Honger bedreigt Azië nu en later Employé licht bank op: ruim zeven ton Judaspenning voor Nixon Voor het eerst per vliegtuig op vakantie Militaire raad in Ethiopië slaat verzet in leger neer efficiency beurs !n deze krant tergen op Soom uren itroomloos Boerma: aanzienlijke financiële hulp nodig ^rncentrale er in bedrijl u en dan regen Karamanlis wijkt voor zakenkabinet Democrazia Cristiana ontkent steun aan coup 8 trri 16 oktober Vooral onder jeugd meer werkloosheid Voor ton aan foto- aonaratuur gestolen Do prijs van dankbaarheid Nieuwe Leidlse Courant 11STELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" 0 19/4 juate jaaigang no. 159 exclusieve meubelen Bij VERDUYN RIJNSBURG INTERIEURVERZORGING. istraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Glronr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur 3- m, ro onze correspondente 30,- mm 101 ERGEN OP ZOOM Drie- ivart van Bergen op Zoom O eeft gisteren van half eesLraalf 's morgens tot half ven in de avond zonder iom gezeten. De oorzaak as het uitvallen van drie mofcn de vier hoofdvoedings- >egs ibels van de Provinciale oordbrabantse Elektriciteits aatschappij. ind zeven uur hadden ploe- n van het gemeentelijk lergiebedrijf en de PNEM i schade hersteld. Eén voe- ngskabel was gerepareerd een andere zover hersteld it hij weer bruikbaar was. ft een reservevoeding en irdat industrie en andere Irijven in de avond min- elektriciteit afnamen in het energiebedrijf ervoor rgen dat de meeste huizen eer stroom kregen. Naar de irzaak van de storing wordt onderzoek ingesteld, aar men vermoedt dat het een samenspel van facto- gaat. plotseling uitvallen van elektriciteit veroorzaakte ote consternatie. Alle ver- erslichten vielen uit en de oorbomen moesten met de md worden bediend. De ilitie schakelde alle man- acht in om'de zaak te re- am len. meeste restaurants en penfcnkels, moesten, evenals de cmbaden en sporthallen, Iten. Op de hoogste ver- ipingen van flatgebouwen id men geen water doordat druk minimaal was. Bij !t waterleidingbedrijf werkt :n namelijk met een nood- :aat om het water op te LAUSANNE (Reuter) Er dreigt hongersnood op grote schaal i'i een aan tal ontwikkelingslanden, waaronder India. De bevoorradingssituatie is, over de hele wereld bezien, de laatste maanden verslechterd. En de produktie van voedsel zal dit jaar internationaal vrijwel zeker achterblijven. 0-21 i i a SELE In Borssele is men IRüfcvond weer begonnen met het Eï rien van de kerncentrale. De tijd entrale is 17 dagen buiten be- iai geweest in verband met repa- oi rerkzaarnheden aan het con- p. snele deel van de centrale, ten ns de directeur van de Pro vin - ef. Zeeuwse Energie Maatschappij, ieur M. Daelbout levert het ibedrijf zijn van de kerncen- een verliespost op van 240.000 lag. De brandstof voor de con- reke onele centrale is namelijk veel jkei iier dan die van de kerncen- dan vpo i januari moet de kerncentrale 's' gestopt worden, dan vindt er eha ïisseling plaats van brandstof ntoi Drdt het nieuwe uranium inge- it en het oude verwijderd. De entrale is nu bijna anderhalf In bedrijf. lei Overstromingen en droogte hebben de oogst van rijst, gierst, sorghum en andere graansoorten nadelig beïnvloed. India, Bangladesj en an dere ontwikkelingslanden 'zullen gewoon niet kunnen betalen voor wat ze dringend nodig hebben.' Deze waarschuwing gaf dr. A. Boer ma, directeur-generaal van de Voedsel- en landbouworganisatie (FAO) van de Verenigde Naties, bij de opening van de regionale FAO- conferentie voor Europa, in het Zwitserse Lausanne. Om menselijke drama's op grote schaal te voorkomen, aldus dr. Boerma, is aanzienlijke financiële hulp nodig. Ook op langere termijn ziet de voedseltoestand er met name voor het zuiden van Azië tragisch uit. Daarop wijst een nog niet officieel gepubliceerd rapport aan de Club van Rome. waaruit gisteren door Het Parool enkele conclusies wer den gegeven. Zelfs als de landen in Zuid-Azië erin zouden slagen, hun bevolkingsgroei binnen vijftig jaar tot stilstand te brengen, en al in 1980 de technisch grootst mogelijke landbouwproduktie zouden berei ken, zou een langdurige hongers nood onafwendbaar zijn. Volgens deze vooruitberekening zou in het jaar 2010 in het gebied 500 mil. ton graan p. j. moeten worden ingevoerd. Dat is meer dan de totale jaarproduktie op dit moment van de rijke landen gezamenlijk. Het is volgens de samenstellers ondenk baar dat een dergelijke hoeveelheid graan ook maar zou kunnen wor den vervoerd, als zij al beschikbaar zou zijn. Lukt het niet om dc Zuidazlatische tekorten door import te dekken, aldus nog steeds de berekeningen, dan zou in de jaren 80 in zuidelijk Azië de grote hongersnood uitbre ken, die tot het geprojecteerde hoogtepunt in 2010 in totaal een miljard mensenlevens zal kosten. De helft van de slachtoffers zouden kinderen zijn. Club van Rome Dit rapport is niet de langverwach te studie die op verzoek van de Club van Rome wordt uitgevoerd door de groep-Linneman aan de Vrije Universiteit. 