Het aquarium, een levend sieraad van de huiskamer Frankrijk wordt 'topper' voor Nederlandse toerist Toerisme r kan ontzettend veel misgaan, als men er te weinig van weet Laat'ns wat van je ANWB-directeur Engelen verwacht: Per Tor Line goedkoop naar Gothenburg Avalon op lerland-lijn Najaar op Texel voor een prik Voor handvol marken zie je in Duitsland al veel De natuurmethode. Het is de natuur, en de natuur alleen, die de 32 ets. Wilde Havana van La Paz het karakter geeft dat hem zo geliefd maakt: mild en vol aroma. Hij rijpt dan ook in alle rust. Hij is wat hij hoort te zijn: een ongekunsteld natuurprodukt. Eerlijk en echt. Want zo hoort 't. En niet anders. lOUW/KWARTET ZATERDAG 5 OKTOBER 1974 BINNENLAND T21/K21 r zijn verschillende motieven |e mensen ertoe kunnen bren- |n een aquarium te houden, [hoonheidsgevoel kan er een in, biologische belangstelling [gewoon contact met levende ttuur, die men elders in zijn ponomgeving mist. lak is 't een combinatie van al die treegredenen. Maar met esthetisch (roei en liefde voor planten en ^ren kom je bij een aquarium t- et ver. al zul Je niet zonder kun- af ii. Natuurlijk is het wel mogelijk i tijdlang een bakje te hebben Ffe t weinig eisende waterplanten I dito vissen, zoals guppy's en »ty's, boven een verwarmingsra- itor. Maar vroeg of laat staat de fcmostaat te hoog en stijgt de fcperatuur van het water tot zelfs I plaatjes en de guppen het opge- h. Of er treedt een plotselinge jkte op die planten en vissen in fte tijd doodt. Er kan ontzettend - el misgaan, als de basiskennis preekt. nekjes I bestaan heel wat boeken en fkjes die de beginner op weg (eten helpen. Thieme in Zutphen eft een hele bibliotheek uit, ekjes die alle knelpunten van de jiarlumliefhebberij als onderwerp bben. Het begint al bij de aan gaf van een aquarium, dat je tat en klaar kunt kopen of zelf owen. Dat laatste kun je leren 1 "Knutselen voor de aquarium- [hebber'. dat daarvoor twee goe- mogelljkheden geeft, uitsluitend izen platen met twee-componen- Uljm tot een bak zonder dragend ime lijmen of de eenvoudiger, jat wat duurdere constructie ft behulp van plastic hard (PVC) me. p frame van hoekijzer is alleen fcr een vakman te maften, maar t je de ruiten erin kunt zetten, ld je er ook in. Van allerlei Itige hulpmiddelen, die van pas pnen komen, worden construc- iekeningen en -beschrijvingen keven: aquariumfilters, lichtkap, Uhevels, ruitenreinigers, vangnet- I voedselzeven, bcwaarbussen tr levend voer (tubifex), afzet- kweekbakjes, een sleromlljsting kr inbouw, achterwanden. Ook de ktrlsche installatie wordt, kort far afdoende besproken. Pristella riddlei, karperzaimpjes uit Zuid-Ainerika, levendige scholenvisjes in een goed beplant aqua rium. Foto: Henk van Halm. door Henk van Halm richting Inrichting van het aquarium, t verdelen van de ruimte door 'eau verschillen en beplanting, t weinig moeilijkheden te bie- Er zijn immers heel wat plan- in de handel, de ene nog fraal- dan de andere. Toch moet je meteen kopen, maar je eerst interen over waterplanten en hun felljkheden, zoals Je ook doet meer je een tuin gaat beplan- Om die keuze te vergemakke- en is er het boekje '60 aquari- jlanten in kleuren' met in aria genomen kleurenfoto's, irop vaak ook te zien is welk ct bepaalde plantesoorten in totaal maken. Ernaast staan Wrijvingen met herkomst en uurtlps. Over dat laatste, de uur, gaat een spec'aal deel, iderne aquariumplantencultuur'. degelijk werkje dat allereerst lelt wat de rol van waterplanten naast hun louter decoratieve ictie. Vervolgens leert het hoe je [male groeiomstandigneden kunt Sren en hoe je de planten kunt neerderen. Tenslotte wordt het mprobleem aangesneden en in illen aangegeven hoe ie elke m van algengroei kunt bestrij- Een uiterst nuttig boekje! us van de