Crisis komt Italië literst ongelegen Mao schrijft z'n testament Soares moedigt oppositie aan abin: meer concessies j volledige vrede 3ostduitse regering vakkert trots en zelfbewustzijn aan Franco naar de mis MNitUK bone hoopt coalitie te redden Achter de schermen in Peking woedt een machtsstrijd Klerides blijft president cyprus Weguit de consumptie maatschappij! Tferug naar de natuur. lUW/KWARTET ZATERDAG 5 OKTOBER 1974 BUITENLAND T7/K9 ME (UPI) President Giovanni Leone wordt geconfronteerd met Italië's derde regeringscrisis jaar, juist nadat hij uit de VS is teruggekeerd, waar hij Italië's economische zorgen en defensie- >lemen met president Fordt heeft besproken. jenstelling met zijn voortva- optreden bij de twee vorige in maart en juni, heeft de lent nu zijn besprekingen met ieke leiders uitgesteld tot aan- ïde maandag. Dit uitstel is vol waarnemers bedoeld om de leren de tijd te geven af te n de zwaar beschadigde van christen-democraten, ten en sociaal-democraten ins te geven zich te herstellen, 'wachting van de besprekingen maandag zou Leone nu niet beslissen over de ontslag- •aag van premier Mariano Diens kabinet viel uiteen aanleiding van meningsver in over de aanpak van de de werkloosheid, het toe- inde geweld en een ontdekte .zwering van uiterst rechts, unistische verlangens om een de regering te gaan spelen hebben zeker ook een bijdrage ge leverd tot de onenigheid in het kabinet. Indien de lijmpogingen, die Leone wil doen ondernemen, mislukken dan ziet het er volgens commenta toren niet best uit voor Italië's 31- jarige democratie. Twee van Italië's grootste dagbladen, de Corriere del- la Sera en II Giorno in Milaan hadden gisteren dezelfde kop boven hun commentaar. Die luidde: 'Op het slechtst denkbare ogenblik'. Einde? De val van de regering-Rumor zou volgens politici wel eens het einde kunnen inluiden van de periode van coalities van christen-democra ten, socialisten en sociaal-democra ten, die sinds 1962 onder verschil lende premiers Italië leidden. Toen deze periode begon werd dit sa mengaan als het historische ant- AVIV (Reuter, UPI, AFP) Als de Arabische staten zouden emmen met een volledige vrede, kunnen zij meer territoriale :essies van Israël krijgen dan bij het sluiten van een niet-aan- verdrag met Israël. Dit zei de Israëlische premier Jitzak Rabin •en in een vraaggesprek met het blad 'Al Hamisjar'. voegde daaraan toe dat een in fasen een realistischer litzicht was. De premier gaf toelichting op zijn opmerkin- ln een gesprek met een Ameri- s televisiestation, waarin hij ood het grootste deel van de ilijke Jordaanoever op te ge in ruil voor een verklaring van lan tot beëindiging van de oor- oestand. Rabin vertelde dat hij groot aantal concepten gereed van hetgeen in ruil voor vrede worden aangeboden en in lenstemming daarmee zouden linder gebieden kunnen worden [gegeven voor slechts een niet- istoestand. Volgens Rabin moet idiging van de oorlogstoestand Ie eerste plaats een overeen- st zijn waarbij de partijen af- van het gebruik van geweld als ld tot het oplossen van politie- andere geschillen. Dit bete- fiet opgeven van politieke oor- oering. boycot of economische strijd, aldus Rabin. Volgens het in Cairo verschijnende dagblad 'Beiroet' is de politiek-mi- litaire Egyptische delegatie die bin nenkort naar Moskou gaat, ge machtigd met de Sowjet-Unie te onderhandelen over een enorme wapenaankoop. De delegatie die onder leiding zal staan van de Egyptische minister van buiten landse zaken, Ismail Rachmi, zou voorts toestemming hebben een reeks andere economische, techni sche en militaire overeenkomsten te tekenen die volgens een tevoren vastgesteld schema van kracht zul len worden. Verder heeft Ismail Ali, de chef van het verenigd Egyp- tisch-Syrisch opperbevel, verklaard dat tussen Egypte en Israël een volledige samenwerking op politiek en militair gebied tot stand is ge bracht. Het Egyptische leger zou weer in staat zijn opnieuw een verrassingsaanval op Israël uit te voeren. DR bestaat 25 jaar )ST-BERLIJN (DPA) Het