xeschil over positie van arbeidsbureau 's Werkloze 16-jarigen ook uit ziekenfonds gewipt Man bekent dat hij meisje verkrachtte en op haar schoot efficiency beurs Collectieve ontslagen eerst melden Plan: bezuinigen door strenger beleid bij opnemen van bejaarden 8 tm 16 oktober Even testen in de superma rkt Tabaksaccijns door Duitsers gespekt Weigeraars van Kalkarheffing niét in donker Den Uyls brief aan Mansholt Pronk: Peru is bezig zich op te werken Alle klachten afgewezen na dood jongen in kraakpand Helft Duitse protestanten laat kinderen dopen Alkmaarse officier wil onderzoek Intslagaanvragen door bedrijfssluitingen in geding Te mogen léven! Een Groninger na^orie in de storm [■ROUW/KWARTET ZATERDAG 5 OKTOBER 1974 BINNENLAND T3/K5 Van een verslaggever UTRECHT Ttonduit verbijsterd' is het NVV-Jon gerencontact over 'het gehannes met de 16-jarigen'. Directe aanleiding hiertoe is de ontdekking dat 16- Jarigen die van school komen en geen werk kunnen vinden, niet alleen sinds kort buiten de Bijstand- wet vallen, maar ook uit het ziekenfonds worden ge wipt. Volgens een circulaire van de Ziekenfonds raad moe ten deze jongeren een vrijwillige verzekering afslui ten. Aangezien zij geen inkomsten hebben, moeten him ouders daardoor opdraaien voor de premie: tus sen 65 en 108 gulden per maand. Sinds een paar maanden beschouwt het ministerie van c.r.m. deze jongeren als leerlingen, reden om de bijstandsuitkering ingevolge de 'rijksgroepsregeling werkloze werknemers' af te kappen. De formele reden hiervoor was, dat hun ouders sinds een paar jaar recht hebben op kinderbijslag bedoeld om de loonderving als gevolg van de gedeeltelijke leerplicht wat op te vangen. Zolang de werkloze 16-jarigen in de Bijstandswet vielen, waren ze automatisch ook verplicht verzekerd bij het ziekenfonds. Zij blijken nu dus van twee kanten tegelijk te worden gedu peerd. Het 'wanbeleid van de regering' treft juist de vele ouders die net boven de bijstandsnormen zitten, bijzonder zwaar, aldus het Jongerencontact. Als de regering haar nieuwe inzichten in de toepassing van Bijstandswet niet snel weer inslikt, krijgen straks ook de 17-jarigen en hun ouders een zware finan ciële klap, wanneer voor deze groep de gedeeltelijke leerplicht een feit wordt. Het NVV-Jongerencontact vindt dat de regering 'met deze onachtzame handelwijze en de onverschillige reactie op protesten daartegen, de grenzen van het fatsoen heeft overschreden'. De organisatie eist het onmiddellijk ongedaan maken van het betreffende regeringsbesluit. p7 tips na verspreiding van 'foto' fan een onzer verslaggevers PELDOORN Een dertigjarige man uit Deventer, de gehuwde oachinebankwerker J. K., heeft bekend drie weken geleden het chttienjarige meisje Heieen Mooren uit Epse te hebben verkracht a vervolgens een reeks schoten op haar te hebben afgevuurd, •aarbij zij ernstig werd gewond. (ADVERTENTIE) e man werd begin deze week aan- ehouden na een uitgebreid politie- ïderzoek, waarbij onder meer 537 ips werden nagetrokken. Of K. ook itrokken is geweest bij andere isdaden In dit genre is nog niet ikend. eleen Mooren stapte 10 september kwart over twaalf 's nachts te Eventer in een bus van de Gelder- Tram Wegen richting Zutphen. Epse, haar woonplaats, ging zij uit. Terwijl zij naar huis wandel- kwam er een rode auto aanrij- naar zij dacht een Ford. Ter ijl de bestuurder haar naar een eg vroeg, die niet bestaat, dwong haar met een pistool in te appen. Er volgde een lange rit, idermeer over de nieuwe E8. On- r de gemeente Voorst verkrachtte haar. Zij reden daarna weer ie kilometers en daarna gebood man haar in de richting van het peldoornse Kanaal te lopen. Ter- jl zij dat deed, vuurt hij een intal kogels op haar af, waarvan jf haar ernstig letsel toebrachten, idermeer in de buik en in de nek. Morgens vond een bromfietser aai, waarschuwde een automobi- si en zo kwam zij eerst op het olitiebureau in Dieren en vervol- ps in het Gemeenteziekenhuis te nhem. lewel Heieen Mooren er slecht n toe