vissen keuze van de vissen ls ook een t van met overleg tï werk gaan, ers krijg je al gauw teleurstel- en te incasseren. Daarvoor is in eerste plaats nodig dat Je iets die vissen weet en ze kunt lennen, Klaus Paysan schreef gids, '500 aquariumvissen in iren', met een dete'mlneertabel onbekende vissen op naam te ogen, tweeëndertig grote kleu- platen en beknopte beschrijv.n- van de vijfhonderd soorten me: ave van hun herkomst, met een ikterisering van hun gedrag In aquarium (belangrijk ln ver- ei met medebewonershun omgeving, hun eisen met bc- iklng tot temperatuur, watersa- tttelling en voedsel. Een hand- eer waar Je als al wat gevorder- luarlaan moelljk omheen kunt. Paysan schreef ook samen met dr. Erich Braum het bij Veen in Wage- ningen uitgegeven Aquariumvissen in kleuren' met 135 bijzonder na tuurgetrouwe kleurenfoto's. dat naast een beschrijving van elke af gebeelde soort ook algemene infor matie biedt over het aquariumhou- den voor zover dat met de vissen te maken heeft, zoals beplanting, de samenstelling van het water en de voedselvoorziening. De soortbe schrijvingen zijn tamelijk uitge breid en omvatten de grootte, de familieverwantschap met andere soorten, de herkomst en het na tuurlijk milieu, de kenmerken van de soort, de levenswijze en gedrag en de speciale verzorging, nodig om de vissen met succes te houden en te kweken. Ook dit boek kan, naast het esthetische genoegen dat men aan de foto's beleeft een belangrij ke hulp zijn bij de k?uz; van de vissen. De populairste Tot de populairste visben behoren de beweeglijke karperzalmen, meest al kortweg zalmpjes genoemd, kleurige, meestal kleine en op een paar, zoals de beruchte piranha's, na vreedzame vissen uit dc- oer woudwateren van Zuid-Amerika en Afrika. Daarover schree.' Burkhard Kahl 'Karperzalmen in het aquari um', vol zwart-wit tekeningen en een aantal prachtige kleurenfoto's, beschrijvingen en kweekvoorschrif- ten. Waaraan een karperzalmaqua- rium moet voldoen, staat er uitge breid in, met beplanting, watersa menstelling, verlichting en témpe- natuureisen. Dit boekje biedt met een de mogelijkheid zonder moeite een streekaquarium te realiseren, planten en vissen uit één gebied in één bak onder te brengen, dus een nabootsing te geven van het na tuurlijke milieu. Persoonlijk vind ik het bevredigender dan een gezel schapsaquarium, een mengelmoes van planten en vissen uit alle tro pische gewesten die ongeveer de zelfde eisen aan het water stellen. Juist een zalmenaquarium is erg sfeervol, omdat de stoffering liefst donker wordt gehouden met veel kienhout en turfmolm, waartegen de heldere kleuren van de planten en het juweelachtig flonkerende schubbenkleed van kardinaal- en neontetra prachtig uitkomen. Ziekte Je komt er niet onderuit dat er fouten gemaakt worden, die het eerste plezier en thousiasme een gevoelige knauw kunnen geven. Het meest komt het voor dat de vissen plotseling ziek worden. Wat moet je dan doen? Het zou al te gek zijn als daarover niets te lezen viel. Dat is er dan ook: 'Ziekten van aquari umvissen', waarin duidelijk de symptomen van op het oog kenbare visziekten, hun oorzaak en behan deling zijn beschreven. Gottfried Schubert schreef dit boek voor de liefhebber die wel prijsstelt op ge zonde vissen, maar zich niet om theorieën bekommert, die daarom hoe boeiend misschien voor pluizers achterwege zijn gelaten. Wel wordt ervan uitgegaan dat de lezer be schikt over kennis van de aquari- umchemie. Mede onder invloed van de kostba re verzameling koraalvissen in Artis is het tropisch zeeaquarium zo po pulair geworden dat er een tweede herziene druk nodig was van het al bekende handboek van Wolfgang Wickler. Deze gedragsonderzoeker, werkzaam in Lorenz' Max-Planck- Instituut voor Gedragsfysiologie, heeft zich vooral met de ethologie van vissen beziggehouden en geldt als een autoriteit op het gebied van koraalvissen. Met kennelijk genoe gen vertelt hij over eigen ervarin gen, waar veel uit te leren valt tot meer begrip en daardoor meer succes bij het zeker niet gemakke lijke in stand houden van een zee aquarium. Meer dan honderd zwart wit afbeeldingen van vissen en on gewervelde dieren (krabben, wor men. slakken neteldieren, sponzen enz) zijn opgenomen in deze ple zierige handleiding. K. H. Stein: Knutselen voor de aquarl- umlierhebber. UUg. Thieme, Zutphen. 