Hongkong niet langer meer oreert wordt het opgegeten ^tse Liberale leider bekwaam, maar weinig bemind tse kroonkolonie tussen tanden van Chinese draak y/KWARTET ZATERDAG 5 OKTOBER 1974BUITENLAND T11/K13 E HANDICAP VAN JEREMY THORPE kunnen evenaren. Blnne de Libe rale Partij een bonte mengeling van lieden van uiteenlopende plui mage had Thorpe voortdurend wrevel gewekt door zijn neiging tot grootdoenerij en zijn soms kramp achtige pogingen de stijl van de hoge Britse aristocratie te imiteren. Thorpe is een man die zich in een deftig herenpak met vest en horlo geketting kleedt. Hij praat met het geaffecteerde Oxford-accent. In de vertrekken van Thorpe plegen por tretten van antieke liberale staats lieden, zoals Lord Asquith, Gladsto ne en Lloyd George te pronken. Thorpe maakt er zelden een geheim van dat hij weer eens in hoog, aristocratisch gezelschap heeft ver toefd. Een journalist, die Thorpe opzocht, kreeg een krantenknipsel, waarin werd gemeld dat Jeremy Thorpe 'vandaag als leider van de liberale oppositie wandelt en praat met koningen, koninginnen en pre sidenten'. Thorpe betaalt jaarlijks een som geld om te zorgen dat zijn naam blijft staan op een houten bord in de Middle Temple, één van Engelands deftigste orden van ad- vokaten, terwijl hij zijn praktijk al jaren geleden heeft opgegeven. Thorpe's neiging tot dikdoenerij wordt echter gecompenseerd door zijn capaciteiten als perfect organi sator en geraffineerd politiek tacti cus. Zijn talenten als parlementair redenaar zijn onbetwist. Hij weet tegenstanders, geholpen door zijn onnavolgbare vermogen anderen te imiteren, met bittere ironie of bij tend sarcasme volkomen belache lijk te maken. Thorpe is in staat van het ene op het andere moment zijn bekakte Oxford-accent te ver wisselen voor een of ander plaatse lijk Engels dialect. Geholpen door zijn ijzeren geheu gen heeft hij in zijn kiesdistrict Noord-Devon, in zuidwest-Engeland, de harten van zijn kiezers veroverd door hen niet alleen bij name te kennen, maar ook details te weten van hun kinderen en hun levens loop. Voor verkiezingen kijkt Thorpe al lange tijd tevoren uit in welk kiesdistrict overbejaarde of door schandalen belaste tegenstanders in het strijdperk treden om er een liberaal zwaargewicht kandidaat te stellen. Thorpe is de leider van zijn partij, die tegenstanders mentaal afmaakte nadat zij hem toen hij op huwelijksreis was hadden gepro beerd af te zetten. Binnen zijn partij handhaaft Thorpe een strak ke, tamelijk, autoritaire discipline, waardoor de liberale partijleider in eigen gelederen wordt gerespec teerd maar nauwelijks bemind. Ambities De verdenking, die vooral jonge radicale liberalen in Engeland je gens Thorpe koesteren, is dat hun leider de partij gebruikt om zelf —JpNG De fel gekleurde bussen zijn Engels, maar hun passagiers vrijwel zonder uitzon- hïnees De taferelen die zich voor hun ogen beneden op straat afspelen zijn zo oosters dat [en bij het horen van een Europees accent. Maar niet het oriëntaalse bepaalt het gelaat stad. De eens verfijnde oosterse trekken zijn afgestompt door westerse ongemanierdheid, ee ligt het op het kleinste stukje vasteland van een voormalig Chinees imperium dat groter s miljoen vierkante kilometer, terwijl het zelf nauwelijks zeshonderd vierkante kilometers )it is Honkong. kolonie Hongkong werd rv ls uitvloeisel van de opium- het midden van de ne- ïn eeuw. Vóór die tijd ver- ktede westerse handelaren in Kanton. Maar in de zij deze Chinese verlaten en trokken dan de Portugese Macao. De ngen hadden geen enkele status in Kantón. Alle msten met de Chinese jin liepen via de Co Hong, k van Chinese handelaren or de westerse kooplieden evredigende situatie. Zij fan overtuigd dat er een 'est zijn van waaruit zij inden drijven zonder ge worden door de beperken- ngen. Toen zij in 1839 s naar Macao moesten j trokken zij zich samen andje Hongkong, alige Britse regering ver- et eiland tot Brits bezit Ge 'ten, die uitbraken naar 99< van de handel in opium, Britse marine het eiland )e Chinezen namen dit "na nieuwe ongcrcgeldhe- aken. De