Stemming in de PvdA kan gevaar voor coalitie zijn dichtbij Commentaar Wegenbelasting AR en KVP willen eindelijk wel eens hom of kuit [igratie Auto stopt voor regenplas: negen wagens op elkaar GORDIJN-EXPERT logelijkheden axibedrijven orden erruimd het weer Minder kil weerrapporten 'kerk' zegt een kind niets wasman rechten jan braille oppassen £6 feoUWKWARTET ZATERDAG 5 OKTOBER 1974 BINNENLAND K7 I Ie minister van verkeer is van plan egenbelasting te heffen - niet alleen cor rijdende auto's, maar ook voor ilstaande en geparkeerde auto's. Het in deze opzet straks dus niet meer logelijk zich een paar maanden we- ïnbelasting te besparen door, bij- lorbeeld in de wintermaanden, de ito tijdelijk aan de kant te zetten, is op dit voorstel nogal wat kritiek komen. Naar onze mening ten on- chte. Het is uiteraard verdrietig als ler-jwr deze maatregel een aantal auto- ilsel bitters met een wat smallere beurs lijk tr0^en wor<ft- De geloofwaardigheid die n dit argument wordt echter niet Iter rgroot door het gemak, waarmee jen (vele belanghebbenden dikwijls) ze redenering uitdragen - zo in de est van: 'nou pakken ze ook weer oort kleine man. die eindelijk zijn eigen tootje voor zijn vakantie en zomer den Pi^ bijeen heeft gespaard', oni ims wordt op die manier de indruk ben wekt dat al die grote belangenorga- van saties er eigenlijk alleen maar zijn I 0!Jm de specifieke belangen van die ene re- tegorie autobezitters te behartigen, ie het gelooft, mag het zeggen, n beter uitgangspunt voor de beoor- 1ling van de regeringsvoorstellen lijkt s de vaststelling ten eerste: dat de een geweldige gebruiker is van te; ten tweede: dat ruimte één >V n de meest schaarse goederen is in J s land en ten derde: dat voor het bruik van schaarse goederen moet irden betaald. En voor de auto als I bruiker van ruimte doet het er uwelijks toe of hij nu rijdt of Istaat. Eén blik op de wijd-uit ge- uwde buitenwijken van onze steden dorpen maakt al duidelijk welk slag op de ruimte al die miljoenen i's leggen, leen als de auto in de wintermaan- n echt 'op stal' gezet wordt, dat wil ggen: in de afgeslotenheid van een rage is er misschien reden te pleiten or ontheffing. rvei gtu! snert toi krei ioeóg \0ei Q< doe ngi ga At gr' ts iseefc, ;ebi( :spi is n ailoral d wc v wem leoi a: col' ri emand is gehouden het onmogelijke doen - geen mens en geen regering. daarvan doordrongen is en inziet gecompliceerd het vraagstuk van verplaatsing van Surinamers naar s land is (zeg maar gerust: onmoge- L op te lossen zolang Suriname deel [maakt van het Koninkrijk), zal vre- hebben met wat deze week in Den lag is bekokstoofd tussen de Suri- jj amse en Nederlandse ministers. :e rtis waar: er is geen indrukwekkend mmuniqué uitgekomen, maar wie jjjl dat dan wel verwacht? Er is jgiieuw geconstateerd dat de oplos- van het probleem vooral in Suri- „ie moet worden gezocht en dat derland moet helpen bij het vinden die oplossing. -•ji is geen nieuws, maar het is ;rl inelijk nog steeds nodig dit keer op uit te spreken en aan elkaar te pestigen. Dat dat ook nu weer surd is, zal zeker zijn nut hebben. Ier deze algemene noemer zijn dan een paar concrete punten te noe- die zeker positief moeten wor- gewaardeerd, zoals de hulp bij de jetering van de leef- en werkom- ndigheden in Suriname. Daarbij is ral van belang het in het leven pen van een ziektekosten-verzeke- 5, een pril begin van een stelsel sociale verzekering dat Suriname ias maar al te lang heeft moeten tberen. it echter niemand op korte termijn uitaten verwachten; van het in Den ag overeengekomene in die zin, dat toevloed van Surinamers naar Ne land wordt afgebogen of zelfs rdt omgezet in een terugkeer van rinamers naar hun vaderland. t is niet te verwachten dat die uitaten te zien zullen zijn vóór riname een onafhankelijk land is, i voor 1 januari 1976. De maatre en komen dan vooral het nieuwe, ifhankelijke