64 blz. 4.75. A. Sandersc: 60 Aquariumplanten ln kleuren. Ultg. Thieme Zutphen. 70 blz. 7.50. G. Brilnner: Moderne aquariumplanten cultuur. Ultg. Thieme Zutphen. 74 blz. 7.90. K. Pa.vsan: 500 aquariumvissen ln kleu ren. Ultg. Thieme, Zutphen. 238 blz. 23.50. E. Braum en K. Paysan: Aquarium Ultg. Thieme, Zutphen, 80blz., /8.50. G. Schubert: Ziekten van aquariumvis sen. Ultg. Thieme, Zutphen. 64 blz., 5.00. W. Wickler: Het tropisch zeeaquarium. Ultg. L. J. Veen, Wagenlngen. 132 blz., ƒ14.90. In Argentinië verscheen deze maand een zegel ter gelegenheid van de 6e conferentie van Inaden van het stroomgebied van de 'La Plata'-rivier. Deze gemeenschap, waarbij de landen Argentinië, Boli via, Brazilië, Paraguay en Uruguay zijn aangesloten, werd in 1967 ge sticht teneinde de ontwikkeling in de ruimste zin des woords van die landen te bevorderen. In Portugal is thans het vierde gedeelte verschenen van de nieuwe permanente zegels, met de uitgifte waarvan in 1972 is gestart. Afbeel dingen van deze laatste reeks zijn: romeinse brug 10). interieur van het klooster van Alcobaca (30), stadhuis van Breganca (2.00), nieu we poort te Braga (4.00) hunebed te Ancora (4 50), romeinse tempel te Evora (5.00), klooster van Leca do Balio (6.00) en het kasteel van Almoeral (7.50). In Vatikaanstad kwam een reeksje van drie zegels in omloop naar aanleiding van het feit dat Johan nes Fidanza (H. Bonaventura) zeven eeuwen geleden overleed On de zegels zijn te zien: Bagnoregio (Toscane) waar de heilige in 1221 geboren is. 'de levensboom' uit de 13e eeuw en de heilige zelf, die in 1274 tijdens de kerkvergadering van Lyon overleed. Van Oostenrijk heb ik twee nieuw tjes te melden. Op 1 oktober her dacht men er met een bijzondere zegel het feit dat 50 jaar geleden de Oostenrijkse radio-omroep werd gesticht. Op de zegel is het super moderne radio- en televisie-studio complex te Salzburg afgebeeld. Een tweede zegel verscheen gisteren met het portret van de componist Edmund Eysler (1874-1949) te her innering aan het feit dat hij 25 jaar geleden overleed of 100 jaar geleden geboren werd. De posterijen van de Ver. Staten lieten 1 oktober jl. een zegel in de waarde van 6,3 c. het licht zien ten behoeve van de zogenaamde par- tijenpost, die tegen een speciaal ta rief wordt behandeld: vandaar die ietwat ongewone waarde op de zegel. Tenslotte vraag ik uw aandacht voor de 'Dag van de postzegel 1974' die volgende week zaterdag in 9 steden van ons land zal worden gevierd. Deze speciale postzegel-dag werd in 1936 tijdens een vergade ring van de Internationale federa tie van de filatelie in Luxemburg on voorstel van Duitsland ingesteld als een Jaarlijkse dag van propa ganda ten bate van de hobby van postzegels verzamelen. Aanbevolen werd de dag Jaarlijks te vieren op 7 oktober, de geboortedag van de Duitser H. von Stephan. de vader van de Wereldpostvereniging, die dit jaar haar eeuwfeest herdenkt. Naar mijn mening zou de datum 6 mei veel meer geëieend zijn als de dag van de postzegel omdat op die dag in 1840 de eerste postzegels ter wereld in Engeland het licht zagen. De viering heeft dit jaar met lezin gen. tentoonstellingen en ruilbeur- sen in de volgende steden plaats: Amerrfoort. (Zonnehof). Amsterdam (Okura). Breda (In De Kleiberg). Drachten (pedagogische academie), Nijmegen (bloemenhalveiling), Rotterdam (postkantoor Coolsin- gel). Sas van Gent (Vlaanderen- hal). Venray (Boschveldcollege) en Waalwijk (De Leest). J. J. M. Kiggen (ADVERTENTIE) Telefonisch nakaarten over zo'n goeie kwis is leuk. Je spreekt die verre kennis weer eens en je kunt je eigen (juiste) antwoorden even kwijt. Duur is dat niet. Want's avonds en in het weekend bel je voor half geld door heel Nederland Frankrijk zal volgend jaar vermoedelijk een van de belangrijkste toppers worden voor Neder landse toeristen, verwacht drs. D. J. Engelen, directeur toerisme van de ANWB. Hij baseert deze prognose op de ervaringen van de laatste jaren en vooral van de afgelopen zomer toen Frankrijk een record aantal Nederlanders trok. Heeft men wat meer dagen dan een weekend alleen, dan kan men ook gebruik maken van een com binatie van arrangementen, sa mengevoegd in een zestal au toroutes, die variëren van 320 tot 820 km. De routes bestrijken een gebied van Bremen tot Heidel- berg. In de meeste arrangementen zijn ook de entreegelden voor mu sea, wildparken en andere be zienswaardigheden begrepen. En voorbeeld van zo'n arran gement: een weekend Rheine, een handvol kilometers over de grens bij Oldenzaal, waar men Europa's grootste museum van stoomloco motieven (er staan er 70) kan bezichtigen (overnachting plus ontbijt en entreekaartje voor het museum kost 32 DM per persoon). In andere plaatsen zijn weer at tracties als paardrijden, kegelen, een zeilcursus, tennissen, bezichti ging van wildparken of een tocht per huifkar (dat laatste in Ge- scher bij Miinster). Eveneens is Ttgiidorf Poffendorf gadingen/ oWretr.bt Utch 21 j Berreii^ L HepJbr :h J Tzweiler h 1 Tot eind maart stelt de Tor Line late vakantievlerders, die niet opzien tegen een winderig zeereisje, in de gelegenheid voor mini-tarieven bezoeken aan Gothenburg en Stockholm te brengen. Een arrangement van vier dagen (Gothenburg), waarvan men 48 uur op zee zit wordt aangeboden voor 115 gulden. Daarin is be grepen de hut, het transport van de auto, één overnachting met ontbijt in een Gothenburgs hotel en (voor hen die zonder auto gaan) een treinkaartje van de woonplaats naar Amsterdam. De maaltijden aan boord zijn voor eigen rekening (In het restaurant kosten een lunch of een diner zo'n 15 gulden: ln het zelfbedie ningsrestaurant ongeveer een tientje. Wie langer weg wil, kan voor een week Stockholm boeken. Dat kost dan 210 gulden, waarin begrepen is de reis met auto (zonder maal tijden) naar Gothenburg, een overnachting met ontbijt in Go thenburg en drie overnachtingen in Stockholm. De reis van Gothenburg naar Stockholm (500 km.), dwars door- het merengebied, moet men zelf regelen: per bus (50 gulden re tour), trein of eigen auto. Inlich tingen geeft de Tor Line in Am sterdam (Rokin 34. tel. 020- 236792). Vanwege de groei van het aantal Nederlandse toeristen, dat Ierland als vakantieland kiest heeft de Engelse Seallnk maatschappij be sloten de veerboot Caledonian Princess, die tot nu toe de verbin ding tussen Nederland en Ierland onderhield, te vervangen door de grotere Avalon. Dit 6700 ton metende luxe passagiersschip dat thans nog dienst doet op de Hoek van Holland-Harwlch-lljn en 's winters meestal werd Ingezet voor cruises naar de Canarlsche eilan den, zal komende winter worden verbouwd en volgende zomer (ten koste van 6,5 miljoen gulden) als drlve-on, drlve-off-schlp met een accomodatle voor 1200 passagiers, 210 personen-auto's en 8 vracht wagens op de lijn naar Ierland worden ingezet. door'Dick Ringlever mogelijk een korte vakantie op een boederij door te brengen (zo biedt Usseln in Sauerland twee dagen met half pension een ar rangement van twee dagen