Britse troepen 'U op naar Nanking en de sgering, die besefte dat zij lederlaag kwam te staan, vrede. In de vlak daarop overeenkomst van Nan- het eiland Hongkong of- i de Britten toegewezen, ■g liezelfde eeuw werd het lor een tweetal overeen komsten uitgebreid. Eerst door het akkoord van Peking in 1860, waar bij een strook vasteland werd toe gewezen. In het tweede verdrag van 1898 kreeg Engeland voor een peri ode van 99 jaar de gebieden, die de New Territories worden genoemd, te leen, zodat het nieuwe Hongkong een combinatie werd van het oude eilandje Hongkong, aangevuld met een stuk aan China vastgeplakt schiereiland: de New Territories en Kowloon. Huurcontract Het werkelijke Hongkong, dat in bezit is van de Britse kroon is een eiland dat niet groter is dan 45 vierkante kilometer. Het eraan toe gevoegde schiereiland kan nog voor 23 jaar van China worden gehuurd. Op 1 juli 1997 loopt de huur af en de huurbaas China kan vanuit zijn ideologische standpunt gezien niet aanvaarden dat de verhuurde grond na die datum deel van het Britse Hongkong blijft uitmaken. Dit be tekent dat er voor Hongkong geen toekomst is. Zonder het gehuurde schiereiland- gebied is ce Britse kolonie redde loos verloren. De New Territories, ten noorden van het eiland, zijn het enige gebied waar de landhon- ger van een zich steeds uitbreiden de stad kan worden gestild. En het bestuur heeft geen andere keu Daarom is de afkondiging van een woningproject van 160 miljoen Amerikaanse dollars een sprong in een onbekende toekomst. Daar komt bij dat alle vier miljoen inwoners van de stad, op 60.000 personen na, uit China afkomstig zijn. Voor het merendeel bestaat de Chinese bevolking uit vluchtelin gen, die legaal of illegaal naar Hongkong zijn getrokken. Elk jaar komen zo'n 50.000 mensen uit Chi na de Britse kroonkolonie binnen. Door de natuurlijke aanwas (ge boorten minus sterfgevallen) van 1,2 procent is Hongkong een stad met een groeiende bevolking, waar van 40 procent jonger is dan twin tig jaar. Het type Chinezen dat in deze we reld leeft is geheel anders dan de inwoners van China zelf. De Hong- kong-Chinezen zijn cultureel ver vormd door het contact met het westen. Het zijn mensen die nog vaak hun contacten met het Chine se vasteland handhaven en het hui dige bestuur in Hongkong accepte ren uit angst voor een ander be stuur. Zij zijn niet pro- of anti communistisch, maar schijnbaar politiek neutraal. Zij leven op de weegschaal van het negentiende- eeuwse principe van leven en laten leven. Thuislozen De mensen die het gevoel hebben enigszins in Hongkong thuis te ho ren zitten veelal achter de bureaus. Want voor de Britten, die het idee hebben dat zij Hongkong 'bezitten' en voor andere westerlingen die Van een medewerker het als een plaats beschouwen waar snel winst kan worden gemaakt is het geen 'thuis'. Hongkong is een wereldje dat geregeerd wordt door de hartslag van tijd en geld. dank zij enkele zakenlieden die experts zijn in geld verdienen, en in feite niet door het overigens uitstekende Britse bestuur. Door de onzekere toekomst van het zich sterk ver-Chinezende Hong kong maakt het bestuur geen plan nen die verder reiken dan vijf jaar vooruit. Engeland voert zelf een struisvogelachtige politiek, praat niet over de toekomst, omdat de Britten bang zijn het compromis van de stilte waarop de bestaans- rust is gebaseerd te verbreken. Vooral niet om de zakenlieden nu en in de toekomst niet af te schrikken. De nu 25-jarige volksre publiek neemt nog steeds een gril lige en mysterieuze houding aan jegens Hongkong. Aangenomen wordt dat China zeker tot actie zal overgaan als het voortbestaan van het Britse Hongkong niet langer strookt met Pekings ideologische of nationale belangen. Hongkong in nemen vereist nauwelijks meer dan een enkel telefoontje. Maar het is niet waarschijnlijk dat de kolonie zal worden teruggenomen via een militaire actie, mits Hongkong geen Britse of Amerikaanse militaire ba sis wordt en het gebied evenmin militair wordt versterkt. Bovendien zijn de Brits-Chinese betrekkingen de