ntrum van Oost-Berlijn, rond- a de 'Alex' (het Alexander- iri), wordt al sinds dagen be- irst door ellenlange leuzen, lizenden vlaggen en metersho- aanplakborden. Kosten noch oeite schijnen te zijn gespaard i voor de aanstaande jubi- imviering onder regie van de irtij en de staat een passend cor te scheppen. Aanleiding lor deze wat opgelegde vreug- De DDR bestaat op 7 okto- r 25 jaar. ree en een halve decennia ge- den werd uit de Russische be- ttingszone officieel de Duitse emocratische Republiek gebo- n. De regering spant zich in ige mate in ter gelegenheid n het jubileum de naar haar ening 'nauwe verbondenheid' de arbeidende bevolking et 'hun' staat te demonstreren, inte aanplakborden langs de raten, in de bedrijven en kan- ren, en op alle anderde denk- re plaatsen verkondigen in pitalen: 'De DDR - dat zijn j' en 'Ziet. wat uit ons gewor- m is' moeten trots en zelfbe- ustzijn aanwakkeren, et grootse feest met fakkelop- chten en militaire parades ardt met hoog bezoek yeree/d. 'e Russische leider Leonid rezjnew maakt aan het hoofd in een omvangrijke delegatie eds twee dagen voor de ofi- ële datum zijn opwachting. De ostduitsers zullen hem willen ten hoe de ontwikkeling is 'lopen van de staat die dank- de onontbeerlijke steun van ikou werd gesticht. Daarmee 'd de staatkundige verdeling Duitsland door de instelling twee regeringen - in Oost- rlijn en Bonn voos iedereen tbaar. 25 jaar later ging de 'R-top, de leiding van de Imunistische partij SED, een ip verder: eind vorige week rijderde zij uit de grondwet begrip 'Gehele Duitse Natie' kwalificeert in de toekomst 17 miljoen mensen tussen en Oder als 'Volk van de IR'. SED-hoofd Erich Honec- schijnbaar de onbetwiste te man' van de DDR, zei ter uidelijking dat deze gronds- iwijziging 'een rijpe vrucht' geworden. In zijn nog vrij i ambtsperiode heeft d?ze lodoxe. passieloze communist geen twijfel over zijn stanti lt in deze laten bestaan. 'Tus- Oost- en West-Duitsland. zei hij begin 1972 al, bestaat geen eenheid en kan geen eenheid bestaan. 'Vijftien thesen' Ter gelegenheid van het feest zijn 'Vijftien thesen' opgesteld, waarin beleidslijnen zijn vastge legd. Over Walter Ulbricht, de man wiens naam onverbrekelijk ver bonden is met de ontwikkeling van de DDR, wordt in de 'the sen' slechts eenmaal, en dan nog zijdelings gesproken. Het heet slechts dat deze verstokte stali nist' van 1960 tot 1973 voorzitter ivan de staatsraad was'. Het feit dat Ulbricht een veel grotere rol voor de DDR heeft gespeeld in zijn hoedanigheid van partijlei der (van 1950 tot 1971) wordt zonder meer verzwegen. In het westen wordt algemeen aan vaard dat Ulbricht, weliswaar zonder een zweem van allure of grootheid maar met een harde lijn, een straffe centralisatie en een ver doorgevoerd economisch dirigisme, zeer bekwaam gebruik heeft gemaakt van de uitzonder lijke ontwikkelingen in Duits land na 1945. Voor de DDR heeft hij daarmee een historische rol van blijvende betekenis ge speeld. De korte vermelding van Ul bricht lijkt te zijn ingegeven door het streven van de huidige SED-leiding onder Erich Honec- ker haar eigen bijdrage aan de opbouw van de DDR groter uit te meten. De ontwikkeling in de laatste twee, drie jaar schijnt dit streven te ondersteunen. Honec- ker kan erop wijzen dat de ver zorging van de bevolking Inzake de dagelijkse levensbehoeften aanzienlijk is verbeterd, dat de woningbouw tot bloei is ge bracht en dat de algemene le vensstandaard merkbaar hoger is geworden. Ook op het terrein van de buitenlandse politiek hebben uit propagandistisch oogpunt belangrijke gebeurtenis sen zich voorgedaan na de ver kiezing van Honecker. Oost-Ber lijn onderhoudt momenteel di plomatieke betrekkingen met lil landen, waaronder de vier grote mogendheden. Met deze internationale erkenning en de opname (in september 1973, te zamen met West-Duitsland) in de Verenigde Naties hebben de leiders van de DDR een belang rijke doelstelling van hun bui tenlands belaid verwezenlijkt. woord beschouwd om Italië's kwa len te bestrijden, maar