden Celsius afge lezen. Maar in Chosseda-Khard op 67 graden noorderbreedte. 59 gra den oosterlengte aan de oever van de Karische Zee was het winter. De thermometer wees daar achter een wegtrekkende depressie midden op de dag niet hoger dan minus 4 gr. C. aan bij een harde noordelijke wind en lichte tot matige drift- sneeuw. Weerrapporten van gisteravond 7 uur, maximum-temperaturen van gisteren en neerslag 719 uur. Amsterdam regenbui 14 0.6 De Bilt regenbui 14 1 Deelen zw. bew. 13 0 Eelde regen 13 3 Eindhoven zw. bew. 13 3 Den Helder half bew. 12 1 Luchth.Rtd. regenbui 14 0.3 Twente regenbui 11 2 Vlissingen weerlicht 13 0.3 Zd.-Limburg geh. bew. 12 l Aberdeen zw. bew. 10 2 Athene onbew. 25 0 Barcelona half bew. 21 0 Berlijn zw. bew. 9 6 Bordeaux zw. bew. 15 4 Frankfort half bew. 8 0 Genève regen 8 13 Helsinki regen 8 3 Innsbrtlck regenbui 11 1 Kopenhagen regen 9 5 Lissabon zw. bew. 20 0 Locarno licht bew. 15 0 Londen licht bew. 13 0 Luxemburg half bew. 8 0 Madrid zw. bew. 19 0 Malaga licht bew. 21 0 Mallorca half bew. 22 0 München licht bew. 7 0.4 Nice onbew. 19 0 Oslo zw. bew. 10 0.1 Parijs onbew. 14 2 Rome licht bew. 19 0 Stockholm regen 8 0.1 Wenen licht bew. 12 0.3 Zürich regenbui 6 12 Las Palmas onbew. 25 0 is opklaringen bewolking 10 max.teh min. temp. onder redactie van loessmil In Purmerend zijn ze er dol op om met stenen te gooien. Ze maken er een echte sport van en kennen zelfs een officiële ver eniging: de st eenwerper sclub voor bejaarden, die al een jaar' of vijfentwintig oud is en op gezette tijden wedstrijden speelt. Niet alleen tegen eigen leden, maar ook tegen afvaardigingen van diverse instellingen en in stanties, en andere steenwer- persclubs. want die bestaan. Se cretaris G. Konijn kan zo een stuk of wat plaatsen opnoemen die er ook clubs op na houden, allemaal in Noord-Holland, zo dat het er op lijkt dat steenwer- pen een typische Noordhollandse sport is. Maandag nemen de Purmerend- se bejaarden het op tegen een delegatie van twee van de hoog ste instanties: leden van de Eer ste en Tweede Kamer. Sterke steenwerpers schijnen de heren Van Aardenne (VVD), Andries- sen (KVP), Beuker (RKPN), Elf- ferich (ARP). Keja (VVD), Van Kleef (PPR), Joekes (VVD), Dankert (PvdA) en Honig van den Bossche (BP) te zijn, want die hebben zich al opgegeven. Maar ook de dames Salomons (PvdA) en Van Veenendaal (DS'70) gaan mee om als ploeg- lid hun eigen tier en die van de kamers te verdedigen. Nu is het niet moeilijk zich voor te stellen hoe gevaarlijk het kan zijn als twee ploegen zich tegen over elkaar opstellen en de strijd dan met stenen beslech ten. Maar de heer Konijn van de Purmerendse club verzekert dat er nifts gevaarlijks aan is en dat er in al die vijfentwintig jaar nog nooit een ongeluk gebeurd is. 'We gooien niet met klinkers, maar wel met flinke keien', zegt hij. 'ledereen heeft zijn eigen steen en daar moet je mee op een paaltje mikken van 35 cen timeter hoog, tien breed en vijf dik, dat op een afstand van ze ven meter staat. Zo zijn de spel regels. Wie het paaltje raakt krijgt een puirt en het paaltje moet uiteindelijk om'. Is dat niet een beetje erg zwaar spelletje voor oudere mensen? 'O nee. We zijn met z'n tienen en de oudste is al achtentachtig of negenentachtig. Die gooit nog de meeste punten bij elkaar. Er zijn er bij die er heel wat van kunnen'. Dat blijkt ook wel. want de st eenwerper sclub van Purmerend heeft al zo vaak ge wonnen dat het haast niet meer bij te houden is. De prijzenkast met bekers is er het bewijs van en de heer Konijn ziet de strijd tegen de kamerleden dan ook met het volste vertrouwen tege moet. Vorig jaar hebben ze ook al van een Tweede-Kamer-team gewonnen, dus waarom dit jaar dan niet? Publiek mag niet om het wed strijdterrein staan, maar wel achter de spelers. En achter de paaltjes staat een scherm om