land ten goede. Een belangrijk motief van de leiders van ARP en KVP om, op niet te voordelige voorwaar den, met het kabinet-Den Uyl in zee te gaan is destijds geweest dat zij verwachtten dat de P.v.d.A. daardoor tot de werke lijkheid en redelijkheid zou te rugkeren. De PvdA was - zo luidde de redene ring - veel te lang in de oppositie geweest; zij was bezig door te slaan naar een manier van doen en den ken die geen contact meer had met hetgeen doenlijk en mogelijk is in de politiek. Aan de ene kant gaven de ervaren bestuurders er de brui aan -het is op de duur zeer neer drukkend om alleen 'ho' en 'nee' tegen andere partijen te moeten roepen - en aan de andere kant liep de partij vol met jonge politici die, niet gehinderd door ervaring of kennis van zaken, meenden dat het in de politiek allemaal heel anders en veel beter kon. Mede dank zij een niets ontziende democratise ring van de partijl s.aagde zij erin, een flink stuk van het protest te kanaliseren. Naarmate de PvdA groeide, werd haar gezicht grimmi ger. Zoals het in een vereniging altijd verstandi is, lastige opponenten in het bestuur te halen, zo lieten de confessionele leiders de PvdA rege ren in de hoop dat het afglijden naar onredelijkheid tot staan zou komen. Een PvdA in de regering zou weer leren inzien dat bijvoor beeld het weer mee moet zitten om in een bepaald woningbouwpro gramma te kunnen halen, dat nati onalisering van banken en verzeke ringsmaatschappijen niet wel mo gelijk is als niet minstens de hele EEG het doet. dat je niet in het wilde weg in defensie kunt snijden zonder redelijk overleg met de bondgenoten. Het kabinet Den Uyl zit nu bijna anderhalf jaar. Het zal volgende week zijn tweede miljoenennota verdedigen. Kan men nu constate ren dat de confrontatie van de PvdA met de harde werkelijkheid haar trekken heeft verzacht, haar oordeel ietwat bedachtzamer heeft gemaakt? Het is een vraag die, aan de voora vond van de algemene beschouwin gen in de Tweede Kamer actueel is, want de fracties van KVP en ARP lijken in een stemming te komen, waarin zij eindelijk wel eens hom of kuit willen hebben. Niet uiter aard van de PvdA zelf, want die is op zichzelf voor de confessionelen niet aanspreekbaar, maar wel van de socialisten in kabinet en Kamer, van wie zij eindelijk wel eens wil len zien dat zij zo nodig de eigen ROTTERDAM Doordat een auto mobilist afremde voor een grote plas regenwater zijn negen perso nenauto's op elkaar gebotst. Het gevolg grote materiële schade en drie lichtgewonden. Het gebeurde op rijksweg 13 bij Rotterdam ter hoogte van de afslag naar Zestien- hoven. Door de hevige regens was daar ter plaatse een grote plas ont staan. Een chauf feur. die in de richting van de s tad r eed, schrok van de grore hoeveelheid water en remde zo nsle d at de a uto slipte. Acht autos die achterop kwamen schoven op elkaar. D'e weg was ruikm een u ur verperd. Drie men sen liepen licht letsel op. Twee PvdA-figuren wier namen deze week vaak genoemd zijn: partijvoorzitter André van der Loud (straks burgemeester van Rotterdam?) en minister-president Den Uyl. achterban durven trotseren. Die stemming heeft de confessione len vrij Dlotseling overvallen. Nog maar korte tijd geleden immers had minister Vredeling tijdens het debat over zijn defensienota gede monstreerd dat hij niet bang is voor zijn partijraad. Wat hij toen heeft gezegd en de kamerfractie heeft geslikt moet in PvdA-kring hard aankomen. De christen-demo cratische leiders hebben het met innige tevreden genoteerd. Maar hun wantrouwen heeft de kop weer opgestoken door raar geschar rel van premier Den Uyl zelf met een al of niet bestaande brief aan Mansholt over het kernenergie-be- leid. Het gescharrel is zo raar dat het niet kan worden verklaard dat uit Den Uyls angst, tegenover zijn aanhang het progressieve gezicht te zullen verliezen. De hem welgezinde Volkskrant en ook