geleidelijk aan werd het aangetast door inner lijke tegenstellingen, ondoelmatig optreden en schandalen. De sociaal-democratische leider, te vens minister van financiën Mario Tanassi heeft de huidige crisis ver haast door de socialisten te verwij ten dat zij op twee paarden gokken en dat zij de communisten in de regering willen brengen. De socia listen beschuldigen op hun beurt de sociaal-democraten en de christen democraten ervan een strengere prijscontrole te willen ontwijken en te weigeren de credietmogelijk- heden te vergemakkelijken ter be strijding van de werkloosheid. De communisten - Italië's op een na grootste politieke partij en de grootste communistische partij in het Westen - zijn al sinds 1947 van de regering uitgesloten. De laatste tijd hebben zij hun aandrang om regeringsverantwoordelij kheid te krijgen, versterkt. Zij betogen dat de coalitie als die van premier Ru- mor zonder hen nooit de basis kan krijgen die een krachtig beleid mo gelijk maakt. Verkiezi?gen Mocht Rumor of enige andere for mateur er niet in slagen de oude coalitie te doen herleven dan is het volgens kenners van het politieke toneel geenszins onwaarschijnlijk dat de christen-democraten zich om hulp tot de communisten wen den of nieuwe verkiezingen zullen nastreven - ver vooruit op de daar voor bestemde tijd in 1977. Omdat Italiaanse verkiezingen nooit in de winter worden gehou den betekent dit dat Italië tenmin ste zes maanden zou 'zitten' met een zakenkabinet dat te zwak is om de onpopulaire maatregelen te ne men die een economische crisis vergt. Een opiniepeiling die reeds in au gustus is gemaakt en deze week werd gepubliceerd gaf aan dat slechts 9.6 percent van de onder vraagden waardering had voor het regeringsbeleid, dat 53 percent het slecht vond en dat de rest van hen het niet wist. Schoongemaakte tabak LAUSANNE (UPI) Volgens een Zwitserse arts is het mogelijk de helft van de kankerverwekkende •stoffen van te voren uit tabak te verwijderen. Met een speciaal filter zou nog eens vijftien tot twintig procent kunnen worden weggevan gen. Dr. Serge Neukomm, verbon den aan de universiteit van Lau sanne. zal zijn bevindingen later deze maan voorleggen aan een in ternationaal congres over kanker in Florence. Hij heeft het gunstige effect van de door hem uitgewerkte procédés bepaald met laboratotium- muizen. Het nicotinegehalte wordt door de bewerking niet verlaagd, zodat de gebruiker niet de neiging krijgt om van de 'schoongemaakte' sigaretten meer te roken. 'Geen communistisch gevaar' LISSABON (UPI, Reuter) Mario Soares, de Portugese minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren verslaggevers op zijn de partement ontvangen en verklaard dat ook de conservatieve krachten in het land een politieke rol kunnen spelen, als zij niet Het Spaanse staatshoofd generaal Franco, nog niet zo lang gele den uit htet ziekenhuis ontslagen is op weg naar een mis in de openlucht. Hij wordt vergezeld door zijn vrouw Carinen en het prinselijk ^paar Juan Carlos en Sofia. Russisphe raketrace LONDEN \(tjPI) De Sowjet-Unie heeft een Serie proeven met raket ten afgesloiten die volgens zegslie den van het Britse ministerie van defensie naiuw verband houden met de komendp besprekingen over be perking vein strategische wapens. Rusland zoju met een race tegen de klok bezig zijn om zijn positie te verbeteren voordat eventueel met Amerika een overeenkomst over be perking van dit wapentuig tot stand komt. Minister Kissinger van buitenland se zaken komt 23 oktober naar Moskou om met partijsecretaris Breznjew en Russische militaire leiders oveir een volgende SALT- overeenkomst te praten. Deze vijfdaagse besprekingen kun nen beslissend zijn voor de vraag of een overeenkomst mogelijk is. Zou dat niet lukken, dan staat de deur voor een nieuwe nucleaire be wapeningswedloop wijd open. De jongste* Russische testserie be trof onder- andere de door onder zeeboten gelanceerde raket SS-N-8. die met zftn bereik van 7400 kilo meter aanzienlijk verder komt dan de Amerikaanse Polaris (4200 km). (ADVERTENTIE) Geboren op 4 augustus 1974 het eerste dolfijntje in Europa. Wij noemen het Jasperina. U kunt het nu van dichtbij zien door de grote glaswand van 20 x 3 meter in het onderwater- panorama, waar het vrolijk rondzwemt met moeder Monique. Een vertederend schouwspel, uniek in Europa. DOLFINARIUfTl HARDERWIJK TELEFOON 03410 - 6041. samenzweren tegen de staat. Soares zei dat het linkse bewind in Lissabon behoefte heeft aan poli tieke oppositie, waarin alle stro mingen vertegenwoordigd kunnen zijn. met inbegrip van uiterst rechts. De minister had de verslag gevers uitgenodigd voor een ge sprek om commentaar to leveres op de tumultueuze gebeurtenissen van de afgelopen week, waarin pre sident Antonio de Spinola het veld moest ruimen en de linkse premier Vasco Goncalves steviger in het za del kwam te zitten. Volgens Soares is er geen sprake van dat Portugal op het punt staat, door de communisten overheerst te worden. De minister, zelf leider van de socialisten, zei dat zelfs de com munisten niet met plannen rcWdlo- pen om de macht in handen te nemen. Soares bevestigde voorts of ficieel dat de samenzweerders, die het vorige weekeinde een halt werd toegeroepen, van plan waren ge weest, generaal Spinola (toen nog president) te vermoorden en de schuld voor de moord in de schoe nen van extreem-links te schuiven. Minister Soares vertelde voorts dat het huidige bewind onder president Costa Gomes en premier Goncalves het politieke beleid zal voorzetten, dat na de opstand van 25 april werd overeengekomen. Wat de bui tenlandse politiek betreft: Portugal blijft lid van de NAVO, het gaat door met dekolonisatie in Afrika en blijft streven naar toetreding tot de EG (Europese Gemeenscap) al zal daar in de nabije toekomst nog geensprake van kunnen zijn, om dat de economische omstandighe den er niet rijp voor zijn. Junta Intussen is de militaire junta, die thans slechts drie leden telt. nog niet aangevuld tot het benodigde aantal van zeven leden. Twee ver tegenwoordigers van het lger zijn al aangewezen door de ongeveer 150 officieren van de Coördinatie commissie van.de Beweging van de strijdkrachten. De Staatsraad, die de president van advies dient, moet hun benoeming echter nog be krachtigen. Ook moeten nog twee representantenvan de luchtmacht V oedselvergif tiging NEW DELHI (AFP) De afgelopen maand zijn ongeveer 300 kinderen in de leeftijd tussen 12 jaar en 18 maanden in de Indiase deelstaat West-Bengalen gestorven aan voed selvergiftiging. Het giftige voedsel bleek meel te zijn dat werd verdeeld door hulpcentra. Gevangenen in Chili SANTIAGO (Reuter) De afgelo pen 23 dagen zijn in Chili 386 poli tieke gevangenen vrijgelaten. Er zitten nu nog 748 mensen om poli tieke redenen in Chileense gevange nissen, aldus een mededeling van de Chileense junta. Volgens het Natio naal cometé vóór vluchtelingenhulp waren er vorige maand nog 3.000 po litieke gevangenen in Chili. Mao Tse-toeng is bezig de natie voor te bereiden op zijn dood en waarschuwt de Chinezen voor de rampen die over hen kunnen komen als<de huidige, bejaarde en elkaar bestrijdende leiders het niet voor hun dood eens worden. Dit blijkt uit de persdiscussie over het leed dat China trof na de dood van keizer Tsjin - 2000 jaar gele den - de grote 'eenmaker' uit het verleden met wie Mao onlangs in de kranten meerdere malen is ver geleken. De nasleep van de dood van Tsjin, zo schreef China's be langrijkste partijkrant Rode Vlag, geeft nuttige politieke lessen voor het heden. De belangrijkste daarvan, te oorde len naar de artikelen in de kran ten, gaan over het risico dat China na de dood van Mao - die nu 81 jaar oud is - uiteen valt in een aantal elkaar bevechtende streken en/of dat zijn opvolgers nieuwe banden met de Sowjet-Unie zullen aanknopen. Dat laatste blijkt in derdaad het meest nabije gevaar. Een van de artikelen bekritiseert het 'capitulationisme' van lieden die oorlog vrezen met de grote buurman. Deze 'defaitisten' dringen aan op een verzoening van de twee leiders. Zij bedoelen