voor 38 DM per persoon). De meeste aanbiedingen gelden tot de derde week van december, sommige tot het voorjaar volgend jaar. Boeken voor zulke arrangementen zal men zelf moeten doen. Hoe dat gaat. staat uitvoerig be schreven in de brochure, die gra tis verkrijgbaar is bij het Duits Reis-Informatlebureau in Amster dam (Spui 24, tel. 020-241293). Volgens de ANWB-directeur be gint de gehelde formule 'Zon, zee, zand en sex' bij de vakantie vierend publiek langzaamaan uit de gratie te raken, wat ongetwij feld zal zijn te merken aan de belangstelling voor bijvoorbeeld Spanje. Een duidelijk toegenomen reisvaardigheid heeft tot indivi dueler, maar ook kritischer en meer geëmancipeerd gedrag van de Individuele vakantieganger ge leid. Een ontwikkeling naar meer vrijheid en eigen initiatief is dui- De VW van Texel heeft evenals vorige Jaren weer een aantal voordelige najaars-arrangementen in twintig hotels en pension sa mengesteld, die in lengte variëren van drie tot 8 dagen. De vanaf- prijzen liggen tussen 51 en 152 gulden per persoon. De arrangementen omvatten 2. 4 en 7 dagen volledig pension (di ner op de dag van aankomst tot en met de lunch op de 3, resp. 5e en 8ste dag), de vervoerskosten (personen met de auto) voor de pont van Den Helder naar Texel, toeristenbelasting en een reisver zekering. Geboekt kan worden bij de ANWB-kantoren en de VW van Texel (tel. 02220-2844). delijk zichtbaar geworden: meer dan voorheen geeft het publiek de voorkeur aan 'doe-vakanties'. De heer Engelen vindt, dat de reisindustrie zich snel bij dit ge wijzigd patroon zal moeten aanpassen, althans erop Inhaken. Er zal meer aan individualisering en minder aan massatoerisme moeten worden gedaan. Dat zal betekenen, dat vakantie- vieren duurder zal worden, maar volgens de heer Engelen zal dit nauwelijks een bezwaar zijn. 'Gebleken is wel, dat de consu ment best bereid is meer te beta len voor een werkelijk goede va kantie. De tijd van het hyper goedkoop vakantlehouden is voor bij'. Ook Engeland Naast Frankrijk zal, zo verwacht de ANWB-directeur, volgend Jaar ook de belangstelling voor Enge land groeien, terwijl ook Zweden en Finland meer in de gratie zul len raken. Spanje zal het ook wel weer doen. maar dat zal dan mede afhankelijk zijn van de prijzen. Terugblikkend over het afgelopen seizoen, constateert de heer Enge len, een toegenomen voorkeur voor de auto en de bus als vakan tievervoermiddel. Dit is vooral ten koste van het vliegtuig gegaan. Voor een deel is dit ook een gevolg van de hpge brandstoftoe slagen, die vliegreizen deze zomer ineens een stuk duurder maakten. De energiecrisis blijkt trouwens over de hele linie een domper op het buitenlands toerisme te heb ben gezet. Gingen er vorig jaar nog 6,5 miljoen Nederlanders naar het buitenland, deskundigen uit de reiswereld houden het voor dit Jaar op maar zes miljoen. De omgeving van Idar Ober- stein op de Hunsrück: maar één onderdeel van dicht-bjj- huis-routes in Duitsland. I Voor hen, die er dit najaar nog een weekend op uit willen, heeft het Duits reis-informatiebureau een brochure samengesteld met enkele tientallen voordelige arrangementen in plaatsen in Duits land binnen een straal van 500 km van de Randstad. Wel iets om even door te nemen voor hen, die hun wintersportva kantie zélf willen organiseren: de nieuwe wlnterbrochure van Swiss Chalets-Inter Home. Deze grootste wlnterbrochure geeft op 148 blad zijden een aanbod van enkele honderden vakantiewoningen ln Zwitserland. Oostenrijk, Frankrijk en Italië, Inclusief prijzen, foto's en beschrijvingen van de accom modatie. De brochure is behalve bij de reisbureaus ook verkrijg baar bij Swiss Chalets ln Amstel veen (tel. 020-459828). Ggarros Autenticos. (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 21