is, kon zij het dertigkoppig sporingsteam onder leiding van Jpltein A. van den Bos van het strict Apeldoorn der rijkspolitie mmiere gegevens verstrekken. Zij rstelde wonderlijk snel en gelei- lijk aan kon zij meer informatie en ven. Het blijkt dat zij de dader tensief heeft geobserveerd en er kam een goed gelijkende monta- ïo loto uit de bus. Na verspreiding arvan regent het tips: 537 stuks. én vergissing een opzicht heeft het slachtoffer Jh vergist. De Ford blijkt een 30 Ivo te zijn, maar wel een rode. volgt een tiponderzoek, een urtonderzoek, een kenteken-on- rzoek en een dealer-onderzoek, nslotte blijven vijf harde tips ds er. Bandensporen in het gebied, E. heeft geopereerd, dragen belangrijk bij tot de ontkno ping. K., die in Deventer woont, is in Den Dolder in een kosthuis gearres teerd. Huiszoeking bij hem leverde munitie op van Joegoslavisch fabri kaat. overeenkomend met de bij het Apeldoornse Kanaal gevonden hul zen. Bij confrontatie met het meisje uit Epse, wees zij hem 'ook als zodanig aan. Onduidelijk is nog waarom hij na de verkrachting is gaan schieten en ook of hij, toen dat gebeurd was, heeft aangenomen dat zij dood was. De man is twaalf jaar geleden met de justitie in aanraking geweest voor een vermogensdelict. dagelijks geopend van 10-17 uur maandag 14 en dinsdag 15 oktober ook van 19.30-22.30 uur zóndag gesloten toegang f.5.- 5 amsterdam CM I AMSTERDAM Een grootwinkelbedrijf (Jac. Hermans) is gisteren begonnen met de verkoop van de alcoholtest-blaaspijpjes in de supermarkten. Het zijn dezelfde blaaspijpjes, waarmee de politie vanaf 1 november weggebruikers zal gaan controleren. De eerste klanten willen zich ter plekke overtuigen van een goede werking. Van een verslaggever DEN HAAG In 1973 is 150 tot 200 miljoen gulden extra aan tabaks accijns in de schatkist gevloeid, als gevolg van aankopen van sigaretten door Duitsers in de grensstreken. Dit is de uitkomst van een onderzoek door drie grote sigarettenfabrikan- ten in samenwerking met de gros siers in die streken. Van een verslaggever DEN HAAG De veelbesproken brief van minister-president Den Uyl aan dr. Sicco Mansholt, oud-lid van de Europese Commissie, luidt als volgt: !ITA ben kwaad en ik wacht tot iemand belt. Dan kan ik r de hoorn opgooien.? Van een verslaggever SCHIPHOL 'Ik heb tijdens mijn verblijf in Peru een deel van het boerencongres bijgewoond, waarbij in een resolutie de uitwijzing van alle buitenlanders werd geëist. Mocht de Peruaanse regering hier aan gevolg geven, dan betekent het dat de Nederlandse vrijwilligers uit dit land zullen moeten wegtrekken. Doch u moet dit vooral niet nega tief beoordelen, want Peru is bezig zichzelf op te werken'. Dit heeft minister Pronk op Schiphol ver klaard. De bewindsman heeft een week lang In Peru vertoefd, een van de landen waaraan Nederland hulp verleend. In Peru werken nu zestien Neder landse vrijwilligers, terwijl het mi nisterie van buitenlandse zaken nog zeven deskundigen heeft uitge zonden. Bovendien zijn er nog ruim tien Nederlandse paters en zende lingen in Peru. Minister Pronk ver wacht, dat Peru in de toekomst vooral veel technische bijstand uit het buitenland zal willen hebben. De minister zei verheugd te zijn dat er in Peru nu gebeurt waarnaar de regering streeft. De arbeiders en de boeren krijgen namelijk de kans om kritische geluiden te laten ho ren over het beleid van de Peru aanse overheid. De bewindsman heeft nu de vier concentratielanden (Indonesië, Tanzania, Kenia en Peru) bezocht, die veel hulp nodig hebben. Hij kondigde aan, dat hij over enkele maanden ook naar Azië zal gaan. In het bijzonder wil hij dan Bang- ladesj bezoeken. Een Nederlandse ambtelijke missie op hoog niveau heeft onlangs Cuba bezocht. 