'Wij hopen in januari of februari klaar te zijn', verklaarde prof. dr. H. Linneman gisteravond desgevraagd. A. Boerma 'Ons onderzoek is in het bijzonder toegespitst op de landbouw. De nu gepubliceerde resultaten komen uit een breder opgezette studie van de groep Mesarovic/Pestel, die volgen de weck in Duitsland officieel aan de Club van Rome wordt aangebo den. De berekeningsmethode is dan ook ruwer dan wat wij aan het doen zijn Maar het is bijzonder nuttig dat dit soort zaken op ver schillende plaatsen onafhankelijk wordt uitgevoerd.' Op de feitelijke conclusies van het Duitse rapport had prof. Linneman nog geen commentaar. Hij kende de berekende resultaten voor Zuid- Azië al uit een tijdschriftpublicatie, maar daarin stonden nog geen me dedelingen over het wiskundige el bewolking met nu en dan :en. Aanvankelijk nog hier daar opklaringen Matige krachtige wind tussen west .noord. Maximum tempera ren omstreeks 11 graden. DRGEN EN OVERMORGEN: en dao buien en weinig randering in temperatuur. 'rgen zon op: 06.53 onder: 18.00 maan op: onder: 14.52 Duur interieur leidt tot ontdekking Van een verslaggever UTRECHT De 37-jarige bankemployé A. J uit Utrecht zou zijn werkgever de laatste anderhalf jaar voor ruim 760.000 gulden op gelicht hebben. De Utrechtse politie heeft Interpol ingeschakeld om achter de verblijfplaats van de man te komen. I Limburgers t. wongen ziek In het belang van het onderzoek wilde de politie gisteren niet zeg gen welke bank bij de oplichting betrokken is. Wel houdt zij er reke ning mee dat J. zijn werkgever voor een nóg groter bedrag opge licht heeft. De politie kwam de zaak op het spoor toen de familie van J. bij de recherche aanklopte met een brief van J. waarin deze aankondigde zelfmoord te zullen plegen. De re cherche vond J., die vrijgezel is, niet thuis, maar in zijn woning vond zij wel een grote verzameling kostbare, oude boeken en een col lectie dure postzegels. Ook viel het op dat het huis erg duur ingericht was. Hierdoor argwanend geworden, alarmeerde de politie de bank en al spoedig bleek dat J. van zijn salaris onmogelijk zulke dure meubels, postzegels en boeken had kunnen kopen. Bij een accountantsonder zoek bleek al spoedig dat J.. die in 1970 bij de bank ging werken, sinds vorig jaar mei verduisteringen ge pleegd heeft. De politie kon gisteren niet zeggen hoe J. erin slaagde in die anderhalf jaar de bank voor zo'n bedrag op te lichten. Gebleken is dat hij uit hoofde van zijn functie allerlei geldhandelingen mocht verrichten, zowel in Nederland als in het bui tenland. 'Het bevreemdt ons wel enigszins dat J. zo'n bedrag heeft kunnen verduisteren. Hij schijnt overigens op een bijzonder geraffi neerde en intelligente manier te- werkgegaan te zijn'. J. sloeg niet alleen zijn slag bij de Utrechtse vestiging van de bank maar ook bij andere bankfilialen. De politie vermoedt dat J. In Italië is. Dat er waarschijnlijk geen spra ke is van zelfmoord, baseert zij op het feit dat hij ook na 26 augustus, de dag dat de politie door de fami lie werd gealarmeerd, nog geld van de bank in Zwitserland naar een bank in Brussel heeft laten over maken. model waarmee ze verkregen wa ren. Volgens eerdere publikaties van de Club van Rome verschilt het pro ject van Mesarovic en Pestel op zeker twee essentiële punten van dat van Dennis Meadows (algemeen bekend als 'het rapport van de Club van Rome') uit 1971. Ten eerste wordt de wereld niet als een geheel bekeken maar in zeven economi sche gebieden verdeeld. Vandaar dat specifieke uitspraken over Zuid-Azië mogelijk zijn, terwijl Mea dows bij ongewijzigd beleid alleen de ondergang van de hele wereld kon voorspellen. Ten tweede is het project gericht op de ontwikkeling van beleidsinstru