laatste jaren steeds beter gewor den. De voornaamste reden voor Pekings stilzwijgende tolerantie jegens Hongkong is de economische waar de die het gebied nog steeds voor China heeft. De Britse kroonkolonie is een goede klant van China. Het koopt zestig procent van zijn voed sel in China (waaronder 90 pet van zijn vis) en bijna 40 pet van zijn water. Hongkong is tevens China's belangrijkste uitlaat voor export- produkten: zijde, rijst, olie en vele andere goederen. Deze omvangrijke handel speelt zich zoveel mogelijk achter een ondoorzichtig bamboe gordijn af. Hoewel Peking wel een Britse ambassadeur als vaste gast heeft is in Hongkong geen Chinese vertegenwoordiger gevestigd. Want officieel handelt Hongkong niet met Peking maar met het provinci ale bestuur van Kanton. Dat neemt niet weg dat China bin nen de Britse kroonkolonie een in drukwekkende 'kapitalistische' rol speelt, die Peking om ideologische redenen hardnekkig ontkent. Zo heeft de Chinese Volksrepubliek in Hongkong omvangrijke kapitalen geïnvesteerd. Peking exploiteert er onder andere negen banken, meer dan vijftig warenhuizen, twee ver zekeringsfirma's en het meest deca dente en onsocialistische van al: de zogeheten girlie-bars trefplaats van prostitué's en goedbetalende klanten. Hongkong is China's belangrijkste centrum voor geldtransacties. Van het totale bedrag van China's bui tenlandse geldtransacties wordt zo'n 35 tot 40 procent in Hongkong afgewikkeld. China heeft dit geld in zijn voortschrijdende ontwikkeling nodig en Mao Tse-toeng zal zich wel twee keer bedenken voordat hij zo'n bron van inkomsten uitscha kelt. Industrialisatie Deze cijfers waren tot nu toe de clou tot het vertrouwen in het voortbestaan van een Hongkong in de toekomst. China bereikt binnen dertig jaar het bevolkingsaantal van een miljard. 'Alleen als China kan industrialiseren is zij in staat dit aantal te onderhouden. Het is zingstoemee en matigde zijn uit wassen. Kort na de verkiezingen van 1970, die het liberale zeteltal in het Lagerhuis halveerde, kreeg Thorpe een nieuwe gevoelige slag. Zijn vrouw verongelukte, toen zij haar man met de auto naar Londen nareisde. Thorpe bleef alleen achter met zijn jonge baby Rupert. Meer aan een jaar was Thorpe, die uiter lijk onbewogen zijn politieke werk bleef voortzetten van de kaart. De ijzeren wilskracht waarmee Thorpe doorging dwong zelfs zijn tegen standers respect af en had opnieuw krachtige Invloed op de liberale lei der, die nog steeds als conferencier, moppentapper en politiek jokerfi- guur werd beschouwd. Thorpe werd ernstiger, bestudeerde zijn docu menten nauwkeuriger en bleef even hard werken aan de opkomst van zijn partij als voorheen. Vorig jaar hertrouwde Thorpe tot veler verrassing met de Oostenrijkse beroepspianiste Marion Stein, die getrouwd was geweest met de graaf van Harewood, een familielid van den, geboren. Zijn vader, een vol bloed Ier, was geruime tijd Conser vatief parlementslid en advokaat. Zijn grootvader zat eveneens als Conservatief in het Lagerhuis en een verre voorvader, baron John de Thorpe, was onder koning Edward de Tweede al in de veertiende eeuw Brits parlementariër. Ook Thorpe's moeder, een monocle-dragende, do minerende persoonlijkheid, was met hart en ziel aanhangster van de Tories. Thorpe vertelt zelf dat al jong bij hem verzet begon te groeien tegen het Engelse klassensysteem. Toen hij een jaar of vijf was riep zijn moeder het dienstmeisje binnen om kolen op het haardvuur te gooien. De jonge Jeremy vroeg haar toen waarom zij het zelf niet deed. Zijn verzet tegen de vastgeroeste sociale tegenstellingen nam nog toe, nadat hij na een vierjarig verblijf in Amerika tijdens de oorlog, in Enge land was teruggekeerd. Thorpe werd desondanks en hij zegt er nu nog blij om te zijn naar het elite-internaat Eton gestuurd voor zijn middelbare schoolopleiding. Vervolgens trok Jeremy naar de universiteit van Oxford om er rech ten te gaan studeren. Tijdens zijn studie maakte Thorpe zich verdien stelijk als violist. In de sport kon hij niet meekomen wegens een zeer zwakke rug gevolg van zeven maanden platliggen wegens tbc in zijn jeugd. Overactief In Oxford werd Thorpe spoedig be kend als een overactief persoon, die zich volledig in het studentenleven stortte. Hij werd president van de Oxford Union, het invloedrijke stu dentenkorps, hij was president van de Liberale Club en voorzitter van de juridische faculeitsvereniging. 