KVP-fractieleider Andriessen hebben hem in deze brievenaffaire min of meer van leugens verdacht Wij geloven niet dat hij daarop kan worden gevangen. De premier is vorige week vrijdagavond ge woonweg niet ingegaan op de vraag of hij brieven aan partijgenoten had geschreven. Hij haalde zijn schouders op, schudde een beetje tobberig met zijn hoofd, maar sprak geen duidelijke tekst uit. Maar dat. laatste is nu juist het zwakke, het armetierige van zijn optreden. Zoals zijn brief aan Mansholt ook ietwat kleingelovig is, omdat hij blijkbaar niet heeft dur ven schrijven: 'Beste Sicco. ik moet je meedelen dat het kabinet inder daad heeft besloten, dat er eventu eel al in 1976 kan worden begon nen met de bouw van de eerste kerncentrale. Beste groeten. Joop'. In plaats daarvan doet hij in zijn brief of het compromis in het kabi net veel voordeliger is uitgevallen en hoopt hij ondertussen natuurlijk maar dat Mansholt er verder het zwijgen toe zal doen. Maar Mans holt hield zijn mond niet - die liet zich de kans niet ontgaan, als de grote, iedereen en alles begrijpende vader van een grote schare pro gressieve kinderen op te treden. Een lelijke misrekening van Den Uyl, maar bovenal een bewijs - en niet het eerste - dat hij de moed niet heeft om tegen zijn aanhan gers te zeggen: wij socialisten heb ben het in het kabinet niet alleen voor het zeggen, we kunnen soms iets nemen, som ook moeten we wat geven en op het punt van het kernenergie-beleid heb ik wat ge geven. Zo ls het en als u het er niet mee eens bent, dan hoor ik het wel'. In plaats daarvan scharrelt hij wat hier en daar, praat hij wat in en uit. Komt er een maatregel uit het kabinet die er niet al te progressief uitziet, dan krijgt de aanhang een knipoogje, dat moet betekenen dat de pap niet zo heet wordt gegeten En dat is dan de bevrijdende open heid. de ruimhartigheid van het nieuwe bestel. In werkelijkheid is de tong dubbel en hangt hij de confessionelen terecht ver de keel uit. 'Gedemocratiseerd' De achterban van de PvdA moet wel machtig gedemocratiseerd zijn om de premier op zulke slinkse wegen te kunnen manipuleren. Welnu: gedemocratiseerd zijn ze zeker bij de PvdA en wel in deze zin dat de aanhang maar wat aan rotzooit en klunst zonder dat er iemand aan de top is die durft te roeper dat het nu afgelopen moet zijn. Er lijkt in de partij een stemming te heersen van: we hebben het in de regering ver geschopt, we kun nen ook op lager niveau niet qor- door P. L. van Enk den gestuit., wie maakt ons wat? Dat heeft zich geuit in de vorming van programcolleges in verscheide ne grote steden en in het gewest Rijnmond. In sommige steden (Groningen. Rotterdam) hebben de progressieven een verkiezingsuitslag geboekt, die de vorming van een programcollege misschien wel rechtvaardigt, maar er zijn ook besturen samengesteld (Amsterdam. Enschede, Rijnmond) die met veel te geringe marges moeten werken en die nota bene mede steunen op een ondemocratische partij als de CPN. Daarbij hebben zich inciden ten voorgedaan die de christen democraten - en vooral de anti revolutionairen - het bloed naar het hoofd jagen (zoals de aantas ting van de positie van Rijnmond- voorzitter Fibbe). Hupsakeestemming Er zijn nogal wat tekenen die erop wijzen dat socialisten die aan dit soort gerauwdouw meedoen, niet beseffen wat zij ermee aanrichten. Op het eerste gezicht zou je denken dat er een verheven theorie, een diepdoordachte strategie schuilt achter de scheiding der geesten in het plaatselijke en regionale be stuur, maar de meeste getuigen vertellen dat de vorming van pro gramcolleges in een hupsakee stemming is geschied. Wat ermee wordt aangericht kan heel wat ernstiger gevolgen heb ben: de verzieking van de sfeer tussen partijen die in de coalitie Den Uyl moeten samenwerken. Het is de kring van de PvdA-top be kend dat premier Den Uyl zelf zich daar wel degelijk zorgen over maakt. Hij heeft in zij omgeving al meer dan eens verzucht dat de PvdA thans meer dan ooit bedreigd wordt door hooghartigheid, door de arrogantie van de macht. Dat hier voor de coalitie reële ge varen schuilen, hebben we deze week gemerkt toen de moeilijkhe den rondom de benoeming van Van der Louw als burgemeester van Rotterdam naar buiten kwamen. Die moeilijkheden waren een eerste signaal dat het incasseringsvermo gen van de christen-democraten uitgeput dreigt te raken. