Melk toch zes cent duurder Engeland gaat stemmen met Labour als favoriet ïvijfel of 't sturen n militairen naar tedan wel juist was Ruim helft van ons volk tegen bouw van kerncentrales Ministers zwichten voor melkhandel In deze krant Garage DIJKSMAN b.v. W. Thierens: Arabische brief gezien in hongersnood: voedsel opgeslagen BGEKEE Zangvogels gevangen in Limburg en toe regen Koeweits concern koopt eiland voor kust van Amerika Misdrijven tegen het leven met 16 procent toegenomen Rechtstreeks von importeur Loon naar werken Nieuwe Leidlse Courant DONDERDAG 10 OKTOBER 1974 62ste jaargang no. 238 rELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING traat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebteven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 TOYOTA-DEALER voor RIJNSBURG en omgeving Rijnsburg Oegstgeesterweg 17-23. Tel. 01718-72148 en 13294. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur an een verslaggever CHIPHOL Willem Thierens - de in Israël aangehouden Ne- erlander verklaarde gisteren e brief van de Palestijnse ver- etsorganisaties te hebben ge ien, die Paula Witkam (2G) en largaretha Heijnsbroek (27) Is- lël zouden hebben willen bin- ensmokkelen. Zijn ondervragers jonden een in het Arabisch ge- rhreven brief en Thierens eemt aan dat het de betreffen- brief is geweest. De inhoud ing volgens hem over het fabri- eren van bommen. heer Thierens (27) keerde In Israël vrijgelaten Nederlander thuis gistermiddag op Schiphol terug na op 20 september in Israël te zijn gearresteerd en wegens ge brek aan betvijs te zijn vrijgela ten. Hij werd aangehouden, om dat de twee met hem bevriende Nederlandse meisjes worden verdacht van het overbrengen van een brief van de EI Fatah. Vandaag moeten zij voor een rechtbank in Tel Aviv verschij nen. Thierens. die in Leiden geschie denis studeert, was in januari naar Beiroet gereisd voor een scriptie over de geschiedenis van de Palestijnen. Met zijn Pales tijnse vrouw en zijn zoontje ver trok hij later naar zijn schoon ouders in Beit Jala aan de wes telijke Jordaanoever. Hij is. evenals de meisjes, lid van het Palestina-comité en ontmoette Paula en Margaretha in Beiroet om informatiebureaus van Pa lestijnse verzetsorganisaties en vluchtelingenkampen te bezoe ken. Het drietal heeft volgens Thierens nauwelijks gesproken over militaire activiteiten: 'Daar zijn we echt niet in geïnteres seerd.' De meisjes reisden daar na naar Syrië en wilden toen in Israël Thierens en zijn schoonou ders bezoeken. Op de Ailenby- brug, de verbinding tussen Israël en Jordanië, werden zij gearres teerd. Thierens heeft de meisjes slechts een keer. uit de verte, in de gevangenis gezien. HAAG In politiek Den Haag en bij de landmacht groeit ijfel of het wel een juiste beslissing van minister Pronk is st een militaire transportgroep voor voedseldistributie naar edan te sturen. Het PvdA-Kamerlid drs. A. van der Hek heeft er minister Pronk gisteren vragen gesteld. d dat zo'n Nederlands deta- ït naar een gebied moet waar acute hongersnood die mede door transportpro- i wordt veroorzaakt. Als het lad waar is, dat in het ge- Soedan waar de Nederland- tairen opereren, geen sprake acute nood, dan zou je die ren beter kunnen terugtrek- ze naar India of Bangladesj 1NGTON (AP) Ondanks iit dat president Ford ver heeft zijn veto te zijlen ken heeft de Amerikaanse het wetsontwerp aangeno- aarin de militaire hulp door renigde Staten aan Turkije opgeschort. De uitslag van e ing was 62-16. (ADVERTENTIE) i! OPEN HAARDEN SCHOUWEN wijkseweg 282 - Den Haag. 'elefooa 642141 - 118440. nderdagavond koopavond, older gratis op aanvraag. iet maar al te goed, dat ihristenen in de politiek meer bedrevenheid bezit- het elkaar de oren dan lkaar de voeten wassen. gezegd sturen', zei drs. Van der Hek giste ren. De twijfel bij hem en bij-de land macht komt voort uit de rapporten die de commandant van het deta chement, majoor Helmholt, regel matig over de actie naar Den Haag stuurt. 