menten om voorziene moeilijkheden te bestrijden in plaats van ze alleen te signaleren. De gevolgen van nog te nemen beslissingen zouden zo van te voren kunnen worden door gerekend. ATHENE (UPI) De Griekse rege ring van premier Constantine Kara manlis is van plan vandaag af te treden om de weg vrij te maken voor een zakenkabinet dat de parlemen taire verkiezingen van november moet voorbereiden en begeleiden, zo heeft een regeringswoordvoerder gis teren bekend gemaakt. Het is nog niet duidelijk of de staat van beleg door het huidige kabinet of door de interim-regering, die ook onder lei ding van Karamanlis zal staan, zal worden opgeheven. De woordvoerder achtte het waarschijnlijk dat ook de minister van buitenlandse zaken, George Mavros, en de minister van openbare orde, Solon Ghikas, en de minister van aefensle, Evangelos Averoff, op hun post terug zullen keren. Meeste Amerikanen: Ford had Nixon geen gratie moeten geven WASHINGTON (Reuter) Uit een opiniepeiling van de organisatie van Louis Hanis zou moeten blijken dat 60 procent van de Amerikanen van mening zijn. dat president Ford geen gratie had moeten verlenen aan ex- president Nixon Niet minder dan 56 procent meent dat hij terecht had moeten staan en 52 procent vindt dat hij op zijn minst een volledige bekentenis had moeten afleggen om voor gratie in aanmerking fe kunnen komen. ROME (AP) De Italiaanse chris ten-democratische partij heeft gis teren aantijgingen weerlegd dat zij tegenstanders van de voormalige president van Chili. Salvador Allen- de. zou hebben betaald bij hun voorbereiding van de staatsgreep, die Allende vorig jaar ten val heeft gebracht. ADVERTENTIE dagelijks geopend van 10-17 uur maandag 14 en dinsdag 15 oktober ook van 19.30-22.30 uur zondag gesloten toegang f.5.- u~T arpsterdam H i Van een verslaggever ROTTERDA.M De in Rotterdam wonende Itali aanse beeldhouwer Tomasso Geraci gaat een pen ning slaan, waarmee bij een beweging op gang hoopt te brengen ten gunste van ex-president Ri chard Nixon. Op de vrtorzijdt- van de panning komt een portret van Nixon m«*l daaromheen de tekst: Richard Nixon - Judas' second victim. Op de achterzijde zal een bijbels tafereel te zien zijn de barmhartige Samaritaan, met da ■omheen de woorden: Your Ion? national nightniere is oxer? Your constitution works? Deze laatste woorden, maar Han zonder vraagtekens, komen op een penning die de VV. Koninklijke Hegeer in de handel zal brengen ter gelegenheid van de instal latie van president Ford Geraci beschouwt zijn penning dan ook als een 'tegenpenning'. De beeldhouwer wil zijn penningen niet gaan ver kopen. Ilij zal er ongeveer vijfhonderd slaan en wel in lood, om de kosten te drukken. Ze zuilen naar allerlei bekende mensen bestuurd worden. De eerste penning is voor mevrouw Nixon. De beeld houwer is van menin." dat Richard Nixon het niet verdient om zo 'in de grond getrapt te worden als nu gebeurt.' Ilij ziet Nixon. 'een even goede of slechte president als alio andere van de VS.' als een slaehtoffer van het volk en de pers, die een Ju- dasrol zouden hebben gespeeld. SCHIPHOL Vijftig van de 450 pupillen van de zwakzinnigeninrich ting Eemeroord in Baarn zijn giste ren voor het eerst van hun leven per vliegtuig met vakantie gegaan naar Majorca. Dertig begeleiders zullen gedurende de tiendaagse va kantie beoordelen of dit experi ment met de pupillen (tussen de zeven en vijftig jaar en de besten van de inrichting) voor herhaling vatbaar is. Mogelijk zal de tocht volgend jaar herhaald worden. De reis wordt door de ouders voor de helft betaald. Om de andere helft bij elkaar te krijgen voerden ze een actie. Het spreekt vanzelf dat de voorzie ningen in Majorca geheel anders zijn dan thuis in de eigen inrich ting. Vandaar het grote aantal ver zorgers dat meereist. Op het zonni ge eiland zullen geen risico's wor den genomen. Uitstapjes worden alleen in groepjes ondernomen. Het zal bijvoorbeeld niet voorkomen, dat de hele groep gezamenlijk een bootreisje gaat ondernemen. Foto: een groepje niet de kleinste pupil len 'checken In' op Schiphol. DEN HAAG De werkloosheid is in september verder gestegen tot 129.230 mannen en vrouwen. Telt men hierbij het aantal werklozen op de aanvullende werken en op de sociale werk plaatsen dan bedraagt de geregi streerde arbeidsreserve 137.980. Wanneer rekening wordt gehouden met invloeden van