daarmee dat Mao met Leonid Breznjew voor zijn dood een akkoord moet sluiten om oorlog in de toekomst te voorkomen. Deze 'capitulationisten'. aldus Rode Vlag, menen dat 'grond geen waarde heeft', waarmee de krant bedoelt dat zij afzien van Mao's aanspra ken op stukken van Siberië. Zij schijnen bevreesd voor de .mili taire en nucleaire overheersing van de Sowjet-Unie en worden erVan beschuldigd de angst voor de 'ver schrikkingen van de oorlog' op te wekken door ervoor te waarschu wen dat de nasleep van militaire operaties op grote schaal nog gene raties lang zal doorwerken, dat ste den leeg zullen blijven en moeders en vrouwen in smart zullen leven. Zij worden ervan beschuldigd de faitisme op te wekken door te be weren dat verzet het gevaar van nationale slavernij in zich bergt. Daarom moet nu, vóór de dood van de leiders, een overeenkomst met Moskou worden gesloten. Wie zijn zij en wat willen zij wer- het evenbeeld van China's nieuwe sterke man, de onlangs gerehabili teerde Teng Hsiao-ping. Toen de keizer op sterven lag hield Tsjao (Teng) zijn testament achter waar in een jonge prins als opvolger van de keizer werd genoemd. Hij smeedde een complot met eerste- minister Li (Tsjoe En-lai) om zijn eigen kandidaat op de troon te brengen. Li (Tsjoe) werkte met Tsjao (Teng) samen om zijn posi tie veilig te stellen, maar maakte de onvergeeflijke fout compromis sen te willen sluiten en te weifelen, Op het laatste moment probeerde hij zijn fout te herstellen en de strijd te hervatten - 'maar het was al te laat' - kelijk? Een tip van de sluier over die vraag wordt opgelicht in een ander 'historisch' artikel, waarin wordt, gewezen op Tsjoe Én-lai. de aan een hartkwaal lijdende eerste minister en zijn vervanger Teng Hsiao-ping, die onlangs in ere is hersteld na een tijdlang in ongena de te zijn gevallen. Hij heeft nu de belangrijkste functies van Tsjoe ovejjgenomen. De overeenkomsten tussen deze twee en de personen die in Rode Vlag worden aangeval len kan op het eerste gezicht ver gezocht lijken. Maar bijna iedere geheime machtsstrijd in de afgelo pen jaren in Peking ging vergezeld van een zelfde soort artikelen over een grijs verleden - en als dan de geheimen werden onthuld bleken er opwallende overeenkomsten te be staan tussen historische en actuele gebeurtenissen. Tsjwe En-lai draaft in de Rode Vlag op onder het mom van eerste mi nister Li. Eerst had Li keizer Tsjin Odat wil zeggen Mao) geholpen het ss^steem te versterken en zich van zijn mededingers in de strijd om de macht te ontdoen. Eén van hen. Tsjao, was bijna ter dood veroor deeld. maar op de nipper werd hij ;in ere hersteld als de rechterhand Jvan keizer Tsjin. Hij is kennelijk Onheilspellend 'De Tsjin-dynastie'. zo concludeert Rode Vlag onheilspellend, 'werd vernietigd binnen drie jaar na de dood van Tsjin'. De moraal achter dit verhaal is dat Mao's levenswerk evenzeer zal worden vernietigd ten zij Tsjoe En-lai en Teng Hsiao- ping zijn kandidaten voor zijn op volging aanvaarden. Die kandida ten zijn de jonge en meer radicale leiders die deel gingen uitmaakten van het Politburo tijdens het tien de partijcongres, vorig jaar, en die sindsdien Tsjoe en Teng hebben uitgedaagd in de strijd om de hoogste macht. De jongste van hen is de 39-jarige Wang Hoeng-wen, die altijd in uni form loopt. Hij is vooral belast met de taak het leger onder controle te krijgen en te maken tot een instru ment van de partij. Zonder de steun van het leger stellen de aan spraken van zijn radicale stroming binnen de partij op de opvolging van Mao nauwelijks iets voor. De nieuwe serie persartikelen die het verzet van het leger tegen de par tijleiding veroordelen lijken er op te wijzen dat ook de generaals Mao's gezalfde opvolger tot nu toe in de junta worden aangewezen. Totdusver zijn geen namen bekend gemaakt. Het Prtugese kabinet zal de ka mende tien agen niet vergaderen. Officieel wordt als reden opgege ven, dat de overgebleven ministers tijd moeten hebben voor het op stellen van plannen om de stabili teit van