'Van directe hongersnood is hier weinig te merken', constateert de majoor letterlijk in een van zijn rapporten. Uit de rapporten blijkt dat het speciale voedsel dat de Nederlandse transportgroep distribueert niet aan de bevolking behoeft te worden uit gedeeld, maar opgeslagen wordt in pakhuizen. Plaatselijke autoriteiten in de Soedan hebben de Nederland se militairen laten weten niet zo zeer behoefte te hebben aan het transport van het speciale graan- voedsel, maar meer aan onder meer benzine. Vanuit Den Haag heeft de transportgroep begin deze maand machtiging gekregen ook andere goederen te distribueren. Een woordvoerder van Ontwikke lingshulp wees erop dat de verde ling van voedsel over regionale pakhuizen zal helpen een toekom stige hongersnood te voorkomen. 'Een voedselprobleem blijkt niet alleen uit stervende mensen langs de weg', aldus de woordvoerder. 'Bij de beslissing naar de Soedan te gaan zijn we afgegaan op de be richten van het ontwikkelingsfonds van de Verenigde Naties en van de Soedanese autoriteiten zelf. Er zat enige tijd tussen de beslissing en het begin van de activiteiten eind autustus. Toen bleek dat ze de on middellijke nood al redelijk onder de knie hadden', aldus de woord voerder. Er is bij de beslissing het detachement uit te zenden niet overwogen of er in India of Bang ladesj niet. urgenter werk te doen was. 'In India en Bangladesj waren al grote acties op gang gebracht en dat was in de Soedan nog niet het geval'. De politie heert gisteren bij Sit- tard een grote hoeveelheid nel ten en vogelkooitjes ia beslag genomen, die waren gebruikt voor het vangen van zangvogels. Onder de slag- en standnetten van vijftien tot twintig meter lengte bevonden zich bescherm de vogels als putters, sijzen en boekvinken. Bij de netten wor den niet beschermde vogels als mussen en heivinken doodge knuppeld aangetroffen. In een van de netten bevond zich een sijs met vers uitgesto ken ogen. Waarschijnlijk wilden de nog onbekende vogelvangers het beestje als lokvogel gebrui ken. Het VVD-Kamerlid Tuijnman heeft inmiddels in vragen aan de minister van landbouw er op gewezen, dat als het doden van vogels in ons land niet doeltref fend wordt bestreden, dit de po sitie verzwakt van die vogelbe schermers, die stelling nemen tegen de massale vogelvangst in andere Europese landen, zoals Italië, Mr. W. Aantjes het noordoosten van het d veel bewolking met af en regen. Elders wisselend be kt met enkele lokale buien, irwegend matige noord- itelijke wind. Maximum- iperaturen omstreeks 12 den. RGEX EN OVERMORGEN: laringen maar aanvanke- nog een lokaie bui. Weinig ïndering in temperatuur. rgen zon op: 06.57 onder: 17.56 maan op: 01.35 onder: 15.47 erumst moet 'oomd worden tordt dan een soort superine! Dit zou Harold Wilsons partij een stevige absolute meerderheid in het Lagerhuis opleveren. Maar omdat opiniepeilers het bij de verkiezin gen van 1970 en die van jongstle den februari totaal mis hebben gehad, wordt ook aan de jongste peilingsuitslagen niet al te veel waarde gehecht. Bij de traditionele wetenschappen die rond de verkiezingen worden afgesloten is Labour echter favo riet. Het vooruitzicht van een even tuele Labouroverwinning heeft gis teren al eenkrachtige daling op de Londense effectenbeurs tot gevolg gehad. Bij de verkiezingen zal veel afhan gen van de kiezersopkomst. Enge land kent geen opkomstplicht en een groot aantal wegblijvers wordt beschouwd als nadelig voor Labour, omdat volgens experts de wegblij vers mensen zijn dit op Wilsons partij plegen te stemmen. Premier Wilson drong dinsdag avond nog krachtig erop aan naar de stembus te komen. De komende verkiezingen, aldus Wilson zijn 'de belangrijkste die wij allen ooit zul len meemaken. Wegblijvers kunnen wij ons niet veroorloven'. Van groot belang wordt ook geacht wat de kiezers in Schotland zullen doen Daar had Labour steeds grote aanhang. Nu wordt er forse con currentie verwacht van Liberalen, maar nog meer van de Schotse Nationalistische Partij (SNP). die Schotiand wil losmaken van Er ge land. De Conservatieve leider Edward Heath heeft gisteren gewaarschuwd dat een overwinning van Labour een catastrofe zou betekenen. Eer der onderstreepte Heath dat het land zware tijden te wachten staat. 