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE Dealer van praktisch alle nierken Grote keuze en direkt uit voorraad leverbaar Eigen ateliers Snelle service interieurverzorging e.v. APELDOORN Asselsestraat 21-23, Tel. 12908 ZWOLLE Thomas a Kemplsstraat 59-61, Tel. (05200) 33157 a onze Haagse redactie M HAAG Het zal binnenkort (gelijk worden doelmatiger ge- uik te maken van een taxi. De taisterraad is gisteren akkoord gaan met een wijziging van een voeringsbesluit, waardoor taxi's inen een gemeente overal een ndplaats zullen mogen Innemen, 'k zal bij het begin van een rit i 7 taxi per zitplaats kunen wor- verhuurd. :levfl de ruimere mogelijkheden die taxibedrijven krijgen, behoort de aanvulling van het open- vervoer door middel van wijk- plelntaxi's en dergelijke. In ctgglomeratiegebieden van ste- wordt het mogelijk meer uni- ..ie regelingen te treffen tussen ent tibedrijven en gemeente. Voor i verbetering van de kwaliteit me n de taxibedrijven zullen de on- (nemers niet alleen een vergun - tg moeten bezitten, m.- o.ik Q eisen van vakbek idietwaardigheid en beiruuw- irheid moeten voldoen. ar i ti's agg a me Van onze weerkundige medewerker Zevenentwintig millimeter water was er gisteravond in Santpoort gevallen (vrijdagmorgen om kwart voor elf ook onweerruim 28 mm in Amersfoort. In Rotterdam en op Schiphol bedroeg de hoeveelheid 36 mm. in De Bilt 33 mm. maar in Maastricht niet meer dan ruim 1 mm. Verantwoordelijk voor de re gen is geweest een depressie, die van Hongarije naar de Oostzee en vandaar naar het zuidwestelijk deel van de Noordzee koerste. Vandaar draaide het 'laag' verder een mooie boogvormige baan van de Holland- te kust in de richting van het Ruhrgebied, waar het vanmiddag volgens de computerkaart van gis teren bestemd voor 13 uur 'denkt' aan te komen- De situatie leek wel wat op die van 18 tot 20 oktober 1961, toen een 'boemerangdepressie' sterk active rend van Schotland naar de Duitse Bocht trok om vervolgens met een fraaie krul via ons land weer de Hooglanden op te zoeken. Gevolg: overvloedige regen: St. Kruis 110 mm uitgesmeerd over drie dagen. Tot besluit trad er een zware wes terstorm op met talrijke heftige buien met onweer. Op 21 en 22 oktober volgde een zonnig herstel met overdag in hei zuiden 15 gr. C. Terug naar het heden: een nieuwe depressie boven de Randstaten ver oorzaakte daar gisteren plaatselijk 20 tot 30 mm regen, maar hopelijk blijft die neerslag op afstand en krijfen we dit weekeinde een gelei delijke overgang naar minder koud weer. In eerste aanleg gebeurt dat door aanvoer van minder koude lucht van de Noordzee, die dan tijdens het weekeinde door ae weer ver)schijnende zon wat wordt ver- •iwr.d Er worden opklaringen ver wacht gisterenmiddag al vrij uit voerig in Denemarken wat tege lijk echter de kans op nachtvorst IJzig koud was het gisteren op Duitslands hoogste berg. de Zug- spitze (3.000 m) bij een gemiddelde windkracht van 10 Beaufort en sto ten van 12 Bi., oftewel 120 km per uur orkaanen dat bij 9 graden Celsius. In De Bilt en Groningen is het gisteren niet warmer geworden dan 9 gr. C. Een koufront trok de Balkan binnen met als gevolg ook slecht weer in Hongarije: regen en middag! emperat uren van 8 tot 9 gr. C-, lager dan in Denemarken, waar het tl tot 12 en plaatselijk 13 graden werd. Het is te hopen dat de overgangs zone van het Russische hogedruk- gebied nu eindelijk eens wat dich- weer doet stijgen. terbij komt. In dat geval zou het weer in de eerste helft van volgen de week verder opknappen en wat vriendelijker en stabieler worden. Weerraporten van gisteren. max. temp. en neerslag: De Bilt regen 13 22 Deelen regen 11 4 Eelde regen 11 4 Eindhoven regen 11 0.1 Den H rider regenbui 11 10 Luchth. R'dam regen 13 14 Twente regen 12 4 Vlissingen regen 12 6 Zd.