rondvliegende stenen tegen te houden. De wedstrijd wordt 's middags gespeeld op de kaas markt van Purmerend, maar daar voor en na afloop worden alle steenwerpers op het raad huis ontvangen door de burge meester, die ook de prijzen zal uitreiken. Als het slecht weer is wordt er in de Grote Kerk ge gooid. Kan ook geen kwaad, zegt de heer Konijn, want alles wat beschadigd zou kunnen worden, wordt goed afgeschermd. Mogelijk komen er nog meer be kende Kamerfiguren mee, want de vertegenwoordiging moet zo sterk mogelijk worden: daarover wordt in de ivandélgangen nog druk overlegd. Wie de eerste steen werpt, is nog niet bekend. Voor Engelsen die nog steeds niet weten op wie ze vandaag moeten stemmen, is een hulpmiddeltje in de handel gebracht: de koppen van de drie topmannen Edward Heath (conservatief), Harold Wilson (La bour) en Jeremy Thorpe (liberaal) in kaarsvet. Wie ze naast elkaar zet en tegelijk aansteeks, kan voor zichzelf uitmaken wie het snelst is uitgeblust of andersom: wie van de drie de sterkste figuur blijkt als het vuur hem na aan de schedel wordt gelegd. In Heemskerk moet je, net als overal, reinigingsrecht betalen, want er is geen plek meer in Nederland waar ze het vuil gra tis voor je opruimen. In Heems kerk betaal je een paar tientjes per jaar, desgewenst in termij nen. Een inwoner die eind au gustus naar elders verhuisde, maakte heel correct (en eerder dan noodzakelijk) zijn reini gingsbelasting tot en met augus tus over, omdat hij niet langer van de (vuilnis-)diensten van de gemeente gebruik maakte. Maar die gemeente vond dat blijkbaar niet correct, want op zijn nieu we adres ontving de ex-Heems kerkenaar tot zijn verbazing een aanmaning, omdat hij 'in gebre ke' zou zijn gebleven. Er stond nog 11,67 open over de maan den na augustus, vermeerderd met twee gulden 'vervolgings- kosten'. Ondertekend: de comp tabele. Aan die 'comptabele' schreef de 'vervolgde' een brief, waarin hij precies de gang van zaken uit legde en zijn verwondering uit sprak over de aanmaning: 'Het zal u duidelijk zijn dat ik van uw handelwijze niets begrijp. Ik verzoek u wel uw administratie beter te organiseren. Uw (over bodige) correspondentie kost (belasting-)geld, al troost ik me met de gedachte dat ik de 45 cent portokosten zelf heb be taald' (het gestorte bedrag was iets te hoog). De 'comptabele', van wie Je een briefje zou ver wachten met een verontschuldi ging. antwoordde met een nieuw formuliertje: in puur ambtelijke taal werd ontheffing van de aanslag verleend. Al dat overbodige heen-en-weer- geschrijf kost in dit geval nog maar belastingcénten een paar postzegels, een paar formu lieren, hoewel ambtenaren-uren ook niet mis zullen zijn maar vermenigvuldig dat eens met al die anderen in het land die on zinnige, onnodige briefjes en formuliertjes thuis krijgen. Al leen de PTT is er gelukkig mee. Een vrouw hoeft niet persé mooi te zijn om een echte 'miss' te kunnen worden. Voor de heer J. A. W. van der Heijden, eigenaar van een etablissement in Utrecht, wint de vrouw het die uitblinkt in het ophangen van de was. het aardappelschillen, het stoppen van sokken en het omdoen van luiers. Wie daar het beste in is kan de volgende maand in zijn etablissement uit geroepen worden tot 'huisvrouw van het jaar'. Andere kwaliteiten dan kooltjes stoven en dat soort werk hoeft een goeie huisvrouw blijkbaar niet te hebben voor de organisator, die eerder miss-ver- kiezingen en avonden voor be jaarden op touw zette. HOOG WATER voor vrijdag 11 oktober Vlissingen9.61-22.33. Harlngvlletslul- zen: 11.30-0.00; Rotterdam; 12.28-0.00: Schevenlngen 11.03-23.35: IJmuiden: 11.17-0.00; Den Helder; 2.17-15.31: Harlin- gen: 4.35-17.58; Delfzijl: 7.00-20.08. 'De postbode is hier met dat pakket bloemzaad, dal vijf maanden verzonden werd.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7