'Wij zouden onszelf de nek om draaien als wij zouden menen dat de zaak bij ons niet kan instorten. Dat kan wel. Het gevaar ligt bij onszelf. Wij leven als natie ver boven onze middelen'. De Britse Liberale Partij van Je remy .Thorpe zou blijkens de laatste peilingsuitslagen mogen rekenen op rond 20 procent van de stemmen. In februari kregen de Liberalen ook dit percentage. Maar door het dis tricten-kiesstelsel. dat kleinere partijen sterk benadeelt, kregen de Liberalen toen slechts 14 zetels in het Lagerhuis. Dat is nog geen twee procent. Later kwam er via tussen tijdse verkiezingen nog een zetel bij. Voordat het Britse Lagerhuis (635 zetels) in verband met de verkie zingen werd ontbonden had de La bour Partij er 298 zetels (op basis waarvan een Labour-minderheids- kabinet werd gevormd), Conserva tieven 296, Liberalen 15, Schotse Nationalisten 7, Plaid Cymru (nati onalisten uit Wales) 2. Noordlerse Unionisten (protestanten) 11. en KOEWEIT (ANP) - Kuwait In vestment Company, een grotendeels particuliere onderneming heeft het eiland Kiwa voor de kust van de Amerikaanse staat South Caroline gekocht voor 17.5 miljoen dollar. desgewenst zonder aanbetaling voor 45.- per maand p.l. TCHAIKA-PIANO'S WAARDE 5700.- Gratis thuisbezorging. Vijf jaar garan tie. Stemmen door geheel Nederland. Alleen bij J.V.URK b.v. SINDS 1898 Westersingel 42. ROTTERDAM telefoon (010) 36 35 00 Dagelijks geopend van 9-6 uur. Vrijdag koopavond van 7-9 uur. Ook importeur van Estonia. Steinway, Irmbach, Bechner, Rich. Weber Van een verslaggever DEN HAAG De minimumprijs voor verpakte volle melk mag tóch met zes cent verhoogd wor den. De ministers Lubbers en Van der Stee, die zich tot gistermiddag verzet hebben tegen de wens van de melkhandel en de prijsverhoging tot vijf cent beperkt wilden zien, zijn gisteravond laat plot seling akkoord gegaan met de gevraagde prijsverhoging. LONDEN (AP, Reuter, UPI) Engeland gaat vandaag naar de stembus om opnieuw 635 Lagerhuis leden te kiezen. Gisteravond is een eind gekomen aan de korte en intensieve verkiezingscampagne. De laatste resultaten van opiniepeilingen tonen een voorsprong van Labour op de Conservatieven van tussen de tien en 14,5 procent. Vorige week onthielden de ministers, zich beroepnde op het algemeen be lang, hun goedkeuring aan een ver ordening van het produktschap om de prijs met zes cent te verhogen, maar gisteren besloot het bestuur van het produktschap desondanks wéér tot een verhoging met zes cent. De ministers zeggen nu dat de moei lijke positie van de melkdetailhandel hen heeft doen besluiten alsnog ak koord te gaan mes zes cent. Zij heb ben volledig begrip voor de moeilijke positie van de melkhandel, met na me voor de detailhandel, zeggen zij. De plotselinge beslissing van de ministers kwam na een vergadering van het produktschap zuivel, waar in scherpe woorden vielen. Het produktschap vond dat nu maar eens moest blijken waar de verant woordelijkheid voor de melkprijs Dan moer kans op tv Feyenoord- Barrelona 2x op dinsdag? ROTTERDAM Morgen neemt de UEFA de beslissing of de twee wed strijden tussen Feyenoord en Bar celona in de tweede ronde van het Europese toernooi voor landskampi oenen beide op dinsdagavond in plaats van op woensdagavond wor den gespeeld. Als dat doorgaat is de kans op een directe tv-uitzending van beide duels zeer groot. Het plan om de zaak een dag te vervroegen is beide keren door de thuisspelende ploegen geopperd. Feyenoord wil de wedstrijd van 23 oktober een dag eerder om een etmaal langer te rust hebben voor de wedstrijd tegen Ajax. Barcelona wil een dag eerder om de tv-repor- tage mogelijk te maken. Van een verslaggever DEN HAAG In de eerste helft van dit Jaar werd opgave ontvan gen van 487 misdrijven tegen het leven, dat is 16 procent meer dan een jaar tevoren. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren bekend gemaakt. Er kwa men in de eerste helft van dit jaar totaal 212.000 misdrijven ter kennis van de politie, tegen 184.000 in de overeenkomstige periode van het vorig jaar: een toeneming van 15 procent. ligt en het weigerde daarom een aan de wensen van de ministers aangepaste verordening te aanvaar den. Terwijl het produktschap vergader de spraken ruim honderd melkslij- ters uit Den Haag en omgeving met minister Lubbers en staatssecretaris Hazekamp. De minister vond het niet juist indien het produktschap zuivel zou proberen de verantwoor delijkheid voor de moeilijkheden met de melkprijs 'op zijn bordje te schuiven' maar hij zei wel tijd te willen inruimen om tot een oplos sing te komen. De minister opperde wel de mogelijkheid dat men de melkfabrieken erop zou moeten wijzen dat zij hun melk te goed koop verkopen aan warenhuizen, supermarkten en dergelijke. De heer W. T. Herweijer. voorzitter van de vereniging De Nederlandse Melkhandel, toonde zich na het ge sprek met de minister zichtbaar tevreden. 