'Een immoreel baantjesjager', be weerden boze tongen. De combina tie van functies kwam zijn studie niet ten goede, zodat Thorpe met matige cijfers en nauwelijks als derde afstudeerde. Na zijn studie besloot Thorpe, die een tijd als advokaat en als ver slaggever-buitenland bij de Britse tv had gewerkt, de politiek in te gaan. In 1955 deed hij een eerste poging liberaal parlementslid voor Noord-Devon in Zuidwest-Engeland te worden, wat mislukte. In 1959. bij een herhaalde poging, kwam hij in het Lagerhuis en slaagde hij erin zich. spoedig in de liberale society- wereld in te merken. Hij was lange tijd bevriend met de weduwe van de voormalige premier Lloyd-Geor- ge, en onderhield nauwe contacten met de geduchte schoonmoeder van Joe Grlmond, Lady Violet Bonham- Carter. Toen hij in 1969 hij was toen 39 jaar besloot te trouwen met Caroline Allpass, die in een deftige Londense kunsthandel had gewerkt, hield Thorpe een society- receptie die door zijn pompeusheid zelfs de wenkbrauwen deed fronsen van zijn beste vrienden. De vereniging van Jonge Liberalen meldde in een verklaring: 'Jeremy Thorpe en zijn medeplichtigen zijn verraders van de Liberale Partij. Wij willen totaal niets te maken iy Thorpe, de 44-jarige leider van de Britse liberalen, is een man die met jmbinatie van tomeloze energie en soms ergerniswekkende eerzucht be- zijn partij een sleutelpositie te bezorgen in de Britse politiek. De haven van Hongkong. bewezen dat de beste manier om daarbij van de diensten van de kapitalisten gebruik te maken, zon der dat zij met hun bourgeois-idee- ën in China komen leven, is: Hongkong laten voortbestaan', zo merkte een Amerikaans China-ex pert enige tijd geleden op. Toch zijn er tekenen dat de 'kapi talistische' zakenwereld geen al te groot vertrouwen meer in Hong kong koestert. Nog kortgeleden ver telde een belangrijk financier dat in de eerste zes maanden van 1973 bijna t;wee miljoen Amerikaanse dollars minder in de kolonie zijn geïnvesteerd dan het Jaar ervoor. Een van de redenen was het tekort aan aardolie-produkten en cement voor bouwprojecten, die de markt heeft doen Inzakken maar die nog geen massale werkloosheid heeft opgeleverd. De verminderde investeringen zijn ook een teken van verminderd ver trouwen in Hongkong als open markt. Veel ondernemingen ver plaatsen hun hoofdkwartieren naar aantrekkelijker geworden gebieden in het Verre Oosten, waar huren, grondstof prijzen en lonen minder hoog zijn. En dan gaat ook voor China de fleur er af. Hongkong ligt daardoor steeds meer tussen de tanden van de draak, die alleen maar haar bek behoeft te sluiten. Van de zijde van Engeland is de prikkel om de kolo nie te behouden afgenomen. De snelle ontwikkelingen binnen Chi na maken het mogelijk dat Peking spoedig andere manieren vindt om haar produkten te verhandelen en haar technische kennis te vergro ten. Een voorbeeld daarvan is de verbeterde relatie met Japan. Overgeleverd aan de genade van China leeft Hongkong bij de dag. zijn partij in de cam- de nieuwe 'derde macht' voetlicht gebracht. De van Thorpe: de Liberale de enige partij van rede gematigdheid naast partijen, die door worden beheerst. Labour van de vakbonden en zijn de belan- van de Britse indus- de liberalen zijn vrij opstelling, omdat ir vakbonden of indus- betaald. Engeland be- in een economische en crisis door het extremisme en Conservatieven. En liberalen zullen het 'ge- Engeland kunnen veran- ENGELAND WEER TER STEMBUS liberalen hebben de wind de vierde, achtereenvol- zijn de kiezers opgeroe- een keuze te maken uit de nde "zwenker' Harold Wil de weinig begeesterende, ige Edward Heath, wiens tijdens de mijnwerkerscri- (ebruari niet is vergeten. In nd reageerde 20 procent