het land te herstellen. Uit Spanje wordt gmeld dat er veel 'waarschuwingsstakingen' wor den gehouden. Ook wordt de rege ring in Madrid geplaats door de hongerstakingen van politieke ge vangenen. Op 21 september begon nen 27 gevangen in Saragossa. Donderdag volgden zeven politieke gevangenen in Pamplona en thans zijn ook in San Sebastian en Ba- sauri (bij Bilbao) hongerstakingen aan de gang. Sommige gevangenen zitten al 16 maanden in voorarrest, zonder zelfs te weten waarvan zij worden beschuldigd. NICOSIA (AFP. UPI) President Glafos Klerides van Cyprus heeft verklaard dat hij niet zal aftreden. De afgelopen dagen doken herhaal delijk geruchten op dat Klerides overwoog af te treden, omdat hij onvoldoende steun kreeg voor zijn beleid. Klerides' verzekering dat hij aan blijft volgde enkele uren nadat een politie-auto in Nicosia door onbe kenden vanuit een auto werd be schoten. vijf minuten vóórdat Kle rides daar voorbij zou komen. De politie-auto verrichtte een laatste controle op de route die de Cypri sche president volgt van zijn bu reau naar zijn huis. De veiligheids maatregelen* rond de president wa ren aanzienlijk verscherpt nadat geruchten de ronde deden dat plannen werden gesmeed om hem uit de weg te ruimen. Aartsbisschop Makarios heeft op nieuw bevestigd dat Klerides het presidentschap uitoefent in over eenstemming met de grondwet en dat Makarios het politieke beleid van Klerides krachtig ondersteunt. Makarios liet tevens weten dat hij zelf zal bepalen wanneer het tijd stip voor zijn terugkeer naar Cyprus is aangebroken. President Klerides had eerder deze week la ten blijken dat hij geen president wilde blijven zonder de steun van Makarios. (ADVERTENTIE) afwijzen. Ogenschijnlijk zijn deze artikelen een aanval op Lin Piao. maar zij hebben in feite niets meer met hem te maken dan de histori sche artikelen met keizer Tsjin. Het gebeurt allemaal hier en nu. niet twee of tweeduizend jaar geleden. Het beeld van gemeenschappelijk leiderschap dat Peking probeert te schilderen is even vals als het ima go dat het Kremlin probeerde op te bouwen na de dood van Stalin. In werkelijkheid speelt zich achter de schermen in Peking een felle strijd om de opvolging van Mao en over de toekomst van China af. zoals dat steeds het geval is ge weest sinds de politieke stuiptrek kingen en de beleidsdiscussies die China in beweging brachten met de Grote Sprong Voorwaarts uit het midden van de vijftig, de Culturele Revlutie uit het midden van de jaren zestig en de vluchtpoging van Lin Piao die het begin van ons decennium heeft overheerst. Mao's boodschap Mao's boodschap aan zijn opvolgers is die van bijna iedere grote leider uit de geschiedenis, vaak herhaald en amper aangevallen, omdat machtsstrijd zijn eigen logica heeft: allen moeten hangen, want anders hang je alleen. Lin Piao's vluchtpoging bewees dat het voor een Chinese leider moge lijk is een verzoeningspoging met Moskou op gang te brengen. Dat staat nu opnieuw in discussie, tesa- men met de vraag of radicalen dan wel gematigden zich van de opvol ging van de huidige leiders zullen weten meester te maken en China zullen leiden naar hun idee, óf dat na hun dood een machtsstrijd zal uitbreken die China stort in de burgeroorlog waarvoor Rode Vlag nu waarschuwt. In de huidige zo nauw samenhan gende wereld met China als een belangrijke politieke en nucleiare macht kan dat niet meer worden afgedaan als een binnenlandse aangelegenheid van China, zoals dat nog wel kon met de burgeroor logen die het land in het verleden hebben verwoest. Het boek van Jacques Massa crier die zijn goed betaalde baan er aangaf, met zijn gezin de eon sn mpti e-m aatschappij verliet en een nieuw leven begon op het land. In 192 bladzijden op royaal formaat, met 350 teke ningen van hemzelf, vertélt hij hoe te leven bij een terugkeer naar de natuur. is een^^r heerlijk boek dat laat zien hoe 't óók zou kunnen ±L bij elke boekhandel Na 1 januari 1975- 2U,50 voor zover nog verkrijg-

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9