'De minister heeft inge zien hoe beroerd we ervoor staan. Uit zijn woorden heb ik kunen opmaken dat hij bereid is de beslis sing die hij samen met zijn ambt genoot van landbouw en visserij heeft genomen over de melkprijs, te herzien. Het is te hopen dat hij dat op zeer korte termijn zal doen'. Tijdens het gesprek dat de her J. H. Heeremans. voorzitter van het actiecomité West-Nederland van de melkdetailhandel eenklemmend beroep op de medewerking van de minister en de staatssecretaris ge daan: volgens hem dreigen de melkslljters de dupe te worden van de huidige controverse tussen het produktschap en de ministers. Met de verhoging van zes cent wil het produktschap de reeds Ingegane verhoging met drie cent van de prijs bij aflevering door de fabriek aan de melkhandel doorberekenen in de minimumprijs. De andere drie cent wil het produktschap bestem men voor verbeteren van de con currentiepositie van de melkdetail handel tegenover supermarkten, warenhuizen etc., die de minimum prijs verkopen. 'Techniek nog niet ver genoeg' Van een verslaggever DEN HAAG Ruim de helft van de Nederlandse bevolking is tegen de bouw van kernenergiecentrales. Van een steekproef meent 53 procent dat de techniek daarvoor nog niet ver genoeg is. Twin tig procent heeft geen mening, 27 procent heeft wel vertrouwen in de huidige stand der techniek de Nederlandse bevolking de over heid en TNO. Wat de instellingen van de elektriciteitsbedrijven op dit terrein doen wordt als minder be trouwbaar ervaren, en actiegroepen als de vereniging Milieudefensie en de Stroomgroep Stop Kalkar staan nog lager cp de lijst. Het onderzoek Is in opdracht van de Samenwerkende elektriciteits- produktiebedrijven (SEP) door het NIPO uitgevoerd onder 2600 men sen. Volgens de SEP is het aantal ondervraagden dat geen vertrouwen in de kerntechniek heeft, net zo groot als bij een soortgelijk onder zoek een jaar geleden. Opvallend is alleen dat het percentage 'geen mening' terugliep van 31 naar 20. Slechts een minderheid van de on dervraagden, 39 procent, ziet weinig risico's voor de omwonenden van een kerncentrale. Dat kernenergie op den duur onmisbaar is voor de elektriciteitsvoorziening, meent 43 procent. Een jaar geleden was dat nog 50 procent. Als betrouwbaarste bronnen van voorlichting over kernenergie ziet Kalkarheffing overigen 4 (onder wié de voorzitter van het Lagerhuis). Twee Lager huiszetels waren vakant. Zie ook buitenlandpagina: Britse democratie in impasse. (ADVERTENTIE) CHERNY-piano-s WAARDE 3300.- Wat ons in het opinieonderzoek over kernenergie speciaal verheugt, is het kleiner worden van de categorie 'geen mening'. Daar hebben we best hard aan meegewerkt namelijk. En dat blijven we doen. Ook voor u. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT O NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie .Onderne mingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers. antwoordnummer 2792,^'dam. Een postzegel is niet nodig Die betalen wij. De mensen die weigeren hun Kal karheffing te betalen, krijgen van 32 procent van de ondervraagden gelijk; 50 procent vindt een derge lijke weigering onjuist. Overigens weet 51 procent van de geënquêteer den niet of zij zelf die heffing al dan niet betalen. Elf procent zegt dat zij niet hoeven te betalen, 38 procent weet dat zij het wel moe ten. (De drieprocentsheffing wordt in de gemeente Amsterdam niet doorberekend red). Overigens vindt 18 procent van de ondervraagden dat voor het welzijn van de mens de economische groei moet worden afgeremd. Verminde ring van het huishoudelijk elektri citeitsverbruik met een kwart wordt door 25 procent goed mogelijk ge acht. Eveneens een kwart van de ondervraagden vindt drastische be perking van het benzineverbru.k gewenst. Binnenland Aantjes: greep naar de macht 5 Stedebouwers vergaten kind 5 Niet-rokers in de frisse lucht 7 Buitenland Ford en Breznjew ontmoeten elkaar 9 Kerk Geen schot in oecumene 2 Sport Weer tegenvallend Oranje... 13 Economie Nobelprijs voor twee economen 19 Lezers schrijven 2 Nieuwe boeken 2 Radio en tv 6 Strips, feuilleton e Recept en puzzel e Commentaar 7 Weer 7 Dichtbij en verder 7 Familieberichten 14 Weekbladen 15

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1