'Het bezoek is uiterst plezierig geweest en is vooral van de kant van de Cubanen op zowel politiek als eco nomisch gebied toegejuicht', aldus de bewindsman. ADVERTENTIE •n METZLER- bril: ieders oogmerk! DEN HAAG Mensen die weige ren de 'Kalkarheffing' op hun elek triciteitsnota te betalen en daarom van elektriciteit zijn afgesneden, krijgen weer stroom. Dit is het resultaat vn een brief die minister Lubbers geschreven heeft aan de Vereniging van exploitanten van elektriciteitsbedrijven. De minister schrijft dat hij overweegt een rege ling te bevorderen waarbij degenen die weigeren de Kalkarheffing te betalen op andere wijze aan hun financiële verplichtingen kunnen voldoen. De vereniging heeft het voorstel van de minister overgeno men. De bedrijven die verbruikers hadden afgesloten zouden gisteren nog de stroomtoevoer hervatten. 'Beste Sicco, Bedankt voor je brief van 23 sep tember over over de energienota. Morgen de 26sUe zal Lubbers die nota presenteren. Daar is uitge breid en intensief overleg aan vooraf gegaan, waarbij ik veel nut heb gehad van de nota van jou, Kloos en van de bezinningsnota. Wat er uiteindelijk uit gekomen is, is een compromis, maar naar ik meen wel een aanvaardbaar com promis. Een oplossing wordt niet gezocht in de richting van fasering door met één kerncentrale te be ginnen maar door, alvorens met de bouw van een nieuwe kerncentrale te beginnen, een reeks onderzoeken te verrichten en die door regering en parlement te laten beoordelen. In feite wordt ermede gerekend dat indien tot bouw wordt besloten, deze bouw niet eerderzal aanvan gen dan in 1979, dus over vijf jaar. Ik voeg daaraan toe dat ik per soonlijk de overtuiging mis die jij blijkbaar hebt, dat hoe dan ook niet aan kernenergiecentrales moet worden begonnen. Wel acht ik na der onderzoek noodzakelijk en daarin wordt in het regeringsstand punt voorzien. De regering doet dus geen afstand van de bouw van cen trales, maar bindt de effectuering van een dergelijk besluit wel aan zodanige voorwaarden dat er de komende jaren ruimte is voor in tensief beraad. Ik hoop zeer dat je, alvorens op het regeringsstandpunt te reageren, wilt kennis nemen van het zorgvul dig geformuleerde standpunt in de nota van Lubbers. Er is veel en langdurige strijd over gevoerd. Ik stuur afschrift van jouw en mijn brief aan André Kloos, hartelijke groet'- (Drs. J. M. den Uyl) Van een verslaggever UTRECHT Het Centraal Medisch Tuchtcollege heeft in hoger beroep de klachten afgewezen die de vader van Jan Westra (een Jongen die in juli 1972 in een Rotterdams kraak pand overleed) ingediend had te gen vier artsen die betrokken wa ren bij de behandeling van zijn zoon. In twee gevallen vernietigde de centrale raad daarmee uitspraken die in eerste aanleg gedaan waren tegen twee arts-assistenten in het ziekenhuis, waarin de jongen opge nomen was geweest: hun was een waarschuwing opgelegd omdat zij onzorgvuldig zouden hebben gehan deld. De andere twee klachten, te gen de internist van het ziekenhuis en de arts, waren eerder al onge grond verklaard. Jan Westra was ziek geworden en werd naar het ziekenhuis vervoerd. De assistent-arts interne genees kunde stelde maagklachten vast en psychische depressie. Na telefonisch advies van de internist vroeg hij een consult aan bij de in het zie kenhuis dienstdoende arts-assisten te psychiatrie. Zij achtte uit psychiatrisch oogpunt opname niet nodig, en omdat de andere assis tent ook de lichamelijke klachten niet ernstig genoeg vond, werd Jan weer naar huis vervoerd. Een paar dagen later maakten vrienden zich opnieuw ongerust en riepen de huis arts. Deze onderzocht Jan en vroeg hem weer te bellen als er verande ring in diens toestand kwam. Toen de arts de volgende morgen kwam, lag Jan dood naast zijn bed, terwijl zijn vrienden nog sliepen. Het centraal tuchtcollege heeft nu in alle vier zaken overwogen dat, toen Jan in het ziekenhuis kwam. er geen symptomen waren van de niet-opgehelderde aandoening die tot de dood leidde. Het college meent dat het aarwiemelijk is dat de catastrofale wending in de ziek te pas in de laatste nacht is opge treden 'en dat geen ander handelen of nalaten is aan te wijzen dat enige directe samenhang met het overlijden heeft dan het feit dat de huisarts die nacht niet