-Limburg half bew. 8 0.6 Aberdeen regen 9 0.2 Athene onbewolkt 27 0 Berlijn regen 12 5 Bordeaux mist 12 5 Brussel geheel bew. 8 3 Genève zwaar bew. 10 8 Innsbrtick regen 14 2 Kopenhagen mist 10 0.5 Lissabon half bew. 24 0 Locarno zwaar bew. 8 5 Londen regen 13 1 Luxemburg zwaar bew. 6 6 Madrid zwaar bew. 24 0 Mallorca licht bew. 25 0 Nice licht bew. 18 9 Oslo geheel bew. 12 1 Oslo geheel bew. 12 1 Parijs half bew. 10 0 Rome zwaar bew. 19 0 Stockholm mist 12 0 Wenen zwaar bew. 14 0 Zürich zwaar bew. 6 23 Casablanca licht bew. 23 0 Istanboel onbewolkt 24 0 Las Palmas half bew. 25 0 Tunis onbewolkt 25 0 ZONNIG ■X» OPKLARINGEN '—"V» REGEN £}ha HAGEI BEWOLKING 10 MAX. TEM HOOG WATER 6 oktober. Vlissingen 4.30-16.43. Harlngvllotsluizen 6.09-18.28. Rotterdam 7.11-19.31. Schevenlngen 5.37- 17.55. IJmulden 6.17-18.35. Den Helder 10 28-22 40. Harlingen 0.29-12.47. Delfzijl 2.29-14.47. HOOG WATER 7 oktober. Vllsslngen 5 11-17.27. Horlngvlletslulzen 6.52-19.10. Rotterdam 7.54-20.19. Schevenlngen 6.15- 1834. IJmulden 6.39-19.18. Den Helder 1101-23 14. Harilngen 1.05-13.28. Delfzijl 3.05-15.27. onder redactie van loessmit Een team onder leiding van prof. dr. Friedrich Hahn. hoogle raar in de theologie en gods- dienstpedagogiek aan de univer siteit van de Westduitse stad Giessen heeft onderzocht wat la gere schoolkinderen van de godsdienstlessen op school be grijpen en meenemen. Conclusie van de onderzoekers: 'God. kerk en Christus zijn voor de leerlin gen van de lagere school vreem de woorden, waarmee ze niets weten te beginnen'. Voor dit onderzoek gingen vijf honderdvijftig kinderen onder het mes van stads- en platte- landsscholen. Het team had niet zomaar wal leerlingen uitgeko zen. maar allemaal kinderen van protestantse huize. Die kregen vragen te beantwoorden als: ivaar denk je aan wanneer je het woord God hoort? Of: als je het woord kerk hoort, wat zegt je dat dan? Niet meer dan een paar kinderen hadden ooit wel eens van dat soort begrippen gehoord, laat staan dat ze zich er enige voorstelling van konden maken. Een heel enkel kind wist wat over 'de kerk' te vertellen en dan kwam er zoiets uit: 'een huis ivaar de goede God woont'. Verschil in dit opzicht tussen kinderen van diverse maat schappelijke rangen en standen heeft prof. Hahn niet kunnen constateren, wel tussen kinderen uit de stad en die van het plat teland. Op het platteland blijken de ouders hun kinderen vaak nog wel een of ander godsbegrip bijgebracht te hébben, wat bij die kinderen is overgekomen als 'onze liever Heer in de hemel, een oude man met een lange witte baard, die in de hemel ivoont en de aarde bestuurt'. Uit gesprekken tussen onderzoe kers en kinderen werd duidelijk, dat erg veel ouders het praten ver een gogdsdienstig onderwerp thuis uit de weg gaan en barsten van de kritiek op alles wat met de kerk te maken heeft. Wel verwijzen ze hun kinderen met hun vragen vaak naar de 'hier- namaalsspeeialisten': de domi nee in de kerk of de onderwijzer in de klas. 'In de meeste gezin nen'. meent prof. Hahn. 