kiezers zijn woede af door te stemmen. Maar door de van het kiesstelsel leverde [beralen slechts 14 van de rhuiszetels op. n zijn partij hadden echter de reputatie gekregen dat tieke beweging weer in op- as. Harold Wilson kon het iwningstreet 10 betrekken e liberalen weigerden met onservatieven in coalitie te n in de afgelopen acht speelden de liberale par- den een geduchte rol in itie, die de Labourregering elijk belette ingrijpende maatregelen aangenomen n. Het gevolg was dat de Partij de verkiezingsstrijd lan zonder de historische 'een stem voor liberalen, verspillen' betekende. eden figuur js van Thorpe en zijn par- ir een zeer belangrijk deel even aan de persoonlijke ngen van de liberale lei- pe, een excentriek, traditio- B maar uiterst geslepen po- echter zowel binnen als Mn partij steeds een om- ■iguur gebleven, peft in de zeven jaar dat faal partijleider is geweest fde leerschool doorlopen, lin 1967 de bijzonder popu- meeslepende redenaar Joe opvolgde werd hij met gevoelens ontvangen. :erd beschouwd als een so- lur, als een politiek licht-. die de intellectuele ideëen- latjoe Grimond moeilijk zou Jeremy Thorpe hebben met mensen die persoonlij ke macht boven liberale doelstel lingen en idealen verheffen.Als Jeremy Thorpe doorgaat met het najagen van dergelijke, onsmakelij ke politieke allianties dan zal hij hoog en droog worden achtergela ten bij het wrakhout van de oude scholieren van Eton'. De kracht van Thorpe ligt in net succes dat hij behaalt. Maar de sterke aanwas van partijleden, die sinds februari uit een veelheid van motieven liberaal zijn geworden, herbergt het grootste gevaar dat Thorpe spoedig een geducht rivaal tegenover zich krijgt. Want de Brit se Liberale Par ij is een allegaartje gebleven, waarvan Thorpe zelfs eens opmerkte dat zelfs de engel Gabriël niet een eenstemmige steun van de liberalen zou krijgen. Dit huwelijk, dat volgens Thorpe's kennissen een groot succes werd, had een diepingrijpende invloed op de toen al liberale partijleider. Thorpe ging niet meer met een rare bruine bolhoed op op verkie- een politieke topfunctie in de wacht te slepen. Hij heeft zich eens laten ontvallen dat hij graag mi nister van binnenlandse of buiten landse zaken zou willen worden. Thorpe, die dit ideaal veel sneller had kunnen verwezenlijken door Conservatief of lid van de Labour Partij te worden, heeft zijn' afkeer van deze partijen nooit onder stoe len of banken gestoken en zich consequent als liberaal opgesteld. Hij heeft voortdurend tégen herin voering van de doodstraf, tégen rassendiscriminatie en vóór toetre ding tot de EEG geijverd, al wist hij dat dit hem vele stemmen zou kosten. Voordat hij partijleider werd stond Thorpe bekend om zijn loyaliteit jegens. Joe Grimond. De handicap van Thorpe was dat hij naast de reuk van conservatisme die hij ver spreidde door zijn sociale gewoon ten, van oer-Conservatieve huize is en de opleidingen heeft gevolgd die in Engeland lange tijd golden als voorwaarden om de politieke top te bereiken. Thorpe werd in 1930 in het graaf schap Surrey, ten zuiden van Lon de Britse koningin. De huwelijksre ceptie werd dit keer enige tijd na de bruiloft gehouden in de vorm van een muzikale avond in het Londense Covent Garden Opera House. Ook nu was een menigte, thans van alle rangen en standen, uitgenodigd. Deze bijeenkomst wekte minder kritiek dan zijn vorige trouwreceptie Maar binnen zijn partij, waar de invloed van jonge links-radicale liberalenn ziedero- gen was toegenomen, kreeg de groep vijanden van Jeremy Thorpe nieuwe brandstof toegediend. Het geluk voor Thorpe was dat zijn partij inmiddels in de lift was ge raakt en hij nauwelijks een rivaal van formaat in zijn omgeving had. Maar vlak voordat Thorpe kortgele den op het liberale partijcongres in Brighton pogingen deed om de weg vrij te maken voor het vormen van een eventuele coalitie met Conser vatieven of Labour na de verkiezin gen, bleek opnieuw even hoe om streden de partijleider nog steeds was. door Chris Blankenburgh

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13