gewaar schuwd is'. Ten aanzien van de huisarts noemt het college het be grijpelijk dat deze in sterke mate beïnvloed is door het feit dat Jan de vorige dag in het ziekenhuis onderzocht en naar huis gestuurd was. (ADVERTENTIE) MINISTER PRONK HANNOVER Ongeveer de helft van de kinderen, geboren uit een huwelijk van evangelisch-protes- tantse Duitsers werd in 1972 ge doopt, 10.9 procent minder dan het jaar tevoren. Dit blijkt uit de ofi- ciële statistieken over 1972 welke de evangelische kerk heeft gepubli ceerd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Werkgevers die van plan zijn tenminste 20 werknemers in eenzelfde rayon binnen een tijd vak van drie maanden te ontslaa, zullen, zo wil de regering, dit moe ten melden aan het gewestelijk ar beidsbureau en de vakorganisaties. Het wetsontwerp, dat hiertoe bij de Tweede Kamer wordt ingediend, heeft volgens de regering de bedoe ling het waar mogelijk voor komen van werkeloosheid ten ge volge van collectief ontslag. Indien dit niet voorkomen kan worden, zou d e periode van werkloosheid voor de betrokkenen kunnen wor den beperkt Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het ministerie van CRM hoopt volgend jaar zestig miljoen gulden te bezuinigen door onder meer een strenger beleid te voeren bij de opname in bejaardenoorden en door een strakker prijsbeleid voor de bejaardenoorden. Door een beter en doelmatiger be leid voor de exploitatie en investe ringen hoopt men bij onderwijs en wetenschappen 150 miljoen te be zuinigen. Verkeer en waterstaat denkt op de aanleg van wegen 54 miljoen uit te sparen. Minister Dui- senberg deelt dit mee in antwoord op vragen die de kamerleden heb ben gesteld als voorbereiding van de algemene financi ële beschou wingen, volgende week. Een verho ging van het bedrag, waarover men geen belasting hoeft te betalen tot het minimumloon (12.900 gulden zal betekenen, dat liefst een kwart minder aan loon- en inkomstenbe lasting zal worden ontvangen. Het kamerlid, dat de suggesties deed om de belastingvrije voet met zeshonderd gulden te verhogen (van 7670 tot 8279 g ulden kre eg als antwoord, dat dit de schatkist één miljard gulden per jaar zou kosten. Het is namelijk zo, dat een derge lijke verhoging sterk doorwerkt in de andere tarieven. Een vervroegde afschrijving op de investeringen (nu slechts geldig voor een deel van het land), waar om werd gevraagd, komt het rijk op ruim twee miljard gulden te staan. Verlaging van de inkomsten belasting met één procent over alle schijven zal 845 miljoen gulden kosten. Uit de antwoorden van minister Duisenberg blijkt verder, dat er bij h et rijk 130.000 ambtenaren in dienst zijn. bij het gesubsidieerd onderwijs 185.000, bij defensie 108.000, bij de provincies en ge meenten 154.000 en bij de staatsbe drijven 72.000. Het totaal aantal in de zogenaamde collectie ve sector bedraagt dus' 65 7.000; dat is 13,6 procent van de beroepsb evolking. ALKMAAR Mr. A. N. A. M. Jo- sephus Jitta, de officier van justitie bij de Alkmaarse rechtbank wil een gerechtelijk vooronderzoek naar de dood van de Helderse gemeente ambtenaar J. Planken. Deze is, blij- ke s een toxicologisch rapport, dat deze week bij de rechtbank is bin nengekomen eind juni overleden, aan onjuiste medicatie. De Helderse huisarts J. F. M. T. heeft het recept voor een medicijn tegen gordelroos uitgeschreven. De apotheker H. D. wordt waarschijn lijk niet aansprakelijk gesteld om dat hij op het moment dat de medicijnen werden verstrekt niet in de apotheek was. in onze sociaal-economische redactie G !N HAAG Het voorstel van de drie vakcentrales NW, NKV en CNV de direc- ur van het gewestelijk arbeidsbureau de mogelijkheid te geven ontslagaanvra- ds. ti als gevolg van bedrijfssluitingen indringender te beoordelen is op krachtig rzet gestuit bij de werkgeversorganisaties. Dit bleek gisteren op een vergadering nct ii de raad van de arbeidsmarkt, een breed samengestelde commissie uit de So- ial Economische Raad. geschil over deze kwes- liep