'worden de kinderen volkomen onzeker gemaakt'. Het onderzoek heeft volgens de hoogleraar bewezen dat gods- dienst onder wijs op de lagere school op het absolute nulpunt moet beginnen. Het is boter aan de galg smeren om bijbelteksten uit te leggen of bijbelse geschie denis te geven, vindt hij. De kinderen zijn daar gewoon niet aan toe. Zo ongevoelig als kinderen zijn voor de zogenaamde 'katechis- musw aar heden', de oude dogma tische formuleringen, zo gevoelig blijken ze te zijn voor religieuze- vragen met betrekking tot de ongerechtigheid in de wereld, oorlog, honger en ellende. Gods dienstonderricht moet gegeven worden als een hulpmiddel om in deze tijd te kunnen leven, verklaart prof. Hahn. die waar schuwt tegen pogingen om kin deren een 'godsbegrip uit de mottenballenkist' bij te brengen. Het Goolse dorp Hilversum heeft nu: 1 vliegveld, 3 spoorwegstati ons, 1 omroepbestel, meerdere matrassen en Willem Duys. Wanneer krijgt dat dorp nou eindelijk eens stadsrechten? vraagt Studio zich af. Maandag wordt de altijd correct in het pak zittende en altijd feilloos gekapte Jan D. Gerritsen bekend van televisie vijftig jaar. Dat mag wel even geme moreerd worden, want Gerritsen is een vertrouwde verschijning in al die huiskamers waar naar het televisiejournaal gekeken wordt. Hij is een van de nieuws lezers van het eerste uur (niet de allereerste) en kwam al in 1958 bij het toen nog jonge NTS-journaal, dat als het ware onder zijn handen veranderde in NOS-journaal. Er veranderde trouwens meer in zijn tijd. Het laatste nieuwtje voor nieuwsle zers is het onlants ingevoerde autocue-systeem, waardoor de nieuwbrenger de berichten niet meer van de papieren op zijn bureau hoeft voor te lezen, maar van een voor de kijkers onzicht baar tekstbandje, dat op oog hoogte langs draait. Waarschijnlijk zal de heer Ger ritsen vandaag niet in Ooster hout zijn om daar de jaarlijkse Abrahamdag voor alle vijftigja rigen van 1974 mee te vieren. Hij is al een flink aantal maan den ziek. maar zal binnenkort weer op het scherm te zien zijn. Een van de hoogtepunten van het feest dat de Nederlandse Bllndenbond volgend jaar viert omdat de bond dan tachtig jaar bestaat, is voor het eerst 'n wedstrijd in braillelezen. De fi nale valt samen met de jubi leumbondsdag, op 31 mei in het Utrechtse Jaarbeurs-congrescen trum. In elk geval zullen er twee kampioenen aangewezen wor den; één uit de categorie junio ren (tot en met zestien jaar) en één uit die van de senioren. Op beide kampioenen ligt een vijf daagse trip voor twee personen naar Parijs te wachten. Daar zullen ze dan zeker een bezoekje brengen aan het Louis Braille- museum dat met blindenbonden en leden ook iets te herdenken heeft, want volgend jaar is het honderd vijf tig jaar geleden dat Braille het blindenschrift uit vond. Ingespannen werkt mevrouw Je an Fraser, hoofd van de afdeling beeldhouwen van Madame Tus- sauds wassenbeelden-museum in Londen, aan de nieuwste 'was man': Amerika's president Ge rald Ford. die binnenkort de le ge plaats van ex-president Nixon in de grote hal van het Londense gebouw zal innemen. Xixons beeltenis is meteen na het uitspreken van de rede waarin hij zijn aftreden aankon digde. verwijderd. De Nederlandse klompenindus trie moet oppassen dat de kwali teit van de klomp niet terug loopt, heeft gisteren een ernstige heer van de rijksnijverheids- dienst vermanend gezegd tegen alle klompenfabrikanten die voor de opening van de 47ste klompenbeurs naar St. Oedenro- de getogen waren. Aan de af werking van de meeste klompen schijnt volgens hem nogal wat te mankeren, maar daar is de voorzitter Van Zuilekom van de Nderlandse vereniging van klompenfabrikanten het in het gehfeel niet mee eens. 'Ik ben er van overtuigd dat we juist betere klompen maken', sprak hij de heer van de rijksnijverheids- dienst tegen. Wel vond hij ver betering van het produktieproces noodzakelijk, want er worden nog steeds maar meer klompen gevraagd dan gemaakt. Daar wordt al aan gewerkt trouwens, want nog dit jaar wordt een automatische klompenboorma chine in gebruik genomen, en wat die allemaal kan is tot en met maandag op de klompen- beurs in St. Oedenrode nog te zien. 'Hij ontwikkel een brandstoHoze motor. Alleen moet hij nog berekencja hoe ang het elastiekje moet zijn...'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7