het seizoen dan bedraagt de arbeidsreserve 158.600. Volgens de prognoses zou de werk loosheid aan het eind van het Jaar tot 180.000 oplopen. Uit de cijfers die het ministerie van sociale zaken heeft gepubli ceerd, is op te maken dat de ge middelde werkloosheid per persoon langer duurt. Verder is de werk loosheid In Groningen, Friesland, Drente. Gelderland, Noord-Brabant en Limburg sterker toegenomen dan m de rest van het land. Ook is de werkloosheid gegroeid onder de 15- en 16-jarigen. Dat zijn de partieel leerplichtigen. Eind september waren 2.565 jongens en 2.967 meisjes van deze leeftijd werkloos. Het aantal werkloze jon gens en meisjes, dat juist de school heeft verlaten, bedroeg eind sep tember 14.400. De snelle toename van het aantal werkloze jongens en meisjes hangt niet alleen samen met geringere plaatsingsmogelijkheden, maar ook met een spontanere aanmelding bij de arbeidsbureaus. Over de eerste acht maanden van 1974 werden 31 percent meer jongens en 63 per cent meer meisjes, die van school waren gekomen, ingeschreven. De groei van deze melding houdt ook verband met de weinige kansen die de Jongens en meisjes hebben. DEN HAAG Uit een fotozaak aan de Juliana van Stolberglaan is tussen 5 en 7 oktober voor een waarde van 100.000 aan foto-ap- paratuur ontvreemd. Men is bin nengekomen na forcering van een bovenlicht op de le etage. ADDIS ABEBA (Reuter, AFP) In Addis Abeba is het gisteren tot een vuurgevecht gekomen toen tanks met zwaarbewapende miiïtairen het barakkencomplex van een genie-eenheid opreden, waar binnen de laatste dagen nogal wat oppositie geuit werd tegen de voorlopige militaire raad die op het moment aan de macht is in Ethiopië. Volgens ooggetuigen werden in het korte gevecht enkele soldaten ge dood en gewond. Er zouden bijna 300 leden van de genie-eenheid zijn gearresteerd. Ooggetuigen vertelden dat tanks van de vierde pantserdivisie rond het middaguur het complex opre den en de genie-soldaten die juist hun middagmaal gebruikten volle dig verrasten. Twee tanks werden geposteerd bij de ingang van de barakkencomplex, waarna de overi ge het complex binnendrongen. Kort daarna vond de schietpartij Waarnemers zien in deze actie een duidelijk bewijs van de voortduren de meningsverschillen binnen de strijdkrachten over de vraag hoe het land moet worden geregeerd nu keizer Haile Selassie is afgezet. De voorlopige militaire raad. bestaande uit 120 officieren en mansschappen van alle onderdelen, kwam vorige week na een spoedvergadering tot een akkoord om de meningsver schillen over het soort regering op te schorten. Men besloot dat de raad voorlopig in de huidige vorm zou blijven opereren. Volgens we lingelichte kringen hebben enkele leden van de raad verzocht dit or gaan op te heffen en te vervangen ■BBHBnHBMBK Zelfs een téken van dankbaarheid roept in Amerika al vragen op. Maar ja, als Rockefeller dankbaar is, komt het al gauw in de kapitale sfeer terecht. 50.000 dollar voor Kissinger, maar er steekt geen kwaad bij, zeggen ze allebei. Hoe dan ook, wij verlenen onze diensten voor flink wat minder. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE RO'ITERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT-D NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie .Onderne mingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op ne envelop: De Chr Pers. antwoordnummer 2792, A dam. Een postzegel is niet nodig Die betalen wij. door een raad van tien tot vijftien officieren van middelbare rang. Een andere groep zou voorstander zijn van een radikale volksregering. Ook de studenten en intellectuelen staan deze oplossing voor. Een der de groep zou voor een combinatie zijn van een burgerlijke en militai re regering. Waarnemers menen dat de heer sende voorlopige militaire raad Le maken heeft met een dreiging van kolonels en andere hooggeplaatste officieren die de macht willen overnemen van de jonge officieren. De meeste leden van de raad zijn nog geen dertig Jaar. De kolonels zouden bang zijn opzij gezet te worden waardoor ze van hun pensi oenen zouden worden beroofd. Binnenland Achterstand gevangenissen 9 Ruzie in Soedan 11 Buitenland Gespieten Engeland zoekt middenweg7 Kerk Verzuiling en polarisatie 2 Sport Knobel laat drie spelers examen doen 13 Economie Melksliit^rs in de problemen 8

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1