zo hoog op dat de 4 minister Boersma voor- ig geen advies kan uit- ngen. Er zal op een later Istip opnieuw over wor- i gepraat. voorgeschiedenis van de- kwestie vormt het con- rt van de vakbonden met directie van Velasques- B.A.T. over de voorgenomen van de bestaande richtlijnen sluiting van de vestiging Meerveldhoven. De directeur van het gewestelijk arbeids bureau verleende bij die ge legenheid (ondanks de daar tegen ingebrachte bezwaren van de zijde van de vakbe weging) de vereiste ontslag- vergunningen. De directeur meende binnen het raam geen andere mogelijkheid te hebben. De kwestie werd voorgelegd aan minister Boersma, die de raad voor de arbeids markt om advies vroeg. De werknemersvertegenwoor digers maakten van deze ge legenheid gebruik een uit breiding van de richtlijnen voor te stellen. De directeur van het GAB zou bij zijn beoordeling ook de redelijk heid van het besluit tot be drijfssluiting moeten kun nen betrekken. Meestal zal hij dit niet hoeven doen omdat de kwestie van de bedrijfssluiting voldoende uitgepraat zal zijn met de betrokken vakbonden. Wan neer dit niet het geval is zal de directeur de redelijkheid van de bedrijfssluiting moe ten kunnen toetsen. Hij zal daarin bijgestaan moeten worden door een permanen te commissie van deskundi gen. De werkgevers zijn om prin cipiële redenen tegen dit advies gekant. De directeur van het GAB zou op deze manier terreinen gaan be treden waarop hij niet thuis is. Het toekennen van een dergelijke bevoegdheid aan de directeur van het GAB zou rechtstreeks indruisen tegen de economische orde zoals die in Nederland be staat. De bezwaren van de werkgevers zijn volgens de heer Grasman van het CNV nogal overdreven. Zij heb ben een kanon in stelling gebracht om een mug te vernietigen, zei hij. Namens de werkgevers zei de heer Geerkens (Ned. Christelijk Werkgeversver bond) dat de gewestelijke arbeidsbureaus op deze ma nier al te gemakelijk op nieuw een soort boeman worden. De werkgevers zou den onder die omstandighe den er weinig behoefte aan hebben met de arbeidsbu reaus open kaart te spelen. De kroonleden in de raad neigden (hoewel dat niet helemaal duidelijk werd) naar het werknemerstand punt. Boeken om uzelf en anderen mee te verrijken! Johanna- Ruth Dobschiner Een Nederlandse Jodin vertelt haar geschiedenis Omvang 261 tekstpagina's en 16 bladzijden foto's. In fraaie gebonden uitvoering met geplastificeerd stofomslag in vier-kleurendruk. Prijs f 17.50. Sinds de verschijning van dit boek in mei j.l. volgen de her drukken elkaar in een snel tem po op: de tweede druk ver scheen in juni j.l., de derde in angustus, de vierde is zojuist ge reedgekomen Duidelijker be wijs dat de levensgeschiedenis van Hanna Dobschiner en het aangrijpende geloofsgetuigenis van deze christenjodin diepe in druk hebben gemaakt, kan nau welijks worden gegeven. een Groninger J. A. Ader-Appels In dit boek beschrijft mevr. Ader de verzetsstrijd van haar man, Ds. B. J. Ader, die honderden Joodse landgenoten (o.w Hanna Dobschiner!) een schuilplaats bezorgde en tenslotte zelf ge fusilleerd werd. Ook dit boek geniet grote belangstelling: de vijfde druk verscheen in mei j.l., de zesde in juni, de zevende in augustus j.l. Omvang 366 tekstpagina's en 8 bladzijden foto's. In fraaie ge bonden uitvoering met geplasti ficeerd stofomslag in vier-kleu rendruk. Prijs f 17,50. Boeken om uzelf en anderen mee te verrijken! U kunt ze bestellen door gebruik te maken van nevenstaande bon. Zend deze vandaag nog aan uw boekhandel of (in open envelop, zonder postzegel) aan: Uitgeverij T. WEVER b.v. Antwoordnummer 5 Franeker Telefoon 05170-3147 bil geen gehoor 2436. BESTELBON Zend mij zo spoedig mogelijk •rechtstreeks/via boekhandel: ex. J. R. Dobschiner, TE MOGEN LéVEN! Gebonden 17,50. ex. J. A. Ader-Appel, EEN GRONINGER PASTORIE IN DE STORM. Gebonden 17,50. Naam: Straat: Plaats: Datum: CP-2 Doorhalen wat u niet wenst. 6 31 7 33 36 22 16 18 38 25 40

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5